طوطی دراز دم خورشید

نگهداری طوطی کانیر خورشیدی,Sun Conure

نام های رایج این نژاد طوطی: Sun Conure ، Sun Parakeet ، کانــیر خورشیدی، پاراکی خورشیدینام علمی : Aratinga solstitialis
نام عامیانه آن در ایران : طوطی خورشیدی

نگهداری کانیر و اطلاعات مورد نیازطوطی خورشیدی

وضعیت حفاظت در لیست سرخ IUCN :

در معرض خطر انقراض ! (Endangered) این گونه به دلیل از دست رفتن زیستگاه های طبیعی مناسب (فعالیت های انسانی) و همچنین به دلیل به دام افتادن برای تجارت حیوانات خانگی ، در معرض خطر انقراض قرار دارد !!! در نتیجه به هموطنان توصیه می کنم به خصوص در کشور ما که وضعیت واردات این پرنده ها از نظر قوانین زیست محیطی به درستی کنترل نمی شود و به دلیل اینکه مشخص نیست که پرنده ی وارد شده از یک پرورش دهنده تهیه شده یا مستقیما از طبیعت صید شده !، لطفا از هر گونه خرید و فروش این پرنده خودداری نمایند تا این گونه ی زیبا را در طبیعت از دست ندهیم.

کانیر طوطی خورشیدی در حال انقراض

شرح ظاهرطوطی خورشیدی(کانیر) :

کانیر خورشیدی یک طوطی متوسط براق و بسیار زیبا است که 30 سانتیمتر یا 12 اینچ طول و در حدود 110 گرم وزن دارد.شکم و سرنارنجی رنگ,سینه ی زرد,شاه پرهای کوچک به رنگ زرد با حاشیه های سبز و شاه پرهای بزرگ به رنگ آبی,حلقه ی دور چشم سفید,که در ماده ها کوچکتر است.چشمان قهوه ای رنگ و منقاری به رنگ قهوه ای,زغالی دارد.نابالغ ها,رنگ های کمتری دارند و میزان بیشتری رنگ سبز و میزان کمتری رنگ نارنجی دارند و چشم هایشان سیاه است. ماده ها نیز میزان رنگ سبز بیشتری بر روی بالهای خود دارند.

سان کانیر در باغ وحش Hamilton

پراکندگی طبیعی و زیستگاهی طوطی خورشیدی:

شمال شرق آمریکای جنوبی

محل سکونت طبیعی طوطی خورشیدی:

کانیر های خورشیدی,جنگل ها، دشت های بی درخت و نخلستان ها را برای زندگی دوست دارند و به صورت دسته جمعی و در گروه هایی تا حدود 30عدد زندگی می کنند. درسوراخهای درخت خرما لانه می کنند.کانیر ها بیشتر اوغات با هم به صورت گروهی جمع می شوند و در نوک درختان به غذا خوردن می پردازن

طوطی خورشیدی
رژیم وعادات غذایی طوطی کانیر خورشیدی:
مخلوط های غذایی مخصوص طوطی ها کانیر یا طوطی خورشیدی، میوه، سبزیجات، مقدار کمی دانه های روغنی (مغز هایی مانند گردو و فندق ودانه کاج که نباید نمک داشته باشد و نباید تفت یا بو داده باشند.)

تدابیر ونیاز ویژه اولیه :
پرندگانی که تازه وارد کشور مقصد شده اند،را نمی توانند در دما های زیر 20 درجه ی سانتیگراد (68 درجه فارنهایت) نگهداری کرد این امر باعث مرگ و میر و لطمات غیر قابل جبرانی خواهد شد.
روند نگهداری و مراحل زندگی طوطی خورشیدی در منزل :

کانیر خورشیدی,درحدود 20,30 سال عمرمیکند ودرحدود2سالگی بالغ میشود .این طوطی, جیغ های تیزدونتی(Two-note)دارد وپرنده ای پـُـرسروصداست.کانیر خورشیدی نیاز به توجه زیادازطرف نگهدارنده دارد.مانند بسیاری از طوطی های دیگر این طوطی نیزعلاقه به جویدن داردونیاز به اسباب بازیهای مخصوص طوطی های متوسط خواهد داشت. درفصل تولید مثل,وقتی نگهدارنده وارد محل پرندگان می شود و لانه راچک می کند,پرنده نرعصبانی میشود. درسوراخ درخت یا درلانه ای با ابعاد,25 در25 در40cm میخوابد. لانه می تواند مکعبی 30 سانتیمتری(12 اینچی) نیز باشد. درهردوره 3 الی 6 تخم می گذارد وپرنده ی ماده 27 روز روی آن ها می نشیند,جوجه ها در 56 روزگی از لانه بیرون می آیند ولی همچنان توسط هردو والدین، تغذیه میشوند وشب را درلانه میگذرانند.نسبت به گونه های وابسته دیگر,آمادگی بیشتری برای عادت بد (پرکنی) دارند و حتی ممکن است,بالغین پرهای نابالغ ها رابکنند.

تعیین جنسیت :

نظر ها در این مورد، متفاوت است و غالبا گفته شده که جنس نر و ماده ی کانیر های خورشیدی از نظر ظاهری مانند هم هستند و تفاوتی ندارند؛ در نتیجه از طریق DNA یا جراحی های دامپزشکی, باید تعیین جنسیت شوند. با این حال، در یک سایت اطلاعات بسیار مختصری درباره ی تعیین جنسیت کانر خورشیدی آمده بود که نقل می کنم:
به نقل از نوشته و تجربیات یک پرورش دهنده، کانیر خورشیدی نر و ماده در زمانی که پرهایشان به طور کامل در آمد(جوجه ای که پرهایش کامل شد.)،یعنی حدود 8 هفتگی، قابل تعیین جنسیت هستند.در این زمان، نرها مقدار کمتری از رنگ قرمز را در قسمت سر و صورت خود دارند. ماده ها رنگ قرمز بیشتر و یا شفاف تری نسبت به نر ها دارند. به مرور زمان، وقتی جوجه ها به سن 4-6 ماهگی میرسند، رنگشان شروع به تغییر می کند و نر ها رنگ قرمز بیشتری در قسمت سر و پس سر و گونه هایشان نمایان می شود اما ماده ها رنگ قرمزشان را از دست نمی دهند و به حالت قبل باقی می مانند . به این صورت که نرها در نهایت رنگ قرمز بیشتری پیدا می کنند. تنها مشکل این متد تعیین جنسیت، این است که شما برای این روش، باید کانیرهای خورشیدی زیادی رادر کنار هم مقایسه کنید تا به نتیجه برسید.اگر شما یک کانیر خورشیدی دارید و یا چند تا دارید که حس می کنید کاملا مانند هم هستند ،در چنین شرایطی تعیین جنسیت این طوطی ها از روی ظاهر، تا زمانی که تجربه ی زیادی درباره ی آن ها کسب نکنید ، تقریبا غیر ممکن است.
کاربران گرامی:احترام به حقوق شهروندی در همه جا نشانه شخصیت والای شما وعاملی برترویج فرهنگ سازی صحیح خواهدبود
طبق وظیفه ذاتی وهمچنین رعایت محفوظ بودن اصلیت مطلب برای نویسنده و مترجمین درسایت تخصصی۶۰۱۹وبنا به درخواست مترجم محترم متن هرگونه کپی برداری از این مطلب بدونه ذکر نام و منبع ایشان با مندرجات زیر جایز نیست

مترجم : مجید ابن النصیر، دانشجوی دکترای عمومی دامپزشکی، دانشگاه تهرانavian-vet.blo gfa.com منابع:
en.wikipedia.org/wiki/Sun_Parakeet.www.crimsonstar.com/home/parrot1.htmSumConureInformationBirdBreeds