مرغ و خروس

مرغ مرندی رسمی تخم گذار ایرانی

مرغ مرندی تخم گذار یکی از سرمایه های ارزشمند ایرانی است که ضمن حفظ و نگهداری به شیوه سنتی توسط هموطنان عزیز در نقاط مختلف ایران به صورت متمرکز توسط یکی از هموطنان عزیز مرند شهرستانی از توابع استان آذربایجان شرقی کشور جمهوری اسلامی ایران دوباره به شکل صنعتی تری احیا شده و به عنوان یک مرغ ایرانی که اصالت آن حفظ شده است به چرخه اقتصاد نیز وارد گشته است.

مرغ مرندی ذاتا تخم گذار بوده و بین 120 تا 150 به طور نگهداری معمول و در حالت نگهداری ایده آل حتی تا دویست تخم و در برخی منابع در حالت سالن های استاندارد تا 250 تخم در سال نیز ذکر شده است.

این مرغ های دوست داشتنی تا 5 سال و کمی بیشتر عمر می کنند بهترین بازده تخم گذاری این مرغان سیاه از 6 ماهگی تا 3 سالگی است و پس از آن کیفیت و تعداد کاهش می یابد.

پس از دوره تولد جوجه مرندی تا 6 ماه بعد رشد اولیه تا بلوغ کامل زمان لازم است تا پس از آن مرغ مرندی شروع به تخم گذاری نموده و تخم مرغ های رسمی و سالمی را به شما هدیه می دهد که رنگی بین کرم تا قهوه ای روشن و خواص و کیفیت بالایی دارد.

این مرغان سیاه دوست داشتنی با پرهای که دور سر و پاها را پوشانده اند شناخته شده و ظاهری زیبا دارند

خروس مرندی نیز همانند مرغ مرندی کاملا سیاه بوده و با پرهای دور سر و پا به راحتی قابل تشخیص است

وزن مرغ مرندی در حالت بلوغ کامل بین 1.5 تا 2.5 کیلو و وزن خروس بین 2.5 تا 3 کیلوگرم می باشد این وزن گیری در شرایط معمولی یا ایده آل قطعا متفاوت بوده و بر اساس دان مصرفی و خوراک پرنده ممکن است کمی کمتر یا بیشتر باشد.

گوشت مرغ و خروس مرندی از کیفیت بالایی برخودار است و تخم مرغ مرندی به علت کیفیت مزه و میزان بالایی انواع ویتامین ها ، پروتئین ، املاح ، فیبر ، چربی ، کلسترول و کربوهیدرات آن زبانزد تولید کنندگان و مصرف کنندگان آنست .

هزینه پایین نگهداری و راندمان بالای مرغ تخم گذار مرندی باعث شده است مزیت بالایی برای تولیدکنندگان یا مصرف کنندگان شخصی داشته باشد . میزان مصرف روزانه بین 100 تا 110 گرم دان با کیفیت برای هر مرغ مرندی یک خروجی مناسب و صرفه اقتصادی برای تولیدکنندگان یا مصرف کنندگان داشته باشد