خرگوش

اهمیت یونجه خشک در غذای خرگوش

یونجه خشک باید 80٪ از رژیم غذایی خرگوش شما باشد.

خرگوش یه گیاه خوار معروف است و یونجه یک غذای دم دستی و پر مصرف برای خرگوش است .
خرگوش ها برای مصرف مقادیر زیادی از مواد غذایی با لیپو پروتئین سازگار شده اند .

یک رژیم مناسب شامل 80٪ علف چاودار (یونجه خشک دارای سبوس یا پوسته)، 10٪ سبزیجات و برخی صیفی جات، 5٪ گلوله های سالم خشک و 0-5٪ سلامتی محصول و خرگوش است. آب تازه باید همیشه در دسترس باشد.
اهمیت یونجه نمی تواند بیش از حد باشد:
• یونجه حاوی فلورسیکال فراوانی است که باعث روده سالم و فعال برای خرگوش می شود .
• حرکات تکرار خوردن و سریع جویدن یونجه باعث صرفه جویی منابع و سلامت دندان خرگوش می شود.
• یونجه جزء کلیدی نیازهای تغذیه ای است .
• یونجه برای خرگوش مثل یک شانه برای جلوگیری از درهم رفتن خز یا موها کمک شایانی می کند (به خصوص برای آنگورا و گونه های دارای موی بلند).
• یونجه خرگوش را عادت می دهد که جزئی از غذا خوردن طبیعی و جویدن ضروری باشد .
• یونجه خشک رفتارهای طبیعی مانند غذا خوردن و چرت زدن را تشویق می کند، که می تواند خستگی را کاهش دهد، فعالیت را افزایش دهد و احساس امنیت را فراهم کند زیرا یک حالت طبیعی به محل زندگی خرگوش ها می دهد.
شایع ترین مشکلات سلامتی خرگوش مسائل مربوط به دستگاه گوارش و بیماری های دندانی است .

تغذیه نامناسب اغلب عامل اصلی در هر یک از این مشکلات گسترده بیماری های گوارشی و دندانی خرگوش می باشد. تغذیه 80٪ یونجه مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه هوشمندانه برای خرگوش است.

مخمرهای گیاهی ساکن در یونجه خشک بهترین غذای خرگوش هستند، زیرا پروتئین و کلسیم کمتری دارند.
سعی کنید از این یونجه های طبیعی استفاده کنید bluegrass (علف طبیعی)، brome (یک گیاه وحشی شبیه گندم وحشی است)، fescue (تقریبا جوانه های گندم یا جو یا گیاهانی از این دست)، marsh (علف هایی که در کناره مرداب ها می رویند)، orchard (علف های مثلا هرز در پای درختان میوه مثل سیب پرتقال یا کلا باغهای میوه)،timothy (نوع علف)، oat and ryegrass (جو دو سر و چچم نوعی گیاه علوفه ای از تیره گندمیان) و در نهایت ارائه ی این حجم از تنوع یونجه مهم و حیاتی است.
تنوع یونجه نیز باعث کاهش حساسیت خرگوش ها به تغییرات کوچک در بو و بافت یونجه مصرفی می شود که باعث می شود این گیاه خواران خوب و سازگار با وضعیت تغذیه ای باشند.

یونجه به علت چند کاربردی بودن قادر است به عنوان استراحت گاهی مناسب برای خرگوش مورد استفاده قرار گیرد بخصوص در مواقعی که خرگوش نیاز دارد به صورت کشیده دراز بکشد و گرمای بدن یا موهای تنش را کمی از حالت در هم رفتگی آزاد کند.
یه علت مدفوع و ادرار گاه و بیگاه خرگوش یونجه خشک نقش خوبی در جذب بو یا رطوبت ایفا می کند.
پس از یونجه خشک برای خرگوش ها غافل نشوید .

شما حتی خودتان می توانید با رعایت موازین محیط زیستی ضمن پرورش یونجه های مختلف از منابع در فضای طبیعت نیز استفاده کنید البته به شرط آنکه اقدام به ریشه کن کردن نکنید .
قطعا پیدا کردن روش درست درو کردن یونجه های مختلف کمی آشنایی و دقت میطلبد که چرخه زیست محیطی نیز به هم نریزد. البته توصیه ما تولید کشاورزی این محصولات است زیرا طیف گسترده ای از حیوانات قادر به استفاده از آن هستند .
یادتان باشد یونجه خشک دارای مقداری رطوبت برای جلوگیری از آلودگی و فساد است و قطعا برای پیشگیری از آتش سوزی در گرمای بالای تابستانها لازم است این رطوبت حفظ شود .

گاهی شما پلت های فشرده یونجه را مشاهده می کنید که صرفا برای راحتی نگهداری آنها را با دستگاه های مخصوصی فشرده نموده اند که بسته به کیفیت و نوع محصول می توانید با مقدار کمی تمایل خرگوش را نسبت به خوردن آنها بسنجید . پس در خرید این محصولات دقت کنید .