داروهای حیوانات خانگی پرندگان زینتی 6019

استازولاميد

این فقط یک مطلب آموزشی است لطفا حتما این لینک را بخوانید : این داروها مختص حیوانات خانگی و پرندگان می باشد و قابل استفاده برای انسان و حیواناتی که انسان از آنها تغذیه می کند نمی باشد .

استازولاميد

تجويز اين دارو ممکن است براي درمان آب سياه باشد ( آب سياه بيماري چشمي است  که فشار داخل چشم را افزايش مي دهد و باعث توليد نقص در ميدان ديد حيوان ميگردد . داروي استازولاميد کمک ميکند تا مقدار فشار در چشم تاحدود زيادي کاهش يابد.
اين دارو همچنين ممکن است به عنوان يک ديورتيک مورد استفاده قرار گيرد ( براي حذف آب از بدن و افزايش حجم ادرار ).
چگونه این دارو را استفاده کنم :
لازم است بدانيد در هنگام استفاده از اين دارو حتما از دستکش استفاده نماييد (مخصوصا افرادي که داراي حساسيت به داروهاي سولفا هستند)
اگر این دارو را دامپزشک برای حیوان خانگی شما تجویز کرده است از آن استفاده نموده و حتما لیبل داخل آن را مطالعه کنید .
اگر دارو به صورت مايع است، اندازه گيري دوز با مراقبت مناسب فراموش نشود.
اگر حیوان خانگی تجربه ناراحتی معده دارد دارو را به همراه غذا به او بدهید . اگر ناراحتی معده حیوان زیاد شد با دامپزشک خود مشورت کنید
سعي کنيد اين دارو در زمان مشخص و تعریف شده به حیوان داده شود
سعی نکنید داروی بیشتر یا فواصل کمتر را به حیوان دهید
سعي کنيد هر دوز دارویی را هر روز به حیوان بخورانید
از قطع کردن ناگهانی دارو بدون مشورت دامپزشک خود اجتناب کنید
اگر حيوان خانگي نياز به بيش از يک دوز در روز دارد ، سعي کنيد آخرين دوز اوايل شب باشد، مگر اينکه دامپزشک توصیه دیگری نموده باشد . با اين کار تعداد دفعات خروج و ادرار سگ / گربه را به حداقل برسانید.
در تاکيد به افرادی که داراي حساسيت به داروهاي سولفا هستند توصيه اکيد ميکنيم در هنگام استفاده از اين گونه داروها  دستکش مورد استفاده قرار گيرد و حتما پس از آن دستان خود را با مایع شوینده کاملا بشویید.
اگر فراموش کردم دارو را در زمان مناسب بدهم چکار کنم؟
در صورتي که زمان زيادي از دادن دارو در وقت معين نگذشته ميتوانيد اقدام به دارو دهي نماييد ودر صورتي که تقريبا زمان نوبت بعدي دوز دارويي  است از دادن دوز اجتناب کنيد و طبق برنامه زماني دوز بعدي را با برنامه منظم انجام دهيد. شما به هيچ عنوان مجاز نيستيد هم زمان بيش از مقدار تعيين شده دوز دارويي  را به حيوان خانگيتان بدهيد  .
چگونه مي توانم اين دارو را ذخيره کنم؟
اين دارو بايد دور از دسترس کودکان نگهداري شود و در محفظه هاي ايمن باعلائم هشدار دهنده کاربرد غير انساني باشد.
ذخيره اين دارو در يک جاي خشک و خنک دور از حرارت و نور مستقيم خورشيد در دماي متعادل اتاق کافیست
از قرار دادن اين دارو در حمام , نزديک سينک آشپزخانه و يا در مکان هاي مرطوب به شدت پرهيز نماييد.در صورت عدم رعايت موارد فوق ممکن است دارو دچار فساد گردد اين دارو به گرما و رطوبت واکنش نشان ميدهد و استفاده آن در اين مرحله ميتواند باعث ايجاد عوارض در حيوانات گردد.
عوارض جانبي احتمالی چه هستند:
اين دارو ممکن است باعث ناراحتي معده در حيوان شود. اگر اين اتفاق رخ دهد نياز است،  دارو همراه با غذابه حيوان داده شود.
اسهال ، تکدر ادرار ، احساس خستگی ، اشتباه ، افسردگی ، درد حین ادرار نيز از ديگر موارد است . اگر این همچنان ادامه دارد ، دامپزشک معالج را در جريان قرار دهيد.
اگردر حين درمان  حيوان خانگي خود با اين دارو علائمي چون:ضعف، عدم تعادل، خونريزي غير طبيعي و يا کبودي و يا رفتار هاي غير عادي ويا تغييرات تنفس را مشاهد نموديد لازم است هرچه سريعتر ودر کوتاه ترين زمان ممکن به دامپزشک مربوطه مراجه نماييد.
 
عوارض جانبي ديگري نيز ممکن است رخ دهد. اگر شما متوجه هر چيزي غير معمول و غير عادي گرديد، با حفظ آرامش حيوان را نزد دامپزشک ببريد.
آيا تداخلات دارويي وجود دارد ؟
برای اینکه از امکان تداخلات دارویی اطمينان حاصل کنيد از دامپزشک خود بپرسید که اگر داروهاي ديگر به حيوان خانگي میدهد آیا تداخلی از نظر خوردن در یک زمان وجود دارد یا خیر .
اغلب دامپزشکان ممکن است دو داروي متفاوت تجويز کنند و گاهي اوقات هم تداخل ممکن است پيش بيني شود . در اين مورد دامپزشک شما ممکن است دوز متفاوت و يا نظارت بر حيوان خانگي توسط شما یا خود را خواستار باشد.
پريميدون، فني توئين، کويندين ، پروکائين آميد، فنوباربيتال، متوترکسات، مدانماین ، کورتيکواستروئيد (مانند پردنيزولون ، دگزامتازون )، آمفوتريسين B و ديورتيک هاي ديگر (به عنوان مثال هيدروکلروتيازيد).
اگر حيوان خانگي شما پس از خوردن همزمان یا تکی داروها هر گونه واکنش غير معمول یا حتی زماني که داروهاي مختلف با هم داده شده است را از خود نشان داد حتما با دامپزشک خود تماس بگیرید.
 

این داروها مختص حیوانات خانگی و پرندگان می باشد و قابل استفاده برای انسان و حیواناتی که انسان از آنها تغذیه می کند نمی باشد . اطلاعات این داروها ار منابع خارجی بدست آمده و امکان اشتباه یا ترجمه بد یا تفسیر اشتباه وجود دارد و انتشار آنها فقط جنبه اطلاع رسانی داشته و دارد . تجویز این داروها فقط از سوی دامپزشکان خبره در حیوانات خانگی یا پرندگان میسر و قابل تهیه از داروخانه های دامپزشکی می باشد و هر گونه سوء استفاده یا رفتار اشتباه یا استفاده خودسرانه توسط شخص یا اشخاص یا شرکتها یا مواردی از این قبیل و مشکلاتی ناشی از آن به عهده شخص یا اشخاص یا شرکتها و … می باشد و هیچ مسئولیتی بر عهده تیم تحقیقاتی 6019 و این سایت نمی باشد .

اشتراک گذاری این نوشته