استازولامید

بازگشت به نوشته‌ها
داروهای حیوانات خانگی پرندگان زینتی 6019

استازولامید

این فقط یک مطلب آموزشی است لطفا حتما این لینک را بخوانید : این داروها مختص حیوانات خانگی و پرندگان می باشد و قابل استفاده برای انسان و حیواناتی که انسان از آنها تغذیه می کند نمی باشد .

استازولامید

تجویز این دارو ممکن است برای درمان آب سیاه باشد ( آب سیاه بیماری چشمی است  که فشار داخل چشم را افزایش می دهد و باعث تولید نقص در میدان دید حیوان میگردد . داروی استازولامید کمک میکند تا مقدار فشار در چشم تاحدود زیادی کاهش یابد.
این دارو همچنین ممکن است به عنوان یک دیورتیک مورد استفاده قرار گیرد ( برای حذف آب از بدن و افزایش حجم ادرار ).
چگونه این دارو را استفاده کنم :
لازم است بدانید در هنگام استفاده از این دارو حتما از دستکش استفاده نمایید (مخصوصا افرادی که دارای حساسیت به داروهای سولفا هستند)
اگر این دارو را دامپزشک برای حیوان خانگی شما تجویز کرده است از آن استفاده نموده و حتما لیبل داخل آن را مطالعه کنید .
اگر دارو به صورت مایع است، اندازه گیری دوز با مراقبت مناسب فراموش نشود.
اگر حیوان خانگی تجربه ناراحتی معده دارد دارو را به همراه غذا به او بدهید . اگر ناراحتی معده حیوان زیاد شد با دامپزشک خود مشورت کنید
سعی کنید این دارو در زمان مشخص و تعریف شده به حیوان داده شود
سعی نکنید داروی بیشتر یا فواصل کمتر را به حیوان دهید
سعی کنید هر دوز دارویی را هر روز به حیوان بخورانید
از قطع کردن ناگهانی دارو بدون مشورت دامپزشک خود اجتناب کنید
اگر حیوان خانگی نیاز به بیش از یک دوز در روز دارد ، سعی کنید آخرین دوز اوایل شب باشد، مگر اینکه دامپزشک توصیه دیگری نموده باشد . با این کار تعداد دفعات خروج و ادرار سگ / گربه را به حداقل برسانید.
در تاکید به افرادی که دارای حساسیت به داروهای سولفا هستند توصیه اکید میکنیم در هنگام استفاده از این گونه داروها  دستکش مورد استفاده قرار گیرد و حتما پس از آن دستان خود را با مایع شوینده کاملا بشویید.
اگر فراموش کردم دارو را در زمان مناسب بدهم چکار کنم؟
در صورتی که زمان زیادی از دادن دارو در وقت معین نگذشته میتوانید اقدام به دارو دهی نمایید ودر صورتی که تقریبا زمان نوبت بعدی دوز دارویی  است از دادن دوز اجتناب کنید و طبق برنامه زمانی دوز بعدی را با برنامه منظم انجام دهید. شما به هیچ عنوان مجاز نیستید هم زمان بیش از مقدار تعیین شده دوز دارویی  را به حیوان خانگیتان بدهید  .
چگونه می توانم این دارو را ذخیره کنم؟
این دارو باید دور از دسترس کودکان نگهداری شود و در محفظه های ایمن باعلائم هشدار دهنده کاربرد غیر انسانی باشد.
ذخیره این دارو در یک جای خشک و خنک دور از حرارت و نور مستقیم خورشید در دمای متعادل اتاق کافیست
از قرار دادن این دارو در حمام , نزدیک سینک آشپزخانه و یا در مکان های مرطوب به شدت پرهیز نمایید.در صورت عدم رعایت موارد فوق ممکن است دارو دچار فساد گردد این دارو به گرما و رطوبت واکنش نشان میدهد و استفاده آن در این مرحله میتواند باعث ایجاد عوارض در حیوانات گردد.
عوارض جانبی احتمالی چه هستند:
این دارو ممکن است باعث ناراحتی معده در حیوان شود. اگر این اتفاق رخ دهد نیاز است،  دارو همراه با غذابه حیوان داده شود.
اسهال ، تکدر ادرار ، احساس خستگی ، اشتباه ، افسردگی ، درد حین ادرار نیز از دیگر موارد است . اگر این همچنان ادامه دارد ، دامپزشک معالج را در جریان قرار دهید.
اگردر حین درمان  حیوان خانگی خود با این دارو علائمی چون:ضعف، عدم تعادل، خونریزی غیر طبیعی و یا کبودی و یا رفتار های غیر عادی ویا تغییرات تنفس را مشاهد نمودید لازم است هرچه سریعتر ودر کوتاه ترین زمان ممکن به دامپزشک مربوطه مراجه نمایید.
 
عوارض جانبی دیگری نیز ممکن است رخ دهد. اگر شما متوجه هر چیزی غیر معمول و غیر عادی گردید، با حفظ آرامش حیوان را نزد دامپزشک ببرید.
آیا تداخلات دارویی وجود دارد ؟
برای اینکه از امکان تداخلات دارویی اطمینان حاصل کنید از دامپزشک خود بپرسید که اگر داروهای دیگر به حیوان خانگی میدهد آیا تداخلی از نظر خوردن در یک زمان وجود دارد یا خیر .
اغلب دامپزشکان ممکن است دو داروی متفاوت تجویز کنند و گاهی اوقات هم تداخل ممکن است پیش بینی شود . در این مورد دامپزشک شما ممکن است دوز متفاوت و یا نظارت بر حیوان خانگی توسط شما یا خود را خواستار باشد.
پریمیدون، فنی توئین، کویندین ، پروکائین آمید، فنوباربیتال، متوترکسات، مدانماین ، کورتیکواستروئید (مانند پردنیزولون ، دگزامتازون )، آمفوتریسین B و دیورتیک های دیگر (به عنوان مثال هیدروکلروتیازید).
اگر حیوان خانگی شما پس از خوردن همزمان یا تکی داروها هر گونه واکنش غیر معمول یا حتی زمانی که داروهای مختلف با هم داده شده است را از خود نشان داد حتما با دامپزشک خود تماس بگیرید.
 

این داروها مختص حیوانات خانگی و پرندگان می باشد و قابل استفاده برای انسان و حیواناتی که انسان از آنها تغذیه می کند نمی باشد . اطلاعات این داروها ار منابع خارجی بدست آمده و امکان اشتباه یا ترجمه بد یا تفسیر اشتباه وجود دارد و انتشار آنها فقط جنبه اطلاع رسانی داشته و دارد . تجویز این داروها فقط از سوی دامپزشکان خبره در حیوانات خانگی یا پرندگان میسر و قابل تهیه از داروخانه های دامپزشکی می باشد و هر گونه سوء استفاده یا رفتار اشتباه یا استفاده خودسرانه توسط شخص یا اشخاص یا شرکتها یا مواردی از این قبیل و مشکلاتی ناشی از آن به عهده شخص یا اشخاص یا شرکتها و … می باشد و هیچ مسئولیتی بر عهده تیم تحقیقاتی 6019 و این سایت نمی باشد .

اشتراک گذاری این نوشته

بازگشت به نوشته‌ها