آزاتیوپرین azathioprine

بازگشت به نوشته‌ها
آزاتیوپرین azathioprine داروهای حیوانات خانگی پرندگان زینتی 6019

آزاتیوپرین azathioprine

این فقط یک مطلب آموزشی است لطفا حتما این لینک را بخوانید : این داروها مختص حیوانات خانگی و پرندگان می باشد و قابل استفاده برای انسان و حیواناتی که انسان از آنها تغذیه می کند نمی باشد .
 

آزاتیوپرین azathioprine

آزاتیوپرین  برای سرکوب سیستم ایمنی بدن استفاده می شود . از آن برای درمان بیماری ها و اختلالات ناشی از سیستم ایمنی که بیش از حد فعال استفاده میشود . نمونه هایی از شرایط دارو که ممکن است برای آنها استفاده شود شامل : بیماری سیستم ایمنی با واسطه پوست ، کم خونی همولیتیک خود ایمنی ، ترومبوسیتوپنی ، آرتریت روماتوئید ، پلی آرتریت ، پلی میوزیت ، اسهال ائوزینوفیلیک ، میاستنی گراویس ، گاستریت آتروفیک ، کولیت اولسراتیو ، لوپوس اریتماتوی سیستمیک ، هیستیوسیتوما چشم و مزمن ،هپاتیت فعال.
هنگام مصرف این دارو توسط حیوان خانگی ممکن است به علت کاهش سیستم دفاعی بدن به عفونتها حساس تر شود . در صورت امکان، حفظ حیوان خانگی دور از حیوانات ولگرد و یا حیواناتی که ممکن است یک عفونت داشته باشند .
چگونه این دارو را استفاده کنم :
پوشیدن دستکش در حال  دست زدن به این دارو الزامی است و پس از آن دست های خود را بدقت بشویید.
اگر این دارو را دامپزشک برای حیوان خانگی شما تجویز کرده است از آن استفاده نموده و حتما لیبل داخل آن را مطالعه کنید .
این دارو ممکن است با غذا به توصیه دامپزشک داده شود.
اگر دارو به صورت مایع است، اندازه گیری دوز با مراقبت مناسب فراموش نشود .
سعی کنید این دارو در زمان مشخص و تعریف شده به حیوان داده شود
سعی نکنید داروی بیشتر یا فواصل کمتر را به حیوان دهید .
سعی کنید هر دوز دارویی را هر روز به حیوان بخورانید
از قطع کردن ناگهانی دارو بدون مشورت دامپزشک خود اجتناب کنید .
اگر فراموش کردم دارو را در زمان مناسب بدهم چکار کنم؟
در اسرع وقت دوز دارویی را به حیوان بدهید . اگر تقریبا زمان نوبت بعدی آن است ،
ادامه برنامه منظم دارویی را فراموش نکنید . اگر دوز بعدی فاصله دارد زمانبدی را دوباره  تنظیم کنید.
چگونه می توانم این دارو را ذخیره کنم؟
این دارو را حتما دور از دسترس کودکان نگه دارید.
ذخیره این دارو در یک جای خشک و خنک دور از حرارت و نور مستقیم خورشید در دمای    متعادل اتاق کافیست
هیچگاه این دارو را در حمام نزدیک سینک آشپزخانه و یا در مکان های مرطوب ذخیره نکنید.
دارو اگر در گرما و یا رطوبت قرار گیرد خراب شود.
عوارض جانبی احتمالی چه هستند:
حیوان خانگی شما ممکن است بعد از استفاده تجربه کند: درد معده ، ناراحتی در رفتار ، اسهال ، استفراغ و کاهش اشتها . اگر این علائم باقی بماند، با دامپزشک تماس بگیرید.
اگر شما متوجه هر گونه خونریزی غیر معمول خون در ادرار یا مدفوع ، از دست دادن اشتها ، عفونت و یا لکه های قرمز بر روی پوست شدید ، با دامپزشک خود بلافاصله تماس بگیرید .
دامپزشک شما به احتمال زیاد با آزمایش خون  سطح خون حیوان خانگی را به طور منظم برای نظارت و بررسی لکوپنی ( گلبولهای سفید خون به حساب میآیند ) ، کم خونی و یا ترومبوسیتوپنی (شمارش پلاکت کم) تحت نظارت و آزمایش قرار خواهد داد .
سایر عوارض جانبی نیز ممکن است رخ دهد. اگر شما متوجه هر چیز غیر معمول شدید سریعا با دامپزشک تماس بگیرید .
آیا تداخلات دارویی وجود دارد ؟
برای اینکه از امکان تداخلات دارویی اطمینان حاصل کنید از دامپزشک خود بپرسید که اگر داروهای دیگر به حیوان خانگی میدهد آیا تداخلی از نظر خوردن در یک زمان وجود دارد یا خیر .
اغلب دامپزشکان ممکن است دو داروی متفاوت تجویز کنند و گاهی اوقات هم تداخل ممکن است پیش بینی شود . در این مورد دامپزشک شما ممکن است دوز متفاوت و یا نظارت بر حیوان خانگی توسط شما یا خود را خواستار باشد.
 
 سوکسینیل، پانکرونیوم ، توبوکرارین ، در مقایسه با آلوپورینول : داروهای فوق به طور بالقوه می تواند با آتنولول تداخل ایجاد کنند .
اگر حیوان خانگی شما پس از خوردن همزمان یا تکی داروها هر گونه واکنش غیر معمول یا حتی زمانی که داروهای مختلف با هم داده شده است را از خود نشان داد حتما با دامپزشک خود تماس بگیرید.
 

این داروها مختص حیوانات خانگی و پرندگان می باشد و قابل استفاده برای انسان و حیواناتی که انسان از آنها تغذیه می کند نمی باشد . اطلاعات این داروها ار منابع خارجی بدست آمده و امکان اشتباه یا ترجمه بد یا تفسیر اشتباه وجود دارد و انتشار آنها فقط جنبه اطلاع رسانی داشته و دارد . تجویز این داروها فقط از سوی دامپزشکان خبره در حیوانات خانگی یا پرندگان میسر و قابل تهیه از داروخانه های دامپزشکی می باشد و هر گونه سوء استفاده یا رفتار اشتباه یا استفاده خودسرانه توسط شخص یا اشخاص یا شرکتها یا مواردی از این قبیل و مشکلاتی ناشی از آن به عهده شخص یا اشخاص یا شرکتها و … می باشد و هیچ مسئولیتی بر عهده تیم تحقیقاتی 6019 و این سایت نمی باشد .

 

اشتراک گذاری این نوشته

بازگشت به نوشته‌ها