آموزش

حیوانات نیز روزی میمیرند، چگونه با آن کنار بیاییم

حیوانات نیز روزی میمیرند، چگونه با آن کنار بیاییم

یکی از مسائل اینروزهای مردمانی که علاقمندی کم ، متوسط یا زیادی به سمت حیوانات خانگی یا پرندگان دارند اینست که به طور ناگهانی یا بر اثر بیماری یا حادثه یا کهولت سن حیوان مورد علاقه یا تحت حمایتشان می میرد .
این یک واقعیت است که روزی همه ما خواهیم رفت فرقی ندارد گیاه باشید انسان باشید یا حیوان یا پرنده یا هر موجود جاندار دیگری .
نکته مهم اینست که ما در لحظات آخر و پس از آن چگونه با این مسئله کنار بیاییم .
یکی از نکات مهم در این جریان اینست که بسیاری از حیوانات یا پرندگان میانگین عمر مشخص شده بر اساس آمارهای موجود دارند البته این دلیل موجه ای برای عمر کمتر یا بیشتر نخواهد بود ، مانند انسانها .
بهتر است اگر حیواناتی را خریداری می کنید و از نظر عاطفی به آنها چنان وابسته می شوید که لحظه ای یادش از خاطرتان بیرون نمی رود از نگهداری آنها خودداری کنید یا اینکه با این واقعیت کنار بیایید ، که روزی بلاخره او نیز خواهد رفت همان طور که شما نیز خواهید رفت .
توصیه ما اینست زمان تولد حیوان را در صورت وجود از فروشنده یا فروشگاه درخواست کنید یا اگر حیوان در منزل شما زاده شده آنرا یادداشت کنید و سپس میانگین عمر آنرا کنار سالروز تولدش بنویسید بدینگونه یادتان خواهد ماند در سالهای پایانی خودتان را آماده کنید و بهتر آنست که با یک حیوان جایگزین دیگر در چند ماه آخر حتما جایش را پر کنید یادتان باشد عمر دست خداست نه ما .
یکی دیگر از موارد مرگ بر اثر بیماری است ، بیماری همیشه وجود داشته و دارد پس اینکه خود را مقصر بدانیم درست نیست ، البته این دلیلی بر سهل انگاری و رعایت نکردن نظافت و پیشگیری نیست ، زیرا ممکن است نوع ویروس با باکتری یا هر عامل دیگری که باعث مرگ حیوان شده برای سلامت و زیست انسان نیز خطر آفرین باشد .
مرگ بر اثر حادثه ممکن است بر اثر بی دقتی باشد یا تصادف یا پرتاب شدن از ارتفاع ، اما آیا مقصر شناختن خود و سرزنش شدید باعث آرامش شما خواهد شد ، قطعا چند ساعت اول استرس و ناراحتی شدید ممکن است شما را آسیب پذیر کند ، به این باور برسید که عمدی در کار نبوده است ، حتی در حین تصادفات نیز کسی را مقصر ندانید زیرا حیوانات جنبه بازیگوش دارند و کافیست کنترلشان از دست شما در برود به راحتی می توانند آسیب ببینند ، پس کسی را بی علت مقصر ندانید .
بهتر است برای بهبود روحیه در این موارد و اگر وابستگی شدید روحی و روانی دارید در صورت داشتن تمکن مالی به مسافرت بروید یا در جمع دوستان قرار بگیرید ، به روزهای خوب بودن در کنارشان فکر کنید و لحظه قبل و بعد از مرگ را از یاد ببرید و به آن فکر نکنید ،

در صورت تمایل با یک حیوان مشابه جایگزین کنید ، فریاد زدن گاهی می تواند شما را تخلیه کند به مکان های باز و آرام به همراه یکی از دوستان نزدیکتان بروید و کمی فریاد بزنید قطعا آرامش خواهید یافت ،

از تمسخر و زخم زبان دیگران در این موارد نهراسید اگر مایل بودید گریه کنید گریه آرامش عجیبی به انسان می دهد کافیست خود را از درون تخلیه کنید ، به خودتان آسیب نرسانید .
در صورت بالا بودن فشار روحی حتما به یک روانشناس مراجعه نمایید و از گفتن مشکل نهراسید مطمئنا راهکارهای بسیاری برای بهبود روحیه در اختیار شما قرار خواهد داد.

به یاد داشته باشید همانگونه که برای بیماری یا مرگ حیوانات عزیزتان ناراحت می شوید انسانیت را نیز نباید فراموش کنید و حتما در این کره خاکی انسانهای بیشماری هستند که با کمک به آنها می توانید به آرامش برسید از این افراد در همه جوامع و دیگر کشورها هستند کودکان کار، کودکان بیمار ، فقرا ، سالمندان ، مجروحان جنگ ، بیماران ، معلولین ، کودکان یتیم و بسیاری موارد دیگر که می تواند با کمک کوچک شما انرژی فراوان و التیام بخش زخم های روحی شما باشد .

یک نکته مهم

پس از مرگ حیوان با جنازه یا لاشه آن چگونه برخورد کنیم ؟