کاربرد ویتامین ها در تولید مثل پرندگان و حیوانات

تاثیر ویتامینها بر تولید مثل پرندگان و حیوانات دارای ابعاد مختلف وگوناگونی است و فقدان ویتامین های مورد نیاز بدنی حیوانات علاوه بر اینکه میتواند سلامت حیوان یا پرنده مذکور را به خطر بی اندازد میتواند باعث عدم تولید مثل یا تولید مثلی فاقد بازده گردد. تولید مثل در حیوانات و پرندگان یک روند پیچیده است که به فیزیولوژی جانوری نر و ماده بستگی دارد. اگرچه عوامل بسیاری در امرعدم تولید مثل (ناباروری) حیوانات و پرندگان  دخیل هستند و در صورت بروز این مشکل باید با متخصص دامپزشک یا مشاور دامپزشکی مربوطه مشورت کرد. اما به طور کلی مکملهای مهمی وجود دارند که بر اساس یک تقسیم‌بندی کلی در جهت کمک به تولید مثل موفق در تمام حیوانات و پرندگان به ترتیب (ضروری، مهم و مفید)  مورد استفاده قرار گیرند. چنانچه نمی‌توانید، تمام ویتامینها را که در تولید مثل مؤثر هستند تهیه نمایید، می‌توانید ضروری‌ترین آنها را از طبقه‌بندی زیر انتخاب کنید.

گروه اول مکملهای ضروری هستند

سلنیوم یک ویتامین حیاتی برای باروری است .در واقع سلنیوم یک ماده معدنی است. اما این ماده تاثیرکمی برتعداد اسپرمهای تولید شده و یا عدم تولید مثل(ناباروری) ندارد.

ویتامین C یکی دیگر از ویتامینهای ضروری برای تولید مثل (باروری) است. این ویتامین در تولید اسپرم تاثیرگذارست. از جمع شدن آنها در یک نقطه جلوگیری کرده و آنها را وادار به حرکت می‌کند.

ویتامین E، یکی دیگر از این گروه مکملهاست. این ویتامین نقش مهمی در متعادل کردن تولید هورمون و حمل اکسیژن به اندامهای جنسی دارد.

<روی> نیز یک مکمل دیگر و در واقع مانند سلنیوم یک ماده معدنی است. این عنصر نیز در عملکرد مطلوب اندامهای تولیدمثلی نقش مؤثر دارد.

گروه دوم مکملهای مهم هستند.

DMG یکی از این دسته ویتامینهاست. این ویتامین تولید اکسیژن را در خونی که به کلیه بافت‌ها از جمله اندامهای تولید مثلی می‌روند، را افزایش می‌دهد.

ویتامین دوم این گروه اوکتاکوزانول نام دارد. گیاهک گندم منبع غنی این ماده است و به تولید هورمونها کمک می‌کند.

 ویتامینهای گروه سوم مکمل‌های مفید هستند که نسبت به دو گروه دیگر در درجه سوم اهمیت قرار می‌گیرند.

دسته اول اسید‌های چرب ضروری هستند. نقش این اسیدها طبیعی کردن عملکرد و فعالیت‌ غده‌ها و بویژه در سیستمهای تولیدمثلی است.

گروه دوم منگنز نام دارد. این منگنز باید به صورت جداگانه از کلسیم مصرف شود. این عنصر باعث طبیعی شدن تولید هورمونهای جنسی می‌شود.

ویتامین A نیز در این مجموعه گنجانده شده است چه با بتاکاروتین طبیعی و یا ترکیبات کاروتونوئیدی همراه باشد. ویتامین A نقش تنظیم عملکرد غدد تولیدمثلی را بر عهده دارد.

آخرین گروه ترکیبات ویتامین B با B5 و B6 اضافی است. این ترکیبات تنظیم کننده عملکرد غدد جنسی است. در حالی که B5 تنظیم تولید هورمونهای جنسی و B6 برای ترکیبات ژنتیکی مورد نیاز است. سایر ویتامینها برای کمک به باروری شامل کارنیتین، آرگینین، روی، سلنیوم و ویتامین B-12 نقش مهمی در افزایش تعداد اسپرمها و میزان تحرک آنها دارد. همچنین بسیاری از ویتامینهای آنتی اکسیدان برای درمان عدم تولید مثل( ناباروری)  مفید هستند که از آن جمله می‌توان به ویتامین E، ویتامینC، گلاتاتیون و کوانزیم Q‌10 اشاره کرد.

نگهدارنده محترم:از هرگونه درمان خود سرانه و تجویز های غیر اصولی دارویی برای حیوانات به شدت پرهیز نمایید,هرگونه  اشتباه در تشخیص و تجویز میتواند باعث ایجاد عوارض غیر قابل جبران گردد

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید.تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما

اشتراک گذاری این نوشته

جدیدترین قدیمی ترین بیشتر رای دادند
اطلاع از
ایمان
میهمان
ایمان

باسلام چون این پرنده راست روده هست کلا از میوه جات خرما نان سبزیجات سویا پلیت برنج وتقریبا تمامی غذاهای موجود در خانه و لانه سازی آنها به صورت آزادانه در خانه در بالای آرک صورت گرفته یک ظرف سفالی با خرده نخ ومقدار زیادی کاغذ برش خورده که خودشان لانه گودی بافته اند ماده کلا روی تخمها میخوابد اما تخمها که دو عدد هستند هر دو بعد از گذشت یک هفته هیچگونه رگ ویا تغییری نداشته اند ممنون میشم حتما صفحه ای هم در مورد این پرنده اختصاص دهید چون بسیار پرنده دوست داشتنی وفوق العاده دستی و پر… ادامه مطلب »

ایمان
میهمان
ایمان

دوست گرامی درمورد بلبل خرما سوالاتی دارم که هیچ توضیحی در سایت شما وجود ندارد مشکل بلبلهای من همین است تخم گذاری کردن اما تخمها نگرفته در ضمن جفتگیری اونا رو دیدم نر وماده کاملا مشخص هستند مشکل چیه ممنون

Hamed
میهمان
Hamed

بهترین نوع ویتامین برای مرغ های تخم گذار چیست ؟روش مصرفش روهم توضیح دهید.و درضمن واکسن ای ک میگن به مرغادرطول تغییر فصل هابزنید چیه؟عذرمیخام یه سوال دیگ من چندتاجوجه مرغ دارم خوب رشد نمیکنن چیکارکنم؟ممنون میشم جواب بدیدمرسی

TBZ
میهمان
TBZ

اگر به قناری و عروس هلندی هر روز مولتی ویتامین کودک توی آبدونش ریخته بشه آیا مشکلی رو برای پرنده ایجاد میکنن یا نه
به خصوص زمان جفت اندازی ؟؟؟؟
زمان جفت اندازی و قبل از اون برای قناری و عروس هلندی حین و بعد از جفت گیری چطوری باید باشه؟؟؟

رضا
میهمان

سلام و خسته نباشید خدمت شما
آیا قطره ویتامین نوزاد را میتوانیم به مرغ مینا بدهیم ؟ و اگر می توانیم چند قطره ودر چه مدت این کار را انجام بدهیم؟
با تشکر از شما

امین
میهمان
امین

سلام، ممنون از سایت خوبتون.
این ویتامین ها رو از کجا باید تهیه کنیم ، و طریقه مصرف چجوره