دسته‌ها
آموزش

کاربرد ويتامين ها در تولید مثل پرندگان و حیوانات

تاثير ويتامينها بر تولید مثل پرندگان و حیوانات دارای ابعاد مختلف وگوناگونی است و فقدان ویتامین های مورد نیاز بدنی حیوانات علاوه بر اینکه میتواند سلامت حیوان یا پرنده مذکور را به خطر بی اندازد میتواند باعث عدم تولید مثل یا تولید مثلی فاقد بازده گردد. تولید مثل در حیوانات و پرندگان يك روند پيچيده است كه به فيزيولوژي جانوری نر و ماده بستگي دارد. اگرچه عوامل بسياري در امرعدم تولید مثل (ناباروری) حیوانات و پرندگان  دخیل هستند و در صورت بروز اين مشكل بايد با متخصص دامپزشک يا مشاور دامپزشکی مربوطه مشورت كرد. اما به طور كلي مكملهاي مهمي وجود دارند كه بر اساس يك تقسيم‌بندي كلي در جهت كمك به تولید مثل موفق در تمام حیوانات و پرندگان به ترتيب (ضروري، مهم و مفيد)  مورد استفاده قرار گیرند. چنانچه نمي‌توانيد، تمام ويتامينها را كه در تولید مثل مؤثر هستند تهیه نمایید، مي‌توانيد ضروري‌ترين آنها را از طبقه‌بندي زير انتخاب كنيد.

گروه اول مكملهاي ضروري هستند

سلنيوم يك ويتامين حياتي براي باروري است .در واقع سلنيوم يك ماده معدني است. اما اين ماده تاثيركمي برتعداد اسپرمهاي توليد شده و يا عدم تولید مثل(ناباروری) ندارد.

ويتامين C يكي ديگر از ويتامينهاي ضروري براي تولید مثل (باروري) است. اين ويتامين در توليد اسپرم تاثيرگذارست. از جمع شدن آنها در يك نقطه جلوگيري كرده و آنها را وادار به حركت مي‌كند.

ويتامين E، يكي ديگر از اين گروه مكملهاست. اين ويتامين نقش مهمي در متعادل كردن توليد هورمون و حمل اكسيژن به اندامهاي جنسي دارد.

<روي> نيز يك مكمل ديگر و در واقع مانند سلنيوم يك ماده معدني است. اين عنصر نيز در عملكرد مطلوب اندامهاي توليدمثلي نقش مؤثر دارد.

گروه دوم مكملهاي مهم هستند.

DMG يكي از اين دسته ويتامينهاست. اين ويتامين توليد اكسيژن را در خوني كه به كليه بافت‌ها از جمله اندامهاي توليد مثلي مي‌روند، را افزايش مي‌دهد.

ويتامين دوم اين گروه اوكتاكوزانول نام دارد. گياهك گندم منبع غني اين ماده است و به توليد هورمونها كمك مي‌كند.

 ويتامينهاي گروه سوم مكمل‌هاي مفيد هستند كه نسبت به دو گروه ديگر در درجه سوم اهميت قرار مي‌گيرند.

دسته اول اسيد‌هاي چرب ضروري هستند. نقش اين اسيدها طبيعي كردن عملكرد و فعاليت‌ غده‌ها و بويژه در سيستمهاي توليدمثلي است.

گروه دوم منگنز نام دارد. اين منگنز بايد به صورت جداگانه از كلسيم مصرف شود. اين عنصر باعث طبيعي شدن توليد هورمونهاي جنسي مي‌شود.

ويتامين A نيز در اين مجموعه گنجانده شده است چه با بتاكاروتين طبيعي و يا تركيبات كاروتونوئيدي همراه باشد. ويتامين A نقش تنظيم عملكرد غدد توليدمثلي را بر عهده دارد.

آخرين گروه تركيبات ويتامين B با B5 و B6 اضافي است. اين تركيبات تنظيم كننده عملكرد غدد جنسي است. در حالي كه B5 تنظيم توليد هورمونهاي جنسي و B6 براي تركيبات ژنتيكي مورد نياز است. ساير ويتامينها براي كمك به باروري شامل كارنيتين، آرگينين، روي، سلنيوم و ويتامين B-12 نقش مهمي در افزايش تعداد اسپرمها و ميزان تحرك آنها دارد. همچنين بسياري از ويتامينهاي آنتي اكسيدان براي درمان عدم تولید مثل( ناباروري)  مفيد هستند كه از آن جمله مي‌توان به ويتامين E، ويتامينC، گلاتاتيون و كوانزيم Q‌10 اشاره كرد.

نگهدارنده محترم:از هرگونه درمان خود سرانه و تجویز های غیر اصولی دارویی برای حیوانات به شدت پرهیز نمایید,هرگونه  اشتباه در تشخیص و تجویز میتواند باعث ایجاد عوارض غیر قابل جبران گردد

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید.تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما

16 دیدگاه دربارهٔ «کاربرد ويتامين ها در تولید مثل پرندگان و حیوانات»

سلام، ممنون از سایت خوبتون.
این ویتامین ها رو از کجا باید تهیه کنیم ، و طریقه مصرف چجوره

با سلام:
از تمامی داروخانه های دامپزشکی شهر سکونتتان براحتی میتوانید ویتامین طیور را با قیمت کاملا مناسب و ارزان نسبت به همه جا خریداری و تهیه نمایید.(مصرف صحیح۳ روز مستمر در ماه اگر ویتالین پودری تهیه نمودید ۱قاشق چای خوری (۱گرم)در یک لیتر اب حل گردد ومورد استفاده قرار دهید.)اگر ویتامین مایع است۵قطره در ۵۰سی سی آب(نصف جا آبی استوانی معادل۵۰سی سی میباشد)

سلام.
مولتی ویتامین گرفتم در موردش یه توضیح بده
چقد تواب بمونه . چقد بریزم تو اب. چه خاصیتی داره

باسلام خدمت شما کاربر گرامی:
کاربرد واستفاده مولتی ویتامین برای هر پرنده ای دوز خاص دارد .اگر پرندگانتان در گروه پرندگان ریز جسته قرار دارند به ازای هر۵۰ سی سی آب نصفه جا ابی۴ قطره حل شود اگر تمام جا ابی را پر مینمایید۶ قطرهخ در کل جا ابی کافی است و پس از۱۲ ساعت تخلیه و جا ابی مورد شستشو قرار گیرد و اب تازه ارائه گردد. استفاده از مولتی ویتامین۳ روز مستمر در یک ماه می باشد بیش از این میزان ارائه نگردد.از عمده کاربرد های مولتی ویتامین میتوان به کاربرد درمانی در برخی بیماری ها و همچنین کاهش استرس پرنده وئ تامین برخی املاح مورد نیاز بدنی پرندگان که در طبیعت کم یاب هستند اشاره نمود.استفاده بیش از حد مولتی ویتامین میتواند موجب عارضه و مسمومیت در پرنده گردد که حتما به میزان استفاده و اندازه دوز توجه ویژه ای باید نمود و حتما از مولتی ویتامین پرندگان استفاده گردد. مولتی ویتامین های مایع پس از باز شدن درب بطری تاریخ نگهداری محدودی دارند و در صورت درست نگکه داری تا۳ ماه و در صورت عادی تا ۲ ماه خواص خود را حفظ مینماید.

سلام خدمت شما ادمین محترم
قناری ماده تقریبا ۱۰ روزه جدا بوده از از نر
حالا ماده داره جاشو درست انگار میخواد تخم بزاره بنظرتون نطفه داره یا نه

با سلام:
اگر جوجه ها دانه خور شده اند آنهارا جداسازی نمایید و نر را با ماده جفت نمایید.تخم گذاری ماده در زمانی که نر در کنارش نباشد بدونه نطفه خواهد بود .

سلام و خسته نباشید خدمت شما
آیا قطره ویتامین نوزاد را میتوانیم به مرغ مینا بدهیم ؟ و اگر می توانیم چند قطره ودر چه مدت این کار را انجام بدهیم؟
با تشکر از شما

با سلام:
استفاده از هرگونه قطره ویتامینی و دارویی که کاربرد انسانی دارند برای پرندگان ممنوع است (داروها و ویتامین های انسانی دارای دوز بالایی از ترکیبات هستند)و موجب بروز عارضه میگردد.بهتر است ویتامین مخصوص پرندگان را از داروخانه دامپزشکی تهیه نمایید و در اختیار پرنده بگذارید.

اگر به قناری و عروس هلندی هر روز مولتی ویتامین کودک توی آبدونش ریخته بشه آیا مشکلی رو برای پرنده ایجاد میکنن یا نه
به خصوص زمان جفت اندازی ؟؟؟؟
زمان جفت اندازی و قبل از اون برای قناری و عروس هلندی حین و بعد از جفت گیری چطوری باید باشه؟؟؟

با سلام:
استفاده از مولتی ویتامین های انسانی بلحاظ ساختار و نوع دوز ترکیبیشان برای پرندگان مناسب نمیباشد و باعث به خطر افتادن سلامت پرندگان میگردد.مداوم دادن ویتامین متواند منجر به مسمومیت های حاد وعارضه و اسیب های احشام داخلی پرندگان گردد. تعادل در ارائه هر دارویی تحت نظر دامپزشک یک راهکار مطمئن و امن است.ویتامینی که برای زمان تولید مثل است با مولتی ویتامین فرق دارد. باید ویتامین سه گانه از داروخانه دامپزشکی تهیه نمایید به مدت۱ هفته مستمر به ازای هر ۵۰ سی سی آب ۵ قطره و ۱هفته استراحت و دوباره یک هفته دیگر ویتامین دهی مذکور ادامه یابد و سپس جفت اندازی صورت گیرد.(بلحاظ تنوع شرکت ها تولید کننده ویتامین و دارویی نسبت به دوز بین المللی آنها و تناسب داروی مربوطه با پرنده خود اطمینان حاصل نمایید و مقدار مجاز مصرف را از دکترمربوطه سوال نمایید.)

بهترین نوع ویتامین برای مرغ های تخم گذار چیست ؟روش مصرفش روهم توضیح دهید.و درضمن واکسن ای ک میگن به مرغادرطول تغییر فصل هابزنید چیه؟عذرمیخام یه سوال دیگ من چندتاجوجه مرغ دارم خوب رشد نمیکنن چیکارکنم؟ممنون میشم جواب بدیدمرسی

با سلام:
انواع گوناگونی از مکمل ها و ویتامین ها برای مرغ و خروس وجود دارد این امر بستگی به فصول و نوع جیره دارد.واکسن مذکور نیوکاسل و انفولانزا است.باید جیره غذایی پرندگاننتان را ارسال دارید.

دوست گرامی درمورد بلبل خرما سوالاتی دارم که هیچ توضیحی در سایت شما وجود ندارد مشکل بلبلهای من همین است تخم گذاری کردن اما تخمها نگرفته در ضمن جفتگیری اونا رو دیدم نر وماده کاملا مشخص هستند مشکل چیه ممنون

با سلام:
کلیه موارد تغذیه ایی که به پرندگانتان میدهید را برایمان ارسال دارید و نوع لانه ایی که در آن نیز تخمگذاری نمودند نیز بگویید تا برررسی نماییم.

باسلام
چون این پرنده راست روده هست کلا از میوه جات خرما نان سبزیجات سویا پلیت برنج وتقریبا تمامی غذاهای موجود در خانه و لانه سازی آنها به صورت آزادانه در خانه در بالای آرک صورت گرفته یک ظرف سفالی با خرده نخ ومقدار زیادی کاغذ برش خورده که خودشان لانه گودی بافته اند ماده کلا روی تخمها میخوابد اما تخمها که دو عدد هستند هر دو بعد از گذشت یک هفته هیچگونه رگ ویا تغییری نداشته اند ممنون میشم حتما صفحه ای هم در مورد این پرنده اختصاص دهید چون بسیار پرنده دوست داشتنی وفوق العاده دستی و پر طرفدار میباشد

با سلام:
مولیتی ویتامین بههمراه عناصر کمیاب مخصوص پرندگان تهیه نمایید و تا7 روز به ابشان اضافه نمایید البته یک هفته استراحت بدهید و هفته بعد نیز دوباره به مدت 7 روز ویتامین دهی نمایید

دیدگاه‌ها غیرفعالند.