دسته‌ها
آموزش

(مهم)اقدامات اولیه و مهم برای درمان پرندگان زینتی

هر کسی ممکن است فکر کند،اولین اقدامی که اتخاذ می شود این است که دقیقاً تشخیص دهد در اثر کدام بیماری،پرنده  بیشترآسیب می بیند. اما این دلیل نیست. مهمترین کاری که ابتدا انجام می شود اینست که فورا پرنده را گرفته و در جای گرم قرار دهیم یا ترجیحا آن را در قفس بیمارستان(انباکتور) قرار دهیم. برای تمام پرورش دهندگان قناری،قفس بیمارستان باید مجهز به لوازم و تجهیزات معمول باشد.

پرنده در قفس بیمارستان به آرامش خواهد رسید و گرم می شود،پرنده برای درمان به این عامل نیاز دارد. باید به پرنده آب و غذا داده شود و ظرف آب و غذا را در جایی قرار دهیم  که دسترسی به آن آسان باشد و در این مورد دقت بیشتری کنیم.

علایم بیماری به فرد نگهدارنده اطلاعاتی را در مورد ماهیت بیماری می دهد و دارندگان قناری با تجربه با میزان کمی از دقت ممکن است تشخیص دهند که قناری بیمار شده است، هر چند که تشخیص بسیاری از بیماری های پرند گان آسان نیست. حتی گاهی اوقات دامپزشکان نیز در تشخیص بیماری پرنده دچار مشکل میشود. دام پزشک متخصص پرنده ممکن است بعد از بررسی های زیاد بر روی پرنده علت بیماری را پیدا نماید .

بنابراین مبتدی ها نباید در درمان  پرنده ریسک کنند تا وقتی که آنها (به محض اینکه امکان پذیر باشد)اطلاعات تخصصی را به دست بیاورند.

خوشبختانه بسیاری از بیماریها با توجه به علایم بیماری ،حتی برای تازه کاران خیلی راحت قابل تشخیص هستند و بسیاری از پرندگان می توانند تنها با استفاده از گرما و استراحت درمان شوند .

دامپزشک متخصص پرندگان زینتی بهترین کسی است که پرنده بیمار را درمان میکند اما این حسی را برای دارندگان پرنده به وجود می آورد تا بیشتر یاد بگیرند که میتوانند تا حدودی بیماری پرنده را تشخیص دهند و درمان کنند. هر چندکه باید احتیاط لازم ,در اعمال هر گونه طبی انجام شود ، از دامپزشک پرنده خود راهنمایی بخواهید .

بررسی دقیقتر : دارندگان پرنده همیشه سعی میکنند که زندگی پرنده بیمار را نجات دهند ، حتی یک پرنده بی ارزش هم حق زنده بودن دارد . بعد از اینکه پرنده چند ساعتی در قفس بیمارستان بماند ، بررسی دقیقتر می تواند انجام شود.

۱-پرهای اطراف مقعد را بردارید و ببینید که آیا مقعد کثیف و لزج است ، اگر چنین است نوعی مشکل گوارشی یا عفونت روده ای را نشان میدهد .

۲-اگر علامت تیره بر روی پوست شکم وجود دارد ، میتواند نشان دهد عفونت کبدی باشد و بهترین کار این است که بدون معطلی به دامپزشک مراجعه شود .

۳-گوشت اطراف استخوان جناق را لمس کنید ، اگر شل و نرم به نظر برسد ، نشانه دیگری است که پرنده بیمار شده است .

۴-اشک ریزی در ناحیه چشمی یا خیس بودن سوراخ بینی و خس خس کردن میتواند نشان دهنده Aspergillosiباشد . این بیماری تقریبا غیر قابل درمان است و از طریق استنشاق کردن تخم ها به سیستم تنفسی به وجود می آید . اما خوشبختانه در بیشتر موارد این یک علت تنفسی جزئی است که دامپزشک میتواند آنرا درمان نماید .

۵-زمانیکه تنفس پرنده دچار مشکل شده است ، بیماری جدی تر است . نفس نفس زدن یا باز کردن نوک میتواند نشانه آبله قناری باشد . به دنبال کورک ها روی انگشتان پا ، پایین نوک و در امتداد لبه بالها بگردید .

۶-اگر پرنده تازه بیمار شده و دائم خودش را میخاراند، بدنش میتواند از کرم های ریز پر شده باشد پرنده ماده میتواند طریق چسبندگی مبتلا به بیماری شود . اگر بعد از بررسی ، هیچگونه علایم بیماری تشخیصی مشاهده نکردید ، یک نگاه کلی دیگر به پرنده بیندازید . شاید متوجه تورم یا شکستن بال یا پای پرنده بشوید . شاید پرنده عفونت چشم دارد و نواحی ملتهب دور چشم دیده شود .

سعی کنید هر علت دیگر را بررسی کنید . آیا رژیم غذایی پرنده منظم است ؟ آیا کمبود کلسیم ، ویتامین ها و یا پروتئین وجود دارد ؟ آبا آب نوشیدنی آلوده است ؟ آیا ممکن است درجه حرارت بدن پرنده کمتر از حالت عادی بدنش باشد ؟ آیا غذا فاسد شده است ؟

چنانچه حدس میزنید که پرنده فاقد هیچکدام از این موارد نمی باشد ، اتخاذ اقدام مناسب ؛ راحت و آسان است . اگر نمی توانید بفهمید که بیماری پرنده چیست ، آن را در ته قفس بیمارستان که گرم است قراردهید هیچ دارویی را به او ندهید مگر اینکه طبق توصیه دامپزشک عمل نمائید .

درمان در قفس بیمارستان :

بخش اول درمان ، اعمال گرماست . بعد از اینکه متوجه بیماری پرنده شدید ، بای فورا پرنده بیمار را تنها در جایی گرم قرار دهید . البته جداسازی پرنده از پرندگان دیگر کمک میکند که اگر بیماری مسری است ، پرندگان دیگر از بیماری مصون بمانند و گرما بخش اول درمان است .البته در زمستان فرد میتواند پرنده بیمار را داخل اطاق گرم در خانه قراردهد ، اما حتی بهتر است پرنده را در جایی که درجه حرارت بین ۸۶ تا ۹۰ درجه فارینهایت_برابر با ۳۲ – ۲۹ درجه سانتی گراد است قراردهید . بهترین کار استفاده از قفس بیمارستان است .

قفس های بیمارستان را میتوان از تامین کنندگان لوازم پرورش طیور خریداری کرد بلکه حتی یک فرد همه فن حریف معمولی هم میتواند آن را بسازد . این قفس بیمارستان از یک قفس جعبه ای که در قسمت جلوی آن شیشه هست در حدود(۱۶*۱۶*۱۶ اینچ)یا(۴۰*۴۰*۴۰سانتی متر)تشکیل شده است . چهار حباب (چراغ)تنگستن ۶۰ واتی باید در سقف نصب شوند به طوری که هر کدام جداگانه کار نمایند . این کار اجازه میدهد ، دمای بیرون هر چه باشد ، درجه حرارت مناسب در قفس بوجود آید . لامپ ها توسط  یک صفحه غیر قابل اشتعال از قسمت اصلی قفس جدا شده اند . احتمالا صفحه فلزی برای این کار بهتر است . زیرا به سرعت گرما را به داخل قفس هدایت مینماید و پرنده را از نور شدید حفظ میکند .

دماسنج باید به داخل دیوار قفس نصب شود تا راحت خوانده شود . سینی کشویی پایین قفس را میتوان با کاغذ پوشاند و این کاغذها را باید روزی ۲ بار عوض نمود زیرا فضولات پرنده بیمار احتمالا عفونی هستند .

توجه :

در ارزیابی پرنده بیمار ، مهم است تا هر روز مدفوعش را کنترل کنیم . این کار می تواند ، تنها در صورتی که جنس ته قفس برای ارزیابی مناسب باشد ، انجام شود . بنابراین استفاده از حوله های کاغذی ، روزنامه و یا هر چیزی که مانع نفوذ آب میشود ،در صبح و بعد از ظهر امکان ارزیابی را فراهم می نماید.

صفحه سیمی که در بالای سینی نصب شده است ، اجازه میدهد تا فضولات داخل آن بریزند و از آلوده شدن پرنده جلوگیری میکند . با وجود اینکه شیشه کشویی جلو متحرک است ، اما راحت تر است که یک درب کوچک اضافی در یکی از قسمتهای کار گذاشته شود به طوری که بتوان آب و غذا را به پرنده داد ، مخصوصا آب ، زیرا احتمال دارد که پرنده گرم شده و خیلی تشنه شود .

تهویه :

هرچند که باید گرم نگه داشته شود ، اما نباید از تهویه مناسب محروم شود . در چنین محیط گرم و کوچکی باید هوای تازه ، بدون باد وبوران ، در جریان باشد . این کار میتواند از طریق ایجاد چند سوراخ کوچک نزدیک بالای قسمت هایی از قفس انجام شود .

نظافت :

بعد از هر باراستفاده ، باید داخل و خارج قفس بیمارستان کاملا تمیز وضد عفونی و شستشو نمود و برای فوریت بعدی آماده شود .

هشدار :

قبل از خیس کردن قفس از قطع کردن جریان برق اطمینان حاصل نمائید.

بهداشت :

هنگام پرداختن به پرندگان بیمار،مقیاس های بهداشتی دقیق ضروری هستند، بنابراین به پرندگان آب و غذای سالم و تمیز،غذای سبز تازه و غذا های آماده نرم و تازه بدهید. کثافت و فضولات را همان طور که بیشتر اوقات نیاز است،تمیز کنید و بهداشت شخصی خودتان را زیر سئوال نبرید. شما که نمیخواهید عامل شیوع بیماری از یک پرنده دیگر باشید؟

در موارد زیادی،پرنده بیمار بعد از یک مدت در قفس بیمارستان معالجه میشود و درمان دیگری نیاز نیست. وقتی گرما به پرنده میرسد،معجزه میکند.

بررسی مجدد:

اگر پرنده بهتر نشد،مجددا آن را با دقت بررسی کنید. مخصوصا به فضولاتش توجه کنید،اگر آنها رقیق و آبکی و یا شیری رنگ هستند،بنابر این احتمال بیماری روده ای خیلی زیاد است. در مورد قناری هایی که به چنین امراضی مبتلا هستند،درکمی ۲/ ۱ قطره هر۴ساعتPepto-Bismol Kaopectate و یا به اندازه سر چاقو بی کربنات سدیم (کربنات سدیم)در آب نوشیدنی معجزه می کند. اگر هنگام بررسی پرنده،آلودگی کرم های ریز را پیدا کردید ،باید بین پر ها را حشره کش مخصوص بزنید و لانه و لوازم پرنده را تمیز و ضد عفونی کنید. برای پرندگان کوچک،چندین حشره کش با مارک های تجاری برای استعمال در دسترس هستند.

اگر بعد از بررسی دقیق ، باز هم نمتوانید علت بیماری پرنده تان را تشخیص دهید باید پرنده را نزد دامپزشک ببرید . دامپزشک حاذق متخصص طیور خیلی زود بیماری را تشخیص می دهد و میتواند درمان مناسبی را اعمال نماید .

امروزه داروهای درجه یک زیادی برای تمام انواع بیماریها در دسترس هستند ، توصیه دامپزشک باید صراحتا طبق آموزش او انجام شود ،این نکته را نیز بخاطر داشته باشید استفاده دوز بیش از حد دارو ها اغلب میتواند  خطرناکتر باشد حتما طبق توصیه دامپزشک معالج دارو را مورد مصرف قرار دهید.

نگهدارنده محترم:از درمانهای خود سرانه و تجویز های غیر اصولی دارویی برای حیوانات به شدت پرهیز نمایید هرگونه  اشتباه در تشخیص میتواند باعث ایجاد عوارض جبران نشدنی دیگر گردد.
هشدار:در راستای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی و تمامی گونه های جانوری  از رها سازی هرگونه حیوانات بیمار وغیر بومی در طبیعت ازاد به شدت پرهیز نمایید,در صورتی که قادر به نگهداری و درمان نیستید میتوانید با اداره محیط زیست  محل سکونت خود تماس حاصل نموده تا اقدامات لازم از طریق ماموران خدمتگذار این نهاد بدونه هیچ چشم داشتی اتخاذ گردد.

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید.تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما

113 دیدگاه دربارهٔ «(مهم)اقدامات اولیه و مهم برای درمان پرندگان زینتی»

سلام من امروز یک کلاغ پیدا کردم که بالش تیر خورده بود و اصلا نمیتونست پرواز کنه؟لطفا کمک کنید بالش رو خوب کنم و این پرنده رو دوباره صحیح و سالم به طبیعت برگردونم..غذاهایی که میتونم بهش بدم رو بهم بگید لطفا.خواهشأ جوابم رو بدید و سوالم رو حذف نکنید.
ممنونم از وقتی که میذارید.

با سلام:
دوست گرامی نگهداری این پرنده با شرایطی که شما فرمودید کار دشواری است و نمیتوانید آنرا درمان نمایید بهترین کار ممکن تماس با محیط زیست شهرتان است مسئولان این ارگان بدونه هیچ چشم داشتی با مراجعت درب منزل شما پرنده را جهت درمان به مراکز خود انتقال می دهند.(شماره محیط زیست شهر خود را از۱۱۸ دریافت نمایید)کلاغ ها همه چیز خوارند مقداری گوشت مرغ یا گوشت قرمز پخته به پرنده بدهید. نان نیم خیس,برنج کته,حبوبات پخته و حتی تکه های میوه را میتوانید بعنوان تغذیه به پرنده بدهید. از دانه پلت نیز میتوانید استفاده نمایید

پاسخ

باسلام و خسته نباشید
مرغ عشق نرم از پارسال که جوجه دار شدن کم کم دور یه چشمش پرهاش ریخت و اصلا در نیومد و امسال که دوباره جوجه دار شدن دوره چشمش کلی ورم کرده ومرغ عشق مادر که سنش بین ۶ تا ۷ هست از پارسال زیر شکمش ورم کرده و خیلی بی جنب و جوش هست ،چند بار با روغن زیتون زیر شکمش رو چرب کردم اما فقط کمی بهتر شد،لطفا در مورد جفتشون راهنمایی بفرمایید

با سلام:
برای پاسخ به سوالتان نیاز است تمامی موارد تغذیه پرنده ای خود را بی کم کاست برای ما ارسال نمایید.

پاسخ

با سلام:
از علل شایع در بیماری های چشمی مرغ عشق میتوان به کمبود و فقر منابع ویتامینی A.E.Dوبرخی میرال های نایاب و همچنین عدم نظافت دقیق قفس و برخی بیماری های ویروسی اشاره نمود.از دادن ماسه و کاهو به پرنده به شدت پرهیز نمایید.اگر از مکمل های ویتامینی برای پرنده خود استفاده نمی نمایید لازم است تهیه نموده و به میزان معین در اختیار پرنده قرار دهید. درکل جهت بررسی دقیق تر نیاز به معایعنه بالینی توسط دامپزشک مربوطه است که بهتر از در زمانی کوتاه حتما اقدامات لازم صورت گیرد.مرغ عشق ماده شما سن بالایی داردتامین املاح معدنی خاص در این زمان سنی یک نیاز اساسی برای پرنده مذکور است. تغذیه تک دانه ای نمیتواند تمامی نیاز رنده را تامین نماید. ترکیب چند دانه با ارزن میتواندروش تغذیه بهتری باشد.یک رژیم تغذیه میوه ایی همه روزه با مدیریت و برنامه ریزی دقیق میتواند در بهبود پرنده چاره ساز باشد:کلم بروکلی,هویج,سیب قرمز شیرین,کدو سبز,کدو تنبل,نارنگی, ,سبزیجات(بجز تره و پیاز چه که در پرندگان منع مصرف دارند)حبوبات ابپز شده در حد کم بعنوان یک میان وعده,ذرت ابپز(غیر کنسروی) بهمراه مقداری کمی دانه کتان ,هفت دانه قناری(هفت تخم)یک جیره متعادل است

پاسخ

با سلام خدمت استادگرامی
دو تا از جوجه قناری های من که الان ۳۵ روزه هستند یکی ازانگشت های پاهاشون یه چیزی شبیه دونه قرمز رنگ دراومده و اون قسمت از انگشت یکم متورم و قرمز رنگ شده علت بیماری به نظر شما چی بوده و راه درمان چیه؟
در طول این مدت تغذیه جوجه ها (که در ۲۵ روزگی از پدر و مادر جداشون کردم چون قناری پدر پرهاشون را می کند) غذای تخم مرغی هویج و سیب بوده است.

با سلام:
شکلیت دانههای قرمز رنگ به چه صورتی است؟چه مدت است پدیدار شده است؟از قسمتی که دچار عارضه شده است عکس با وضوح نزدیک بگیرید و برایمان ارسال دارید تا بررسی نماییم.

پاسخ

با سلام:
در برخی موارد میتواند بیماری باشد و در برخی موارد خیر. بیشترین علت ریزش دم در فنچ کمبود منبع ویتامینی دی و برخی میرال های معدنی و عدم نظافت کامل قفس است. حمام افتاب روزانه برای فنچ ها یک نیازاساسی است که مانع از ریزش دم پرنده میگردد.تغذیه و نظافت پرندگان خود را بهبود بخشید

پاسخ

با سلام:
ناحیه حالت غوز را دقیق اعلام دهید؟ایا میزان حات تورم دارد؟ ایا محل تورم نزدیک به دم است؟ رنگ محل غوزی شکل چگونه است؟

پاسخ

ایاوقتی دوجفت پرنده دریک قفس نگهداری می شود با هم دیگر جفت شوند یعنی ماده جفت دوم بانرجفت اول جفت شود

با سلام:
در برخی موارد ودر برخی بعضی گونه های پرنده این امر قابل مشاهده و رخ داد است و این رفتار ها امکان پذیر است.

پاسخ

با سلام
بعله در فنچ و مرغ عشق این امرکاملا قابل رخداد است و دور از نتظار نیست

پاسخ

اگر هرکدام ازاین پرندگان رادرقفس بگذاریم ممکن است که بچه های یکدیگررا بکوشند
۱٫دوجفت فنچ دریک قفس
۲٫دوجفت مرغ عشق دریک قفس
۳٫دوجفت قناری دریک قفس

با سلام:
درمرغ عشق و قناری در یک مقطع زمانی پس از رشد نسبی جوجه ها این امر قابل رخ داد است. در فنچ ها به ندرت پیش می اید

پاسخ

با سلام:
حتی اگر جوجه برای همان جفت باشد احتمال نزاع و کشتن وجود دارد. این عمل زمانی رخ می دهد که پرنده بخواهد دوباره تولید مثل نماید یا رغیبان را از محیط دور سازی نماید

پاسخ

میشه هرکدام ازاین پرنده هارو به صورت چندجفت دریک قفس نگهداری کرد
۱٫دوجفت مرغ عشق دریک قفس
۲٫دوجفت قناری دریک قفس
۳٫دوجفت فنچ دریک قفس

با سلام:
نخیر .جز فنچ در موارد محدود و قفس کاملا بزرگ امکان پذیر است.دیگر پرندگان را نمیتوانید به صورت جند جفتی نگهداری نمود

پاسخ

با سلام:
در برخی مواردبعله امکان پذیر است. اما امکان نزاع در هنگالم بلوغ و عدم درست خوانی نیز وجود دارد که توصیه میگردد از این عمل پرهیز نمایید

پاسخ

با سلام:
بعله. برخی مواقع اینگونه عارضه ها ارثی است اما از انجا که پرنده شما قبلاپر داشته بیماری قارچی است. نام داروی خاصیرا نمیتوانیم تجویز نماییم چرا که در هر داروخانه ای دارو ها متمایز است توضیحات را خدمت دکتر ارائه دهید ایشان بهترین دارو خود توصیه مینماید

پاسخ

با سلام:
پرندگان چه در زمان جوجه داری چه غیر آن نیز مثل دیگر حیوانات و جانداران در شب هنگام نیاز به استراحت مطلق دارند پس بهتر است محیط تاریک باشد . در برخی شرایط خاص و طبق یک روال نگهداری روشنایی خاصی در شب برای پرندگان مورد استفاده قرار میگیرد که نوع روشنایی و طریقه کاربرد آنمهارت و تخصص کافی میخواهد که در سال پیش رو تایپیک اموزشی در این مورد در سایت ۶۰۱۹ قرار خواهیم داد.

پاسخ

با سلام:
اگر دارای مهارت کافی باشید بعله میتوانید رام سازی نمایید . ما توصیه مینماییم تا حد امکان پرندگان تکثیری را تهیه نمایید ممانعت از خرید پرندگان صید شده بهترین راهکار حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از منقرض شدن نسل پرندگان است.

پاسخ

با سلام:
اگر از قفس مناسب استفاده نمایید و پرنده در شرایط امادگی تولید مثلی قرار داشته باشد بعله امکان پذیر است

پاسخ

سلام.
یه قناری لیموی سفید ابلق نر دارم و یه زرد سفید ابلق ماده …نر از ماده جسه کوچیکتری داره البته لاغرتره…ماده اماده نبود با هم جفت نشدن حتی با قرص خوانی قناره نر…ماده رو جدا کردم گذاشتم یه جا که کمی سرد بود…الان خیلی کم فعالیت شده و احساس میکنم بیمار شده یا سرما خورده…میخاستم بدونم چطوری میتونم قناری نر رو چاق تر کنم و اگه ماده بیماره چطور درمان کنم.ممنون.

با سلام:
برای انکه ماده اماده گردد نباید در مکان سرد نگهداری گردد باید دمای محیط رامتعادل و در حدود۲۳ درجه ثابت نگه دارید و میزان نور دهی محیط را افزایش دهید.پرنده ماده را به جای گرم انتقال دهید. تا۳ روز متوالی به پرنده ماده ویتامین دهی نمایید تااز کسلی رهایی یابد.پس از بهبود پرنده اعلام نمایید تا تدابیر لازم خدمتتان ارائه گردد. در مورد پرنده نر نیز لازم است بگوییم اگر دارای جسته ریز است علت مربوط به آن است که این قناری جوجه سوم یا چهارم است و به همین علت دارای جسته ریزتری میباشد و با هیچ روشی نمیتوانید پرنده را درشتتر نمایید هرگونه تغذیه پر بار جهت این امر باعث چاقی در پرنده میگردد که عوارض نا مطلوبی بر پرنده وارد میسازد و از این امر دوری جویید.این را هم بدانید جسته ارتباط چندانی به جفتگیری و تولید مثل ندارد و نمیتواند مانعی برای جفتگیری باشد پرندگان ریز نقش قابلیت بالایی در تولید مثل دارند. بهتر است ماده را اماده سازی نمایید و بعد آن نتیجه را ببنید همچنان فصل تولید مثل قناری ادامه دارد نگران چیزی نباشید

پاسخ

سلام بابت پاسخگوی بجا و اطمینان بخشتان متشکرم.
چند نکته وجود داشت که بنده هم خوب نتوانستم به خوبی بیان کنم..
۱ برای امادگی پرنده ماده عمدا ان را در معرض سرما قرار ندادم…مدت زمانی هم که سرما کشید کمتر از یک روز بود..الان هم مدت ۳ روز گذشته که به حالت قبلی خود برگشته و سرحال است…والبته در میان اواز قناری نر همخوانی و ریزه خوانی هم میکند که دلیل ان برایم مبهم است….علاقه ای هم به ابتنی نشان نمیدهد..:)
۲ یک قطره ویتامین پرندگان برای تقویت استفاده میکنم که طبق دستور ۵ قطره در اب انها به مدت یک روز و تعویض اب و تکرار این عمل تا ۵ روز.
۳ قناری نر فقط کمی لاغر به نظر میرسد…متوجه شدم که مقدار برون روی ان کاهش یافته و احتمالا حالت (ببخیشد)یوبوست) دارد ولی به طور طبیعی و روال گذشته آواز خوانی میکند

با سلام:
بنا به گفته های شما لازم است نسبت به سن قناری ماده اطمینان پیدا نمایید احتمال انکه سن قناری مادتان زیاد باشد وجود دارد.یبوست در پرندگان چندان مرسوم نیست و زمانی که یبوست رخ دهد حجم مدفوعی کاملا کم و در موارد حاد کلا قطع میگردد.دفعات تغذیه میوه ای پرنده در هفته را کمی افزایش دهید این مشکل برطرف خواهد گردید.

پاسخ

سلام
قناری نر من حدود یک ماه که کز هستش و پوف میکنه کسل هم هست و بعضی وقتا کف قفس میخابه زیاد هم اب میخوره …یک مغازه پرنده فروشی مراجعه کردم یه دارو به من داد که من هنوز استفاده نکردم میخاستم بدونم این دارو برای قناری من مضر نباشه و کلا عمکرد این دارو برای چی هست…daxcicilin
هیچ جا هم تو اینترنت در موردش حرفی به میون نیومده…..روش هم نوشته جهت رفع کسلی و پوف….عکسه یه قناری هم روشه…
شبیه قطره ویتامین هستش هم شکلش هم طریقه مصرفش.
با تشکر.

با سلام:
داکسی ساکلین یک داروی انتی بیوتیک از خانواده ساکلیین ها میباشد و برای طیف عظیمی از بیماری های باکتریایی و عفونی بکار گرفته میشود و جز بهترین نوع انتی بیوتیک ها است البته در مورد دوز مصرف دقت کنید پس از درمان با انتی بیوتیک ها نیاز به استفاده از پروبیوتیک است چرا که تمامی انتی بیوتیک ها باعث اختلال روده ایی میشوند.استفاده از ان در بروز بیماری منعی ندارد .3 قطره در 50 سی سی اب

پاسخ

باسلام و عرض خسته نباشی و خدا قوت
مرغ عشق ماده ام دو روزه که دیگه جنب و جوش زیاد نمیکنه و پف میکنه خودشو و عطسه پشت سر هم میکنه بعضی وقتا.
نره هم قبلا ها عطسه پشت سر هم میکرد ولی الان کمتر عطسه میکنه.ماده هه آب و غذا میخوره و آبریزش بینی نداره ولی بی حاله به نظرتون مریض شده؟اگه شده چکار واسش کنم؟چه دارویی رو باید بگیرم و چجوری مصرف کنم؟
خیلی ممنون

سلام:
مشکل خاصی نیست عطسه در طوطی سانان یک امر عادی است اما اگر میزان عطسه مدوام و در طول کل روز است نیاز است برخی اصلاحات را انجام دهید. در محیط نگهداری پرندگان از هیچگونه خشبو کننده یا عطر و ادکلن استفاده ننمایید.اگر در محیط نگهداری پرندگان از جارو برخی استفاده می نمایید بهتر است در هنگام استفاده از جارو آنها را از محیط خارج نموده و پس از۱ ساعت به محیط نگهداری برگردانید.عرق کاسنی تهیه نمایید تا ۳ روز ۱۵ سی سی از آن را درون جا ابی پرندگانتان بریزید هر۱۲ ساعت آب را تعویض نموده و دوباره اقدامات را اماده سازی نمایید. لیست کامل تغذیه پرنده خود را (هر نوع تغذیه ای که به پرنده خود می دهید)برایمان ارسال دارید تا برایتان بازنگری نموده و ایرادات را اصلاح نماییم

پاسخ

سلام
ببخشید ویتامین سه گانه که به توصیه شما برای عروس هلندیم خریده بودم رو میتونم برای جفت مرغ عشق هام هم استفاده کنم؟چه قدر؟واسه سرما خوردگیش ضرر نداره؟
با تشکر

سلام:
بعله میتوانید استفاده نمایید.به ازای ۵۰ سی سی آب۵ قطره به مدت۶ روز مستمر در ماه اول و پس از طی ماه اول هفته ای ۱ بار میتوانید ویتامین دهی را ادامه دهید.. هر۸ساعت آب تعویض گردد و دوباره ویتامین اماده سازی گردد.این ویتامین برای سرماخوردگی پرنده تان ضرر ندارد و در بهبود بیماری پرنده نیز تاثیر فراوانی داردمیتوانید با خیال راحت از آن استفاده نمایید

پاسخ

سلام. مرغ عشق من نره و حدود ۵ ماه پبش پاش پوسته پوسته و زخم شده بود. بردمش دامپزشک گفت بیماری قارچی داره و اگر نوزاد دارید واگیر داره ولی ما بچه کوچک نداشتیم. پماد فایتو داد که بمالم روی پاهاش به مدت ۱۰ روز و مولتی ویتامین و یه داروی دیگر داد که توی سرنگ بود گفت روزی ۱۰ قطره بریز تو آبش و خوب شد.
چند روز پیش دیدم تو قفسش خون هست و زیر بالش زخم شده و ارزنهای داخل ظرف رو پوست کنده ریخته کف قفس ولی نخورده. میشه بگید مشکلش چی هست؟

سلام:
علل بسیاری میتواند باعث بروز اینگونه موارد باشد:اگر مرغ عشق دیگری در قفس بوده باشد میتواند علت خونریزی نزاع بین دو پرنده باشد.در برخی موارداسیب در ناحیه بال مربوط به برخورد سریع پرنده بر اثر ترس و شوک ناگهانی با میله و تجهیزات داخل قفس است که باعث شکست ساق پر و خونریزی مقطعی و گاه شدید میشود.

پاسخ

سلام:
نخیر.بهتر است استرس محیطی را برای پرنده کمتر نمایید و عاملی که باعث ترس پرنده گردیده است را بیابید.

پاسخ

با سلام و عرض خدا قوت
تغذیه مرغ عشقام رو از سایتتون برداشتم از اول که شامل ارزن و تخم کتان و هفت تخم هست.ذرت کنسروی شسته شده،گندم پخته شده،بعضی وقت ها هم سبزی خوردن براشون میزارم که بین اینا عاشق ذرت و گندم هستن مخصوصا همین ماده که بی حاله ولی غذا میخوره در ضمن کلا از اول که آورده بودیمش مخرجش رو مدفوعش کامل گرفته بود که اونو درستش کردیم ولی هنوز هم مدفوعش شل ماننده ولی نره مدفوعی جامد و مایع دارهکه گلوله گلوله به هم چسبیده است.
نره خوب از صبح تاشب میخونه البته استراحت هم میکنه بعضی وقتا هم با هم میرن داخل لونه.قبلا وقتی نره میخوند ماده هه بالای لونه میچرخید ولی الان نه.در ضمن بخور اکالیپتوس هم سه روزه که بهشون به مدت ده دقیقه در روز میدم. نره هم از مادهه یه حالت ترس و حفاظت کردن ازش داره. کلا این وضع زندگیشونه.
ممنون از راهنمایی ها و سایت عالیتون

سلام:
تغییرات رنگ مدفوعی مرغ عشق ماده خود را برایمان ارسال دارید؟اگر از دارو و ویتامین برای پرندگان خود استفاده می نمایید نام کامل انها را نیز ارسال دارید؟از دادن هرگونه ذرت و تغذیه کنسروی به پرندگانتان پرهیز نمایید اینگونه تغذیه ها بلحاظ دارا بودن مواد نگهدارنده باعث ایجاد عارضه میگردد./

پاسخ

باسلام
اولا ک دعا میکنم هرچه زودتر مدیرسایت حالشون بهتر بشه و همه صحیح و سالم باشید.
میخواستم اگه امکانش هست شرایط آماده بودن قناری ماده و نر رو برای جفت گیری بگید

سلام:
قناری نر خواندنی مداوم دارد. حتی در زمانی که به میله های قفس میچسبد اواز سر می دهد. قناری نر در زمانی که صدای ماده را می شنود مداوم از این سو به آن سوی قفس میپرد و نیم بالهای سریع میزند و جیک صدایی همچون بیلللل بیییللل دارد. بی قرار قناری نر و پرشهای مداومش از مستی بی حد اوست. در قناری ماده تداوم جیک زدن های یکنواخت با شنیدن صدای قناری نر دلیلی بر امادگی او برای جفت شدن است. قناری های ماده اماده مداوم در کف قفس مینشینند و در پی کنکاش کف قفس هستند حالتی ارام دارند و مداوم مینشنند.در قناری های نر پس قناری متورم میگردد و کاملا درشت میشود. در قناری ماده نیز پس بسمت دم متمایل گردیده و دارای تورم و تپه ای شکل میشود

پاسخ

با سلام و عرض خسته نباشید
عکس هایی که فرموده بودید رو فرستادم.دارو و یا ویتامین خاصی استفاده نمیکنم براشون.
باتشکر از راهنمایی های خردمندانه تان

با سلام.
عکس هایی که فرمودید را برایتان با همین ایمیل ارسال کردم.
با تشکر.اجرتان با صاحب این پرندگان زیبا

با عرض سلام و خسته نباشید
ببخشید عروس هلندی من الان به مدت تقریبا پنج دقیقه دهنشو باز و بسته میکنه و سرشو دراز میکنه.دیروز هم یک مرتبه این کار را تکرار کرد.بعضی وقتا هم مثل صدای قهقهه ریز از خود در میاره.به نظرتون مشکلی داره ؟ (به دلیل نتوانستن در بیان درست مشکلش فیلمی که همین الان ضبط کردیم رو براتون میفرستم لطفا از روی فیلم مشکلش را بیان کنید تا بتوانم کار های لازم را برایش انجام دهم)
با تشکر و عذز خواهی بابت گرفتن وقت شما

با سلامک
اگر پرنده به صورت تکی نگهداری میشود احتمال انکه دارد بیان کلمات را یاد میگیرد زیاد است.ما حالت بیماری با این شکلیت را نیز داریم. اما کمی صبر نمایید تا فیلم ارسالی را مشاهده نماییم و پاسخ را از طرق ایمیل برایتان ارسال میداریم

پاسخ

با سلام دوباره
ببخشید عروس من به اون گیاهی که پشتش هست(در فیلم مشخص است) اشتیاق به خوردن برگاش داره.به نظرتون آیا گیاهی که پشتش هست مسمومیتی براش ایجاد میکنه؟در ضمن گیاهه با تستی که انجام دادیم مزه خوبی داره.

با سلام
بیشتر گیاهان تزئینیکه در منازل نگهداری میگردند قابلیت سمی و مسمومیت زا دارند بهتر است مانع از خوردن پرنده از گیاهان گلدانی شوید. هیچگاه مزه خوب نمیتواند دلیلی بر خوب بودن گیاهان برای خوراک باشند.گیاهان خوشبو و خوش طمعی در دنیا هستند که سمی هستند.نام گیاه را ارسال دارید.

پاسخ

با سلام
نام گیاه پتوس رونده. است و در سایت باغبانی اشاره ای به سمی بودن گیاه برای انسان نکرده است به نظرتان برای عروس هلندی مشکلی دارد؟.در ضمن ایمیلی از شما راجع به حرکات عروس هلندیم در آن ویدیو بدستم نرسیده.
با تشکر از جوابتان و سایت خوب و مرجعتان

با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
طبق جدول گیاهانی که ما در اختیار داریم این گیاه سمی است اما مقدار سمی بودن آن بنحوی نیست که موجب مرگ شود بلحاظ بالا بودن اگزالات بالای این گیاه بیشتر باعث تحریک سیستم گوارش ودر موارد حادتر باعث استفراغ مداوم و مقطعی میشود.حیواناتی که از این گیاه تغذیه نماینددچار حالت بیماری و کسلی میگردند.این گیاه همچنین برای کودکان با سن کم,پرندگان و سگ و گربه نیز قابلیت ایجاد عارضه دارد و میتواند هر جانداری که از آن تغذیه نماید را دچار مسمومیت مقطعی نماید؛ البته همانطور که گفته شدسم آن کشنده نیست ولی آن‌ها را بسیار بیمار و بد حال می نماید,بهتر است دیگر نگذارید پرنده به این گیاه نزدیک گردد وگیاه را از محیطی که پرنده در انجا نگهداری میگردد دور سازی نماید. جهت سم زدایی نیز عرق کاسنی از عطاری تهیه نمایید و به ازای هر۱۰۰ سی سی اب۲۰ سی سی از عرق کاسننی را در اب پرنده حل نمایید و تا ۱ هفته این اقدام را اجرا نمایید هر ۸ ساعت محلول را تعویض و دوباره اماده سازی نمایید.

پاسخ

با سلام
ببخشید راجع به این رفتار جوجه عروس هلندیم(باز و بسته کردن دهان)که برایتان ویدیو را ارسال کردم هنوز ایمیلی دریافت نکردم امروز هم باز این کار را تکرار کرد.آب و غذا خوب میخوره.به نظرتون مشکلش چیه؟در ضمن روی تاب نمیره
ممنون از راهنمایی هایتان

با سلام:
با عرض پوزش و معذرت از انکه نتوانسته ایم پاسخ را ارسال نماییم ویدئو ارسالی از جانب شما قابلیت نمایش ندارد. پاسخ به این سوال شما مربوط به دیگر اعضای تیم سایت میباشد که در حال حاظر ایشان حضور ندارندو به سفر کاری رفته اند تا چند روز دیگر پاسخ برایتان ارسال خواهد گردید. کمی صبور باشید و حساسیت زیادی نشان ندهید .

پاسخ

با سلام
مرغ عشقم یبوست داره . مخرجش خیلی کثیف و سفت شده بود که تمیزش کردم خیلی هم بی اشتهایه و کف قفس نشسته ممنون میشم یه روش درمان بهم بگین
باتشکر

با سلام:
پرنده شما دچار یوبست نگردیده و دچار بیماری باکتریایی سیستم گوارش گردیده است. از انجا که درمان این بیماری نیاز به داروی تجاری دارد ما از تجویز داروها معذوریم و بهتر است تحت نظر دامپزشک دارو تجویز گردد.

پاسخ

با سلامو خسته نباشید…
امروز یه قناری نر خریدم.الان که دیدمش میبینم میره رو میل و گوشه قفس پف میکنه و چشماش خماره و کتفاش وله.
وقتی میرم طرفش جنبو جوش داره ولی نه در حد خیلی زیاد…حالا میخوام ببینم جاش که عوض شده اینطوریه یا مریضه؟

با سلام:
غالبا پس از جابجایی پرنده رفتار به گونه ای دیگر میباشد بنحوی که پرنده در حالت پروازی و کنجکاوی به محیط اطراف واکنش نشان میدهد . افتادگی بال و پف دار بودن پرهای پپرنده در چنین مواقعی مرسوم نمیباشد و احتمال بیمار بودن پرنده درصد بالایی دارد. چندین عامل متواند علت باشد:سن پرنده بالا باشد(پیر)پرنده مریض باشد,دچار بیماری نهفته باشد که در هنگام انتقال و بروز استرس بیماری عود نماید,محیط نگهداری پرنده بیش از حد گرم باشد.اگر امکان تعویض دارید پرنده پس داده و پرنده ایی با شادابی کامل خریداری نمایید.

پاسخ

سلام قناری های من که یک نر و یک ماده هست پاهاشون فلسی شده میخواستم بپرسم که دلیلش چیه؟ بیماریه یا چیز دیگه ای هست ؟ اگر بیماریه چجوری میتونم درمانش کنم؟

با سلام:
فلسی بودن پاها نوعی عارضه است که در اصطلاح بدان شقاق میگویند. پماد مخصوص درمان آن وجود دارد . اگر دسترسی برای تهیه این پماد ندارید این موارد را تهیه نمایید پماده ویتامین Aاستریل چشمی به همراه پمادتتراساکلین استریل چشمی مقداری جوش شیرین. قبل از پماده زنی مقداری جوش شیرین را در آبی نیمه ولرم حل نمایید و پای پرنده را با این محلول شستشو دهید به میزان مساوی و برای مصرف هر بار از دو پماد با هم ترکیب نمایید و بر روی پای پرنده بزنید و کمی ماساژ دهید تا پماد جذب پا شود. این امر روزی دوبار انجام شود قبل از هر بار پماد زنی حتما پا با محلول شستشو شود.پس از ۴ روز دیگر نیازی به زدن پماد تتراساکلین نمیباشد و فقط از پماد ویتامین A استفاده نمایید.

پاسخ

با سلام:
تومور ها شکلیت متفاوتی دارند و نمیتوان هر گونه بر جستگی در بدن پرنده را تمور نماید.انچه که پرنده شما بدان مبتلا شده شبه یبوست و عارضه حبس مدفوع است که موجب انسداد خروج مدفوع گردیده غالبا این بیماری عفونی است به تازگی ما بر روی پرندگان تحقیقاتی خود با شکلیت این عارضه درمان را اغاز نموده ایم و نتیجه مطلوبی دست یافته ایم. درمان این عارضه کمی زمان بر است و به مرور زمان و با انجام صحیح اقدام عارضه بهبود خواهد یافت.استحمام دهی پرنده یک نیاز درمانی است که باید با قرار دهی وان استحمامی پرنده خود استحمام نماید .ارائه کاهو تمیز شسته به صورت ۲ روز درمیان موجب بالا رفتن اب بدن پرنده و کمک به دفع مدفوع میکند. کدو سبز دیگر تغذیه ایی است که باید به پرنده بدهید این تغذیه یک روز درمیان ارائه شود. چرب نمودن محل تورم و دور مخرج پرنده با روغن زیتون هر به صورت روزانه ۱ بار لازم است البته بعد از استحمام دهی.افتاب دهی مستقیم پرنده به مدت ۵ دقیقه در روز(بیش از این مدت پرنده را در معرض افتاب قرار ندهید افتاب صبحگاهی بهترین زمان است.۱قرص تتراساکلین حیوانی را در۲۰ سی سی اب استریل(اب جوشیده و سرد شده)حل نمایید و به ازای هر۵۰ سی سی ,نیم سی سی از این محلول را به آب بیفزایید و پس از۱۲ ساعت محلول دور ریخته شود و اب حاوی ویتامین ارائه گردد.زمان درمانی این عارضه حدود۲۰ تا۴۵ روز است. پس از گذشت ۵ روز میزان بهبودی عارضه را ارسال نمایید تا در صورت نیاز دوباره درمان را بازنگری نماییم

پاسخ

سلام .بابت جوابتون کمال تشکررادارم وازاین سایت که بدون هیچ چشمداشتی تجربایتشو دراختیار علاقه مندان میگذارندقدردانی میکنم .

سلام..
چند روزی است که یکجفت قناری رو با هم جفت کردم.پرنده قبل از جفت گیری بسیار شاداب بود.ولی متاسفانه دو سه روزی است که قناری نر پف میکند و کمی لرزش در بدنش دیده میشود.میخوام ببینم چه نوع بیماری داره؟چون رفتم پیش پرنده فروشی گف که باید قناری رو بیاریش در صورتی که قناری تخم داره نمیتونم ببرمش…
ممنون…

با سلام:
اگر پرنده جفتگیری کامل داشته است احتمال یک بیماری وجود دارد و آن ژیاردیا میباشد. ژیاردیا از طریق جفت ناقل به جفت دیگر سرایت میکند و نوعی ویروس خفته محسوب میگردد که با جفتگیری فعال میگردد.تغییرات مدفوعی پرنده میتواند بیانگر آن باشد اگررنگ مدفوع پرنده سبز با طیف سفید متمایل به زرد یا کرم است درصد بروز بیماری بالا است . اگر تغییرات مدفوعی دارای فرق است اعلام نمایید تا برایتان بررسینمایم.دمای محیط را کنترل نمایید و نباید بیش از ۲۶ درجه باشد.

پاسخ

با سلام و خسته نباشید..
مدفوع پرنده اسهالی و مقداری سفید است.در بعضی از مواقع بالهای ان میلرزد و در کف قفس مینشیندو تعادل ان روی میل کم شده است…
با تشکر از سایت خوبتان

گفتین که مشخصات بیماریو بدین تا برسی کنیم.
الان حدود ۲۴ ساعت از سوالم گذشته و طی این ۲۴ ساعت قناری دیگر قادر به ایستادن نیستو تقریبن فلج شده.دهانش را یک مقدار نیمه باز نگه میداره.دیگه توان دون خوردنم نداره.اسهالشم سفید رنگه…
با تشکر

دیروز از پرنده فروشی محله یه دارویی براش تهیه کردم.دارو رو که بش دادم حالش قناری یکم بدتر شد.باز امروزم همون دارو رو بش دادم ک متاسفانه قناری به مدت ۲۰ دیقه بعد دارو مرد.من فقط میخوام ببینم درد قناری چی بوده؟؟آیا مشکل از جفتش بوده؟؟اگه یه قناری نر دیگه باهاش جفت کنم احنمالش هست که اون قناری هم اینطوری بشه؟؟و سوال اخرم اینه که اگه تخمای قناری در اومدن جوجه قناریهام مبتلا به این بیماری میشن یا نه…
ممنون

با سلام:
باید بیماری به دقت مورد بررسی قرار گیرید. با مدیریت سایت تماس حاصل نمایید ایشان پاسخگوی شما خواهند بود و علت را برایتان بررسی خواهند نمود.

پاسخ

سلام خسته نباشین
چند روز پیش یه قناری نر داشتم که بر اثر یه بیماری نا معلوم مرد.(جفت قناریم روی تخم خوابیده بود)
گفتین که این بیماری که قناری نر شما گرفته یک نوع ویروسه که در ماده مخفیه و در زمان جفت گیری به نر منتقل میشه و در قناری نر بروز میکنه. الان جوجه های قناریم از تخم درومدن.میخوام ببینم چطوری بفهمم که قناری ماده من این نوع ویروسو داره یا ن.چون چنوقت دیگ باز اگه بخوام جفتش کنم میترسم یکی از نرهای دیگمم از بین برن..
با تشکر از سایت خوب شما

با سلام:
تنها روش مکن برای صحت از وجود بیماری ازمایش خون پرنده است .در صورتی که پرنده ناقل بیماری باشد بهتر است دیگر جفت نگردد. یک روش دیگر نیز وجود دارد پرنده را با نر دیگری جفت نمایید در صورتی که این پرنده نیز تلف گرددد بیماری قطعی است و بهتر است ماده را معدوم نمایید و یا دیگر از این پرنده نسل کشی ننمایید

پاسخ

با سلام:
چندین علت بر این امر دخیل است لانه نگهداری مطلوب نیست و حتما باید باکس مخصوص برای هر مرغ تعبیه نمایید. پرنده نرتان قابلیت مهار ماده ها را ندارد و فاقد مهارت در پرورش و تولید مثل است . جیره تغذیه ایی پرندگان فقیر است و به طبع آن پرنده میلی به کرچی ندارد . دمای لازمه برای کرچی مناسب نمیباشد.

پاسخ

سلام …..ازتون خواهش میکنم کمک کنین مرغ عشق ماده من مدفوعش سبز شده اما شل نیست ، ساکت شده و خودش و یه کم پف می کنه … ، یه حرکت عجیبی میکنه ….ینی یه جور به گلوش فشار میاره انگار چیزی توش گیر کرده ….بدنش هم یه کم بوی نا خوشایند داره ….ینی چش شده؟
لطفا جواب بدین….اگر خواستین فیلمشو گرفتم ایمیلتون و بدین بفرستم آخه آپلود نمیشه تورو خدا جواااااب

با سلام:
تصاویر مدفوع و عکس پرنده را به تلگرام یا لاین مدیریت سایت ارسال نمایید برایتان به صورت مستقیم برررسی خواهند نمود.

پاسخ

با سلام
یک جفت مرغ عشق به دستم رسید که صاحب قبلی بی وقفه از آنها جوجه کشیده،حال مشکلی که پیش آمده ،اینکه پس ماده به شدت متورم شده ،نزدیک 4 ماه لانه را جدا کردم بعد از جدا سازی لانه وزن آنها کاهش پیدا کرد ولی تورم در ماده بر طرف نشد
مجدادا” لانه را در اختیار قرار دادم پس از دو هفته 6 تخم گذاشتن ولی در این دوروز اخیرماده غذای خود را (ارزن)بصورت هضم نشده همراه با ماده سفید غلیظ مثل گچ دفع میکند ولی در ظاهر و حرکات پرنده هیچ عامل غیر طبیعی مشاهده نکردم.
راه درمان چیست؟
پیشاپیش ممنونم از محبتتون

با سلام:
بعلت از دست دادن املاح و منابع بدنی پرنده دچار عارضه گوارشی شده است بهتر است مولتی ویتامین همراه با اسید امینه های مفید تهیه نمایید و تا یک هفته به ازای هر 50 سی سی اب 5 قطره به ابشان بی افزایید قرار دادن کف دریا در تامین کلسیم بدنی پرنده نیز لازم است . تا چند روز متوالی مقداری کدو سبز به پرنده بدهید . از هویج,سیب,فلفل دلمه سفیده تخم مرغ نیز بعد دادن کدو در تغذیه اش استفاده نمایید بع از انجام این اقدامات وضعیت پرنده و تغییرات مدفوعیش را برایمان ارسال دارید تا در صورت نیاز موارد لازمه را خدمتتان ارائه نماییم.

پاسخ

سلام .بنده یه کاسکو دارم دو روزه فضله اش کمی ابکی شده ایا درمان خانگی دارد یا باید به دامپزشک مراجعه کنم؟

با سلام:
تا چند روز متوالی هویج ابپز و کمی عسل طبیعی را مخلوط نمایید و به پرنده بدهید . بردن نزد دامپزشک نیز لازم است.

پاسخ

سلام خدمت شما. ببخشید من یه جفت مرغ عشق دارم و مدتی هست که متوجه شدم پرنده ی نر بیش از حد خودشو تمیز میکنه و خیلی زیاد خودشو ميخارونه …. همینطور پشت و زیر بالهاش هم خالی از پر و قرمز شده و پرهای زیر گلوش و اطراف دمش هم کم شدن ….البته دوماه هست که دارمش و از همون اول زیر بالهاش خالی و پرخاش کم بود اما کاملا بالغ ….. میشه بگین مشکلش چیه و من باید چی کار کنم? غذا خوب میخوره مدفوعش هم مشکلی نداره این هم عکسش

با سلام:
پرنده شما دچار بیماری پوستی گردیده و نیاز به درمان دارد. برایش ویتامین تهیه نمایید و تا7 روز در ابش ویتامین اضافه نمایید. محلولی از جوش شیرین و اب ولرم درست کنید و در قسمت های بی پر در حد کم اسپری کنید . وان ابتنی برای پرنده بگذارید.

پاسخ

سلام.قناری نر پرتقالی رو دو روزه خریدیم سرحاله ولی گاهی اوقات چند بار نوکش بازو بسته میکنه و انگار زبونشون میچرخونه آیا مشکلی داره؟

سلام ی جوجه دارم تو قفس بودگربه اومده پاشو گرفته کشید الان پاش داغون شده زیربالش باد کرده بای پام راه میره چیکارکنم ک خوب بشه مرسی لطفا جواب بدید خیلی عذاب میکشه

از دست شما امری بر نخواهد امد باید تحت درمان و معاینه دامپزشک قرار گیرد.

پاسخ

. ببخشید این ماده ی من چرا اینجور شده؟؟ یه مدته هی دوتایی میرن تو لونه.. اما من ندیدم جفت گیری کنن. تخم داره

سلام
سهره نر پنج ساله ای دارم که متاسفانه به اندازه دو حبه قند گچ دیوار خورده.پرنده کسل نیست و سرحاله فقط اسهال شدید داره بطوریکه روزی پنجاه سی سی آب میخوره و عطش زیاد و دفع زیادی داره.از سولفا تابرنیل . جنتامایسین تابرنیل هم استفاده کردم ولی نتیجه ای نداشته.لطفا راهنمایی فرمایید.با تشکر

با سلام:
از عطاری عرق خار مریم تهیه نمایید به میزان نصف جا ابی عرق خار مریم و الباقی را اب بریزید به مدت5 روز بدهید.

پاسخ

سلام، لطفا کمک کنید،قفس مرغ عشقم افتاد زمین و متاسفانه انگار باله ماده شکسته،خونریزی هم داشت.چون نر خیلی طرف ماده میرفت و اذیتش میکرد انگار. مجبور شدم جداشون کنم که ماده اذیت نشه.نمیدونم جدا کردنشون کار درستی بود یانه؟بردمش پرنده فروشی گفت کاری ازم برنمیاد ببرش دامپزشکی دویست سیصد تومنم هزینه درمانش میشه؟!الان میتونم تو خونه خودم براش کاری کنم تورو خدا راهنمایی کنید دلم براش میسوزه خیلی

با سلام:
از طریق تلگرام و واتساپ ما تصویر اسیب روی بال را ارسال نمایید بررسی خواهیم نمود.

پاسخ

سلام بال قناری م شکسته از ناحیه شان نوک بال ها رو به هم بستم .کارم خوبه جوش میخوره یا بایستی میزاشتمش باز لطفا راهنماییم کنید.
باتشکر

با سلام:
متوجه منظورتان از شکستن نگردیدیم. لطفا واضح تر بگویید ناحیه شکستی در کدام قسمت است قسمت کتفی متصل به بدن یا از ابتدای بال پر شکسته است؟

پاسخ

سلام.یه جوجه سهره تازه خریدم بال چپش سوار بال راستش شده.اما سرحاله وخیلی هم شاد وشنگوله وریز خونی هم میکنه .الان پنج روزه خریدم .به نظر شما مشکلش چیه آیا شکسته.ممون

سلام، ببخشید من حواسم نبود دستم خورد به مرغ عشق و خورد به زمین و از آن به بعد بی حال هست و مخصوصا پرواز نمی کند!؟؟؟؟؟

درود:
به مدت سه روز بکمپلکس در ابش اضافه نمایید . به میزان یک قطره در یک جا ابی برای هر12 ساعت و دوباره اماده سازی گردد.

پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *