نکات مهم برای دارندگان پرندگان زینتی

وقتی صاحب پرنده زینتی سالمی هستید ، وظیفه شما این است که از آنها به بهترین نحونگهداری کنید و از هر گونه بیماری قبل از بروزشان پیشگیری نمایید . همه مشغولیات شما تنها موفقیت آمیز بودن یا نا موفق بودن درجفت گیری  و جوجه کشی نیست ، بلکه نکته کلیدی سلامت پرنده میباشد . اگر کارتان را با پرندگان بیمار یا درجه دوم شروع میکنید ، باید انتظار هر گونه بد شانسی و ناکامی را داشته باشید ، به همین دلیل است که بسیاری از تازه کاران اندکی پس از شروع دست از نگهداری میکشند وخاطره ای بد را در ذهن خود هک میکنند.تیم تحقیقاتی سایت 6019 این افتخار را دار تا با هدف  بالا بردن اطلاعات و معلومات شما عزیزان و عاشقان طبیعت نکاتی را باز گو نماید تا در راستای حفظ  و بهبود شرایط زیستی حیوانات زینتی و خانگی و در جهت اطلاع رسانی درست همراه همیشگی علاقه مندان به طبیعت باشد امید داریم که رضایت خاطر شما عزیزان را در پی داشته باشد

مهار بیماری در زمان  جفت گیری پرندگان چه در روش مستقیم و چه در روش غیر مستقیم سخت است  گاهی اوقات پرنده  بیماردارای علائم ظاهری سالم است اما با این وجود  ناقل بیماری است .چنین اتفاقی قطعا میتواند به جفت گیری نا موفق بی انجامد ودر صورت موفقیت بیماری به فرزندانشان نیزمنتقل میشود بیماری وراثتی که میتواند تا نسل های بعدی نیزادامه یابد,انتقال خونی و ژنی)

بنابراین ، باید به هر طریقی از بیماری پیشگیری کرد و و نسبت به بیماری های پرندگان اگاهی کامل داشت  . جای خوب و مناسب (محل سکونت و نگهداری پرنده) ومراقبت روزانه بهترین روش برای پیشگیری می باشد . پرندگان  شما در مقابل بیماری آسیب نخواهند دید ، یا به ندرت دچار آسیب دیده گی میشوند وشرایط خوبی خواهند داشت ، بنابراین میتوانید نتایج خوبی را از آنها انتظار داشته باشید و دلسرد و نا امید نخواهید گشت .

حتی با بهترین مراقبتها ، ممکن است برخی پرندگان بیمار شوند ، مخصوصا وقتی که تمام علتها شناخته شده نیستند. اما پرورش دهندگان پرندگان زینتی  که جنس آنها را می دانند و بطور مداوم و هر روز برحسب شرایط زیستیشان و با عملکردی صحیح اقدام به مراقبت مینمایند ، نسبت به آنهایی که نمی دانند ،به بهترین شکل قادر خواهند بود تا قبل از اینکه اتفاقات نا گوار رخ بدهد ، از آنها جلو گیری نمایند . بنابراین اقدام سریع میتواند قبل از اینکه خیلی دیر شده باشد ، موثر واقع شود .(پرنده بیمار پرنده ای است که با چشمهای متورم و بیحال وپرهایی که به طرف بالا پف نموده اند و غالبا به نظر میرسد که یک توپ از جنس پر زیر ظرف غذا وجود دارد و در هنگام خوابیدن سرش را کاملا در میان پرها فرو میبرد).

یک پرنده سالم ، چالاک و فرز است ، سرحال با پر و بال یکدست و صاف . چشمهای براق و باز با صدا یی گرم و رسا است . فضولاتش باید در حد طبیعی و نرمال  باشد و هیچ گونه کرم ریزی در آن قابل رویت نباشد ، با شادی و مسرت آوار بخواند و با غرور بر روی پاهایش به ایستد و این مظهر چابکی و سلامت پرنده است .

پرنده  بیمار دقیقا بر عکس پرنده سالم میباشد . بر روی میله (نشیمن گاه) می نشیند و پرهایش به طرف بیرون چین خورده اند . هر وقت چیزی نمی خورد فقط با غذا یش بازی بازی میکند . پرواز نمی کند و یا آواز نمی خواند. خودش را بازیچه ی دیگران قرار میدهد و متاسفانه اجازه میدهد که پرهای قشنگش و فوق العاده اش آویزان شود . بر روی دو پا مینشیند ، در صورتی که پرنده سالم هنگام خواب بر روی یک پا مینشیند .

تا کنون ، دارنده پرندگان زینتی بدون درنگ باید پی برده باشد که پرندهشان دچار مشکل شده ، اما احتمالا دیگر خیلی دیر شده است . اما دارنده پرنده ماهرتر شاید به گرفتگی صدای پرنده پی ببرد قبلا از اینکه علایم جدی تری ظاهر شود . او (دارنده پرنده ) ممکن است متوجه شده باشد که پرنده  زمانی طولانی تر میخوابد و این هشداری خواهد بود برای اینکه پرنده دچار مشکل شده است و مجبور خواهد شد تا چشم از پرنده بر ندارد .

 

به طور کلی هر پرنده ای  نسبت  به سایر پرندگان  هم رده خود کمتر دچار بیماری خاص می شود.  پرنده ای که جای مناسبی داشته باشد و به خوبی تغذیه اصولی و نگهداری شود ،به ندرت نیازی به دارو و درمان پیدا خواهد کرد.  در چنین شرایطی ،  پرنده حتی در قفس نیز احساس رضایت خواهد کرد.  مسلماً‌ به عنوان یک اصل کلی ، پیشگیری  بهتر از درمان می باشد ولی حتی با رعایت همه نکات بهداشتی ، باز حوادث و بیماری ها اتفاق می افتند ، لذا باید مراقب باشید و با دیدن اولین علائم غیر طبیعی به دکتر دامپزشک مراجعه نمائید. لازم به یادآوری است  که درمان بیماری ها باید توسط شخصی انجام گیرد که در این زمینه (بیماری های پرندگان زینتی)  تجربه کافی دارد ، چرا که برخی از مواقع ، مصرف داروهای اشتباه و یا مقدار نامناسب از داروهای مؤثر ، موجب عدم درمان یا مسمومیت دارویی پرنده خواهد شد. بدتر از این ،‌حالتی است که شما بیماری را به صورت ناقص درمان کنید و پرنده به ظاهر سالم شود ولی در عین حال عامل بیماری را به تناوب و یا به طور دائم از طریق ترشحات و یا مدفوعشان در محیط پخش کند و موجب بیمار شدن دیگر پرندگان ،‌حیوانات و یا حتی  انسان گردد. نکته دیگر این است که با مصرف نادرست داروهای مختلف امکان دارد که عامل بیماریزا دارای مقاومت دارویی گشته  و دیگر به هیچ آنتی بیوتیکی حساس نباشد و شما پرنده هایتان را از دست بدهید.

متأسفانه بیشتر وقت ها فرد نگهدارنده زمانی متوجه بیماری پرنده خود می شود که برای درمان بسیار دیر شده است . تیزی و سرزندگی پرنده ، پرهای نرم و مرتب و چشمان شفاف از نشانه های یک پرنده سالم است. مراقب هر گونه آشفتی در پرها و یا بی حالی پرنده باشید . معمولاً‌ اختلال در حفظ دمای بدن ،‌مشکلات تنفسی (مانند عطسه ،‌سرفه ، پخ پخ کردن و … ) و بی اشتهایی از نشانه های اولیه بیماری است. کاهش وزن و تحلیل رفتن عضله های سینه ، دال بر وخامت بیماری بوده و می تواند کشنده باشد.

همیشه پرنده بیمار را از سایرین جدا کرده و دور از پرنده های دیگر ،‌در یک قفس جدا قرار دهید. دور تا دور و بالای قفس ، به جز جلوی آن را با تکه ای پارچه یا مقوا بپوشانید تا پرنده در معرض محرک  ها و صداهای محیط قرار نگیرد و احساس آرامش کرده و به استراحت بپردازد. آویزان کردن یک لامپ روشنایی یا وسیله گرمازا در یک طرف قفس ،‌باعث گرم شدن بیشتر پرنده می شود و جلوی اتلاف انرژی بدن او را می گیرد. ثابت نگهداشتن دما در حدود 28 الی 30 درجه سانتی گراد مناسب  می باشد.  باید تمام چوب های زیر پایی را خارج نموده و ظرف های آب و غذا را روی کف قفس قرار داد . در این مواقع پرنده ممکن است نسبت به غذایش حساسیت بیشتری نشان دهد (به اصطلاح ایرادی شود)  و هر چیزی را نخورد.   بنابراین بهتر است غذای مورد علاقه اش را در اختیارش قرار دهید . با وجودی که یک رژیم غذایی متعادل توصیه می شود ، اما مهمترین نکته تشویق کردن پرنده به خوردن است.

در صورتی که قادر به علت یابی و تشخیص بیماری ودرمان نیستید بردن  پرنده  به پیش دامپزشک یک امر ضروری محسوب میگردد و باید در کوتاه ترین زمان ممکن این کار صورت گیرد، پرنده را تا زمان بردن به پیش دامپزشک  آرام و گرم نگهدارید و از تغییرات شدید و ناگهانی دما در اطرافش جلوگیری به عمل اوردید موارد و نکات ایمنی را در تمامی لحظات تا رسیدن به نزد دامپزشک رعایت نمایید.

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما

اشتراک گذاری این نوشته

8
دیدگاه بگذارید

avatar
4 مجموع نظرات
4 پاسخهای دریافتی
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش نشان داد
پرطرفدارترین موضوع نظر
3 پاسخ مدیر
siavashmoh6019milad پاسخ های قبلی مدیر
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشتر رای دادند
اطلاع از
siavash
میهمان
siavash

باسلام خدمت اعضای محترم سایت
من ی سره خریدم ک بیابونیه چیکارکنم ک ب خوندن بیاد
فعلا ۲هفتس ک ی میخش کردم
شاهدونه میدم
ی روز درمیون برگ ترب
ی روز درمیونم هویج
هرروزم باابچاش بهش اب میباشم
باسباس فراوان

milad
میهمان

سلام ممنون از پاسختون ولی من مرغ عشق عادتی زیاد دارم و بعضی هاشون حتی شبا هم تو اتاق پیشم خوابیدن (تو خونه ی جداگانه مخصوص خودشون) ولی همه چیزشون عادیه و در ضمن ماده هاشون که عادتی شدن شاید با بقیه دعوا کنن ولی مثل اونایی که عادتی نیستند به بقیه آسیب نمی رسونن و تا به حال براشون هیچ اتفاقی نیفتاده و هم آواز می خونن و سالمن نمی دونم ولی این یکی چرا این طوریه اتفاقا یکی از مرغ عشقام که برادر بابای این یکی بوده تو یک هفتگیش صداش خش خش می کرد ولی خوب شد… ادامه مطلب »

milad
میهمان

سلام یک مرغ عشق دارم که یک ایراد داره اونم اینه که وحشیه یکی از مرغ عشقای دیگمو کشت و یکی رو بالشو زخمی کرد و بچه هاشو هنوز بزرگ نشدن می زنه و خونی می کنه (ماده است)که تا حالا چند تا بچه آورده ولی ۳ تاشون ایراد داشتن یکی شون پراش خیلی کمه یعنی گردن و بالاش و سرش پر دارن(زرد رنگه) و یکیش یکمی پر نداره ولی اون بهتر از اون یکیه چون اون زرد رنگه جسش شبیه جوجه های دو هفته ایه و بزرگ نشده و یکی دیگه از بچه هاش هم راه که میره لغ… ادامه مطلب »

milad
میهمان

سلام من یک مرغ عشق نر دارم که از موقعی که دنیا اومده تا حالا آواز نخونده یعنی می خواد بخونه ولی صداش یا در نمیاد یا خش خش داره بعضی موقع ها می بینم که مثلا می خواد هم نوعاش رو صدا بزنه فقط نوکش تکون می خوره یا صدای خش میده اینا دوتا جوجه بودن که اون یکی ماده ی اون یکی رو نمی دونم ولی این این طوریه در ضمن خیلی پیش خودم بوده و خیلی عادتیه (رنگش سفید آبیه) و تا میاد تو دستم می خوابه و خیلی تنبله و می خوابه اگه مثلا یک مرغ… ادامه مطلب »