دسته‌ها
آموزش

عفونت چشمی در پرندگان زینتی

عفونت چشمی در پرندگان زینتی

این بیماری مسری می باشد و باید پرنده بیمار را از سایر پرندگان جدا کرد. چشم درد میتواند به علت سرماخوردگی و یا تماس چشم پرنده با چوب نشیمن کثیف یا چیزهای آلوده و یا به علت یک بی نظمی داخلی و وجود عفونت در خود چشم بوجود آمده باشد و نباید نسبت به آن بی اعتنا بود. علایم: جراحات پلک ها ، خارج شدن مایع و قی از چشمها ، پلک های بهم چسبیده. علل بیماری: جریان هوا غبار دار ، اتاق پر دود مثل دود سیگار، میکروب .
طریقه درمان بیماری: استفاده از قطره های شستشو دهنده چشم مانند : آب بور ، محلول بابونه و پمادهای آنتی بیوتیک روش دیگر اینکه چشم پرنده را با استید بوریکی که برای چشم انسان تهیه کرده اند بشویید سپس محلول ۱۰% آرژیرول به داخل چشم بریزید این محلول باید تازه و مطمئن باشد . میتوان به جای آن نیز یک قطره روغن کرچک به چشم پرنده بریزید که جانشین خوبی برای آرژیرول می باشد. روش دیگر : ابتدا چشم قناری را با یک قطعه پنبه استریل آغشته به اسید بوریک شست و شو داده سپس روغن پنسیلین مخصوص چشم را به چشم پرنده بمالید. این کار چند روز باید ادامه یابد.

استفاده از تتراساکلین پمادی ضد عفونی کنند است که این  نیز توصیه می گردد که در موقع مصرف براقیت خاصی به چشم پرنده میبخشد که این نشان از  قرار گیری پماد بر روی چشم قناری ومحل بیماریست که پس از  انجام سه روز پرنده سلامتی خویش را باز میابد. تعداد دفعات مالیدن پماد بستگی به باز یا بسته بودن چشم پرنده یا قناری دارد که باید در طول روز هر چند ساعت یکبار بررسی شود و در صورت  بسته بودن پلک پرنده دوباره چشم را با پماد اغشته نمود

(نکته مهم: بیاد داشته باشید  هر روز صبح موقع طلوع افتاب   درمان را اغاز نمایید و ان را به وقت دیگر مکول نکنید  تا پرنده چشمانش دید کافی برای تغذیه را داشته باشد وانرژی کسب کند  در صورت عدم توجه پرنده شما دچار ضعف میگردد و بدنش تحلیل رفته و به سرعت پوک شده و باعث مرگش خواهد شد)

(نکته مهم:قفس پرنده و نی نشیمنگاه را شسته و ضد عفونی کنید شستن نی نشیمنگاه را تا زمان بهبودی و چند روز پس از ان هر روز تکرار نمایید  و پس از بهبودی پرنده  هر هفته نی را تمیز و استریل کنید)
 

112 دیدگاه دربارهٔ «عفونت چشمی در پرندگان زینتی»

سلام ، از اینکه به صورت علمی موضوعات حیوانات خانگی را مورد بررسی قرار می دهید ممنونم! راستش خیلی از این مغازه های سطح شهر هیچ اطلاع درستی ندارن ! الکی میگن اینا بده بهش اونا بده بهش
قناری من مدتیه حالت مریضی داره اصلا نمی خونه
گاهی اوقات پف میکنه و دل دل میزنه انگار داره میلرزه
چشم سمت چپش هم حالتش با سمت راست فرق کرده پرهای دور چشم سمت چپش بهم چسبیده ان انگار قی داره!
میخواستم ببینم این حالتش مال چشمشه! یا بیمار دیگه ای باعث شده چشمش هم عفونی بشه! الان باید چی کارکنم؟
الان چه دارو و غذایی بهش بدم؟
متشکرم

با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
این موارد را برایمان ارسال دارید:
تمامی موارد تغذیه ای پرنده(بدونه کم و کاست چه دانه ای چه میوه ای و چه سبزیجاتی ارسال تمامی موارد الزامی است)؟۲٫ مکان نگهداری پرنده؟۳٫ایا از ویتامین و داروی خاصی برای پرنده استفاده مینمایید هر انچه که مورد مصرف قرار داده اید را ارسال نمایید؟۴ دمای محیط نگهداری پرنده؟۵٫ایا در کفی قفس از کاغذ یا زرنامه بعنوان کفپوش اسفاده مینمایید؟۶٫ نظافت قفس و تجهیزات قفس هر چند وقت به چند وقت صورت میپزید؟ تغییرات مدوفعی و رنگ مدفوع را نیز ارسال دارید.پرنده ریزش پر های ریز دارد یا خیر؟کدام شهر سکونت دارید؟از چه نوع ابی برای پرنده استفاده مینمایید؟؟به پرنده تان شن ارائه می دهید یا خیر(این مورد را نیز حتما ارسال نمایید)

پاسخ

ممنون از پاسخگویی شما
غذا: تخم کتان + هفته ای دو نوبت دانه مخلوط ، در هر هفته یک یا دو نوبت سیب ، هویج ، کاهو استفاده شده
از زمانی که حالت بیماری پیدا کرده(پف کردن ، بی حسی ، نشستن کف قفس ، باز کردن دهان به صورتی که انگار چیزی داخل دهانش گیر کرده ) سبزیجات و دانه مخلوط حذف شدند. و داروی TNT به مدت یه هفته استفاده شد. که مفید نبود.
الان دو روز است که از داروی جدیدی استفاده می کنم که نام خاصی نداره روش نوشته آنتی بیوتیک انتخابی کد(۰۲۰)
محل نگهداری هم توی پاسیو است
دمای محیط : بین ۲۵ تا ۲۷ درجه کف قفس هم چیزی نیس و مرتبا تمیز میشه تقریبا هر ۳ روز یکبار ،حالت مدفوع نیز تقریبا عادی است آبکی نیست حالت سفت داره و ۲ رنگ قهوه ای تیره و سفید ، ریزش پر ندارد ، در اصفهان ساکن هستیم و از آب تصفیه شهری استفاده میشه
ممنون

با سلام:
ایا از ویتامین برای پرندگان خود استفاده مینمایید؟کف دریا به پرنده ارائه مینمایید یا خیر؟چه مقدار گیاه در گلخانه دارید؟در حال حاظر پرنده را به مکانی دیگر انتقال دهید. دمای محیط نگهداری قناری را ۲۳ درجه نگه دارید.هر گونه دارو دهی را نیز قطع نمایید.مقداری هویج را ابپز نمایید و به پرنده بدهید. موارد پسیده شده را نیز حتما ارسال نمایید

پاسخ

با سلام
من دو روزه یه جوجه کوتوله فیشر خریدم و زیاد وارد نیستم وقتی میخواد بخوابه یه چشمشو میبنده اون یکیو باز میذاره . علتش چیه مریض نیست؟

سلام:
طوطی ها غالبا پس از ورد به محیط جدید تا چند روز اول با احتیاط مراقب اطراف خود هستند.اما اینگونه رفتار در آنها بهندرت رخ می دهد.اگر باز بودن چشم فقط منحصر به یک چشم است و مداوم آن چشم باز است میتواند علت چیز دیگری باشد احتمال اسیب چشمی یا آب مروارید و کوری وجود دارد که نیاز به برررسی بالینی توسط فردی با مهارت کافی یا دامپزشک دارد.

پاسخ

ببخشید.من یک جفت جوجه زینتی دارم یکیش به همین مریضی دچار شده ولی نمی تونم آن ها رو از هم جدا کنم. میشه بگید من باید چه کار کنم؟

با سلام:
چه نوع جوجه زینتی دارید؟ حالت فرم بیماری چه شکلی است؟ کدام چشم دچار عارضه است؟ تورم و تغییرات رنگی موضع را اعلام دارید.

پاسخ

مرغ عشق من چشمش خیلی باد کرده تروخدا بگید چکار کنم کور هم شده پروازم نمیتونه بکنه چشمش قرمزه قرمزه

با سلام:
کدام قسمت ناحیه چشمی دچار تورم است؟ تورم کاملا برامده و در زیر پلک است یا اطراف چشم؟ درمان این عارضه باید توسط دامپزشک و به صورت مستقیم انجام گردد چرا که هرگونه تجویز دارویی غلط منجر به بدتر شدن عارضه میکند بهترین عمل ممکن دامپزشک است.

پاسخ

سلام.من یه خروس لاری دارم که چشم سمت چپش باد کرده.پلکش قرمز شده.هرچند ثانیه نوکشو باز میکنه.از چشما و دماغو دهنش آب میاد.چکارش کنم؟

با سلام:
از دست زدن به پرنده به شدت پرهیز نمایید احتمال یکی از این بیماری ها وجود دارد انفلانزا, بیماری ویروسی مثل ابله, بیماری باکتریایی و نیو کاسل. محط را ضد عفونی کنید و سریعا جهت تشخیص بیماری به دامپزشک مراجعه نمایید هیچگونه تعللی در این زمینه نکنید و از خود درمانی به شدت پرهیز نمایید در صورت داشتن حیوانات دیگر خروس بیمار را در محیطی دیگر قرنطینه نمایید.

پاسخ

با سلام:
گاهی اوقات هزینه کردن در جهت سلامت خودتان است . در صورت وجود بیماری خطرناک باید دامپزشک مربوطه تدابیر را اتخاذ نماید. در کل معاینه از نزدیک بهترین اقدام است.

پاسخ

با سلام:
تغذیه مخطوط مخصوص طیور برایشان تهیه نمایید اینگونه پرندگان نیاز به مواد معدنی و املاح خاص دارند. البته میزان رشدشان کم است و چون جسته آنها نیز کوچک است نسبت به مرور زمان رشدشان تکمیل خواهد شد .

پاسخ

با سلام و تشکر بابت مطالب خوبتون.
توی یکی از جفت فنچام، دایره دور چشم فنچ نر از بقیه فنچا بزرگتره که باعث میشه بزرگتر به نظر بیاد، خیلیم تند تند پلک میزنه، ورم یا تغییر رنگ خاصی نداره و احساس میکنم غیر طبیعیه.
مشکلی داره؟!

با سلام:
گاهی عفونت چشمی و گاها نقص ژنتیکی عامل اینگونه نمود است. برخحی پرندگان چشمانشان به صورت مادر زادی تا به تا است . در صورتی که پرنده از گذشته همین حالت چشم را داشته است ارثی بودنش قطعی است و یک احتمال هم خوردن ضربه در گذشته به ناحیه چشم است.

پاسخ

سلام خدمت دوستان سایت خوب 6019
یه سوال فوری دارم خدمتتون
جفت قناری من دارای 3 تا جوجه 12 روزه هستند و تر وماده امروز مدام در حال جفتگیری بودن که ناگهان متوجه شدم چشم چپ قناری ماده من بسته شده وقتی خواستم بگیرمش ببینم چی شده چشمش باز شد ولی در حالت کلی یکم پف کرده و بسته هست و گاهی هم بازش میکنه>؟
نگران قناری نر و جوجه ها هستم به نظر شما چه مشکلی پیش اومده؟
ممنون

با سلام:
پس از بیرون امدن جوجه ها از تخم شما باید وان استحمامی در اختیار پرندگان خود میگذاردید تا پرنده استحمام کند . بروز بیماری عفونی چشمی مشخص است با علائم فوق. استفاده از پماد تتراساکلیت استریل چشمی تا تکمیل درمان لازم است.

پاسخ

با سلام:
پس از بیرون امدن جوجه ها از تخم شما باید وان استحمامی در اختیار پرندگان خود میگذاردید تا پرنده استحمام کند . بروز بیماری عفونی چشمی مشخص است با علائم فوق. استفاده از پماد تتراساکلیت استریل چشمی تا تکمیل درمان لازم است.ارائه ویتامین نیز جهت تقویت سیستم ایمنی پرنده لازم است.

پاسخ

سلام
چند جفت فنچ دارم که یکی از آنها از امروز صبح چشم را باز نمیکند حتی وقتی در دستم بود. ولی پرواز می کند و نگهداشتنش در دست هم سخت است چون به سرعت فرار میکند و به دیوار می خورد. بقیه فنچ ها هم به نظرم بیشتر از حد معمول چشمشان را می بندند. به نظر شما مشکل چیست و چه درمانی دارد؟

ا سلام:
پرندگان شما دچار کمبود ید و عناصر کمیابند. گل شور از پرنده فروشی ها تهیه نمایید و در اختیارشان بگذارید مولتی ویتامین نیز تا سه روز پشت سر هم در ابشان اضافه نمایید. محیط نگهداریشان را نیز به دور از سرما باشد.

پاسخ

با سلام من یک مینا دارم خیلی سرحال بود تا اینکه یک بچه مینا برای چندروز مهمان ما بود تا رفت فردای آن روز مینا دیگه چشماش نمیبینه تقریباً 4تا5سالشه حتی صداش میکنم جواب میدهد غذا هم گذاشتم کنارش لطفا راهنمایی کنید ممنون

با سلام:
این امر نیاز به معاینه بالینی دارد و حتما باید توسط دامپزشک از نزدیک بررسی شود.

پاسخ

با سلام
قناری من سالم وسرحال بود ولی دیروز صبح دیدم که دور چشمش به شدت قرمز شده ظهر قطره نفازولین آنتازولین انداختم وبعد خوندن مطالب شما پماد تتراسکلین زدم وحدود هشت ساعت یکبار تکرار کردم اما امروز دور چشماش کمی هم ورم کرده وهنوز نشانه ای از بهبودی چندانی نیست ولی حاد تر هم نشده لطفا راهنمایی کنید در ضمن مدفوعش نرماله وتغییر خاصی نکرده
متشکر

با سلام:
در برخی مواقع نیاز است که اقدامات دارویی خوراکی نیز لحاظ شود. بیماری در پرنده شما پیشرفت کرده نیاز است تا سه روز متوالی مولتی ویتامین داده شود و از انتی بیوتیک نیز استفاده شود.شستشو و نظافت تجهیزات قفس یک الزام مهم است و قرار دهی وان ابتنی برای پرنده نیز لازم است.

پاسخ

با سلام
التهاب چشم خیلی بیشتر شده بینایی بسیار محدود در حد چند سانتی متر اطراف خودش وداروها اثری نداشته لطفا راهنمایی کنید
ممنون

باسلام وتشکر
امروز سرحال تر شده بوریک اسید هم گرفتم و پماد تتراسکلین چشمی زدم اگر دستور دیگری هست بفرمایید ممنون

با سلام:
نخیر همان ویتامین را بدهید کفایت دارد در کنار درمان فوق. من بعد نیز بهداشت را نیز رعایت کنید و از استفاده عوامل دخانی در محیط پرندگان اجتنباب نمایید.

پاسخ

باسلام
متاسفانه از بعد از ظهر پف کرده تنفس سریع و دچار یبوست هم شده کف قفس میشینه فک کنم سرما خوردگیه والتهاب چشمها نیز به همین دلیل بوده چون عفونت چشمی از تمیز نبودن وسایل و نشیمنگاه است ولی من کلیه پرندگانم هفته دوبار تمیز میشوند واتاق جدایی دارن که دود وبوی خاصی در این محل نداریم امیدوارم زنده بمونه شرب سرما خوردگی اطفال محلول در آب وبخار اکالیپتوس دادم راهنمایی شما لازم ومکمل خواهد بود
تشکر

با سلام:
این سرماخوردگی نیست عفونت تنفسی مایت هست . عامل میکروبی ویروسیه احتمال انتقال بر اثر دست کثیف هست یام از دون الوده یا تغذیه و میوه الوده. در این حالت داکسی ساکلین یا انرو مفیده البته به طور کامل تاثیر گذار نیستند اگر دوره درمان خوب پیش ببرید احتمال مقابله درمانی دارند. کزینه ارجحتر پروبیوتیکه که میتونه مقابله خوبی با عوامل میکروبی و ویروسی کنه .

پاسخ

سلام وخسته نباشید
پس با این وصف امید زیادی به درمان نیست اگه ممکنه دوز مصرف داکسی رو بگید کپسول انسانی دارم ممنون

با سلام:
نباید نا امید بود . یک کپسول 100 را در 1لیتر اب حل کنید برای روز اول و از ان جا ابی را پر کنید به مدت12 ساعت برای روز دوم تا4 چهارم نیز به ازای 1/5 لیتر اب 1 کپسول حل شود

پاسخ

سلام خسته نباشید من یک قناری سه ماهه دارم که یکی از چشماش دورش متورم و کمی قرمز است ولی از ان مایعی خارج نمی شود و راحت میبیند و غذا می خورد علت تورم و قرمزی دور چشم چیست

با سلام:
کمبود منابع ویتامینی. عدم رعایت بهداشت صحیح. عفونت میکروبی.دادن ویتامین به مدت7 روز و استفاده از پماد شمی تتراساکلینن تا 4 روز روزی دوبار

پاسخ

با سلام و خسته نباشید خدمت تیم محترم 6019
چنتا طوطی برزیلی دارم که بعضیاشون چشماشون عفونیه و بسته میشه
یکیش که حالش از همه حادتره رو تو قفس جدا گذاشتم بهش تترا میدم به همراه کیمیا استومیل و با قطره بتامتازون شستشو میدم
بهتر شده اما می خوام این موضوع رو ریشه کن کنم تا سایر پرنده هام آلوده نشن لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم (:

با سلام:
ریشه کردن بیماری به طور کلی غیر ممکن است اما میتوانید اقدامات مراقبتی و پیشگیری را لحاظ نمایید تا کمتر شاهد این نوع بیماری ها باشید . رعایت بهداشت و ضد عفونی کلیه تجهیزات و قفس در زمان بروز بیماری هر روزه لازم و اجرا است و نباید کوتاهی نمود. استفاده ازقفس های فرسدوده و زنگ زده میتواند عامل مهمی در بروز اینگونه بیماری ها باشند. استفاده از انتی بیوتیک های خاص فارغ از ساکلین ها میتواند موثر تر باشد استفاده از قطره های انتی بیوتیکی نیز میتواند روش موثر در کنار پماد ها باشد. به طور کلی دادن ویتامین و میوه جات نیز باید به صورت مرتب در جیره پرنده گنجانده شود و تا حد ممکن تغذیه نرم نیز در کنار تغذیه دانه اییی داده شود.

پاسخ

باسلام پرندگان اگر از دان با کیفیت و ویتامین و بهداشت مناسب + دمای مناسب برخوردار باشند به ندرت بیماری میگیرند ، هرگز پرنده دیگر وارد پرندگان خودتان نکنید حتی اگر رایگان بود ، یا اگر خواستید حتما در قرنطینه نگهداری نمایید ، بر عکس تصور عامیانه طیور سیستم ازمنی بدنشان قوی میباشد شرایط بد نگهداری ما باعث بیماری یشود ارادت

با سلام و تشکر
تقریباً بیش از یک هفته است که یکی از چشمان طوطی برزیلی دچار التهاب و قی و … شده که بلافاصله از قطره های استریل استفاده کردم که بهبودی خاصی مشاهده نشد ولی از قطره کلرامفنیکل که استفاده شد، وضع چشمش بهتر شد اما بیماری هنوز به طور کامل بر طرف نشده و قرمزی در داخل و گوشه چشمانش به همراه قی وجود دارد! البته یکی دو روز هم تتراساکلین خورده است.
سوالم این است که تاکی باید صبر نمود و دوره درمان آن چقدر است؟ و آیا باید همچنان به همین روش ادامه داد؟ یا داروهای دیگری را باید مصرف کرد؟

سلام:
پرنده شما دچار بیماری عوفت انگلی و میکروبی است . درمان فارغ از داروهایی که به کاربرید میباشد بهتر است در داروخانه دامپزشکی داروی درمان کوکسیدیوز تهیه نمایید و استفاده نمایید.

پاسخ

سلام:
تتراساکلین برای درمان این نوع بیماری کارساز نیست . رعایت بهداشت و نظافت به صورت مستمر تا اخر درمان نیاز است . علائم پرنده شما بیشتر شبیه بیماری انگلی و میکروبی است که داروی آن متفاوت است. بهتر است از داروی درمانی بیماری کوکسیدیوز برای درمان پرنده استفاده نمایید. برای چشم نیز پماد استریل چشمی تتراساکلین استفاده نمایید روزی دوبار زده شود . دارو نیز تا2 روز داده شود و در صورت بهبود 15 روز بعد نیز دوباره دارو دهی انجام گردد.

پاسخ

با سلام و تشکر فراوان
لازم است اضافه نمایم که این طوطی در هفته دوم عید، این چشمش خیلی شدید به حالت تورم و التهاب و سرخی رسید، که اکنون آن حالت فروکش کرده و ضمناً اینکه در دو روز اخیر گوشه های چشم دیگرش نیز حالت قرمز (صورتی کبود) پیدا کرده است. همانطور که فرمودید احساسم این است که مشکل باید علت داخلی داشته باشد! … تقریبا نزدیک دو هفته است که چشمش دچار این بیماری است.
البته اشتهایش به غذا خوب بوده، تحرک دارد و همچنین پف نمی کند و … ویتامین توتال نیز در این مدت مصرف شده است. سعی کرده ام که محیطش را نیز تمیز نگاه دارم.
لازم به ذکر است که این طوطی با یک طوطی برزیلی دیگر در یک قفس نگهداری می شوند.
اگر نشانه های دیگری لازم است که ذکر نمایم و باید بررسی شود، بفرمایید تا انجام دهم.
ممنونم

سلام:
اگر قفس پرنده نو است و فاقد زنگ زدگی میباشد بیماری داخلی تلقی میشود. همانطور که گفته شد دو عامل برقار است مسمومیت بر اثر خوردن رنگ یا زنگ زدگی قفس.و بیماری کوکسیدیوز که حالتی اینگونه دارد عفونت سیستم تنفسی نیز حالت اینگونه دارد اما با درمانی که شما انجام داده اید مثل میتواند میکروبی یا ویروسی باشد. بطور کل داروی درمانی کوکسیدیوز تهیه نمایید و به پرنده بدهید و نظافت را نیز رعایت کنید و اقدامتی که در پاسخ قبلی ارائه گردید نیز انجام شود.

پاسخ

با سلام
مرغ عشق من مریض بود با اکسی وت درمان شد سه سالشه و مدفوعش پر حجم شده بود و به رنگ سبز و حالت شل و چسبنده داشت و دائم پرهاشو پف میکرد و میخوابید تا اینکه دوستی بهم پیشنهاد استفاده از اکسی وت تتراسایکلین رو داد که خدا عمر ش بده با همین دارو حالش خوب شد، حالا جوجش که دو ماهشه، یک چشمش متورم و ملتحب شده و باز نمیشه البته به ندرت باز میکنه
بعدشهر چی میخوره بالا میاره و تا امروز اسهال بی رنگ بود ولی امروز دیدم فضلش سیاه شده یعنی نگاه که میکنی سیاهه ولی وقتی نور میگیری روش سبز یشمی و تیره است فضلش مثل یه تیکه آب سیاهه، الان اشتهاش خیلی کم شده و دائم ارزنا رو با تکون دادن سر و گردنش میپاشه بیرون از اون موقع که نره تحت درمان بود اونم از داروی اکسی وت تتراسایکلین خورد و از همون موقع دیدم مدفوعش تغییر رنگ و حالت داده تا اینکه اسهال شد و امروزم به رنگ سیاه در اومده
خواهش میکنم کمک کنید تا این پرنده بیچاره از این مهلکه و مرگ حتمی نجات پیدا کنه، چیزی که هست اینکه من نمیتونم به جز ارزن بهش چیزی بدم سفیده تخم مرغم میذارم نمیخوره، خواهش میکنم یه چیزی بهم پیشنهاد بدید که بهش بدم و سریع انرژی بگیره و برای درمان دارویی رو بهم بگید هر دارویی باشه مسله ای نیست، فقط دارویی باشه که جواب بده
میخواستم بدونم احتمال نداره چون از داروی اکسی وت تتراسایکلین خورده این حالتی شده؟؟
ممنون میشم پاسخ بدید منتظر پاسختون هستم

سیستم بدنی جوجه ها ضعیف است و نباید اینگونه داروها را که دوز بالا دارند رو بخورند. کبد پرنده دچار اختلال در عملکرد شده است تا چند روز مستمر عرق کاسنی یا عرق شاهتره در جا ابی بریزید تا نصفه و نصف دیگر اب بریزیدتا خون پرنده تصفیه و عملکرد بدنی حالت نرمال پیدا کند.اگر نیاز به درمان دارویی دارید ویتامین گروه ب یا همان بکمپلکس مخصوص پرندگان بگیرید این برایش مناسب تر است.

پاسخ

با سلام
ممنون از پاسختون، پس من دارو رو دیگه بهش ندم؟ الان اسهالش سیاه رنگه و یک چشش متورم شده و قرمز شده، این از بیماری نیست؟ بعد از بینیش هم آب میزنه بیرون و همچنین دانها رو بالا میاره، قبلا هم یکمی سست بود چون نره مریض بود اینم کمی سست بود ولی نه اندازه نره بعد از اینکه اون خوب شد من میدیدم در حین اینکه دارو رو از اول گذاشتم تو قفس جوجه هم مصرف کرد رنگ مدفوش تغییر پیدا کرد، میشه بگین در صورت بیماری عفونی چه آنتی بیوتیکی برای پرنده نا بالغ و جوجه باید مورد استفاده قرار بگیره
پس من اگه دارو رو قطع کنم خوب میشه؟ این حالتش از داروه؟

نخیر دارو را ندهید. اسیب کلیوی و کبدی دیده . بهتر است از بکمپلکس های کلکسی کولین یا کولین کلراید استفاده نمایید .

پاسخ

سلام ببخشید من پرنده زینتی ندارم اما پدرم ب تازگی چند تا جوجه مرغ خرید ک توی حیاط کنار مرغ هامون گزاشتیمشون و حالا بعد از اینکه سه تا از همون جوجه ها مردن ما فهمیدیم ک مرغامون مریض شدن دامپزشکی هم رفتیم دارو داده ولی اثر نکرده من ی مرغ دارم بین اون ها ک یکی از چشماش پلکش تا نیمه بالا اومده و آب آورده خواهش میکنم بگید چ کار کنم تا خوب بشه من خیلی دوسش دارم 🙁

تری متو پریم سولفا از داروخانه دامپزشکی تهیه نموده و در ابشان حل نمایید به مدت 10 روز قبل از ارائه دارو نیز حتما بکمپلکس داده شود.

پاسخ

سلام من یک قناری دارم دورچشمش بادمجونی رنگ مایل به سیاه شده و باد کرده .پماد تترا سیکلین دوروز زدم زیاد فرقی نکرده و پودر اریتومایسین هم تو ابش حل کردم.چی کار کنم؟

تورم های چشمی میتواند علل مختلف دیگری نیز داشته باشد . زهر الود شدن با میله قفس کهنه و زنگ زده.بیماری ویروسی . عفونت تنفسی . اسیب کلیوی و کبدی . ویتامین دهی نیاز است و استفده از قطره شستشو چشمی برای ابتدا و در اخر درمان انتی بیوتیکی.

پاسخ

سلام خسته نباشید من چندتا قناری دارم که چشمشون عفونت کرده و سر همشون کچل شده و کچل شدن سر با پوست پوست شدن همراه است ووقتی پوسته کنده میشه زخم بوجود ماید و چشم یکی از انها رو به بسته شدن است و روی چشمش زخمی شده است من از پرنده فروشی قطره ICCLIN تهیه کردم برای عفونتشان ایا برای درمان کارساز است لطفا راهنمایی کنید که چه کار کنم تا هم موها سرجایش برگرده و هم بسته شدن و عفونت . خیلی ممنون میشم زود تر جواب بدید زیرا روز بروز بدتر میشن

دو عامل باعث بروز این عارضه است محیط الوده یا قفس الوده و نظافت کم بار. بهتر است مداوم قفس و تجهیزات شستشو و ضد عفونی گردد.پرنده ها دچار عارضه قارچی بروی پوست خود هستند . بهتر است پماد سوختگی الفا تهیه نمایید و بروی محل هایی که دچار ریزش پر هستند بزنید برای چشم پرندگان نیز پماد تتتراساکلین چشمی زده شود روزی دوبار.استحمام با اب و شیره برگ الوورا نیز در جهت بهبودشان لازم است . اضافه نمودن ید در جیره و همچنین دادن بکمپلکس نیز لازم است درمان اینگونه بیماری ها زمان بر و کمی طاقت فرسا است.

پاسخ

سلام
دو روز پیش دیدم که یه جوجه اردک گوشه خیابون افتاده بود، اولش فکر میکردم مرده ولی دیدم داشت دست و پا میزد. نمیدونم از کجا پیداش شده بود، ولی دلم نیومد همونجوری ولش کنم و بردمش خونه.
الآن هم غذا میخوره هم سرحال تره. بعضی وقتا قدم میزنه و خودشو میخارونه. عطسه هم میکنه بعد از اینکه خودشو میخارونه. ولی یه چشمش کاملا بسته است و یه چشم دیگش به نظر میرسه که پلک نمیتونه بزنه.
راه رفتنش هم به نظر خیلی سخت میرسه و جسه خیلی ظریفی هم داره. فکر کنم چند روزه که به دنیا اومده، چون پوست کمرش از بین پرز تنش معلومه. جیک جیک هم میکنه، بیشتر هم میشینه. غذا هم بهش نون خیس کرده تو آب میدم. درسته؟؟
ظرف غذا رو فکر کنم به سختی میبینه. برای چشمش باید چیکار کنم که خوب بشه؟؟ همون پماد تتراساکلین چشمی خوبه؟؟
با تشکر

پماد تتراساکلین لازم است در این مرحله. ویتامین دهی نیاز است انجام شود . دانه پارس خیس کنید بدهید برایش بهتر است در این شرایط. پماد ویتامین Aچشمی نیز تهیه نمایید روزی یکبار بروی پلک ها مالیده شود. نظافتش را نیز کامل انجام دهید در هر روز.

پاسخ

سلام خسته نباشید من یه اردک نر داره شب سالم بود صبح دیدم چشمش بسته شده و ازش آب میاد خیلییی دوسش دارم انگار افسرده شده چیکار کنم کمکم کنید لطفاااا. مرسی

با سلام:
علایمی که می فرمایید شباهت نزدیکی و بارزی به یکی از علایم انفولانزای پرندگان دارد اگر دچار تنفس سخت و همچنین مدفوع شل میباشد با رعایت بهداشت و ایمنی و دور بودن از حیوان فوق را قرنطینه نمایید. از دست زدن به پرنده بستر و مدفوع پرنده تا اطمینان از نوع بیماری به شدت پرهیز نمایید. سریعا با سازمان دامپزشکی شهر سکونت خود تماس حاصل نمایید و نسبت به این مورد گزارش نمایید و اطلاعات تکمیلی را دریافت نمایید.امید داریم مشکل خاصی نباشد اما با انچه که فعلا در مورد انفولانزای پرندگان در سطح کشور مواجه ایم باید این اقدامات صورت گیرد.

پاسخ

سلام
پرهای اطراف چشم قناریم مدام داره میریزه. پماد تتراسیکلین استفاده میکنم ولی چندان تاثیری نداشته و داره بدتر میشه. این قسمت رو زیاد می خارونه. این روند بیماریشه:
http://s9.picofile.com/file/8325170350/01.jpg
http://s9.picofile.com/file/8325172042/21.jpg
http://s9.picofile.com/file/8325806684/20180508_155621.jpg
لطفا راهنماییم کنید

با سلام:
پری ریزی دور چشم قناری علل مختلفی دارد. اینکه صرفا یک پماد را بروی محل مورد استفاده قرار دهید نمیتواند روش درستی باشد.اگر پرنده تو لک و پر ریزی باشد و عادی است. اگر پر ریزی در یک سمت چشم است علت مربوط به فقدان نظافت است. اگر دو چشم را پوشش دهد و تورم و التهاب و واکنش های زیاد در پرنده رویت گردد میتواند مربوط به کبد و سیستم کلیوی باشد. گاهی کمبود برخی ناصر خاص نیز علت این امر است. کمبود ویتامین A از علل شایع التهابات چشمی است. فقدان ید در جیره علت دیگر. و در اخراختلال در غدد بدنی پرنده که با بردن پرنده به محیط که نور خورشید دارد به مدت15 دقیقه در روز عملکرد درست میشود. از دادن تخم مرغ و غذای مکمل های مصنوعی نیز به پرنده پرهیز نمایید میوه وسبزیجات مدام قرار دهید برایش . قرار دادن اب استحمامی نیز برایش مفید است نظافت قفس را نیز رعایت نمایید و کامل بشویید پرنده را نیز از محیط غبار الود و دارای عوامل دودیو دخنیاتی دور نگه دارید.

پاسخ

سلام خسته نباشيد قناري من از امروز بعد از ظهر ديدم زير يه چشمش قرمزه و چشمش كمي بسته پر هاي زير چشمش هم ريخته و مدام چشمش رو ميماله به ميله
قطره استريل چشم براش ريختم و پماد كورتينيل
كار درستي كردم و اينكه چه كار كنم ديگه ممنونم

درود.
تجهیزات قفس خود را تمیز بشویید. درمان را پیش ببرید. از یک انتیبیوتیک مثل داکسی ساکلین یا تتراساکلین بهره ببرید برای درمان. احتمال گزش میکروبی یا وریروسی حشرات وجود دارد .

پاسخ

سلام من ی قناری دارم ک حدودا ی سالی میشه ک پرای سرش ریخته بردیمش ب چن نفر نشونش دادیم گفتن ک پرای سرش ت بهار دوباره در میان..ولی رفته رفته کمی از پرای صورت و اطراف چشماش و کمی از گردنو شکمش ریخت..تا بهار صبر کردم ولی بیشتر از دوسه تا پر رو سرش در نیومد..الان یک ماهی ام میشه ک ی چشمش پف کرده..من همون اوایل ماه متوجه شدم ک اون چشمی ک پف کرده دیگ نمیبینه کلا چشمش مشکی مشکئ شده..بردمش ب ی قناری فروش نشونش دادم گفت چون گذاشتینش جلوی اینه چشمش شیشه شده..من ب قناریم گردو و کنجدم میدادم گفتم بگم بهتر باشه…لطفا راهنماییم کنید

با سلام:
انچه که برای پرنده شما پیش رفته است یک حالت بیماری گونه با بسیار از کمبود های بدنی است. در ابتدای عارضه و شروع بیماری میشد که درمان را به بهترین شکل پیش برد. اما در حال حاظر روش درمان دارای سختی است. موارد تغذیه پرنده . محیط پرندتان که از آن نگهداری میکنید به همراه اطلاعات کامل از دارو ها و ویتامین ها و مکمل هایی که میدهید را ارسال نمایید برایتان بررسی خواهیم نمود.

پاسخ

سلام ببخشید چشم کبوتر من بازه اشکال نداره از پماد تترا سایکلین بزنم اگه به تو چشمش چیزی نمیشه؟

درود:
اگر چشم پرنده دارای التهاب است موردی ندارد ولی باید حتما از پماد های استریل چشمی استفاده شود.گاهی بیماری میتواند علل دیگری داشته باشد که طیف درمانی و پمادی آن متفاوت از پمادهای سطحی میباشد.

پاسخ

سلام این قمری و زیر ماشین پیدا کردم یه چشمش بسته اس یکی نیمه باز راحت ترین راه درمانش چیه
اینم عکسش

دورود:
علل زیادی متواند باعث بروز بیماری های چشمی گردد. تصویر ارسایتان فاقد بازبینی میباشد دوباره ارسال نمایید.

پاسخ

سلام به تیم ۶۰۱۹
طوطی برزیلی من توی مغازه فکر کنم سالم بود با موتور آوردمش خونه حالا چشم سمت چپ پرندم ورم داره لطفا راهنمایم کنید
نه چورت میزنه نه بی اشتهاس سالم و سرحاله

با سلام:
از طریق شماره مندرج در سایت به تلگرام و یا واتساپ پیغام دهید. نیاز به بررسی دارد.

پاسخ

سلام
من يه جوجه اردك دارم
اولش چشمش به مشكل خورد
بردمش دكتر،بهش قطره چشم داد،دورش تموم شد اما چشماش خوب نشد.
زير پاش خاك ريختم چون دكتر گفت بايد بستر مناسب داشته باشه،اما بعد از اينكه قطره رو قطع كردم ديگه نمي تونه روي پاهاش وايسه و بي حال شده
بايد چيكار كنم؟ آيا به خاطر وجود خاك گلخونه ايي بي حال شده؟

با سلام:
بهترین بستر خاک سر و کمی خاک اره ترکیبی میباشد.بروز بیماری های چشمی علایم بیماری است و نشان از انواع بیماری میتواند باشد. انچه که پرنده نیاز مند است یک انتی بیوتیک است.پودر اریترومایسین 10 یا 20 درصد میتواند کمک نماید به درمانش. بهتر است این دارو همراه با بکمپلکس داده شود.

پاسخ

سلام وقتتون بخیر، من یک جفت مرغ عشق دارم دو روزی میشه مرغ عشق نر چشم سمت راستش دچار تغییراتی شده، کمی تورم داره و کمی هم قرمز شده غذاشم کامل میخوره و بازیگوشی هم میکنه فقط همین چشم رو هی به میله های قفس و نشیمنگاه مالش میده.باید چی کار کنم کنم که حالش خوب بشه؟
ایا باید مرغ عشق هارو از هم جدا کنم؟؟؟
از کجا بفهمم که مرغ عشق ماده هم این مشکل را از مرغ عشق نر نگرفته است؟؟

با سلام:
در دو حالت قابل درمان است اولی به روش داروی خوراکی و روش دوم درمان با پماد چشمی است.پماد چشمی اریترومایسین یا پودر اریترومایسین از داروخانه دامپزشکی تهیه نمایید. پس از تهیه هر کدام اعلام نمایید روش و مقدار مصرف را برایتان توضیح دهیم. یک شربت بکمپلکس نیز تهیه.

پاسخ

سلام، مرغ عشقم دور چشمش ورم داره و پر های دورش هم ریخته چشمش رو هم میبنده گاهی و هی به میله ها مالش میده،من واسش قطره استریل چشمی بتامتازون۰/۱ درصد انداختم هر دوازده ساعت یک قطره نمی دونم چیکار کنم؟این درمان رو ادامه بدم؟چشمش رو بسته چیکار کنم؟؟؟خواهش میکنم جوابم رو زود بدین من واقعا نگران پرنده ام شدم

درود:
پماد چشمی اریترومایسین تهیه نمایید و طبق دستور عمل مندرج بر روی بسته انجام دهید.

پاسخ

سلام من يك مرغ عشق دارم كه چشم راستش رو از امروز خيلي مي بند وقتيم جشم راستش بستس چپ باز خيلي چك كردم الأمن ورم و اينا نداشت ممكن چيزي رفته باشه تو پاكش ؟ پكاد مي خواد صبر كنم ؟ خيلي نگرانش چون رنگي half spider هست و شانسي دنيا امد افتاد دستم خيلي نگرانش دارم ديونه مي شم

درود:
پماد چشمی اریترومایسین تهیه نمایید و طبق دستور عمل مندرج بر روی بسته انجام شود.

پاسخ

سلام
من شربت ب کمپلکس را تهیه کردم به همراه پماد اریترومایسین
طریقه استفاده از شربت رو میشه برام لطف کنین توضیح بدین
پرنده ام حالش بدتر شده دیگه اواز نمیخونه و انگار چیزی داخل گلوش گیر کرده
بی حال هم شده

به ازای هر200 سی سی اب یک قطره بکمپلکس اضافه شود و به مدت 3 روز ارایه گردد.رزی دوبار نیز از پماد اریترومایسن بر روی موضع بزنید.

پاسخ

سلام وقتتون بخیر ممنون بابت سایت خوبتون
خواستم بپرسم مرغ عشق چرا بزاقش داخل دهنش میمونه و نمیتونه اونو بفرسته پایین؟ الان مشکل مرغ عشق من اینه و خیلی کم غذا میخوره.
بنظرتون دارو تایلوزین تارتارات رو براش استفاده کنم؟

با سلام:
اگر حالتی که فرمودید دارای طیف سفید گچی وتوده مانند است بزاق نمیباشد بیماری تلقی میشود.

پاسخ

سلام میشه بگید من یه عروس هلندی دارم چند روزی چشم اش قرمز و الان چشم پژمرده و از اش آب بیرون میاد فکر کنم با آمپور بهش غذا میدادم سرلاک غذا مرغ هلند به چشم اش خورد میشه راهنمایی کنید ممنون

برای بررسی بهتر به تلگرام یا واتساپ ما از طریق شماره مندرج در سایت پیغام دهید همکاران ما بررسی خواهند نمود.

پاسخ

سلام عروس هلندي من عفونت روده گرفته بردمش دامپزشكي دوتا قطره داده ٣ روزه دارم بهش ميدم هنوز خوب نشده بينيش بستس چشماشم يكيش بسته ميشه دهنشم همش اب دهانش غليظه انگار دهنش خشكه چيكارش ميتونم بكنم دارم دق ميكنم.واسه باز كردن بينيش و چشمش چيكار بايد بكنم؟

با سلام
پرنده شما دچار عفونت روده ایی نمیباشد برعکس دچار عفونت تنفسی گردیده است با علایم سرما خوردگی. نیاز است به میزان یک قطره روزانه درجای ابی اش قطره بکمپلکس اضافه گردد.حتی همراه دارو باید این نوع ویتامین اضافه گردد.از بخور اکالیپتوس در محیطش استفاده نمایید . محیطش گرم باشد و هر چه را که دوست دارد در حجم زیاد برایش قرار دهید تا تغذیه نمایید.این دارو را نیز تهیه نمایید(برونکوپن-(برم هگزین 1%) به ازای هر یک لیتر آب 2/5 میلی لیتر(یک چهارم یک سی سی15 قطره ) در آب حل گردد و ظرف اب را از این مقدار آب حاوی دارو پر نمایید. هر 12 ساعت تازه اماده سازی گردد. به مدت5 الی 6 روز.برای چشمانش نیز پماد اریترومایسین استریل چشمی تهیه نمایید و روزی دو مرحله با فواصل هر8 ساعت روی پلکو چشم استعمال گردد.

پاسخ

سلام . لطفا کمکم کنید فوری . من یک قناری ماده دارم حدو 1 ماه پیش صبح بیدار شدم دیدم سرش لای میله های قفس گیر کرده سرشو در اوردم و بعد از 4 روز ک همش کز کرده بود خوب شد و دون میخورد اما سمت چپ نمیتونست بپره . حالا الان دوروزی هست ک بخوام بگیرمش دیگ هیچ عکس العملی نشون نمیده و فرار نمیکن و دست هم بهش نزدیک میکنم انگار دست هامو نمیبین . این ینی این قناری کور شده از هر دوچشم یا اختلال بینایی پیدا کرده اگ اختلال چطور میتونم درمانش کنم . لطفا فوری کمک کنین

پرنده شما دچار شوک و استرس گردیده است. این امر باید به سرعت با کاهندهای استرس مثل ویتامین سی یا بکمپلکس کاهش یابد در غیر اینصورت تنش میتواند اسیب های کوری کوتاه مدت یا بلند مدت ایجاد نماید.

پاسخ

سلام کمک کنید من دو مرغ عشق دارم یکی سون خیلی وحشی انقدر که دست من زخمی کرده نوک زده به چشم اون یکی وچشمچش پر از خون شده ونمیتونه باز کنه کمک کنید

از طریق شماره مندرج در سایت عکس موضع جراحت را برایمان ارسال دارید برایتان هکارانمان بررسی خواهند نمود.

پاسخ

بلحاظ بررسی دقیقتر لطف بفرمایید از طریق شماره مندرج در سایت به تلگرام یا واتساپ ما پیغام دهید تا همکارانمان برایتان بررسی نمایند

پاسخ

سلام
من عروس هلندی دارم
و دو روز پیش حمومش کردم و کمی صابون زدم بهش و شستم و متاسفانه کف صابون رفت تو چشمش و از اون موقع یکی از چشماشو زیاد نمیتونه باز نگه داره و زود میبنده . خیلی ناراحتم.
چکار میتونم براش بکنم ؟
شیطنت سابق رو نداره
☹☹☹☹

با سلام:
طوطی سانان رانباید بشویید مخصوصا با شوینده ها. کار شما کاملا اشتباه بوده است. بهتر است از پماد تتراساکلین استریل چشمی روزی دو مرتبه با فواصل6 ساعت ییکبار روی پل چشمی اسیب دیده استفاده گردد.

پاسخ

با سلام:
اگر در اثر بیماری باشد و بیماری جزو رده ویروسی باشد مثل سرماخوردگی و انفولانزا بهتر است معدوم نمایید.در صورتی که بینایی را از دست داده طبق احکام شرعی باید برخورد شود .

پاسخ

از طریق شماره مندرج در سایت به تلگرام یا واتساپ ما پغام دهید همکارانمان بررسی خواهند نمود.

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشی
یک جفت قناری دارم که دیشب دیدم قناری نر پلکهاش چسبیده به هم و باز نمیشه طوری که دستم رو تو قفس بردم که بگیرمش ولی اصلا متوجه من نشد و اینم اضافه کنم که دیشب به دلیل سرخ کردن غذا در خانه مقداری دود در خانه جمع شده بود ایا مشکل جمع شدن دود در خانه میتونه باشه
و نحوه درمان قناری با وجود این مشکل چگونه است
ممنونم

پماد تتتراساکلین استریل چشمی از داروخانه انسانی تهیه نمایید روزی دو مرتبه با فاصله زمانی 5 ستاعت بروی پلکش یک سانت پماد روی پک بالا بزنید بگذارید با دمای پرنده ذوب و چشم محصور از پماد گردد.

پاسخ

سلام خواهش میکنم راهنمایی کنید من یک جفت مرغ عشق دارم دو روزه همش خوابن و هیچ کاری نمیکنن و سرشونو میکنن لای پرهای پشتشونو و میخوابن الانم هر دوشون یه چشمشون به سختی باز میشه و یکیشون اون چشمیش که سخت باز میشد قرمزه

نوع تغذیه پرندگانتان و شرایط نگهداریتان را بفرمایید. طی چند روز گذشته ایا در محیطشان استعامال دخنیات یا از این قبیل موارد داشته ایید یا خیر؟استفاده از هرگونه الاینده دود زا یا هرخوشبو کننده و شیمیایی باید بیان گردد. پس از بررسی درمان برایتان توضیح خواهیم داد.

پاسخ

سلام تورو خدا کمکم کنین چشم مرغ عشقم صبح پاشدم دیدم بسته و قرمز شده کمی و فقط میبنده دیروز باد وزید با کمی گرد و غبار فکر کنم این باعث شده تو رو خدا جواب بدین کمکم کنین😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭خیلی بهش وابستم

پمادتتراساکلین استریل چشمی تهیه نمایید بر بالای پلک پرنده نیم سانت خط پماد را بزنید و کمی صبر نمایید تا پماد بروی کل پلک پرنده با دمای بدنش ذوب گردد . روزی دو مرحله انجام پذیرد.

پاسخ

سلام چند روزه چشم طوطی بسته شده پماد چشم میزنم قرص تتراسایکلین هم دادم خوب نشده راهنمایی کنید

سلام دوستان من ی جوجه مرغ دارم چشمش بسته میشودو قرمز میشود تو رو خدا کمکم کنین چطوری میشود درمان کنیم؟خیلی ممنونم

پماد اریترمایسین استریل چشمی از داروخانه تهیه نمایید و روزی دو مرحله از این پماد به چشم طیورتان بزنید از دادن غذای مانده و برنج و نان خیس پرهیز نمایید جوجه طیور باید با دانه خشک تغذیه گردند.

پاسخ

سلام مرغ عشقم یکی ازچشماشو بسته و وقتیم باز میکن به ثانیس دوبارهدمیبندش فقطم یکی ازچشماش نمیدونم مشکل چیه کمککک

نیاز به بررسی محیطی دارد مدت زمان شروع عارضه را بگویید. میزان نظافت قفس پرنده در هر چند مدت است؟

پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *