لاغری و تحلیل رفتن جسم پرندگان زینتی

بیماری لاغری و تحلیل رفتن قناری

در این بیماری بیشتر جوجه های جوان بین سنین ۵ هفتگی تا ۱۲ هفتگی مبتلا می شوند.که بیشتر در تابستان مشهود تر است

علایم: قناری بیمار به سرعت و در مدت ۲۴ تا ۳۶ ساعت قسمت عمئه گوشت بدن خود را از دست میدهد. علایم ظاهری این بیماری افسردگی و بیحالی پرنده ، چشمانی بی فروغ و بی رنگی نوک و پاها نیز می باشد . گاهی هم حالت لرزیدن در آن دیده می شود. پرنده بیمار با حالتی متشنج خود را به طرف آب و غذا می رساند که این حالات نشان میدهد که پرنده دچار دردهای شدید درونی است و هر وقت از این حالت رها شود به خواب عمیقی فرو می رود.
علت بیماری: غبار ناشی از خاک و هوای الوده,دود قلیان وسیگار,وجود سوسک ,عوامل میکروبی که بخاطر عدم رعایت بهداشتی محیط روی می دهد .شوک هوایی  که شامل راکد ماندن هوا الوده در محیط است.کثیف بودن مواد غذایی و نارسایی آن.
مداوا: چنین پرنده ای را باید فورا از پرندگان دیگر جدا نمود.قفس پرنده را هر روز شسته و ضد عفونی کنید.استفاده از اب اکسیژنه(اوکس اب) یا اب معدنی. دادن ویتامین با سرنگ که با اب اکسیژن داررقیق گردیده. و بعد تمام دانه های سفت و خشک از قفس او خارج شده و به جای آن دانه های خیس کرده و پوست کنده گذارده شود و بعد از آن ترید نان وشیر درست کرده و نصف سفیده تخم مرغ سفت پخته را به همره کمی سیب شیرین خوب مخلوط نموده و به روی آن چند قطره ویتامین مخصوص پرندگان بریزید . از داروهای ضد عفونی مصرف داخلی مانند شربت Dianimol و یا ت.ث.پ ده قطره در آب آشامیدنی پرنده بیمار بریزید. قفس پرنده بیمار نیز روزها باید در معرض تابش اشعه مادون قرمز به مدت۱۰دقیقه در فاطله۴۵ سانتی  قرار گیرد و شبها هم دور و اطراف قفس کاملا پوشانیده شود. گرم بودن جای این پرنده از مراحل اولیه معالجه او می باشد. چنانچه بعد از ۴۸ ساعت آثار بهبودی در بیمار مشاهده شد دیگر احتیاجی به استفاده از داروهای ضد عفونی نیست ولی به جای آن ۵ قطره از مخلوطی که گفته می شود در آب او بریزید: اسید سولفوریک معطر (Aromatic Sulphuric Acid ) ، جنتیانا (Gentiana ) ، و کلمبو (Colombo) که به میزان مساوی از هر کدام مخلوط شده و سپس ۵ قطره از آن در آب آشامیدنی پرنده ریخته شود.

اشتراک گذاری این نوشته

4
دیدگاه بگذارید

2 سوالات ارسالی
2 پاسخگویی به سوالات
0 مشترکین
 
پرسشهای پرطرفدار
پرطرفدارترین پاسخ های ارسالی
3 نویسنده دیدگاه
  مشترک شدن  
جدیدترین قدیمی ترین
به من اطلاع بده
niloo

سلام ممنون برای مطالب زیبا تون
من یه عروس هلندی دارم که 7 هفته اش هست تازه متوجه شدم که لاغر شده تیغ سینه اش بیرون زده البته این پرند سرلاکی بود و تو 4 هفته گی دیگه سرلاک نخورد مجبور شدم از تخم مرغ استفاده کنم حالا هم کنار قفس نشسته بی حاله و حتی صداش کم شده من چیکار باید کنمج

علی 79

با سلام خدمت دوست عزیز . این علایم که کفتید درقناری من نیست و فقط کمی لاغر شده و استخون سینش بیرون زده . وکاملا سرحال و شاداب است .