آموزش

شیر برای تغذیه و درمان قناری و پرندگان سم است

آیا می دانید شیر برای تغذیه و درمان قناری و پرندگان سم است ؟


در خیلی سایت ها به چشم  همه ما میخورد که استفاده از لبنیات مخصوصا تلیت (ترید) شیر و نان را به کرار برای درمان بیماری قناری و همچنین پرندگان بیمار دیگررا باکلی تایید و تمجید توصیه میکنند ,همیشه این برای ما جای تعجب داشته که چطور پرنده ای که ذاتا خودش شیر تولید نمیکنه و نوزادان خود شیر نمی دهد و نمیداند شیر چیست از این خوراک شیر و نان تغذیه می کند.
باید خندید و افسوس خورد به حماقت حرفای کسانی که این موارد را تجویز میکنند و برای افرادی که در درمان پرنده هاشان وا مانده اند جای افسوس دارد. کسی نیست به این افراد خودتجویز بگوید شمایی که این کارو نکردی و در کل بدونه هیچ علم و دانشی نقل قول دیگران رو از جاهای دیگه کپی پیست می نمایید و برای اون دسته از کسانی که برای درمان قناری و یا پرنده دیگرشان راه بجایی ندارند تجویز می کنید  که بگویید ما هم خیلی بلدیم، تازه سبک گفتشونم ندیدید که اونم با چه تحکم و قاطعیت میگویند و همچنان پافشاری می کنند که تلیت (ترید) نان و شیر بده بخوره پرنده ات و نتیجه اشم برامون بعدا بگو (نکته واقعی در حرفاشون: باید از اینجا  بفهمید که متاسفانه موش آزمایشگاهی این افراد می شوید میگید نه ما به شما ثابت میکنیم )؛ خوب بگذریم تیم تحقیقاتی 6019 هیچوقت برایش باورپذیر نبوده و این تجویز و امثال این روش برای درمان پرنده را هیچگاه استفاده نکرده و توصیه هم نمی کند، شده برای درمان یه قناری 50هزار تومنی  200هزار خرج دارو یا مراکز دامپزشکی شود تا علت مشکل پیدا گردد اینکار منطقی است برای پیشگیری و یاد گرفتن برای درمان های بعدی اما تلیت نان و شیر به کلیت مشکل آفرین است. فقط ادامه این تایپیک رو بخونید تا شما هم بفمهید  که این مثلا استادان پرنده بازی هیچی نمیدونن البته بلا نسبت برخی عزیزان این حوزه که واقعا تجربه سالیانه دارند و از این تجویزها هم نمیکنن.
چرا نباید به قناری و پرندگان دیگر شیر داد
همه ماها میدونیم که پرندگان دانه خوارند و پستانداران گیاه خوار و گوشت خوار . پرندگان تخم میذارند و پستان داران بچه بدنیا میاروند هر کدومشان برحسب  نوع ذاتی بچه هایشان را به سبک طبیعیشون تغذیه میکنند  پستانداران که شیر میدن این برای همه پر واضح است پرندگانم که دانه هارو میخورند و پس از هضم و له شدن آن در چینه دانشون  به جوجه ها غذا میدن این تا اینجا ؛ پس معلوم شد که پرندگان قابلیت شیر دادن رو هیچوقت نداشته اند و نخواهند داشت . خوب بریم سر نکته اصلی که چرا نباید به پرندگان شیر بدیم.
پرندگان مانند همه حیوانات برای هضم غذا دارای سیستم گوارشی خاص خود هستند این برای همه کاملا مشهوده بر کسی هم پوشیده نیست ، ولی فراموش نکنید در پرندگان این سیستم گوارش با پستانداران کاملا فرق داره به طوری که فرآیند هضم در مرحله شکستن و هضم شدن انجام میشه اونم بخاطر نداشتن دندان برای آسیاب کردن غذاشونه . حال این سیستم هضم غذا فقط قادر به هضم  چیزاهای معدود خلاصه میشه که شامل دانه میوه ها و سبزی جات است. هضم شیر برای پرندگان بخاطر دارا بودن لاکتوز کاملا سخت و بسیار نارحت کننده است و پرنده بخاطر سیستم بدنی خود هرگز نمیتواند شیر را هضم کند وهمین هضم نشدن پرنده را دچار عارضه های خطرناک تر  از بیماری میکند و پرنده را تا حد مرگ پیش میبرد . تو بعضی از انسانها هم شاید دیده باشید که نمیتوانند شیر را بخورند و هضم لاکتوز برای آنها نیز سخت است و دچار سوء هاضمه مزمن و درد در ناحیه معده میشوند. پس از دادن شیر به پرنده دلبند خودت اگه زنده موندش رو دوست دارید کاملا پرهیز کنید و هر گونه تجویزی که توش لبنیات دارد رو باور نکنید که تیم تحقیقاتی 6019 با تحقیق مستمر گروهی داخلی و مطالعات و گفتگو با 20سایت برتر اروپایی و بین الملی این مسئله رو با شما به اشتراک می گذارد که پرندگان قادر به هضم شیر نیستند و برایشان کاملا ضرر دارد و در بدن پرنده حتی تولید سم میکند .
لازم به گفتن است که لبنیات حیوانی دادن به پرندگان کاملا مضر می باشد اما میتوانید از شیرهای گیاهی بدون چربی استفاده کنید مثل شیر سویا که کاملا گیاهی هستش یا پنیر توفو بی نمک که اونم  از شیر سویا درست میشه و  تو کشور ماهم عرضه میشود.البته بازهم توصیه می شود از این روش استفاده نکنید ولی حداقل خطرات کمتری را شامل می شود.
استفاده از دانه های جوانه زده مثل گندم  هم  همان خاصیت شیر را دارند و شما میتوانید با خیساندن گندم و جوانه زدن 1 روزه آن پرنده خود را تغذیه و تقویت کنید.
تیم تحقیقاتی 6019 از همه شما عزیزان  و دوستداران طبیعت  خواهش می نماید در نوع تغذیه پرندگان با تجویز های که نه عقلانی و نه اصولی هستند اختلال ایجاد نکنید تا خدایی نکرده برای پرنده دلبندتان اتفاق بدی پیش نیاید.
از توجه شما به این مطلب کمال تشکر را داریم موفق پیروز باشید و در حفظ و نگهداری منابع طبیعی مخصوصا درختان و کلیه گونه های جانوری کوشا و پر تلاش باشید. دانه ای بهر محبت به پرندگان آزاد نیز بپاشید اونام دل دارند زن دارن بچه دارن گناه دارند.