دسته‌ها
آموزش

تغذیه و نگهداری اصولی جوجه پرندگان به روش دستی

تغذیه و نگهداری اصولی جوجه پرندگان به روش دستی چگونه انجام می شود

تغذیه دستی جوجه پرندگان تنها یک راهکارجایگزین برای جوجه پرندگانی است که از پدر مادر خود جدا سازی شده اند ،تغذیه دستی جوجه پرندگان دارای مزایای خاصی است. جوجه های پرندگانی که با دست تغذیه میشوند میتوانند به یک حیوان خانگی  کاملا دست اموز مبدل گردند،اینگونه پرندگان به طور کامل با انسان رفتار اجتماعی مطلوبی دارند. جوجه پرندگانی که با دست تغذیه میشوند  بدون هیچگونه ترسی از انسان و یا دیگر خطرات بالقوه مانند گربه، سگ و کودکان به راحتی رشد می کنند.اما لازم است بدانید تغذیه دستی یک مسئولیت بزرگ است و نیاز به زمان، صبر و تعهد کامل دارد. جوجه پرنده در مراقبت از خود به طور کامل برای همه چیز به شما متکی هستند هرگونه کوتاهی در این امر میتواند باعث بخطر افتادن سلامت و جان پرنده گردد. از این رو تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ این افتخار را داردتا با نگرشی نو به زیست حیوانات و پرندگان خانگی باری دگر در جهت ترویج ارائه آموزش های اصولی نوین و عام المنفعه دراین بخش به چگونگی اموزش اصولی تغذیه جوجه پرندگان دست اموز بپردازد امید داریم موجبات رضایت شما کاربران گرامی را براورده نماید

(هشدار:این نگارش صرفا جهت  ارائه برخی از دستورالعمل ها مهم در رابطه با تغذیه جوجه پرندگان به روش دستی نوشته شده است خواهشمندیم در صورت بکارگیری این آموزش آن را بطور کامل و با دقت فراوان مطالعه نماییدو حدالمقدر نکات لازم را دربرگه ای به نگارش دراورید)

چه زمانی میتوان یک جوجه پرنده را به روش دستی تغذیه نمود؟

درهر زمانی میتوان جوجه را از والدین خود جداسازی نمود  اما این شرایط فقط در مواقع خاص امکان پذیر است مخصوصا زمانی که سلامت جوجه در خطر باشد و بهتر است در صورتی که جوجه در امنیت به سر میبرد از انجام این اقدام پرهیز نمایید،بهترین زمان برای جدا سازی جوجه از والدین خود ۳ هفتگی است یک زمان کاملا ایده ال .اما لازم است بدانید جوجه پرندگان با سن بالاتر همیشه پس از جدا سازی در پذیرش  غذای دستی رغبت کمتری دارند و باعث به چالش کشیدن نگهدارندگان خود می گردند.

جوجه پرنده را پس از جدا سازی در چه مکانی نگه داریم؟

دما و رطوبت دقیق برای رشد بهینه جوجه پرندگانی که تازه از تخم در آمده اند یک امر کاملاضروری است.در ابتدا رطوبت نسبی محیطی بیش از ۵۰٪ درصد مورد نیاز است. (۹۷  درجه فارنهایت) (۳۵_ ۳۶ سانتیگراد) برای جوجه های بدون پر بایداین مقدار تا ۹۵ درجه فارنهایت(سانتیگراد۳۴الی۳۳) ثابت باشد. جوجه های با سن بالاتر نسبت به نوسانات درجه  حرارت محیط مقاوم تر هستند. درجه حرارت را می توان هر ۲ – ۳ روز بر مبنای رشد پرنده  یک درجه کاهش داد. (۸۵  فارنهایت)(۲۴الی۳۰ درجه سانتیگراد) با توجه به رشد پرهای جوجه پرندگان (رشدپر و بال جدید بر مبنای رشد) ۷۵درجه فارنهایت یک دمای کاملا مطلوب و خوب است. به طور کلی جوجه پرنده زمانی که پر هایش کامل گردیده وخودقادر به تغذیه نرم است رامیتوان در دمای اتاق نگهداری نمود.تازمانی که جوجه بزرگ نگردیده نیاز است   مداوم اورا نظارت نمایید. تکان بال و یا افتادگی بال,نفس نفس زدن بیش از حد نشان می دهد دمای محیط بیش از حد گرم است. لرز و چمبه زدن(درهم تنیدن) بیانگر آن است که دمای محیط سرد است. رشد ضعیف یا هضم ضعیف (دفع مدفوع با تاخیر) می تواند نشان ازسلامت ضعیف باشد (مانند عفونت های دستگاه گوارش)، که بیانگرنادرست بودن تهیه فرمول تغذیه دست ساز است، درجه حرارت نامناسب فرمول تغذیه و یا دمای محیط نامناسب و رطوبت از دیگر موارد است که باید مد نظر قرار گیرد. جوجه هایی که با روش دستی پرورش داده میشوند زمانی در سلامت کامل به حیات خود ادامه می دهند که به دقت گردش هوا، دما و رطوبت  تنظیم گردد. حوله کاغذی، پوشک بچه، حوله دست و یا دیگر ادواتی که داری جنس نرم هستند،ویا محصولات یکبار مصرف با جنس لطیف می تواند بهترین گزینه نظافتی امن، پاک وخشک برای جوجه پرندگان باشند. اگر ازاین گونه پوشش ها برای زیر پرنده استفاده می نمایید می بایست مداوم تعویض و یاتمیز گردند تا از بروز بیماری های انگلی و باکتریایی که میتوانند سلامت پرنده را با خطر مواجه سازند تا حدود بسیار زیادی پیشگیری نمود.استفاده از زیر بستر هایی که بیش از حد صاف و لیز میباشند،متوانند موجب ایجاد عارضه جبران ناپذیری در پاهای جوجه پرندگان گردند(معلولیت, انحرافات و بدشکلی دائمی وگسترش عارضه). لازم است  دقت نماییدکه هر چیزی در اطراف محل نگهداری جوجه پرنده که موجب میشود بال و پاها در آن گیر نماید یک عامل  آسیب رسان تلقی میگردد که متوانند موجب سانحه یا نقص شوند (ایمن سازی محیط نگهداری را در تمامی مراحل رشد جوجه پرنده مد نظر قرار دهید)

از چه تغذیه میتوانم برای جوجه پرنده خود استفاده نمایم؟

رژیم های تغذیه تجاری متعددی، امروزه در دسترس وجود دارد. یک رژیم غذایی مناسب با پرنده خود را انتخاب کنید وتا زمانی که جوجه بزرگ گردد و خود قادر به تغذیه شوداز آن استفاده نمایید.هرگونه تغییر در رژیم غذایی ممکن است باغث استرس در هضم جوجه گردد. این بسیار مهم است که این موضوع را بایک دامپزشک متخصص در امرپرندگان در میان بگذارید.

چگونه تغذیه جوجه پرنده را تهیه نماییم؟

تمام مواد غذایی مورد مصرف باید تازه برای هر  وعده تغذیه آماده گردند. نگهداری مواد غذایی اضافی برای تغذیه بعدی میتواندیک مکان ایده آل برای باکتری های مضر و رشد مخمرهای خطرناک باشد.هر غذای آماده قبل از ارائه به جوجه پرنده باید با دمای استاندارد گرم شود وحتما پس از گرم نمودن باید به طور کامل نقاط داغ و سردبا هم مخلوط  وترکیب شوند و به دمای یکنواخت برسند. سعی کنید برای رسیدن به دمای غذایی همگن(یکنواخت) ازیک دماسنج دقیق استفاده نمایید ۱۰۲ الی ۱۰۶ درجه فارنهایت  (۳۹ ° – ۴۱ ° C سانتیگراد) متواند یک دمای مناسب برای تغذیه جوجه پرنده باشد. مواد غذایی که بیش از حد گرم شده باشند موجب سوختگی های شدید اجزای داخلی بدن جوجه پرنده میگردد. و به همان نسبت اگرتغذیه بیش از حد سرد باشد توسط جوجه پرنده پذیرفته نخواهد شد و یا به خوبی هضم نمی شود .به طور کلی،تغذیه جوجه پرندگان، باید پوره ای شکل و کمی رقیق باشد. جوجه چندروزه نیاز به یک مخلوط رقیق (۹۰ درصد آب استریل) دارد این به آن عنوان است که هنوزجوجه پرنده از  از کیسه زرده استفاده میکند. جوجه پرندگانی که از یک یا دو روز سن آنها بالاتر است باید تغذیه ایی با ۷۰ درصد آب داشته باشد این بدان معناست که هرچه جوجه سنش بلاتر میرود میبایست از رقیق بودن تغذیه به میزان کمی کاسته شود.

به عنوان یک ابراز کاربردی در تغذیه جوجه پرندگان سرنگ(بر مبنای جسته جوجه پرنده سرنگ مناسب تهیه نمایید) می تواند یک  ابزار تغذیه ارجح باشد، اما برخی افراد هنوز هم ترجیح می دهند که از یک قاشق کوچک که سر آن خم کرده اند استفاده نمایند. اما یکی از مزیت های سرنگ این است که میتوان حجم تغذیه جوجه پرنده در هر وعده را بصورت دقیق ثبت نمود.  نگارش و تهیه یک نمودار تغذیه روزانه مهم است. جوجه پرندگان در حالت طبیعی برای درخواست غذابه سرعت سر خود رادر جهت بالا و پایین حرکت می دهندکه بهترین زمان برای تغذیه جوجه است اما نیاز است قبل از تغذیه به ارامی با انگشت دست  گوشه نوک جوجه پرنده را لمس نمایید این عمل باعث میشود جوجه پرنده سر خود را  تا حد ممکن بالا اورده و ثابت نگه دارد و پس از آن نوک خود را برای دریافت غذا باز مینماید که در این هنگام می توان جوجه را بدونه هیچ خطری تغذیه نمود. دراین حالت مسیر نای بسته است و مقدار زیادی از مواد غذایی رامی توان نسبتا به سرعت به جوجه پرنده داد. اگر جوجه پرنده رغبتی به دریافت تغذیه نشان نمی دهدو پس از مدتی اقدام به دریافت تغذیه میکنداین عمل میتواند زنگ خطر و هشداری برای فرد نگهدارنده باشد که جوجه پرنده آمادگی دریافت تغذیه را ندارد ودر صورت دادن تغذیه در این مواقع به نای و ریه جوجه پرنده وارد میشود واحتمال خفگی و مرگ وجود دارد. بهترین زمان برای تغذیه زمانی است که کیسه ذخیره غذایی جوجه پرنده از تغذیه قبلی خالی گردیده باشدوزمانی جوجه پرنده سیر شده است، که کیسه ذخیره جلو قفسه سینه در قاعده گردن او برآمده وآویزان باشد که نشانگر از قطع تغذیه تا نوبت بعد است

چه زمان و چه مقداری جوجه پرنده را تغذیه نماییم؟

مقدار و دفعات تغذیه بستگی به سن و رشد و نوع تغذیه مورد مصرف پرنده دارد.تعداد در خواست تغذیه در جوجه پرندگان کم سن بیشتر از جوجه پرندگان با سن بیشتر است. در زیر دستورالعمل زمانی تغذیه می پردازیم.

۲۴ ساعت اول حیات جوجه پرنده:جوجه پرنده تازه از تخم در آمده، دارای کیسه زرده است که این کیسه تا۱۲ ساعت اولیه حیات او منبع اصلی مواد مغذی مورد نیازبدن اش است

جوجه های کمتر از یک هفته باید  ۶الی۱۰ بار در روز (هر ۲-۳ ساعت)در هفته اول زندگیاش تغذیه گردند، در برخی مواقع تغذیه در طول شب ممکن است برای جوجه پرنده مفید باشد.

جوجه هایی که  چشمان خود را باز کرده اند به۶الی ۵ (هر۳الی۴ساعت)وعده تغذیه دهی در روز نیاز دارند

هنگامی که چشم ها ی جوجه پرنده کاملا بازمیشود ۳ الی ۵ بار (هر ۵ ساعت یکبار) تغذیه دهی ضروری است وزمانی که پر ها ی جوجه پرنده شروع به رشد مینمایند ۳الی۴ بار (هر۶ساعت)تغذیه دهی تا زمان تکمیل پرهانیاز است پس از رشد جوجه پرنده تغذیه بین ساعت۱۰:۰۰الی۶:۰۰  صبح دیگرضرورتی ندارد .

تغذیه قوی جوجه پرنده در هر وعده با تخلیه و تولید منظم مدفوع همراه است .نظارت و ثبت افزایش وزن جوجه پرنده درهر روز و نمودار افزایشی وزن مثبت نشانه رشد خوب جوجه و سلامتش است

در چه زمانی تغذیه دستی جوجه پرنده را قطع نماییم؟

در بیشترمواقع  قطع تغذیه دستی جوجه پرندگانی که به حد کافی بزرگ شده اندموجب یک چالش بزرگ برای فرد نگهدارنده و پرنده میشود و باعث میگردد تصمیم گیری دشوار گردد که نیاز است به مرور زمان و با صبر پرنده را با تغذیه های دیگر اشنا نمود و روش تغذیه را به او آموخت .بهترین اقدام در این مرحله در اختیار قرار دادن انواع تغذیه فرموله میوه ای و سبزیجاتی جهت تشویق پرنده به امتحان و ازمایش آنها است از آنجا که این موارد تغذیه ای میتواند مقدمه ورود یک تنوع جدید در زندگی پرنده باشدشما می توانید به آرامی و به مرور زمان تعداد دفعات برنامه تغذیه ای دستی را کمتر نمایید و زمانی که دیگر پرنده خود قادر به تغذیه کامل است آن را قطع نمایید.

چرا ضد عفونی لوازم و ادوات تغذیه جوجه پرندگان مهم است؟

مواد ضد عفونی کننده مورد مصرف در پایان هر روز دور ریخته شده و برای روز بعد دوباره آماده شود تا از الودگی احتمالی پیشگیری نمود.”

در جوجه پرندگان هرچه سنشان بالاتر میرود سیستم ایمنی بدنشان نیز به همان نسبت به خوبی توسعه می یابداماامکان بیماری در بهترین شرایط نگهداری نیز وجود دارد(جوجه پرندگان در این دوران بیشتر مستعد ابتلا به عفونت هستند)نیاز است به طور منظم تمامی لوازم و محل نگهداری جوجه پرنده را ضد عفونی نمود. همه ظروف تغذیه و لوازم مصرفی باید بعد از هر وعده تغذیه تمیز و استریل شوند و در یک ظرف حاوی محلول ضدعفونی کننده رقیق برای استفاده وعده بعدی نگهداری گردد. نیاز است مواد ضد عفونی کننده مورد مصرف در پایان هر روز دور ریخته شده و برای روز بعد دوباره آماده شود تا از الودگی احتمالی پیشگیری نمود. شستشو کامل لوازم و ادوات ضد عفونی شده قبل از تغذیه بعدی یک امر مهم است.اگر چندین جوجه را به روش دستی تغذیه می نمایید استفاده از سرنگ تغذیه جداگانه برای هر جوجه پرنده  توصیه می شود این امر موجب میشود تا در صورت احتمال وجود بیماری از انتقال بیماری به دیگر جوجه ها تا حدود زیادی جلوگیری شود

چه مواردی نشانگر تهدید سلامت جوجه پرندگان است؟

در صورت تردید در سلامت جوجه پرنده بلافاصله بایک دامپزشک متخصص در این امر  مشاوره نمایید. نشانه های زیر میتواند شما را در تشخیص رفتار های مشکوک کمک نماید

سر و صدای مداوم یا جیک جیک تمام وقت
سر صدای زیادی و عدم خواب در شب
بی حالی، بال های اویزان و یاحالت سر خمیده
عدم پذیرش تغذیه
عدم تولید فضله پس از تغذیه
ماندگاری طولانی تغذیه در چینه دان و هضم ضعیف
افزایش وزن ضعیف
رشد غیر طبیعی
نشستن غیر طبیعی و یا حالت نامتعارف بال و پا
مدفوع غیر طبیعی یا عدم مدفوع
فضله مرطوب و وجودتغذیه در مدفوع

هموطن عزیزو گرامی:در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید.تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما

52 دیدگاه دربارهٔ «تغذیه و نگهداری اصولی جوجه پرندگان به روش دستی»

سلام مرسی که این پست رو قرار دادید اما یه چیز ش کمه
لطفا طرز درست کردن سرلاک هم قرار بدید واسه عروس هلندی
گفته بودید میزارید حتی من طبق گفته خودتون ایمیل هم زدم که گفتید تو سایت میزارید اما نیست؟

با سلام:
در حال تکمیل نگارش فوق هستیم و تا چند روز اینده آن را در سایت قرار خواهیم داد از انجایی که نحوه تهیه و مصرف سرلاک ارتباط زیادی به این اموزش داشت صلاح بر آن دانستیم تا این اموزش را در ابتدا قرار دهیمن و پس از مطالعه کاربران قسمت دوم که تهیه تغذیه میباشد را اموزش دهیم.

پاسخ

سلام،
یه جوجه عروس دارم تقریبا ۳۰ روزشه،
با سرنگ ۵ سی سی بهس غذا دادم، فقط یک بار ، کافیه اینقدر ?
چه ساعاتی در روز بدم بهش
۷،۱۷،۲۳ خوبه?
ترسش عادیه ? میریزه ترسش از من?

منظورم از یک بار یعنی اینکه تو هر وعده ۵ سی سی میدم
ساعت های ۷صبح،۱۲ ظهر ، ۴ بعدازظهر و ۹ شب
زرده تخم مرغ و با اب مخلوط میکنم میدم بهش خوبه?
این دستور تهیه سرلاک و زود بزارید لطفا

با سلام:
زرده تخم مرغ یک تغذیه غلط برای جوجه پرندگان است که متواند باعث کلسترول بد در بدن پرنده و عارضه های توموری گردد. از سفیده تخم مرغ استفاده نمایید سفیده تخم مرغ را با مقداری هویج ابپز میکس نمایید و به پرنده خود بدهید.نیازی نیز به اضافی نمودن آب نیست.بعلت بررسی دقیق هر مطلب نگارش ها در برخی مواقع زمان بر میگردند که از دست ما خارج است ما در تلاشیم در کوتاه ترین زمان ممکن این مطلب را در سایت قرار دهیم

پاسخ

با سلام:
نخیر این مقدار خیلی کم است . در این سن باید ۳ الی ۴ بارپرنده را تغذیه نمایید. بهترین زمان تغذیه بعدی زمانی است چینه دان پرنده خالی از تغذیه است بر همین مبنا جدول زمان بندی تغذیه پرندتان به دست خواهد اماد.(حدودهر۴ الی ۵ ساعت)ترس در این سن عادی است و به مرور زمان پرنده با شما خو خواهد گرفت

پاسخ

سلام
یعنی سفیده تخم مرغ و اب پز کنم با هویچ بعد خورد کنم بصورت له شده، آب هم اصلا اضافه نکنم?
با سرنگ بدم ?
تو رو خدا زود راهنمایی کنید

با سلام :
تخم مرغ را کامل اپز نمایید سپس زرده را جدا سازی نموده و سفیده را همراه با هویج پخته را در میکسر بریزید و کاملا باهم میکس نمایید. و پس از آن با رنگ به پرنده خود دهید.

پاسخ

سلام
جوجه عروسم تو خونه که راه میره با نوکش با فرش و پارچه ها کلنجار میره،
ی خورده نون خیس کردم ربختم ریختم کف دستم قشنگ خورد، تقریبا ۳ ۳ روزشه فکر میکنم،
الان نظر شما چیه موقع دون خور شدنشه یواش یواش،?
چه کارهایی باید بکنم

با سلام:
از دادن هرگونه نان به پرنده خود به شدت پرهیز نمایید چرا که میتواند سلامت پرنده را با مخاطره مواجه سازد.برای انکه پرنده شروع به دانه خوری نمایید نیاز است در این مقطع سنی پرنده را تغذیه میوه ای نمایید و کم کم ظرف دانه را نیز در قفس پرنده قرار دهید تا شروع به دانه خوری نماید.بیاد داشته باشید بر تغذیه پرنده نظارت کاملی داشته باشید تا دچار سو تغذیه نگردد در برخی مواقع تا دانه خور شدن پرنده نیاز به تغذیه دستی لازم است.

پاسخ

میشه بگید چی براش بزارم مثلا? چ میوه هایی بزارم ، رنده کنم?
بعد من تو کارتون ، نگهش میدارم فعلا چون سنش کمه ، کفش هم خاک اره تمیز ریختم
لطفا بگید چی بدم بهش ، چند روز میوه بدم ، دونه چی بدم از کی

با سلام:
در این فصل بخاطر عدم وجود تنوع میوه ای هویج,سیب قرمز شیرین,کلم بروکلی ابپز,لوبیای سبز ابپز,حبوبات آبپز میتواندبهترین جیره تغذیه ای باشد.در صورتی کهپرنده رغبتی به میل میوه جات خام نشان نمی دهد میبایست میوه جات را نیز بخار پز یا ابپز نمایید و در اختیار پرنده قرار دهید. کم کم قفسی مناسب برای پرنده مهیا سازید تا پرنده در این دوران با قفس اشنا شود تا بعد ها دچار استرس و ترس نگردد. رعایت بهداشت در این مقطع سنی برای جوجه پرندگان یک امر واجب است که حتما مد نظر داشته باشید

پاسخ

سلام
من مرغ عشقام ۳ تا تخم کردن . میخام یکیشو دستی کنم
الان جوجه ها ۱۸ روزشونه.
ایا الان وقت مناسبیه واسه جدا کردن ؟
چه وقتی خوبه جداشون کنم ؟
جداکردم چه غذایی بدم ؟
ممنون بابت سایتتون ..

با سلام:
با عرض پوزش:بعلت آسیب پذیری پرندگان ریز جسته از ارائه اموزش هایی از این قبیل معذوریم اگر به سلامت پرنده خود اهمیت می دهید توصیه می نماییم از این امر دوری جویید.

پاسخ

با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
ضمن عرض پوزش و معذرت: بعلت آسیب پذیری پرندگان ریز جسته از ارائه هرگونه اموزش به این معقوله معذور میباشیم و توصیه اکید ما بر آنست تا حد مقدور از این امر دوری جویید

پاسخ

با سلام:
از وقفه بوجود امده پوزش می طلبیم .حجم کاری ما در این مقطع سال بیش از پیش زیاد گردیده و برخی اشکالات فنی باعث گردید اختلال برنامه ای در کارمان ایجاد گردد.

پاسخ

با سلام:
چه مدت پس از تولد جوجه ها دچار مرگ شده اند؟جوجه ها را چگونه نگهداری نموده اید؟ ایا در کنار پدر مادر خود بوده اند؟جوجه های حاصله از چند جفت بوده اند

پاسخ

سلام من جوجه هام اومدن رو چوب
اما نر ماده خیلی باهم دعوا میکنن
کار به جوجه ها ندارن
اما همدیگرو ب فصد کشتن میزنن
حتی خونی میشن
چکا کنم؟
طبیعیه؟؟

با سلام:
اینگونه نزاع ها بر اثر برخی علل بوجود می اید:حضور جوجه ها در قفس جفت.عدم رسیدی کامل بعد از دوره جوجه کشی به والدین.قصد جفتگیری جفت.از دست رفتن امادگی در هر دو جفت. بهترین کار ممکن جدا سازی ماده ازجوجه ها ونر است جوجه های شما میبایست تحت تعلیم قناری نر قرار گیرند. تغذیه نرم را همچنان برای پرندگان خود ارائه دهید

پاسخ

سلام دمتوگرم واسه ی سایت خوبتون من دوتا مرغ عشق دارم بعضی وقت ها براشون سیب میزارم وعلاقه ی بسیار زیادی بهش دارن وخیلی خوب میخورن بنظرتون واسه ی سلامتی مرغ عشق هام خوبه ایا ویتامین های بدن انهارا تامین میکند ممنون

با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
تداوم تک تغذیه ای و یا جیره تک میوه ای نمیتواند تمامی املاح و ویتامین های مورد نیاز بدن پرنده را تامین نماید از طیف وسیع میوه ها ی مجاز برای پرنده استفاده نمایید اما تعادل را در ارائه هرگونه تغذیه رعایت نمایید ارائه۳ بار در هفته میوه به پرندگان کفایت دارد بیشتر از این مقدار باعث شل شدن مدفوع میگردد.

پاسخ

سلام اگه بر دارم تخم قناری رو از زیرش مشکل دار میشه الان ۳٫ ۴ روز هست اخه گفتن یکیش شکسته الان فقط دو تا زیرشه ارزش نداره

با سلام:
نیازی به دست زدن به دیگر تخم ها نمباشد.بگذارید پرنده بر روی تخم ها تا زمان نهایی بخوابد.این عمل میتواند نشان دهد که تخم پرندگان شما دارای نطفه است یا فاقد نطفه که در نوبت بعدی میتوانید راحتر اقدامات لازم را برای پیشگیری عملی نمایید.دوست گرامی اینکه دو عدد تخم باشد یا ۴ عدد نمیتواند بیانگر بی ارزشی یا ارزشمند بودن باشد. گاه پرنده ۴ تخم میگذارد و از چهار تخم یک جوجه بدست می اید گاه ۴ تخم میگذارد ۲جوجه بدست می اید و گاه همه تخم ها فاقد جوجه میگردند.خیلی افراد نگهدارنده هستند که حسرت ۱ جوجه از قناری خود دارند. شما امیدوار باشید همین دو تخم جوجه گرددحد عقلش ان است که هزینه نگهداری پرندگانتان از این طریق تامین میگردد,بی شک پس از طی این دوره در دوره های بعدی تولید مثل نتایج بهتری نیز کسب خواهید نمود.همچنان فصل جوجه کشی تداوم دارد و بد به دل خود راه ندهید.

پاسخ

سلام خسته نباشین من می خواهم یک عروس ۲ماهه بخرم آیا دست آموز میشه و می تونه حرف زدن یاد بگیره؟؟
با تشکر…

با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
در مورد دست اموز شدن این قابلیت را دارد . اما در مورد سخنگو شدن درصد احتمال کم است و به ندرت در این سن عروس ها قابلیت سخنگویی دارند که بستگی به نژاد و مهارت فرد نگهدارنده دارد. جوجه پرندگانی که به روش دستی تغذیه میشوند و زمانی که هنوز به پر دراوری نرسیده اند بهترین گزینه بای سخنگویی هستند چرا که در این مقطع سنی هچگونه صداییی را از والدین خود نیاموخته اند

پاسخ

سلام ادمین من هرچی تایپ میکنم نمیاد اررور میده
میشه شمارتو داشته باشم اس ام اس بدم اینه شمارمم

با سلام:
شماره مدیریت سایت در منو بالای سایت و در قسمت تماس با ما قرار دارد براحتی میتوانید از این قسمت شماره را بردارید.

پاسخ

سلام ادمین جان
برادر زدم یکی از تخم های قناریم رو شکستم اخه با تخم مصنوعی عوض کردم دمه دست بود شکست

با سلام:
خودتان را نارحت این امر ننمایید کاریست که شده است با افسوس خوردن تخم سالم نخواهد شد. مراقب دیگر تخم ها باشید تا اسیب به انها نرسد.دفعات بعدی نیز پرنده تخم گذاری خواهدنمود دنیا که به اخر نرسیده است . اینگونه اتفاقات مهارت محسوب میگردد و برایتان تجربه خوبی میگردد. برای افراد با مهارت بالا نیز اینگونه اتفاقات پیش می اید

پاسخ

با سلام:
تاپ را بردارید.اینگونه لوازم باعث ایجاد استرس در قناری ها میگردد واز انجا که قناری ها مداوم در حال جا بجایی در قفس هستند متواند موجب اسیب در انها گردد.

پاسخ

سلام ،
لطفا خواهشا، دستور تهیه سرلاک و بزارید ۱ سال گذشت ، من هر روز دارم چک میکنم خبری نیست،
خواهش میکنم دستور تهیه سرلاک و بزارید
همه به این دستور نیاز دازن، و واسه سایتتون هم خوبه

سلام:
کاربر محترم:مطلب تهیه سرلاک مورد نگارش قرار گرفته است و اماده قرار دهی در سایت است اما بعلت کسالت پیش امده برای مدیریت سایت قادر به ارائه هیچگونه مطلبی تا بهبودی کامل ایشان نمباشیم مدیریت سایت نظارت مستقیمی بر مطالب سایت دارند و تا زمانی که ایشان مطالب راخود تایید ننمایند از ارائه آنها معذور می باشیم. ما به نوبه خود از حضورتان پوزش میطلبیم

پاسخ

با سلام.جوجه قناری های من ۱۵ روزه شدن و الان لون دومشونه ماده از خودش مستی زیاد انجام میده اما قناری نر رغبتی در جفت گیری نمی بینه و با دادن غذا به جوجه خودشو سرگرم میکنه دلیلش چیه؟ایا نر دیگر جفت گیری نمی کند؟

سلام:
۱۷ روزگی زمان جدا سازی جوجه ها میباشد .انکه نر شما رغبتی به جفتگیری نشان نمی دهد وابستگی کاملی به نوع تغذیه و دمای محیط نگهداری دارد پرندگانی که در این مقطع و پس از سری اول جفتگیری رغبتی به جفت نشان نمی دهند دچار ضعف بدنی هستند که نیاز است تغذیه آنها اصلاح شود.بهتر است پس قناری نر را به دقت بررسی نمایید در صورتی که پس قناری در حال زمان جفتگیری خود است با کمی ویتامین دهی و استحمام به شرایط ایدال خواهد برگشت.

پاسخ

سلامی مجدد امروز مشاهده کردم که قناری ماده از خودش حالت مستی نشان داد و نر بلا فاصله پرید روش اما جفت گیری انجام نشد و الان برایشان وسایل ابتنیفراهم کردم و هردو ابتنی هم کردن ایا جفت خورده اند؟ماده روزنامه پاره می کند و لونه دوم را در قفس گذاشتم و برای خودش لونه را درست کرده و گود کرده است

سلام:
اگر پرندگانتان در کنار هم نزاع نمیکنند و رفتاری مسالمت امیز دارند جفت شده اند اماده سازی لانه توسط ماده نشان از امادگی ماده دارد.از قرار دادن روزنامه در قفس پرهیز نمایید این امر باعث عارضه در پرندگنتان میگردد.کمی صبور باشید تا چند روز دیگر جفتگیری کامال صورت خواهد پذیرفت.

پاسخ

سلام یکی از جوجه قناری هام در سن ۱۷ روزگی از لونه فکر کنم افتاده پایین ایا او را به لونه هدایت کنم یا لازم نیست؟

سلامک
در این مقطع سنی جوجه ها از لانه خارج میگردند و قادربه پرواز میباشند. اگر جوجه قناری مذکور قادر به پرواز و نشستن بر روی نی را دارد نیازی به هدایت آن در لانه نیست اما اگر قادر به پرواز نیست میتوانید آنرا به لانه هدایت نمایید.(بلحاظ سن جوجه قناریتان لازم است بگوییم که همواره حواستان به جوجه ها باشد تا مورد اسیب از طرف والدین خود نگردند در این سن بیشتر جوجه ها را باید از والدین جدا نمود و تا زمانی که بتوانند تغذیه دانه ایی نمایند با تغذیه نرم تغذیه شوند)

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم وقتی قناری ماده اخرین تخم خودش را گذاشت چگونه قناری نر را به همراه جوجه ها به قفس دیگری هدایت کنم که قناری ماده مورد اذیت و ازار قرار نگیرد؟با تشکر

سلام:
اگر ماده قناری دارای تخم است نباید نر را از کنارش جدا سازی نمایید.اگر جوجه هایتان خود قادر به تغذیه هستند فقط جوجه ها را جدا سازی نمایید و تا زمانی که بتوانند تغذیه دانه ای نمایند با تغذیه نرم تغذیه شوند.

پاسخ

با سلام:
بسته به تقاضای جوجه ها دارد. گاهی چندین مرتبه در روز و حتی در شب . اما پس از خاموش شدن منبع نوری تا صبح و تا زمانی که دارای سر و صدا نیستند غذا دادن نیازی نیست

پاسخ

سلام وقتی جوجه فنج از تخم سر در می اورند وفنج مادر از غذا دادن به انها خوداری میکند چه کاری باید انجام دهیم؟ غذایی هست که بتونا جوجه را تغذیه کرد؟

با سلام:
انچه که شما فرمودید به ندرت رخ میدهد. گاهی جوجه ای دچار بیماری است که والدینش قادر به تشخیص این امر هستند. گاهی استرس عامل میشود. به طور کلی از سرلاک مخصوص پرندگان میتوانید استفاده نمایید.

پاسخ

سلام یه جوجه نمیدونم انگارقرقی است آمده توی ایوون ماپسرم میخوادبهش غذا بده،بالش آسیب دیده کمک کنید تاخوب بشه تحویل حیاط وحش بده کمک کنید

درمان پرندگان شکاری دشوار و به مراتب نگهداریش نیز دشوار است . با محیط زیست شهرتان تماس بگیرد و به انها تحویل دهید انها روند رسیدگی کامل را انجام خواهند داد.

پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *