دسته‌ها
آموزش

تضمین سلامت پرنده شما باخوردن این سبزیجات تازه تخصصی

نگهداری  و سلامت و شادابی پرندگان زینتی همیشه یکی از دق دقه های صاحبان نگهدارنده آنهاست و در بعضی مواقع بخاطر سهل انگاری در تغذیه درست باعث معظلی بزرگ میشود و پرنده را با مخاطره مواجه میسازد. تیم تحقیقی سایت 6019 بر مبنای تعهد و تخصص کاری خودو اصلاع رسانی دقیق در مورد تغذیه پرندگان و حیوانات طی درخواست ها و سوالات شما عزیزان با رصد و بررسی جامع تر در این مبحث به شیوه ای نو و جدید پرداخت تا بتواند اموزشی کاربردی و مفید را در اختیار شما عزیزان قرار دهد امید است ماحصل تلاش  تیم تحقیقاتی6019  در جهت با لا بردن اطلاعات  شما کاربران گرامی در مورد تغذیه پرندگان  مفید واقع گردد.

پرندگان به لحاظ شرایط آزادی در طبیعت  در نوع تغذیه خود با هیچگونه مشکلی مواجه نیستند و به راحتی از هر آنچه را که بخواهند تغذیه میکنند اما این موضوع در مورد پرندگانی که در خانه نگهداری میشوند کاملا فرق دارد و پرنده هر انچه که صاحبشانشان در اختیارشان میگذارند میخورند که بخاطر محدود بودن نوع تغذیه و همچنین فقدان اطلاعات کم در مورد نحوه تغذیه پرندگان,تعادل سوخت ساز بدنی پرنده با مشکل روبرو میشود و از این روپرنده مذکور دچارعوارض و بیماری های گوناگون میشود  باید گفت که پرندگان میتوانند از از بیشتر برگین سبزها تغذیه کنند اما باید گفت تعادل در این مورد باید رعایت گردد در زیر چند گونه از  سبزیجاتی که پرندگان میتوانند از انها تغذیه کنند را بیان میکنیم

برگ سبزی ریحان:

دادن ریحان کمک شایانی در هضم و تغذیه و جذب مواد در بدن پرندگان داردو باعث براق شدن پرهای انها میشود تاثیر زیادی در برطرف کردن اسهال پرندگان دارد. مقدار مصرف مجاز: 2 بار در هفته به تعداد2 برگ در هر بار مفید است (نکته در زمان جوجه کشی و جفتگیری از دادن ریحان به پرندگان پرهیز کنید زیرا باعث عدم نطفه دار شدن تخم  میشود)

سبزی تره:

تره یکی از بهترین انواع سبزیجات در تغذیه پرندگان است و دارای ویتامین های زیادی است و برای درمان و پیشگیری بیماری های عفونی عادی پرندگان تاثیر زیادی دارد و در تقویت نیروی جنسی نوع نر پرندگان نیز تاثیر گذار است  مقدار مصرف مجاز: تره 1 الی 2 بار در هفته  به اندازه10 سانت از برگ آن مفید است و در حفظ و شادابی  آنها تاثر چشم گیری دارد.از تره برای مست کردن سهره و قناری میتوان  استفاده نمود اما باید بیاد داشت که زیاد دادن آن سلامت پرنده را به مخاطره می اندازد بهتر است تره را با چند برگ گشنیز به پرنده بدهید.(نکته از دادن تره به پرنده ماده در فصل جفت زدن و جوجه کشی کاملا پرهیز کنید زیرا باعث نطفه ندار شدن تخم ها میشود)

***نکته مهم ***از دادن تره به مرغ مینا بعلت دارا بودن آهن و بخاطر جذب زیاد آهن توسط بدن مرغ مینا پرهیز نمایید زیرا سلامت پرنده دلبندتان رابه مخاطر می اندازد. فقط 1بار در ماه مجاز به دادن آن به مرغ مینا هستید. در مورد سایر پرندگان خانگی منعی وجود ندارد و طبق  مقدار گفته شده متوان تغذیه شوند****

سبزی شاهی:

شاهی محرک جنسی خوب و ضد باکتری است و دردرمان بیماری کبدی و کرم روده پرندگان نیز تاثیر زیادی دارد از تخم شاهی برای تقویت نیروی جنسی نر پرندگان میتوان استفاده نمود ولی از دادن آن به پرنده ماده در هنگام جفتگیری و تخم گذاری  کاملا پرهیز کنید از شاهی میتوان برای درمان بیماری تنفسی پرندگان سود برد و شاهی بخاطر انتی اکسیدانی که دارد میتواند  در پیشگیری سرطان های پرندگان و حیوانات خانگی مفید واقع گردد همچنین شاهی در چربی سوزی و  رو فرم نگاه داشتن پرندگان که دچار چاقی هستند میتواند موثر باشد. مقدار مصرف مجاز: 3 بار در هفته و در هر بار 2 تا3 برگ متوسط  شاهی برای پرندگان مفید است.

برگ اسفناج:

اسفناج بخاطر داشتن مواد معدنی مفید و زیاد از بهترین گونه های برگین سبزان  است که بهترین خاصیت آن داشتن مقدار بالای ویتامینB3 است ویتامین B3یکی از عمده ویتامین های مورد نیاز بدن تمام جانواران روی زمین است که در درمان بیماری پلاگر که همان بیماری ضعف سیستم بدنی و تشنج واختلال دستگاه هاضمه است تاثیر زیادی دارد. اسفناج بخاطر داشتن منیزیم پیشگری کننده خوبی در سرطان حیوانات است.ازبرگ اسفناج میتوان برای درمان یبوست و پاکسازی روده پرندگان بهره برد.اسفناج پخته شده کم آب در درمان بیماری تنفسی پرندگان تاثیر دارد. مقدار مصرف مجاز 2 برگ  کوچک تازه یا یک برگ متوسط  2 بار در هفته.

****نکته مهم ***از دادن اسفناج به مرغ مینا پرهیز شود و فقط ماهی1 بار میتوان به مقدار یک برگ کوچک تغذیه شود در مورد پرندگان دیگر منعی ندارد****

سبزی و تخم  گشنیز:

برای پیشگیری ابله مفید است و میتوان آب گشنیز را با مقداری اب مخلوط کرده و در وان ابتنی پرنده بریزید تا او در آن ابتنی کند این امر باعث  دور شدن ابله از پرنده خواهد شد.گنیز مسمومیت غذایی را که پرنده با آن دچار میشود را دفع میکند. و در رفع  تشنگی مفرط پرندگان تاثیر دارد.گشنیز در درمان سرماخوردگی پرندگان تاثییر دارد کافیست مقداری از خورد شده ان را با  کمی زرده و سفیده تخم مرغ مخلوط کرده و به پرنده بدهید اگر پرنده شما دچار بیماری اسهال خونی یا عفونت های روده شده است متوانید مقدار1 فاشق مربا خوری دانه گشنیز را با دو فنجان آب بجوشانید و پس از سرد شدن در جا ابی پرنده بریزید این عمل را هر یک روز درمیان  به مدت یک هفته تکرار کنید  و در روزهای که به پرنده از این جوشانده نمی دهید  حتما از اب  معدنی استفاده کنید این عمل باعث بهبودی پرنده خواهد شدتخم گشنیزشدیدا میکروب کش است.از دادن زیاد  گشنیز به پرندگان باید پرهیز کرد زیرا باعث مستی کاذب و خستگی مفرط در پرنده میشود وایجاد تولکی مدت دار میکند همچنین گشنیز نیروی جنسی پرنده مست را کم میکند پس در زمان جفت زدن و جوجه کشی باید با احتیاط  از اینسبزی استفاده نمود. مقدار مجاز مصرف :هفته ای 1 الی 2 بار و یک ساقه کوچک چند برگه.

سبزی شوید

سر شاخه هایبالایی شوید  باعث پایین آمدنفشار خون,گشاد شدن عروق خونی,تحریک تنفس و کند شدن ضربان قلب می‌شود.شوید بخاطر دارا بودن کلسیم بالا در ساختاری اسکلتی پرنده تاثثیر زیادی دارد .شوید منبع خوبی ازفیبر, املاحی چون منیزیم،,آهن و منگنز می باشد. اما باید بیاد داشت دادن بیش از حد شوید باعث ضعیف شدن نیروی جنسی و خشک شدن اسپرم در پرندگان میشود و بینایی چشم را در پرنده کم میکند. مقدار مصرف مجاز:2بار در ماه و در هر بار2 قطعه از سر گل های منسجم شاخه شوید.

کاهو:

کاهو یکی از بهترین تغذیه ها برای پرندگان است اما باید در دادن آن به پرندگان ملاحظه خاصی کرد.کاهو در تقویت بینایی پرنده تاثیر دارد همچنین نیروی جنسی پرنده را تقویت میکند کاهو ضد یبوست است و برای پیشگیری از یبوست کاربرد دارد.کاهو به پرهاهی پرنده شادابی میبخشد و رنگ آنها را روشنتر میکند.اگر کاهو را در مقداری آب هویج بخوابانید و به پرنده دهید باعث بیشتر شدن خواص آن خواهید شد کاهو در رفع انسداد های مدفوعی و همچنین مشکلات کبدی پرندگان تاثیر دارد و خون بدن پرنده را تمیز میکند. دادن گل وسط کاهو که رنگ آنها متمایل به زردی دارد بهترین گزینه برای تغذیه پرندگان استزیرا برای پرندگان قابل هضم تر  است.کاهو را 1 الی 2 ساعت قبل از خواب شبانه پرندگان بدهید تا پرنده هم راحتر بخوابد .اما بیاد داشته باشید نباید در تغذیه پرندگان با کاهو زیاد روی کرد زیرا باعث کم شدن میل جنسی و تولکی میشود همچنین زیاد دادن کاهو باعث کم بینایی در پرندگان میشود. برای برطرف کردن این عوارض میتوان کاهو را با برگ نعنا یا کرفس در اختیار پرنده قرار داد.مقدار مصرف مجاز2 الی3بار در هفته  و به اندازه 2 بند انگشت  از گل وسط کاهو.کاهو دارای آنه زیادی است پس از دادن آن به مرغ مینا کاملا پرهیز نمایید چرا که آهن زیاد باعث به خطر افتادن سلامت مرغ مینا خواهد شد در سایر پرندگان منعی وجود ندارد و طبق مقدار مصرف میتوانید در اخیارشان بگذارید

کرفس:

کرفس یکی از بهترین سبزیجات برای تغذیه پرندگان است به طوری که از آن میتوان  بهره زیادی برد.کرفس منبع خبوبی از منیزیم و پتاسیم همچنین دارای  منبع خبی از ویتامین های Kوc است که آنتی اکسیدان بوده، موجب کاهش تورم یاخته‌های بدن پرنده میشود, سم‌زدایی و مبارزه با روماتیسم و بیماری‌های سرطانی پرندگان از دیگر مزیت های کرفس است کرفس از معدود  گیاهانی است که آن را میتوان با دیگر میوه و سبزیجات به پرندگان داد که باعث هیچگونه  اخلالی در گوارش بدنی پرندگان نمی شودکرفس و یا تخم کرفس  ماهیچه‌ها را منبسط می‌کنند (مانند ماهیچه‌های جداره رگ‌ها) و هم ادرارآور می‌باشد کرفس در رفع مشکلات کلیه و مثانه در حیوانات و پرندگان، هم‌چون عفونت مجاری ادراری، نقرس ,اسید اوریک بالا,سنگ کلیه میتواند مفید عمل کند. کرفس در کاهش چربی خون پرندگان قابلیت خوبی دارد مقدار مصرف مجاز کرفس 2بار در هفته  و یک برگ جوان کوچک یا متوسط همراه مقدار کمی ساقه به برگ چسبیده.

کرفس برای همه پرندگان بجز مرغ مینا و بعضی طوطی سانان منعی ندارد. بعلت  وجود ویتامین سی  که عامل محرک در جذب آهن است توصیه میگردد  ماهی 1 بار فقط به مرغ مینا داده شود  مابقی پرندگان از این مسئله مبرا هستند

برگ کاسنی:

کاسنی یکی از بهترین و شاید به جرات توانست گفت یکی از عالی ترین  برگین سبزان است که می توان از آن به کرات در تغذیه پرندگان  استفاده نمود. کاسنی دارای ویتامینcفراوانی است و برای سم زدایی و فعال سازی کبد و کلیه  و قلب پرندگان تاثیر زیادی دارد.اثر میکروب کشی  آن از آنتی  بیوتیک ها به کرات بیشتر است .کاسنی در ازدیاد نطفه  تخم پرندگان موثر است و قابلیت تولید جوجه نر را بیشتر میکند,کاسنی تخم گذاری پرندگان را راحتر میکند و همچنین پرهای پرنده را شفاف و براق تر  می نماید.کاسنی برای تقویت و حفظ نشاط جوانی پرندگان تاثیر زیادی دارد.  از تخم کاسنی برای تغذیه قناری میتوان استفاده نمود. ریشه گیاه کاسنی  برای مستی و خارج سازی تولکی سهره و قناری موثر است اما بیاد داشته باشید در مصرف آن تعادل را نیز لحاظ نمایید.شما میتوانید بذر یا دانه کاسنی را از عطاری ها خریده و در منزل داخل گلدان یا باغچه خود آن را به راحتی پرورش دهید و از مزیت های خوب آن هم برای تغذیه پرندگان و هم خود و خانواده تان استفاده کنید. مقدار مصرف مجاز برای پرندگان:در هفته2 بار هر بار 1 برگ تازه تمیز شسته شده همرا ریشه آن.

 
 
 

20 دیدگاه دربارهٔ «تضمین سلامت پرنده شما باخوردن این سبزیجات تازه تخصصی»

با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
مدت مدیدی است تایپیکی در این مورد در حال نگارش است و جزئ برنامه ریزی های نگاریشمان میباشد پس از تکمیل نگارش و رفع نواقص قبل فرا رسیدن فصل تولید مثل سهره حتما در سایت قرار داده خواهد شد.

پاسخ

سلام
نظرتون راجع به جعفری برای مرغ عشق چیه؟من اکثرا به مرغ عشقام جعفری میدم و گاهی هم کاهو میدم،کافیه؟تره،گیشنیز ،شاهی،ریحان،شوید که گفتین یا برا نر بده یا ماده منم اصلا نمیدم،کرفسم برا مرغ عشق خوبه؟؟؟
در مورد میوه ها چیزی نگفتین،هندوانه،خربزه،طالبی من تا حالا ندادم ولی شنیدم دوست دارن،میتونم بدم؟
در مورد مرکبات،فلفل دلمه و ذرت خام هم میخواستم نظرتون رو بدونم،کلا راهنمایی میکنین میوه های تابستونی چی براشون خوبه؟اختصاصا در مورد مرغ عشق اونم با قصد جوجه گیری!
ممنون از سایت خوبتون…

با سلام:
ارائه بیش از حد جعفری توصیه نمیشود بهتر است در هفته دو وعده ارائه گردد.کرفس نیز حالت متعادل کننده دارد اما نباید زیاد ارائه گردد. هندوانه و خربزه و طالبی نیز متوانید ارائه نمایید. مرکبات نیز برخی اقلام قابل ارائه هستند. فلفل دلمه ذرت خام منعی ندارد میتوانید ارائه نمایید . درحال حاظر اگر به جدول میوه های مجاز نیاز دارید در صفحه نخست سایت ما مطلبی با عنوان کاسکو و تغذه کاسکو داریم که جدول میوه ای مجاز برای طوطی سانان در این مطلب وجود دارد و میتوانید استفاده نمایید با پایان یافتن تغییرات سایت حتما جداول تغذیه ایی در تمام بخش ها قرار داده خواهد شد.

پاسخ

سلام
ممنون،آخه قبلا ازتون پرسیدم گفتین میتونم هر روز هم سبزی بدم ولی الان که به لیست سبزی ها نگاه میکنم غیر از جعفری و کرفس و برگ چغندر و برگ اسفناج و کاسنی بقیه چیزا یا برا نر بده یا ماده،منم برگ کاسنی در دسترس ندارم بقیه چیزا هم گهگاهی دسترسی دارم،چیکار کنم؟؟؟
ممنون از اینکه وقت میذارین و با دقت به سوالا جواب میدین.خسسسسته نباشید…

با سلام:
ببنید دادن هر روزه سبزی خوب است البته باید متعادل داده شود نه اینکه مداوم و چند روز متوالی یک نوع سبزی داده شود.ایرادی بر این امر نیست که همیشه هم ندهید. هر مقدار که در دسترس بود بدهید و بقیه مواقع میوه بدهید مواقعی که میوه جات میدهید دیگر لزومی بر دادن سبزیجات نیست. ارائه این تغذیه ها صرفا در جهت تامین اب و املاحو ویتامین های مورد نیاز پرندگان و حیوانات است .ما بزودی پس از تغییرات سایت حتما صفحات پر مخاطب را بازنویسی و بروز خواهیم نمود تا بتوانید برنامه تغذیه ایی را طبق ان پیش ببرید.

پاسخ

سلام و خسته نباشید
به جدول تغذیه کاسکو سر زدم که گفتین برای همه طوطی سانانه،خوب بود ولی مشکلی که هست اینه که توضیحات داخل پرانتز که جلو هر میوه ی داخل جدول هست زیاد کاربردی نیست مثلا بجای اینکه بنویسین “محدود ارائه گردد”بنویسین مثلا در یه برنامه ماهانه چند بار استفاده شه بهتره و جالبتر هم میشه اگه برای هر نوع پرنده یا حیوونی یه جدول متعادل و مناسب غذایی هفتگی یا ماهانه بذارین…
ممنون از سایت بسیار خوبتون و صبر و حوصله زیادتون…

با سلام خخدمت شما کاربر گرامی:
با اتمام رفع نواقص حتما این موارد را بنویسی خواهیم نمود در تلاشیم تا فرمیت سایت تغییر نماید و بعد از ان بروزرسانی مطالب گذشته را در روند کاریمان خواهیم داشت حجم کار ما بالا و توانمان در اجرایی نمودن همه موارد کم است اما تلاش شبانه روزی خود را جهت ارتقا کیفی سایت را ادامه خواهیم داد تا به مطلوب مخاطبین برسیم

پاسخ

سلام یک قناری را بعلت سردی هوا آوردیم توی خانه چند روز پف کرده ولی غذا واب ومیوه می خورد ودر مدفوع اب به انازه یک سکه کوچک است ومی ره کف قفس دم مخرج تمیز است اگر مریض است چه دارویی بدهم با تشکر

با سلام:
کمی شاهدانه بدهید خیلی کم. ویتامین تقویت نطفه نیز تا سه روز در ابش بریزید به ازای هر 50 سی سی آب 4 قطره

پاسخ

سلام درود
خدمت بزرگوار عزیزم باید عرض کنم فقر آهن باعث بیماری درمرغ مینا میشود
لذا چگونه این پرنده را از خوردن سبزیجات دارای آهن منع میکنیدفقر آهن باعث نوعی تشنج در این پرنده میشود شبیح نیوکاسل پرنده به کف قفس افتاده وگیج میرود وگاهی خود را جمع جور میکند اما دوباره به این وضع دچار میشود
درمان این نوع بیماری فقط با دادن آهن انجام میشود به طوری که اگرقطره ی آهن را در دهانش بچکانیم به سرعت خود را ریکاوری کرده ودیگر گیج نمیرود
بنده حقیر چندین مرغ مینا را که دچار فقر آهن شده بودند به این روش درمان نموده ام درود سپاس دوستان عزیز تر از جان

با سلام:
انچه که نظر دامپزشکان امر است استفاده از اهن زیاد در جیره غذایی پرزنده است زیاد دهی تغذیه اهن دار باعث عدم تعادل در مرغ میناها میشود. در ایران تغذیه غلظ پرندگان شایع است که همین امر باعث بروز بیماری میگردد. استفاده از تغذیه مناسب مخصوص تمام املاح را جبران میسازد.و انچه که شما فرمودید برای تمام نگهدارندگان صداق نیست و از نظر پژوهشی یک در هزار است که قابلیت تشخیص تر و علائم دیگری دارد

پاسخ

با سلام:
خیر این مورد ممنوعیت دارد برایشان عرق گیاهی خار مریم یا عرق کاسنی دادنش در ماه 2 بار منعی ندارد و برایش مفید تر است

پاسخ

سلام چند روز پیش یک جفت مرغ مینا توسط یکی از دوستانم بهم هدیه داده شدو به محض آوردن به منزل متوجه شدم که ماده ی آن دچار سرگیجه شدید و هر دفعه که سر آن را نوازش میکنم گردنش بدون اختیار پرنده به طرف سمت چپ و سرش به بالا متمایل میشه و تازه متوجه شدم که دید پرنده هم خیلی کم شد حتی میشه گفت که زیاد جلوی خودشو نمیبینه و قسمت بالای دم پرنده عفونت کرده که روزی چهارپنج بار با پماد تتراساکلین انسانی محل موردنظر را آغشته میکنم ولی هنوز بهبودی حاصل نشد و حتی در راه رفتن اصلا تعادل نداره ولی غذا که پیلت مخصوص مرغ مینا داخل بسته بندی سبز براش تهیه کردم و خوب میخوره و سیب رنده شده را هم خیلی خوب میخوره ولی چند روزی حال عمومیش بهبودی حاصل نشد
لازم به ذکر هست که نر خیلی سرحال و شلوغ و سالم هست
لطفا منو راهنمایی کنید که چیکار کنم و چه چیزی بهش بدم که زودتر حالش خوب شه.خیلی ممنون و سپاسگزارم از لطف شما.

بلحاظ بررسی دقیقتر لطف بفرمایید از طریق شماره مندرج در سایت به تلگرام یا واتساپ ما پیغام دهید تا همکارانمان برایتان بررسی نمایند

پاسخ

یونجه تازه منبع غنی از ویتامین ها و همچنین بهترین فیبر گیاهی است. استفاده یونجه تازه برای طیور و بوقلمون بسیار عالی میباشد و در سنین پایین و جوجگی طیور نیز باعث سرعت رشدشان میشود. استفاده از آن منعی ندارد و میتوانید با خیال اسوده استفاده نمایید. در فصول زمستان میتوانید پودر یونجه خشک را نیز در دانه ترکیب نمود و استفاده نمود اینامر به کتهش هزینه دان و بهبود جیره منجر میگردد.

پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *