آموزش

استفاده شن برای پرندگان زینتی ممنوع

استفاده شن برای پرندگان زینتی ممنوع است

آیا استفاده از شن بعنوان یک مکمل درتغذیه پرندگان زینتی لازم است؟ چه چیزی موجب گردید تا استفاده شن برای پرندگان زینتی مرسوم گردد؟این کمترین میزان سوالاتی است که اعضای تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ را برآن داشت تا دست به تحقیق گسترده درمورد مصرف یا عدم مصرف شن برای پرندگان زینتی بزنند در طی بررسی ها,تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹به حقایق نابی دست یافت که نقض کننده تجویز شن برای پرندگان زینتی است و استفاده شن را نه تنها سودمند نمی داند بلکه میتوانیم با قاطعیت بگوییم که ارائه شن سلامت پرنده زینتی را با خطر مواجه میسازد.در تمام دنیا جدال بزرگی بین دامپزشکان و نگهدارندگان حرفه ای پرندگان زینتی بر سر لزوم استفاده شن برای پرندگان زینتی وجود دارد برخی افراد استفاده از شن را برای پرندگان زینتی مفید و لازم میدانند و برخی دیگر مخالف این امر هستند و تا هم اکنون نیزبه یک توافق نظری مشترک نرسیده اند. اما تحقیقات اعضاتیمی سایت۶۰۱۹ در ایران نشان داده است که ارائه شن در رژیم غذایی برخی پرندگان زینتی به طور کل لازم نمی باشد، و در واقع مصرف شن می تواند موجب ایجادبروز مشکلات سلامتی دراین دسته پرندگان گردد.
درابتدا لازم است درک نمود بر چه مبنا و چه منظوری مصرف شن برای پرندگان توصیه میشود و کاربرد شن در بدن پرنده چیست؟ شن را همه میشناسند که به عنوان یک عنصر نامحلول و مواد متراکم معدنی تعریف شده است در این میان نوعیت شن ملاک نیست از نظر ساختاری تمام شن ها در یک رده کاربردی قابل توصیف هستند.
به طور معمول شن ها از گرانیت یا کوارتز تشکیل و فراوری میگردند شن به هر شکلی باشدماهیت غیر قابل حل شدن دارد.پس به این نکته ی میرسیم که شن در بدن تمام پرندگان قابل حل نیست و به راحتی در معده پرنده ای که از آن مصرف می نماید ماندگارمی ماند و علائمی چون بروز بیماری های عفونی مختلفی را بروز میدهد.در این بین معدود نگهدارنده ای پی بر این موضوع خواهد برد که علت عارضه چیست و همین امر موجب خطا در تشخیص بیماری و تجویز های دارویی غلط می گردد که میبایست نگهدارندگان به این امر توجه ویژه ایی نمایند.بر خلاف شن پوسته صدف خرد شده یک محصول کاربردی تر است. از آنجا که پوسته صدف و مواد مرتبط تشکیل دهنده صدف قابلیت حل شدن در بدن پرندگان را دارد،صدف خرد شده می توانید جایگزین بهتری برای محصولاتی باشد که در ترکیب آنها ازشن استفاده شده است.
اما لازم است بدانید استفاده شن در برخی پرندگان نیز کاربرد دارد (مانند طیور). شن ریزه برای کمک به هضم کل دانه منسجم در بدن برخی پرندگان که دارای سیستم گوارشی قوی و بزرگترهستند,نقش یک آسیاب و خرد کننده (خراش دهنده)را ایفا مینماید و باعث شکست شدن غشای بیرونی دانه میگردد(دانه های غیر فراوری شده با پوسته سخت)
“دانه های سخت,حاوی یک پوشش فیبری هستندکه آنرا پوسته یا بدنه دانه مینماند(مانند گندم و جو)”دانه هایی از این قبیل دارای غشایی سخت هستند که در برابر آنزیم های گوارشی بدن پرندگان مقاوم هستند ,آنزیم های گوارشی نمی توانند غشای بیرونی دانه سخت را تجزیه نمایند وموجب شکستن آنها گردند از این رو پرندگانی که دارای سنگدانی قوی میباشنددر جهت هضم دانه و شکستن (سایش و فرسایش هضمی)آن به سنگ ریز خواری روی می آورند تا از این طریق بستر رویی دانه را خراش داده و به حالت نرم برسانند.در سیستم گوارشی برخی پرندگان، شن کمک می نمایدتابستر رویی دانه ساییده گردد. همانند سنباده بر روی دانه کشیده شده وباعث ایجادخراش هایی متعددمیگردد این خراش ها تبدیل به مناطقی نفوذ پذیر میگردندتا انزیم ها به راحتی به بستر نرم دانه نفوذ نمایندوبه نحومطلوب تری بستر سخت دانه از هم جدا شود وعمل گوارش مطلوبی را در جهت جدا سازی مهیا سازند.از این رو”شن” را تنهاباید در دسترس پرندگانی قرار داد که از کل دانه بصورت بلعی(بلعیدن)مصرف مینمایند”مانندپرندگانی از قبیل کبوترها,مرغ ,خروس وبرخی گونه پرندگان دانه خوار آزاد که به طور طبیعی خوردن غلات کامل به عنوان بخشی از رژیم روتین غذایی آنها می باشد”.
بیشتر گروه پرنده گان زینتی که ما از آنها نگهداری می نماییم نیازی به ارائه شن در رژیم غذایی خود ندارند چرا که آنها بدنه فیبری(پوسته روین)دانه راقبل از خوردن با شکستن توسط نوک حذف مینماند و تنها مغز دانه را می بلعند.مغز دانه ها به راحتی توسط آنزیم های گوارشی قابل تجزیه هستند،و در این میان تغذیه شن توسط انها بعنوان یک جسم بی هدف درحال ماندگاری در اجزا بدنی پرنده می باشد,که این امرموجب به خطر افتادن سلامت پرندگان میگردد. زیر گونه فنچ(مانند فنچها,قناری,سهره,….) و گنجشک سانان جزه دسته های در معرض خطر استفاده از شن هستندکه نگهدارندگان در دسترس انها قرار می دهند. در جهت اثبات این موضوع وبه عنوان یک مطالعه تحقیقاتی توسط اعضای تیم سایت۶۰۱۹ درقناری ها ,فنچ هاو دسته محدودی از طوطی سانان علائم و عوارض نشان دهنده در طول تحقیقات بیانگر وگواه عدم کاربرد شن درتغذیه این گروه از پرندگان است.اعضای تیم۶۰۱۹ با انتخاب پرندگانی ازگونه های مختلف انهارا به دو گروه تقسیم نمودند و با در اختیارقرار دادن ظروفی مختلف از انواع شکلی شن در دسته اول و با منع مصرف در دسته دوم پس از روندطی ۲ ماه زمانی تفاوت معنی داری بین وضعیت سلامتی هر دو گروه پرندگان از نظر مصرف تغذیه مشاهده گردید. علاوه بر این، این مطالعه نشان داد که شن مطلقا هیچ تاثیری بر روی ارزش هضم غذا انها ندارد و چه بسا در دسترس قرار دادن شن برای پرندگان فوق باعث ایجاد اختلالات گوارشی متعددی گردید.
این را نیز باید اضافه نماییم شن فاقد هر گونه ارزش واقعی در رژیم غذایی پرندگان ذکر شده میباشد،و امکان انکه سلامتی پرنده را با مخاطره مواجه سازد در حدبسیار است,پرندگانی که در دسترس انها شن وجود دارد غالبا از ناراحتی های گوارشی به شدت رنج میبرند و زمانی فرد نگهدارنده به این امر پی میبرد که حال پرنده به وخامت گراییده است. مرسوم شدن استفاده از شن برای پرندگان زینتی نوعی کسب درامد بی چون چرا برای برخی سود جویان است که پایه گذار آن برخی شرکت ها ی کشور های غربی میباشندو سیطره این کسب منفعت به اقسا نقاط دنیا نیز گسترش یافته است تجارتی پر سودی که با تبلیغات گسترده و هزینه اندک وبا نام های تجاری نا آشنا وبدونه هیچ دلیل علمی که ثابت نماید کاربرد آن واقعا برای پرندگان مفید است باعث به خطر افتادن سلامت پرندگان می گردند.توصیه ما برآن است اگر به سلامت پرندگان خود اهمیت می دهید از استفاده اینگونه مکمل هایی که هیچگونه استدلال علمی ندارند به طور کل پرهیز نمایید.
هموطن عزیزو گرامی:در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید.تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)
نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما