آموزش

از نگهداری مار,لاک پشت وسایرخزندگان پرهیز کنیدsalmonella

اگر شما هم در منزل خود لاک پشت,ایگوانا,مار,سمندرو سایر خزندگان را دارید یا علاقه وافری به خرید و نگهداری خزندگان دارید قبل از هر اقدامی برای حفظ سلامتی اعضای خانواده تان قبل از انکه از کرده خود پشیمان شویداین مطلب را بخوانید
به نقل ازخبرگزاری فرانسه، و طی تحقیقات محققان افراد علاقه مند وخانواده هایی که اقدام به نگهداری خزندگان میکنند اطلاعات بسیارکمی در مورد خطر نگهداری خزندگان در خانه دارند.و زمانی از این عمل خود افسوس میخورند که دچار دردسر و مشکلات بیماری زای مشترک بین انسان و حیوانات میشوند
در این مطالعه که در بولتن Bulletin épidémiologique hebdomadaire منتشر شده آمده که اصلی ترین عفونت ناشی از این ارتباط عفونت سالمونلوز (Salmonellose) است که با تب و اسهال همراه است و می تواند کشنده باشد.
خزندگان بخاطر شرایط زیستی خاصشان می توانند عامل بروز عفونت های غیرگوارشی مانند مننژیت نیز باشند.
در این مطالعه محققان فرانسوی از میان ۶۶ تحقیق صورت گرفته در ۲۰ سال گذشته ۷۷ مورد ابتلا به انواع عفونت های ناشی از ارتباط با خزندگان را در میان خردسالان کشف کردند.
سه مورد از این عفونت ها به مرگ منتهی شد که دو نفر از این کودکان به دلیل عفونت سالمونلوز و دیگری که کمتر از شش ماه سن داشت به دلیل ابتلا به مننژیت جان خود را از دست دادند.
به گفته محققان، حیواناتی مانند لاک پشت ها که به دلیل جثه کوچکشان کمتر خطرناک به نظر می رسند بیشترین نقش را در این عفونت ها دارند. مارمولک ها و مارها نیز از جمله دیگر خزندگانی هستند که عامل بروز عفونت هستند.
براساس این گزارش، خزندگان منابع شناخته شده باکتری ˈسالمونلاˈ (salmonella) هستند. این باکتری که در بیش از نیمی از خزندگان وجود دارد در صورت مطلوب بودن شرایط می تواند تا چند هفته در محیط زنده بماند.
گونه های مختلفی از سالمونلا وجود دارد که می تواند موجب انواع گوناگون سالمونلوز شود.
مطالعات نشان داده اند که کودکان بیش از بزرگسالان در معرض خطر آلودگی به این باکتری قرار دارند و حتی بدون تماس مستقیم با حیوان می توانند به این باکتری آلوده شوند.

منبع:ایرنا