دسته‌ها
آموزش

آموزش حمام کردن پرنده خانگی و زینتی,تخصصی

آموزش حمام کردن پرنده خانگی و زینتی

 
هیچ قانون مستعدل و حاضر و آماده ای وجود ندارد که به درستی نشان دهد یک پرنده در چه زمانی  نیاز به حمام کردن دارد. برخی پرندگان ممکن است از هفته ای یکبار حمام کردن لذت ببرند و دائما منتظر فرارسیدن لحظه ی حمام کردن باشند. با وجود اینکه حمام کردن، یک رفتار مهم و ارزشمند برای سلامت پوست و پرها است، اما در مورد پرندگان خانگی، یک مسئله ی حیاتی نیست؛ اثبات این حرف، بعضی از پرندگان خانگی هستند که هرگز حمام نمی کنند.البته گفته نمی شود که به پرنده اجازه ندهید که حمام کند. اتفاقا حمام کردن منظم قابل توصیه است. به پرنده اجازه بدهید که گاهی از حمام کردن لذت ببرد، اما اگر پرنده تمایل به شرکت کردن مرتب در این برنامه ندارد، او را دچار استرس نکنید. حمام کردن باید برای پرنده یک تجربه ی بسیار جالب باشد و شیرین باشد,نه یک تجربه ی بد و تلخ.

چرا حمام کردن برای پرنده گان زینتی و خانگی مفید است:

حمام کردن، یک فعالیت سالم و طبیعی برای پرندگان است. حمام کردن پرنده را تحریک به پرآرایی می کند که این مسئله باعث می شود که آلودگی ها، شوره ها و بقیه ی ذرات از پرها پاک بشود.
پرندگان بعد از یک حمام خوب وایده ال وپس از خوشک شدن و پرآرایی پس از آن، خرسند و خوشحال به نظر می رسند و با نشاطی بیشتر به جست خیز می پردازند.
در حین حمام کردن، پرنده پرهای خود را پف گونه می کند تا  از این طریق بتواندآب را به پوست بدنشان نیز برسانند. پرهای بیشتر گونه ها تا حدودی ضد آب هستند ، بنابراین مقداری طول می کشد تا آب بتواند پرها را خیس کند,در این صورت  آب روی پر خشکمی غلطد و مانند دانه های تسبیح سر می خورد. وقتی پرها خیس شد، پرنده پرها را بین منقارش می گیرد و قسمت Barb و Barbules پر را مانند یک زیپ به حالت طبیعی بر می گرداند.

طوطی ها ترشحات غده ی یوروپیجیال را با منقارشان بر می دارند و به پرهای خود می مالند. (Uropygial gland واقع در سطح پشتی راس دم است.) البته همه ی پرندگان این غده را ندارند و برای مثال طوطی های آمازون و مــاکا های هیاسینت، این غده را ندارند. این ترشح، حاوی خواص ضدمیکروبی است، تا حدی باعث ضد آب شدن پرها می گردد و دارای پیش ساز های وایتامین D نیز است. وقتی پرنده در مقابل اشعه ی ماوراء بنفش (به خصوص UVB) قرار می گیرد، پیش ساز های وایتامین D که قبلا به وسیله ی پر آرایی بینابین پر ها قرار گرفته بودند، به وایتامین D3 تبدیل می شوند که در پرآرایی های بعدی توسط پرنده خورده می شوند و به مصرف می رسند. وایتامین D3 برای بهره برداری مناسب از کلسیم، مورد نیاز است. 
اگر پرنده شما علاقه ای به حمام کردن ندارد این روش را امتحان کنید

بعضی از پرندگان خانگی ممکن است با ایجاد شرایط عادی، آمادگی حمام کردن را پیدا نکنند. یک ترفند کوچک وجود دارد که برای بسیاری از پرندگان جواب می دهد. صبر کند تا یک رعد و برق و طوفان شدید شروع بشود، از آن هایی که قطرات باران روی شیشه می ریزد و صدای طوفان شنیده می شود.( در این شرایط برای پرنده یک ظرف کم عمق که آب نیم گرم در آن ریخته اید قرار بدهید و یا، با یک اسپری آب گرم را با ملایمت روی پرنده بپاشید.(نباید آب وارد گوش و چشم و بینی بشود.) فروشگاه های لوازم بهداشتی-آرایشی، معمولا اسپری های با سری بسیار باریک دارند که برای پرندگان کوچک مناسب است. باران شدید بسیاری از پرندگان را تحریک به حمام کردن می کند. پرندگانی که از حمام کردن تنفر دارند، ممکن است فقط در زمانی که باران شدید می بارد حمام کنند یا بعد از چند جلسه ی اینچنینی، ترس آن ها از حمام کردن بریزد و در روز های آفتابی هم حمام کنند.
اگر پرنده ی شما کلا با حمام کردن مخالف است، گزینه های مختلف را امتحان کنید. برخی پرندگان دوست دارند در ظرف آبخوری خود حمام کنند، برخی دوست دارند در یک کاسه کم عمق که حدود ۲ سانتی متر آب نیم گرم کف آن ریخته شده حمام کنند (مراقب باشید با ریختن آب زیاد در کاسه پرنده را غرق و خفه نکنید!) و بعضی از پرندگان به خصوص پاراکیت های کوچک (مثل باجریگار یا همان مرغ عشق معمولی)، ترجیح می دهند که با غلت زدن و مالیدن خودشان به برگ ها یا علف های خیس که در کف قفس گذاشته اید حمام کنند.(مثل یک برگ کاهوی شسته شده ی خیس) البته یکی دیگر از روش های مورد علاقه پرندگان هم آب بازی کردن زیر یک شیر آب که با سرعت و شدت بسیار کم جریان دارد، است و در نهایت استفاده کردن از خود دوش حمام نیز روشی دیگر است. (در تمام این روش ها باید مراقب پرنده باشید تا زیاده روی در خیس کردن پرنده صورت نگیرد و پس از آن پرنده در جای گرمی باشد تا به خوبی خشک شود و بیمار نشود.)
 

 

طریقه خشک کردن پرنده بعد از استحمام

پرندگان خودشان به طور طبیعی خشک می شوند. وقتی پرنده خیس است، او را در یک محیط گرم و خشک و به دور از جریان هوا قرار بدهید تا پرآرایی کند و خشک شود. (توجه داشته باشید که اصلا نباید اجازه بدهید پرنده در معرض جریان هوا قرار بگیرد.) برخی افراد ترجیح می دهند که پرنده را در شریطی که هوای بیرون خیلی سرد است، حمام نکنند. اما، یک حمام گرم شده و بخار کرده(بیش از حد بخار نکند و مکان مورد نظر حمام منزلتان نباشد که میتواند باعث فاجعه گردد!)، محیط خوبی برای حمام کردن و خشک شدن پرنده در فصل های سرد است تا در همانجا خشک شود و پرآرایی کند. رطوبت بالای محیط برای سیستم تنفسی پرنده، به خصوص بخش های بالایی آن که متشکل از سینوس ها و سوراخ های بینی است نیز، بسیار مفید است.

پرنده سالم می تواند دماهای گوناگون را تحمل کند و این در مورد یک پرنده ی سالم خیس هم صادق است. اما برای پیش گیری از یخ کردن پرنده، توصیه نمی شود و نباید پرنده را در محیط سرد که به دمای آن عادت ندارد و برای پرنده مناسب نیست، حمام کنید.

پرنده ی خانگی را باید با چه آبی  و چه دمایی استحمام داد:

برای پرندگان سالم با پوشش و پرهای طبیعی، آب نیم گرم با دمای نسبتا گرم-ولرم، معمولا خوب است و دمای آب باید جوری باشد که برای حمام کردن خودتان و پرنده مناسب باشد.(از ابهای دارای کلر جهت استحمام پرندگان استفاده ننمایید)

آب معدنی (با دمایی که ذکر شد)، انتخاب مناسبی است؛ اما آب مقطر، به دلیل اینکه فاقد املاح ، نمک ها و یون ها است، قابل توصیه نیست.

برخی اسپری های تجاری و آبپاش ها که برای تمیز کردن پوشش بدن پرنده تولید شده اند، به نظر می رسد که بی ضرر باشند و بتوانند به جای آب و به صورت اسپری برای پرنده استفاده شوند. برخی از این محصولات برای استفاده ی طوطی هایی که غبار پر زیادی دارند، مانند کاکاتیل ها (عروس هلندی) و کاکاتو ها، مناسب نیستند و روی بسته بندی آن ها درج نشده که برای این پرندگان مناسب است. پیش از مصرف هرگونه محصولی، حتما برچسب و مندرجات روی بسته بندی را با دقت زیاد بخوانید و همچنین با دامپرشک پرنده خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این محصول برای پرنده ی شما امن است. محصولات ضد کنه یا آن هایی که محتوی دارو یا حشره کش هستند اصلا قابل توصیه نیستند. اگر احساس می کنید پرنده شما دچار مشکلات پزشکی است و کنه یا مشکل خاصی دارد، برای تشخیص دقیق و انتخاب درمان موثر،فقط با دامپزشک متخصص در امور پرندگان زینتی مشورت کنید.

همین مسائل در مورد پرندگانی که دارای مشکلات پرها مانند پرهای شکسته,پرهای جویده شده، پرهای کنده شده ناشی از پرکنی، خطوط استرس و یا پرهای غیر عادی هستند، نیز صدق می کند. در واقع در مورد این پرندگان هم باید همیشه، پیش از اقدام به خوددرمانی و استفاده از راه حل های خانگی یا محصولات تجاری، با دامپزشک پرندگان مشورت کنید. زیرا حل تمامی این حالات، نیاز به تخصص و تبحر یک دامپزشک پرندگان خواهد داشت.

اگر پرهای پرنده با مواد سمی تماس پیدا کند، با مراجعه به دامپزشک پرندگان، دامپزشک ممکن است پرنده را در آب با مقداری صابون چربی زدا (مایع ظرفشویی) فرو ببرد تا این مواد شیمیایی از بین برود. ( بعد مجددا پرنده را با آب معمولی آبکشی می کند تا اثری از کف و مواد شوینده بین پرها باقی نماند و در پرآرایی های بعدی موجب مسمومیت پرنده نشود و ضمنا سر و چشم ها و بینی و گوش پرنده نیز به هیچ عنوان نباید با مواد شیمیایی مانند مایع ظرفشویی تماس پیدا کند.) بعد از حمام کردن پرنده با یک ماده شوینده، ممکن است ماه ها طول بکشد تا پوشش پرنده به حالت طبیعی خود باز گردد؛ بنابراین، برای پرنده ای که به رنگ، چسب، روغن یا گریس، واکس یا هر ماده دیگری که به پر می چسبد، آغشته شده است،این باید آخرین راه حل باشد. در صورت امکان، بهتر است به جای اینکه کل بدن پرنده را در یک نوبت با مواد شوینده تمیز کنید، نقاط آلوده را به صورت مجزا پاک کنید و از یاد نبرید پاک کردن مواد شیمیایی که به پر پرنده ریخته را با مشورت و مراجعه به دامپزشک پرندگان پاکسازی نمایید. در شرایط عادی و برای حمام کردن عادی هیچ نیازی به استفاده از هیچگونه مواد شوینده ای نیست و همانطور که بالاتر ذکر شد، باید از آب معمولی با دمای مناسب استفاده کنید و تا زمانی که پرنده به خوبی خشک نشده است او را از محیط گرم و بسته خارج نکنید و زمانی که پرنده در محل گرم در حال خشک شدن است مطمئن شوید از لای درب یا سایر جاها، در معرض جریان هوا نباشد و باد نخورد.

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید.تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

کاربران گرامی:احترام به حقوق شهروندی در همه جا نشانه شخصیت والای شما وعاملی برترویج فرهنگ سازی صحیح خواهدبود

طبق وظیفه ذاتی وهمچنین رعایت محفوظ بودن اصلیت مطلب برای نویسنده و مترجمین  در سایت تخصصی۶۰۱۹وبنا به درخواست مترجم متن هرگونه کپی برداری از این مطلب بدونه ذکر نام و منبع ایشان  با مندرجات زیر جایز نیست

www.birdchan nel.com/bird-diet-and-health/bird-grooming/know-when-to-bath-bird.aspنویسنده: دامپزشک پرندگان و حیوانات خاص، دکتر مارگارتمترجم : مجید ابن النصیر، دانشجوی دکترای عمومی دامپزشکی، دانشگاه تهرانavian-vet.blo gfa.com

 

55 دیدگاه دربارهٔ «آموزش حمام کردن پرنده خانگی و زینتی,تخصصی»

مرغ عشق من اصلا تو دستم نمیاد که بخوام ببرمش تو حموم از قفس بیرمش بیرون یا اینکه بذارمش تو قفس
چاره چیه

با سلام خدمت شماکاربر گرامی:
به دفعات گفته ایم از بردن پرندهبه محیط حمام به شدت پرهیز نمایید. حمام منازل مملو از میکروب ها و باکتری های خطرناکی هستند که میتوانند باعث مرگ آنها شوند. ظرف ابتنی مخصوص پرندگان تهیه کنید و در درون قفس قرار دهید خودشان استحمام میکنن نیازی به گرفتن و بردن به جایی جهت استحمام نیست.

پاسخ

سلام
کاملا حرف مدیر سایت درست میباشد
نباید پرنده رو بگیرید و ببرید به حمام چون هم میکروب داره هم پرنده میترسه.
وان حموم مخصوص پرنده رو بذارید کف قفس خودشون اب تنی میکنند.
اگه هم نکردند یک ظرف غذا خوردی از این رو بازها رو اب کنید بذارید توی قفس
میرن توش اب تنی میکنند من از همین روش استفاده میکنم برای حموم کردنشون
موفق باشید

سلام میخواستم بدونم پرورش قناری شغل پر سودی هست و برای شروع چه نوع قناری بخرم؟در ضمن علاقه زیادی به حیوانات دارم

با سلام:
لازم است بدانید هر تجارتی در صورت داشتن اطلاعات کافی ,بازاریابی و داشتن سرمایه مکفی پرسود میباشد.پرورش قناری اگر با اصول و تحت نژاد های خاص باشد پر سود است.اما نیاز است قبل از نگهداری در مورد بیماریهای مشترک بین انسان و حیوانات و همچنین نوع نگهداری اطلاعات کسب نمایید.غالبا افرداد مبتی از نژاد رسمی که ارزانتر و دارای نگهداری راحتری است شروع مینمایند تا تجربه لازم را کسب نمایند.

پاسخ

با سلام:
یک ابپاش تهیه نمایید.هر دو هفته یکبار در حد کم و باآب ولرم در محیطی گرم به قسمت سینه های پرنده اب پاشی نمایید. پرندگان خود را بیش از حد خیس ننمایید.

پاسخ

با سلام:
ایرادی ندارد. اما لازم است ابعاد قفس بزرگ انتخاب شود تا پرندهها راحتر باشند.هرچه قفس بزرگتر باشد در سلامت و نشاط پرندگان تاثیر گذار است

پاسخ

سلام خسته نباشید من یک عروس هلندی دارم که یک هفته بعد از خرید شروع به تخم گذاشتن کرد و یک روز در میان تخم میگذاشت تعداد تخم ها ۱۳ تا میباشد عروس هلندی من خیلی ضعیف شده میخواستم بپرسم که تخم گذاشتنش طبیعیه؟ واینکه برای تقویتش چکار کنم ممنون

با سلام:
تخم گذاری عروس هلندی در این حالت دو عامل مستمر دارد:تغذیه بیش از حد مطلوب. مکان زیستی ایده ال و رسیدن به بلوغ تولید مثلی.در اینگونه مواقع بهترین کار ممکن تهیه جفت برای پرنده است.برای ارائه یک تغذیه مکمل نیاز به ارسال موارد تغذیه ای است که برای طوطی خود استفاده می نمایید تمام موارد تغذیه پرنده را برایمان ارسال نمایید تا برنامه تغذیه ای پرنده را تغییر دهیم

پاسخ

با سلام:
با عرض پوزش:از انجا که پرنده مورد نظر شما جز پرندگان حفاظت شده توسط محیط زیست است از ارائه هرگونه پاسخ به شما معذوریم:
از شما عاجزانه خواهشمندیم از نگهداری اینگونه پرندگان بومی در حال انقراض به جد پرهیز نمایید و پرنده را جهت تیمار و نگهداری هرچه بهتر به سازمان محیط زیست شهر خود تحویل نماید:
جهت دریافت شماره سازمان محیط زیست شهر خود با مرکز۱۱۸ تماس حاصل نمایید پس از تماس با سازمان مربوطه ماموران این نهاد بدونه هیچ چشم داشتی به شمامراجعه نموده و پرنده را به مراکز نگهداری خود انتقال میدهند.
محبت شما سخاوت به طبیعت است

پاسخ

سلام
یک جفت عروس ۸ و ۷ ماهه دارم
چند تا سوال داشتم
سوال اول:
۱ ماه پیش جفت خوردن وتو سن جفت گیری هستند ، آیا نباید حمامشون کنم؟ به این دلیل میگم که مستیشون میپره یا نه؟
سوال دوم :
نر ۸ماه و ماده ۷ ماه ، جفت گیری کردن منم لانه گذشتم براشون اما تخم نزاشتن ، من هم لانه رو بعد از ۲ هفته برداشتم.
دلیل تخم نگذاشتن به کم سن بودن مربوطه؟ و اینکه الان کنار هم در یک قفس هستند و کاملا خوب هستند باهم و سر هم را تمیز میکنن با رسیدن به سن ۱ سال وبالاتر خودشون باز جفت گیری میکنن؟

با سلام:
این محدوده سنی برای تولید مثل در طوطی سانان کم است طوطی سانان درشت جسته در ا۵ الی۱۸ ماهگی قادر به تولید مثل میگردند پرندگان شما همچنان جوان هستند و باید صبر نمایید تا به بلوغ تولید مثلی کامل برسنداستحمام دهی هیچ منعی ندارد و هیچ ارتباطی نیز به عدم تخمگذاری ندارد استحمام دهی پرندگان در فصول تولید مثل کمک شایانی به سلامت انها دارد.

پاسخ

با سلام…میخواستم بدونم قناری که جوجه داره رو هم میشه حمام داد یا نه؟ جوجه هام الان توی ۱۲ روزگی هستن

با سلام:
بعله میتوانید وان استحمامی را در قفس قرار دهید و هیچ مشکلی بوجود نخواهد اماد. استحمام دهی در این مرحله برای پرنده یک نیاز است.

پاسخ

سلام دوتا قناری نر دارم که دوتاشونم خیلی خوب میخونن یکی از نرهام خیلی به استحمام علاقه داره و هروقت که وان رو براشون میزارم اون صریعا به سمتش میره و استحمام میکنه اما اونیکی نره علاقه ای نداره .تقریبا چهار ماه که این قناریو دارم ولی تو این چهار ماه جمعا سه بار استحمام کرده .به نظرتون دلیلش چیه و چیکار کنم که به حمام کردن ترغیب بشه مخصوصا توی تابستون که فکر میکنم خیلی به استحمام نیاز داشته باشه.یک سوال دیگه هم درمورد استحمام فنچ ها دارم فنچ هام الان سه تا جوجه ی ده روزه دارن که مدام برای تغذیه ی جوجه ها داخل لونه میرن سوالم اینه که اگر وان براشون بزارم مشکلی واسه جوجه هاشون پیش نمیاد؟ و اگر پنبه های توی لونشون خیس بشه چی ؟

با سلام:
بهتر ین کار ممکن قرار دهی دو قفس قناری نر در کنار هم است اینگونه نر دیگرتان با استحمام قناری دیگر ترغیب به استحمام میشود البته کمی زمان بر است ولی قابلیت یادگیری وجود دارد.با سلام:
استحمام دهی فنچ ها مورد ندارد وان استحمامی را قرار دهید تا استحمام نمایند برایشان کاملا مفیداست حتی اگر جوجه داشته باشند. فنچ ها پس از استحمام در بیرون لانه خود را خشک میکنند پس خیس شدن پنبه ها صورت نخواهد پذیرفت.

پاسخ

سلام خواهش می کنم کمکم کنید یک فنچ پیدا کردم که گربه می خواست بخردش نصفه یک پاشو خرده و سیاه شده اون پای دیگشم زیاد تکون نمیده البته جنب و جوشش زیاده تمایلی به خردن آب نداره میگیرم تو دستم بهش آب می دم چکارش کنم من از پرنده ها چیزی نمی دونم اما تحقیق کردم چطور نگهداریش کنم الان تو جعبه می زارمش

با سلام:
به ندرت میشود اینگونه پرندگان را نگهداری نمود . ارائه ارزن ریز و سبزیجات و به مرور زمان بهبود پرنده ارائه وان استحمامی کم عمق میتواند بهبود پرنده را تامین نماید . ارائهکمی مولتی ویتامین پرندگان نیز برای رفع استرس لازم است. پای پرنده را با کمی اب ولرم شستشو دهید تا موجب خشکی کامل پا نگرددد.

پاسخ

سلام حسته نباشید
من یک جفت طوطی فیشر گرفتم خدا را شکر بعد از ۵ ماه ۲تا تخم کردن ولی روش نمیخوابه
ای باید بیشتر تخم کنه
چکارشون کنم

با سلام:
تعداد تخمگذاری در فیشر ها بیش از این تعداد است کمی صبور باشید گاهی مواقع پرنده مهارت کافی ندارد تا تخم ها را گرم نماید که رفته رفته مهارت را میاموزد . نسبت به نر ماده بودن پرنده خود نیز اطمینان پیدا نمایید.

پاسخ

با سلام:
فسیشر های جفت مداوم در همه حالت در کنار هم هستند. نر ماده در هرجا که برند دنبال رو هم میشوند و مداوم در حال نوارش همدیگر با منقار هستند. نرها اواز خوانی با ریتم خاص دارند. زمان تغذیه نیز نرها ماده را اول به سمت ظرف تغذیه هدایت میکنند.

پاسخ

با سلام.من یه مینای5ماهه دارم.میخواستم بدونم چند بار در هفته حمام باید بره؟ظرف حمامش داخله قفس جا نمیشه و داخل اتاق هم بدم میاد حمام کنه احساس میکنم خونم میکروب میگیره به خاطره همین ظرف حمامشو داخل حمام میذاشتم اونم در 1دقیقه حمام میکر که العان متوجه شدم این کار اشتباهه میشه راهنماییم کنید چیکار کنم؟

با سلام:
یا ظرف کوچکتر تهیه نمایید و یا یک زیر انداز سفره ایی اینگونه مشکلتان رفع میگردد.هفته ای 2 بار در محیط گرم کافی است

پاسخ

سلام
من یه جفت مرغ عشق دارم که می خواستم جنسیت شون رو تعیین کنم عکس با کیفیت هم ازشون دارم.
لطف کنید و راهنماییم کنید که باید چیکار کنم .

باسلام من یه بلبل اهلی دستی خریداری کردم درموردتغذیش که باعث آوازخواندن بهتربراش میشه رومیخواستم بدونم

با سلام:
سبزیجات. میوه جات . پلت تجاری. ویتامین سه گانه به همراه امینو.حبوبات پخته. از دادن نان و سایر تغذیه های تجاری و خانگی به پرنده پرهیز نمایید. نسبت به نر بودن پرنده خود اطمینان پیدا نمایید.

پاسخ

با سلام
من یه قناری رسمی معمولی از بیرون خریدم که خیلی هم قرص آواز میخونه، ولی مشکلی که داره اینه که دمش کنده شده، از فروشنده که پرسیدم گفت بخاطر مستی زیاد دمش به قفس خورده و کنده شده
الان خواستم ببینم دلیلش کنده شدن دم چی میتونه باشه و اینکه واسه رشد دوباره دم چیکار کنم بهتره
ممنون از شما

ریزش دم علل مختلفی دارد اگر کامل دم ندارد احتمال بماری قارچی است و اگر پرنده سرحال است مشکلی ندارد و علت فقدان دم بر اثر کشیدن دم توسط ادمی است و قناری از روی مستی دمش نمیریزید و این امر به ندرت رخ میدهد . ویتامین دهی هفته ایی یکبار و استحام دهی 2 بار در هفته کفایت دارد تا زمان تولکی نیز صبر نمایید رشد میکند.

پاسخ

با سلام و تشکر بخاطر سایت خوبی که دارین
من یه قناری یه سر جیبر سفید دارم که شدیدا مشکل حمام کردن دارم باهاش
همیشه ظرف آبتنیش تو قفسه، ولی اصلا سراغش نمیره،نمیدونم چیکار کنم، میترسم با حمام نکردن مشکلی براش پیش بیاد بعدا
ممنون اگه جواب بدین
غیر از اسپری تقریبا همه راهی امتحان کردم که واسه آبتنی تحریک بشه ولی فایده نداشته

تا تابستان صبر کنید به محظ گرم شدن هوا برایش وان ابتنی بگذارید یک قالب کوچک یخ روی قفس بگذارید تا چکه کند در وان ابتنی. اگر مشکل رفع نشود نیاز به قناری اموزش دهنده است و باید قناری دیگری که مهارت در ابتنی دارد در کنارش بگذارید تا مدتی که از او یاد بگیرد . وان ابتنی نیز رنگ سفید و تا حد ممکمن کمی پهن تر باشد برایش تهیه نمایید.

پاسخ

سلام عزیزان مینای من اصلان حموم نمیکنه ۴ماهشه نمیدونم چیکار کنم خودم اون وخیسش میکنم بادست لطفان راهنمایم کنید

میزان سن پرنده تان چقدر است؟ از استحمام زوری پرنده به شدت پرهیز نمایید. باید میزان سنی اش معین گردد تا بتوان علت را یافت.

پاسخ

درود
یه سوال داشتم ازتون راجب اینکه چند باره وقتی جلو قفس قناری میرم و وایسادم بعضی وقتها قناری یه صدایی از بینی خودش درمیاره، یه چیزی شبیه عطسه شاید، خودم احساس میکنم چون آب میخوره ممکنه آب تو سوراخ بینیش رفته باشه و با این کار میخواد آب رو بیرون بزنه، میترسم این کارش نشانه این باشه که سرماخوردگی گرفته.
ولی خیلی سرحال و جنب و جوش داره و قرص میخونه
ممنون میشم راهنمایی کنید
با تشکر

سلام آقا اصن این مرغ عشقای من حموم نمیکنن ک نمیکنن:|:/
لطفا بگید چیکار کنم
راستی خونمون یه آب پاش بزرگ داریم ولی میتونم با فشار کم بهشون بپاشونم
اگه این کار درسته بگید کجاهاش بپاشم و کجاهاش نپاشم 😐

پرندگان شما مهارت ابتنی را نیاموخته اند.طوطی سانان استحامام زیاد نیاز ندارند..با ابپاش فقط در قسمت زیر سینه شان را اسپری کنید هر ماه یکبار کفایت دارد به مرور زمان نیز وان ابتنی بگذارید تا عادت کنند.

پاسخ

درود
هیچ قانونی برای اینکه پرندگان کی و چه زمانی نیاز به استحمام دارند وجود ندارد و به همان نسبت نیز نوعیت استحمام را خودشان بر اساس فصول و دسترسیشان انجام میدهند.

پاسخ

با سلام:
استحمام در پرندگان مربوط به نوع زیستشان است. گاها برای اینگونه پرندگان نباید به صورت دستی اقدام به تمیز سازی نمود . اما میتوان برایشان ظرفی کم عمق با سطح بزرگ قرار داد تا در صورت تمایل پرنده خود اقدام به ابتنی نماید.

پاسخ

سلام . من یک عروس هلندی دارم که یکی از اعضای خونه بعد از خوردن غذا با دست کثیف گرفتتش و این باعث شده پراش بو بگیره. دیشب با اب ولرم شستمش انا هنوز بوش نرفته . میشه بگید چیکار کنم تمیز شه خوب؟

از شامپوی کودک فیروز استفاده نمایدد مقدار یک قاشق چای خوری شامپو را در نیم لیتر اب حل نموده تا کف تولید شود سپس کف حاصله را با ابر نرم روی محیط الوده به ارامی بکشید و سپس با یک ابر نرم دیگر که مرطوب به اب است پرهای اغشته به کف را پاکسازی نمایید و بگذارید پرنده خشک شود. لزوم تمیز کاری پرها زمان براست پس در زمان کوتاه و چند روز این اقدام انجام شود . در طی تمیز نمودن نیز از شربت بکمپلکس یک قطره در200 سی اب برای کاهش استرس استفاده نمایید

پاسخ

سلام من یه عروس هلندی دارم پرهاش آغشته به روغن شده خیلی زشت شده وضعیتش باحمام کردن هم درست نشد چیکار باید بکنم.لطفا راهنمایی کنید.ممنون

جوش شیرین خشک روی پرهای چرب با اسفنج مالش دهید و سپس با کمی کف شامپو بچه بشویید. البته توجه نمایید این امر نیاز به زمان و چند مرحله دارد طی چند روز هر دو روز یکبار اقدامات انجام گرددد. در صورت عدم پاکسازی باید تا تولکی و پریزان پرنده صبر نمایید. استفاده بکمپلکس قبل از اقدامات نیاز است به مدت دو روز یک قطره در 200 سی سی اب اضافه شود .

پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *