آموزش

آب سالم تضمین سلامت حیوانات وپرندگان زینتی,تخصصی

بدونه شک هيچ جانداري بدون آب نمي توانيد زنده بماند. آب مناسب و مطلوب ميتواند دماي بدن حيوانات و پرندگان را به صورت ايده آل تنظيم کند و از اندامهاي حياتي آنها محافظت کند.آب سالم و گوارا به هضم و انتقال مواد غذايي درون سلولها و دفع ضايعات اسيدي بدن حيوانات و پرندگان کمک شاياني مي کند. حيوانات و پرندگان ميتوانند بدونه غذا مدت بيشتري زنده بمانند.ولي بدون آب نمي توانيد مدت زيادي به زندگي ادامه دهيد. حتي از دست دادن آب به ميزان کم در حيوانات و پرندگان مي تواند باعث اختلال تمرکزي، واکنشات ديدي واختلال در فعالت ذهني ، مستعد شدن به تحريک پذيري، خستگي و کسالت شود. آب کافي ميتواند عملکرد سلامت غده پانکراس و اجزاي ديگر بدن حيوانات و پرندگان را تامين کند.اما لازم است بدانيد تغذيه با آب سالم و سبک درسلامتي پرندگان و کليه حيوانات خانگي که از آنها در محيط شهري نگهداري ميکنيم نيز اهميت بسياري دارد.طبق بررسي ها ومستنداتي که تيم تحقيقاتي سايت 6019 بدست اورده است بيانگر آن است که يک آب سالم و بدونه هيچ آلاينده اي به طورکامل ,داراي املاح اصلاح شده براي سيستم گوارش, تغذيه و همچنين منظم نگه داشتن غلظت خون حيوانات تاثير بسياري دارد .حال اگر آب مورد استفاده حيوانات ناسالم باشد علاوه بر اينکه فقط رفع عطش ثانويه را در حيوانات بر طرف ميکند باعث ايجاد عارضه ها و بيماري هاي ديگرنيز ميشود.سايت 6019 باري دگر افتخار دارد که در جهت اطلاع رساني صحيح و اصولي در نگهداري پرندگان و حيوانات زينتي و خانگي ما حصل تحقيقات و بررسي هاي خود رادر استفاده صحيح ازآب مناسب براي پرندگان و حيوانات را در جهت بهبود شرايط زيستي حيوانات خانگي را در اختيار شما علاقه مندان بگذارد اميد داريم که مورد پسند واقع گردد.
اگر به صورت ريز بينانه به اکولوژيک يا همان اکويستم زندگي درحيات وحش و طبيعي حيوانات و پرندگان نگاه نماييم خواهيم ديد که پرندگان و حيوانات به صورت کاملا هوشمندانه و ذاتي از منابع آبي قابل شربي تناول ميکنند که هم شيرين,تميز, سالم ,خنک ,گواراباشد. غالبا حيوانات از چشمه ساران آبهاي خنک و شيرين که از دل زمين ميجوشند اقدام به خوردن آب ميکنند. اينگونه آبها داراي املاح مفيد و همچنين با بار املاح نمکي کم وسبک هستند و بخاطر انکه از دل طبيعت و به صورت طبيعي خارج ميشوند داراي حداقل ترين مواد مضر براي بدن حيوانات و کليه جانوران هستند.
شايد شما به دفعات حالت کسل کننده و دل دل زدن و همچنين دفع مدفوع متغيير حيوانات خانگي خود را ديده باشيد و با اين علم که شايد حيوان خانگي شما بيمار شده است در صدد رفع اين مشکل بر امده باشيد.شايد با تجويز و شيوه هاي درماني تا حدودي در مدتي گذار و بخاطر رسيدگي مطلوب تر اين وضع را بهبود بخشيد ولي پس از طي زماني دوباره همان واکنشات را بصورت حاد تر دوباره رويت خواهيد کرد.يکي از همين عوامل تحريک پذيري جسم داخلي حيوانات به مواد و املاح محلول در آب بر ميگردد که باعث تحريک پذيري و واکنشات بيمار گونه در واکنشهاي قابل ديدي حيوان بر ميگردد.همه ما کلر را يک ضد عفوني کننده خوب ميدانيم . کلر فقط يک ماده براي ضدعفوني آب است و باعث کشته شدن عوامل ميکروبي و انگلي در اب ميگردد اما کلر نميتواند تمام الاينده هاي محلول در آب را از بين ببرد( کلر فقط ميکروب و انگل ها ميکشد ولي لاشه هاي اين ميکروبها و انگلها در آب همچنان معلق ميمانند وبه صورت ریز ذرات در آب وجود دارند.لازم است بدانيد که کلر داراي مضرات گوناگوني نيز مي باشدو ميتواند به بافت سلولي حيوانات صدمات بيشماري را وارد کند. يکي ديگر از عوامل ديگر آب که براي حيوانات و پرندگان خطر افرين است نيترات آب است و در صورتي که در حد استاندارهايش باشد ميتواند فاجعه اميز باشد نتيرات و کلر موجود در اب ميتواند به بافت سلولي جسم حيوانات اسيب فراواني برساند .
سطح نتيرات يک پارامتر بسيار مهم به خصوص در رژيم غذايي پرندگان و حيونات است. نيترات ها موادي هستند که به طور طبيعي تمرکز آنها در حداقل است و بنابراين خطرناک نيستند اما سطح بيش از حد اين ترکيب نيتروژن دار مي تواند مانعي جدي در انتقال اکسيژن در خون باشد و نتايج خطرناکي را به خصوص براي حيوانات داشته باشد
نيترات ها و نيتريت ها بايد با هم در نظر گرفته شوند. گاهي نيترات ها در مقادير سمي در آب يافت مي شوند اما نيترات ها به ندرت در مقادير سمي در آب موجود مي باشند. اغلب حضور نيترات يا نيتريت در آب، نشان دهنده آلودگي آب با مدفوع يا فاضلاب مي باشند. ماهيت نيترات ها چندان سمي نمي باشد بلکه وقتي به نيتريت ها تبديل مي شوند مشکل ساز هستند. نيتريت ها وقتي وارد جريان گردش خون مي شوند باعث تبديل رنگدانه قرمز رنگ هموگلوبين به رنگدانه قهوه اي رنگ مت هموگلوبين مي شوند.هموگلوبين مسئول حمل اکسيژن از ريه ها به بافت هاي بدن جانداران مي باشند ولي مت گلوبين قادر به حمل اکسيژن نمي باشد. وقتي که هموگلوبين به مت هموگلوبين تبديل مي شودحيوانات و مخصوصا دامهاي اهلي علايم ديترسي تنفسي از قبل تنگي تنفس را نشان مي دهد. در بالاتر از اين مقدار ديترسي تنفسي منجر به مرگ حيوان مذکور مي شود. درمقادير زیاد یا بالاتر،حيوان به دليل قطع تنفس از بين خواهد رفت. در نشخوارکنندگان، باکتري هاي شکمبه نيترات موجود در غذا يا آب را به نيتريت تبديل مي کنندکه نيتريت حاصله مي تواند به جريان خون راه يابد. سميت نيترات در آب متداول نيست اما به همراه نيترات هاي موجود در غذا مي تواند مشکل ساز باشد.تبديل نيترات به نيتريت در حيوانات تک معده اي نمي تواند به عنوان يک مشکل عمده مطرح باشد اما نیاز است که مورد بررسی دقیق قرار گیرد
ميزان بالاي نيترات در غذا يا آب پرندگان, حيوانات و مخصوصا دام‌ها به کاهش زاد و ولد، افزايش مرد‌ه زايي، وزن کم هنگام تولد، دير وزن گرفتن يا حتي مرگ بينجامد.
اين را بيشتر کساني که در شهر هاي بزرگ زندگي ميکنند بايد مد نظر داشته باشند چراکه مقدار کلر ونيترات و حتي ريز ذرات مضرمحلول در اب شهرهاي بزرگ به مراتب بالاتر از حد استاندارد هايش است.
پرندگان و بچه حيوانات به سميت با نيترات بيش از ديگر گونه حيوانات بالغ حساس ترند. اين عارضه ندرتا مرگبار است، اين عوارض ممکن است بي‌علامت باقي بماند و بر رشدحيوانات نابالغ اثر بگذارد، و عارضه به سير پنهاني خود ادامه دهد. مصرف مزمن مقادير بالاي نيترات نيز ممکن است مشکلات سلامتي ايجاد کند، براي مثال ايجاد برخي از سرطان‌ها و اثرات برنطفه و ايجاد نقائص پس از تولد از موارد قابل ذکر است؛ گزارشات وداده‌ها در اين مورد قطعي نيست، اما به هر حال مايه نگراني است.
نيترات يکي از موادي است که به وفور در آب زيرزميني مناطق روستايي پيدا مي شود.
در حال حاظر حذف نتيترات آب فقط با دستگاهاي تصفيه آب مدرن امکان پذير است وآن هم نه به طور کامل ولي روش تصيفه آب ميتواند مفيد و يک ابزار پيشگيرانه خوب باشد
حدو 90% سبزيجات از آب تشکيل شده است. بنابراين رژيم غذايي قليايي بدن حيوانات و ديگرجانداران را در شرايط هيدراته نگه مي دارد.
همچنين ميزان نيترات در سبزيجات تابستاني کمتر از سبزيجات زمستاني است. گياهاني که پس از غروب آفتاب جمع آوري مي شوند نسبت به گياهاني که در صبح برداشت مي شوند نيترات کمتري دارند.
گياهان نيترات را در اندازه هاي مختلف جمع آوري مي کنند و بنابراين گياهان با ميزان کم، متوسط و بالاي نيترات وجود دارند.
گياهان با نتيرات بالا: کاهو، شاهي، کلم قرمز، اسفناج، کاهو پيچ، ريشه خردل و ريواس
گياهان با نيترات متوسط: کلم، کاسني، رازيانه، کلم پيچ، کرفس، کلم سفيد و کدو سبز
گياهان با نيترات کم: بادمجان، لوبيا سبز، گل کلم، کلم بروکلي، کلم بروکسل، نخود، خيار، سيب زميني، هويج، فلفل، قارچ، پياز و گوجه فرنگي.
درصد و میزان استاندارد جهانی وجود نیترات درآب های قابل شرب
نيترات (no3)
سطح استاندارد براي جلوگيري از بروز مشکلات در آبهاي معدني و آشاميدني معمولي
توصيه شده: زير 50 ميلي گرم/ ليتر
قابل قبول: از 50 تا 100 ميلي گرم/ ليتر
خطرناک: بالاتر از 100 ميلي گرم/ ليتر
يکي ديگر از املاح مضر موجود در آب املاح سنگين مثل آهن و منيزيوم و ديگر املاح است که در صورتي که صورت متناوب ويکنواخت آب اکسيژن دهي شود اين املاح تا مقدار زيادي حذف و ته نشين ميگردنند.از خواص ديگر آب اکسيژن شده قدرت جذب بالا در بدن حيوانات و پرندگان است. اين آب بخاطر سبکي و همچنين ذرات هوا در داخلش به سرعت قابل رقيق شدن در خون است ودر رفع سوئ هاضمه و همچنين رفع ناراحتي هاي گوارشي مفيد است وباعث ايجاد نشاط ميگردد . مصرف اين گونه آب را ما پرندگان و حيوانات توصيه مينماييم .استفاده آبي که داراي املاح اصلاح شده و همچنين اکسيژن باشد نقش به سزايي در پرندگان و حيوانات دارد و زمان تولکي را به کوتاه ترين زمان ميرساند و به شادابي حيوانات در تمام فصول سال چه بهار چه تابستان چه پاييز و چه زمستان اثر گذار خواهد بود. پس اگر دوست داريد پرنده يا حيوان خانگي شما شاداب باشد دادن آب سالم را از همين الان آغاز کنيد و نتيجه ان را بعد از مدتي با چشمان خودمشاهده نماييد
لازم است بگويم درهنگام درمان حيوانات هم ميتوانيد دارو را باآب فعال شده با اکسيژن به پرنده و حيوانات خود بدهيد که اين امر باعث سريع جذب شدن دارو وپايين امدن مدت نقاهت آنها ميشود.اب فعال با اکسيژن يا(اوکس آب)در حال حاظر در ايران نيز توليد ميگردد ولي در صورتي که در دسترس شما به آن دسترسي نداريدبراي توليد اب اکسيژنه شده ميتوانيد از يک وينتوري ياسنگ هوا و يک پمپ هواي اکواريم استفاده کنيد مدت زمان بار دهي و هوا دهي 5 ساعت به صورت يکنواخت است که اين عمل هوا دهي باعث حذف کلر و ته نشيشن شدن املاح سنگين نيز ميکند پس از طي اين مراحل آب را در اختيار پرنده يا حيوانات بدهيد.روشي ديگري نيز وجود دارد که پس از حذف کلر, آب را در بطري هاي پلاستيکي ريخته و آن را درون فريز يخچال قرار دهيد تا يخ ببنند و چند ساعت قبل مصرف آن را خارج نموده و بگذاريد تا يخ درون بطري آب گردد زمانيکه هنوز درون بطري اندازه دو برابر يک توپ پينگ پونگ گوله اي از يخ وجود دارد آب را در ظرفي ديگر ريخته و در اختيار حيوانات بگذريد با اين روش املاح سنگين به مقدار زيادي حذف ميگردند و در يخ باقي مانده ميمانند
پس بياد داشته باشد آب خنک وسالم قابل شربي که فاقد کلر وحداقل ترين ميزان نيترات و ريز ذرات و املاح سنگين باشد براي پرندگان و تمام حيوانات يک منبع کاملا مفيد با قابليت پيشگيرانه از ايجاد بيماري ها مختلف است. به طوري که با قاطعيت ميتوان گفت استفاده ازمنابع آب مطلوب ميتواند در روند سلامتي حيوانات نقش بسيار سازنده اي را ايفا کند.آب سالم ميتواند از بروز بيماري هايي چون سيستم هاي گوارشي ,کليوي و کبدي و سرطاني که بيشترين عوامل بروز بيماري در پرندگان و حيوانات است جلوگيري نمايد.
استفاده ازآب تصفيه شده يا آب معدني کوهستاني يا آب جوشانده شده و سرد شده براي پرندگان و حيوانات ميتواند بهترين گزينه انتخابي باشد.اگر در محلي زندگي ميکنيدکه اب آن کلر دارد مقداري آب را در ظرفي ريخته و بگذاريد به مدت چند ساعت بماند تا کلر اب بپرد و بعد در اختيار پرنده يا حيوان خانگيتان قرار دهيد.
ساده ترين روش ضدعفوني کردن آب ، جوشاندن آن است .
با جوشاندن صحيح آب بسياري از عوامل بيماريزا نظير باکتري ، کيست و تخم انگل از بين مي روند.
براي مقادير کم آب درمنازل ، ميتوان پس از جوشاندن ( بمدت يک دقيقه ازشروع نقطه جوش) آن را ضدعفوني وعاري از ميکرب نموده و پس از سرد شدن بدون جابجا نمودن به ظرف ديگر ، براي حیوانات میتوان از آن استفاده کرد
ناخالصي ها و آلودگي هاي متداول آب :
آب صددرصد در طبيعت يافت نميشود. در آب ممکن است ناخالصي و آلودگي هاي زير ديده شود.

 1. گازها : نظير Co2 ، هيدروژن سولفره ، ازت و اکسيژن
 2. ترکيبات شيميايي : مانند کلسيم ، منيزيم ، سديم ، فلوئور، آهن ، سولفاتها ، بي کربناتها ، نيتراتها و نيتريتها و غيره .
 3. مواد معلق غير زنده مانند ذرات رس ،ماسه هاي ريز
 4. مواد معلق زنده مانند باکتري ها ، قارچ ها ، جلبکها ، انگل ها و ويروسها
  املاح موجود در آب تاحد مجاز براي بدن جاندارن لازم بوده و آب را مطبوع وگوارا مي نمايد. وجود بيش از حد مجاز املاح کلسيم و منيزيم وگاهي آهن ومس درآب را اصطلاحا” سختي آب مي گويند.
  ضمنا” ميکربهاي بسياري از بيماريها که همراه مدفوع ، ادرار، دفع ميشوند مي توانند سبب آلودگي آب شوند.
  مهم ترين شاخص آلودگي آب تاکنون باکتري کلي فرم بوده که داراي گونه هاي متفاوتي ميباشد . نوع خاصي از دسته کليفرم ها بنام اشرشيا ( Coli – E ) که منشاء مدفوعي دارد بعنوان شاخص آلودگي آب انتخاب گرديده است
  هموطن گرامی: آب این عنصر حیات بخش در تمام دنیا وجود دارد اما اآب سالم و تصفیه شده که قابلیت شرب و نوشیدن را دارا باشد در تمام دنیا بی شک کم است. با رعایت در مصرف درست و بهینه از منابع آبی قابل شرب و آلوده نکردن معابر آبی طبیعی در راستای حفظ و حراست ازاین عنصر نایاب دلسوز و کوشا باشید .(زندگی حق شماست این حق رااز خودتان ودیگران دریغ نکنید)
  دوست عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما