آب سالم تضمین سلامت حیوانات وپرندگان زینتی,تخصصی

بازگشت به نوشته‌ها
روش صحیح استفاده آب برای حیوانات

آب سالم تضمین سلامت حیوانات وپرندگان زینتی,تخصصی

بدونه شک هیچ جانداری بدون آب نمی توانید زنده بماند. آب مناسب و مطلوب میتواند  دمای بدن حیوانات و پرندگان را به صورت ایده آل تنظیم  کند و از اندامهای حیاتی  آنها محافظت کند.آب سالم  و گوارا به هضم و انتقال مواد غذایی درون سلولها و دفع ضایعات اسیدی  بدن حیوانات و پرندگان کمک  شایانی می کند. حیوانات و پرندگان میتوانند بدونه غذا مدت بیشتری زنده بمانند.ولی بدون آب نمی توانید مدت زیادی به زندگی ادامه دهید. حتی از دست دادن آب به میزان کم در حیوانات و پرندگان می تواند باعث اختلال  تمرکزی، واکنشات دیدی واختلال در فعالت ذهنی ، مستعد شدن به تحریک پذیری، خستگی و کسالت شود.  آب کافی میتواند عملکرد سلامت غده پانکراس و اجزای دیگر بدن حیوانات و پرندگان را تامین کند.اما لازم است بدانید تغذیه با آب سالم و سبک درسلامتی پرندگان و کلیه حیوانات خانگی که از آنها در محیط شهری نگهداری میکنیم نیز اهمیت بسیاری دارد.طبق بررسی ها ومستنداتی که تیم تحقیقاتی سایت 6019 بدست اورده است بیانگر آن است که یک آب سالم و بدونه هیچ آلاینده ای به طورکامل ,دارای املاح اصلاح شده برای سیستم گوارش, تغذیه و همچنین منظم نگه داشتن غلظت خون  حیوانات تاثیر بسیاری دارد .حال اگر آب  مورد استفاده حیوانات ناسالم باشد علاوه بر اینکه فقط رفع عطش ثانویه را در حیوانات بر طرف میکند باعث ایجاد عارضه ها و بیماری های دیگرنیز میشود.سایت 6019 باری دگر افتخار دارد که در جهت اطلاع رسانی صحیح و اصولی در نگهداری پرندگان و حیوانات زینتی و خانگی ما حصل تحقیقات و بررسی های خود رادر استفاده صحیح ازآب مناسب برای پرندگان و حیوانات را در جهت بهبود شرایط زیستی حیوانات خانگی را در اختیار شما علاقه مندان بگذارد امید داریم که مورد پسند واقع گردد.

اگر به صورت  ریز بینانه  به اکولوژیک یا همان اکویستم زندگی درحیات وحش و طبیعی حیوانات و پرندگان نگاه نماییم خواهیم دید که پرندگان و حیوانات به صورت کاملا  هوشمندانه و ذاتی از منابع آبی قابل شربی تناول میکنند که هم شیرین,تمیز, سالم ,خنک ,گواراباشد. غالبا حیوانات از چشمه ساران آبهای خنک و شیرین که از دل زمین میجوشند اقدام به خوردن آب  میکنند. اینگونه آبها دارای املاح مفید و همچنین با بار املاح نمکی کم وسبک هستند و بخاطر انکه از دل طبیعت  و به صورت طبیعی خارج میشوند دارای حداقل ترین مواد مضر برای بدن حیوانات و کلیه جانوران هستند.
شاید شما به دفعات حالت کسل کننده و دل دل زدن و همچنین دفع مدفوع متغییر حیوانات خانگی خود را دیده باشید و با این علم که شاید حیوان خانگی شما بیمار شده است در صدد رفع این مشکل بر امده باشید.شاید با تجویز و شیوه های درمانی  تا حدودی در مدتی گذار و بخاطر رسیدگی مطلوب تر این وضع را بهبود بخشید ولی  پس از طی زمانی دوباره همان واکنشات را بصورت حاد تر دوباره رویت خواهید کرد.یکی از همین عوامل تحریک پذیری جسم داخلی حیوانات به مواد و املاح محلول در آب بر میگردد که باعث تحریک پذیری و واکنشات بیمار گونه در واکنشهای قابل دیدی حیوان بر میگردد.همه ما کلر را یک ضد عفونی کننده خوب میدانیم . کلر فقط یک ماده برای ضدعفونی آب است و باعث کشته شدن عوامل میکروبی و انگلی در اب میگردد اما کلر نمیتواند  تمام الاینده های محلول در آب را از بین ببرد( کلر فقط  میکروب و انگل ها میکشد ولی لاشه های این میکروبها و انگلها  در آب همچنان معلق میمانند وبه صورت ریز ذرات در آب وجود دارند.لازم است بدانید که کلر دارای مضرات گوناگونی نیز می باشدو میتواند به بافت سلولی  حیوانات  صدمات بیشماری را وارد کند. یکی دیگر از عوامل دیگر آب که برای حیوانات و پرندگان خطر افرین است نیترات آب است و در صورتی که در حد استاندارهایش باشد  میتواند  فاجعه امیز باشد نتیرات و کلر موجود در اب میتواند به بافت سلولی جسم حیوانات اسیب  فراوانی برساند .
سطح نتیرات یک پارامتر بسیار مهم به خصوص در رژیم غذایی پرندگان و حیونات است. نیترات ها موادی هستند که به طور طبیعی تمرکز آنها در حداقل است و بنابراین خطرناک نیستند اما سطح بیش از حد این ترکیب نیتروژن دار می تواند مانعی جدی در انتقال اکسیژن در خون باشد و نتایج خطرناکی را به خصوص برای حیوانات داشته باشد
نیترات ها و نیتریت ها باید با هم در نظر گرفته شوند. گاهی نیترات ها در مقادیر سمی در آب یافت می شوند اما نیترات ها به ندرت در مقادیر سمی در آب موجود می باشند. اغلب حضور نیترات یا نیتریت در آب، نشان دهنده آلودگی آب با مدفوع یا فاضلاب می باشند. ماهیت نیترات ها چندان سمی نمی باشد بلکه وقتی به نیتریت ها تبدیل می شوند مشکل ساز هستند. نیتریت ها وقتی وارد جریان گردش خون می شوند باعث تبدیل رنگدانه قرمز رنگ هموگلوبین به رنگدانه قهوه ای رنگ مت هموگلوبین می شوند.هموگلوبین مسئول حمل اکسیژن از ریه ها به بافت های بدن جانداران می باشند ولی مت گلوبین قادر به حمل اکسیژن نمی باشد. وقتی که هموگلوبین به مت هموگلوبین تبدیل می شودحیوانات و مخصوصا دامهای اهلی علایم دیترسی تنفسی از قبل تنگی تنفس را نشان می دهد. در بالاتر از این مقدار دیترسی تنفسی منجر به مرگ حیوان مذکور می شود. درمقادیر زیاد یا بالاتر،حیوان به دلیل قطع تنفس از بین خواهد رفت. در نشخوارکنندگان، باکتری های شکمبه نیترات موجود در غذا یا آب را به نیتریت تبدیل می کنندکه نیتریت حاصله می تواند به جریان خون راه یابد. سمیت نیترات در آب متداول نیست اما به همراه نیترات های موجود در غذا می تواند مشکل ساز باشد.تبدیل نیترات به نیتریت در حیوانات تک معده ای نمی تواند به عنوان یک مشکل عمده مطرح باشد اما نیاز است  که مورد بررسی دقیق قرار گیرد

میزان بالای نیترات در غذا یا آب پرندگان, حیوانات و مخصوصا دام‌ها  به کاهش زاد و ولد، افزایش مرد‌ه زایی، وزن کم هنگام تولد، دیر وزن گرفتن یا حتی مرگ بینجامد.

این را بیشتر کسانی که در شهر های بزرگ زندگی میکنند باید مد نظر داشته باشند چراکه مقدار کلر ونیترات و حتی ریز ذرات مضرمحلول در اب شهرهای بزرگ به مراتب بالاتر از حد استاندارد هایش است.

پرندگان  و بچه حیوانات به سمیت با نیترات بیش از دیگر گونه حیوانات بالغ حساس ترند. این عارضه ندرتا مرگبار است، این عوارض ممکن است بی‌علامت باقی بماند و بر رشدحیوانات نابالغ اثر بگذارد، و عارضه به سیر پنهانی خود ادامه دهد. مصرف مزمن مقادیر بالای نیترات نیز  ممکن است مشکلات سلامتی ایجاد کند، برای مثال ایجاد برخی از سرطان‌ها و اثرات برنطفه و ایجاد نقائص پس از تولد  از موارد قابل ذکر است؛ گزارشات وداده‌ها در این مورد قطعی نیست، اما به هر حال مایه نگرانی است.

نیترات یکی از موادی است که به وفور در آب زیرزمینی مناطق روستایی پیدا می شود.

در حال حاظر حذف نتیترات آب فقط با دستگاهای تصفیه آب مدرن امکان پذیر است وآن هم نه به طور کامل ولی روش تصیفه آب میتواند مفید و یک ابزار پیشگیرانه خوب باشد

حدو 90% سبزیجات از آب تشکیل شده است. بنابراین رژیم غذایی قلیایی بدن حیوانات و دیگرجانداران را در شرایط هیدراته نگه می دارد.
همچنین میزان نیترات در سبزیجات تابستانی کمتر از سبزیجات زمستانی است. گیاهانی که پس از غروب آفتاب جمع آوری می شوند نسبت به گیاهانی که در صبح برداشت می شوند نیترات کمتری دارند.
گیاهان نیترات را در اندازه های مختلف جمع آوری می کنند و بنابراین گیاهان با میزان کم، متوسط و بالای نیترات وجود دارند.
گیاهان با نتیرات بالا: کاهو، شاهی، کلم قرمز، اسفناج، کاهو پیچ، ریشه خردل و ریواس
گیاهان با نیترات متوسط: کلم، کاسنی، رازیانه، کلم پیچ، کرفس، کلم سفید و کدو سبز
گیاهان با نیترات کم: بادمجان، لوبیا سبز، گل کلم، کلم بروکلی، کلم بروکسل، نخود، خیار، سیب زمینی، هویج، فلفل، قارچ، پیاز و گوجه فرنگی.

درصد و میزان استاندارد جهانی وجود نیترات درآب های قابل شرب
نیترات (no3)
سطح استاندارد برای جلوگیری از بروز مشکلات در آبهای معدنی و آشامیدنی معمولی
توصیه شده: زیر 50 میلی گرم/ لیتر
قابل قبول: از 50 تا 100 میلی گرم/ لیتر
خطرناک: بالاتر از 100 میلی گرم/ لیتر

یکی دیگر از املاح مضر موجود در آب املاح سنگین مثل آهن و منیزیوم و دیگر املاح است که در صورتی که صورت متناوب ویکنواخت آب اکسیژن دهی شود این املاح تا مقدار زیادی حذف و ته نشین میگردنند.از خواص دیگر آب اکسیژن شده  قدرت جذب بالا در بدن حیوانات و پرندگان است. این آب بخاطر سبکی و همچنین ذرات هوا در داخلش به سرعت قابل رقیق شدن در خون است ودر رفع سوئ هاضمه و همچنین رفع ناراحتی های گوارشی مفید است وباعث ایجاد نشاط  میگردد . مصرف این گونه آب را ما پرندگان و حیوانات توصیه مینماییم .استفاده آبی که دارای املاح اصلاح شده و همچنین اکسیژن باشد نقش به سزایی در پرندگان  و حیوانات دارد و زمان تولکی را به کوتاه ترین زمان میرساند و به شادابی حیوانات در تمام فصول سال چه بهار چه تابستان چه پاییز و چه زمستان اثر گذار خواهد بود. پس اگر دوست دارید پرنده یا حیوان خانگی شما شاداب باشد دادن آب سالم را از همین الان آغاز کنید و نتیجه ان را بعد از مدتی با چشمان خودمشاهده نمایید

لازم است بگویم درهنگام  درمان حیوانات هم میتوانید دارو را باآب فعال شده با اکسیژن  به پرنده و حیوانات خود بدهید که این امر باعث سریع جذب شدن دارو وپایین امدن مدت نقاهت آنها میشود.اب فعال با اکسیژن یا(اوکس آب)در حال حاظر در ایران نیز تولید میگردد ولی در صورتی که  در دسترس شما به آن دسترسی نداریدبرای تولید اب اکسیژنه شده  میتوانید از یک وینتوری یاسنگ هوا و یک پمپ هوای اکواریم  استفاده کنید مدت زمان بار دهی و هوا دهی 5 ساعت به صورت یکنواخت است که این عمل هوا دهی باعث حذف کلر و ته نشیشن شدن املاح سنگین نیز میکند پس از طی این مراحل آب را در اختیار پرنده یا حیوانات بدهید.روشی دیگری نیز وجود دارد که  پس از حذف کلر, آب را در بطری های پلاستیکی ریخته و آن را درون فریز یخچال قرار دهید تا یخ ببنند و چند ساعت قبل مصرف آن را خارج نموده و بگذارید  تا یخ درون بطری آب گردد زمانیکه هنوز درون بطری اندازه  دو برابر یک توپ پینگ پونگ  گوله ای از یخ وجود دارد آب را در ظرفی دیگر ریخته و در اختیار حیوانات بگذرید با این روش املاح  سنگین به مقدار زیادی حذف میگردند و در یخ باقی مانده میمانند

پس بیاد داشته باشد آب خنک وسالم قابل شربی که فاقد کلر وحداقل ترین میزان نیترات و ریز ذرات و املاح سنگین باشد برای پرندگان و تمام حیوانات یک منبع کاملا مفید با قابلیت پیشگیرانه از ایجاد بیماری ها مختلف است.  به طوری که با قاطعیت میتوان گفت استفاده ازمنابع آب مطلوب میتواند در روند سلامتی حیوانات نقش بسیار سازنده ای را ایفا کند.آب سالم میتواند از بروز بیماری هایی چون  سیستم های گوارشی ,کلیوی و کبدی و سرطانی که بیشترین عوامل بروز بیماری در پرندگان و حیوانات است  جلوگیری نماید.
استفاده ازآب تصفیه شده یا آب معدنی کوهستانی یا آب جوشانده شده و سرد شده برای پرندگان و حیوانات میتواند بهترین گزینه انتخابی باشد.اگر در محلی زندگی میکنیدکه اب آن کلر دارد مقداری آب را در ظرفی  ریخته و بگذارید به مدت چند ساعت بماند تا کلر اب بپرد و بعد در اختیار پرنده یا حیوان خانگیتان  قرار دهید.
ساده ترین روش ضدعفونی کردن آب ، جوشاندن آن است .
با جوشاندن صحیح آب بسیاری از عوامل بیماریزا نظیر باکتری ، کیست و تخم انگل از بین می روند.
برای مقادیر کم آب درمنازل ، میتوان پس از جوشاندن ( بمدت یک دقیقه ازشروع نقطه جوش) آن را ضدعفونی وعاری از میکرب نموده و پس از سرد شدن بدون جابجا نمودن به ظرف دیگر ، برای حیوانات میتوان از آن استفاده کرد
ناخالصی ها و آلودگی های متداول آب :
آب صددرصد در طبیعت یافت نمیشود. در آب ممکن است ناخالصی و آلودگی های زیر دیده شود.
1. گازها : نظیر Co2 ، هیدروژن سولفره ، ازت و اکسیژن
2. ترکیبات شیمیایی : مانند کلسیم ، منیزیم ، سدیم ، فلوئور، آهن ، سولفاتها ، بی کربناتها ، نیتراتها و نیتریتها و غیره .
3. مواد معلق غیر زنده مانند ذرات رس ،ماسه های ریز
4. مواد معلق زنده مانند باکتری ها ، قارچ ها ، جلبکها ، انگل ها و ویروسها
املاح موجود در آب تاحد مجاز برای بدن جاندارن لازم بوده و آب را مطبوع وگوارا می نماید. وجود بیش از حد مجاز املاح کلسیم و منیزیم وگاهی آهن ومس درآب را اصطلاحا” سختی آب می گویند.
ضمنا” میکربهای بسیاری از بیماریها که همراه مدفوع ، ادرار، دفع میشوند می توانند سبب آلودگی آب شوند.
مهم ترین شاخص آلودگی آب تاکنون باکتری کلی فرم بوده که دارای گونه های متفاوتی میباشد . نوع خاصی از دسته کلیفرم ها بنام اشرشیا ( Coli – E ) که منشاء مدفوعی دارد بعنوان شاخص آلودگی آب انتخاب گردیده است

هموطن گرامی: آب این عنصر حیات بخش در تمام دنیا وجود دارد اما اآب سالم و تصفیه شده که قابلیت شرب و نوشیدن را دارا باشد در تمام دنیا بی شک کم است. با رعایت در مصرف درست و بهینه  از منابع آبی  قابل شرب و آلوده نکردن معابر آبی طبیعی در راستای حفظ و حراست ازاین عنصر نایاب دلسوز و کوشا باشید .(زندگی حق شماست این حق رااز خودتان ودیگران دریغ نکنید)

دوست عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما

 

اشتراک گذاری این نوشته

6
دیدگاه بگذارید

avatar
3 مجموع نظرات
3 پاسخهای دریافتی
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش نشان داد
پرطرفدارترین موضوع نظر
4 پاسخ مدیر
رضااناmoh6019Mona پاسخ های قبلی مدیر
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشتر رای دادند
اطلاع از
رضا
میهمان
رضا

سلام کاهودارای نیترات بالا هست بنابرین ضرر داره به قناری بدیم

انا
میهمان
انا

سلام باعرض خسته نباشید میخواستم بپرسم که من دوتامرغ عشق خریدم نره بالغ وامادس ولی سرمادهه مشکوکم چون وقتی که خریدمش واگذاشتم توقفس پیش نره وقتی نره بهش نزدیک میشه خیلی وحشی میشه وگازش میگیره ولی ازطرفیم وقتی نره رو ازقفس درمیارم برای هم بیتابی میکنن وموضوع دیگ اینکه ماده من رنگش یکدست سفیده وپشتش ابیه جسش تقریبا مثل نرس ودماغش رنگ قهوه ایه چشاشم کامل مشکیه وخیلی شیطونه براساس اطلاعاتی ک من دارم بعضی خصوصیاتش به بالغ بودن میخوره وبعضیا ن من گیج شدم واقعا نمیدونم بالغه یان وازاونجایی ک این پرندرو خریداری کردم پرنده فروش بالغ هارودرقفسی جداگانه… ادامه مطلب »

Mona
میهمان

سلام . من اب رو بعد از جوشیدن صبر میکنم خنک بشه بعد میریزم تو یه یک بطری اب , در یخچال قرار میدم .. در طول هفته از اون اب استفاده میکنم . این طرز استفاده مشکلی نداره؟ جون برام سخته هر روز اب بجوشونم صبر کنم تا خنک بشه بدم بهشون

بازگشت به نوشته‌ها