کاسکو

روش نگهداری کاسکو در منزل

زادگاه کاسکو و نحوه نگهداری آن در منزل
کاسکو یا شاه طوطی خاکستری آفریقایی (Psittacus erithacus) پرنده‌ای محبوب در کشورهای اسیایی و اروپایی و بسیاری از کشورهای دیگر جهان است. علت محبوبیت این پرنده هوش سرشار و قدرت سخنگویی و تقلید صدای آن است و می توان گفت این پرنده بهترین پرنده تقلیدکننده صدا در جهان است که به راحتی می‌تواند بیش از صدها واژه را به خاطر بسپارد و تکرار کند و با این کار باعث شادی و خوشحالی صاحبان خود گردد. این پرنده در محیط زیست طبیعی خود خجالتی و ترسو است. طوطی خاکستری آفریقایی یا به تعبیری دیگر کاسکو از سالیان دور به عنوان پرنده اهلی در قصرهای پادشاهان و خانه‌های طبقات مختلف مردم جامعه نگهداری می‌شده‌است و رومی یان اولین ملتی در جهان هستند که درباره این پرنده مطالبی نوشته‌اند.
کاسکو در اصل پرنده‌ای وحشی است که در قاره افریقا زندگی می‌کند و از قرن‌ها پیش مورد توجه آدمی قرار گرفته و تلاش‌های زیادی برای اهلی کردن و آموزش دادنش شده‌است. امروزه کاسکوها توسط پرورش دهندگان دست آموز شده و به پرنده‌ای خانگی و سرگرم کننده و جالب تبدیل شده‌اند. با این حال به دلیل آنکه عملکردی غیرقابل پیش بینی دارند نباید به آنان زیاد اطمینان کرد. کاسکوهایی که از حیات وحش به جمع انسان‌ها آورده می‌شوند نیازمند صبر و کوشش بسیار برای آموزش و تطبیق با محیط تازه هستند. کاسکوها بسیار قوی هستند؛ درصورت عصبانیت می‌توانند گاز بگیرند یا پنجه بکشند.
این پرنده یکی از اعضای تبار پستاسی Psitacidac است که همانند سایر طوطیان بدنی استوار ولی نرم دارد، به طوری که می‌تواند با منقار خود به راحتی به تمام اجزای بدن خود دسترسی داشته باشد و تا ۱۸۰ درجه سر خود را برگرداند. اندازه بدن طوطی خاکستری آفریقایی بسیار متفاوت است و در گونه‌های کوچک ۱۲ سانتی متر ودر گونه‌های بزرگ تا ۱۰۰ سانتی متر می‌رسد و وزن آن در حدود ۴۰۰ گرم است. رنگ پروبالش خاکستری است و در نژاد کنگو رنگ دُم سرخ است، دُمگاه به رنگ خاکستری روشن و لبه‌های بال سیاه رنگ و پاها خاکستری تیره هستند. رنگ منقار پرنده سیاه و رنگ چشم پرنده بالغ زرد روشن و هردو جنس نر و ماده از نظر ظاهری شبیه به هم هستند. کاسکو در طول زندگی خود به دفعات زادوولد می‌کند و معمولاً در حدود ۵۰ تا ۶۰ سال عمر می‌کند.
طوطی خاکستری آفریقایی پرنده‌ای تیزپرواز است و پروازی منظم دارد، اما قدرت جهت‌شناسی مناسبی ندارد و نمی‌تواند همانندکبوتر ها محل زندگی خود را جهت یابی کند و به لانه بازگردد، از این رو پرورش دهندگان این پرنده باید توجه کافی داشته باشند که چنانچه پرنده از محل زندگی خود دور شد، نمی‌تواند به راحتی لانه و کاشانه خود را یافته و بدان بازگردد.
سه زیرمجموعه از طوطی خاکستری آفریقایی وجود دارد که عبارت اند از:

  1. کاسکوی کنگو Psittacus erithacu
    گاهی به آن شاه طوطی خاکستری کامرون نیز می‌گویند. برخی معتقدند که طوطی کامرون با طوطی کنگو تفاوت دارد اما در حقیقت تفاوت چندانی بین این دو وجود ندارد وبرخی از واردکنندگان و فروشندگان این پرندگان سعی می‌کنند با توجه به اندازه وتنوع رنگ پر وبال نام‌های مختلفی برآن‌ها بگذارند. آنان معمولاً طوطی‌های مناطق مختلف را جمع آوری نموده ودر یک محموله جای می‌دهند وپس از رسیدن محموله به کشور مقصد، با توجه به رنگ پر وبال آن‌ها اقدام به جدا کردن آن‌ها به عنوان گونه کنگو ویا کامرون می‌نمایند. پر وبال پرنده به رنگ خاکستری فام ودم آن کاملاً سرخ است ورنگ دم در جوجه‌های کمتر از یک سال نیز سرخ با لبه‌های سیاه است که تیره گی لبه‌های پردم بعد از اولین پر ریزی ناپدید می‌شود. منقار پرنده کاملاً سیاه است. طول بدن ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر وفاصله بین دو بال ۴۵ تا ۵۲ سانتی متر است. وزن بدن آن ۴۵۰ تا ۶۰۰ گرم است که گاهی اوقات به ۷۰۰ گرم نیز می‌رسد ودر حدود ۵۰ تا ۶۰ سال عمر می‌کند. پرنده‌ای بسیار با هوش است وبرخی از دانشمندان هوش آن را به هوش بچه چهار ساله تشبیه کرده‌اند. قدرت زیادی برای تقلید صدای آدمی ندارد ولی قدرت خوبی برای برقراری ارتباط با آدمی از طریق صحبت کردن دارد. در مقایسه با سایر انواع طوطی سانان نسبتاً آرام است و کمتر جیغ می‌زند
  2. کاسکوی تیمنه P.e.Timneh
    طوطی خاکستری تیمنه، که نام علمی آن Psittacus erithacus timneh است و در محافل علمی به نام طوطی تیمنه معروف است ونام دیگری ندارد.این پرنده در سال ۱۸۴۴ توسط دانشمندی به نام فریزر Fraser شناسایی شد. پر وبال آن خاکستری است ودم آن نیز برخلاف طوطی کنگو، خاکستری سرخ گونه فام است. منقار به رنگ تیره روشن ودر قسمت پایینی کمی به سفیدی می‌زند.طول آن از طوطی خاکستری کنگو کوتاه تر است ووزن آن ۲۵۰ تا ۴۵۰ گرم ودر حدود ۵۰ تا ۶۰ سال عمر می‌کند. این پرنده درجنوب گینه بیسائو، سریلئوین، لیبریا واغلب مناطق غربی ساحل عاج دیده می‌شود.قدرت تقلید صدای آن تفاوتی باطوطی های خاکستری گینه ندارد ولی قیمت آن ارزان تر است وشاید یکی از علل آن داشتن دم تیره رنگ است که جذابیت دم سرخ رنگ طوطی خاکستری کنگو را ندارد.آرام تر از سایر انواع طوطیان است و از سن پایین قادر به تقلید صدا می‌باشد
    3کاسکوی پرنسپسP.e.Princeps
    با دقت در خصوصیات این سه گونه به راحتی می‌توان دید که طوطی تیمنه از دو گونه دیگر کوچک تر است از این رو اندازه‌های مذکور در ذیل کاملاً بر آن منطبق نمی‌باشد. منظور از ذکر این اندازه‌ها در این جا آشنایی خوانندگان با اندازه تقریبی این پرنده‌است وقابل ذکر است که اندازه این پرندگان که در غرب قاره آفریقا زندگی می‌کنند با آن‌هایی که در شرق قاره آفریقا زندگی می‌کنند متفاوت است وباید افزود که طوطی‌های خاکستری شرق آفریقا از لحاظ جثه بزرگ تر واز لحاظ وزن سنگین تر می‌باشند ودر هر سه گونه نام‌برده تفاوتی بین نر و ماده پرنده وجود ندارد. البته معمولاً پرنده‌های نر جثه‌ای بزرگ تر از پرنده‌های ماده دارند، اما از این خاصیت نمی‌توان به طور قاطع استفاده کرد و چه‌بسا دیده شود که پرنده ماده‌ای از پرنده نر بزرگ تر باشد، برخی از پرورش دهندگان معتقدند که چشم طوطی خاکستری نر بیضی تر از چشم پرنده ماده می‌باشد و صورت پرنده ماده روشن تر است، اما در حقیقت این مطالب برای تعیین جنسیت چنان مستند و مستدل نمی‌باشند

هوش و ذکاوت کاسکو
در حالی که تعیین میزان هوش در حیوانات و قضاوت درباره این که کدامیک از ذکاوت بیشتری برخوردار است عملاً کار دشواری است، اما بسیاری از دانشمندان معتقدند که راسته Psittaciformeها در بین پرندگان از این لحاظ شاخص می‌باشند. در این بین کاسکو با داشتن قوه ادراک بالاتر از بقیه قرار می‌گیرد. اصولاً در بین پرندگان طوطی کاسکو،شاه طوطی کاکادو وزاغ به نظر باهوش تر می‌رسند. برخی معتقدند که کاسکو یک تقلید کننده کلمات نیست بلکه او قادر است که مفهوم واقعی کلمات را نیز درک نماید. از جمله کسانی که به این امر معتقدند و سخت از آن دفاع می‌کنند خانم دکتر آرین پیپربرگ است که در کتاب خود مطالعاتی در باره آلکس اظهار می‌دارد: «کاسکو قادر است مفهوم کلمات را به خوبی درک کند. این پرنده می‌تواند مفهوم صفر را درک نموده و عدم وجود یک چیز را کاملاً بفهمد». البته مطالب گفته شده بدین معنی نیست که مغز این پرنده شبیه به مغز انسان عمل می‌کند، بلکه منظور این است که این مغز می‌تواند برخی از مسایل منطقی را به یکدیگر مرتبط ساخته و در سطح بسیار پایین آن‌ها را تجزیه و تحلیل نماید
نگهداری و اموزش کاسکو
هر کاسکو عادات مخصوص خود را دارد اما به‌طور کلی می‌توان کاسکوها را از لحاظ عادات و رفتارهایی که دارند، ‌در چندین دسته کلی تقسیم‌ بندی کرد
کاسکوها از حدود ۳ تا ۴ ماهگی، به‌طور کامل پر درمی‌آورند و از وقتی که رنگ چشم آنها زرد می‌شود، ‌سن آنها از روی رنگ چشم‌ها و رنگ انتهای پرهای دم قابل تشخیص نیست. همچنین نمی‌توان از روی شکل ظاهری کاسکو به نر یا ماده‌بودن او پی برد. اگر به آنها نزدیک بشویم و قار بزنند و حالت حمله یا ترس به خود بگیرند، معلوم می‌شود که هنوز وحشی بوده و با انسان انس نگرفته‌اند.
اگر با نزدیک‌شدن به کاسکویی، او حالت مذکور را نشان ندهد و به راحتی اجازه بدهد به او نزدیک شوید و حتی سرش را نوازش کنید یا به منقارش دست بزنید، معلوم می‌شود که مرحله وحشی‌بودن و انس نداشتن با انسان را پشت‌سر گذاشته است.
اگر دست‌تان را به یک پای کاسکو نزدیک کنید و فشار ملایمی به آن بدهید و کاسکو ابتدا یک پا و سپس پای دیگرش را روی دست شما بگذارد و به عبارتی روی دست شما بیاید، این حالت از لحاظ اهلی‌بودن پیشرفته‌تر از حالت قبلی است اما اگر انتظار داشته باشید که با اولین برخورد حتی یک کاسکوی سخنگو سخنی را بگوید، این انتظار کاملا بیجاست زیرا حتی کاسکوهایی که توسط صاحب قبلی خود سخنگو شده‌اند، مدتی طول می‌کشد تا اولین کلمه را در حضور صاحب جدید به زبان آورند؛ البته کشیدن سوت‌های یادگرفته به علت نزدیک‌بودن تن آنها با تن صداهای طبیعی کاسکو، در اولین روزهای به خانه‌آوردن یک کاسکوی اهلی و سخنگو، عادی است. اما سخنگویی اغلب کاسکوهای سخنگو زمانی آغاز می‌شود که با زوایای محیط جدید زندگی و افراد خانواده آشنا شوند. در تمام موارد ذکرشده، بین هر کاسکو با کاسکوی دیگر تفاوت وجود دارد؛ ممکن است شما یک کاسکوی سخنگو را به خانه بیاورید و به محض برداشتن پوشش اطراف قفس، ‌کلمه یا جمله‌ای را بر زبان آورد و ممکن است یک هفته طول بکشد تا کاسکو بتواند کلمات و جملاتی را که آموخته تکرار کند.
هوش کاسکوها نیز با هم متفاوت است. ممکن است یک کاسکو در تمام عمر طولانی‌اش نتواند تقلید صدای انسان را یاد بگیرد، همچنین ممکن است یک کاسکو پس از به حرف‌آمدن درصورت آموزش صحیح روزانه قادر به یادگیری یک کلمه در روز باشد.
وقتی به کاسکوهای وحشی نزدیک می‌شوید، عموما قار می‌کشند. بعضی از آنها بدون اینکه از جای خود تکان بخورند، قار می‌کشند، ‌برخی خودشان را به دیواره‌های قفس می‌چسبانند و قار می‌کشند و بعضی هم چنان می‌ترسند که خودشان را به این طرف و آن طرف قفس می‌کوبند.
اگر شما انگشت خود را به طرف منقار کاسکوی وحشی ببرید، ممکن است دست شما را محکم گاز بگیرد و متعاقبا قار بکشد. شاید هم وحشت‌زده خود را به دیواره‌های قفس بچسباند و قار بکشد یا با پروازهای کوتاه خودش را به دیواره‌های قفس بکوبد.
اگر شما غذایی را به منقار کاسکو نزدیک کنید؛ ضمن اینکه قار خواهد کشید، ممکن است غذا را با منقار خود بگیرد و پرتاب کند یا ‌آن را با حالت تهاجمی‌ای بگیرد، تکه تکه کند و کف قفس بیندازد. شاید هم آن را بگیرد و بین انگشتان پای خود قرار دهد و مشغول خوردن آن شود اما قارکشیدن برای تمام کاسکوهای وحشی تازه خریداری‌شده کم و بیش طبیعی و عادی است.
ممکن است اسباب‌بازی‌های جدید موجب ترسیدن طوطی شما شود؛ بنابراین قبل از قرار دادن آنها به‌عنوان اسباب‌بازی دائم در قفس، سعی کنید در خارج از قفس طوطی را با آنهاآشنا کنید.
چشم‌های شفاف و براق نشانه سلامتی طوطی است، طوطی‌های بیمار در حالت بیداری چشمانی نیمه‌باز دارند و اغلب نوعی ترشح از چشم آنها بیرون می‌آید.
بعضی گیاهان خانگی برای طوطی‌های شما سمی‌اند؛ بنابراین طوطی خود را از هر نوع گیاه خانگی‌ای دور نگه دارید.
در صورتی که کاسکوی شما کاملا اهلی شده باشد در همه حال از جمله هنگام معاینات به خوبی با شما همکاری می‌کند. به این تصویر توجه کنید که طوطی با اعتماد کامل، به پشت و روی دست صاحبش خوابیده است.به‌نظر می‌رسد که زندگی کاسکو به بازی می‌گذرد اما از نظر طوطی هرکاری که او را مشغول می‌کند، یک کار جدی است. این نوع طوطی با جدیت تلاش می‌کند تا هر کاری را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.
کاسکوها پرنده‌های بسیار بازیگوشی هستند؛ آنها با اسباب‌بازی‌های خود و به‌خصوص اسباب‌بازی‌های جدید بازی می‌کنند.
کاسکوها دوست ندارند کسی از جلو به آنها نزدیک شود؛ چنین حرکتی باعث ترساندن آنها می‌شود، پس بهتر است انگشت خودتان را مستقیما به آرواره پایین طوطی نزدیک کنید و کمی زیر چانه او را بخارانید و سپس مالیدن دست خود را به پشت گردن ادامه دهید.
کاسکوها قبل از اینکه روی چیزی بنشینند، با منقار خود میزان محکم‌بودن آن را آزمایش می‌کنند؛ بنابراین وقتی می‌خواهید کاسکو را روی دست خود کاسکوهای جوان دارای پلک‌های تیره‌اند؛ درحالی‌که به تدریج و با افزایش سن، پلک‌های آنها روشن‌تر می‌شود.بنشانید،‌ ابتدا منقارش را به دست شما نزدیک می‌کند؛ در این حالت نترسید و دست‌تان را عقب نکشید.
طوطی‌های ناخوش معمولا پرهای پف کرده دارند؛ ضمنا کاسکو به محض نزدیک‌شدن فردی غریبه و گاهی حتی صاحب خود به‌طور موقتی پرهایش را به حالت پف‌کرده درمی‌آورد
رژیم غذایی متعادل کاسکو
تخمه آفتابگردان:
غذای کاسکو تخمه آفتاب گردان خام است که از لحاظ ارزش غذایی و هم از لحاظ عادتی است اما نباید در این امر زیاده روی نمود چرا که باعث اعتیاد کاسکو به تخمه خواهد گردید
تخمه باید خام و بدون نمک باشد.
پوست تخمه ها نباید در اثر مرطوب شدن و یا خیس شدن رنگ از خود پس بدهد اکثر تخمه هایی که پوسته سیاه کامل دارند نامناسبند پس قبل از خرید تخمه نسبت به رنگ دهی آن توجه کاملی داشته باشید و
تخمه هایی که برای خوراک انسان مصرف می شود را برای کاسکو تهیه نمایید. (اکثر تخمه های موجود در پرنده فروشی ها طعم تلخ و نای و ماندگی می دهند که علاوه بر نامرغوب بودن برای کاسکوها خطرناک هستند فروشندگانی وجود دارند که بخاطر قیمت ارزان و همچنین سود بردن بیشتر اقدام به فروش اینگونه تخمه های نامرغوب میکنند.پس قبل از خرید حتما مقداری تخمه را مزه کنید و در صورتی که خودتان قابلیت خوردن آن تخمه را داشتید خرید نمایید
تخمه آفتاب گردان در رنگ های مختلف سیاه وسفید ، سفید ، قهوه ای وطلایی موجودند که تمامی آنها دارای خواص یکسان هستند . متأسفانه بعضی از پرنده فروشی ها تخمه های پوسته رنگی را بعنوان تخمه تقویتی با قیمتی گران تر می فروشند که به هیچ وجه این گونه نیست و در باید ذکر کنیم که قیمت تخمه ها بر حسب کیفیتشان دارای قیمت های متناوب در یک تناسب قیمتی و با رنج قیمتی متعادل هستند. شما میتوانید به مقدار کم از همه نوع تخمه خریداری نمایید و با هم مخلوط کنید اینگونه دیگر پرنده شما عادت به مصرف یک تخمه خاص نخواهد نمود و به تمام انواع تخمه علاقه نشان خواهد داد
آجیل خام و فراوری نشده:
از تغذیه های مفید برای کاسکو آجیل ها هستند. آجیل ها مثل پسته،گردو،فندق،تخمه ,بلوط و غیره برای کاسکوها بسیار مفید است. البته باید در تغذیه کاسکو با آجیل به دلیل چربی بالای آنها توجه ویژه ای نمایید تا کاسکوتان دچار عوارض ناگهانی نشود. شما میتوانید از اجیل به عنوان یک جایزه برای اموزش کاسکو استفاده کنید اما تعادل را در این امر حفظ کنید و مقدار کم این جایزه را در اختیار کاسکو قرار دهید
نکته: آجیل هایی مثل بادام زمینی و پسته و گردو وفندق رابا پوست در اختیار کاسکو قراردهید تا ضمن خوردن با شکستن پوست آن سرگرم بشود این امرهمچون یک بازی تست هوش در کاسکو تاثیرگذار است و باعث تقویت هوشی کاسکو خواهد شد
بادام زمینی علاوه بر خواص بالا دارای خاصیت ضد استرس می باشد که برای پرنده مخصوصأ کاسکو هایی که زیاد قار می کشند بسیار مؤثر است.ویتامین B1 یکی از بیشترین ویتامین های موجود در بادام زمینی است
آجیل هایی که کاسکو به آن علاقه وافری دارد بعنوان یک جایزه ویژه در امر اموزش و یادگیریش کاربرد بسزایی دارد
غلات :
تمامی انواع غلات برای کاسکو مفید است که از بین آن ها ذرت و گندم مهمترین غلات می باشند.
ذرت دارای کاروتن است که در بدن تبدیل به ویتامین A شده که بسیار مفید است. ذرت را هم می توانید بصورت تازه یا همان بلال به کاسکو بدهید و هم بصورت دانه ای.
بلال تازه :یکی از بهترین غذاها برای کاسکواست چون علاوه بر خوردن دانه های ذرت می تواند چوب بلال را نیز بجود که هم مفید است و هم کاسکو را سرگرم میکند.
ذرت : ذرت دانه ای را هم میتوانید بصورت تازه و هم بصورت خشک به پرنده بدهید . ذرت خشک را از خار بار فروشی ها بگیرید ذرت دانه درشت اگر کاسکویتان ذرت خشک را براحتی نمی خورد می توانید آنرا مدتی خیس نمایید و سپس به کاسکو بدهید در صورت که باز علاقه ای نسبت به خوردن ذرت نشان نداد میتوانید مقداری ذرت را بخار پز نمایید و با آب سرد آب کیش کنید تا لعاب حاصله از پختن آن از بین برود و در اختیار کاسکو قرار دهید
گندم را می توانید هم بصورت خشک و هم بصورت جوانه در اختیار کاسکوقرار بدهید. خوردن حداقل هفته ای سه مرتبه جوانه گندم برای کاسکو یک تغذیه کاملا مناسب است.
حبوبات :
تمام حبوبات منجمله نخود برای کاسکو مفید است و سعی کنید حبوبات همیشه در رژیم کاسکو باشد.
نخودها علاوه بر اینکه از چربی بدن کاسکو می کاهد، تاثیر مثبتی هم در سخنگو شدن کاسکوتون دارد.
نکته: حبوبات را به هیچ عنوان بصورت خشک به کاسکو ندهید
حبوبات را همیشه بصورت نیم پز و یا خیس کرده در اختیار کاسکو قرار دهید و بهترین روش نیم پز کردن حبوبات بخار پز است
اگر از حبوبات خیس کرده میخوهید برای تغذیه کاسکو استفاده کنید حبوبات را به مدت 3 روز در آب سرد قرار دهید و هر6ساعت آب آن را تعویض نمایید تا طمع و مزه آن تغییر نکند و پس از گذشت این مدت کامل حبوبات خیس کرده را شسته و آبکشی نماید و بگذارید رطوبت اولیه آن گرفته شود
میوه و سبزیجات :
تمامی میوه ها و سبزیجات برای كاسكو ها مفید و ضروری است در کل میتوان گفت تمامی پرندگان ویتامین ها و مواد معدنی رااز میوه ها و سبزیجات به صورت روزانه دریافت می كنند .
نکته: یادتان باشید که در هنگام تغذیه کاسکو با میوه جات دانه یا هسته آن را جدا سازی نمایید دانه و هسته میوه ها برای کلیه پرندگان خطر آفرین وسمی میباشد و پرندگان قابلیت هضم دانه و هسته میوجات را ندارند.
نکته: توجه داشته باشید میوه ها رو کاملا و بدون مواد شوینده و تنها با آب خالی وبه صورت تمیز بشوید
نکته: کاسکو ها و دیگر دسته طوطی سانان دارای وسواس زیادی در خوردن میوه جات دارند پس از دادن میوه های خراب و گندیده به کاسکو خودداری کنید زیرا علاوه بر اینکه آن را نمیخورندباعث بیماری شدنشان نیز می شود
نکته: میوه ای را که بلافاصله از یخچال در می اورید رابه کاسکو ندهیدابتدا میوه را تمیز بشویید حتی اگر قبلا میوه را شسته اید باز هم بشوید وصبر کنید تا دمای میوه با دمای محیط یکسان شود در غیر این صورت کاسکو به مرور زمان دچار بیماری خواهد شد. سعی کنید بهترین نوع میوه را به کاسکو بدهید ( طبق بررسی ها و مشاهدات کاسکو ها خصلت اشراف گونه ای دارند)
نکته:از دادن میوه های با طمع ترش مزه به کاسکوپرهیز نمایید، کاسکو علاقه به خوراکی های ترش ندارد وبه مراتب به خوراکی های شیرینعلاقه زیادتری نشان می دهند.قبل از در اختیار گذاشتن هر میوه ای مقداری از آن را خودتان تست کنید در صورتی که دارای طمع شیرین و لذت بخش بود آن را در اختیار کاسکو قرار دهید.
سفیده تخم مرغ :
سفیده تخم مرغ آبپز یك غذای بسیار مغذی و مفید برای كاسكو است .شما میتوانید نصف تخم مرغ را بدونه زرده و در هفته دوبار در اختیار کاسکو قرار دهید اما لازم است بدانید که که روز قبل اش کاسکو را با تخمه نباید تغذیه نمایید. تخم مرغ حاوی پروتئین و كلسیم فراوان است كه ماده ای ضروری برای كاسكو و سایر پرندگان می باشد. حتی در مواردی كه كاسكو دچار كمبود كلسیم می شود پوسته تخم مرغ بهترین دارو است.
کلم بروکلی:
کلم برکلی دارای خواص زیادی میباشد که حتما هر روز باید در رژیم غذایی کاسکو باشد. توجه داشته باشید کلم بروکلی را کاملا بشویید و خام در اختیار کاسکو قرار دهید
برنج:منبع سرشار از ویتامین های B می باشد که برای درخشندگی و رشد پر ها و همچنین تقویت بدن و جلوگیری از بیماری ها(مثل نیو کاسل) بسیار مفید است .
هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی ,محیط زیست و جانوری درراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه از شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)