همستر

روش نگهداری همستر در منزل

همستر این موش گونه جسور و تنبل و بامزه مدت مدیدی است که نگهداریش در تمام دنیا رواج دارد,دردسر های و شیطنت های کم بیش و بامزه همستر ها ,تکثیر راحت, علاقه بیش از حد کودکان به همستر ها و همچنین قیمت ارزان اش آنها را در صدر جدول پر طرفدار ترین نوع پستاندارن ریز نقش خانگی در تمام دنیا قرار داده است.تهیه واموزش نگهداری صحیح یک جفت همستر توسط کودکان یکی از بهترین هدایا و سرگرمی ها اموزشی و کاربردی محسوب میگردد,به نحوی که میتواند ترس از موش سانان را از فکرو ذکر کوکان در تمام سنین دور سازد و نحوه برخورد صحیح و حراست از دیگر حیوانات, طبیعت و محیط زیست را از همان دوران کودکی به صورت کامل به فرزندانتان اموزش دهید(با رعایت نگهداری اصولی و نظافتی صحیح همسترتوسط بزرگتر ها و همچنین با واکسیناسیون دوره ای همسترتوسط دامپزشک دیگر نگرانی از بیماری های مشترک با قابلیت واگیر دار برای کودک دلبندتان نخواهید داشت).
شناخت فیزیکی و زیستی همستر
همسترها دارای بینایی بسیار ضعیف هستند و میتوان به جرات گفت انها نزدیک بینند اند ودچار کور رنگی میباشند, همستر ها برای جبران بینایی ضعیفشان در محیط‌های ناآشنا، از غده‌هایی که در پهلوهایشان جای دارد استفاده می‌کنند (در همسترهای چینی و کوتوله این غدد در اندام تناسلی این دوگونه همسترجای دارد). در واقع، همستر ازغده‌های بدنش به صورت کاملا غریضی و با مالیدن بر روی اجسام گوناگون در پیرامونش به صورت گذرا ردی بودار از خود به جای می‌گذارد تا راه بازگشت به خانه خود را گم نکند(در کل این عمل همستر ها یک نوع جی پی ار اس برای آنهامحسوب میگردد.)همچنین همستر گاهی از حس بویایی اش در شناسایی جنسیت،شناسایی محیط و جای مواد خوراکی که مخفی نموده اند استفاده می‌کند. همسترها به سر و صدا بسیار حساس اند و می‌توانند امواج موارای صوت را از طریق گوشهایشان بشنوند و از راه آن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.همسترها، همه جور خوراکی را میخورند,با اینکه همسترها می‌توانند با خوراک‌هایی که به صورت شرکتی و فراوری شده که در بیرون به صورت برندوتجاری به فروش می‌رود زندگی کنند اما خوراکی های دیگری همچون سبزی‌ها، میوه‌ها، دانه‌ها و مغز خشکبار را هم می‌خورند و درصورتی که خوراکی فاسد شده باشند باید آن‌ها را از این جانور دور نگه داشت. در نژادهمسترهای خاورمیانه‌ای به دفعات دیده شده که در بسته‌های مواد خوراکی برای تغذیه دنبال حشرات می‌گردند.همسترها ازمدفوع خود نیزتغذیه میکنند تا مواد مغذی که در مدفوعشان جا مانده است را دوباره بازیابی کنند که دلیل این امر تنبلی بیش از حد همستر ها در جستجوی غذا و ذخیره بیشتر غذا در بدنشان است که موجب میشود انرژی کمتری را صرف کنند و به قول ما انسانها باید گفت همستر ها کلا صرف جویی تو ذاتشونه وجود دارد.

همستر۶۰۱۹
انواع گونه ها و نژاد های همستر:
زیر مجموعه همستر هفت گونه است که این هفت گونه از همستر در برگیرنده ۱۹ گونه همستربه صورت زیر مجموعه می‌باشدکه این گونه‌ها عبارتند از:
۱همستر کامپل کوتوله روسی ۲ همسترچینی ۳ همستر کوتوله چینی۴همستر روبروفسکی ۵همستر سوری ۶ همستر تبتی ۷ همستر کوتوله تبتی ۸ همسترکره ای ۹ همستر کوتوله روسی سفید زمستانی ۱۰ همستر اروپایی۱۱ همستر ارمنی ۱۲همستر مغولی ۱۳ همستر سوکولوف ۱۴ همستر ترکی ۱۵ همستر قزاق ۱۶ همستر رومانی ۱۷ همستر گانسو ۱۸ همستر قفقازی ۱۹ همستر دم دراز
نحوه و شرایط لازم برای نگهداری همستر:
برای نگهداری همستردر منزل ۳مدل قفس که بیشتر شبیه باکس های شفاف هستند در همه جای دنیا رواج دارد و مورد استفاده قرار میگیرند. قفس های فنسی یا سیمی، باکس یا قفس پلاستیکی که نمونه فانتزی تری نسبت به دیگر باکسها دارد و آکواریوم های شیشه که برای ماهی ها استفاده میشود(که در ایران بخاطر جو اقلیمی هوا اکواریم کاربرد بیشتری دارد).
۱- قفس سیمی با میله های افقی با فاصله ۱ تا ۲ سانتی متر برای نگهداری مناسب میباشد زیرا همستر به بالا رفتن علاقه زیادی دارد و از میله ها برای بالا رفتن از دیواره استفاده میکند. از قفس هایی که کف آنها به صورت شبکه ای و سوراخدار است اجتناب کنید چرا پای او در آنها گیر کرده و حیوان در این قفس راحت نیست و تمیز کردن این قفس ها نیز مشکل است.
۲- باکس های پلاستیکی که معمولاٌ با تجهیزات و لوازم بازی مختلف دیگری همراه است. این باکس ها خارجی بوده و ضمنا قیمت بالایی دارند که بخاطراقلیم وشرایط آب و هوائی گرم و خشک ایران مناسب نیستند. لانه های پلاستیکی با چندین تونل و محل خواب نیز مناسب میباشند و حیوان میتواند از آن برای ورزش و تفریح استفاده کند ولی ضمن برخورداری از ایراد فوق، تهویه هوا و نظافت آن مشکل است. بعلاوه بسیاری از همسترهای طلائی بخاطر جسته بزرگ شان در تونلها گیرمیکنند ولی برای همسترهای کوتوله زندگی در باکس پلاستیکی مشکلی پیش نخواهد اورد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که محل سکونت این حیوان باید آنقدر محکم باشد که در مقابل جویدن همستر ها مقاومت باشد. بعضا در بعضی از باکس های بی کیفیت دیده شده که همستر ها ان را به راحتی جویده و از درون ان خارج شده اند.
۳- نوع رایج تر و ارزانتر قفس همستر در ایران آکواریوم است و تمیز کردن آن نیز راحت است. اما گردش هوا در آن کمتر بوده و همچنین این فرصت را به حیوان نمی دهد که ازدیواره ها بالا رود. یک درپوش نیز برای ممانعت از خروج همستر از آکواریوم و همچنین جلوگیری از دسترسی دیگر حیوانات خانگی به آن نیاز می باشد.
موارد و نکات اماده سازی کف قفس همستر:
برای بستر سازی زیر همستر در باکس یا قفس از خاک اره یا تراشه های نرم چوب به همراه مقداری کاغذ سفید خرد شده میشود استفاده نمود.ولی باید از خرده چوب های درخت سرو و همچنین نوک تیزبرای همسترها اجتناب نمود.شما میتوانید به نجاری محل خود مراجعه و مقداری خاک اره تهیه کنید نکته(بیاد داشته باشید خاک اره کف قفس را بخاطر رعایت بهداشت زیستی همستر در هفته۱ مرتبه تعویض نمایید. همسترها حیوانات تمیزی هستند و معمولا از گوشه قفس خود برای دسشوئی استفاده میکنند تمیز کردن آن قسمت بصورت مداوم به صورت روزانه یا دوروز درمیان به تمیز ماندن محل زندگی آنها و همچنین از ایجاد بوهای نا مطبوع کمک میکند. همسترها علاقه دارند در زمین تونل حفر کنند بنابراین عمق بستر خاک اره ای کف باید آنقدر باشد که حیوان بتواند درون آن تونل حفر کند (۵ سانتی مترتا۹ سانت کفایت میکند).
محل قرار دادن همستر در خانه:
لازم است مکان قرار گیری قفس در خانه در محل مناسب انتخاب گردد. معمولاٌ در صورتی که قفس در بلندی قرار گیرد برای همسترها خوشایندتر است. از آنجا که همسترها حیواناتی شبزنده دار و مثل خفاش ها فقط شبا بیدار هستند پس سعی کنید محل زندگیشان در روز ساکت و آرام باشد. قفس باید دور از تابش مستقیم آفتاب و منابع گرما زابوده و بهتر است حدود نیم مترتا ۱ متر بالاتر از سطح زمین بر روی تاقچه یا یک میز باشد

همستر۶۰۱۹
لانه مناسب برای همستر:
برای همستر ها باید لانه ای در قفسشان قرار داد که این لانه می تواند یک لانه ساخته شده مخصوص همستر ها باشد یا در صورت عدم دسترسی می توانید از باکس چوبی یا جعبه های کارتونی با حفره به اندازه جسته همستر استفاده کنید که به راحتی به ان وارد و خارج شود و محل لانه همستر یک بار در ماه تمیز یا عوض شود. تمیز کردن یا عوض نمودن بیشتر لانه باعث برهم زدن آرامش همستر خواهد شد. بازدید منظم لانه در زمان روز که همستر ها خوابند و برداشتن مواد غذائی که حیوان ذخیره نموده و در حال فاسد شدن است میتواند به بهداشت بیشتر قفس کمک کند (نکته: به یاد داشته باشید در هنگام تمیز کردن لانه همسترفقط مواد غذایی قابل فساد را بردارید مثل میوه ها و سبزی جات, اگر مواد غذایی ذخیره شده در لانه همستر خشکبار و غلات است دوبار به همان مقدار درون لانه جایگزین کنید چون همستر ها این کار را یک نوع دزدی محسوب میکنند و در صورت داشتن تعداد زیاد همستر با هم درگیر خواهند شد و باعث تلافت میگردد)
علایق و وسایل بازی همستر:
همستر ها علاقه وافری به جویدن و شیطنت کردن دارند. تقریبا تمام همسترها با شوق و ذوق از یک چرخ و فلک مخصوص همستر استقبال بی نظیری میکنند. برای همستر ها مقداری تونل و لوله (مثل لوله دستمال توالت یا چیزی شبیه ان از لوله های پولیکا نیز میتوانید استفاده کنید) برای بازیشان مفید است. شاخه های تازه درختانی مانند بید و درختهای میوه که برای آنها از سموم ضد آفت استفاه نشده است و جعبه های کوچک مقوائی برای جویدن و بالا رفتن همستر هامناسب هستند.
ابخوری مناسب همستر:
برای آبخوری همستر ها نیز میتوان از یک بطری با سری مخصوص اب دهی که همستر بتواند به راحتی از آن آب بخورد استفاده نمود(در بازار نمونه های خاص ابخوری برای همستر ها موجود است که بخاطر سری مخصوص انها مقدار کمی اب دراختیار همستر ها در دسترسشان میگذارد. بدینوسیله آب همستر ها تمیز مانده و نمیتواند ظرف آب را سرازیر نماید.) همستربرای بقای حیات خود نیاز کمی به آب دارد و چنانچه در رژیم غذائی او سبزی و میوجات اب دار مثل سیب و هویج و کاهوقرار گیرد کافی میباشد. آب زیاد و بیش از حد برای همستر ها خطرناک است و میتواند باعث مرگ همستر دلبند شما شود.انتخاب ظرف غذای کم عمق ازجنس سرامیک یا چینی یا فلزی از جنس استیل به اندازه نلبکی میتواند بهترین انتخاب برای ظرف غذای همستر باشداینگونه ظرف ها به همستر اجازه وارونه کردن ظرف غذا را نخواد داد و تمیز و استریل نمودن چنین ظرفی نیزبرای صاحبان ان راحت تر است
رژیم مناسب تغذیه برای همستر ها:
رژیم غذایی همستربرای رژیم غذائی همستر میتوان از غذاهای آماده موجود در بازار استفاده نمود که معمولا بصورت مخلوطی از دانه گیاهان یا بصورت یک جیره غذایی به شکل گلوله های کوچک و یکدست درون بسته بندی آماده می باشد (اینگونه غذا های تجاری همستر درایران نیز موجود است ولی این نوع غذای مخصوص همستر بخاطرعدم دسترسی همه اقشار جامعه و همچنین صرفه اقتصادی ان برای همه مقرون به صرفه نیست در صورتی که میخواهید از غذای اماد برای همستر استفاده کنید و در دسترس شما نیست میتوانید از پلیت های غذایی آماده که برای پرندگان است استفاده نمایید). جیره آماده گلوله ای از نظر مواد غذائی متعادل است اما همستر نمیتواند دانه های مورد علاقه خود را دست چین کند و به همین دلیل این غذا در بعضی مواقع حیوان را دلزده کرده و بعضی از همسترها اصلا آنرا نمی خورند. دانه های مخلوط آماده معمولا از طرف او بهتر پذیرفته می شوند و پایه خوبی برای رژیم همستر می باشد. ولی مواظب باشید از غذایی که تنها شامل دانه گیاهان است اجتناب کنید بلکه غذا باید شامل مواد مختلفی مثل سبزیجات خشک نیز باشد. از این غذای آماده برای حیوان بیش از اندازه نریزید چرا که با این کار حیوان دانه های مورد علاقه اش را دست چین نموده و باقیمانده غذا را نمی خورد. این ایده خوبی است که در هر زمان مقدار کمی غذا بریزیم و اجازه دهیم همستر تقریبا ظرف غذای خود را قبل از اینکه دوباره غذا بریزید خالی کند. علاوه بر این ، به غذای حیوان باید تکه های کوچکی از سبزیجات و میوه های تازه بعنوان مکمل غذایی افزوده شو که می توان از تکه های سیب ,هویج,کاهو,مقدار کمی کدو,مقدار خیلی کم خیار,لوبیای سبز,برگک کلم ,کرفس برگ اسفناج,تتربچه نقلی ,انواع ترب های موجود در بازار,شلغم,لبو,تکه ای نارگیل,دانه های کاج,یا حتی تکه ای مرغ اب پزبدونه نمک و نان تست خشک شده استفاده نمودد. همچنین خوب است بعضی مواقع یک غذای سفارشی مثل کرم ، جیرجیرک یا یونجه خشک به همستر داده شود. از دادن لوبیا و حبوبات خشک پخته نشده ، سیب زمینی، گوجه فرنگی ، سیر ، شکلات و هر غذای حاوی شکر و نمک خودداری ورزید که برای همستر ها مثل سم است(در هنگام غذا دادن دستهای خود را با اب و مایع شوینده تمیز بشویید تا از انتقال عوامل میکروبی به همستر ها جلوگیری کنید)

همستر ۶۰۱۹
نکات کاربردی در نگهداری همستر ها:
۱- مکان آرام و راحتی را برای همستر ها در منزلتان محیا کنیدو به آنها اجازه بازیگوشی دهید
۲- در صورتیکه در جیره غذائی همستر ها از سبزی و میوجات استفاده میکنید (مخصوصاٌ در هوای سرد و معتدل) دیگر به آب نیازی ندارند.
۳-همستر ها در میان سبزیجات به گشنیز بیش از دیگرخوراکی هاعلاقه دارد. توجه کنید که کاهوی زیاد ممکن است باعث اسهال شده و خطرناک است.
۴- ذرت غذایی ارزان ومغذی و مناسب برای همسترها است. بهتر است مقداری از آن را کمی بپزید تا نرم شود و پس ازاب گیرکردن و رطوب زدایی از ذرت ها به صورت روز مره در اختیار همسترها قرار بدهید. شیرینی، نمک، چربی زیاد و بعضی از میوه ها ازجمله گوجه فرنگی و سیب زمینی در جیره غذایی همستر مضراست.
۵- غذای همستر راقبل از دادن قشنگ تمیز کرده و به او بدهید. هیچگاه از سبزی و میوه نشسته و غذای آلوده استفاده نکنید. در اینصورت ممکن است دچار به بیماری انگلی گردد.
۶- یک روز در میان محتوی انباری خانه همستر را در کف خانه اش بازدید کنید تا از پوسیدگی و فاسد شدن آن جلوگیری شود.و در صورت نشانه ای از فساد در غذای ذخیره شده ان را خارج کرده و به همان مقدار مواد غذایی سرجایش بگذارید
۷- غذای همستر را در نوبت های متوالی (حداقل ۳ بار در شبانه روز) و بمقدار کم به او بدهید.
۸- چرخ و فلک از بهترین و ضروری ترین تجهیزات در خانه همستر است. بازیگوشی حیوان در واقع یک ورزش و برای سلامتی او بسیار مهم است.شما از اسباب بازی های دیگر نیاز میتوانید برای همستر ها استفاده کنید
۹- تکه های مقوا، چوب نرم، کاغذ مچاله و . . . جهت جویدن را فراموش نکنید. رشد دندانهای همستر هیچگاه متوقف نمیشود.پس همیشه چیزی را برای جویدن در اختیار همستر دلبندتان قرار دهید
۱۰-تمیز کردن محل نگهداری همستر بصورت جزیی ۲ بار در هفته و بصورت کلی هر ۲ ماه یکبار انجام گیرد.
۱۱- همستر ادرار خود را در گوشه ای ازمحل سکونتشان انجام میدهند نسبت به تعویض خاک اره چوب مربوط در ان ناحیه (هر دو روز یکبار) اقدام کنید.
۱۲-برای گرفتن همستر به آرامی اقدام کنید تا استرس و ترس برای او ایجاد نشود. همستری که بترسد ممکن است در دست شما ادرار کند. برای بلند کردن و در دست گرفتن همستری که با بوی بدن شما آشنا نیست دقت کنید حرکت آرام همراه با نوازش و دست گرفتن در بالای سر حیوان برای جلوگیری از سقوط آن لازم است. این موضوع مخصوصاٌ در مورد بچه همستر ها ضرورت بیشتری دارد.
۱۳-برای زایمان همستر باردار حداقل ۱ هفته برای خانه سازی زمان لازم است لذا قبل از زایمان اش خانه او را مستقل و اماده نمایید
۱۴-ضمنا در زمان زایمان لازم است شرایط آرام و امن و به دور از استرس را برای همستر ماده فراهم شود. مکانی بدون سر و صدا و حتی الامکان تاریک مطلوب است. طول مدت زایمان ۲۰ دقیقه تا ۱ ساعت زمان میبرد.
۱۵-هیچگاه در روزهای نزدیک به زایمان همستر ماده و چند روز پس از آن به همسترماده و فرزندان او دست نزنید.
۱۶-جابجا کردن همستر مادر در روزهای نزدیک به زایمان باعث خونریزی و سقط جنین و مرده زایی و یا بچه خواری خواهد شد.
۱۷-شستشوی همستر پس از مدتی که با محیط جدید عادت کرد مفید است. بدین منظورسر همستر را در دست خود بگیرید جوری که اب وارد دهان ان نشود و با مقدار آب ولرم ومقدار کمی شامپو بچه ان را بشویید در صورتی که نمیتوانید اورا نگه داشته و بشویید ظرفی نیمه عمیق را از اب پر کنید و همستر را طوری که سرش رو به بالا باشد و اب در دهانش ورود پیدا نکند درون اب برده و خارج کنید. در هنگام شستشو همسترمواظب باشید زیاد نترسد در صورتی که بیش از حد تقلا کرد از شستن ان امتناع ورزید و ان را سریعا خشک کنید. پس از شستشو با حوله نرم و سشوا ربلافاصله همستر راخشک کنید.
۱۸-نور مستقیم آفتاف بمدت طولانی (بیشتر از چند دقیقه) میتواند برای همستر خطرناک باشد و در صورت استمرار منجر به مرگ آن گردد.
۱۹-همستر نسبت به سرماخوردگی و مخصوصاٌ بیماری های واگیر دار از انسان حساس هستند. سعی کنید خانه او را گرم نگه دارید.
۲۰-دقت کنید اگر همسترهای شما نزاع میکنند همستری را که حالت تهاجمی دارد را از دیگرهمستر ها جدا کنید. حمله همستر مادر (پس از زایمان) چنانچه همسترهای دیگر وارد قلمرو اش شود بسیار خطرناک و وحشیانه است وسریعاٌ باید خارج شود زیرا ممکن است با دندانهای خود شکم حیوان مقابل را پاره کند.
۲۱-از دادن اب فراوان به همستر ها جدا خوداری کنید اب فراوان باعث مرگ انها خواهد شد.
۲۲-همستر ها را در قفس هایی که مخصوص پرندگان است نگهداری نکنید در صورتی که امکان خرید باکس یا اکواریوم را ندارید و از قفس پرندگان برای نگهداری همستر استفاده می کنید یادتان باشد درب پایین قفس را محکم با وسیله ای مثل قفل کوچک ببندید چون همستر ها با هوش بالایی که دارند به راحتی در قفس را گشوده و خارج میشوند فقط کافیست یکبار اورا از در داخل قفس بگذارید پس از چند لحظه با استعداد و هوش ذاتی خود از قفس خارج می گردد.
هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما