عروس هلندی و مطالب کاربردی

عروس هلندی:

(نام علمی: Nymphicus hollandicus) از خانوادهٔ طوطی‌های کاکل سفید و کوچکترین عضو این خانواده از نظر جثه در استرالیا می‌باشد. این پرندگان به عنوان حیوانات خانگی محبوبیت زیادی در سطح جهانی دارند و تکثیر آن‌ها نیز به نسبت آسان می‌باشد. این پرندگان پس از مرغ عشق محبوب‌ترین پرندگان زینتی محسوب می‌شوند.در قبل این پرنده را به عنوان عضوی از خانوادهٔ طوطی ها می‌دانستند اما مطالعات مولکولی اخیر این پرنده را متعلق به خانوادهٔ طوطی های کاکل سفید می‌داند. عروس‌ها بومی منطقه‌ای دورافتاده در درون استرالیا هستند که مناطق مورد علاقه انها زمین‌هایی پوشیده شده با علف و بوته درختان کوتاه است.در زبان انگلیسی این پرنده را کوکاتیل Cockatiel می‌نامند و در اغلب زبان‌های رایج دنیا به همین نام شناخته می‌شود. نام این پرنده در زبان فرانسوی Callopsitte و در زبان آلمانی Nymphensittich و در زبان عربی «الکوکاتیل» است. در زبان فارسی به این پرنده «طوطی کاکل دار» و «عروس هلندی» می‌گویند و نام «عروس هلندی» در بین پرنده فروشان و پرورش دهندگان آن به شدت رایج و متداول است. نام «عروس هلندی» در حقیقت ترجمه نام علمی و لاتینی این پرنده می‌باشد.

شکل ظاهری:

عروس هلندی پرنده زیبایی است و به رنگ‌های مختلف دیده میشود و می‌تواند به راحتی خواسته صاحبان خود را تأمین نماید. رنگ پرنده هیچ گونه تأثیری در سلامتی و یا رفتار پرنده ندارد. رنگ‌های اصلی پرنده شامل: خاکستری، سفید، کرم، زرد و قهوه‌ای است. بر روی سر پرنده کاکلی بلند و زیبا قرار دارد و بر روی گونه‌های آن یک لکه سرخ رنگ دیده می‌شود. پرنده دم درازی دارد که در انتها نوک تیز می‌باشد. از لحاظ اندازه، عروس هلندی جزو طوطی‌های کوچک می¬باشد. از لحاظ قیمت نیز، این پرنده قیمتی مشابه و یا شاید هم گران تر از طوطی¬های همسان خود داشته باشد. عروس هلندی در مقایسه با سایر حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه و غیره عمر طولانی تری دارد و بین هفده سال تا بیست سال عمر می¬کند. کاکل زرد رنگ پرنده وقتی حیوان ترسیده و یا هیجان زده باشد راست می‌ایستد، در حالی که اگر کاکل کمی کج باشد نشان دهنده آرامش خیال پرنده‌است. پر و بال این پرنده معمولاً نیمه خاکستری است و در قسمت زیرین بدن روشن تر است. یک لکه نارنجی رنگ بر روی گونه¬ها و سفیدی حاشیه بال‌ها از دیگر علایم مشخصه این حیوان است. یک ردیف از لکه¬های زرد رنگ بر قسمت زیرین بال پرنده ماده دیده می‌شودکه در نرها وجود ندارد. بعضی از انواع جهش یا ته عروس هلندی به رنگ زرد روشن هستند و جنس ماده آن‌ها پرهای دم باریک تری دارد. طول بدن آن با احتساب بلندی دم در حدود ۳۲ سانتی متر بوده و وزن آن در حدود ۷۸ تا ۱۲۵ گرم است. برخی از گونه‌ها نظیر عروس هلندی لوتینو ممکن است که وزنی بین ۷۸ تا ۹۰ گرم داشته و برخی از گونه‌های اصلاح نژاد شده و درشت هیکل آن نیز ممکن است که وزنی بین ۱۱۰ تا ۱۲۵ گرم داشته باشند.

 

طول عمرعروس هلندی:

عروس‌ها طول عمری بین ۱۵ تا ۲۰ سال دارند هرچند که برخی طول عمر ان‌ها را بین ۱۰ تا ۱۵ سال می‌دانند. گزارش‌های حاکی مبنی از عمر کردن این پرنده حتی تا ۳۶ سال نیز موجود است. رژیم غذایی و فعالیت بدنی از اساسی‌ترین فاکتورهای طول عمر یک عروس می‌باشد.

تاریخچه ی پرورش
اطلاعات دقیقی از تاریخ اهلی شدن این پرنده در دست نیست و به نظر می‌رسد که این پرنده برای اولین بار توسط بومیان ساکن در قاره اقیانوسیه اهلی شده باشد و بعدها مهاجرین انگلیسی که به استرالیا رفتند، از اولین مللی بودند که به پرورش و نگهداری از آن همت گماشتند. این پرنده در طی سال‌های ۱۸۰۰- ۱۸۰۵ میلادی به انگلستان برده شده‌است. احتمالاً این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده‌است و به تدریج پرورش و نگهداری از این پرنده در برخی از کشورهای اروپایی نظیر انگلستان، فرانسه و آلمان رایج گردیده و مدتی نگذشت که محبوبیت زیادی پیدا کرد، به گونه‌ای که امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می‌باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به علت طبیعت ملایم و کاکل رنگی و زیبای آن می‌باشد. همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می‌شود.

تنوع رنگی عروس هلندی:

تا کنون ۱۵ رنگ مختلف از عروس‌ها شناسایی شده‌است که این رنگ‌ها شامل خاکستری، سفید، ابلق، زرد، زرد مایل به سبز و غیره می‌باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino : بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی می باشن.

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگزرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

ابلق: 70% زرد یا سفید (رنگ بدن) و 30% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند

رفتار و تربیت:

عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کند. آنها کنجکاو و شیرین هستند. یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند.

بهترین عروس هلندی برای خرید یک عروس هلندی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است. این باعث می شود که پرنده به انسان خو گرفته و از او نترسد. این روش نیاز پرنده به توجه انسان را بیشتر می کند.

این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند.

تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است.فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین از فروشگاه های حیوانات تهیه کنید.

یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

191 دیدگاه برای “عروس هلندی و مطالب کاربردی”

 1. سلام وممنون از وقتی که میذارید،عروس هلندی ما کمتر از یک سال سنش هست،امروز دچار عدم تعادل شده وانگار که پاهاش میخاره هی پاهاش رو گاز میزنه در ضمن به توصیه دکترش قطره مولتی ویتامین و انتی بیوتیک داریم بهش ویدیو چون هفته پیش اسهال داشت از توجه شما سپاسگزارم

  1. با سلام:
   پرنده شما بعلت تغذیه غلط و کمبود برخی عناصر خاص و یا در صورتی که در حین درمان عارضه رخداده است بعلت میزان بیش از اندازه ویتامین و دارو دچار مسمومیت و غلظ خون گردیده است.نام دارو تجویز شده را همراه مواردتغذیه ایشش ارسال نمایید بررسی نماید . بلحاظ فوریت درمان میتوانید درمان را از طریق واتساپ یا با تماس با شماره مندرج در سایت پیگیری نمایید.

 2. سلام خدمت شما . ببخشید پیام قبلی ۲ تا شد . سایت میگفت پیام تکراریست.
  طبق گفته عروسم ۵۰ روزه هست الان اون یکی از ناخن های پاش را نداره مثل ی خون خشک شده سر ناخنش هست . ناخنش بیرون میاد یا نه ک برم بهش پس بدم؟

 3. سلام خدمت شما . رژیم دانه ای عروس لوتینو چی باشه و رژیم میوه و سبزیجات چی باشه ؟
  با تشکر از شما

  1. با سلام:
   ترکیب دانه ارزن درشت و دانه کتان. ارایه تخمه قرمز در حد کم حدود یک قاشق غذا خوری در روز. در ماه نیز میتوانید به اندازه یک قاشق چای خوری بهش شاهدانه بدهید. میوه و سبزیجات مجاز نیز بلال خام کدو سبز. جعفری و گشنیز و اسفناج .مقدار کم موز در هفته یکبار. پرتغال شیرین و نارنگی. سیب شیرین . گلابی . هلو . شلیل . گیلاس در حد کم و بدونه هسته .کلم بروکلی . لوبیا سبز نیم پز. و جوانه دانه ها.

 4. سلام خدمت شما . من ی جوجه عروس هلندی ۵۰ روزه همین امشب خریدم . گفتند ک دون خوره. رژیم دانه ای اون باید چی باشه ؟ رژیم میوه و سبزیجات اون را هم لطف کنید

  1. با سلام:
   رژیم دانه ایی کاکاتیل یا همان عروس هلندی شامل ارزن و دانه کتان و تخمه افتاب گردان خام قرمز میباشد. برای جیره میوه ایی هویج رنده شده. کلم بروکلی بلال خامسیب قرمز شیرین. گلابی . توت .کدو سبز . جوانه گیاهان . جعفری و گشنیزو اسفناج میباشد البته طیف میوه های تابستانی مجاز نیز میتوانید بدهید. و مرکبات شیرین مثل نارنگی و پرتغال . و گاهی نیز در حد کم موز

 5. سلام من یه عروس لوتینو نو حدود یک ماه خریدم خیلی گوشه گیره صدا زیاد در نمیاره دیروز دیدم کنار زبونش لکه سفید زده دلیلش چیه مریض شده؟

 6. سلام،دوروزه دو تا عروس گرفتم (به گفته فروشننده نر و ماده ) تقریبا 2 ماهه هستند،عروس ماده تا اومد تو خونه شروع کردن به لرزش و نوکش را باز نگه میداشت ،انگاری که تشنه باشه و لهله بزنه ،بعد از چند ساعت بهتر شده ،اما بعضی اوقات حالت لرزش رو داره و حتی بعضی اوقا که ایستاده چشماش رو می بنده.آیا مشکلی داره؟

  1. مشکلی وجود ندارد. این استرس جابجایی است و بهتر است پرنده در محیطی ارام نگهداری شود کمتر سمت پرندگان بروید تا 3 روز ویتامین در ابشان بی افزایید تا ترسشان بریزید تا دو هفته به پرندگان کاری نداشته باشید

 7. باسلام.من حدود 10 ماهیه که عروس هلندیامو خریدم البته جدا خریدم وجفت شدن تا الان 5الی 6 بار تخم گذاشتن اما تا حالا فقط 1 جوجه دادن. این بار اخر جداشون کردم تا تقویت بشن اما باز بعد از 15 روز که از تخمگذاریشون گذشته نرفتن رو تخماشون .البته 3تا تخمم شکستم اما مثل روز اول بودن. بنظرتون یکیشونو عوض نکنم لازمه یا نه واگه لازمه کدومو عوض کنم.شرمنده طولانی شد. ممنون

  1. مشکلی ندارد . اگر جوجه داده اند پس نطفه دار هستند و باید دنبال کمبود بدی عامل گشت مولتی ویتامین که حاوی امینو اسید ها باشد تهیه کنید و تا21 روز با دوز چند قطره هر روز در ابشان بریزید تغذیه دانه ایی نیز متنوع و جدا جدا در قفس باشد

 8. سلام من دو روزی است ک یک جفت عروس گرفتم ولی همو میزنن جفت گیری نمیکنن مشه راهنماییم کنید

  1. سلام:
   شما همچنان باید صبور باشید این زمان مدت کمی است و پرندگان برای تولید مثل نیاز به زمان جهت عادت به محیط جدید دارند.

 9. با عرض سلام وخسته نباشيد
  در ابتدا اولين بار هست كه وبسايتتون رو ديدم بسيار عالي هستين .
  مدتي هست كه يك جفت عروس هلندي بالغ كه به گفته فروشنده يك بار جوجه دادن رو خريدم
  در اين مدت با وجود قفسه بسيار بزرگ انواع دانه ها و… رفتار عجيبي ازشون ميبينم كه تو هيچ پرنده اي تا الان نديدم نر و ماده نه نسانه اي از جفت بودن نشان مي دن نه دعوا مي كنن نه به هيچ وجه تو لونه ميرن اصلا با هم هيچ كاري ندارن نه مستن نه تو لكن …
  فقط حوالي ظهر نر چند تا جيغ مي كشه … كلا نميدونم جفتن يا نه چرا لونه نميرن و… بنظرتون جدا كنم امكان داره مست شن ؟
  معدرت طولاني شد خيلي سپاس گذارم.

  1. با سلام:
   انکه چه مدتی است پرندگان را نگهداری میکنید برای ما ملاک است اگر مدت ورودشان به منزلتان حدود 2 ماه است علت مربوط به جابجایی و استرس تغییر مکانی است و تا پرندگان به محیط جدید خو نگیرند به همین حالت خواهند ماند. توجه کنی دادن ویتامین برایشان هقفته ایی یکبیار لازم است. قرار دادن ظرف های دانه ایی به صورت مجزا. ارزن >کتان> تخم قرمز و ارائه میوه جات به صورت تک وعده ایی. پر کردن لانه با خاک اره تمیز درشت و تمیز. و ایجاد محیطی کم تردد و با تنظیم نور دما میتواند در روند اغاز تولید مثلشان تاثیر گذار باشد.

 10. سلام.من یه جوجه عروس هلندی دارم که 33روزشه و کلا 4روزه پیشه منه.تو اون 29روز با سرلاک اماده تغذیه شده و نمیدونم چه مارکی ولی به احتمال سرلاک مرغوبی نبوده چون پرندم سر و گردنش کاملا کچله و فقط سرش کمی تاج در اورده بهتره بگم فقط بالهای پرنده پر دراورده ولی علایم حیاطش خوبه شیطونه راه میره کمی جیک جیک میکنه صدارو میشنوه ولی بدنش خیلی ضعیفه تو این 4روز به جز سرلاکی که صاحب قبلیش داده خودمم سرلاک میوه.سرلاک حبوبات.وسرلاک تخم مرغ بدون زرده وهویج و ساقه طلایی دادم تا کمی جون بگیره به نظرتو کارم درسته؟بعد اینکه چی بهش بدم تا جون بگیره و پرهاش زود در بیان؟آیا بهش برسم پرنده سره حالی میشه؟

  1. با سلام:
   پرنده شما سن زیادی ندارد و زمان مبرد تا پرها کاملا رشد کنند.دادن ساقه طلایی که اکیدا توصیه نمیشود و جز موارد ممنوعه است باقی موارد تغذیه مناسب است و مشکلی ندارد و همین روال را پیش ببرید.

 11. داخل لانه از رنده چوب تمیزاستفاده کردم (از نجاری تهیه کردم)ولی تا حالا هیچوقت استریل شده نبودند و مشگلی هم قبلا نداشتم .مکمل کلسیم و مینرال هم استفاده کردم ولی نه خیلی مرتب ، مولتی ویتامین توتال دارم که وقتی توی آب میریزم به خاطر بویی که داره پرنده ها اصلا نمی خورن.(لطفا راهنمایی کنید)حمام با توجه به سرد شدن هوا یک هفته یکباره که خودم اسپری میکنم.(خیلی دوست دارند)غذای خونه رو خیلی دوست دارند که معمولا نون سنگک و برنج وگاهی ماکارونی ( در حین تهیه غذا برای خودمان مقداری از آن را به صورت جداگانه بدون روغن ونمک بر میدارم)است.ماده به قند خیلی علاقه داره که اجازه نمیدهم .(حواسمون نباشه سر قندونه)از وقتی لونه گذاشتم خیلی به غذا و میوه علاقه نشون نمیدن . تخم مرغ هم بهشون میدم.ممنون

  1. با سلام:
   دادن نان توصیه نمیشود . اقداماتان مطلوب است جز مصرف نان. مرتب میوه در اختیارشان بگذارید و ویتامین دهی را نیز انجام دهید

 12. با سلام.جفت 2 ساله عروس هلندی دارم که الان در حال جفتگیری و تخم گذاری هستند.(تا حالا 3 بار جوجه دادند ) قبل ازتخمگذاری جفت ماده مدام پرهای رنگی روی گوش نر و میکند و کلا خالی شده بود.الان چند روزه که بیشتر تو لونه هستند، یک سمت پشت سر نر پر نداره و تقریبا خالی شده و کچله. به نظرتون کار ماده است یا ممکنه نشونه بیماری باشه؟چه کاری باید انجام بدم .ممنون

  1. با سلام:
   درون لانه پرندتان براده چوب استریل ریخته اید یا خیر؟ویتامین دهی پرندگانتان چگونه است؟ وضعیت بهداشت پرندگان و استحمامشان به چه میزان است؟ میزان تغذیه یا مکمل کلسیمیشان چقدر است؟از تغذیه خانگی یا نان در جیره غذایشان استفاده میکنید؟ کلیه سوالت را به دقت پاسخ دهید تا برایتان بررسی نماییم

 13. سلام. ببخشید من 1 عروس هلندی چند ماه پیش گرفنم به اسم نر. بعد براش 1ماه پیش 1جفت ماده گرفتم. حالا بعد 1ماه اون عروسم که گفته بودن نره داره تخم میذاره. الان 2روزه که داره روزی 1دونه تخم میذاره. ممکنه جفتشون ماده باشن و این تخم هام فقط به خاطر این باشه که بالغ شده؟ یا اون یکی نره و جفت گیری کردن؟

  1. با سلام:
   ماده بودن پرندگان بر خلاف گفته برخی فروشندگان امکان پذیر است چرا که تشخیص جنسیت عروس ها کمی دشوار است. اینکه پرنده دیگرتان نر یا ماده باشد نیز نیاز به بررسی دارد تا بشود جنسیت را معین نمود. تخمگذاری در عروس قبلیتان بدونه وجود جفت نیز امکان پذیر است. اینکه بدانید پرنده نر مست برای جفت شدن مداوم اواز خوانی میکند که صدایی سبیه جیغ بلند دارد که نشانه بارز نر بودن و امادگی تولید مثلی اش است.

 14. با سلام . جفت عروس هلندی من بدون گذاشتن لونه داخل قفس جفتگیری می کنند.غداشونم اصلا محرک نبوده و با توجه به تخمگذاری های قبلی که جوجه هارو سر 10 روز میزدن و مجبور بودم خودم بزرگ کنم الان نميتونم جوجه داری کنم به علت آنکه دانشجو هستم اگه لونه براشون نذارم مشگلی پیش میاد؟ باید چکار کنم؟ لطفا راهنمای کنید.

  1. با سلام:
   اگر لانه گذاری نکنید مشکلی ندارد و در صورت تخمگذاری بلحاظ انکه نمیتوانند تخم ها رو گرم کنند تخم ها جوجه نخواهند شد و میتوانید پس از تخمگذاری تخم ها را خارج نمایید.

 15. با سلام من میخوام یه عروس بخرم و دستیش کنم بنظرتون نر بهتر دستی میشه یا ماده؟
  کلا کدومش بهتره؟

  1. با سلام:
   فرق چندانی در نوع جنسیت برای دست اموز شدن عروس ها وجود ندارد اما ماده ها برای تربیت شدن و دست اموزی گزینه بهتری هستند.از انجایی که جوجه عروس میخواهید خریداری نمایید تعیین جنسیتشان در مقطع سنی جوجگی کمی دشوار است. در کل جوجه پرندگان قابلیت خوبی برای تربیت دارند و از نظر جنسیت مشکلی وجود ندارد

 16. سلام
  من حدود 4ماه پیش یه جفت عروس طوسی رنگ خریدم.
  تا دوماه اول ک جفت نبودن بعد جفت خوردن..دوماه دوم قشنگ نر میرفت لونه آواز میخوند لونه گرم میکرد..دوماه پشت سر هم هروز و هرشب ماده میرفت تو کوزه.بیشتر موقع ها دونفره باهم میرفتن تو کوزه تا پنج شش ساعت بیرون نمیامدن ..نره هیچوقت نمیدیدم با ماده نوک به نوک بشه یا سر همدیگرو بخارونن ولی همش تو کوزه بودن..اما تخم نکردن…من رفتم ماده رو عوض کردم مرواریدی خریدم الان یه هفته شده ..نر قشنگ سر ماده رو میخارونه..هم نر میره تو کوزه هم ماده..
  الان از این متن من چی فهمیدین؟
  من باید چکار کنم ک تخم بگیرم از اینا؟
  باتشکر

  1. با سلام:
   گاها پیش می اید که پرندگان لانه را یک پناهگاه برای خود تلقی میکنند که این امر عادی است و در طوطی سانان قابل مشاهده است. تعویض ماده متواند نشان از بالغ بودن آن و امادگی تولید مثلیش باشد. کمی صبور باشید تا پرندگانتان به محیط عادت نمایند و به اوج امادگی برسند. کمتر کنجکاوی کنید و محیط ارامی را برایشان محیا سازید و تنوع تغذیه را مد نظر قرار دهید.

 17. سلام
  برا جفت شدن عروس هلندی سن نر بیشتر باشه بهتر جفت میخوره یا کمتر؟اگر نر سنش کمتر از یک سال و ماده ۲سال سن داشته باشه احتمال اینکه جفت خوبی بشن هست؟؟؟؟؟؟؟
  ممنون از سایت خوبتون

  1. با سلام:
   بهتر است هر دو پرنده سنی بالای ۱۸ ماه داشته باشند البته اگر نر چند ماهی از ماده بزرگتر باشد بتر است و تسلط بهتری بر ماده خواهد داشت. در برخی موارد امکان جفت شدن نر کم سن با ماده سن بالا وجود دارد .

 18. با سلام.من یه عروس هلندی ۴ ماهه خریدم سه هفته ای میشه.فکرکنم نیمه اهلی باشه چون از بیرون قفس از دستم غذا میخوره.حالا چطوری کاملا رامش کنم.

  1. با سلام:
   باید کمی صبر به خرج دهید . پرهای پرنده را توسط یک فرد ماهر قیچی کنید تا فرار نکند و کم کم درب قفس را باز کنید و از سمت درب به پرندهغذا ارائه نمایید اینگونه پرنده را کم کم از قفس خارج نمایید در هنگام این کار دستتان را زیاد تکان ندهید و تحرکی که باعث ترس پرنده گردد را انجام ندهید زمانی که پرنده بروی دستان امد کم کم به شما خو گرفته و میتوانید پس گردندش را نوازش کنید از دست زدن به دیگر قسمت های بدن پرنده پرهیز نمایید چرا که باعث ترس و گاز گرفتن پرنده میشود.

 19. با سلام
  من تقریبا هفده روزه که یک جفت عروس گرفتم و از روزی ک گرفتم هر روز حداقل سه بار جفت گیری میکندد و ب داخل لانه هم تردد دارند اما خبر از تخم گذاشتن نیست میشه دلیلشو بگین؟؟؟؟؟؟

  1. با سلام:
   در زمان هایی که پرنده مدت کمی است که به محیط جدید امده اند نیاز است تا به محیط خو بگیرند و احساس امنیت کنند احساس امنیت یک نکته مهم در تولید مثل پرندگان است. در درجه دوم ایجاد شرایط پایدار دمایی نور و همچنین ارائه تغذیه کافی و ارائه ملزومات لانه سازی باعث تسریه در تخمگذاری میگردد. باید صبور باشید تا نتیجه حاصل شود.

 20. با سلام و عرض خدا قوت به عوامل سایت مرجع ۶۰۱۹ و تبریک بابت قالب زیبای جدید سایت (فقط هنوز هم مثل قبل کلیک راست روی تاپیک ها نمیشه کرد)
  تخمه آفتابگردان تخم هندوانه خربزه و یا کدو مشکلی برای عروس هلندی ایجاد میکنه؟
  آب آوردن و قرمزی دور چشم بیشتر در هنگام شب در عروس هلندی علتش چی میتونه باشه؟همینطور قرمزی بینی؟
  کاربرد قطره های انرو N-RO و مینرال چیه؟
  و به نظرتون بهترین جا برای تهیه دارو های بالا کجاست؟
  با تشکر

  1. با سلام:
   انشاله پس از تغییرات و بازنگری های صفحات نسبت به باز کردن یا عدم بازکردن کلیک راست اقدام خواهیم نمود در حال حاظر بعلت کپی پیست بیش از حد نگارش های سایت مجبور به بستن کلیک راست میباشیم.تخمه افتاب گردان,کدو مشکلی ندارد. البته نیاز است تخم خام و تازه باشد و فاقد نمک یا افزودنی های دیگر باشد ارائه تخم کدو باید محدود باشد و نباید پرنده را به تخمه بیش از حذد عادت دهید. میرال ها اششکال مختلفی دارند و بر اساس نوعیت پرنده کاربرد دارند در زمانی که پرنده جیره مناسب تغذیه ایی ندارند استفاده از مینرال ها میتواند نیاز پرنده را تا سطح مطلوب جبران نمایند و در روند عملکرد بدنیشان کمک نمایند.ترکیبات میرال ها متنوع میباشد و کاربرد هر گونه میرال بستگی به شرایط زیستی پرنده دارد.ما مجاز به معرفی اینگونه مکمل ها نمیباشیم و فروشندگان انها باید حتما مجوز داشته باشند.

  2. سلام . من یک عروس خریدم که پرنده فروشی گفت یک سالست . مادست . خیلی خیلی هم مسته همش سرشو میاره پایین دمشو میده بالا. یه نرم خریدم دو روز پیش که یک سال و نیم داره . ولی همش باهم دعوا می کنند . چرا ؟ به نظرتون این عکس نره یا ماده :

  3. با سلام:
   کاربر گرامی پرنده ایی که مدت مدیدی از ورودش به مکان جدید نمیگذرد بهتر است تا زمانی مجزا نگهداری شود. نزاع در این مقطع کوتاه عادی است و زمان میبرد تا دو پرنده همدیگر را مورد پذیرش قرار دهند.در تعیین جنسیت عروس ها فقط به صورت حضوری تعیین جنسیت صورت میپذیرد و از روی عکس ما تعیین جنسیت در مورد اینگونه را انجام نمی دهیم.

 21. با سلام و عرض خسته نباشید
  من ۴ روز میشه ک یک جفت عروس هلندی خریدم و از پریروز روزی حداقل دوبار جفت گیری میکنند . خواستم بدونم چند مدت بعد از جفت گیری تخم میگذارند و سوال دوم اینکه لانه سفالی ک گذاشته ام دو سوراخ دارد در واقع کوزه ای است ک قسمت پایین ان بریده شده.ایا لازم است که یکی از سوراخ های ان را بپوشانم؟
  با تشکر از شما

  1. با سلام:
   بین ۴ روز تا۱۰ روز زمان میبرد تا تخمگذاری صورت پذیرد البته این امر بستگی به شرایط نگهداری و محیطی دارد و نباید استرس در اطراف پرنده باشد.بهتر است یکی از حفره ها را مسدود کنید.الته برخی عروس ها در لانه های کوزه ای دو حفره ای نیز قابلیت تخمگذاری دارندکه این امر به پرورش پرنده ها بستگی دارد.

 22. با سلام . من جفت عروس هلندی ۲ ساله ای دارم که از دو ماهگی پیشم بودن در حال حاضر نگهداریشون برام سخت شده قلبا مایل به فروششون نیستم . آیا اهدا اونا به باغ پرندگان و یا جاهایی مثل اون کار درستیه یا خیر؟من تهران ساکن هستم.

  1. سلام خدمت شما کابر گرامی:
   لازم است بدانید حتی اگر نگهداری برایتان مقدور نیست نباید انها را به مراکز اهدا نمایید اگر قلبان رضایت به فروش ندارید یکم بیشتر فکر نمایید چون شما برای انها زحمت کشیده اید و هزینه نیز نمودید بهتر است پرندگان خود را به یک فرد علاقه مند بفروشید تا رضایت قللی از نظر انکه بعد ها چگونه نگهداری میشوند بر طرف گردد.اگر در اقوامتان فرد علاقه مند به پرندگاندارید پیشنهاد نگهداری را به انها بدهید اینگونه حتی اگر دلتان برایشان تنگ گردد نیز براحتی میتوانید به سراغشان بروید.از نظر روانشناسی تا مدتی شما دچار احساس نبود پرندگان را خواهید داشت بهتر از از هر لحاظی اماده گی دوری را داشته باشید.اگر نیاز به مشاوره بهتر دارید با مدیریت سایت تماس حاصل نمایید تا ایشان سطوح مختلف در این امر را خدمتتان. عرض نمایند

  2. من شخصا کسی رو نمییشناسم. پرنده نر هفت هشت کلمه صحبت میکنه و انواع سوت از جمله سوت رابین هود و یه مارش نظامی و یه کم آهنگ تولد و میزنه. کسی هست که به خاطر نفع شخصی نخواد بعد اونارو بفروشه؟ دوست دارم به شخصی بفروشم که پرنده رو تو پاسیو نگهداری کنه و براشون وقت بذاره.

  3. با سلام خدمت شما کاربر گرامی :
   باشماره۰۹۱۹۳۹۴۶۳۸۱ تماس حاصل نمایید. جناب احمدیان مدیریت سایت در این ضمینه علم و اگاهی بیشتری دارند و ایشان میتوانند به بهترین نحوه کمک رسانتان باشند تا مشکلتان رفع گردد.

 23. ,باعرض سلام وخسته نباشید…
  میخواستم بدونم واسه عروس هلندی توی روز بایدازلامپ خاصی استفاده بشه که جبران فقدان نورخورشید بشه؟ ممنون

  1. استفاده از نر چندان مرسوم نیست نور خورشید در حد چند دقیقه با تابش کم کفایت دارد در صورتی کهامکان ور دهی خورشیدی محیا نیست از ویتامین سه گانه برای پرنده استفاده نمایید بصورت هفته ای یکبار ۵ قطره در ۴۰ سی سی اب

 24. با سلام
  یک جفت عروس هلندی دارم حدودا”۳ ماه پیش جفت گیری کردن ولی تخم نگذاشتند. مجدا” چند روزی هستش که جفت گیری میکنن امکان تخم گذاری دارن ؟
  سن پرنده ها رو هم نمیدونم .
  ممنون از توجه شما

  1. با سلام:
   اگر پرندگانتان بالغ باشند امکان جفتگیری و تخمگذاری وجود دارد. لازم به ذکر است هرگونه رفتاری از جانب دو پرنده را نمیتوان جفتگیری نامید طوطی سانان رفتار های مشابهی دارند که مانند جفتگیری است اما در اصل ماجرا نوعی رفتار زیستی عادی تلقی میگردد.

 25. سلام یک جفت عروس هلندی دارم نر ۱ سال ، ماده ۸ ماه ، جفت گیری هم کردن اما الان ۱۵ روزه گذشته و تخم نزاشته.
  نر خیلی تو لونه میره ولی ماده ب نسبت نر خیلی کم میره،
  الانم ۲ روزه که ماده اواز مستی میخونه با اینکه جفت داره و جفت گیری هم میکنن
  حالا چکار باید کنم و کی تخم میزارن؟

  1. با سلام:
   عروس های هلندی در ۸ ماهگی قادر به تولید مثل نیستند.زمان تخمگذاری پرندگان نا مشخص است و فقط برخی علام نشان از زمان تخمگذاری دارد

 26. با درود
  نفرمودید چه زمانی باید جفتهای مولد رو از هم جدا کرد
  بعد از جوجه آوری یا اصلاً نیازی به این کار نیست؟
  و اگر نیاز است چه زمانهایی را شامل میشود
  مرسی از تلاش شبانه روزی شما

  1. با سلام:
   در طوطی سانان نیازی به جدا سازی جفت ها نمیباشد حتی اگر جفت مولد باشد و جوجه اوری نیز داشته باشند جدا سازی الزامی ندارد و میتوانید در کنار هم نگه داری نمایید اینگونه امادگی لازم را در مقطع تولید مثل را دارا خواهند بود

 27. درود به شما
  یک جفت از عروسهام چند روزیه که میرن تو لونه و مدت زیادی رو میمونند
  حالا مجبورم جاشونو از اتاقی به اتاق دیگه تغییر بدم آیا مشکلی پیش نمیاد
  چون احتمالاً جفت گیری کردند
  وقتی جوجه عروسها بزرگ شدن نیاز هست که جفت ها رو از هم جدا کنیم یا خیر؟
  و در آخر اینکه چه جور لونه ای برای عروس هلندی مناسبه چوبی کوزه و یا نوع دیگه ای از اون
  همچنین بفرمایید adce رو به چه صورت باید بدم
  دام پزشک گفت هر هفته یک روز
  اما در سایت شما خونده بودم که برای مولتی ویتامین سه روز متوالی در یک ماه مناسب است
  ببخشید که طولانی شد

  1. با سلام:
   اگر این کار شما صرفا در جهت کم نمودن استرس محیطی برای پرندگان است مشکلی وجود ندارد و میتوانید قفسشان راجابجا نمایید. لانه کوزه ای کمی سنگین هستند و نصبشان نیز کمی دشواری دارد در تابستان اگر دما متناسب باشد میتوانید از کوزه استفاده نمایید . لانه های چوبی نیز کاملا ایده ال هستند البته اگر از چوب با کیفیت و استاندارد ساخته شوند لانه های چوبی این قابلیت را دارند که متوانید در هر دمایی از آنها استفاده نمود و شرایط دمایی آنها ثابت است .ویتامینی که شما استفاده مینمایید یک ویتامین مناسب برای طوطی سانان است که بدان نیاز مبرمی دارند به ازای هر۵۰ سی سی آب ۵ قطره اضافه اضافه نمایید و هفته ای یکبار ارائه گردد.مولتی ویتامین های موجود در بازار بعلت انکه بیشتر برای طیور است و دوز ترکیبی بالایی دارند توصیه بر ارائه ۳ روز در ماه میشود.

  1. با سلام:
   در طوطی سانان ماده در ناحیه روی کمری پرنده و در ابتدای رویش گاه دم تورم یا برجستگی ایجاد میگردد که نشان از وجود تخم در بدن پرنده دارد.

  1. با سلام:
   ما انواع مختلفی از سرلاک تجاری را در بازار داریم برخی سرلاک ها فرمولی عالی دارند و برخی نیز فاقد کاربری تغذیه ایی هستند سرلاک خوب قیمتی حدود۱۰۰ هزارتومان برای هر کیلو دارد و معدود ماکز فروش معتبری وجود دارند که اینگونه سرلاک ها را عرضه مینمایند.بررسی کنید که سرلاکی که تهیه نمودیدد محصول کدام شرکت و با چه فرمولاسیونی است.سرلاک های تاریخ گذشته و بی کیفیت و تقلبیبسیاری در بازار عرضه میشوند .

 28. سلام
  جوجه عروسام که قبلا توی پستای قبلی براتون زدم (مادرشون پراشونو میکند) با سرلاک دارم بزرگشون میکنم ولی متاسفانه هی این حیوونکیا نمیدونم چرا هی اذیت میشن
  بعضی وقتا شکمشون کار نمیکنه
  بعضی وقتا خیلی شل کار میکنه
  بعضی وقتا حیوونکی بالا میاره
  کلا نگرانشونم
  جوجه عروسم وقتی توی لونه مادرش تغذیشون میکرد چشماش حسابی باز بود ولی از موقعی که بیرون آوردمش و توی کارتن گذاشتمش اولا که اصلا چشماشو باز نمیکرد ولی الان چشماشو خیلی کم باز میکنه به اندازه ساموراییا حالا نمیدونم از شدت نوره که چشماش اینطوری میشه یا نه؟؟
  کلا راهنماییم کنین سلامتی جوجه ها به راهنمایی شما بستگی داره خدا خیرتون بده

  1. با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
   تغذیهبه روش دستی نیاز به اجرایی نمودن اقدامات خاص بهداشتی ومراقبتی دارد هرگونه کوتاهی در این امر باعث میگردد تا پرنده دچار بیماری گردد.انکه چه تغذیه ایی را بعنوان سرلاک به پرندگان خود دهید و چگونگی ارائه آن یک نکته مهم است.ما در صفحجه نخست سایت روش اماده سازی و ارائه تغذیه به جوجه پرندگان را اموزش داده ایم این امر کمک میکند تا سلامت پرنده به خطر نیفتد. ارائه تغذیه سرد و همچنین مکان نگهداری نا مناسب متواند خطر افرین تلقی گردد. بالا اوردن پرندهنشان از اختلال در سیستم گوارشی است و متواند به نوع تغذیه مربوط گردد ابدار بودن و عدم اب داشتن تغذیه نیز منجر به تغییرات مدفوعی میگردد. موارد تغذیه ایی که به جوجه ها ارائه مینمایید را ارسال دارید تا برایتان بازگری نماییم. همچنین از باکس چوبی مناسب برای نگهداری جوجه ها استفاده نماییدکارتن نمیتواند مکان خوبی برای نگهداری باشد

 29. سلام
  جفت عروس دارم ، نرش آواز مستی میخونه و ماده هم فرم جفت گیری و ب خودش میگیره
  ۱ بار که از بیرون اومدم دیدم کنار هم ایستادن و ماده هم فرم جفت گیری و گرفنه اما نمیدونم جفت گیری کرده بودن یا نه!
  امروز هم نر آئاز خوند و ماده باز اون فرم و به خودش گرفت اما نرفتن سمت هم برای جفت گیری.
  از کجا بدونم جفت خوردن؟
  کنار هم میشینند و سر هم و گاهی با نوک میخارونند
  لطفا بهم بگید تز کجا بفهمم جفت خوردن
  با تشکر

  1. با سلام:
   تنها راه اطمینان در جفت خوردن دیدن لحظه جفتگیری است.پرندگانی که جفت شوند میزان و دفعات جفتگیریشان زیاد خواهد بود.

 30. با درود مجدد به شما و عرض خسته نباشید به خاطر تلاش بی وقفه در رابطه با جمع آوری مطالب ارزنده
  من منتظر e mail شما هستم
  از لطف شما بی نهایت سپاس گذارم

  1. با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
   بعلت اختلالی که در چند روز گذشته با آن مواجه شدیم از وقفه ارسال پاسخ ایمیلتان پوزش میخواهیم و پاسخ را برایتان ارسال خواهیم نمود.

 31. با درود
  از مطالب بسیار خوب شما و تلاش شبانه روزی تان جهت پاسخ گویی به هم وطنانتان تشکر میکنم
  من دو هفته است که دو جفت عروس گرفتم برای شروع تکثیر اما به دلایلی مجبورم یکی از جفتها رو نگه دارم
  اکثهای جفتها رو برای شما فرستادم اگه ممکنه راهنمایی کنید کدوم جفت باز دهیه بیشتری داره
  راستی عروس هام با هم جفت خورده هستند
  بدرود

  1. با سلام:
   پس از برررسی پاسخ ار طریق ایمیل مستقیم برایتان ارسال خواهد گردید.

 32. عروس مادم فکر کنم دیوونه شده
  قشنگ به بچه هاش غذا میده و چینه دونشون پر پره ولیییییی پرهای پشت عروسا که تازه داره در میاد از غلافش رو میکنه و خونه میکنه این حیوونکیا رو
  دیروز پر زیر گلوی جوجشو کنده بود اول فکر کردم گلوی عروسم پاره شده و داره میمیره چون خونریزیش خیلی زیاد بود بعد فهمیدم که این مادهه میره و پراشونو میکنه و با نوکش میگیره و تو نوکش میگردونه
  علت این کاره ماده چی میتونه باشه
  دیشب تا امروز ماده رو جدا کردم از بچه ها ولی متاسفانه نر اصلا به بچه ها غذا نمیداد و چینه دونشون خالی شده بود به محض اینکه ماده رو برگردوندم به قفس شروع کرد به غذا دادن به جوجه ها ولی دوباره همون حرکت پر کندن رو داره ادامه میده
  تو قفس هم از لحاظ غذا همه چی هست
  ارزن و گندم خیس خورده و نون خیس خورده رو خیلی دوست دارن کف دریا آب تازه روزانه و تخمه خلاصه نمیدونم چرا اینکارا رو میکنه دیوونه شده
  چه راه حلی هست که بچه ها زنده بمونن
  اگه خودم بخوام با سرلاک بهشون غذا بدم هر چند ساعت باید بهشون غذا بدم چون سرم شلوغه و حسابی مشغله دارم

  1. با سلام:
   از وان استحمامی برای پرندگان استفاده نمایید. لانه پرنده را مداوم تمیز نمایید . از دست زدن به جوجه ها نیز پرهیز نمایید برخی موارد دست زدن به جوجه باعث میگردد ماده ترغیب به این امر گردد.از وجود کنه یا شپشک مطمئن گردید .دمای محیطی نگهداری را کمی کاهش دهید گرمای زیاد باعث کلافگی در پرنده میگردد.از دادن نان به هر نوع شکلی به شدت پرهیز نمایید باعث عارضه و واکنش های غیر معمول در پرنده میگردد.در صورتی که ماده همچنان رفتار خوشونت امیزی دارد باید به روش دستی تغذیه دهید اموزش این امر در صفحه نخست سایت وجود دارد.

 33. جوجه عروسام دنیا اومدن تو هفته سوما ولی ظاهرا کوزه واسشون کوچیکه و امروز صبح دیدم یکی از جوجه ها از کوزه افتاده بود بیرون
  با گرمای نفسم گرمش کردم و دوباره گذاشتمش توی کوزه
  با توجه به گرمای شدید هوا آیا میتونم جوجه ها رو از کوزه بیارم بیرون و گوشه از از قفس رو یک ظرفی چیزی بزارم و بچه ها رو بزارم روش تا دیگه از بالا پرت نشن پایین
  آیا والدین قهر نمیکنن که به جوجه غذا ندن؟؟؟؟؟!!!
  لطفا سریعتر راهنماییم کنین

  1. با سلام:
   اگر جوجه پرندگانتان دارای پر هستند میتوانید خارج سازی نمایید و در محیط قفس نگهداری نمایید. البته این را نی یاد اور گردیم اگر میخواهید جای لانه ای دیگری را در قفس تعبیه نمایید باید این اقدام را قبل از خارج سازی کوزه انجام دهید تا ترس ناشی از آن در پرندگان از بین برود پس از ۲ روزمیتوانید جوجه ها را منتقل سازید.

 34. عزیز پرنده ی من عروس هست.
  برای این که از بین بره از چی استفاده کنم؟
  خیلی ممنون

  1. با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
   جهت نظافت قسمت تمیز میتوانید از مقداری شامپو بچه و یک تکه ابر استفاده نمایید مقداری شامپو بچه را روی ابر مرطوب ریخته و کمی مالش دهید تا ابر کف کند سپس محل مورد نزر را به ارامی با ابر بکشید و پس از آن دم را بشویید البته بعضی لکه ها تداوم و ماندگاری سخت دارند که نیاز است در چند روز این اقدام را تکرار نمایید.

 35. سلام
  من ی لوتینو دارم اخر پرهاش یکم سیاهه(که انگار از کثیفیه)با ابتنی میونه ی خوبی نداره،چند بار روش اب اسپری کردم اما درست نشد.
  امکان داره از تغذیه باشه؟
  غذاش:
  ارزن پایه هست،یک چهارم تخم کتان،یک هشتم کافشه ،روز ده بیستا تخمه
  سه روز در میان سفیده تخم مرغ،سبزیجات(بیشتر شوید جعفری گشنیز)،هویج و سیب رنده شده،گندم پخته بهش میدم.
  ممنون

  1. با سلام:
   کثیفی دم نشان از کمبود برخی املاح و ویتامین های پیش نیاز است که پرنده از نظر بدنی با فقر رو برو گردیده و قادر به تولید چربی نمیباشد.استحمام دهی مرغ عشق ها اصول خاص خود را دارد وشما فقط مجازید قسمت زیر سینه پرنده را با اب اسپری نمایید نباید مرغ عشق ها را به صورت کامل اپاشی نمود این امر باعث ترس آنها از استحمام میشود.

  1. با سلام:
   اگر طوطی عذروستان بالغ بوده باشد بعلت انکه با پرنده ای از همسان خود در حال زیست است جفت میخورد و همین علت باعث عدم سخنگویی آن میگردد و تنها راهکار موجود ان است که یا پرنده را جدا نگهداری نمایید و از قابلیت سخنگویش بهره ببرید یا در کنار جفت نگهدارید و منظر تولید مثل و جوجه اوریشان باشید.

 36. سلام
  کانال کولر خونه ما ، رو ب روی ، قفس عروس هلندی هاس ،
  تا الان روشن نکردیم ، جکار کنم واسشون ضرر نداره?
  راهنماییم کنید لطفا

  1. با سلام:
   محل قفس را جابجا نمایید. همانکه باد مستقیم بهشان نخورد کفایت دارد و روش بودن کولر منعی ندارد

 37. سلام من دیروز ی جوجه عروس هلندی که تازه دونه خور شده خریدم اوردمش خونه هیچی نمی خورده از اون موقع اما وقتی با دست مغض تخمه رو بهش دادم با ولع خورد یعنی امکان داره نتونه غدا بخوره؟امکان داره حیوون تلف بشه؟چجوری بهش یاد بدم اب و غذارو خودش بخوره؟
  خیلی ممنون

  1. با سلام:
   در برخی موارد و در طوطی سانان عدم تغذیه تا۴۸ ساعت اول کاملا عادی است البته این امر مربوط به جوجه هاییی بابیش از ۴ ماه سن است.اگر سن پرنده کم باشد باید تا مدتی تغذیه با دست صورت پذیرد تا زمانی که پرنده خود بتواند تغذیه نماید . طوطی سانان آب کمی میخورند که چندان جای نگرانی نیست البته در مورد تغذیه باید تا زمانی که پرنده خود قابلیت تغذیه پیدا نماید با دست تغذیه شود.

 38. سلام
  تاپ گذاشته بودم اما روش نرفت و یکم هم ازش ترس داشت چکار کنم که استفاده کنه ازش؟
  در ضمن روش صحیح حرف آموختن چیه؟
  ممنون

  1. با سلام:
   تاپ را در قفس قرار دهید و سعی نکنید که پرنده را با حرکات دست مجبور به رفتن بر روی تاپ نمایید بگذارید پرنده خود اقدام به اینکار نماید پس از قرار دهی تاپ مدتی زمان نیاز است تا پرنده نسبت به آن احساس امنیت کند.روش صحیح صحبت اموختن به پرندگان کمی صبر و تحمل است البته نیاز است فقط یک نفر پرنده را مورد اموزش قرار دهد و تا زمانی که پرنده قادر به بیان اولین کلمه نشده است نباید کلمات دیگر را به آن اموخت

 39. با سلام و عرض خدا قوت
  ببخشید سنگ پا صاف برای جوجه.عروس هلندی خوبه میشه تو قفسش گذاشت؟
  و کلا تو قفس جوجه عروس هلندی به غیر از جا آبی و جا دانی چه چیز هایی لازمه؟
  تخم جارو برای عروس هلندی بالغ چه فایده ای داره؟
  با تشکر از عوامل سایت خوبتون

  1. با سلام:
   بهتر است بجای سنگ پا از بلوک های معدنی و یا از کف دریا در قفس پرنده استفاده نمایید.اگر قفس پرنده فضای کافی را دارا میباشد استفاده از یک اسباب بازی همچون تاپ کاربرد دارد. تخم جارو هیچ کاربردی در تغذیه طوطی سانان ندارد و توصیه میگردد از ارائه آن به پرندگان خود پرهیز نمایید

 40. با سلام
  آیا نان های صنعتی غنی شد ه مانند شرکت سه نان هم ضرر دارد برای جوجه عروس هلندی؟
  در ضمن از هزینه های سایت با خبر هستم و حذف آن ها اصلا مقرون به صرفه نیست پیشنهاد میکنم که از قالب های آماده برای تبلیغات روی همه صفحاتتان بهره ببرید.
  با تشکر از شما دوست گرامی

  1. با سلام:
   نان های صنعتی منعی نداردنان های پروبیوتیک صنعتی مفید تر هستند. البته باید تدال در ارائه آنرا رعایت نمایید زیاد روی در ارائه اینگونه نان ها به پرندگان نیز میتواند باعث بروز برخی حساسیت های گذرا گردد.
   در گذشته ما کادر و بخش تبلغاتی داشته ایم اما استقبل چندانی از آنها نگردید که این بخش را حذف نمودیم.مدیریت سایت در تلاش برای راه اندازی و عرضه محصولات انحصاری در فروشگاه سایت است که با شروع کار فروشگاه کلیه هزینه ها از این طریق تامین میگردد وتبلیغات را به کل حذف خواهیم نمود تا موجب ازدگی خاطر کاربران نگردد.

 41. سلام
  عروس هلندیم از خورد کردن نان لواش و خوردن بعضی هاش لذت میبره و دیشب دیگه کارش به جایی رسید که اومد داخل سفره و لواش ها رو خورد کرد.آیا نان لواش و یا کلا غلات برای عروس هلندی ضرری داره؟
  ممنون درضمن تبریک میگم سایت بسیار خوب و مرجعی دارید ولی بهتره این تبلیغات رو یکم سازماندهی کنید و در قالب سایت جا دهید.ایشالله مدیر سایت هم هر چه زودتر سلامتیشونو بدست بیارند

  1. با سلام:
   نان های تولیدی در ایران بلحاظ نوع تنوع تغذیه ای ما ایرانیان با تولیدات نان در سایر کشور ها دارای فرق بسیاری است و همین امر باعث میگردد ما کیفیت نان مطلوبی نداشته باشیم با انکه ممنویت بر استفاده از جوش شیرین به یک قانون تبدیل شده است اما برخی نانوایان همچنان از جوش شیرین و در ابعاد خطر افرین از جوهر قند یک بهبود دهنده صنعتی خطرنانک استفاده مینمایند این موارد برای سلامت انسانها خطر ناک است چه برسد به پرندگان و حیوانات. اختلات سیستم های گوارشی یکی از موارد شایع در تغذیه پرندگان با نان های سنتی هستند. مخمرها نیز میتوانند باعث بروز این اختلات شوند اما میزان آن نسبت به جوش شیرین کمتر است توصیه مینماییم از دادن نان به پرنده خود پرهیز نمایید.انچه که باعث به ترغیب طوطی سانان به خوردن نان میشود نمک نان است که میتوانید از مکمل های یدی مخصوص پرندگان درحد محدوددر جیره غذایی پرنده بهر ببرید.(ضمن عرض پوزش و عذر خواهی بخاطر تبلیغات:ما بعنوان یک سایت تحقیقاتی مشغول بکار هستیم و هزینه بالایی را این امر میطلبد وتا کنون تمام هزینه های جاری را مدیریت سایت بدونه هیچ چشم داشتی متقبل گردیده است تا تمام اطلاعات کاملا رایگان در دسترس عموم هموطنان قرار گیرد اما مدتی است ما با مشکل تامین منابع مواجه شدیم و علارقم میل باطنی مجبور به قرار دهی تبلیغات گشته ایم تا بتوانیم بخش کمی از هزینه ها را از این طریق جبران نماییم,مدیریت سایت قول مساعد داده اند ودر تلاش هستند تا هزینه ها را از طریق دیگری تهیه نماید و کاملا تبلیغات را در سایت همچون گذشته حذف نماید تا کاربران با فراق خاطر بیشتری از این مرجع استفاده نمایند.تلاش ما جلب رضایت کاربران و هموطنان عزیزمان است

 42. سلام
  ببخشید عروس هلندی من عادت داره شبا روی ظرف غذاش بخوابه و صبح که بیدار میشم مدفوعش تو ظرف غذاش ریخته.واسه سلامتیش مضر نیست؟چجوری این عادتشو ترک بدم؟

  1. سلام:
   اگر حجم مدفع کم باشد ایرادی ندارد.بهتر است ظرف دانه ای با رنگ دیگری خریداری نمایید و محل قرار دهی ظرف دانه را نیز جابجا نمایید.چوب نشیمن مناسب برای طوطی خود تهیه نمایید تهیه یک چوب نشیمنگاه مناسب در رفع این گونه رفتار ها تاثیر دارد. از تاپ مخصوص نیز میتوانید استفاده نمایید بیشتر طوطی سانان علاقه دارند بر محلی با ارتفاع بخوابند اینگونه حس امنیت دارند اگر قفس پرنده دارای ضای مناسب است چوب نشیمنگاهی در قسمت بالای قفس نصب نمایید و یا از یک تاپ باسایز پرنده بهره ببرید.قفس پرنده را در جایی قرار دهید تا پرنده با حس امنیت بیشتر مواجه گردد.

 43. سلام خدمت شما
  یک جفت عروس دارم که تازه جفت خوردن و جوون هستند.
  هر ۲ تاشون ، گاهی اوقات تو طول روز جفتشون صدایی از خودشون در میارن انگار که دارن صدا میکنن ، مثل جیک جیک
  ، تو لونه هم میرن .
  ماده زیاد صدا میکنه
  دلیلش چیه?

  1. سلام:
   صدای یکنواخت همچون اواز خوانی مداوم نشان از سلامت کامل پرنده دارد و میتواند بیانگر پپذیرش همدیگر برای تولید مثل و جفت شدن باشد.

 44. یعنی ، ماده وقتی زگذزمان تخم گذاریش نزدیک بشه میره تو?
  چند ردزورعد ماده میره تو جا گرم کنه ?
  الان فقط نر میره تو بعد ۱ دقیقه حدودا میاد بیرون ، وقتی هم میره تو ماده صداش میکنه

  1. سلام:
   کاربر گرامی در هنگام نگارش سوال خود کمی دقت نمایید و سوال خود را اصلاح نمایید.

 45. سلام ،
  عروس نر ، من الان میره تو لونه و میاد بیرون
  اما ماده هنوز نمیره
  دلیلش چیه فقط نر میره

  1. سلا:
   ورود نر به لانه نشان از ترغیب ماده برای ورودبه لانه است.این را نیز اضافه نماییم برخی طوطی سانان علاقه وافری به داشتن یک پناه گاه دارند و برای استراحت مبادرت به ورد به لانه مینمایند

 46. سلام
  مرسی از سایت خوبتون
  من دیشب برا عروس هام لونه گذاشنم ، اما ازش میترسن ی خورده ، هنوز هم توش نرفتن
  جفت گیری هم کردن
  چکار باید بکنم

  1. سلام:
   ترسشان برطرف میشود. این را بیاد داشته باشید قبل لانه گذاری در قفس میبایست لانه را از چند روز قبل در اطراف قفس قرار دهید تا پرنده نسبت به آن هراسی پیداننماید و سپس لانه را در قفس جایگذاری نمایید.چند روزی زمان خواهد برد تا پرنده به لانه عادت نماید و پس از آن به لانه نیز وارد خواهد گردید.کمی صبور باشید و محیطی کم استرس را برایشان محیا سازید اینگونه به حصول نتیجه مطلوبی دست می یابید.

 47. سلام
  از کجا بفهمم عروس هام جفت خوردن
  صبح بلند شدم دیدم دارن جفت گیری میکنن ماده هم ی صدایی ریز در میاورد
  فعلا دیگه جفت گیری نکردن
  الان رو چوب پیش هم میشینن، سرهمو گاهی اوقات میخارونن ،

  1. سلام:
   خودتان به آرامی پرنده را با دست بگیرید این عمل را تا زمانی که پرنده خود در دستانتان بیاید انجام دهید.

 48. سلام دوباره
  اگه رو دست نیومد باید بزور بگیرمش؟جیغ نمیزنه مگه؟الان هم وقتی از بیرون قفس دستم رو جلو میبرم یکم وای میسه و ده ثانیه بعد دور میشه.
  بعضی وقتا هم بال میزنه یا تقریبا بی تابی میکنه!مشکلی داره به نظرتون؟بعضی وقتا هم عطسه پشت سر هم میکنه،البته ازوقتی که واسش تخمه گگذاشتم،ولی مشکل تنفسی یا آبریزش چشم و بینی نداره.آیا سرما خورده؟
  با تشکر از پاسخگوییتون

  1. سلام:
   لازم است بدانید هر نوع تغذیه ایی که برای پرنده تهیه مینمایید را خودتان تست کنید از از سالم بودن تغذیه مطمئن گردید . برخی تخمه ها و دان ها ممکن است کهنه و مانده باشند و همین امر باعث بروز مشکلات گوارشی میگردد.دانه هایی که مزه نای و بد و تلخ دارند بیشترین علت مسمومیت و مشکلات گوارشی پرندگان هستند.عطسه در حد کم و در فواصل زیاد در طوطی سانان عادی است اما اگر تعداد دفعات عطسه در روز زیاد باشد بینگر عارضه در پرنده است.سرما خوردگی در طوطی سانان دارای تمامی علائمی که گفته اید میشود در ابتدای سرما خوردگی پرنده بی حال است سپس ابریزش شروع میگردد و بعد آن عطسه بوجود می اید.اگر جهت جدا سازی پوسته دانه ها در جا دانه ای پرندگان خود فوت مینمایید از این امر دوری جویید اینامر باعث بیماری گوارشی و عفونی میشود.دمای محیط نگهداری پرنده را بررسی نمایید دمای نگهداری نباید کمتر از۲۴ درجه باشد.

 49. با سلام و عرض خسته نباشید
  ببخشید یه جوجه عروس هلندی دارم،دو ماه و نیم مشه،به نظرتون الان میتونم رامش کنم؟درضمن عموم پرهاشو بریده،تجربشو داره ولی نه در عروس هلندی.اگه میشه لطفا بفرمایید که چطور رام و دستیش کنم؟یا رو سایتتون بهترین روش حیوان دوستانشو قرار بدید.در ضمن یکم ترسو هست ولی میل به گاز گرفتن نداره ظاهراً میری جلوی قفسش یکم میترسه
  با تشکر از سایت عالییییتون

  1. سلام:
   بعله میتوانید در این مقطع سنی پرنده را دست اموز نمایید.قبل از دست زدن به پرنده نیاز است نظافت را رعایت نمایید و حتما دستان خود را با اب صابون تمیز بشویید تا موجب بروز بیماری در پرنده نگردید. تا۳ هفته مستمر و در هر روز ۳ بار پرنده رابه ارامی و با خونسردی کامل از قفس خارج سازی نمایید به نحوی که پرنده نترسد پس از آن پرنده را به ارامی نوازش دهید این عمل میبایست۱۵ دقیقه باشد تکرار این امر باعث میگردد تا پرنده به شما خو بگیرد. در هفته اول و دوم نیاز به ارائه هیچگونه تغذیه با دست نیست اما از هفته سوم میتوانید تکه های کوچک میوه را در دست گرفته تا پرنده به خوردن تغذیه از دست شما نماید پس از انکه پرنده عادت به تغذیه از دستان شما نمود دیگر براحتی میتوانید پرنده را مورد تعلیمات دیگر قرار دهید.(بیاد داشته باشید نسبت به پرنده کاملا مهربان باشید و به ارامی و با حوصله زیاد به آن تعلیم دهید. هرگونه شوک ناگهانی باعث ترس در پرنده میشود . اموزش در محیط خلوت باایمنی بالا می تواند اقدام خوبی در تربیت راحتر باشد)

 50. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما عوامل خوب سایت مرجع ۶۰۱۹
  یک عروس هلندی ابلغ (لوتینو-خاکستری) امروز خریدم که دو ماهشه موقع خرید فروشنده پر هاشو برید تا بتونم رامش کنم حالا هم که آوردیمش خونه یه گوشه نشسته و کمی هم میلرزه.لطفا راهنماییم کنید که آیا مشکلی داره یا نه؟کی و چگونه باید رامش کنم؟به ازای چقدر ارزن باید چه مقدار از دانه های دیگر مانند تخم کتان و منداب و … که درمطلبی در سایتتان اشاره کردید به عنوان غذایی که همیشه در جیره اصلیشون هست استفاده کنم؟چه غذایی به عنوان غذای کمکی و تقویتی و تشویقی میتوان به آن داد؟
  ممنون از سایت خوبتون

  1. با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
   لازم است بدانید که طوطی سانان پس از نقل مکان به مکان جدیددچار استرس میگردند و باید در کمال ارامش و به دور از هرگونه هیاهو نگهداری گرددتا به محیط جدید خو بگیرند.تا چند روز از نزدیک شده به پرنده به شدت خوداری نمایید.احتمال عدم تغذیه پرنده تا۴۸ ساعت بعد وجود دارد پس هر نوع تغذیه ای را که فکر مینمایید برای پرنده مفید است را در قفس قرار دهید و به هیچ وجه تا فاصله۳ متری قفس به آن نزدیک نگردید.دورا دور حواستان به پرنده باشد تا در صورت عدم تغذیه تمهیدات خاص خدمتتان ارائه گردد.به تمام افراد خانوادتان نیز اطلاع دهید تا مراقب باشند به قفس و پرنده نزدیک نگردند و در این چند روز از ایجاد صدای بلند تا حد ممکن دوری جویند و از کنجکاوی در این چند روز دوری جویند.ترکیب دانه ایی را مطابق انچه اموزش داده شده است به پرنده ارائه دهید . و در جهت دست اموزی پرنده نیاز است تا ۲ هفته و حتی بیشتر صبر نمایید تا پرنده به محیط جدید عادت نماید وبه امنیت مکانی برسد.ویتامین سه گانه تهیه نمایید و در این چند روز ابتداعی در اب پرنده بر میزان ۸ قطره در ابش حل نمایید

  2. با عرض سلام و خسته نباشید دوباره
   ازجوابتون ممنونم . اما منظور من درباره جیره اصلیشون مقادیر تخم منداب و تخم کتان و … در ارزن است. در سایتتون فقط به اجزاء تشکیل دهنده جیره غذایی اصلیشون اشاره فرمودید.لطقا مقدار اضافه کردن تخم های کتان-شلغم-منداب-کاهو-کلم فمری و تخمه قرمز در چه مقدار ارزن را بفرمایید.همه این تخم ها در دسترسمون هست اگه مقدارشون بفرمایید ممنون میشم.درضمن خدا رو شکر هم غذا خورد و هم ارزن.ولی هنوز بعضی وقت ها بک جا می ایستد و بعضی وقت ها جنب و جوش و بی قراری میکند.
   ممنون از جوابگویی و سایت بسیار خوبتون

  3. سلام:
   به ازای هر ۲ کیلو ارزن درشت این دانه ها را ترکیب نمایید:۴۰۰گرم کتان.۲۵۰گرم کلم.۲۰گرم کلزا.۱۰۰گرم کافشه.۵۰ گرم شاهدانه.منداب۵۰گرم,دانه نیجر۱۰۰گرم.تخم کاهو۱۰۰گرم.(تخم شلغم نیز نیازی نمیباشد در ترکیب باشد)گوشه گیری و استرس پرنده از چند روز تا ۲ هفته پس از ورود به مکان زندگی جدید عادی است کمی صبور باشید و بگذارید پرنده به محیط جدید خوبگیرد و نسبت به پرنده کمتر حساسیت و کنجکاوی نشان دهید.بهترین اقدام ایجاد محیطی کم سر و صدا و کم استرس برای پرنده است. بهتر است ساعت خواب پرنده را نیز تنظیم نمایید و با تاریکی نور بیرون محیط را نیز تاریک نمایید تا پرنده استراحت نماید.

 51. سلام یه عروس دارم ۶ ماهشه ، بالهاشو باز میکنه و سوت بلبلی میزنه ، اوایل مستی شه
  یک ماده هم داییم داره ۵ ماهشه ، بندازمشون کنارهم تنها نباشن ?
  امکانش هست زودتر از ۱ سالگی تخم بزارند

  1. با سلام:
   در کنار هم نگهداری هر دو پرنده باعث نشاط و حفظ سلامتشان میگردد حتما این کار را انجام دهید.در مورد تخم گذاری باید بگوییم خیر .هر پرنده ای بر مبنای نژادش مرحله سنی بلوغی خاص خود را دارد که حتما باید این مدت سپری گردد.پرندگان ماکروویو نیستند که هر لحظه ما بخواهیم تولید مثل نمایند

  2. سلام، من اون ماده رو از داییم گرفتم ، الان تو دو تا قفس جداگانه نگهشون میدارم ، و با سوت زدن همدیگرو صدا میکنن، مخصوصا ماده،
   گاهی اوقات میارمشون بیرون و میزارمشون پیش هم دعوا جزیی میکنن ، و اون نر مثلا نمی زاره ظرف غذایی که ب صورت مشترک بیرون قفس میزارم براشون و ماده بهش نزدیک بشه
   شما توصیه ای دارید ? چرا دعوا میکنن ?

  3. سلام:
   بگذارید پرندگان دائما کنار هم باشند . جدا سازی مداوم باعث ترس در آنها میشود.برای انکه بر سر غذا نزاع ننمایند از دو ظرف دانه ایی به صورت مجزا استفاده نمایید اینگونه به حسب مرور زمان رابطه خوبی پیدا خواهند نمود.

 52. سلام ، من عروس هلندیم رو اگه ۴ روز تنها بزارمش تو خونه با آب غذا کامل مسکلی پیش میاد?
  میختم برم سفر کسی نیست نگه داره

  1. با سلام:
   اگر در اقوام کسی را دارید که از او مراقبت نماید پرنده را به انها بسپارید در غیر این صورت اگر اطمینان دارید این مقدار غذا و اب کفایت ۴ روز را مینماید مشکلی پیش نخواهد امد اما لازم است موارد دیگر را نیز پیش بینی نمایید احتمالات طولانی شدن سفر میتواند گاهی مواقع اتفاق افتد پس ملاک تغذیه و آب را برای۶ روز پیش بینی نمایید. چندین ظرف مختلف برای اب قرار دهید و ظرف تغذیه نیز چندتا بصورت مجزا باشد و تغذیه فقط دانه باشد.قفس پرنده را نیز کاملا قبل رفتن نظافت نمایید و حتما قبل از عظیمت به سفر موارد را یکبار دیگر کنترل نمایید.سال پر از برکت وسفر خوشی را برایتان ارزو مندیم

 53. سلام یک عروس دارم متولد مهر ماه امساله نسبت به ماه گذشته ساکت تره و انگار کسله درضمن پرهاشم میریزه گاهی اوقات ،
  کسل بودنش به همین دلیل دوران پرریزیشه?
  چقدر طول میکشه پرریزیش تموم شه

  1. با سلام:
   اینگونه رخدا و رفتار ها در زمان پر ریزی کاملا عادی است.پر ریزی به دمای محیط مربوط است هرچه دما و گرما زیاد باشد پرنده با اطمینان اقدام به پر ریزی مینماید.
   حدود۱ الی۲ماه زمان میبرد.مدت زمان پر ریزی وابستگی نزدیکی به تغذیه دارد هرچه تغذیه ایده ال باشد و املاح مورد نیاز در دسترس پرنده باشد زمان کوتاهتری خواهد برد

 54. سلام
  عروس هلندیام تو این هفته ۲ بار جفت گیری کردن چند روز طول میکشه تا ماده بره تو لونه و تخم گذاری کنه .

  1. با سلام:
   حدود ۱ هفته. اما کلیت زمان تخم گذاری هر پرنده ای مستلزم محیط ارام و کم استرس و تغذیه مناسب است. در این دوران از هرگونه ایجاد شوک و کنجکاوی تا حد مقدور دوری جویید.

 55. سلام
  یه جفت عروس هلندی مولد خریدم چه مدت طول میکشه تا به مکان جدید عادت کنه و تخم گذاری کنه

  1. با سلام:
   ۲ روز اول وزود پرندگان به مکان جدید مرحله کاملا حساس است و میبایست در این مدت استرس محیطی را برای پرندگان به کمترین حد خود برسانید تا دچار مشکل عدم تغذیه نگردند.تا۱۴ روز بعد از این مدت همچنان لازم است قفس پرندگان در مکان ابتدای ثابت بماند و هیچگونه جابجایی رخ ندهد تا پرندگان به امنیت مکانی برسند.۴۵روز تا۲ ماه زمان خواهد برد تا پرندگان به شرایط جفتی برسند. باقی عوامل تاثیر گذار در تولید مثل پس از این مدت منحصر به رعایت نوع تغذیه,دمای محیطی,نور محیطی مناسب و حداقل بودن میزان استرس محیطی میباشد که رعایت این عوامل توسط فرد نگهدارنده موجب تولید نسل خواهد گردید

 56. سلام
  ی سوال داشتم
  عروس من ۵ کلمه حرف زدن و یاد گرفته، چکار باید کنم واضح و واضح تر بشه صداش تو تقلید کلمات؟

  1. با سلام:
   اموزش صحیح سخنگویی پرندگان نیاز به تمرین مستمر و بیان اموزشی کلمات توسط یک نفر است تا پرنده قادر به بیان با وضوح کامل گردد تمرین کلمات قبلی را به صورت تک کلمه را تا درست بیان نمودن پرنده ادامه دهید

 57. سلام ممنون از سایت خوبتون
  تو کامنت ها خوندم دستور درست کردن سرلاک و میخاید بزارید من گشتم پیدا نکردم . کی روی سایت قرار میدید?
  من یک عروس نر دارم که ۵ ماهشه ، موقع هایی ک تو قفس اواز میخونه
  موقع هایی هم که میارمش بیرون جلوی آینه بالهشو باز میکنه کمرشو میبره پایین و اواز میخونه
  علایم مستی داره گمونم درسته?
  بعد از کجا میشه فهمید که مست مست شده?
  اگه تو مستی بمونه و جفت کنارش نباشه چ مشکلی پیش میاد

  1. با سلام:
   اعضای تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ در حال نگارش و تکمیل این آموزش هستندو با امید برخداوند متعال در چند روز اینده مطلب فوق را در سایت قرار خواهیم داد.
   لازم است بدانید:طوطی سانان پرندگانی همنوع زیست و علاقه وافری به بودن همنوعان خود در کنارشان دارند. از انجا که پرنده شما تنها نگهداری میشود با دیدن خود در اینه اینگونه رفتار ها عادی است و نوعی غریضه ذاتی در پرنده محسوب میگردد و ارتباطی به مستی پرنده ندارد.علت بیشتر آواز خوانی پرنده تنها یک نوع ارسال درخواست در محیط برای یافتن یک هم نوع و هم نسل است. توصیه اکید ما این است تا برای پرنده خود یک جفت تهیه نمایید تا پرنده شما دچار افسردگی تنهایی نگردد.

 58. سلام ممنون از سایت خوبتون
  من یک عروس نر دارم که ۵ ماهشه ، موقع هایی ک تو قفس اواز میخونه
  موقع هایی هم که میارمش بیرون جلوی آینه بالهشو باز میکنه کمرشو میبره پایین و اواز میخونه
  علایم مستی داره گمونم درسته?
  بعد از کجا میشه فهمید که مست مست شده?
  اگه تو مستی بمونه و جفت کنارش نباشه چ مشکلی پیش میاد

 59. سلام، عروس من ۵ ماهه شده متولد مهر ماه هست
  دیروز و امروز ۲ تا از تاج هاش دیدم افتاده چرا ? 🙁

  1. با سلام:
   در پرندگان جوان این امر عادی است.در چرخه رشد پرنده پر ریزی های مقطی رخ می دهد تا پرهای جدید رشد نمایند.پرهای کاکل پرنده مدتی بعد رشد خواهند نمود.

 60. سلام
  لطفا طرز تهیه یه سرلاک خوب رو بهم بدید..
  سرلاک های اماده قیمت با لایی دارن.
  یه سوال دیگه هم دارم مولتی ویتامین الحاوی که واسه کودکانه خوبه؟
  من هفته ای ۲ بار میدم

  1. با سلام:
   تغذیه سرلاکی برای چه پرنده ای با چه سنی میخواهید؟ما به دفعات گفته ایم استفاده از هرگونه دارو و مکمل هایی که برای انسان ها کاربرد دارد برای پرندگان خطر افرین و مسمومیت زا میباشد(دوز های دارویی انسانی بیشتر از دوز های استاندارد برای پرندگان است و دارای چربی هستند که برای پرندگان خطر افرین است. در تمام دارو خانه های دامپزشکی انواع مختلف دارو ها و ویتامین های مکملی برای پرندگان و حیوانات وجود دارد که مخصوص حیوانات تهیه و فراوری شده اند از دادن دارو های انسانی چه کودکان چه بزرگسالان دوری جویید.مصرف بیش از حد ویتامین ها باعث نقرس در پرنده میشود

  2. طرز تهیه سرلاک برای جوجه ۱۵ ، ۲۰ روزه میخاستم
   میشه اسم یک مولتی ویتامین خوب که قیمتش هم مناسب باشه بگید

  3. با سلام:
   در سوال قبلیتان نیز گفتیم که برای چه پرنده ای نیاز به سرلاک دارید؟اموختن تهیه سرلاک را برای چه امری میخواهید؟

  4. با سلام:
   بعلت ضعیف بودن سیستم ایمنی عروس هلندی تهیه سرلاک برای عروس هلندی نیاز به ادوات کاملا استریل و بهداشتی دارد.اگرقدرت تهیه این ادوات مورد نیازرا دارید و وقت کاملا ازاد برای تهیه هر وعده غذا برای پرنده را دارید ادرس ایمیل خود را ارسال نمایید طرز تهیه برایتان ارسال نماییم.(این نکته را نیز یاد اور شویم که تمام مسئولیت عارضه های احتمالی در اثر استفاده از این نوع تغذیه برای پرنده به عهده شخص شخیص خودتان است)

  5. باسلام:
   با عرض پوزش.بعلت درخواست های بالا در باره موضوع درخواستی شما کلیهاعضای تیم سایت۶۱۹ برآن شد تا نگارشی در این باره را ارائه دهد.از شما خواستاریم چند روز به ما فرجه دهید تا این نگارش را در سایت قرار دهیم

 61. سلام
  من سه روزه که یه جفت عروس هلندی گرفتم
  یه لونه چوبی براشون درست کردم و گذاشتمشون تو لونه ولی غذا خیییییلی کم میخورن
  همون روز اولم ماده یه تخم بیرون قفس گذاشت و شکوندش
  مطمئنا بخاطر قفسشونه
  میخواستم بدونم قفس خاصی باید براشون بگیرم؟قفس قبلیشونم کاسکویی بود
  میترسم با این وضعیت حیوونیا تلف بشن
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. با سلام:
   عدم تغذیه یا کم تغذیه ای در روزهای اول (تغییر مکان نگهداری و انتقال به مکان جدید)در عروس هلندی ها یک امر عادی است که پس از دوروز برطرف خواهد گردید اگر پرنده همچنان این رفتار را دارد بهتر است به دامپزشک مراجعه نمایید تا تحت درمان ویتامینی تزریقی یا مایعی قرار گیرد.در این زمان بهترین اقدام دور سازی موارد استرس زا از محیط نگهداری پرنده است. بهتر است کمتر به سمت قفس پرندگان بروید تا پرنده به درک امنیت محیطی برسد.از جابجایی مداوم قفس نیز پرهیز نمایید. شما لانه را زود در قفس قرار داده اید و موجب بیشتر شدن استرس و ترس پرنده گردیده اید.هر نوع تغذیه ای که پرنده به آن علاقه دارد را در قفس قرار دهید . از ضربه زدن به قفس نیز پرهیز نمایید.ساعت خواب پرنده را منظم نمایید تا موجب تداخل زیستی در پرنده نگردد.از نظر قفسی قفس هرچه بزرگتر باشد پرنده ازادتر است و در سلامتش تاثیر گذار است.قفس های کاسکو انواع مختلفی دارد نیاز به ارائه سایز قفس است(حدالممقدرو قفسی را تهیه نمایید که مناسب پرنده و وسع جیبتان باشد)

  1. با سلام:
   ما در امرخرید و فروش پرندگان نیستیم.قیمت هر پرنده ای بر مبنای نژاد و نوع سلامتش پایه گذاری میگردد قیمت پرندگان زینتی رنج ثابتی ندارد بر مبنای محل فروش قیمتها متفاوت است

 62. سلام
  یکی از دوستام یه عروس هلندی خاکستری نر داره خیلی هم مسته یه لوتینو ماده اماده یا قبلا جوجه داده براش بیاره باهم جفت میشن؟

  1. با سلام:
   لانه را در قفس نصب نموده اید؟اگر جواب شما به این سوال مثبت است شما باعث ایجاد استرس در پرنده گردیده اید.بیاد داشته باشید همیشه قبل از وارد نمودن هرگونه شی جدید به قفس باید مدتی ؟آنرا دربیرون و کنار قفس قرار دهید تا پرنده با گذر زمان به آن عادت نماید و پس از آن میتوانید وسیله مورد نظر را به قفس وارد سازی نمایید.کمتر به سمت قفس پرنده نزدیک شوید و از تغییر و دست زدن به لانه دوری جویید تا پرنده ترسش کمتر گردد و عادت نماید.

  2. با سلام:
   پرخاشگری پرنده از استرس و شکوک است. مدتی به پرنده نزدیک نشوید تا به امنیت برسد. به پرنده ویتامین دهی نمایید.

  3. با سلام:
   این مورد به ندرت رخ می دهد که رابطه نزدیکی به نوع جفت و شرایط نگهداری دارد. در بیشتر موارد پرندگان جفت میشوند.کمی صبور باشید پرندگان ماکرویو نیستند که در هر زمانی که شما بخواهید جفت گردند.در نگهداری صبر و شکیبایی رمز موفقیت است.

 63. سلام من یک عروس ۴ ماهه دارم که نره
  رو دستم میاد اما نمیزاره سرشو ناز کنم :
  چکار کنم تا کلا دستی بشه؟
  بعد راسته که میگن کلا دستی بشه دیگه نطفه نداره؟

  1. با سلام:
   با پرندتان مهربان باشید. موقع اموزش خوراکی نیز به پرنده بدهید. در اموزش صبر و مداومت اموزش میتواند موثر ترین روش باشد.عدم نطف پذیری منحصر به ژنتیک و نوع نگهداری پرنده است این گفته ها غیر علمی هستند. داشته ایم پرندگانی که دست اموز بوده اند و قابلیت تولید مثلی نیز داشته اند.بیشتر این گفته ها سندیت مرجعی ندارند.هر انچه که مورد مطالعه قرار میدهید با عقل خود بسنجید اینگونه پاسخ درستری را از نوشته استنباط مینمایید

  1. با سلام:
   با عرزض معذرت و پوزش از حضورتان سایت۶۰۱۹ در چند روز گذشته دارای تداخل بوده که مجبور به پاکسازی برخی منابع گشتیم. در صورت امکان عکس را دوباره برای ما ارسال نمایید و از ارسال تصویر کاملا مطمئن گردید عنوان ارسال تصویر را (تصویرارسالی طوطی عروس۶۰۱۹)بزنید. پس از ارسال تصویر حتما برایمان در سایت پیغام ارسال نمایید تا برایتان مورد بررسی قرار دهیم

  2. با سلام:
   تصاویر ارسالی شما مورد بازید قرار گرفت. در این سن نمیتوان با قطعیت کامل گفت جنسیت دقیق چه میتواند باشد. اما بر حسب نمودار تشخیصی موجود تا۷۰ درصد امکان نر بودن پرنده شما وجود دارد.بهترین سن برای تشخیص جنسیت برخی طوطی ها سن ۱ سالگی میباشد.

 64. سلام
  یه جفت عروس هلندی دارم که نرش ۲ روزه میره تو لونه یه چند ساعتی نشون این میتونه باشه که خودشونو برای تخم گذاری اماده میکنند

  1. با سلام:
   اگر پرندگان بالغ باشند این امر یکی از موارد ترغیب عروس ماده برای تولید مثل است. اگر پرندگان بالغ نباشند اینگونه رفتار ها نوعی بازی محسوب میگردد. طوطی سانان علاقه وافری به داشتن مخفی گاه هستند.

  2. با سلام:
   سن خوبی برای تولید مثل دارند. تغذیه پرنده را ایده ال نمایید. استرس محیطی و کنجکاوی را نیز کم نمایید. رفتار های دیگر پرنده را مد نظر داشته باشید

 65. سلام. عروس من امروز واسه اولین بار ی مقدار آواز خوند وقتی اتاق نبودم. این یعنی نره؟
  کلا از صبح ۲ بار بیشتر نخوند اونم وقتی من تو اتاق نیستم چکار کنم؟
  کلا چه کار باید الان کنم؟
  الان ۴ ماهشه می اماده جفت گیری میشه؟

  1. با سلام:
   دوست گرامی تولید صدا نمیتواند دلیلی بر نر بودن یا نبودن پرنده باشد. از دیگر علائم جهت تشخیص استفاده نمایید.کمی صبور باشید و زیاد به جفت انداختن سریع فکر ننمایید.بگذارید پرنده به زیست طبیعی خود ادامه دهد . زمان تولید مثلشان فرا برسد خود پرنده اقدام به تولید مثل خواهد نمود.

  2. یعنی این آواز نشونه نر بودنش نیست؟
   چجور میتونم براتون عکسشو بفرستم تا ببینید نر یا ماده

 66. سلام، الان ک ۴ ماهشه ، من هفته ای ۳ بار هفت تخم بهش میدم، ۲ بار در هفته هویچ و سیب، و دو بار در هفته مولتی ویتامین تو آبش حل میکنم و بعد ۶ ساعت برش میدارم، کاهو هم نیخوره چکارکنم?
  ۲ یا ۳ بار در هفته هم تخمه قرمز بهش میدم
  آیا خوب به تغدیش میرسم?

  1. با سلام:
   نیاز است بدانید جیره میوه ای مفید به صورت روزانه یک امر واجب در تغذیه پرندگان است که مبایست همه روزه میوه را در اختیار پرنده قرار دهید.ما بعلت آنکه کاهو منبع غنی از اب است مخالف تغذیه پرندگان با کاهو و خیار هستیم از دادن خیار و کاهو پرهیز نمایید.(هویج,سیب قرمز شیرین,کلم بروکلی,کدو سبز,لوبیای سبز بخار پز,و دیگر میوه هایی که برای عروس ها مناسب هستند میتوانند بهترین جیره تغذیه ای باشند,حبوبات پخته شده و جوانه حبوبات جیره مفیدی هستند( لوبیای قرمز و لپه ولوبیای سفیدتوصیه نمیشود از این حبوبات استفاده ننمایید )ویتامین دهی ۳ روز مستمر در یک ماه بیش از اندازه دادن ویتامین مضر است. نحوه تخمه دهیتان خوب است. مخلوط دانه ای مناسبی تهیه نمایید و جزئ جیره همیشگی پرنده قرار دهید.

 67. با عرض سلام ببخشید یه سوال داشتم سوالم اینه که ۱ جفت عروس هلندی دارم ۵ ماه دارمشون هنوز تو لونه نمیره هیچ از لحاض غذایی هم بهشون میرسم . و هروقت خودشون دوتان باهم دوستن بعضی وقتا هم باهم غذا میخورن ولی من که میرم پیش قفسشون نر دنبال ماده میکنه
  ممنون میشم اگه جوابمو بدین.

  1. با سلام:
   سن تغریبی عروس های هلندی خود را ارسال نمایید؟در صورتی که سن را نمیدانید به این سوال پاسخ دهید:زمانی که جوجه عروس ها را خریداری نمودید جوجه بوده اند یا خیر؟نحوهه نگهداری و نوع لانه و تغذیه,دمای محل نگهداری را ارسال نمایید.

  2. سلام
   زمانی که خریدم جوجه نبودند. قفسشون هم نسبتا بزرگ و لانه هم از نوع سفالی و تغذیه هم بهشون شاه دانه تخم کتان ارزن سیب سبزی و بعضی وقتها هم تخم مرغ یا اجیل بهشون میدم دمای هوا هم حدودا ۱۲ درجه
   ممنون

  3. با سلام:
   دمای زیستیاشن بیش از حد پایین است دما را۲۰ تا۲۲ درجه فیکس و ثابت نگه دارید. مصرف شاهدانه بیش از حد برای پرندگان خطر افرین است این تغذیه را محدود نمایید.محیط کم استرسی را ایجاد نمایید تا پرنده به امنیت تولید مثلی برسد.

  4. با سلام:
   میزان گرمایش محیط را کم نمایید. اگر از رادیاتور برای گرمایش منزل بهره میبرید مقداری شیر رادیاتور را کم نمایید. اگرز از بخاری استفاده میکنید پرنده را به مکانی ببرید که نسبت به بخاری دورتر است

  1. با سلام:
   به هر طریقی مورد اموزش قرار گیرد به همان نحو نیز رفتار های خود را بروز می دهداین بستگی به خود فرد نگهدارنده دارد.

  2. یعنی من باید ی کار کنم بازیگوش تر بشه? یاخودش میشه? اگه ب عهده منه چکار باید بکنم لصفا راهنماییم کنید

  3. با سلام:
   به هر نحوی که دوست دارید پرنده مورد تعلیم قرار گیرد با حوصله و روزانه به او تعلیم دهید همین کفایت مینماید.نگهداری بیش از حد پرنده در محیط بیرون قفس باعث شیطنت های بیشتر پرنده میگردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *