عروس هلندی

طریقه نگهداری عروس هلندی یا طوطی عروس|Dutch Bride|Parrot Bride|Parrot

نگهداری عروس هلندی این پرنده زیبا بامزه و باهوش در منزل دارای نکات و حساسیت های خاص خودش است و این احساس با دیدن یک طوطی عروس در ذهن هر بینده ای قابل درک است.اگر شما نیز یکی از علاقه مندان به نگهداری طوطی عروس هستید نیاز است تا نکاتی را قبل از نگهداری آن بیاموزید تا در نگهداری عروس هلندی به مشکلی مواجه نگردید و از داشتن طوطی عروس کمال لذت را ببرید.در این تایپک تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ روش خرید صحیح,نگهداری وتغذیه و همچنین دست اموز کردن عروس هلندی را برای شما علاقه مندان توضیح می دهیم امید است که در بالا بردن معلومات شما در نگهداری عروس هلندی مفید واقع گردد.
نکته مهم قبل از خرید یک عروس هلندی یاهرپرنده زینتی دیگر:
به دفعات و در تایپیک های قبلی نیز گفته ایم شرط اول قبل از خرید طوطی عروس یا هرگونه پرنده دیگر این است که به خود اطمینان داشته باشیدکه از عهده نگهداری وایجاد محیط مناسب برای پرنده مورد علاقه تان را دارا هستید.اگر به جواب شما قاطعانه به این سوال بعله است پس شما در نگهداری هرگونه پرنده زینتی یا حیوان خانگی موفق خواهید بود.داشتن علاقه در نگهداری حیوانات خانگی به دور از وسواس فکری مهم ترین نکته است. و گذاشتن مقداری وقت برای رسیدگی به آنها عامل حفظ شادابی و سلامت است. ولی اگر شما با دو دلی مواجه هستید که از عهده و مسئولیت نگهداری بر خواهید امد یا خیر باز جای نگرانی ندارد شما دو راه پیش رو دارید و میتوانید بر مبنای آن تصمیم بگیرید.
۱٫ایا قبل از این شما حیوان یا پرنده دیگر داشته اید؟اگر شما در گذشته حیوانی داشته ای واز او نگهداری میکردید میتوانید مبنا را بر اساس او قرار دهید که در نگهداری چقدر موفق یا ناکام بوده اید.جواب شما اگر مثبت باشد میتونید اقدام به نگهداری کنید و اگر جواب منفی است هرگز اقدام به نگهداری نکنید تا خاطره تلخ دیگری در ذهن شما نقش نبندد.
۲٫ایا تا بحال تجربه نگهداری هیچ پرنده یا حیوان خانگی را در منزل نداشته اید؟اگر شما تا امروز هیچگونه پرنده یا حیوان خانگی را نگهداری نکرده اید وبه تازگی علاقه مند به خرید و نگهداری افتاده اید باید بگوییم کمی درنگ کنید شما باید خود را محک بزنید.چون ما بین حس خریدن و نخریدن و اطمینان مانده اید. برای حل این مشکل کافیست یک جفت پرنده زینتی ارزان قیمت مثل فنچ یا مرغ عشق را بخرید.مبنای خرید شما باید اینگونه باشد که اگر علاقه بر دسته طوطی سانان دارید مرغ عشق بخرید و اگر علاقه مند به گونه پرندگان ریز نقشی چون قناری سهره دارید فنچ را بخرید اینگونه خواهید فهمید که ایا میتونید ازعهده نگهداری پرنده مورد علاقه تان بر می ایید یا خیر و هزینه سنگینی را نیز بر خود متحمل نخواهید کرد.
انتخاب درست طوطی عروس یا عروس هلندی
برای انتخاب یک طوطی عروس که بتوان آن را در منزل نگهداری نمود باید ملاک های زیادی را مد نظر بگیرید. پس این نکات را روی کاغذی بنویسد و در هنگام خرید نیز مبنای ملاک خود را بسنجد.
طوطی عروس باید حداعقل جوان باشد این نکته مهمی است چرا که هرچه سن طوطی عروس کمتر باشد خو گرفتن آن با صاحب جدیدش وهمچنین دست اموز شدن آن بیشتر است.جوجه های جوان عروس هلندی به مراتب دارای استعداد بیشتری برای اموزش هستند و به سرعت هر چیزی را یاد میگیرند. پس در هنگام خرید از فروشنده جوجه جوان و زیر یک سال سن را بخواهید. جسته ریز نقش و سر کوچک و گرد گونه و همچنین کاکل کوتاه و درشت بودن حلقه دور چشم جوجه عروس گواه جوان بودن آن است
سلامت طوطی عروس ملاک بعدی است که باید به دقت مورد برسی قرار گیرد.اولین نکته برای برسی سلامت پرنده مغازه یا مرکز فروشی که برای خرید میروید است.به دقت به مغازه فروشنده نگاه کنید که به رعایت بهداشت و تمیزی مغازه اهمیت می دهد.حال اولین چیزی که نگاه شما را جلب میکند پرهای پرنده است اگر پرها تمیزو شاداب و درخشان هستندکه این نکته مهمی در سلامت پرنده است.پرنده ای کهفاقد این نکته باشد و دارای پرهای پف الود و در هم ریخته و کرد باشد بی شک دچاربیماری است.قفس پرنده مورد نظر را بررسی کنید از علائم یک مدفوع سالم می توان به حالتی نسبتا سفت و جامد بودن آن به همراه مقداری خیلی کم مایع اشاره نمود.یک مدفوع سالم فاقد هرگونه بویی بوده زیرا که پرنده مدفوع و اورات خود را به صورت همزمان ازبدن دفع می کند.حال اگر در تشخیص خود شک دارید میتوانید با پرنده فروش شرط کنید که بنده این پرنده را نزد دامزشک میبرم در صورت عدم تایید سلامت دامپزشک از سلامت پرنده آن رادر مدت۲۴ساعت باز پس خواهم اورد.اگر پرنده فروش از فبول این شرط سر باز پس زد هیچوقت از آن مکان خرید ننمایید.
انتخاب درست لوازم مورد نیاز برای عروس هلندی:
قفس:
یکی از ملزومات مهم برای عروس هلندی و هر پرنده زینتی دیگر قفس مناسب است و باید از بهترین جنس و تا حد امکان بزرگ تهیه گردد تا پرنده درون آن راحت باشد و به جسته و خیز بپردازد. قفس مناسب برای یکک جفت عروس هلندی قفسی با ابعاد۷۰&70&90است با فاصله میله هایی حد اکثر۲ سانت.کفی قفس را هر روز تمیز کنید و هفته ای یکبار کل قفس را کاملا بشوییدتمیز بودن کفی قفس در تشخیص سریع هرگونه بیماری که نا خواسته اتفاق می افتد به شما کمک شایانی میکند.
جا آبی و جا دانه ای:
جاآبی و جا دانه ای مخصوص عروس هلندی باید لیوانی یاکاسه ای با قابلیت اتصال امن به قفس باشد تا در صورت هرگونه لغزش از قفس جدا نشود.بهترین نوع جنس جا آبی و جا دانه ای برای عروس هلندی نوع استیل است که میتوان آن را بخوبی استریل نمود,در صورت عدم در دسترس بودن میتوانید از نوع ظروف با کیفیت پلاستیکی آنها نیز استفاده نمایید.بیاد داشته باشید ظروف جا آبی عروس هلندی را هر روز خوب بشویید و هفته ای یکبار آن را استریل نمااید تا پرنده دچار بیماری های میکروبی و گوارشی نگردد.
نی نشمین گاه پرنده:
نی یا چوب نشیمنگاه برای پرنده بایدکاملا مدور از جنس چوب مرغوب باشد با قطر یک و نیم یا۲ سانت باشد و دارای هیچگونه ضاعده یا شکستگی که باعث زخمی شدن پرنده میشود نباشد.چوب نشیمنگاه پرنده را هر ۳ روز یکبار بشویید و خب آن را خشک کنید. این عمل باعث جلوگیری از برز بیماری های عفونتی چشمی و گوارشی پرنده تاحدود زیادی کمک میکند.
تغذیه عروس هلندی با استفاده از دانه ها و میوه های مختل:
برای تغذیه عروس هلندی میتوانید از ترکیب این دانه ها بهره ببرید ولی اگر همه آنها در دسترس شما نیست میتوانید هر مقدار از آنها که در دسترس شما است آنها را مخلوط کرده و در اختیارش بگذارید
تخم کتان: طبیعتی گرم دارد و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربو هیدرات و املاح معدنی می باشد.
تخم شلغم :طبیعتی گرم داشته و سرشار از ویتامین C و املاح معدنی و ضد چاقی بوده و برطرف کننده سرماخوردگی و آسم می باشد.
تخم منداب :طبیعتی گرم دارد و سرشار از املاح معدنی بوده و مانع از پیچیدن تخم در شکم قناری می شود.
تخم ارزن :طبیعتی سرد و خشک دارد و دانه ایی است قلیایی و سرشار از پروتئین و منبعی غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون.
تخم کاهو: که طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی غنی ، تامین کننده آهن ، اشتها آور ، ضد یبوست و بر طرف کننده برونشیت است.
تخم کلم قمری :طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی مفید بوده و یک پاک کننده موثر است.
تخمه طلایی یا قرمز ریز نیز یکی ازدیگر دانه های مورد علاقه عروس هلندی است اما بیاد داشته باشید در دادن تخمه به هرگونه طوطی سان باید جوانب احتیاط را مد نظر داشت چراکه میتواند طوطی را معتاد به خوردن تخمه کند شما میتوانید برای تنوع هر چند روز یکبار تخمه را در ظرفی جداگانه و به اندازه مصرف ۱ روز طوطی در اختیارش قرار دهید.یادتان باشد اگر محیط نگهداری پرنده گرم است دفعات دادن تخمه را کمتر نماید و اگر هوای محیط نگهداری خنک است دادن تخمه به دفعات ایرادی ندارد و پرنده را از گزند سرمادور نگه می دارد.
در صورت عدم در دسترس بودن این دانه ها میتونید از دانه مخلوط یا هفت تخم آماده درمغازه استفاده نمایید و به تناسب نیم کیلو ارزن,نیم کیلو کتان,و ۳۰۰گرم دانه مخلوط با هم ترکیب کنید و در اختیار پرنده قرار دهید
میوه ها و جیره مفید مکمل در تغذیه عروس هلندی:
تغذیه با دانه پرندگان نمی تواند کاملیترین جیره برای آنها باشد لذا میبایست با جیره های جایگزین املاح و ویتامین مورد نیاز پرنده را جبران نمود.در جیره روزانه کلیه پرندگان زینتی باید ۲۰ درصد آن را به میوه ها و سبزیجات و جیره های مکمل دیگر اختصاص داد از این رو اگر میخواهید پرنده ای سالم داشته باشید این موارد را نیز در جیره پرنده دلبنتان قرار دهید
سیب قرمز یکی از بهترین میوه ها برای تغذیه عروس هلندی و دیگر پرندگان است که در درمان اسهال پرنده و همچنین هضم تغذیه آنها کمک میکند . اما بیاد داشته باشید سیب کاملا رسیده و شیرین باشد وقبل از در اختیار گذاشتن پرنده آن را خب بشویید.سیبرا می توان بصورت تکه ای یا پوره شده با سفیده تخم مرغ مخلوط کرد و در اختیار پرنده قرار داد. بیاد داشته باشید فقط تکه ای کوچک به اندازه یک بند انگشت دست سیب بدهید. یادتان باشد دانه سیب برای تمامی گونه های پرندگان سمی و خطر افرین است.از دادن میوه با دانه پرهیز نمایید
هویج هم همانند سیب دارای ویتامین های مفید است و در سلامتی پرنده نقش بسیاری دارد هویج را به صورت رنده شده یا تکه شده یا پوره و مخلوط شده با سفیده تخم مرغ اب پزمیتوان در اختیار پرنده دلبندتان قرار دهید.
ساقه برگ کاهو تنها قسمت مفید برای طوطی سانان است . فقط کافیست یک برگ کاهو را خوب و تمیز بشویید و اب اضافی روی برگ را کاملا خشک نید سپس قسمت های سبز برگ کاهو را کنده و فقط قسمت ساقه سفید برگ کاهو را در اختیار پرنده خود قرار دهید.یادتان باشد کاهو برای طوطی سانان نباید زیاد مورد مصرف قرار گیرد زیرا تغذیه بیش از حد پرنده با کاهو باعث ایجاد اسهال میشود در تابستان هفته ای ۱ بار و در زمستان از دادن کاهو به پرنده جدا خوداری نمایید
برگ ساقه کرفس خنثی کننده و شکننه طبع های سرد و گرم است و استفاده از آن باعث ایجاد تعادل در تغذیه پرنده و سلامتش می شود.در اختیار گذاشتن تکه ای برگ کرفس به همراه دیگر تغذیه ها کمک شایانی در ایجاد تعادل طبعی و تغذیه پرنده شما خواهد شد
برگ کاسنی. سم زدا و منبع غنی از ویتامینها و مقاوم کننده بدن در مقابل بیشتر بیماری ها می باشد.پرندگان در طبیعت آزاد بر حسب خصلت خود از این سبزین برگ که به صورت وحشی در بیشتر مناطق دنیا سبز میشود تغذیه میکنند.
سفیده تخم مرغ ابپز منبع غنی از پروتئین است در صورتی که پرنده را با تخمه تغذیخ نمیکنید میتوانید از این گزینه استفاده کنید ولی بیاد داشته باشید سفیده تخم مرغ را همراه با هویچ یا پوره شیب مخلوط کرده و در اختیار پرنده قرار دهید.
مرغ و ماهی بخار پز یا ابپز:عروس هلندی علاقه شدیدی به تغذیه از مرغ ویا ماهی دارد اما یادتان باشد مرغ یا ماهی باید ابپز یا بخار پز بوده و بدونه هیچگونه نمک و افزونی دیگر باشد.هر ۱۵ روز به اندازه۲ بند انگشت کافی می باشد
جوانه گندم یک روزه منبع غنی از ویتامین و هیدرات ها است و در تغذیه همه گونه ها استفاده میشود.گروه طوطی سانان نیز به تغذیه از جوانه گندم علاقه وافری دارند
رفتار و تربیت عروس هلندی در منزل:
عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کند. آنها کنجکاو و شیرین هستند. یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمییز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند.
بهترین عروس هلندی برای خرید یک عروس هلندی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است. این باعث می شود که پرنده به انسان خو گرفته و از او نترسد. این روش نیاز پرنده به توجه انسان را بیشتر می کند.
این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند.
تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است.فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین از فروشگاه های حیوانات تهیه کنید.
یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.
نحوه مراقبت از عروس هلندی:
اگرپرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جاای برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.عروس هلندی ها مثل طوطی ها دیگر پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی قفس آنها را نزدیک پنجره بازنگذارید تا باد مستقیم, به نها بخورد. دمای متعادل برای این نوع پرنده ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد است.اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید
جفتگیری و جوه کشی عروس هلندی:
بلوغ عروس هلندی:
عروس هلندی تقریبا ۲ سالگی به بلوغ میرسه و در این سن تا حدودی مهاجم و سلطه گر می شود(حتی عروسهای دست آموز), این حالت پس از مدتی از بین میرود پس جای هیچ نگرانی نیست.
در سن بلوغ جنس نر عروس هلندی حالت دفاعی پیدا مکند ولی غالبا ماده های طوطی عروس به نظر میرسد که این حالتها رو ندارند.
مراقبت:
اگه پرنده دلبندتان دست آموزه و آزادانه داخل خانه پرواز مکند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکنه است که به درب و دیوار یا پنجره اصابت نمایند.
عروس هلندی ها مثل طوطی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی نباید قفسشان را درنزدیکی پنجره بازبگذارید,باد مستقیم میتواند برای پرنده خطر آفرین باشد
دمای متعادل برای این نوع پرنده ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراداست.
در صورتی که پرنده شما دچار سانحه یا بیماری گردید سریعا آن را نزد یک دامپزشک متخصص و ماهر ببرید.
جفت گیری:
عروس هلندی معمولا خیلی سخت جفت میخورند, شما ممکنه که یه جفت عروس هلندی نر و ماده داشته باشین که هیچ وقت جفت گیری نکنن ولی در صورت جفت خوردن پدر و مادر خیلی خوبی میشوند و از جوجه هایشان بخوبی نگهداری میکنند.
معمولا ۳ تا ۴ تخم میذارن ولی ممکنه که ۱ یا ۲ تاشون فاقد نطفه باشد یا اینکه خود جوجه پس از تولد بمیرد
فاصله گذاشتن تخم ها هر یک روز در میان است و بعد از گذاشتن آخرین تخم ماده عروس دائما روی تخم ها می خوابه و نر عروس اقدادم به تغذیه میکند
نر و ماده عروس هر دو با هم و به کمک هم جوجه ها رو بزرگ میکنند.
وقتی که جو جه ها بزرگ شدن وبه دونه خوردن افتادن اونا رو از پدر و مادر جدا کنید و تو یه قفس دیگه بذارید
تربیت و آموزش عروس هلندی :
هر چه قدر عروس هلندی شما کوچکتر و جوانتر باشه تربیتش ساده تره.
اولین قدم اینه که شاهپرهای عروستونو که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ هست قیچی کنین مراقب باشین که خیلی کوتاهشون نکنین و اگه وارد نیستین این کارو به یک فرد دارای مهارت در این امر بسپارید.
پرها باید طوری قیچی بشوند که پرنده بتواند تا ارتفاع نیم متری پرش نماید
حالا پرنده را روی انگشتتون بذارین و اجازه بدین مدتی همونجا بمونه شما باید این کارو چندین بار در روز تکرار کنید تا این که پرنده احساس امنیت کند و به شما خو بگیره.
مرحله بعدی اینه که یه اسم برای پرندتون بذارید واونو همش صدا کنین تا به اون اسم عادت کنه اینجوری هر وقت که اونو صدا کنید اون با سرو صدا کردن جوابتان را می دهد
عروس هلندی میتونه کلمات رو تکرار کنه , برای این کار شما باید خیلی وقت صرف کنید و یک کلمه رو چندین و چند بار تکرار کنیدوالبته جایزه هم یادتون نره.
باید بگم که نرها علاقه بیشتری به این کار دارن اونا از ماده ها پر سرو صدا تر هستن ولی با هوش تر نیستند
طوطی های عروس به راحتی میتوانند صدای زنگ ساعت, مایکروویو, دزدگیر ماشین و …رو در بیاورند
عروسها وقتی که تو قفس هستند به نظر میاد که پرنده های آرومی باشن ولی باید بگوییم که اصلا این طور نیست فقط کافیه که انهارا از قفسشون بیرون بیارید اونوقت می فهمید که چه موجودات فضولی هستند و به همه جا سرک میکشند
عروسهای هلندی نیز مانند دیگر طوطی سانان دوست دارن که با نوکاشون هر چیزی رو بکنند.این کاربه اصلاح شدن نوکشان کمک شایانی میکند هم اینکه نوعی بازی براشون به حساب میاد بنابراین توصیه میشود که چند تا تکه چوب تمیز در داخل قفس در اختیارشان بگذارید.
عروسها مثل بچه ها دوست دارن بازی کنند یا با شما یا با اسباب بازیهاشان, اونها به راحتی خودشونو با وسایلهای اطرافشون سر گرم میکنند مثلا ممکنه که ساعتها با یه بند یا طناب یا حتی پر های ریخته داخل قفس بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند.
برایشان وسیله های کوچیکی بذارین که بتوانند به راحتی با نوکشون اونها رااز زمین بلند کنند.
اگه وقت کافی برای طوطی دلبندتان نذارید و با بازی نکنید بی شک افسرده خواهد شد و دریک گوشه کز میکند. گاهی اوقات هم سعی میکند که با صدا شما رو متوجه خودش کند.
یادتون نرود که عروسها همه چیز را درک میکنند واگر جزء آدمهایی هستیند که نمی تونیند حداقل ۱۵ یا ۲۰ دقیقه وقتتان را برایشان بگذارید, عروس هلندی رو به عنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید
حمام :
پرنده ها مو جودات تمیزی هستن و دائم با نوکشون پرهاشونو تمیز و مرتب می کنن, یک ظرف آب ولرم براشون بذارید تا خودشونو بشورند و شما هم با دیدن این لحظات لذت ببرید.شما میتوانید روش استحمام صحیح پرندگان را در تایپیک آموزش حمام کردن پرنده خانگی و زینتی,تخصصی سایت ۶۰۱۹ مطالعه نمایید
هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)