دسته‌ها
عروس هلندی

بیماری عروس هلندی و طریقه درمان

یکی از مهمترین عوامل در تعیین سلامتی و تشخیص سریع بیماری عروس هلندی ها مدفوع آنان است که اغلب از جانب دارندگان آنها مورد غفلت قرار می گیرد.، چراکه با بررسی اشکال و اختلالات موجود درآن به راحتی می توان به وجود عامل بیماری زا در آنان پی برد و به راحتی آنان را مورد درمان قرار داد.

نکنه مهم:قبل از استفاده ازهر داروتوصیه میگردد نوع بیماری عروس هلندی خود را حتما چک کرده و در صورت اطمینان از نوع بیماری اقدام به درمان نمایید.در صورتی که  قادر به تشخیص و درمان صحیح نیستید حتما به دامپزشک مراجعت نمایید تا سلامت پرنده دلبندتان را به مخاطره نیندازید

چگونه تشخیص دهیم طوطی ما بیمار شده است:

کاکاتیل ( عروس هلندی)طوطی هایی اجتماعی و باهوش هستن طول عمر کاکاتیل ۱۵-۲۰ سال است که با مراقبت و توجه کافی می توان این طول عمر را افزایش داد.

کاکاتیل نیز مانند ما انسانها ممکن است بیمار شود پیشنهاد ما این است حتی بدون دیدن علایم بیماری پرنده را برای چکاب نزد دامپرشک ببرین.

دقت و زیر نظر داشتن رفتارهای پرنده بسیار مهم است زیرا به شما کمک می کند تا با دیدن کوچکترین تغییر برای رسیدگی بیشتر هوشیار شویند

Cockatiels can catch a

cold just like human

چک کردن سلامت بودن عروس هلندی:

۱- پرهای اطراف چشم , اطراف سوراخ های بینی و دهان را چک کنین تا بی حالت و رنگ پریده نباشد. تغییر رنگ پرهای پرنده به زرد کمرنگ و یا کمرنگ شدن پرهای ناحیه های مختلف بدن نشانه بیماریست. آبریزش بینی و خیس بودن چشمها خبر از سرماخوردگی طوطی شما می دهد.

۲-توجه کنین سوراخ های بینی خیس و یا قرمز نباشد. قرمز بودن سوراخهای بینی از علایم بیماری های تنفسی می باشد.

۳- توجه کنین طوطی پرهای گردنش را مدام در حالت پف کرده و یا پرهای در حالت بلند بودن قرار داده نباشد البته پف کردن پرهای و بلند کردن پرها گاهی اشکالی ندارد و طبیعی می باشد ولی اگر این عمل طولانی مدت باشد به این معناست که طوطی حال خوبی ندارد.

۴- به صدای پرنده دقت کنید اگر صدای خر خر و یا صدای پرنده کم شده می تواند از علایم سرماخوردگی باشد

۵- به رفتار پرنده حساس باشین اگر رو چوب قفس نمی شیند و کف قفس نشسته و زیاد تحرک ندارد علامت بیماری شدید است. همچنین تنفس صدا دارد صدای کلیک از بینی پرنده شنیدن عطسه زیاد همه از علایم بیماری بوده و پرنده باید به حالت اورژانس به دامپزشک مراجعه کند.

از علائم یک مدفوع سالم می توان به حالتی نسبتا سفت و جامد بودن آن به همراه مقداری مایع اشاره نمود.یک مدفوع سالم فاقد هرگونه بویی بوده زیرا که پرنده مدفوع و اورات خود را به صورت همزمان ازبدن دفع می کند.

به طور کل مدفوع عروس هلندی متشکل از سه حالت است:

حالت گرد بودن مدفوع:اصولا مدور و جامد بوده ولی باید به این نکته توجه نموده و شیوه ی شکل گیری مدفوع در روده در شکل تاثیر داشته بنابراین هر نوع شکلی از مدفوع را نمی توان دال بر مریض بودن عروس دانست.

قسمت اورات:که این قسمت حاصل دفع محصولات پروتئینی و متابولسیم های مربوطه که از روده ها دفع می گردند.اورات معمولا غیر شفاف و به رنگ سفید و کرم هستند.

اوره(حالت مایع یا همان ادرار):که به صورت آبکی از کلیه ها دفع شده که به صورت یک مایع فاقد رنگ هستند.

تغییرات حاصل در رنگ مدفوع عروس هلندی:

تغییر رنگ قسمت جامد مدفوع بستگی به غذاهایی دارد که عروس هلندی شما استفاده می کند.معمولا زمانی که عروس شما از دانه ها استفاده می کنند مدفوعی به رنگ سبز دارند.عروس هایی که از چاشت ها استفاده می کنند مدفوعی به رنگ نارنجی روشن و همچنین زمانی که از سبزیجات و صیفی جاتی نظیر هویج و اسفناج استفاده می کنند مدفوعی به رنگ سبز تیره خواهند داشت.

قسمت مایع مدفوع عروس هلندی در حالت نرمال باید کاملا شفاف وبدون رنگ باشد و همچنین اورات موجود در مدفوع آنان قسمتی به رنگ سفید خواهد داشت.بنابراین در صورت وجود هرگونه تغییر رنگ در قسمت مایع مدفوع عروس خود حتما به یک دامپزشک مراجعه نمایید.

گاهی قسمت مایع مدفوع آنان همرنگ سایر قسمت شده ؛بنابراین شما باید دفع انجام شده بر روی روزنامه یا کاغذ موجود در قفس را مورد بررسی بیشتر قرار بدید.به عبارتی باید مطمئن شده که تغییر اساسی در قسمت مایع مدفوع آنان به وجود نیامده است.

از طرفی همواره باید به این نکته توجه کامل نمود که تغییر رنگ مدفوع عروس ها می تواند علل دیگری هم داشته باشد که از جمله ی آنها وجود حالت استرس در عروس و رژیم غذایی آنها است.

به طور کل هرگونه نشانه ای از تغییر رنگ غیرعادی در رنگ مدفوع ،حجم و غلظت آن مشاهده نمودید می تواند نشانه ای از بیماری در عروس هلندی شما باشد که در این صورت نیازمند به معاینه دامپزشک است تا علت دقیق آن مشخص بشود

ویژگی مدفوع عروس هلندی:

*اورات موجود در مدفوع عروس باید به رنگ سفید واورین (مایع آن) باید پاک و روشن باشد.

*مدفوع به رنگ سبز یا زرد نشانه ای از بیماری های کبدی هستند.

بیشتر پرندگانی که از دانه ها استفاده می کنند اغلب مدفوعی به رنگ سبز تیره دارند.

پرندگانی که از غذاهای آماده ی پرندگان نظیر پلت استفاده می کنند اغلب مدفوعی قهوه ای یا تیره یا رنگی دارند.

وجود خون سیاه یا قرمز در مدفوع عروس هر دو نشانه از خونریزی در مجرای گوارشی یا روده ای و یا عفونت یا تومور ها یا وجود شی در مجاری معده ، وجود انگل یا گیر کردن تخم در بدن است.

وجود مدفوع سبز روشن چسبناک یا زرد رنگ می تواند نشانه ای از بیماری chlamydoisis (بیماری باکتریایی که از طریق رابطه ی جنسی با جفت به دیگری انتقال پیدا می کند و همچنین شامل نوعی تب در خانواده ی طوطی سانان می باشد).این بیماری حتی می تواند به انسان ها نیز انتقال پیدا کند.

مدفوع متمایل به رنگ قرمز یا قرمز رنگ می تواند نشانه از مسمومیت ناشی از اجرام فلزی باشد.

وجود رنگ قرمز روشن در مدفوع عروس هلندی ها می تواند ناشی از قسمت تحتانی مجرای معده باشد یعنی قسمت هایی که مربوط مجرای دفع و یا تخم گذاری پرنده باشد و همچنین می تواند نشانه ای از وجود تومور در پرنده باشد و حتی گاهی شما خواهید توانست رنگ قرمز روشن را توسط یک خلال دندان از سایر قسمت ها جدا سازید.

بنابراین وجود این دسته خونریزی در پرنده به طور روزانه سبب تضعیف پرنده شده به طوری که ظرف چند روز عروس شما تلف خواهد شد.در غیر این صورت حتما برای معاینه به دامپزشک مراجعه نمایید.

مدفوع به رنگ سیاه یا قیری رنگ گاهی می تواند نشانه از خونریزی در قسمت فوقانی مجاری معده باشد.

مدفوعی به رنگ فوق تیره که در واقع می تونه به رنگ خزه ی تیره باشد به راحتی از روی مدفوع با جداسازی توسط خلال دندان قابل تشخیص است.همچنین وجود مدفوعی به این رنگ می تونه ناشی از ترشح صفرا یا بیماری کبدی در عروس شما باشد.

مدفوع کوچک و باریک یا به طورکل معدود؛می تواند نشانه ای از کاهش اکسیژن در خون پرنده باشد که سبب کم خوراکی پرنده می شود.

مدفوع به رنگ زرد یا متمایل به زرد یا زرد متمایل به سبز نیز نشانه ای پیشرفته از بیماری کبدی باشد.

مدفوع (قسمت مایع آن)به رنگ زرد نشانه ای از بیماری باکتریایی یا وجود اثرات شیمیایی در بدن پرنده و یا وجود بیماری کلیوی در عروس طوطی شما باشد.

وجود حباب در مدفوع پرنده نشانه ای از وجود گاز معده یا وجود عفونت در پرنده باشد.

*وجود غذای هضم نشده در مدفوع عروس هلندی  (می تواند شامل دانه هایی باشد که عروس شما خورده ویا سایر غذاها) علائم عارضه ی PDD یا (نوعی بیماری مختص به خانواده ی طوطی سانان که این بیماری در آراها بسیار شایع است:که بیشتر ناشی از حالات عصبی و خشونت در طوطی است؛از جمله علائم این بیمای عبارتند از : استفراغ یا برگشت غذا،گیر کردن غذا در بدن پرنده،وجود اشتهای مفرط در طوطی،کاهش وزن در طوطی و همچنین از ویژگی های ظاهری این سندرم می توان به ناهماهنگی در حرکت عروس ،فلج شدن پرنده یا افزایش دمای بدن وی ،تحریک شدن عضلات درون بدنی و ناکارایی آنها، همچنین وجود تومور در ناحیه ی سر،ضعف ماهیچه ای و سایر امراض ناگهانی دیگر :

 همچنین ضعف گوارشی و انگل ها و همچنین بیماری های روده ای و لوزالمعده ای را شامل می شود.

کاهش اندازه ی مدفوع که به رنگ قیر است و معدود و کوچک بوده می تواند نشانه ای از بی خوراکی عروس یا وجود گرفتگی در ناحیه ی روده ی عروس هلندی شما باشد.

افزایش میزان مایع در مدفوع عروس شما نشان از استرس یا افزایش رژیم حاصل از خوردن میوه جات یا سبزیجات یا وجود آب در معده ناشی از استحمام عروس خود یا وجود بیماری دیابت یا کبدی در طوطی شما باشد.

*کاهش میزان مایع در مدفوع عروس شما ناشی از پسابیدن یا کم آب شدن(فقر اب) بدن عروس هلندی شما است.

روس مسهل مدفوعی به شکل نرمال و مدوری نداشته و نشانه ای از اختلالات گوارشی ،عفونت در پرنده یا وجود انگل در پرنده و همچنین می تواند علائمی از تخم گذاری عروس شما باشد وهمچنین علل دیگری مانند فتق ناحیه ی شکمی ، وجود سرطان در پرنده و همچنان ضررهای ناشی از آنتی بیوتیک ها به بدن طوطی شما و یا مسمویت طوطی شما با اجرام خارجی .همچنین فتق در پرنده سبب گیر کردن و چسبیدن پرهای دم و مقعد می شود.

*مدفوع آبکی یا همان فزون ادراری:نشانه از استرس، رژیم غذایی مملوءأ از میوه جات و سبزی جات،ورود مقادیر بالایی از آب به بدن پرنده در اثر استحمام،بیماری باکتریایی ،عارضه های قارچی و انگلی ، دیابت یا بیمای کلیوی در عروس شما است.

قطع شدن مدفوع عروس :عواملی همچون آمادگی تخم گذاری در عروس هلندی ماده،یا گرفتگی در ناحیه ی روده ی طوطی ،تومور ها و اسهال شدید در عروس ها که سبب کاهش میزان مواد دفعی و از طرفی سبب چسبش در ناحیه ی مقعدی طوطی خواهد شد.(برای مطمئن شدن پرنده را دست گرفته و از باز بودن مجرای مقعد اطمینان حاصل کنید و همچنین آگاهی یابید که مجرای مقعد توسط مقادیری از مدفوع مسدود نشده باشد. در صورتی که چنین اتفاقی رخ داده لطفا به وسیله ی چوب پنبه جرم را از مقعد خارج کنید و یا اینکه به وسیله ی آب گرم محل را تمیز کرده و و خشک کنید سپس به وسیله ی بخار آب (به طوری که سبب سوختن مقعد پرنده نشود) محل را چنان گرم و مرطوب نگاه دارید تا اینکه اجرام نرم شده( گاهی اوقات این عارضه در عروس های ماده ای که در سنین پایانی عمر خود به سر می برند اتفاق می افتد، و حتما در این راه از دامپزشک کمک بگیرید= به دلیل وجود چنین اسهالاتی در عروس خود.

بسیار مهم است که شما روزانه مدفوع عروس خود را چک کنید تا از سلامتی پرنده ی خود اطمینان حاصل نمایید.هر گونه تغییر در رنگ یا حجم آن تنها نمی تواند نشانه از عارضه های غذایی باشد و حتما وی را مورد معاینه ی دامپزشک قرار دهید.

مدفوع آبکی :مدفوع آبکی که شامل مقادیر بسیاری از (اوره ی مدفوع ) است که اصطلاحا فزون اداری گفته می شود:استرس و سایر شرایط می تونه در حجم میزان مایع بودن مدفوع تاثیر بگذارد.

 این برای هر عروسی طبیعی است که در اثر ترس یا اضطراب یا استفاده بسیار از آب یا استفاده از غذاهایی نظیر میوه جات و سبزیجات و یا اینکه در اثر استحمام مقادیر زیادی آب وارد بدنش شده باشد مدفوعی آبکی داشته باشد.

این حالت ممکن است که از یک روز تا حداکثر دو روز ادامه داشته باشد ولی اگر بیش از دو روز ادامه یافت می تواند شرایطی مزمن به خود بگیر. فزون اداری مزمن حالتی عادی نبوده و عواملی مانند دیابت ها و بیماری های کلیوی( ویا بیماری های نظیر انگل ها و قارچها و باکتری ها) در این حالت اثر گذار هستند.بنابراین در صورتی که ادرار آبکی عروس شما بیش از دو روز به طول انجامید حتما به یک دامپزشک مراجعه نمایید.

یک تفاوتی عمده میان میان فزون اداری و اسهال وجود دارد، یک اسهال همانند توده ای قطعه وار است و هیچ شکلی نداشته و گاهی به صورت لکه هایی به اطراف مجرا مقعد و پرهای آن ناحیه و دم می چسبد. و این در حالی است که حالت فزون ادراری یا همان ادرار آبکی هرگز به نقاط بدن نچسبیده و اگر دارای شکلی خاص بود نمی تواند اسهال باشد.اسهال نشان وجود نرمال و عادی در پرنده نبوده و می تواند نشانه از سرماخوردگی و یا اختلالات گوارشی یا بیمای های انگلی یا فتق ناحیه ی شکمی یا سرطان یا زیاده روی در مصرف آنتی بیوتیک ها، یا مسمومیت ناشی از اجسام مختلف خارجی باشد.

حتما به مدفوع پرنده ی خود روزانه دقت نمایید و با مشاهده ی هرگونه حالتی نسبت به نمونه  عادی آن شما قادر به تشخیص حالت عادی و غیر عادی آن با توجه به رنگ ومقدار آن خواهید بود.

درصورتی که پرنده شما مدفوعی غیر عادی به مدت بیش از یک یا دو روز داشت حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.پرنده ی بیماری باید سریعا توسط دامپزشک معاینه شود.

عفونت روده:

علایم آن عبارتند از: پاشیده شدن فضله به بیرون در حالیکه به رنگ سبز می باشد.همچنین سبب ناتوانی در جفتگیری آنان خواهد شد.
مداوای بیماری: گرما ی محیط نگهداری پرنده بیمار بین 30تا32 درجه باشد.درمان:استفاده از چای معمولی ، ذغال پرنده

اسهال:
علایم: فضله آبکی ، کثیف بودن اطراف مخرج ، کم اشتهایی و بی تفاوتی نسبت به محیط اطراف.
علل بیماری: ترس و هیجان ، جریانات متغییر هوا ، تغییرات شدید دما ، خوراک فاسد.
همچنین مصرف غذاهای مانده و کثیف توسط پرنده می باشد مانند دانه های کپک زده و مانده. آب کثیف و سبزیهای ترشیده یا مرطوب و پر از قطرات آب.
درمان: استفاده از یک قطره روغن کرچک یا روغن زیتون برای رد کردن عامل بیماری به دهان پرنده ریخته شود. پس از بهبود  عروس باید تا چند روز از مخلوط زرده تخم مرغ سفت شده رنده شده به علاوه(بیسکویت مادر ویتانا) کوبیده شده برای تغذیه ی عروس استفاده کرد.
البته چنانچه مقعد پرنده به فضولات آلوده شده است و یا پرهای آن به هم چسبیده اند باید با قیچی پرهای موضع را بچینید. و محل آنرا با روغن ضد سوزش چرب کنید. بهتر است قبل از آن نیز پرنده را با آب نیم گرم حمام دهید.

چاقی:
علایم: سنگینی ، عدم علاقه به پرواز ، تنفس شدید ، وجود مشکلاتی در موقع تولک
علل چاقی: تغذیه غلط ، وجود بیش از اندازه دانه های پر چربی مانند تخم آفتاب گردان ، شاهدانه و دانه کتان دررژیم غذایی عروس هلندی
مداوای چاقی: تغذیه پرنده با خوراک هایی همچون ارزن ، میوه و سبزی . پرواز دادن پرنده در محیطی همچون پاسیو یا اتاق به صورت روزانه
توجه : مبارزه با چاقی عروس هلندی  توسط گرسنگی دادن با آن امری اشتباه است که میتواند مشکلات جدی ای را برای پرنده به همراه داشته باشد

نفس صدا دار:یا خس خس سینه.
این بیماری به دو علت بوجود می آید: 1- تغییرات شدید و ناگهانی دما 2- تغذیه از دانه های کثیف و آلوده به گرد و فضولات خودیا عروس هلندی های دیگر.
علامت این بیماری: تنفس با صدا و با منقار نیمه باز است . در عین حال نفس بریده بریده می باشد.
درمان: مخلوط کردن یک قاشق چایخوری الکل طبی رقیق با دو قطره گلیسیرین در آب آشامیدنی پرنده

سرماخوردگی:
علایم: پف کردن ، لرز ، عطسه ، نفسهای تند و گاهی نیز یک قطعه سفید و شفاف از بینی پرنده سرازیر می شود. این بیماری در بعضی ازعروس هلندی ها با اسهال سفید نیز همراه است. این بیماری را نباید با آسم اشتباه کرد.
درمان : استفاده از غذاهای مقوی ، جلوگیری از کوران و تغییرات دما در محل نگهداری قناری بیمار.
یک قاشق چایخوری روغن اکالیپتوس در یک فنجان آب جوش ریخته در جلوی سوراخ قفس نگهدارید بطوری که پرنده از بخار متصاعد شده استنشاق نماید ولی این کار نباید زیاد باشد زیرا ممکن است موجب خفگی پرنده شود.
غذای سبزی و پرتقال شیرین باید همه روزه به پرنده داده شود یعنی روزی دو بار صبح و بعد از ظهر تعویض شود تا از پلاسیدگی و ترشیدگی آن جلوگیری شود

بیماری آسم:
علائم: این بیماری تمامی علایم بیماری سرماخوردگی را دارد به اضافه تنفس سخت با دهان باز .گاهی نیز تنفس پرنده همراه با صدا می باشد.
درمان: دو قطره ید خوراکی را در28گرم آب نوشیدنی حل کرده و روزی سه مرتبه از آن به پرنده داده شود. جای پرنده باید گرم باشد. میتوان کمی بخار اکالیپتوس نیز در محل اتاق پرنده استفاده نمود اما این بخار نباید زیاد باشد زیرا موجب خفگی پرنده خواهد شد. این درمان باید تا بهبودی کامل پرنده ادامه یابد . با افزایش آثار بهبودی باید درمان نیز با فاصله انجام شود. تغذیه پرنده نیز باید مقوی باشد.

طاسی:
نکته :این پیشامد را نمیتوان جزء بیماریها برشمرد زیرا برخی اوقات این طاسی می تواند در اثر سوء تغذیه و نرسیدن بعضی مواد معدنی به پرنده بوجود می آید.
درمان: مالیدن وازلین گلیسیرین بر روی سر پرنده.هویج رنده شده و سبزیجات تازه نیز باید حداقل هفته ای دو بار به پرنده داده شود

پرکندن :
علت: اصولا این کار در اثر وجود شپشه در بدن عروس ها(به دلیل عدم رعایت نظافت و استحمام آنها) بوجود می آید . اگر در بازرسی بدنی چنین چیزی در بدن پرنده یافت نشد مسلماعروس شما به خشکی پرها و عدم وجود چربی طبیعی لازم در آنها مبتلا شده است. کندن پر را نباید با آراستن پرها اشتباه کرد. آراستن و نظافت پرها در روز بیش از چند با اتفاق نمی افتد در حالی که کندن پر در تمام مدت روز ادامه دارد.
درمان: برای درمان آن باید روغن گندم را به روی (بیسکویت مادر ویتانا )کوبیده ، ریخته و همه روزه آن را به عروس  داد(افراط نشود؛مسمومیت به دنبال خواهد داشت). همچنین به غذای او مغز گندم خشک را هم اضافه نمایید و یکی دو هفته این برنامه غذایی را ادامه دهید تا کندن پرها متوقف شود. پرنده را نیز نباید در محیط خشک نگهداری شود

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند (موفق و پیروز باشید)

کاربران گرامی:احترام به حقوق شهروندی در همه جا نشانه شخصیت والای شما وعاملی برترویج فرهنگ سازی صحیح خواهدبود

طبق وظیفه ذاتی وهمچنین رعایت محفوظ بودن اصلیت مطلب برای نویسنده و مترجمین درسایت تخصصی و تحقیقاتی۶۰۱۹وبنا به درخواست مترجم محترم متن هرگونه کپی برداری از این مطلب بدونه ذکر نام و منبع ایشان با مندرجات زیر جایز نیست

 

منبعcockatiels.b lo gs ky.com

401 دیدگاه دربارهٔ «بیماری عروس هلندی و طریقه درمان»

با سلام:
بعله در پرندگان جوان این امر عادی است.که اقدام به تمیز نمودن بالها مینمایند.اگر در ناحیه سر و گردن در طول کل روز بیش از حد با نوک ور میروند و ریزش پر در این ناحیه زیاد است علت چیز دیگری میباشد

پاسخ

با سلام:
پرنده شما دچار افسردگی نگردیده بلکه دچار استرس بیش از حدگردیده.میزان تعلیم به یک پرنده روزی۲ بار۱۵ دقیقه میباشد. شما بیش از پرنده خود را مورد ترس قرار می دهید.تذکر هم خدمتتان دادیم که با صبر و حوصله پرنده خود را مورد اموزش قرار دهید. افسردگی یک اختلال است و فقط بر اثر تنهایی وفقدان جفت و کمبود برخی منابع معدنی رخ می دهد.

پاسخ

سلام ، من ویتامین ویتالین دادم به عروس فضله اش ابکیه فکر کنم واسه اینکه دفعه اول زیاد دادم جکار باید کنم?
خودش خوب میشه?
الان دیگه بهش نمیدم

با سلام:
در پاسخ قبلی نیز به عرضتان رساندیم که شما بیش از حد مجاز به پرنده ویتامین داده اید تا چند ماه از دادن ویتامین به پرنده پرهیز نمایید. تغذیه میوه ای مستمر را در جیره غذایی پرنده بگنجانید تا عارضه برطرف گردد.

پاسخ

سلام و خسته نباشید : طوطی من هی خودشو پف میکنه و دمش هم کمی آغوشته به مدفوع هست هی خودشو تمیز میکنه و غذاهم میخوره آیا مریظه ؟ و اگه مریضه من چیکار میتونم انجام بدم ؟

با سلام:
تغییرات رنگی مدفوعی پرنده خود را ارسال دارید. حالت و رنگ کثیفی دم را نیز ذکر نمایید.نوع تغذیه پرنده و یزان نظافت قفس پرنده را نیز ارسال نمایید. دمای محیط نگهداری و مکان نگهداری چگونه است. احتمال بیماری وجود دارد.

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما .وتشکر بابت سایت خوبتان…
من یه عروس هلندی دارم که ۴ ماهشه الان جند روزیه بدنشو باد میکنه و یه تیکونی میخوره و بادش خالی میشه و بعد از چند دقیقه همین کارو تکرار میکنه خواهشا راهنماییم کنید >>>>>>با تشکر

با سلام:
در بیشتر مواقع و در این مقطع سنی اینگونه رفتار ها عادی است اگر این عمل در روز در حد محدود و کم است و پس از انجام رفتار با نوک پر های خود را ارایش می دهد نمیتواند موجب نگرانی باشد . اما اگر این عمل در زوز به صورت متداول تداوم دارد نیاز به بررسی بالینی دارد.به دقت اطراف مکان نگهداری پرنده را بررسی نمایید برخی عوامل محیطی رابطه نزدیکی به اینگوئنه رفتار ها دارد.

پاسخ

سلام. چند هفته ایه که یه چیزی شبیه گرد سفید از لای پرهای عروس من بیرون میاد . چیزی شبیه پوست پوست شدنه انگار. وقتی با نوکش به پرهاش ور میره این گرد بیشتر تو هوا پخش میشه. قبلش هم بود اما الان خیلی بیشتر شده. لطفا راهنمایی کنید.ممنون

با سلام:
در طوطی سانان این امر عادی است در اصطلاح به آن غبار پر گفته میشود . در جهت اگاهی شما لازم است بگوییم طوطی سانان و برخی پرندگان دیگر دارای غدد چربی ساز هستند که جهت پر ارایی و حفاظت از پر ها از چربی مذکور بر روی پرهای خود میمالند این چربی بر اثر نور خورشید به ویتامین D مورد نیاز بدن پرنده تبدیل میگردد و اضافات آن پس از خشک شدن مثل غباری در بین پرها قرار میگیرد که پرنده با تکان آنها را از روی پرهای خود حذف مینماید.در صورتی که پرنده در تابش مستقیم خورشید قرار ندارد نیاز است مقداری در روز در حد۱۰ دقیقه حمام افتاب بگیرد تا این عمل کاهش یابد.

پاسخ

سلام لطفا کمکم کنید میترسم عروس هلندیم از بین بره از دیروز صبح یکم دیر بهش غدا دادم بیحال بود بهش غذا دادم زیاد نخورد به زور بهش دادم تا شب حالش خوب نبود نوک و پاش داغ بود و میلرزید ، بالهاشم حالت افتاده پیدا کرده بود رو پاهاش راحت وا نمیستاد( جوجست و سرلاک بهش میدم )اما دیشب دیگه بردمش دام پزشکی براش قطره نوشتو اینا گفت بهش بدید خوب میشه و یک فرمول غذایی جدید داد بهم از دیشب اونو بهش میم جوجم حدوده چهل روزشه حالا از صبح رو پاهاشم وای نمیسته دیگه دیروز حداقل روی انگشت میتونست واسته خلاصه الانم ادرارش همراه خونه و ابکیه ابکیه و فقط یکی از سه باری که ادراد میکنه یکم جامده نمیدونم چیکار کنم لطفا کمکم کنیییییید:-(

با سلام:
تمامی تغذیه هایی که به پرنده ارائه نموده اید را ارسال نمایید.نام دارویی و دستور غذایی را که دامپزشک تجویز نموده است را نیز ارسال نمایید. در حال حاظر جای پرنده را گرم نگه دارید.در صورتی که نیاز به سرعت در دریافت پاسخ دارید در قسمت تماس با ما سایت شماره مدیریت سایت قرار دارد میتوانید با ایشان در هرموقع از شبانه روز تماس برقرار نمایید اقدامات لازم را خدمتتان ارائه می نمایند

پاسخ

سلام عروس هلندی دارم ابریزش بینی با عطسه میکنه چیکار کنم خوب بشه همه جا هم بسته نمی تونم ببرمش دامپزشکی

با سلام:
در حال حاظر از دست زدن به پرنده کاملا خوداری نمایید پرنده را به مکانی گرم و کم تردد انتقال دهیدمکان نگهداری پرنده کاملا گرم نمایید دمایی حدود۳۰ درجه نیاز است. محیط قرار دهی ایمن و کم سر صدا باشد تا پرنده دچار استرس نگردد استرس میتواند موجب وخامت عارضه گردد.این موارد را ارسال نمایید تا تدابیر خاصی اندیشده شود:علت عارضه بر اثر چه بوده است؟ نه به هنگام پرنده دچار این علائم گردید یا مدت مدیدی است که دچار شده است؟تغذیه پرنده چه بوده است(تارسال کلیه موارد تغذیه ای چه دانه ای و چه میوه جات در چند روز اخیر) مکان نگهداری به چه نحوی است؟دفعات هر بار نظافت بر مبنای روز و اخرین بار نظافت؟ایا در منزل فردی دچار بیماری سرما خوردگی یا انفولانزا است؟قبل از شروع ابریزش در منزل از جارو برقی استفاده شده است یا خیر؟

پاسخ

بله از جارو برقی استفاده شده غذا هم ارزن با کتان بوده فقط امروز مقدار کمی قرص سرما خوردگی با اب پرتغال بهش دادم

با سلام:
اگر زمان عطسه بعد از جارو برقی زدن صورت پذیرفته علت ناشی از غبار ساطع شده از جارو برقی است طوطی سانان به ذرات ریز گرد و غبار حساسند.قرص سرما خوردگی وبرخی داروهای انسانی برایحیوانات خطر افرین و سمی هستند از به کار بردن اینگونه داروها برای درمان پرنده اجتناب ورزید. همان اب پرتغال کفایت دارد مقداری نیز هویج ابپز برای هر بار مصرف اماده سازی نمایید و به پرنده ارائه دهید. از دست زدن به پرنده اجتناب ورزید.اگر پرنده مشکوک به سرما خوردگی یا تب طوطی باشد امکان سرایط به انسان نیز وجود دارد که باید مراقب بود.اگر در طی ساعات اینده پرنده کسل,یا حالت پف کرده و خواب الودگی ممتدد دارد بیماری محسوب میشود و نیاز به درمان سریع است.مداوم تغییرات رفتاری و تغییرات مفوعی پرنده را بررسی نمایید هر گونه تغییر جدید را یاداشت نمایید این امر کمک به تشخیص سرع نوع بیماری مینماید

پاسخ

سلام
عروس من دمش یکم خاکستری شده انگار کثیفه ولی وقتی خودشو میشوره هم تمیز نمیشه چکار کنم?

با سلام و تبریک سال نو:
لازم است بدانید:در طوطی سانان فارغ ازبعد رنگ پذیری پر ها در برخی مناطق(تاثیر رنگدانه ها بر روی پر ها که باعث تغییرات رنگی میشوند) کثیفی دم در طوطی سانان کمتر اتافاق می افتد چرا که طوطی سانان مداوم دم خود را اریش می نمایند از انجا که پرندگان کمتر دم خود رت در استحمام مورد شستشو قرار می دهند از کثیفی پرها ی دم اطمینان حاصل نمایید و پس از اطمینان خاطر ابری تمیز رامرطوب نمایید و به روش دستی پرها را نظافت نمایید این امر شاید تا چند روز نیاز باشد تا پرهای دم کاملا تمیز گردد اما بهترین روش و اینمتن ترین راه همین است و کمتر موجب استرس در پرنده میگردد از انجا که پرنده دم خود را با نوک تمیز می نماید استفاده از شیوینده های صنعتی توصیه نمیگردد و حتما مسائل بهداشتی را در هنگام نظافت رعایت نمایید تا موجب بیماری پرنده نگردد. قبل و بعداز هرگونه نظافت و دست زدن به پرنده دستان خود را کاملا با اب و صابون مورد شستشو قرار دهید.

پاسخ

با سلام من یک عروس هلندی طوسی دارم که به تازگی خریدم پرهای نوک دو بالش از داخل کمی ریخته و کمی هم خون ریزی دارد لطفا مرا راهنمایی کنید

با سلام:
پرنده شما در طی نهایی و اخرین مرحله پریزان(تولکی) میباشد این امر در پرندگان عادی است. اگر مقدار خونی که در ناحیه رویش پرها مشاهده میگردد و خفیف است و دارای شدت نمی باشد نشان از رویش پرها است و تا چتد روز اینده این امر برطرف میگردد.از دست زدن به پرنده پرهیز نمایید و بگذارید تا این روند را در ارامش کامل سپری نماید. در محیط گرم و مناسب میتوانید پرنده را با حفظ ایمنی و امنیت محیطی استحمام دهید.در جهت استحمام از بردن پرنده به محیط حمام منزلتان کاملا پرهیز نمایید حمام منازل محیط خطرناکی برای پرندگان می باشد.

پاسخ

سلام ببخشین پرنده ی من عطسه میکنه و هیچ گونه میوه وسبزیجات نمی خوره و خیلی کم اشتها هست سمسنش ۴٫۵ است لطفا منو راهنمای کنید

سلام:
علت عطسه متواند موارد گوناگون باشد:
فارغ از سرما خوردگی که به ندرت پرنده گریبان گیر آن میگردد و علائم خاص خد را دارد این موارد را بررسی نمایید:اگر از عطر ,خشبو کننده یا هرگونه محصولی که دارای بو میباشد در محیط نگهداری پرندگان استفاده مینمایید لازم است این موارد در محیط پرندگان مورد استفاده قرار نگیرد پرندگان به اینگونه موارد بسیار حساس هستند.از استفاده جارو برقی در محیط نگهداری پرندگان به شدت پرهیز نمایید جارو برقی باعث ساطع شدن غبار ریز در محیط میگردد و عاملی باعثعطسه و عفونت های گوارشیدر پرندگان میگردد. عدم تهویه مطلوب در محیط نیز از اینجمله موارد است. بوی سرخ کردنی وگاز های منتشر از پخت غذا نیز عامل بعدی در عطسه است.به دقت محیط نگهداری پرنده را مورد بررسی قرار دهید تا علت را بیابید اینگونه طریقه درمان و پیشگیری بهتری را میتوان لحاظ نمود.

پاسخ

سلام خسته نباشید عروس نر من چند روزه زیاد مخوابه و پف کرده روی میله می شینه ووقتی دستمو داخل قفس می کنم تحرک نداره و وقتی به دستم می گیرم دستمو ضعیف گاز می گیره علتش چیه لطفا راهنمایی کنیین

سلام:
محیط نگهداری و دمای محیط نگهداری پرنده را برایمان ارسال نمایید؟تغذیه پرندگانتان (تمامی موارد تغذیه پرنده را نیز ارسال نمایید)؟میزان ویتامین دهی پرندگانتان را نیز ارسال نمایید؟اگر از دارو یا ویتامین خاصی برای پرندگان استفاده نموده اید با ذکر نام آنرا نیز ارسال نمایید؟تغییرات رنگ مدفوع و همچنین حجم مدفوع پرنده را نیز ارسال نمایید(ارسال علائم مدفوعی الزامی است)کلیه تغذیه میوه ایی و سبزیجاتی پرنده و میزان هر وعده در هفته پرنده را نیز ارسال دارید؟اگر به تازگی فردی از افراد خانوادتان دچار بیماری گردیده است نوع بیماری را نیز برایمان ارسال دارید؟ایا پرنده را همیشه در دست میگیرید یا خیر؟

پاسخ

سلام پرنده عروس هلندی من خیلی سرحال بود از دیشب که میهمان زیادی داشتیم و احتمالا چیزی خورده باشدکمی بی حال بود تا اینکه امروز بعد از ظهر آنقدر بی حال است و همیشه سرش را بالا می گیرد و چرت می زند و مدفوعش سفید و آبکی شده است. خیلی بی حال است/ کمک کنید/ر

سلام:
پرنده بیمار است و نیاز به اقدام دامپزشکی سریع دارد.به دقت بررسی نمایید که از میهمانانتان کسی دچار بیماری جدید ویروسی نبوده است؟ احتمال بیماری ویروسی دورو از انتظار نیست.ما مسمومیت طوطی سانان با خوشبو کننده(مثل عطر و ادکلن) را نیز داریم که علائمی اینگونه دارد. بهترین اقدام مراجعت به دامپزشک است تا پرنده مورد معاینه بالینی قرار گیرد.در حال حاظر جای پرنده را گرم نگه دارید.

پاسخ

با سلام و عرض خسته نباشید
عروس هلندیم که تقریبا سه ماهشه پس از سیزده روز تقریبا رام و دستی شده الان یکمی بدنش داغه و بعضی وقتا پس از تمیز کردن صورتش توسط پاش/ عطسه پشت سرهم حد اکثر سه بار میکنه و مدفوعش سبز و نیمه جامد و داغه و بعضی وقتا مدفوعش آب شفاف و بدون رنگه. آبریزش بینی یا چشم نداره ولی یه بار که جلوش بودم عطسه کرد و عطسش آب داشت.به نظرتون مشکلی داره؟(عکس های خودش و مدفوعش رو با همین ایمیل براتون ارسال میکنم)
با تشکر از سایت خوب و مرحعتون

سلام:
قبل و بعد از دست زدن به پرنده حتما دستان خود را با مایع شوینده تمیز بشویید.عطسه مقطعی در طوطی سانان کاملا عادی است. در هنگام دست گرفتن پرنده سعی نمایید کمتر پرنده مورد فشار قرار دهید مخصوصا ناحیه چینه دان پرنده را .مدفوع شل بیشتر بهنحوه میوه دهی مربوط است. برنامه تغذیه هفته ای پرنده تان را کامل برایمانارسال نمایید تا در صورت بروز اشکال برایتان برنامه غذایی را رفع نماییم.

پاسخ

با سلام
من یک عروس هلندى نر دارم که خیلى شر بود و مدام در حال جنب و جوش بود و خیلى پرواز میکرد یک ماه پیش مسموم شد و خدارو شکر حالش بهتر شده اما حدودا دو سه هفته از بهبودیش میگذره و خیلی گوشه گیر و اروم شده پرواز نمیکنه همش جلو آینس غذا نمیخوره یا خیلى کم فقط دوست داره برنج بخوره و از غذاى خودش نمیخوره..میشه لطفا بگید مشکلش چطور برطرف میشه و اینکه سنش رو از کجا تشخیص بدم؟؟ ممنون از سایت خوبتون

با سلام:
پرنده شما دچار استرس مقطعی و ترس از تغذیه شده است.برای درمان پرنده از داروی خاصی استفاده نموده اید؟ روش درمانی پرنده برای دفع مسمومیت به چه نحو وبوده است و این امر توسط دامپزشک صورت پذیرفته است یا افراد عادی؟هر انچه که در درمان پرنده استفاده نموده اید را ارسال نمایید تا برایتان ببرررسی نماییم و تدابیر لازم را خدمتتان ارائه دهیم.

پاسخ

با سلام
بله بعد از اینکه کالباس خورد متوجه شدم چند بار بالا اورد و به دامپزشک مراجعه کردم دو عدد قطره دادن که داخل ابش باید میریختم اما نمیخورد…برای همین پیش پرنده فروش بردمش یک هفته نگه اری کردن و حالش بهتر شد البته داروی دیگه ای بهش داده بودن…

با سلام:
استفاده از هرگونه تغذیه فراوری شده صنعتی و تجاری که برای انسانها ساخته میشود برای پرندگان ممنوع و خطر افرین است و بهتر است من بعد از این نسبت انچه که به پرنده خود می دهید دقت نظر بیشتری نمایید و هر نوع تغذیه ایی را در اختیارش نگذارید.
پرنده شما دچارشوک تغذیه ایی شده است برای انکه پرنده انرا به فراموشی بسپارد نیاز به زمان است. عرق کاسنی از عطاری تهیه نمایید به ازای هر ۵۰ سی سی آب ۱۵ سی سی عرق در آب پرنده اضافه نمایید تا سه روز و هر ۶ ساعت آب را تعویض و دوباره اماده سازی نمایید استفاده از آب معدنی کاربردی تر است.پس از طی این اقدام و گذشت دو روز و در جهت انکه پرنده استرس نشای از عارضه را از خود دور نماید نیاز به ارائه ویتامین۳ گانه است(A.E. D3) تهیه نمایید و به ازای هر ۵۰ سی سی آب ۴ قطره از ویتامین را در آب پرنده بریزید هر ۸ ساعت محلول ویتامینی را تعویض و دوباره اماده سازی نمایید تا ۳ روز این اقدام را نیز انجام دهید پرنده بهبود خواهد یافت . ارائه هویج ابپز و پوره ای میتواند کمک تغذیه خوبی برای این پرنده با اینگونه عارضه باشد(بیاد داشته باشید هویج را به اندازه مصرف یک وعده غذایی امده سازی نمایید و از نگهداری ان برای روز های بعد به شدت پرهیز نمایید)

پاسخ

سایت ۶٠١٩ با سلام
تورو خدا کمکم کنید عروس هلندیم ناخون پاش کنده شده و خیلی درد داشت و تا چند روز پاشو بالا میگرفت من فکر کردم شاید بخاطر درد داشتنه و خوب میشه اما دیروز دیدم ورم کرده و چرک کرده بردمش دکتر گفت استخون پاش عفونت کرده قطره چرک خشک کن دادن بهش..قطره هاشو غذاهاشو نمیخوره تورو خدا کمکم کنید من چیکار کنم واقعا نگرانم و حالم بده خواهش میکنم کمک کنید

با سلام:
در زمان نگهداری پرندگان بیمار حس خونسردی و همچنین ارامش داشتن رمز موفقیت در درمان و ایجاد شرایطی برای بهبود پرنده است. اگر پرنده شما تغذیه نمیکند نیاز است مقداری هویج را ابپز نمایید و به شکل پوره در اورید و انرا بوسیله سرنگ و به طریقه دستی به پرنده ارائه نمایید(سرنگ ۲۰ سی سی یا بزرگتر)داروها را نیز میتوانید در این تغذیه مخلوط و به پرنده ارائه دهید.(بیاد داشته باشید در تهیه این تغذیه لازم است به اندازه همان وعده تهیه و اماده سازی نمایید و از نگهداری آن برای بیش ۱ روز جدا خوداری نمایید و حتما در یخچال و درون ظرف شیشه ای کاملا تمیز(شیشه مربا یا سس که در ابجوش استریل شده باشد میتواند ظرف مناسبی باشد)نگهداری شود و پس از پایان یک روز اضافی را دور ریخته و دوباره اماده سازی نمایید و برای همان وعده دارو را اضافه نمایید.رعایت اقداما بهداشتی و ایجاد محیطی کم استرس در روند بهبودی پرنده تاثیر گذار است..
در صورت موارد اضطراری میتواید با مدیریت سایت تماس مستقیم برقرار نمایید ایشان پاسخگوی شما در کلیه ساعات هستند.

پاسخ

با سلام و خسته نباشید لطفا من رو راهنمایی کنید من دوتا طوطی هلندی دارم یکیشون دو روزه گردنشو گاهی وقتا تکون میده و دونه های که خورده رو بالا میاره و به اطراف میپاشه مثل همیشه هم شیطونی نمیکنه میخوام بدونم بیماریش جدیه براش خطر داره ؟اون یکی طوطی رو ازش جدا کنم؟

با سلام:
برگشت دهی دانه از طریق دهان اگر محدود باشد چندان نگران کننده نمیباشد اما در صورتی که پرنده مستمر اینکار را ادمه دهد و کاملا دچار بی حالی باشد پرنده دچار بیماری یا عارضه گردیده است و نیاز به اقدام سریع پزشکی است:عمده دلایل برگشت دانه از دهان فقدان و کمبود برخی ویتامین ها میباشد که میتوان به گروه ویتامین۳ گانه مخصوصا ویتامین آ اشاره نمود. فقدان کلسیم در جیره تغذیه ایی نیز باعث بروز این واکنش میگردد. مسمومیت از دیگر عللل است و در اخر بیماری های عفونی و بکتریایی در سیستم گوارشی جز پر گزارشترین بیماری ها طوطی سانان است که علائم اولیه خود را با برگشت تغذیه نشان می دهد.جمع اوری اطلاعات تغذیه ایی قبل از بیماری و همچنین بررسی مداوم مدفوع پرنده در روند تشخیص و نوعیت بیماری موثر است.اگر به دامپزشک دسترسی دارید جهت بررسی بالینی و اقدامات مورد نیاز حتما مراجعه ات نمایید.

پاسخ

ممنون از جوابتون امروز بردم پیش دامپزشک و سه تا دارو داد که از دامپزشکی تهیه کردم که اسمشون رو نمیدونم گفت این سهدتا رو از هر کدوم سه تا قطره داخل آبشون بریز دو تا داروی دیگه هم علاوه بر این دوتا دار و از. داروخانه گرفتم متوکلوپرامید(قطره خوراکی اطفال) و ویتامین آ+د که گفت این رو هم در ظرف آب جدا گونه از هر کدوم سه قطره بندا از ظهر هم شرو کردم دارو هاشون رو همونجور که دکتر گفت داخل آبشون ریختم و خوشبختانه چک کردم و خوب. هم از دارو مصرف میکنن.فقط میخواستم بدونم با مصرف دارو ها حالشون خوب میشه دیگه بیماری حادی ندارن که؟و یه سوال دیگه چه جوری کلسیم بهشون بدم داخل چه غذاها یا موادی هست که بتونم. بهشون بدم. ممنون از پاسختون

با سلام:
تجویز ها را ادامه دهید. اگر از انتی بیتویک استفاده میکنید ویتامین دهی را در چند روز اول ارائه ننمایید و بجای ان از هویج اب پز و پوره شده در تغذیه پرنده بهره ببرید این تغذیه باعث میگردد که سیستم گوارشی پرنده با واکنشات دارویی مواجه نگردد و در روند بهبودش تاثیر گذار است.البته لازم به ذکر است که حتما این جیره تغذیه ای برای همان وعده غذایی پرنده اماده سازی نمایید و از نگهداری ان برای نوبت های بعدی پرهیز نمایید برای هر وعده به مقدار کم تهیه نمایید.جیره تغذیه ایی پرندگان خود را نیز برایمان ارسال دارید تا برایتان در صورت نیاز جیره را اصلاح نماییم تا دیگر مواجه با اینگونه عارضه ها در پرندگان خود نشوید. کف دریا از عطاری تهیه نمایید کف دریا منبع غنی از کلسیم و الاح نمکی مورد نیاز پرندگان است که متوانید به صورت منسجم یا پودر انرا در جیره تغذیه پرنده اضافی نمود.

پاسخ

واقعا ممنونم که اینقد سریع پاسخ گو هستید . جیره غذایی که من از زمانی که طوطی ها بزرگ شدن (الان سنشون ۸ماه است) و سرلاک نخوردن استفاده کردم ۷۰%ارزن ۲۰%تخم کتان ۱۰%گاهی از شاهدانه استفاده میکنم.روزانه هم از سبزی جات (آب پز نشده)به صورت خام بهشون میدم مانند تره /جعفری/نعنا/ریحان و همچنین از میوه ها هم سیب و هویج در طول هفته دو الی سه بار(به صورت خام)بهشون میدادم .همچنین طوطیهام علاقه زیاد به خوردن نان دارن .
ممنون میشم اگه جیره غذایم مشکلی داره لطف کنید تصحیح نماید

با سلام:
جیره مناسب تغذیه ایی یک راهبرد اصلی در سلامت تمامی پرندگان است.رعایت تغذیه درست باعث حفظ سلامت پرندگان میشود. روش تغذیه ای شما تا حدودی درست است اما دارای برخی اشکالات است که عامل بروز بیماری در پرندهتان گردیده نان ها مخصوصا نانهای سنتی یکی از بدترین نوع تغذیه پرندگان است بعلت بکار رفتن جوش شیرین و مخمر,و همچنین در برخی نانها استفاده از جوهر قند که یکی از خطر ناک ترین مواد ممکن برای ور امدن نان است که برخی نانوایان از آن استفاده میکنند این محصول برای انسانها نیز میتواند باعث بروز عوارض داخلی گردد و در پرندگان به نوع بدتر عارضه خود را نمایان میسازد. انچه را که در ایران بعنوان نان برای تغذیه پرندگان توصیه میکنند یک توجیز غلط است نان های کاربردی جز نانهای صنعتی هستند البته نه تمام نان های صنعتی نان های غنی شده یانان های کم نمک و نان های بروبیوتیک جز نانهای مجاز برای تغذیه پرندگان است البته ارائه این نانها نیز محدودیت دارند و نباید بیش از۲ بار در هفته ارائه شوند. از دادن سبزی تره نیز به پرندگان خود پرهیز نمایید. ارائه کاهو و خیار نیز توصیه نمیگردد.ارائه دیگر سبزیجات نیز بهتر است طبق یک برنامه مشخص ارائه گردد. با رعایت این موارد دیگر تغذیه پرندگانتان منعی ندارد.

پاسخ

سلام و خسته نباشید من یک عروس هلندی نر دارم که به تازگی خریداری کرده ام این پرنده یک مشکلی دارد اون هم این است که وقتی میخواهد مدفوع لا از بدن خارج کند بر روی چوب نشیمنگاه و پرهای کنار مقعدش پاشیده میشود بعد لطفا در مورد رام کردن عروس هلندی ۳ ماهه هم توضیح بدید جواب بدین خیلی منمون میشوم

با سلام:
لازم است بدانید بین۲ هفته تا ۲ ماه زمان میبرد تا یک پرنده به محیط جدید خو بگیرد و استرس ناشی از جا بجایی در پرنده فروکش نماید بهتر است تا سپری شدن این مدت به پرنده کمتر نزدیک شوید تا پرنده احساس امنیت پیدا نماید. در مورد مدفوع احتمال بیماری گوارشی یا عفونی وجود دارد. لطف بفرمایید تغییرات رنگی و حجم مدفوع را ارسال دارید تا برایتان بررسی دقیقتری انجام دهیم در صورت امکان میتوانید تصویر مدفوع را به ایمیل سایت ارسال نمایید. در حال حاظر بهتر است پرنده را در دست نگیرید و بگذارید با محیط اشنا شود پس از طی زمان این مدت دوباره اعلام دارید تا دستور اموزششی خدمتتان ارائه گردد.

پاسخ

لازم به ذکر است که سه ماهه است و دو روز میشود که خریداری کرده ام و نزاد لوتینو است بعد در مورد اینکه ایا در همین روز های اول میتوانم روی دستم بیارمش یا نه به این دلیل میپرسم که از دست من میترسد

مدفوعش سبز هست با خط سفیدی بیشتر وقت ها سفت است و بعضی وقت ها کمی شل میشود الان من باید مدفوع هایی که به پر های کنار مقعدش پتشیده شده رع با چه پاک کنم بعد لطفا در مورد بیماری گوارشی یا عفونی توضیح دهید و بگویید که چگونه درمان میشود

با سلام:
جهت پاکسازی مدفوع میتوانید از دستمال کاغذی که انرا با اب ولرم خیس نمده اید استفاده نمایید. رنگ مدفوع پرنده سبز روشن است یا تیره؟هر انچه که تا به امروز جهت تغذیه پرنده ارائه نموده اید را ارسال دارید؟ بیماری گوارشی و عفونی علل های زیادی دارند که توضح تمامی انها در این مقال نمیگنجد. ما در پرسش و پاسخ فقط پاسخ کوتاه در جهت رفع مشکل ارائه مینماییم.در برخی بخش های سایت ما چندین مورد از بیماری ها را توضیح داده ایم.

پاسخ

لازم به ذکر است که مدفوعش را با عکس های طبیعی که دیده بودم مقایسه کردم شکل و رنگش مثل هم بود ولی مدفوع عروس من بعضی وقت ها کمی شل میشود

الان که کنار مقعد شو نگاه میکنم میبینم که تمیز شده بعدشم به نظر شما پیش دامپزشک ببرمش

با سلام:
در حال حاظر نیازی به دامپزشک نمیباشد. تا ۲ روز دیگر اگر پرنده بهبود نیابد معاینه تحت نظر دامپزشک برای پرنده مورد نیاز است.

پاسخ

بیشتر به تیره میزنه من تا به حال بهش تخم کتان و ارزن و یک کاسه عدس دادم که عدس ها رو نخورد واقعا ازتون ممنونم به خاطر پاسخ گویی به سوال هایم بعدشا داره کم کم با محیط خو میگیره چون از اسباب بازی که براش گذاشتم بازی میکنه کف دریاشو میخره و اشتهاش هم خب است

با سلام:
تا ۳ روز متوالی مقداری هویج خام(کاملا تمیز و شسته شده) به پرنده ارائه نماییدپس از طی این مدت دوباره تغییراتی مدفوعی را در سایت هر روز برایمان ارسال دارید.از دادن حبوبات در این مقطع پرهیز نمایید.

پاسخ

سلام واقعا نمیدونم چگونه از شما و سایت خوبتون تشکر کنم من از این به بعد هر سایتی که برم از سایت شما تبلیغ میکنم چون هم پاسخگوی سوال ها هستید و هم راه حل های عالی به ما پیشنهاد میکنید امروز صبح که بیدار شدم مدفوعش سفت تر شده بود و مقعد و کنار مقعدش اثری از مدفوع نبود واقعا ازتون ممنون هستم راستی هویچ را رنده کنم و در کاسه براش بزارم؟؟؟؟

با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
تمام تلاش اعضای تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ رضایت قلبی هموطنان عزیزان است و بر خود وظیفه میدانیم که به بهترین نحو پاسخگوی سوالات شما بزرگواران باشیم.در مورد ارائه هویج هم متوانید رنده شده ارائه نمایید و هم تکه شده انچه که در ارائه میوجات و سبزیجت مهم است فقط شستشو و تمیزی آنها است که باید همیشه مد نظر قرار دهید.

پاسخ

با سلام:
در حال حاظر نگران نباشید. از داروخانه دامپزشکی ویتامین ۳ گانه(A.E.D3 ) تهیه نمایید و به ازای هر ۵۰ سی سی آب ۵ قطره ویتامین اضافه نمایید و هر۸ ساعت آب حاوی ویتامین را تعویض و دوباره اماده سازی نمایید این ویتامین دهی را تا۴ روز مستمر ادامه دهید.

پاسخ

با سلام:
مشکلی نیست پر های اسیب دیده و ریخته شده در فصل پریزان دوباره بازسازی و جایگزین میشود. از دست زدن به قسمت پر اسیب دیده پرهیز نمایید.

پاسخ

سلام و خسته نباشید
من به تازگی یک عروس هلندی لوتینو خریدم که جوجه ۳ ماهه است .. امروز چند بار شنیدم که عطسه می کنه و بعضی وقتها صداش بی حال میشه … هنوز از دست من میترسه و فقط موقعی که غذا توی دستم باشه به طرفم میاد وگرنه میترسه و فرار می کنه ..
سوال اولم اینه که : ممکنه سرما خورده باشه ؟ لازمه که پیش دامپزشک ببرم یا خودم میتونم درمانش کنم ؟!
سوال دوم هم اینکه : چکار کنم از من نترسه تا بتونم رامش کنم ؟!

با سلام:
عطسه های مقطعی در طوطی سانان یک امر عادی تلقی میگردد اما اگر میزان و شدت عطسه در طول روز ممتد و ادامه دار باشد علل مختلفی در این امر شایع است سرما خوردگی دارای علائم دیگری نیز میباشد مثل ارزش,عدم تعادل,بی حالی مفرط, ابریزش. اما برخی عطسه ها در اثر استفاده خوشبو کننده ها و عطریات و همچنین غبار ساطع شده خاک هوا یا دود های ناشی از دخانیات و غذا میباشد که بهتر است محیط پرنده عاری از این موارد باشد.برای انکه پرنده به محیط حدید خو خو بگیرد نیاز به زمانی معادل۲ هفته تا۲ ماه است پس از طی این مدت پرنده به محیط و فرد نگهدارنده عادت خواهد نمود ارائه تغذیه مورد علاقه پرنده بعنوان یک جایزه در ایجاد رابطه دوستانه تاثیر گذار است البته تعادل را در ارائه اینگونه تغذیه ها باید رعایت نمود.

پاسخ

با سلام:
نخیر این شربت در داروخانه های انسانی موجود نمیباشد و واحد دوز بین الملل این دارو برای پرندگان استاندار سازی شده است.

پاسخ

سلام ممنون بابت پاسخگویی فقط لطفا هنگام پاسخ اسم کسی که سوال کرده رو هم بنویسید که متوجه بشویم پاسخ به سوال چه کسی است،ممنون
دو سه روز است که مدفوع عروس من ، سبز کم رنگ است و خشک … چه غذایی بهش بدم ؟؟ جوجه ۳ ماهه است و سخت غذاهای مختلف میخورد .

با سلام:
sogol
تیم فنی ما درحال برطرف کردن این موضوع است تا پاسخ های سوالت در قسمت خود سوال کاربران قرار گیرد.سیستم ایمنی پرندگان شما درحال تضعیف است و این نشان از کمبود برخی املاح ویتامینی و عدم نظافت دقیق است . از میوه جات استفاده نمایید . ارائه هویج خام در روند بهبود پرنده تاثیر گذار است . تغذیه و ترکیب دانه ای پرنده شما دارای اشکال است نوع تغذیه پرنده خود را هر انچه که برای تغذیه پرنده به کار میبرید برایمان ارسال دارید تا برایتان برررسی نماییم.

پاسخ

ممنون … واای نه نگید ، اتفاقا اگه عکس قفس و اطرافش رو براتون بفرستم میبینید که چقدر تمیز نگه میدارم …
فقط مشکل اینجاست که عروس من بجز ارزن و بعضی وقتها کتان و تخم مرغ آبپز (سفیده) چیز دیگه ای نمیخوره
هم سیب و خیار و هم هویج رنده میکنم ولی اصلا نمیخوره
سنگ ویتامین هم واسش خریدم و به قفسش وصل کردم .. ولی بنظرم خیلی سفته و نمیتونه با نوکش ازش بکنه و بخوره …
اگه کمی خیس کنم مثل خمیر اشکال داره ؟

با سلام:
مشکل خاصی وجود ندارد .بهتر است پرنده را ترغیب به خوردن میوجات نمایید. جهت انکه پرنده به تغذیه های جدید عکس العمل نشان دهد بهتر است انرا به صورت ترکیب ی دهید. اگر پرنده تان سفیده تخم مرغ میخورد مقداری هویج را پخته و له کنید و با سفیده تخم مرغ مخلوط نمایید ارائه چندین نوبت این تغذیه باعث ایجاد تمایل در او میگردد.از دادن خیار و کاهو به پرنده خود پرهیز نمایید. بهتر است میوجات مجاز برای تغذیه عر.س ها را بصورت نگینی خرد نمایید و در ظرفی جداگانه درقفس قرار دهید این امر باید تا زمانی که پرنده رغبت نشان دهد تکرار گردد.سنگ های ویتامینه انواع مختلفی دارند و اصولا استفاده از انها را توصیه نمی نماییم.ارائه مولتی ویتامین گزینه بهتری است.

پاسخ

و یک نکته دیگه اینکه به تازگی یه صدای خفیفی از خودش درمیاره مثل صدای گربه 😀 و پشت سر هم … غذا میخوره ، راه میره ، همش این صدا رو درمیاره .. یکم اعصاب خورد کنه .. یه صدای گرفته … لطفا نگید که مریض شده … من یک هفته هست که خریدم .. امکان داره مریض بوده موقع خریدن ؟

با سلام:
صدای خفیف میتواند نشان از تغییر مرحله زیستی پرنده باشد این بدان معناست که پرنده شما در حال بروز نت صدایی است و تلاش میکند تا اواز خوانی نماید

پاسخ

با سلام بنده دوتا جوجه عروس دارم که احساس میکنم یکی از آنها که کوچکی میباشد چینه دان او پر بوده و غذای او هضم نمیگردد در ضمن پرنده کسل و تمایلی به خوردن غذا ندارد (سن حدودا بیست روز)

با سلام:
از چه فرمول تغذیه ایی برای جوجه عروس ها استفاده مینمایید؟
اگر هر گونه مکمل یا تغذیه خاصی را برای پرنده استفاده مینمایید را ارسال دارید؟
به چه نحوی تغذیه را اماده سازی میکنید و چگونه جوجه ها را تغذیه میکنید؟
ارسال هر انچه که به نظرتان میرسد میتواند در بررسی علت دقیق کارساز باشد.

پاسخ

با سلام:
اگر حالته پوسته به سفیدی میزند پرنده با کمبود برخی میرال ها و مواد معدنی مواجه است. البته لاز م است بدانید در برخی موارد رشد نوک نیز علائمی اینگونه دارد.

پاسخ

لازم به ذکر است که در کنارهای نوکش است و هنوز کنده نشده بلکه مقداری پوست از نوک جدا شده سه ماهه است و ارزن و تخم کتان و تخمه اقتاب گردان و مقداری ذرت بهش داده ام تا الان

با سلام:
این امر رابطه نزدیکی به نوع تغذیه پرنده دارد برخی دانه های سخت مثل ذرت خشک باعث این امر میگردد.نوک بالایی طوطی سانان قابلیت رشد دارد و به مرور زمان بهبود میابد.

پاسخ

سلام داداش عروس من دیروز داشت غذا میخورد که یک اشغال تخم کتان در بینی اش رفت همه اش نرفت قسمت کوچیکی بود با دست دراوردم ولی الان توی دماغش کمی قرمز است الان هم چند بار داخل دماغش شده که حارج کردم به نظرت چیکار کنم، لازم ذکر است که فقط مقداری ازش داخل میشود

با سلام:
در حال حاظر تا چند روز از ارائه دانه کتان پرهیز نمایید و از دیگر دانه ها در تغذیه اش استفاده نمایید اگر خونریزی ندارد نیاز به کار خاصی نمیباشد و مشکلی برای پرنده بوجود نخواهد امد . استحمام دهی پرنده در این جور مواقع برای کم نمودن استرس ناشی میتواند بهترین اقدام ممکن باشد.

پاسخ

سلام و خسته نباشید داثاش نوک بالایی عروس من داره کم کم کناره هاش کنده میشود به طوری که یک تگه کوچک از کنار نوک بالاش کنده شده وسط نوک هم سفید شده به نظرتون عادیه یا مشکلی داره

فرسایش نوک در طوطی سانان عادی است و که به مرور زمان نوک رشد مینماید بهتر است از دادن تغذیه هایی که پوسته سخت دارند پرهیز نمایید . ارائه مکمل ها و ویتامین ها نیز در این مقطع توصیه میگردد. از مکمل کلسیمی در تغذیه پرنده خود بهره ببرید.

پاسخ

سلام یک تغذیه مناسب چیست من کارم تکثییر هلندی هستش تو این چند سال خیلی حرفهای مختلف از استاد دانشگاه تا دانشجو و تکثییر کننده های قدیمی شنیدم یکی میگه این خوبه این بده لطفا تغذیه مناسب برای فصلها و مدفوع سیاه که خیلی شایع هستش فکر کنم کمبود غذا و کم اشتهایی باید باشه لطفا راهنمایی کنین بزارین به شما اعتماد کنم .هر که شد محرم دل در حرم دل بماند

با سلام:
اصول تغذیه ایی فصلی مبحث طولانی دارد و حتما این خواسته شما را در در سایت و بعنوان یک مرجع کامل قرار خواهیم داد. مدفوع سیاه رابطه به تغذیه دارد البته علت اصلی آن مسمومیت است که طوطی سانان شایع است ونیاز به مراقبت تغذیه ایی و ارائه سم زداهای گیاهی خاص دارد که در مورد مسمومیت طوطی سانان در حال نگارش مطلبش میباشیم و بزدی انتشار خواهد یافت.

پاسخ

سلام
عروس های من اماده تخم گذاری اند فکر میکنم
اما نمیدونم کدومشون فضله اشون ، ی مقدار به شکل خمیر و سفته
یک نفر میگفت خاطر تخم مرغ و ذرته.!
دلیلش چیه

با سلام:
ارائه برخی تغذیه ها بصورت مستمر باعث تغییرات مدفوعی میگردد در ارائه هرگونه تغذیه تعادل را حفظ نمایید.

پاسخ

با سلام
عروس هلندی من امروز پس از چند عطسه پشت سر هم سرش رو بالا پایین کرد و دهنش رو با یه صدای ریز باز و بسته کرد و در نهایت بالا آورد .سه مرتبه بین فواصل زمانی پنج دقیقه.امروز علاوه بر تغذیه خودش که شامل ارزن تخم کتان شاهدانه و کافشه است مقداری هفت تخم هم جداگانه به او داده شد و از قطره ویتامین سه گانه هم به آبش اضافه شد.علاوه بر این ها هشت عدد تخمه قرمز و طلایی هم بهش داده شد که تقریبا مونده هست و تازگیش رو از دست داده ولی در دفعات قبل تخمه دهی همچین مشکلی پیش نیومد.در ضمن چهار روز پیش حمومش دادیم که یکی دو روز میلرزید.دیروز هم مقداری بیسکویت مادر و سبزیحات خورده.لطفا راهنمایی کنید که چه کارهایی لازمه بکنم؟فعلا هم چرت میزنه.

با سلام:
پرنده شما دچار مسمومیت تغذیه ایی گردیده است. مقداری عرق کاسنی۴۰ سی سی به آبش بیفزایید. تا سه روز هر ۸ ساعت این رویه ادامه یابد . تغذیه فاسد ارائه نگردد.از دادن بیسکویتت و خوراکی های انسانی صنعتی پرهیز نمایید

پاسخ

در ضمن استفراغش شامل کمی تخمه های کوچک هضم نشده و مایعی تقریبا زرد رنگ بود.فعلا هم عادی نشسته و چرت میزنه.

با سلام:
در ادامه سوالتان ید خوراکی نیز از داروخانه دامپزشکی تهیه نمایید و طبق دستور دامپزشک ارائه نمایید.

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید.من یه جوجه لوتینو دارم که تقریبا دو ماهشه از همون اول ک خریدمش رنگ مدفوعش نخودی رنگ بود.میخواستم بدونم مشکلی نداره ؟غذاش هم ارزن و یکبار هم سفیده تخم مرغ دادم .و اینکه جنسیتش رو هم نمیدونم .
با سپاس فراوان

با سلام:
در این سن تغییرات رنگ مدفوعی عادی است . الته پرنده شما کاملا جوان است و نیاز به تغذیه های گوناگون نیز دارد.در صورتی که پرنده قادر به تغذیه است ارائه انواع تغذیه مجاز برای پرنده لازم است . باید رژیم دانه اییی پرنده متنوع و مخلوطی از انواع دانه ها باشد

پاسخ

مجددا لازم به ذکر است ک اورات سفیر هست و خود مدفوع گاه کرم رنگ و گاه تقریبا نخودی رنگ (زرد نیست ).این مسئله کمی نگرانم کرده .اگر مشکلی هست راه درمانش چیه ؟

با سلام
جای نگرانی ندارد. رنگ مدفوع جوجه پرندگان در همین فرمست است پ. تغذیه پرنده را متنوع کنید و از میوه ها نیز در تغذیه پرنده(۳ روز در هفته استفاده نمایید)

پاسخ

سلام من یک عدد عروس هلندی لوتینو پنچ ماهه دارم که پر هاش دارن میریزن خونریزی هم نداره ایا طبیعی است با نه

با سلام:
پریزی در این مقطع سال کاملا عادی است . البته باید بدانید پریزی به صورت کلی نمیباشد و به صورت مقطعی و قسمت بدنی شده رخ می دهد. در قسمت تولکی پرندگان میتوانید این مورد را مطالعه نمایید. اگر پرنده درچار پریزی کامل گردیده و بیشتر اعضای بدنش فاقد پر میباشد باید مورد معاینه بالینی قرار گیرد تا علت عارضه معلوم گردد.

پاسخ

داداش شاه پر های بال های چپ و راستش یکی دو تاشش ریختن و پر های رو بال هاش هم ریختن و نه به اون شدت که کچل شده باشه ولی کم شده داداش از قفس بیرون میارمش بعضی وقتها میپره و میوفته زمین چکار کنم کمتر بپره زود تر جواب بدین ممنون

با سلام:
پرنده در حال تولکی است. بهتر است پرنده را خارج سازی ننمایید در زمان پریزان پرندگان سیستم ایمنی ضعیفی دارند و باید در قفس نگهداری گردند استحمام دهی منظم و ارائه تغذیه مطلوب در روند تکمل و پریزی کامل تاثیر دارد . از میوه ها و تغذیه های مجاز برای پرنده استفاده نمایید.ارائه مکمل کلسیم و مولتی ویتامین پرندگان برای پرنده نیاز است به ازای هر۵۰ سی سی اب ۶ قطره ویتامین در اب حل گردد تا ۳ روز متوالی و پس از آن هفته ای یکبار ویتامین دهی منظم صورت گیرد هر ۸ ساعت ویتامین را تعویض و دوباره اماده سازی نمایید.ددر ارائه ویتامین دقت نمایید و طبق دستور اائه نمایید.

پاسخ

لازم به ذکر است که بیشتر وقت ها یک گوشه مینشیند و حرکت زیاد نمیکند ممکن است برای زمان تولکی اش باشد؟؟؟

شاه پر های بالش پر ندارند و فقط مانند یک پلاستیک لوله ای لخت هستند لازم به ذکر است که همین الان از حموم اوردمش

با سلام تغذیه چند روز گذشته پرتده خود را ارسال نمایید هر نوه تغذیه ایی که تا چند روز گذشته ارائه نمودید را ارسال دارید

پاسخ

سلام من یک طوطی هلندی دارم که ده ماهشه مدفوعش ابکی وسبز رنگ است می خواستم بدونم این بیماری اسمش چیه و به انسان منتقل میشود ؟

با سلام:
بیماری های مشترک زیاد بین انسان و طوطی سانان وجود دارد قابلیت سرایت دارند تغییرات مدفوعی علل مختلفی دارند و همچنین علائم سیبه بهم دارند بهترین راهکار در مورد چگگونگی سرایت فقط ازماش مدفوع میباشد که توسط ازمایشگاه دامپزشکی مورد انجام قرار میگیرد.

پاسخ

با سلام
من یک عروس هلندى تقریبا ١۴ ماهه دارم که مدتیست پرریزی شدیدی پیدا کرده، به طورى که شاه پرهاى یکى از بالهاش کاملا ریخته، ممکنه راهنمایی کنید که باید چیکار کنم؟ شاهپر هاش دوباره رشد مى کنن؟؟؟

با سلام:
پریزی در صورتی که پرنده دچار شپشک یا کمبود منابع تغذیه ایی نباشد یک امر عادی و زیستی در پرندگان تلقی میشود . ریزش پرها مقطعی است و پرنده به تناسب رشد پرها پرهای قسمت دیگر بدنش دچار ریزش قرار میگیرد . افتادن شاه پرها نیز ججز این روند است و به مرور زمان رشد خواهند نمود. استحمام دهی و ارائه تغذیه پروتئینی و همچنین ویتامین های مورد نیازز در رشد و ترمیم پرها نقش سازنده ایی دارند.

پاسخ

سلام
من یه عروس تازه خریدم،بالغ نیست هنوز،بیش از اندازه میخوابه،از موقعی که خریدمش هم تا حالا هیچ صدایی نشنیدم ازش حتی کوچکترین صدا،علت چی میتونه باشه
مرسی

یبا سلام:
خواب بیش از اندازه و عدم تحرک میتواند نشان از بروز استرس و بیماری باشد . البته پرندگانی که به تازگی به محیط جدید وارد میگردند نیاز به زمان دارند تا به محیط خو بگیرند و تحرک نمایند. اگر پرنده در هنگام نزدیک شدن نیز با حالت خواب الودگی مواجه است بهتر است انرا جهت درمان نزد دامپزشک ببرید.

پاسخ

عروس من ۱۵ روزشه کلا ۳ روزه خریدمش ۲ شب اول مشکلی نداشت ولی امروز که اومدم دیدمش خیلی بی حال شده و صداش ظعیف شده وگردنش هی ول میشه و مدفوعش هم میپاشید بیرون. لطفا کمک کنید

با سلام:
پرنده شما دچار عفونت سیستم گوارشی گردیده این امر مربوط به نوع تغذیه و عدم رعایت نکات بهداشتیه بهترین امر ممکن بردن پرنده نزد دامپزشک و درمان تحت نظر دامپزشک است این بیماری جدی است و باید سریعا مورد درمان قرار گیرد.

پاسخ

سلام خسته نباشید.عروس من یک روزی میشه که اسهال داره و همش نوکشو میذاره رو پراشو میخوابه.گاهی اوقاتم یهو دست پاچه میشه.قبلا اینطور نبود اصلا.به نظرتون مشکلش چی میتونه باشه.البته ناگفته نماند که همه چی میخوره.حتی یه دفعه نشست با من لازانیا خورد که البته بعدش بالا آورد…

با سلام:
کاربر گرامی : خودتان توجه نمایید پرنده تان چه موارد تغذیه ایی را تناول میکنند همین عوامل نیز باعث بروز بیماری در پرنده میگردد. تغذیه پرندگان باید اصولی و مخصوص انها باشد تغذیه هایی که ادمی طبخ و مصرف میکند برای پرندگان مضر است و ب کرار توصیه میشود پرندگان از این موارد تغذیه ایی منع گردند. احتمال بروز عفونت گوارشی وجود دارد بهتر است پرنده جهت بررسی بالینی بهتر نزد دامپزشک برده شود و اقدامات درمان انجام شود .

پاسخ

سلام خواهش میکنم زودکمکم کنیدمن یعروس نر۲ساله دارم خیلی سرحال بودازدیروزحالش بدشد مدفوعش ابکی به رنگ نارنجی بودغذاهم اصلانمیخوردسرشوپایین انداخته بودوبالهاش میارزیدنداسهال داشتودورمخرجش مدفوع جمع میشه پراشوقیچی کردم تمیزشدبهش یه نصفه قرص:لورانمیدونم چی بودکه وقتی پرنده هام مریض میشن بهشون میدم.امروزحالش بهترازدیروزه ولی بازم اسهال داره پف کرده ولی دیگه میتونه سرشوبالانگهداره فقط چنتادونه ارزن با۲تادونه ازبلال خورد..بابام گف ۳روزپیش دیده طوطیم ازقفس قناریه که تخم گذاشتن پنبه برداشته خورده..اخه معمولاطوطیموازادمیذارمش.الان هیچی تکونم نمیخوره دیروزکه به هیچ حرکتی واکنش نشون نمیدادولی امروزکه انگشتموجلوش میبرم خیلی بیحال یحالت تهاجمی میگیره لطفابگین چیکار کنم چه داروی بش بدم؟

با سلام:
اگر پرنده پنبه خورده باشد احتمال انسداد مجاری روده ایی و عفونت وجود دارد . درمان اینگونه موارد کاملا حساس است و حتما باید تحت نظر دامپزشک انجام گیرد بهترین راهکار ممکن مراجعه هر چه سریعتر به دامپزشک است تا تحت نظر درمان صورت پذیرد و دارو ی مناسب تجویز گردد.

پاسخ

سلام شهرستانی که من زندگی میکنم دامپزشکان اطلاعات دقیقی ازپرنده های حساس مثل عروس هلندی ندارندوبیشتربه دام میرسن وایجورپرنده هاروقبول نمیکنند….مدفوع پرندم به رنگ سبزدراومده وکمیم قدرتشوبدست اورده ومیتونه پروازکنه ولی بازم غذانمیخوره.ایابازم بهش قرص لوراتادین بدم؟خواهش میکنم اگرداویی هست که حداقل اسهالشوقطع کنه بگیدواین امکان هم هست که فقط باپنبه بازی کرده باشه ونخورده باشه(اگردامپزشکاقبولش میکردندمیبردمش)

با سلام:
ما این گیاه را در برخی پرندگان بکار برده ایم اما برو ی عروس ها امتحان نکردیم عرق خار مریم یا عرق برگ زیتون هر دو قابلیت درمانی خوبی در اینگونه موارد دارند به ازای هر۵۰ سی سی اب۴۰ سی سی عرق گیاهیی که گفته شد را اضافه نمایید . اگر با سرنگ می دهید ۱ سی سی دوبار در روز کفایت دارد. به ازای هر دو هویج ابپز نصف قاشق عسل طبیعی اضافه نمایید و بعنوان غذا به پرنده بدهید .

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم ازتون تشکر کنم بابت راهنمایی خوبتون.عروس من حالش خوب شد.فقط یه سوال دیگه هم داشتم خدمتتون.اونم راجع به تغذیشه.اینکه برنج و نون و پسته خام و این موارد براش ضرر داره یا نه؟چون همین که سفره پهن میکنیم و اون حس میکنه میخواییم غذا بخوریم میپره میاد رو سفره اصلا هم نمیشه جلوشو گرفت که نخوره…اگه هم تو این موارد بذاریمش تو قفس هی جیغ میکشه که بیاریمش بیرون…یعنی میشه گفت که به غذای ما خیلی بیشتر از غذای خودش علاقه داره

با سلام:
خوشحالیم هرچند اندک توانسته ایم کمک رسن باشیم. دادن نان به پرندگان یک اشتباه بزرگ و تاریخی است و باید از این امر دوری جویید . دادن برنج نیز فقط زمانی متواند انجام پذیرد که در حد کم و بدونه نمک و روغن طبخ گردد.اجیل ها نیز برای زمان تولید مثل است و بهتر است در دیگر مواقع داده نشود یا اگر می دهید یک عدد و هر هفته یکبار باشد. در زمان غذا خوردن قفس پرنده را از محیط دور کنید تا نه او جیغ و داد کند و نه شما دلسوزی کنید برایش . اگر به سلامت پرندتان اهمیت میدهید بهتر است این موارد را رعایت کنید.

پاسخ

سلاممن دیشب یه عروس هلندی جوجه خردیدم و اونطوری که پرنده فروشی گفت باید تا ده روز دیگه سرلاک بش بدم..اقا از وقتی من اینو اوردم مدام داره خودشو تمیز میکنه و یکی دو بار مدفوعش سیاه بوده..به نظرتون برم پسش بدم؟؟

با سلام:
در زمانی که مهارت نگهداری از پرندگان با سن کم را ندارید بهتر است پرنده اییی نیمه بالغ بخرید تا با مشکلات بعدی مواجه نگردید . میل خودتان است میتوانید پس دهید میتوانید نگه دارید.

پاسخ

با سلام
عروس من سه روز هست یهو به مقدار زیادى مدفوع سبز رنگى میکنه.اشکالش میتونه از بادام زمینى باشه!!؟؟

با سلام:
مداوم دادن بادام زمینی و اجیل ها به پرندگان مضر است بهتر است این تغذیه را ندهید و برررسی کنید در چند روز دیگر مدفوع پرنده را.

پاسخ

سلام. چند وقتی میشه ( حدود دوماه) که یکی از عروسای نرم که دستی هم هست پای چپش کمی ورم کرده و میلنگه الان فقط با پای راست حرکت میکنه دیگه نمیتونه روی چوب بره احساس میکنم تو این مدت پای سالمش هم نمیدونم از خستگی هست یا اینکه این پاش هم داره فلج میشه اما با نوکش میله ی قفس رو میگیره برای تعادلش و سینش روی زمین هست. پاش کمی پوسته داده. دامپزشکی بردیم گفت ممکنه قارچ باشه. آنتی بیوتیک داد و کلسیم برای تقویت استخوانش گفت کرم ضد قاچ هم بزن به پاش که هنوز نزدم . غذا میخوره اما کم. سعی میکنم با دست بهش بدم آب و غذا. خیلی لاغر شده استخوان سینه اش بیرون زده اما راحت پرواز میکنه. نگرانشم لطفا راهنمایی کنید.

با سلام:
پرنده شما دچار عفونت گریده ورم پا میتواند بر اثر نیش حشرات باشد که نیاز به درمان دارد . انتی بیوتیک در جهت برطرف کردن عفونت مفید است بهترین طیف انتی بیوتیک داکسی ساکلین است .بهتر است تغذیه متنوع نمایید . محل تورم را با محلول جوش شیرین و اب ولرم روزی 3 بار شستشو دهید به ازای یک لیوان اب 2 قاشق چای خوری جوش شیرن حل نمایید و پای پرنده را شستشو دهید پماد تتراساکلین را به همراه پماد ویتام آ چشمی مخلوط کنید و روزی 3 بار بعد شستشو با محلول جوش شیرین بزنید و خوب ماساژ دهید. سفیده تخم مرغ ابپز به همراه هویج و همچنین بادام خام نیز برای بهبود وضعیت جسمی پرنده مفید است .

پاسخ

با سلام . جفت عروس هلندی دارم که مدتی است کاکل نر دفرمه شده. البته گاه دیدم ماده پرهای نر و میکنه الان در پرریزی هم هستند. ممکنه مربوط به بیماری خاصی باشه یا کار ماده است ؟

با سلام:
پریزی یا کامل پریشان نشان از عدم نظافت درست و صحیح است استحمام این پرنده در محیط گرم جز زیست کل سال است و نباید مورد بی توجهی قرار گیرد. تغذیه غلط و همچنین عدم ارائه ویتامین های مورد نیاز عامل دیگر است . تغذیه پرنده خود را اصلاح نمایید. نظافتشان را بهتر نمایید. از ویتامین سه گانه مخصوص تقویست نطفه به صورت هفتگی استفاده نمایید.8 قطره در 50 سی سی اب.

پاسخ

سلام
خسته نباشید
ببخشید عروس هلندیه من، دو روزه که کسل شده میره کف قفس یه پاشو بالا میگیره سرشم خم میکنه و چرت میزنه. مدفوع خواری هم میکنه.
تو رو خدا زود جواب بدید چشه؟؟ مریضه؟؟

با سلام:
پرنده شما بیمار است . موارد تغذیه ایی پرنده خود را به همراه مکمل هایی که می دهید و همچنین تغییرات رنگ مدفوعیی و علائم ناشناسی که مشاهده میکنید را ارسال دارید بررسی نماییم.

پاسخ

سلام خسته نباشید.
من یه عروس دارم که سنشو نمیدونم،امروز دو بار استفراغ کرده و خیلی کم بدنش گرمه،نگرانشم،مدفوعشم سبز تیره و گاهی هم سبز روشنه،چیکارش کنم؟

با سلام:
تغذیه چند روز گذشته تا به امروز پرنده خود را ارسال دارید.در صورتی که از مکمل یا ویتامین برای پرنده نیز استفاده مینمایید نیز کلیه موارد را ارسال دارید . تا مشخص نشدن علت از دادن هرگونه سبزیجات و میوجات خام به پرنده پرهیز نمایید و فقط دانه و اب در دسترس پرنده قرار دهید . پرنده را در محیطی گرم و کم رفت امد نگه دارید.

پاسخ

یه عروس دارم سنشو نمیدونم دیروز دوبار استفراغ کرده اما امروز نه.مکمل غزایی و ویتامین هم بهش نمیدم فقط ارزن و سیاه دانه تخم گشنیز که با هم قاطی کردم میدم بهش.بعضی وقتا هم سر سفره میاد نون و برنج میخوره.کلا دو روز گذشته یکم برنج و نون و دونه هاش و تخم مرغ پخته و بادوم خورده.لطفا علت و روش درمانشو اگه مریضه بگین ممنون.

با سلام:
تغذیه و ارئه نان به پرندگان یک روش غلط نگهداری است. که باعث تحریک چینه دان و پیش معده میشود. جوش شیرین و نمک نان باعث اسیب بدنی میشود .از دادن تغذیه های غلط به پرنده پرهیز نمایید. تا3 روز عرق کاسنی به ازای نصف جا ابی عرق کاسنی و نصف دیگر اب ترکیب کنید هر8 ساعت محلول را دور ریخته و دوباره اماده سازی نمایید. بعد 3 روز 8 قطره سرکه سیب طبیعی در جا ابی پرنده بریزید و در اختیارش بگذارید. هویج ابپز نیز تا چند روز به پرنده بدهید.دانه گشنیز نیز ندهید.برنج در حد کم بدونه نمک و روغن و 2 بار در ماه و در حد کم باید داده شود.دانه پرنده تان را نیز ترکیبش را تغییر دهید.ارزن ,کتان و کمی هفت تخم و شاهدانه را باهم ترکیب نمایید و برایش بگذارید و هر چند روز یکبار کمی تخمه خام بدهید.

پاسخ

سلام
ببخشید ما یک عروس لوتینو خریدیم که اولین تجربه مان هست. مثل اینکه جوجست، این رو از قفس بیرون میارم و غذا میدم ، تخم مرغ سفیده و زرده، تخمه کدو و کاهو رو از رو زمین نوک میزنه، ولی آب زیاد نمیخوره، بنده در شمال ساکن هستم و هوا معمولا خنک هست واسه همین داخل اتاق نگه می دارم. ببخشید این دستشوییش به مقعدش میچسبه میترسم مریض باشه یا بشه ، میخواستم نظر شما رو بدونم. مرسی

با سلام:
طوطی سانان پرندگانی کم اب هستندو کم نوشیدن اب به ذات این پرنده بر میگردد. در مورد تغذیه بهتر است از دانه و میوه جات برایش استفاده نمایید.دادن تخمه کدو و زرده تخم مرغ توصیه نمیشود. تخم افتاب گردان خام هر چند روز یکبار ارائه شود. ارزن درشت و کمی کتان و شاهدانه و کمی هفت تخم با هم ترکیب و این ترکیب دانه ایی همیشه در دسترس پرنده باشد. هویج ,سیب شیرین ,بلال خام, کمی کلم بروکلی, و میوه های دیگر مجاز برای عروس هلندی توصیه میشود. از دادن کاهو در این فصل سال و زمان هایی که هوا خنک است و بارانی به شدت پرهیز نمایید. کاهو ها میتوانند عاکل بیماری شوند ندادنشان بهتر از دادنش است. چسبیدن مدفوع به مخرج پرنده نشان از بیماری است.تا 2 روز در قفس پرنده کدو سبز قرار دهید پوست کدو را حتما بگیرید و فقط قسمت گوشتی کدو داده شود.خیار نیز به پرنده ندهید.ویتامین تقویت نطفه از پرنده فروشی تهیه نمایید و در حال حاظر برای درمان به ازای هر50 سی سی اب 7 قطره ویتامین در اب بریزید و هر8 ساعت تعویض شود تا 2 روز ویتامین دهید. بعد این امر هفته ایی 1 بار به ازای50 سی سی اب3 قطرع ویتامین در اب حل کنید و فقط یک روز در هفته انجام شود. مقعد پرنده را نیز با کمی روغن زیتون هر روز چرب کنید تا زمانی که مشکل رفع گردد.

پاسخ

سلام ببخشید بازم مزاحم میشم جفت ماده عروسم کز میکنه یه گوشه الانم گوشه چشم راستش یه توده جم شده که رنگش زرده یکم نگرانم بیماری خاصی داره؟؟ممنون

با سلام:
کز کردن نشان از بیماری است. با علامتی که گفتید عارضه دچار تشدید شده است تورم وحالت پف الود بودن چشم نشان از بیماری باکتریایی یا ویروسی است بنا بهمتععد بودن نوعیت بیماری تجویز دارویی کمی دشوار است چرا که در برخی موارد با قطره چشمی قابل درمان است و گاهی با پماد های انتی بیوتیک به همراه داروی انتی بیوتیکی تجویز هرگونه دارو برای این عارضه مستلزم معاینه بالینی از نزدیک توسط دامپزشک است. در حال حاظر از دست بدونه دستکش به قفس و پرنده پرهیز نمایید و پرنده را در محیطی کم رفت امد و بدور از استرس نگه دارید.ارائه ویتامین تا زمان بردن به دامپزشک کاربرد دارد به ازای هر 50 سی سی اب6 قطره ویتامین در اب حل شود. نظافت کلیه تجهیزات و خود قفس الزامی است و هر روز چوب نشیمنگاه را بشویید

پاسخ

سلام
تقریبا 1هفته هست که جوجه عروس هلندی 2ماه گرفتیم از روز اول بی حال و ضعیف بود همش میخوابه خیلی کم و آروم حرکت میکنه اسهالم هست ولی غذا خوب می خورد از امروز صبح غذا هم نمیخوره خیلی بی حال تر شده
لطفا راهنماییم کنین

با سلام:
ما همیشه به همه افراد توصیه می نماییم که قبل از خرید و نگهداری هر گونه پرنده و حیوانی به خوبی مطالعه نمایند تا دچار دردسر های خرید های نا موفق نشوند.اگر از همان ابتدا پرنده بی حال بوده است فروشنده موظف به تعویض پرنده بوده است و نباید کوتاهی میکردید .پرنده با علائمی که فرمودید دچاردر وضعیت بدی قرار دارد چرا که باید زودتر از این زمان اقدامات درمانی صورت میپذیرفت تا وخامت بیماری بیشتر نگردد.در حال حاظر اقدامات درمانی نیز جواب گو نیست چرا که هرگونه تجویز دارو باعث ضعیف تر شدن پرنده میگردد. در حال حاظر تا چند روز کدو سبز به پرنده بدهید حتی در جا ابی پرنده نیز اب کدو را گرفته و بریزید تا بخورد با انجام این اقدام و در صورت گذشت یک روز اگر وضعیت پرنده در حد کم بهبودی نشان دهد میتوانید تا 2 روز دیگر نیز کدو بدهید و پس از آن اقدام دارویی را میتوان انجام داد.

پاسخ

با سلام
من حدوده 2ماه يه عروس نر دارم که دست آموزش کردم از وقتی گرفتم همش خودشو با نوکش تميز ميکنی نميدونم اين عاديه يا اينکه چون 6ماهشه اين کارو ميکنه همش کرک بعد از خالوندنش ميريزه؟يه مدته هم هست اصلا بی حسه جنبو جوشش کم شده .فقط ارزن و تخمه کتان و تخمه ميخوره هر چيزه ديگه از جمله تخمه مرغ،سبزيجات ،ميوه چيزه ديگه نميخوره.چيکار کنم ؟لطفا راهنمايی کنين نگرانشم.

با سلام:
ارایش پر توسط نوک جز زیست کلیه پرندگان است و جای نگرانی ندارد. ریختن پر نیز نشانه تولکی یا فصل پریزان پرنده برای رشد پرهای جدید است که در این مقطع پرنده حساس است و بهتر است در محیطی ارام و کم استرس قرار گیردتا این مقطع سپری شود بین 1 الی3 ماه این روند ادامه دارد.

پاسخ

سلام. یه عروس هلندی نر حدوداً شش ماهه دارم که همش سرش و بر میگردونه سمت عقب. سرش همش رو به بالاست. میخواستم بدونم واسه ی کمبود ویتامینه یا چیز مهمی نیست. در ضمن تازه خریدمش.
مرسی.

با سلام:
چرخش سر و گیج زدن پرندگان علل زیادی دارد . اسیب بر اثر اثابت یا ضربه.بروز بیماری.کمبود ویتامین . و در اخر اسیب اعضای داخلی بدن. قبل خرید باید نسبت به سلامت پرنده اطمینان حاصل مینمودید . اگر پرنده از ابتدا اینگونه بوده است پرنده را تعویض نمایید.

پاسخ

سلام
عروس هلندی من دوروزه که مریض شده.
پف کرده.دیگه حرف نمیزنه.
مدفوعش به رنگ سبز خیلی خیلی تیره شده و کم شده. خیلی کم غذا میخوره.
و غذای توی شکمش هضم نشده. و بالا میاره
میشه کمکم کنید؟

با سلام:
پرنده شما دچار عفونت چینه دان و معده شده است البته طیف بیماری با علائمی که شما فرمودید وسیع است و حالت بیماری باکتریایی و قارچی نیز میتواند باشد ازمایش مدفوع پرنده بیماری را به دقت مشخص میکند و میتوان داروی مناسب را تجویز نمود. در حال حاظر پرنده خود را در محیطی گرم و کم استرس نگه دارید . تا ححد مممکن با دستک به پرنده دست بزنید برای تغذیه از هویج ابپز پوره شده استفاده نمایید.داروی معمول مورد استفاده برای این گونه بیماری ها داکسی ساکلین است البته بهتر است با یک دامپزشم به صورت بالینی نیز در این مورد مشوره لازم را دریافت نمایید.

پاسخ

سلام،من يه جفت عروس دارم كه ماده اش از صبح هيچي جز اب نمي خوره و وقتيم كه دست بش ميزنم كلي اب از دهنش مياد بيرون،دهنشم يه سره باز ولي عطسه نداره.چجور مي تونم خوبش كنم خيلي نگرانشم،ممنون ميشم اگه راهنماييم كنيد.

با سلام:
به احتمال زیاد پرنده شما دچار عفونت سیستم گوارشی تنفسی شده است . درمان این بیماری فقط تحت نظر دامپزشک و با داروهای خاص امکان پذیر است بهترین اقدام ممکن مراجعت به دامپزشک جهت معاینه بالینی از نزدیک است.

پاسخ

با سلام
عروس من تقریبا یک سالشه از جوجگی خودم بزرگش کردم مشکلش اینکه نمیتونه پرواز کنه !! وقتی حالت پرواز رو میگیره به پشت و رو به عقب روی زمین ملق میزنه و مثل توپ به سمت عقب قل میخوره پیش دامپزشک بردمش گفتن وقتی جوجه بوده سکته کرده و برای اینکه خوب شه باید امپول بزنه که من مخالفت کردم
نظر شما در این مورد چیه؟
در حال حاضر یه مشکل دیگه هم داره
اونم اینکه
مشکل تنفس داره ، بعضی وقت ها دمش تکون میخوره ، بینیش کلیک میکنه، و پشت هم عطسه میکنه و بینیش خیس میشه ، گاهی اوقات چشماش و بینیش قرمز میشه ، با اینکه سوراخ های بینیش کاملا بازه اما باز هم با دهان نفس میکشه ، فضلش گاهی یک تکه ( لوله ای نیست ) و گاهی لوله ای باریک و حجیم هست گاهی هم ابکی و لزج ، تمام این حالت ها تو یه روز مشاهده میشه و رنگش هم از سبز خیلی تیره تا حالت معمولی متغیره و اینکه مدام پر ها رو مرتب میکنه پرها خشک شدن و و جدیدا خیلی خفیف ریزش گرفتن ( یک پر در روز)
نظرتون برای درمان در این مورد هم بفرمایید
سپاس فراوان

با سلام:
تغذیه غلط و عدم رعایت نکات بهداشتی در زمان جوجگی پرنده عامل تمام این عارضه ها است . عروس ها در سیستم تنفسی دارای مشکل ارثی هستند و بعلت عدم اگاهی عموم نگهدارندگان این رخداد به دفعات گزارش گردیده است.درمان این بیماری فقط توسط دامپزشک و با دارو انتی بیوتیکی و پروبیوتیکی صورت باید گیرد و پرسه زمان بری دارد . بهتر است به یک دامپزشک متخصص در امر پرندگان مراجعه نمایید.

پاسخ

سلام و خسته نباشید
من پنج هفته ای هست واسه عروس ماده دستیم یک جفت گرفتم البته با گذاشتن تو قفس نر ها همون روز اول با گذاشتن لانه تخم گذاشت و هیچ علایمی از جفت خوردن نداشتن تا بعد از دو هفته لونه و تخمها رو برداشتم یه هفتست تازه ماده سر عروس نر رو میخارونه ولی عروس نر هیچ کاری نمیکنه وعروس ماده هم شروع کرده پر ریزی لطفا راهنمایی کنید.

با سلام:
پرنده های شما دچار تولکی گردیده است و تا پایان پریزی این شریان زیستی ادامه دارد. نر بالغ مداوم در حال اواز خوانی است که این نشانه در پرنده شما وجود نداشته و ماده بر اثر مستی تخمگذاری نموده است.

پاسخ

سلام خسته نباشید من یه عروس تقریبا15تا20 روزه دارم یکی دوروزه سرحال نیست فک کنم سرما خورده چون جاش یکم سرد بوده دیشب ساعت10 سرلاک خورده وتا ساعت8صبح هیچی ندادمش صبح دیدمش داشت میمرد سرش میفتاد رو زمین چینه دانش هم خالی خالی بود دیشب هم یکم جاش سرد شده بود صبح دمای اتاق و زیاد کردم و بهش سرلاک دادم الان کمی بهتره سرش و نگه میداره ولی بازم سرحال نیست اصلا سرو صدا نمیکنه میل به غذا هم نداره فضولاتش هم سیاه شده از امروز چکارش کنم راهنمایی کنید لطفا میخوام تاجایی که میشه خودم درمانش کنم وبه دامپزشکی نبرمش ممنون

با سلام:
سرلاکی که برایش مورد استفاده قرار می دهید چه مارکی و چه ترکیبی دارد بیشترین علل بیماری پرندگان کم سن مربوط به تغذیه اشتباه و عدم رعایت بهداشت است.کمی پوره هویج و عسل بهش بدهید.؟تا حد ممکن جای پرنده را گرم نگه دارید .

پاسخ

با سلام من یه جفت طوطی عروس دارم که الان حدود پنج ماهشون باید باشه، دو تا قفس جدا براشوت گرفتم ولی قفساشونو چسبوندم به هم، وقتی تو قفس هستن میرن گوشه پایین قفس قسمتی که قفس ها چسبیده به هم، عروس نر صبح ها خیلی آواز میخونه وقتی میارمشوت بیرون میان نزدیک هم نوکاشونو میزنن به هم بعضی وقتا هم عروس ماده جلوی نر سرشو خم میکنه که عروس ماده با نوک میزنه تو سرش، به نظر شما آماده جفت گیری شدن؟ عروس ماده چند روزه داخل مدفوعش دونه هایی که میخوره وجود داره البته همه مدفوعایی که میندازه اینطوری نیست به نظر شما مشکلی نداره؟ بعد از مدت ها تونستم به عروس نر سلام کردن رو یاد بدم ولی خیلی کم سلام میده و یک مقداری نامفهوم، به نظر شماتوانایی یادگیری کلمات بیشتر رو داره؟ ببخشید که زیاد سوال کردم

با سلام:
اواز خوانی نرتان نشان از مستی اش دارد کمی صبور باشید تا ماده تان نیز اماده برای جفت شدن پیدا نماید. نیازی نیست پرندگان را جدا نگه دارید بگذارید در کنار هم باشند اینگونه بهتر است . وجود دانه در مدفوع نشان از عدم درست کارکرد سیستم گوارشی است که نیاز به پروبیوتیک و پودر صدف مخصوص دارد.ویتامین دهی پرندگانتان را نیز بر سر وقت معین و با میزان دوز مناسب بدهید .اگر پرنده تان بیان کلمه دارد میتوانید تا چندین کلمه به آن اموزش دهید . عدم واضحیت کلمه نیز در تمام عروس ها اینگونه است.

پاسخ

سلام خسته نباشید من یه جفت عروس هلندی دارم عروس ماده همش چرت میزنه و یه جا میشینه چشماشم میبنده و استخوان زیر شکمش تیز شده انگار گوشت نداره خیلی هم سبک شده.

با سلام:
پرنده شما دچار مشکل گوارشی است امینو اسید از داروخانه دامپزشکس تهیه نمایید و به پرنده بدهید در حین درمان نیز تا چند روز به پرنده بادام درختی خام بدهید.

پاسخ

سلام من یه عروس هلندی دارم تازه خریدمش اون همه اعلامش عادیه ولی همش تو قفسش یه جا نشسته و تکون نمی خوره و کمی هم لرزش داره می شه راهنمائیم کنید

با سلام: تغذیه پرندتان را هر انچه که به پرنده می دهید را ارزسال دارید تا برررسی نماییم

پاسخ

سلام و خسته نباشید خدمت اساتید
من یه عروس هلندی خاکستری دارم که تقریبا یه سالو نیمشه و خودم بزرگش کردم، تا همین 1ماه پیش خیلی شیطون بود و آواز میخوند و سرو صدا میکرد تا اینکه یه مسافرت 2هفته ای رفتیم و این تنها موند خونه و فقط یکی از دوستان میومد بهش آب و دون میداد.
بعد از برگشتن دیدیم این کلا کسل شده، نه دیگه حرف میزنه و آواز میخونه نه حال شیطونی کردن داره، فقط چرت میزنه و خودشو پف میکنه. الان یه هفتس میبینم مرتب استفراغ میکنه، پشت سر هم…راستی رنگ پرهاش هم به وظوح کم رنگ شده، شده خاکستری روشن!
روز اول رفتم دامپزشک گفت چیزیش نیست شاید چیز چرب خورده و مولتی ویتامین و اکسی تتراسیکلین (اکسی تیلین) داد که مولتی ویتامین رو مرتب یه روز در میون بهش میدم ولی فقط یه بار تتراسیکلیم بهش دادم، اما کلا هیچ فرقی نکرده. غذا هم از جیرشو چند جور تغییر دادم فرقی نمیکنه، هرچی میخوره بالا میاره، ولی عجیبه که مدفوعش عین وقت سالمیشه! نه اسهاله نه یبوسته، سبز و سفید و آب کم شفاف…
ببخشید زیاد توضیح دادم، لطفا هرکسی اطلاعی داده کمکم کنه، این جونور خیلی برامون عزیزه… ممنون از توجهتون.

با سلام:
پرنده شما دچار عفونت قارچی شده است بهتر است تحت نظر دامپزشک داروی ضد قارچ داده شود . ترکیب چند قطره سرکه سیب در جا ابی به این امر کمک میکند.ویتامین دهی را تا حد ممکن انجام دهید . از دادن سبزیجات پرهیز نمایید و برای فعلا پرنده از هویج ابپز و نصف قاشق چای خوری عسل طبیعی تا چند روز استفاده نمایید.

پاسخ

با سلام
من یه عروس هلندی ابلق نر یک ساله دارم که جدیدا میره کف قفس مدفوع خودشو نوک میزنه آیا مشکل خاصی داره؟

با سلام:
پرنده شما با کمبود املا و مواد معدنی مواجه شده است . بهتر است تکه ایی کف دریا در قفسش نصب نمایید. و همچنین ویتامین دهی هر هفته یکبار نیز برایش انجام شود.

پاسخ

سلام من یه عروس دارم همش رو چوبش نشسته فقط برای خوردن آب و غذا حرکت میکند و وقتی هم از قفش بیرون میارمش حرکت نمی کند و همان جا می نشیند و فضله آن طبیعی است مشکل چیست با تشکر

با سلام:
انقدر پرنده را به تیمار کشیدید که این رفتار در ان غیر قابل تصور نیست . کمی بگذارید پرنده به حال خودش باشد.

پاسخ

با سلام:
هیچکاری نیاز ندارد بکنید هرگونه پرنده را اموزش دهید همان رفتار را تکرار میکند.

پاسخ

سلام
من مدت ٢٠ روزه يك عروس هلندي تقريبن يكساله خريدم. چند روزيه پرهاي بال و دم نشاط و زيبايي اول را ندارند. كنار پرهاي بلند دمش كنگره كنگره شده. و خيلي زير بالها و پشتش را با نوك ميخوارونه. بطوري كه مقدار كمي از پرز بدنش و پوسته هايي از بدنش تو هوا منتشر ميشه. واسش غذاي مكمل و ويتامين گذاشتم، طراوت پرهاش بيشتر شد اما خارش بدنش نه. دكتري گفت به دليل خشكي محيط و كمبود ويتامينه. چنانچه با محلول سركه سفيد و اب يك روز در ميان بهش اسپري كنيم خوب ميشه اما هنوز خوب نشده. ممنون ميشم با راهنمايي شما به اين پرنده كمك كنم.

با سلام:
طوطی سانان پرنده گانی کم اب هستند این بدان معناست که بیشتر اب مورد نیاز بدن خود را از میوه ها جذب میکنند قرار دهی میوه به صورت مستمر برایشان حافظ سلامت پرهایشان میشود . توجه نمایید قفس مناسب برای پرندگانتان تهیه نمایید . و ظرف برای ابتنی نیز در اختیارشان بگذارید البته در محیطی گرم .

پاسخ

با سلام و تشكر از صبر و محبت شما
عروس من هيچ علاقه ايي به خوردن هويج ، كاهو ، سبزيجات و ميوها نداره فقط تخم افتابگردان. كتان ، ارزن و كمي غذاي مكمل ميخوره و ساقه جعفري و گشنيز. با توجه به تاثيرات خوردن ميوه ها و سبزيجات در سلامتي پرنده، من از چه طريق ميتونم پرنده رو وادار به خوردن اين اقلام كنم.
سپاس از شما

سلام:
به صورت مداوم بین 8 تا 15 روز 1 نوع میوه را در اختیار پرنده قرار دهید هر روز میوه را عوض نمایید ارائه مستمر باعث رغبت پرنده به خوردن می شود .

پاسخ

با سلام من عروس هلندی دارم یه چند روزی میشه که پوست کف پاهاشو میکنه هفته ای یک بار حمام میبرمش قفسشم میشورم الان یک لایه از پوست کف پاهاشو کنده با ویتامین آ چرب کردم چیکار باید کنم ?

با سلام:
احتمال مایت یا بیماری قارچی وجود دارد. استفاده از ویتامین محلول در اب در این مقطع و استفاده از پماد برای پا نیز لازم است و تا چند روز این اقدامات انجام شود.برسی موضع توسط یک دامپزشک از نزدیک متواند در تشخیص دقیق مفید واقع گردد.

پاسخ

سلام
من يه عروس هلندي ماده دارم كه چند وقته شروع كرده به كندن پرهاي زير بالش جفت هم نداره ميخواستم بدونم اگر برايش جفت بگيرم امكان دارد بيماري پركني اون برطرف بشه خودشم با آواز درخواست جفت ميكنه لطفا هرچه سريع تَر جواب بديد ممنون ميشم خيلي برام عزيزه

با عرض سلام . خسته نباشید
چشم چپ عروس هلندیم ی جوریه انگار پر از اشک هست و گاهی هم چشمشو میبنده ویکم قرمز شده دور چشمش انگار التهاب داره
فقط یک چشمش و چشم سمت چپش اینجوریه انگار پلک هاش کش اومده و بزرگتر شده
بقیه چیزهاش عادیه مثلا پف نمیکنه اواز میخونهو مدفوعش هم طبیعی

سلام:
پرنده شما دچار عفونت چشمی شده است و بلحاظ پایین امدن سطح ایمنی قابلیت بهبود طبیعی را ندارد . باید ویتامین سه گانه برای پرنده تهیه نمایید و همچنین پماد یا قطره انتی بیوتیکی برای درمان نیاز است که باید تحت نظر دامپزشک و با بررسی نوعیت و شدت عارضه تجویز گردد.پرنده خود را سریعا به یک دامپزشک نشان دهید و نظافت قفسش را نیز به خوبی انجام دهید.

پاسخ

سلام . عروس من یه ماه پیش تخم گذاشت . 4 تا تخم گذاشت که یکیش دیروز جوجه شد . امروز دو بار مدفوعش خونی بود و پشتش خونی شده . لطفا تا دیر نشده بگین چیکار کنم .

با سلام :
نسبت به نزاع نر و ماده تان اطمینان حاصل نمایید کدام ناحیه از پشتش دچار جراحت شده است ارسال نموده تا بررسی کنیم

پاسخ

با سلام
من یه عروس هلندی خاکستری دارم که سه هفته پیش شیطونی میکرد و آواز میخواند ولی الان سه هفته هست که پشت سرهم استفراغ میکنه و مایع غلیظ و سفید رنگی از دهنش میاد الان بهش قرص مترونیدازول و سفیکسین250 میدهم یکمی بهتره ولی بعضی روزا خوبه بعضی روزا حالش بد میشه…
مدفوعش هم هیچ تغییری نکرده.
لطفا راهنماییم کنید.

با سلام:
شما از دارویی انسانی با دوز بالا استفاده میکنید که این امر کاملا مخرب بوده و حال عمومی پرنده را بدتر میکند. بهتر است از نیستایتین که یک داروی ضد قارچ است برای درمان استفاده نمایید و حتما از داروخانه دامپزشکی تهیه نمایید در طول درمان از امینو اسید نیز به مدت سه روز استفاده نمایید.

پاسخ

سلام
من یک عروس هلندی نر دارم که دست آموز و آواز میخونه اما چند روز نه آواز میخونه و نه از قفس بیرون میاد راه حل شما چیه؟

با سلام:
احتمال بیماری وجود دارد.در برخی مواقع پپرنده سرحال نشان می دهد اما تحرک ندارد که ناشی از استرس است. باید ببرسی شودکلیه نکات نگهداریتان

پاسخ

سلام
من يه عروس نر دارم,4ماهشه,الان يک هفته است مدفوع آبکى زرد وقسمت جامدشم سبز تقريبا تيره داره,کم تحرک شده و همش پف مى کنه و بعضى اوقات غذاهاشو که هضم نکرده بالا مياره
نمى دونم چيکار کنم ديگه
اگه راهنماييم کنيد ممنون مى شم.

با سلام:
دچار عفونت قارچی باکتریایی گردیده است و حتما باید پرنده توسط دامپزشک از نزدیک معاینه گزدد تا اقدامات درمانی مناسب تجویز گردد.

پاسخ

سلام
ی جفت عروس خاکستری دارم خیلی جیغ میرنند این مشکلشون عادیه یا ن راهنماییم کنید
درضمن نگهداری فنچ درکنار عروس ها در قفس جداگانه مشکلی ایجاد می کنه یا نه
ممنون
یاعلی مدد

با سلام:
عادی است اگر حالت اوازی دارد نشان از بالغ بودن و اماده جفت شدن پرنده است. فنچ ها به پرندگان درشت جسته حساس هستند و باعث ترسشان میشود بهتر است با فاصله معین نگهداری شوند.

پاسخ

سلام.من یه جفت عروس هلندی دارم که ۵تا جوجه ۲۳روزه دارن دیشب متوجه شدم که یکی از جوجه ها ادرار سیاه مایع میکنه.توسایتتون خوندم که این یه بیماریه کبدیه. این بیماری رای درمان هم داره ….میترسم دیر بشه و جوجه عروسم بمیره .اگه میشه هر چه زود جواب بدین . باتشکر.

با سلام:
مدفوع سیاه میتواند نشان از مسمومیت نیز باشد نمیتوان به یک دلیل اکتفا نمود.بهتر است دامپزشک از نزدیک پرنده را معاینه کند و اقدامات دارویی تجویز گردد.

پاسخ

با درود و خسته نباشید یه عروس هلندی نر یکساله و نیم سن داره دارم ی هفته پیش انگشت پایش لای در موند از ناخن قطع شد الان زخمش خشک شده ولی بیشتر وقتا پاشو بالا میگیره فکر کنم از درده خواستم بدون درمانی داره برای دردش ترسم از این هست که یه وقت عفونت نداشته باشه ممنون میشم راهنماییم کنید

با سلام:
چند روز ویتامین در ابش اضافه نمایید استرسش کم شود . پماد الفا از داروخانه انسانی بگیرید و بروی محل زخم بمالید روزی دوبار تا علاوه بر بهبود سریع زخم مانع از عفونت و کاهش درد شود.

پاسخ

سلام خسته نباشید، من دوروزه یه جوجه 15روزه گرفتم اول که اوردمش مدفوع تو جعبش کرمی بود ولی از دیروز مدفوعش سبزپررنگ و سفید شده و یکم چسبناک و امروز هم دیدم ک مدفوعش دیگه سفت نیس و به مخرجش میچسبه، راستی من از دیروز بهش تخم مرغ اپز میدادم و امروز هم ی بار سرلاک دادم
لطفا راهنماییم کنید و بگید مشکلش چیه؟

با سلام:
تغییر جیره غذایی به صورت ناگهانی و عدم رعایت بهداشت در تهیه تغذیه دست ساز باعث این حالت و به طبع آن بیماری میگردد. بهتر است با همان سرلاک تغذیه شود پرنده تا زمانی که به رشد خوبی برسد و بعد آن کم کم و قبل از تغییر جیره جدید با اضافه ویتامین مانع از شوک تغذیه ایی شوید.

پاسخ

با سلام دو سوال دارم 1- ی عروس هلندی ماده دارم نزدیک 8ماهشش چند روزی هست که درروز چندبار کمرشو خم میکنه و یه صدای آرومی از ته گلوش درمیاره اشتباه نکنم از مستیه؟ نظر شما چیست؟ چیکار باید بکنم؟باید براش جفت بگیرم یا از مستی درش بیارم چه راهی برای اینکار هست ؟ سوال دومم ی جوجه 2ماه دارم که احتمالا نر باشه اگه نرباشه وقتی بالغ شد میتونم این دو رو باهم جفت بندازم ماده 6ماه بزرگتره مشکلی پیش نمیاد؟ ممون میشم از پاسختون پاینده باشید

با سلام:
میتوانید جفت برایش بگیرید. میتوانیدم نگیرید و بگذارید برای اینده مشکلی وجود ندارد و تا زمان بزرگ شدن جوجه تان صبر نماتید

پاسخ

با سلام. من عروس هلندی خاکستری دارم که حالات طبیعی داره ، اب و دونه میخوره مرتب و جنب و جوش داره و اواز میخونه و پرواز میکنه. از قفس بیرون میاد و توی اتاق چرخ میزنه. مدتی هست که در یک نقطه یک طرف نوکش زیر پرها یک زائده های قهوه ای کم رنگ حالت پوسته تشکیل میشه که سفت هم هست و اگه با دست نکنم هس روهم جمع میشه. با دست کنده میشه اما هر بار دوباره همونجا تشکیل میشه. حالا انگار اون طرف دیگه هم تشکیل شده. من نمیدونم قارچ هست یا پوسته های نوکشه. میتونم عکسش رو هم میل کنم.
با تشکر

سلام خدمت دوست عزیز جوجه عروس 2ماه من یه وقتایی یکی از چشماشو میبنده اون یکی باز این عمر عادیی یه غیرعادی؟ سوالی هم در مورد تغذیه شون دارم دو تا ویتامین خریدم گفتن ایرانی نسیت به اسمه مولتی ویتامین و مینرال خواستم بدون خوبه در هفته چندبار باید تو ظرف آبش بریزم و چند قطره؟ در مورد دونشون باید ارزن و تخم کتان رو مساوی بریزم یا کدومشونو باید بیشتر بزیزم؟ تخمه قرمز رو در هفته چندبار بدم؟ ممنون از سایت بسیارخوبتون

با سلامک
این رفتار عادی است.به ازای هر 100 سی سی اب5 قطره هفته ایی یکبار میرانل را هم هر 15 روز یکبر5 قطره در100 سی سی اب. تخمه را نیز هفته ایی یکبار بدهید.

پاسخ

سلام خسته نباشید… بخشید یه سوال داشتم… من دیشب یک عروس ابلغ اهویی گرفتم 4 ماهشه.. تو مغازه که بود خیلی سر حال بود… ولی وقتی اوردمش خونه یه جورایی کسل شد ولی کاملا دستیه… امروز که نگاهش کردم میبینم یه سره خودش رو پف میکنه و سمتش که میرم ازم دور میشه… بیشتر میره پشت بخاری… یا پشت مبل… ب نظر شما مشکلش چیه! ؟!؟
ممنون میشم اگه زود تر پاسخوبدین

با سلام:
پرندگان پس از جابجایی به مکان جدید دچار استرس میشوند که این امر تا زمان عادت کردن به محیط جدید ادامه دارد. بهتر است تا سه روز ویتامین در ابش اضافه نمایید و کمتر به سمت پرنده بروید تا به محیط خو بگیرد.

پاسخ

سلام
من یه جوجه عروس هلندی دارم که از صب هی خودشو میخارونه و یه سری پوست ریز و سفید مثل شوره ی سر روی پراشه. .. خیلی نگرانشم میشه راهنماییم کنید؟
آدرس ایمیلمم میزارم لطفا خواهش میکنم زود جواب بدین

با سلام:
این عادی است و مشکلی ندارد بهتر است برایش وان ابتنی بگذارید تا پنده خودش را نظافت کند.

پاسخ

باعرض سلام و ادب
6روز پیش چندجفت عروس از شمال کشو برا کرمانشاه خریدم که بااتوبوس بدستم رسید ماده یکی از جفتها کز میکرد و چشم میبست چون فروشنده گفته بود که تخم دارن گفتم شاید به اون خاطره
انا یکی 2روز گذشت و همونطور بود
گرفتمش برسیش کنم دیدم ناحیه معقدش فضله سبز چسبناک چسبیده
پرهای اون ناحیه رو کندم و فضله رو پاک کردم
بعداز ظهر باز دید فضله چسبیده باز پاک کردم و روغن زیتون و نمک زدم که اگه تخمم گیر کرده باشه درآد اما چندروز گذشته و همونطوره و طی بررسی فهمیدم تخم نیس میشه راهنماییم کنین ممنون میشم؟

با سلام:
پرنده شما دچار بیماری باکتریایی است و بعلت نقل و انتقال دچار استرس گردیده و میبایست فروشنده قبل از ارسال به پرندگان ویتامین دهی مینمود تا دچار استرس نگردند.درمان نیاز به انتی بیوتیک و پروبیوتیک دارد بهترین دارو ممکن داکسی ساکلین است. البته نیاز به پروبیوتیک و ویتامین نیز هست. تا چند روز متوالی ویتامین دهی نمایید. کدو سبز به همراه هویج نیز در اختیارشان بگذارید

پاسخ

سلام و خسته نباشد و تشکر برای وقتی که میذارید برای پاسخ دادن.
عروس من از دوروز پیش بی حال شده و اصلا غذا نمیخوره. خودم فکر میکنم یه دلیلش این باشه خواهر زادم چند روز پیش باهاش بازی میکرد شاید اون کاری کرده باشه یا اینکه چند روز پیش هم بابام یکم با صدای بلند باهاش حرف زد.
دیروز بردمش دکتر دو نوع قطره داده یکی ویتامینه زرد رنگه یکیش نمیدونم چیه و بی رنگ هسته.
امروز صبح دیدم آب میخوره ولی غذا هیچی نمیخوره.
یگوشه بیحال میمونه یا میره زیر مبل.مدفوعش هم یکم آبکی تر شده و اصلا چیزی نمیخوره.
خواهش میکنم راهنماییم کنید. از ترس بدن خودم هم میلرزه.
ممنون.

با سلام:
پرنده شما یا دچار استرس و ترس شدید گردیده است و یا به آن خوراکی ممنوعه داده اند که باید این مورد را بررسی نمایید فعلا در ابش تا 5 روز متوالی ویتامین اضافه نمایید تا استرس ناشی از ترس برطرف گردد. 7 قطره در یک جا ابی.

پاسخ

سلام مجدد
میبخشید بازم مزاحمتون شدم
ویتامین رو که بهش دادم خیلی بهتر شده و غذاشو میخوره.
ولی خیلی خودشو میخارونه بیشتر هم زیر دمش رو و پای چپش هم یکم لنگ میزنه.اینبار بردمش پیش چندتا پرنده فروش گفتن سرما خورده و شپشک نداره یکیشون هم یه پودر زرد رنگ و سفید مخلوط کرد گفت یه هفته ای اینو بهش بده و پودر ویتامین A هم داد گفت بعدش اینو بده.ترسیدم دارو به دارو بشه اینارو بهش ندادم .
شرمنده مزاحم شما میشم خیلی سردرگم و کلافه شدم.شما بگین چکار کنم؟

با سلام:
ویتامین دهی را ادامه دهید 3 روز دیگر . در طی این مدت نیز فقط هویج و کدو برایش بگذارید رفع میشود.

پاسخ

سلام یک عروس هلندی ماده حدود 2 هفته پیش خریدم و وحش بود صبح آن روز هی شیطونی می کرد ولی چون هی پرواز میکرد بال هایش را چیدیم و حالا دو هفته است که یک می تشیند و شیطونی نمی کند چه کار کنم ؟؟

با سلام:
پرنده شما دچار ترس و استرس شده است کمی در ابش به مدت4 روز ویتامین به اندازه6 قطره در کل جا ابی اضافه نمایید و هر 12 ساعت تعویض و دوباره اماده سازی نمایید حتما ویتامین پرندگان تهیه نمایید یادتان باشد همیشه سه روز قبل چیدن پرها باید به پرنده ویتامین دهی شود تا دچار اینگونه رفتار ها نشود.

پاسخ

سلام عروس هلندیم به جز ارزن و کتان و تخمه چیزی نمی خورد و میوه هم که براش می زارم نمی خوره و اینقدر نمی خوره که ترسیدم بمیره باش غذا خودشو گزاشتم چی کار کنم بخوره راستی سبزیجات هم نمیخوره اگه بگید ممنون می شم

با سلام:
تا مدتی یک تکه هویج همه روزه در قفسش قرار دهید تا کم کم عادت کند و بخورد بعد ان میتوانید تغذیه های دیگر را نیز بدهید . در حال حاظر نیز میتوانید هفته ایی یکبار در ابش مولتی ویتامین پرندگان اضافه نمایید.

پاسخ

سلام یه عروس هلندی دارم الان حدودا دوماهش دو روزه که بیحال شده و همش سرش رو میبره لای پرش میخوابه و امروزم خیلی سبک شده و مدفوعش سبز و سفید و اطراف مقعدش چسبیده بود چکار کنم براش .

با سلام:
پرنده شما دچار بیماری انگلی یا باکتریایی شده است . درمان نیاز به انتی بیوتیک و یا داروی ضد انگلی دارد که باید تحت نظر دامپزشک تجویز شود.

پاسخ

با سلام:
نیاز به دامپزشک دارد این پرنده باید معاینه بالینی از نزدیک شود.

پاسخ

سلام من یه جوجه عروس هلندی گرفتم الان نزدیکه یک ماهشه.
زیر شکمش یه ورمی هست انگار فتخ داره.ولی از اول بوده فکر کنم مادرزادی باشه.
راهی برای درمانش هست؟ ممنون میشم کمکم کنید

با سلام:
این حالت در تمام جوجه ها وجود دارد و در صورتی که پرنده در طول روز دفع مدفوع دارد جای نگرانی نیست.

پاسخ

سلام چند روزی میشه یه عروس دستی 3 ماهه خریدم خیلی شیطون و باهوشه اما 2 روزه که اسهال شده سبز روشن کمی پف آلوده گاهی هم خواب آلود شده بهش ارزن و تخمه کتان و آفتابگردان میدم کمی تخم مرغم میخوره اما روزای اول اصلا غذا نمیخورد که خودم تخمه پوست میکندمو بهش میدادم آبم با سرنگ میخورد فکر کنم آب بهش زیاد دادم خیلی نگرونم لطفا راهنماییم کنید

من منتظرم لطفا اگه میشه سریع تر جواب بدید خیلی بیحال تر شده دکترم بردم گفت سرما خورده 3 تا قطره داد کلسی و آمینو و داکسی و یه بخور اما مدفوعش قهوه ای هم شده یکسره چرت میزنه یه پاشم بالا میگیره

با سلام:
پرنده شما دچار سرما خوردگی نشده است و بیماریش عفونت سیتم گوارشی و تنفسی است که بعلت عدم رعایت نکات بهداشتی در تغذیه است. به طور کلی داروهای لازمه ایی که دکتر دامپزشک تجویز نمودند وسیع طیف هستند و برای این نوع درمان نیز کاربرد دارد البته باید یک مولتی ویتامین نیز تجویز میگردید تا سطح ایمنی بدن پرنده بالاتر رود.بهتر است در طی درمان از هویج ابپز پوره شده استفاده نمایید تا روند بهبود را سریعتر نماید گرم نگه داشتن محیط پرنده و رعایت بهداشت و استریل نمودن تجهیزات نیز جز الزامات لازم است.

پاسخ

سلام من ی جفت عروس هلندی نر و ماده دارم روزی چند بار حفت گیری میکردن ولی سه روزه زیاد جفت گیری نمیکنن ماده هم همش میره تو لونه ای که برا تخم گذاشتنش ساختم فقط چند ساعت ی بار میاد بیرون غذا میخوره و باز برمیگرده تو لونه نره هم میره در لونه خیلی ساکتن قبلا نر میخوند سه روزه نمیخونه چرا اینجوری شدن ؟

با سلام:
در حال اماده سازی لانه و گرم نمودن هستند انشالا بزودی تخمگذاری خواهند نمود.(در زمان تولید مثل رفتارشان همینگونه است جای نگرانی ندارد)

پاسخ

مرسی الان چی بهشون بدم بخورن بعد تخم گذاری چی بدم بهشون برا حمام کردن اب بزارم براشون یا نه؟از چه ویتامینایی براشون استفاده کنم

سلام:
تخم مرغ ابپز و هویج تا پایان تخمگذاری. میوه و سبزیجات . دانه متنوع .اسحتمام نیز بگذارید منعی ندارد. مولتی ویتامین مخصوص پرندگان تهیه نمایید تا سه روز بدهید و بعد آن هفته ایی یکبار داده شود.

پاسخ

سلام ممنون از راهنماییتون اسهال عروسم بهتر شده از ors استفاده کردم یه بار به اندازه نصف قاشق چای خوری فقط هنوز کمی چرت میزنه بعضی وقتا
یه سوال دلیل پوسته پوسته شدن نوک عروس از چیه؟ طبیعیه؟ از کف دریا هم استفاده میکنه

با سلام:
تا سه روز متوالی نیز به پرنده مولتی ویتامین بدهید تا توانایی بدنی پرنده بالاتر رود. قرار دهی کف دریا نیز مطلوب است در حال حاظر برایش از جا ابی کاسه ایی استفاده نمایید.

پاسخ

سلام
من همين امروز يه عروس هنلندى لوتيو خريدم كه به گفته خودشون چهل پنجاه روزشه
بخاطر مشكلاتى يه سه چهارساعتى تو دستم و توى ماشين بوديم ..
مدفوع پرندم برنگ كرم تيره هس ولى بوى تخم مرغ گنديده ميده
ميتونه از علائم بيمارى باشه يا بخاطر استرسه،؟

با سلام:
اگر از جای مطمین خریدید مشکلی ندارد . اگر پرنده حاالتی نرمال دارد و تغذیه خوب دارد میتواند سالم باشد در صورت تشدید علایمی چون پف کردن کز کردن بی حالی مداوم بیمار تلقی میگردد. بهتر است تا چند روز از دست زدن به پرنده خوداری نمایید تا به محیط جدید عادت کند و استرس انتقال رفع شود.

پاسخ

سلام
چند روزی هست که عروسم مدفوع خواری میکنه.درست نمیدونم بازی میکنه یا خوردش میکنه یا میخوره. مشکلش چیه؟
ممنون

با سلام:
این امر در طوطی سانان عادی است . هفته ایی یکبار ویتامین داده شود.برایش اسباب بازی چوبی تهیه نمایید و در اختیارش بگذارید.

پاسخ

سلام. من به یک مشکل عجیب برخوردم که هرچی جستجو کردم هیچ راه حلی براش پیدا نکردم. امیدوارم شما بتونید کمکم کنید.
من سه تا عروس هلندی دارم. یک جفت نرم و ماده و یک دونه هم نر. که قفس جفت ها از نر تکی جدا هست. حدود ده روز پیش اتفاقی اون نر تکه رفت داخل قفس جفت عروسا، و یکم باهم درگیر شدن که من زود آوردمش بیرون، از اون روز به بعد صداش گرفته و دیگه نمیتونه آواز بخونه (تا میاد صدا بده تو گلوش گیر می کنه) ، تنفسش سخت شده و اکثرا از راه دهان نفس می کشه و یکمم تو خودشه. هیچ علامت دیگه ای هم از بیماری نداره، غذاش و مدفوعش عادیه. خواهش می کنم اگه راه حلی وجود داره کمکم کنید خیلی ناراحتم وقتی ایجور می بینمش.

با سلام:
ناحیه گلویی و گردنی پرنده را بررسی نمایید در صورت مشاهده شدن جراحت یا کبودی حتما باید به دامپزشک مراجعه شود تا اقدامات فوریتی انجام گیرد.پرنده شما در حال حاظر دچار استرس نیز گردیده است و باید تا سه روز مستمر در ابش ویتامین اضافه گردد و در صورتی که با دست تغذیه میکند یک قطره ویتامین در 1 سی سی اب حل شود و به پرنده داده شود . دادن تغذیه نرم نیز طی این مدت لازم است . ترکیب هویج ابپز پوره شده به همراه یک سوم قاشق چای خوری عسل نیز برای رفع استرس مفید است.

پاسخ

الان بیش از ده روز از این اتفاق میگذره، اگر به دلیل استرس بوده بنظرم باید تا الان استرسش رفع می شده.به هویج هم اصلا علاقه ای نشون نمیده. پرنده یکم خوی وحشی داره و اجازه نمیده داخل گلوشو ببینم. ولی از بیرون هیچ مشکلی نداره و کاملا عادی هست. آیا دارویی برای رفع یا بهبود این گرفتگی گلو وجود داره؟ یا ی چیزی که راه گلوشو بهتر کنه؟ موقه تنفس به خاطری اینکه از دهن نفس می کشه خیلی بهش فشار میاد و انرژی شو میگیره :(.

با سلام:
مجاری تنفسی (بینی پرنده) را بررسی نمایید و در صورت نیاز با قطرهای شستشو بینی مجاری را شستشو دهید و یا به دامپزشک مراجعه نمایید تا اقدامات درمانی برایش تجویز نماید.

پاسخ

با سلام من یه عروس هلندی ماده دارم، از روزی که حمومش دادم دو روز میگذره، مدفوعش هضم نشده و همونجوری که خورده میاد ببرون اوایل استفراغ داشت اما الان نه فقط غذاشو هضم نشده دفع میکنه، همش کز کرده ساکته، سرش میچرخونه وسط پراش میزاره. این اصلااااا اینجور نبود. تروخدا راهنمایی کنید.

با سلام:
پرنده شما دچار عفونت قارچی, باکتریایی گوارشی گردیده و باید تحت درمان انتی بیوتیکی قرار گیرد . در حال حاظر ترکیب مساوی چند قطره سرکه سیب و عسل در اب میتواند تا حدود زیادی گوارش پرنده را بهبود بخشد و درمان بیوتیکی نیستایتین بعد آن میتواند مشکل را رفع نماید البته تجویز دارو و مصرف میبایست تحت نظرو تجویز دامپزشک باشد.

پاسخ

سلام
عروس من حدودا هشت ماهشه
حدودا یه مدته که ریز لرزه داره
مدفوعش باتوجه به گفته های شما نرمال
از پرهاش دوتا کنده تو این مدت
عطسه هم میکنه
انگار سرماخورده یا استرس داره چیکار کنم خیلی نگرانم؟

با سلام:
سرما خوردگی چندان شایع نیست و نباید هر علائمی را سرما خوردگی تلقی نمود. در صورتی که ناقل سرما خوردگی وجود نداشته باشد و پرنده استحمام در هوای سرد انجام نداده باشد درصد احتمال سرما خوردگی کم است و باید علت را در بیماری های دیگر پیگری نمود.علائم فوقی که فرمودید میتواندنشان دهنده چند عامل دیگر باشد مسمومیت های تنفسی بر اثردود دخانیات,عطر . ادکلن و یا شوینده های خطر نا و یا خشبو کننده های محیطی و یا گرد و غبار بسیار و یا بخارات محصولات نفتی مثل تیرنر یا بوی رنگ باشد.در نوع دوم پرنده دچار عفونت گوارشی یا تنفسی است که منجر به انسداد مجاری تنفسی میشود . به طور کلی درمان کمی پیچیده است و باید اول علت دقیق مشخص گردد و در مرحله دوم اقدامات دامپزشکی صورت گیرد.

پاسخ

سلام دوباره ،
ببخشيد اين عروس من دو هفته اس تقريبا كه ديگه بهش سرلاك نميدم و به دستور دامپزشك بهش انتى بيوتيك ميدادم گويا سرلاك وارد مريش شده بود فكر كنم
همه اينها گذشته متاسفانه مدفوعش اصلا مايع نداره !
از كم اب خوردنشه؟؟
خيلي هم كوچيكه نسبت به قبل

با سلام:
اگر مدفوع پرنده دارای قوام و سفتی است و رنگ مدفوع عادی است سبز با لکه سیاه مشکلی وجود ندارد و عادی تلقی میشود . در صورت تغییرات رنگی مدفوع به دامپزشک مراجعه نمایید.طوطی سانان غالبا مصرف اب کمی دارند.

پاسخ

سلام خسته نباشید عروس من بخاطر غذای اشتباهی که بهش دادم حالش اصلا خوب نیست هرچی میخوره بالا میاره خیلی ناراحتم چون خودم مقصرم حالا میشه براش کاری کرد امیدی هست که حالش خوب شه ؟

باسلام وخسته نباشد.عروس هلندی من یکدفعه شروع کرد به عطسه های پشت سر هم وبعدش تند تند با پاش بینیشو میخاروند و بعدش توی بینیش قرمز شده بود میخاستم بدونم عادیه یا مشکلی پیش اومده؟سوال بعدی هم اینکه من تازه گرفتم عروس هلندی هامو راه های مختلخی واسه استحمامشون شنیدم مثل پاچیدن آب با آب پاش، استحمام توسط خودمون ،گزاشتن ظرف آب در قفس و… من گزاشتن ظرف اب در قفسو امتحان کردم ولی الان که 1 روزه گزشته ولی حموم نکردن.میخاستم بدونم بهتریتن راه چه نوع استحمام کردنشونه؟و هر چند وقت نیاز به استحمام دارند؟با تشکر

با سلام:
اگر اب بروی پرنده اسپری نمودید احتمال نفوذ اب به مجاری بینی پرنده وجود دارد که این امر میتواند منجر به عفونت تنفسی گردد.در حال حاظر نیز پرنده نیازی به استحمام ندارند هر چند ماه یکبار میتوانید انهارا ابتنی دهید و یا در حد کم و فقط قسمت سینه و زیر بالها را ابپاشی نمایید.

پاسخ

سلام
یه عروس ماده گرفتم روزای اول خیلی خوب بوود کلی سر و صدام می کرد! الان ۳ ۴ روزه یکم کم تحرک شده.رو چوب کمتر می شینه.یکم بگی نگی پف می کنه خودشو.ولی مدفوعش خیلی کم رنگه.یعنی اصلا سیز نیس.بیشتر به زرد و سفید می خوره.غذا اینا می خوره.سبزی می خورهولی رمال نیس.چون پرنده نر که ۲ ساله دارمش خیلی باطیگوش و سرحال
جداشون کنم!? منتقل نشه بیماریش اگه داره

سلام:
پرنده را جدا نمایید.موارد تغذیه ایی پرنده تان را نیز ارسال نمایید؟ مدت زمان هر بار نظافت قفس را نیز بگویید؟ از دارو یا مکمل خاصی استفاده میکنید انرا نیز ارسال نمایید بررسی میکنیم.

پاسخ

با عرض سلام .من ی هفته است ک جوجه عروس تقریبا 15 روزه گرفتم و بهش زرده تخم مرغ اب پز میدادم با اب و شیرینی نخودچی میکس میکردم و با سرنگ میدادم میخورد.امروز میکس 2روز پیشو دادم صبح خورده و همرو بالا اورده ولی ن کسل شده ن مدفوعش تغییر کرده.خیلی میترسم چیکار کنم نمیدونم چی بدم بهش ولی میذارمش زمین میاد خوشو ب پاهام میچسبونه و میلرزه.تا میتونم خونه رو گرم کردم

با سلام:
این تغذیه کاملا اشکال دارد و هیچگاه نباید تغذیه مانده را به جوجه پرندگان داد. بهترین تغذیه در این سن سرلاک است . سرلاک گندم و عسل مخصوص نوزادان را از داروخانه انسانی تهیه نمایید و با کمی اب داغ به اندازه مصرف هر وعده ترکیب کنید و پس از ولرم شدن دمای سرلاک انرا به جوجه بدهید ایمنی این تغذیه بیشتر از سایر تغذیه ها است توجه نمایید تغذیه را داغ به جوجه ندهید .یه قطره برای یک روز بکمپلکس مخصوص پرندگان در تغذیه اش اضافه نمایید بدهید

پاسخ

با سلام.پرنده من دهنش کف کرده و هیچی نمیخوره.مدفوعش معمولی هس.ولی اصلا حال نداره و به خوبی نمیتونه وایسته.خواهش میکنم کمکم کنین.ممنون

با سلام:
پرنده شما دچار التهاب مجاری تنفسیو یا عفونت قارچی گوارشی گردیده البته باید بررسی نمایید که احتمال تغذیه مسموم نیز وجود دارد. به طور کل درمان نیازمند مستقیم دامپزشک دارد حتما پرنده را نزد دامپزشک ببرید.

پاسخ

سلام من یه جوجه طوطی سبز دارم که الان میلی ب غذا خوردن نداره و بینیش گرفته و بعضی اوقات هم عطسه میکنه مشکلش چیه ؟ راه حل اون چیه؟

با سلام:
احتمال ورود تغذیه و مسدود شدن مجاری تنفسی یا عفونت آن وجود دارد روی بینی پرنده را با یک گوش پاکن مرطوب تمیز به ارامی پاکسازی نمایید. عدم تغذیه نیز میتواند نشان از ضعیف بودن سیستم بدنی باشد ب کمپلکس مخصوص پرنده بگیرید و روزی یک قطره تا3 روز در دهان پرنده بی اندازید . در صورتی که تغییرات مدفوعی دارد باید مدفوع از نظر رنگ و فرمیت بررسی شود تا به عارضه پی برد و درمان مناسب تجویز نمود.

پاسخ

سلام
من یه جفت عروس دارم که ماده امروز اولین تخمشو گذاشته، 2 – 3 روزی میشه که مدفوعش قهوه ای شده که گه گاهی احساس می کنم شاید به قرمز بزنه، در ضمن اونظور که می گن زمان تخم گذاری مدفوغ حجیم و بدبو میشه اونطورنشده تقریبا معمولیه گاهی شل تر می شه و گاهی یکم حجیم تر از قبل، هردواز غذای بسته بندی استفاده میکنن در حال حاضر مارک kiki ماده کاهو و کرفس و سیب علاقه داره اابته دو روزه نذاشتم چون مدفوعش شل بود؛ حال عمومیش کلا خوبه اما رو تخمش نمیشینه ، تخم رو هم بیرون لونه گذاشته بود که گذاشتم تو لونه و نر تمام امروز روش نشسته بود اما الان برای خوابیدن اومده بیرون ممنون میشم راهنماییم کنین مخصوصا درمورد رنگ مدفوع

با سلام:
عروسهای هلندی نیازبه ترکیب تغذیه دانیه ایی دارند و حتما باید تخم قرمز,ارزن درشت,تخم کتان در ظروف مجزا در اختیارشان باشد .توجه نمایید دادن ویتامین نیز در زمان تخمگذاری لازم است تا انرژی مورد نیاز را تامین کند. دادن میوه جات تازه نیز در این مقطع لازم است تا اب کافی برای بدن پرنده از این طریق تامین شود تغییرات مدفوعی نشان از کمباری تغذیه دارد بهتر است اصول تغذیه را کمی بهبود بخشید و تا انتهای تخم گذاری حتما میوجات مثل هویج و سیب تازه و دیگر موارد تغذیه ایی مجاز داده شود . تا 3 روز نیز ویتامین دهی در ابشان انجام گردد.

پاسخ

سلام ببخشید من یک عروس هلندی ۹ماهه حدود یک هفته پیش خریدم روز اول مدفوعش کرم رنگ بود ولی الان رنگ مدفوعش طبیعیه ولی از روز اول مرتب عطسه میکرد و آبریزش بینی داشت امروز همش کسله و میخوابه فقط یکم آب خورده باید چیکار کنم?

ببخشید امروز بردمش پیش دامپزشک بش دارو و مولتی ویتامین داد ولی بلد نیستم با سرنگ بش دارو بدم سرنگو که میبینه میترسه چیکار کنم

با سلام:
دادن دارو با سرنگ نیاز نیست در ابشان ترکیب نمایید . اگر پرنده سن کمی دارد از داروخانه یک قطره چکان تهیه نمایید پرنده را در حوله ایی کوچک و نرم قرار دهید به ارامی نوکش را باز کنید و سرش را کمی به عقب ببرید و بر مبنای هر تعداد قطره ایی که دکتر تجویز نموده به ارامی بچگانید.در صورتی که پرنده را نیز با دست تغذیه میکنید در مقدار کمی تغذیه دارو را اضافه نمایید و بهش بدهید.

پاسخ

سلام:
اختمال بروز بیماری تنفسی دارد .اگر در محیط پرنده از خشبو کننده ادکلن و یا هرگونه مواد معطر استفاده میشودو یا مرتب جارو برقی کشیده میشود و غبار ساطع شده در هوا زیاد باشد پرنده را از انجا دور سازید اینها عاملیت کلی عطسه در پرندگان هستند در صورت عدم موارد فوق پرنده دچار بیماری تنفسی است و باید دارو درمانی شود .

پاسخ

سلام جوجع عروس یک ماهه ام مدفوعش بوی بد میده قسمت مایع مدفوعش زیاد شده و داخلش سفیده های تکه تکه وجود داره مشکلش چی میتونه باشه؟

با سلام:
پرنده شما دچار بیماری کوکسیدیوز شده از داروخانه دامپزشکی داروی مخصوص این بیماری را بهمراه ویتامین k,A تهیه کنید در صورتی که به این ویتامین ها بصورت مجزا دسترسی ندارید ب کمپلکس تهیه کنید و همراه هویج رنده شده یا ابپز در اختیارش بگذارید.

پاسخ

با سلام
من یک عروس دو ماهه دارم حالش خوب بود که یک دفعه کسل شده چشماشو میبنده بی حاله عطسه می کنه مدفوعش ابکی شده در صمن سرلاک میخوره لطفا کمک کنید
با تشکر

با سلام:
پرنده شما دچار سینوزیت طوطی شده است. عوامل نزدیک آن بیماری باکتریایی سودوموناس ، آئروموناس،ای کلای،نوکاردیا، مایکوپلاسما، مایکوباکتریوم و کلامیدیو فیلااست. کمبود ویتامین Aدر جیره حیوان باعث شدت آن میشود . اگر تورم یا قرمزی در اطراف چشم رویت شود بیماری رو به پیشرفت است و نیاز به اقدام دامپزشکی دارد.

پاسخ

با سلام:
بعلت مختلف بودن داروهای درمانی تجویز دارو منوط به نظر و تشخیص دامپزشک است و ما از تجویز آن معذوریم.

پاسخ

سلام خسته نباشید
ببخشید من سه تا لیکو داشتم. ولی دو تاش مردن….
خیلی دوسش دارم و نمیخوام این بمیره
یکم مدفوعش به پرش و پشتش چسبیده
غذاش هم گوشته
رنگ مدفوعش هم قهوه ای و سفیده
ینی مریضه؟

سلام:
تغذیه پرنده شما بسیار غلط است لیکو ها طیف تغذیه ایی متنوع و مخصوصا میوه ایی شیرین دارند که باید در جیره روزانه شان باشد . در حال حاظر اختلال کبدی و کلیوی مشهود است عرق خار مریم از عطاری تهیه نمایید و به پرنده بدهید تا 4 روز نصف جا ابی را عرق خار مریم و نصف دیگر را نیز اب بریزید . از دادن گوشت نیز پرهیز نمایید دانه پارس خیس خورده برایش بهتر است انجیر نیز میتوانید در کنارش بدهید . هویج ابپز نیز با کمی عسل ترکیب نموده و در اختیارش دهید در حال حاظر این اقدامات صورت گیرد با بهبود نسبی پرنده دوباره وضعیتش را اعلام دارید تا اقدامات بعدی خدمتتان عرض شود.

پاسخ

باسلام .یه عروس هلندیه هفت ماهه ماده دارم . دوهفته پیش یک دفعه پراشو پف میکرد و مدفوعش هم تیره شده بود بردنش پیش دامپزشک گفت سرما خورده. چنتا دارو داد دادم بهش ولی بهتر که نشد که هیچ الان خیلی لاغر شده همش کز میکنه و دونه هضم نشده تو مدفوعش،هست . توروخدا کمکم کنید . نمیخام بمیره خیلی بهش وابسته شدم

سلام:
بیماریش چیز دیگریست کوکسیدیوز دارد داروی این بیماری را از دامپزشکی بگیرید و به همراه ویتامین بکمپلکس داده شود.

پاسخ

سلام.من عروس هلندیام دیروز یه تخم گذاشتن عروس نر امروز حال خوشی نداره صدای جیک جیک درمیاره یجا ثابت میمونه نشیمنشو رو زمین میزاره انگار برای مدفوع مشکل داره مقعدشم انگار قرمز شده ویکم ورم داره میشه راهنمایی کنید ممنون

پرنده را بگیرید و بررسی کنید. مطمین شوید که پرنده نر بیمار است یا ماده.. اگر بستر لانه را با خاک اره پر نمودید باید محل الت تناسلی پرنده بیمار بررسی شود تا تراشه چوب وارد مجاری نشده باشد تغییرات مدفوعی را بخوبی برسی نمایید . وان ابتنی نیز بریشان در قفس بگذارید.. برای انکه پرنده حال بهتری داشته باشد ویتامین در اب اضافه نمایید و پماد تتراساکلین چشمی بروی موضع بزنید

پاسخ

سلام
من یه جوجه عروس ۲۵روزه دارم که خیلی سرحال بود ولی امروز یکم بی حاله و مثه قبل سر و صدا نمیکنه و سرنگو پس میزنه با سرنگم که بش غذا دادم اورد بالا چیکار کنم صبحم یه بار عطسه کرد

سلام:
پرنده بیمار شده است. احتمال بیماری عفونی و یا قارچی وجود دارد. در حال حاظر نیز محیط نگهداریش گرم باشد لوازم تغذیه اش مداوم استریل گردد. یک قطره ویتامین در تغذیه اش اضافه گردد.بهتر است پرنده را نزد دامپزشک ببرید تجویز دارو مناسب صورت گیرد.

پاسخ

سلام
یک ساله که یه عروس هلندی نر دارم یک هفته پیش یه ماده هم گرفتم که باهم جفت بشن اما پرنده ماده کم کم مریض شد البته فکر کنم مریضی داشته سرش تاس بود کتفاش کمی قرمز بودن مدفوعش میچسبید بهشو بو میداد خیلیم زیادو سبز رنگ بود بعد به مرور زرد وآبکی شد با بوی بد کسل بود غذای زیادی میخورد بالاش افتاده بودن پیش دامپزشک هم بردمش دارو داد اما یک هفته بعد مردد حالا این پرنده نر هم یک هفته هستش که مریضه دکتر گفت از همون گرفته داروو هارو مصرف کرد اما خوب نشد هر چی میخوره بالا میاره خیلی بی اشتها شده شاید در روز یک بار غذابخوره که همونم بالا میاره مدفوعش کمه و سبز روشنه .چیکار کنم نمیره ؟لطفا راهنماییم کنید.

سلام:
از داروخانه دامپزشکی داروی درمان بیماری کوکسیدیوز و یا ژیاردیا تهیه نمایید . بهتر است ویتامین ب کمپلکس پرنده نیز تهیه نمایید این داروها میتواندپرنده را بهبود بخشد .

پاسخ

سلام:
میزان و روش دارو دهی بستگی به نوع بیماری و شدت و کمیت بیماری و همچنین نوع و ترکیبات دارویی بر مبنای دوز دارد. برخی داروها مصرفی دو روزه دارند و برخی نیز تایم بیشتری نیاز دارند. بهتر است به نوع مصرف اشاره شده در دارو توجه نمایید یا از دامپزشک معالج پرسیده شود.اما توجه نمایید اگر دارو دهی مستمر باشد باید مرتب هر 8 ساعت تعویض و دوباره اماده سازی شود.

پاسخ

سلام من 3 روز هست که یه عروس تازه خریدم که 6ماه داره از روز سوم رنگ مدفوعش اون قسمت مایع مدفوعش زرد وقسمت دیگه سبز پر رنگه آیا مریض شده فقط روی چوب میشینه وکاری نمیکنه دونه هم کم خورده با تشکر

با سلام:
زمانی که یک طوطی سان خریداری میشود تا48 ساعت اول کمتر تغذیه میکند یا اصلا تغذیه نمیکند این بعلت استرس و تغییر محیطی است و تا به محیط عادت کند حدود2 هفته زمان میبرد در این مدت نباید زیاد سمتش بروید و بهتر است محیط ارام و ساکت باشد تا پرنده عادت کنید. قبل از انتقال باید حتما ویتامین دهی شود

پاسخ

سلام خسته نباشید
من یه جوجه عروس دارم که الان دو سه روزه مدام عطسه های پشت سره هم داره ولی از آبریزش بینی خبری نیست صداش در نمیاد انگار صداش گرفته چیکار باید کرد

مجاری تنفسی دچار انسداد هستند بررسی کنید مجاری تنفسی بر اثر تغذیه بسته نباشد با گوش پاکن نیمه مرطوب روی بینی را پاکسازی کنید . بهتر است از دارو های باز کننده تنفسی در حد کم استفاده و ویتامین نیز داده شود.

پاسخ

سلام خسته نباشید
من یه جوجه عروس دارم که الان دو سه روزه مدام عطسه های پشت سرهم داره ولی از آبریزش بینی خبری نیست صداش در نمیاد انگار صداش گرفته چیکار باید کرد

به احتمال زیاد یا مجاری تنفسی دچار انسداد شده اند و یا پرنده دچار بیماری عفونی یا قارچی مجاری تنفسی شده است بهتر است نوک پرنده را به ارامی باز کنید و ابتدای مدخل ورود گلگوگاهی پرنده چک شود اگر تورم و مایعات انسداد کننده مشاهده گردد بی شک بیماری بوده و سریع اقدامات درمانی باید صورت گیرد.

پاسخ

باسلام.نزدیک به 10 ماهه جفت عروسامو دارم تا حالا 5بار تخم گذاشتن و فقط یه جوجه گرفتم .بار اخر جداشون کردم وغذای مقوی بهشون دادم بعد 15 روز گذاشتم پیش هم حالا 3تا تخم گذاشتن اما از دیروز کمتر میرن رو تخما میخوابن نمیدونم باید چیکار کنم.اگه بخوام یکیشونو عوض کنم کدومش باشه یا اصلا لازمه عوض کنم.ممنون

بهتر است جیره شان را درست پیش ببرید دادن مولتی ویتامین در کنار تغذیه هر هفته یکبار نیاز است و در زمان تکثیر با دوز کمتر اما تا پایان تخمگذاری دادن ویتامین لازم است . ظرف دانه ایشان نیز چند تا باشد و در هر ظرف دانه مجزا بریزید دانه کتان. ارزن. تخمه. و کمی هفت تخم.

پاسخ

سلام
یه جفت رزیلا دارم دو ماهه خریدم، که یک هفته از تخم گذاریشان میگذره، یه مدت هست مدفوع نر آبکی هست(نزدیک ده روز) و با یه حالت پرتابی مدفوع دفع میشه، کاملاً سرحال هم هست و مدفوعش هم به مخرجش نمیچسبه، ماده هم مشکلی نداره مدفوعش طبیعی هست، غذا هم سیب،پرتقال، سبزی،ارزن،تخمه هم خیلی کم،ولی از وقتی نر اینجور شد میوه فقط سیب دادم و سبزی هم ندادم، ممنون میشم راهنماییم کنید چه مشکلی داره؟
درضمن وقتی دست فروشنده بودن فقط تخمه و ارزن میخوردن، میتونه از تغییر رژیم غذایی باشه؟

با سلام:
پرنده ضعیف است و سیستم ایمنی نیز دچار ضعف گردید و حالت شروع بیماری است بهتر است ویتامین دهی انجام گردد و برای بار اول تا4 روز و بعد آن هفته ایی یکبار تغییر جیره نیز باید صورت گیرد و تنوع داده شود. کم کم اقدامات را عملی کنید و حتما نظافت و بهداشت تغذیه ایی را نیز رعایت کنید . استفاده از انتی بیوتیم در حال حاظر لازم است اما باید قبل آن تا چند روز اقدامات ویتامین انجام شود . سیب کمتر بدهید و هویج در اختیارشان بگذارید برای تغییر هر بار جیره نیز یک روز قبل ویتامین بدهید.

پاسخ

سلام. عروس هلندی من غذاشو بالا میاره و در مدفوعش دانه های هضم نشده وجود داره. حالش بده. لطفا کمکم کنید

دچار بیماری قارچی شده باید تحت درمان دارویی قرار گیرد و حتما باید دامپزشک دارو مربوطه را تجویز کند.

پاسخ

سلام،خسته نباشید،عروس هلندیه من حالش خیلی خوب بود و همیشه سرحال و شیطون بود،البته این اواخر متوجه شدصه بودم که مدفوعش خیلی تیره شده ولی گذاشتم به حساب دونه ، اما امروز از صبح بیحال شده و هرچی میخوره بالا میاره،بردم دکتر گفت بخاطر برگ چغندریه که چندروز پیش بهش دادم،چون مونده بوده و من متوجه این نشده بودم،اکسی داد و گفت بریزم تو آبش،نظر شما چیه؟طوطیم خوب میشه؟

پرنده دچاری مسمومیت گوارشی شده.باید پودر زغال اکتیو به همراه گل رس سرخ داده شود البته داروی مذکور نیز مطلوب است. در ابش کمی سرکه سیب به ازای هر 100 سی سی اب8 قطره سرکه سیب و 8 قطره عسل بریزید تا تعادل گوارشیش منظم گردد.

پاسخ

با سلام
عروس هلندیم از 3-4 روز پیش صداش خیلی کم شد و امروز و دیشب دیگه صداش در نیومده دهنش نیمه بازه و صدای کلیک و نفس کشیدنش میاد و خیلی کسل شده
با تشکر

دچار عفونت تنفسی و یا مسمومیت گردیده است بررسی نمایید پرنده ترشح از بینی دارد/چشم ها ملتهب است یا خیر؟ رنگ مدفوع تغییر کرده است یا خیر . کسالت و کسلی مفرط دارد یا خیر/؟

پاسخ

با سلامی دوباره
هیچکدام از مواردی که گفتین نداره جدیدا همش خوابه دامپزشکی هم بردم گفت انتی بیوتیک و مولتی ویتامین بده 2 روزه بهش دادم بهتر نشده
چه دارو و درمانی پیشنهاد میدهید
با تشکر

با سلام ، من جفت عروس دو ساله اى داشتم كه امانت به يه ادم وارد سپردم ، خودش هم عروس داشت ، نر صحبت ميكرد حالا مدعى شده ماده عصبى شده و سر نر و كنده و نر مرده . اين اصلا امكان داره.ممنون ميشم جواب من و زودتر بدين

با سلام
اگر لاشه حیوان خودتان را به شما عینا تحویل داده و شما مشاهده کردید که سر حیوان بر اثر گاز گرفتی و نوک پاره شده بله امکان دارد ولی فقط در شرایط بحرانی مثل تمایل نر به ماده در حین داشتن جوجه یا هاری ماده . البته می توانید برای اطمینان از این مورد پرنده مرده و ماده را به یک مرکز دامپزشکی معتبر برده و برای کالبد شکافی و بررسی هر گونه مشکل در ماده مورد بررسی قرار دهید

پاسخ

سلام، من یه عروس سردادم. دارم حدودا ۲ ماهشه، امروز مدفوعش کم کم رو به شل شدن رفت، تا جایی که عین اب رقیق شد، ظرف چند ساعت، قطره gentamicina tabernil دادم، مدفوعش بهتر شد، ولی خیلی بیحاله، نه عکس العملی نشون میده نه تکونی میخوره، خیلی نگرانشم، با توجه به اینکه سرلاکیه و با سرنگ غذا میخوره، قطره رو دوباره، کی، چند روز و چجوری بهش بدم؟
۲ قطره در ۵ سی سی اب قاطی کردم و با سرنگش ۴ سی سی شو بهش دادم. خیلی نگرانشم لطفا کمکم کنید

چند علت میتواند عامل باشد. شل بودن بیش از حد غذا. باید توجه نمایید بر حسب رشد جوجه پرنده رقیق بودن غذا از حالت شل و روان باید به حات سفت روان برسد . یعنی اب کمتری اضافه شود . میزان دادن تغذیه نیز از 6 مرحاه در روز به سه مرحله میرسد . در این مقطع سنی جوجه میتواند از تغذیه های مکمل نیز استفاده نماید هویج پوره شده یا تخم مرغ ابپز له شده. این کمک میکند بنیه بدنیش بالاتر رود. دادن دارو نیز در این سن با این دوز و این مقدار برایش زیاد است. توجه نمایید در برخی مواقع پرنده دچار عفونت باکتریایی بر اثر الودگی تغذیه ایی میگردد که باید درمان انتی بیوتیکی خاص با دوز متعارف شود. بهتر است برای درک بهتر غذایش را با اب کمتر و میزان کمتر در فواصل طولانی تر بدهید . طوطی سانان اب زیادی نمیخورند در روز این مورد هم توجه شود.

پاسخ

درود.
انچه که از چاقی در پرندگان عام است جیره غلط و عارضه های بدنی تلقی میگردد اما هستند پرندگانی که دارای جسته درشتری هستند که به طور طبیعی فرم بدنیشان است..گونه پرنده خود را مشخص نمایید برایتان بررسی مینماییم.

پاسخ

سلام
من یه جوجه عروس یکو نیم ماهه دارم
با سرلاک تغذیه میشه
مدفوعشم طبیعیه
میخواستم بدونم ورم زیر شکم عروسا طبیعیه؟
اینکه میگم ورم ، ورم خیلی زیاد منظورم نیس
فقط یکم حالت برامدگی داره
بهم گفتن فتق داره

درود
انچه که فرمودید کاملا عادی است و مشکلی وجود ندارد و در تمام جوجه طوطی سانی که در ماهها اول تولد هستند وجود دارد و بر حسب رشد محو میگردد.

پاسخ

وااااای مرسی که جواب دادین
آخه چند جا بردمش دکتر زیر شکمشو نگاه کرد و گفت ببین روده هاش پیداس و این فتق هست و دیگه فایده نداره و کم گم بیشتر میشه و میمیره
ولی علائم فتق شکمی که تو سایتتون نوشتینو نداره
فقط یکم برآمدگی داره زیر شکمش
یعنی خیالم راحت باشه؟

سلام:
انچه که برایتان بازگو نمودیم حالت عادی در یک پرنده در چنین سنی است و از نظر ما عارضه تلقی نمیشود بعلت جوانی پرنده و عدم رشد پرها دیدن رگ و برخی احشام بعلت روشنی پوست نیز یک روند عادی است و نمیتواند به طور یقین علت بروز بیماری باشد.توجه نمایید حالت فتقی کهاین روز ها باب است در اصل یک نوع فشار فزیکی در پرندگان جوان است که باعث اسیب به اعضای داخلی بدن میشود . زمانی که پرنده را به ارامی در دست بگیرید و از محلی بلند سقوط نکرده باشد درصد ایجاد اینوع عارضه خیلی محدود است و جز مواردی است که به ندرت گزارش شده است. گاها نیز تورمات شکمی حاد بعلت تغذیه غلت رخ می دهند که با اصلاح تغذیه و روش تغذیه به حالت نرمال بر میگردد.جای نگرانی ندارد. فقط از تغذیه مطلوب و مخصوص استفاده نمایید و نگران نباشید.

پاسخ

سلام. عروس هلندی من که سه هفته هست خریدم. مقداری صدای خس خس بریده بریده هنگام تنفس داره (با دهان بسته). اشتها و تحرک خیلی خوبی داره. اسهال و ترشح بینی هم نداره بینیش هم رنگ معمولی هست و قرمز نشده. عطسه هم به ندرت میکنه . ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید مشکل صدا خس خس تنفسش چه جوری حل میشه. تشکر

با سلام:
نیاز است برایمان میفرمودید پرنده در چه رده سنی است . ایا پرندتان جوجه است یا پرنده بالغ؟از ابتدای امر خرید این حالت را دارا بوده است یا بعد از انتقال.محیط نگهداری و نوع تغذیه ایی که ارایه مینماید چگونه و چه مواردی است. توجه نمایید اطلاعات لازمه را جامع و مختصر ارسال نمایید تا برایتان بررسی نماییم؟

پاسخ

بله از زمان خرید این مشکل رو داشت.به گفته پرنده فروش جوجه هست و تازه دانه خور شده و پر های زیر بالش هنوز مقداری کرک هست خیلی هم دستییه.پرنده رو با پلت (weliness) تعذیه میکنم که دانه های سفت و نسبتاً درشتی داره و بوی بیسکوییت میده. گاهی هم تخم کتان و ارزن و سبزی هم بهش میدم. محیط نگهداری پرنده در اتاق هست و دما معمولی اتاق رو داره. ممنون بابت زحماتی که میکشید.

با سلام:
با شماره مندرج در سایت و از طریق تلگرام متصل بهشماره فوق یک فیلم کوتاه از پرنده ضبط و برایمان ارسال دارید نیاز به این بررسی نیز میباشد.

پاسخ

با تشکر از مطالب خوبتون. فنچ من در معرض بحار بنزین قرار گرفت و به حالت نیمه بیهوش رفت.که با اقدامات اولیه از اون شوک خارج شد. الان میتونه پرواز کنه ولی یکم تنفسش همراه با خس خس هست. چه کاری باید بکنم که زودتر سلامتی کامل رو بدست بیاره . و چه مواد غذایی رو در اختیارش قرار بدم؟؟

با سلام:
در مسمومیت های ناشی از بخارات مواد سمی و غیره پایداری تنفسی با درمان دارویی پیش برده میشود . اما بیاد داشته باشید در این مواقع اتقال سریع پرنده یا حیوان به محیط باز دارای تردد هوایی ازاد یک اقدام مطلوب است. استفاده از سبزیجات که آهن آنها بیشتر است و باعث اکسیژن سازی میگردد و برای ریه مفید هستند مثل اسفناج و جعفری کاهو کلم جوانه گیاهان و انجیر خشک به صورت مداوم در طول کل روز تا بهبودی نسبی استفاده نمود. غذای مکمل مثل هویج تخم مرغ ابپز نیز ارایه گردد . در ابش نیز از ویتامین بکمپلکس به میزان یک قطره در یک جا ابی استفاده نمایید.استفاده از مکمل یا میوه جات دارای گروه ویتامین cنیز به بهبود عملکرد کمک میکند. مثل پرتغال و عناب نارنگی کیوی الورای تازه و سایر میوه های مجاز برای پرندگان در فصل سال.

پاسخ

درود بر شما دوست عزیز
2 3 روزی هست که داخل مدفوع عروس نرم ارزن سالم مشاهده میکنم میخواستم بدونم چه مشکلی واسش پیش آمده؟
بالای یک سال سن داره و تا چند روز پیش هم به جوجش غذا میداد و غذایی که بهشون میدم شامل ارزن، کتان و تخمه خام هستش هر چند روز یک بار هم داخل ابشون ویتامین طیور میریزم
بابت کمکی که میکنید ازتون سپاس گذارم.

با سلام:
توجه نمایید گاها بروز دانه با پوست میتواند متفاوت از دیگر موارد باشد. انچه که برای تشخیص دقیقتر بیماری نیاز است این امر نیست چرا که پرنده میتواند بروی دانه ریخته شده در کف قفس مدفوع نماید. برای تشخیص بهتر است رنگ و فرم مدفوع پرنده بررسی و اعلام گردد تا بتوانیم دارو مناسب را توصیه نماییم:اگر مدفوع سفید پرنده ابکی بی رنگ است و ارزن مشاهد شود بیماری است. اگر مدفوع پرنده شل و سفید گچی رنگ همراه با دانه است بروز بیماری است . اگر مدفوع سبز کم رنگ و شل است دلیل بر بیماری است . اما اگر مدفوع منسجم و سبز تیره است بیماری تلقی نمیشود. پس از بررسی ممدفوع پرنده اطلاع دهید تا در صورت نیاز درمان مطلوب خدمتتان عرض گردد. .لازم است توجه نمایید نظافت و تمیزی کفی قفس نیز برای تشخیص بهتر یک نکته مهم است پس حتما توجه نمایید.

پاسخ

سلام من یه عروس هلندی 45 روز دارم که از ده روزگی پیش من از دیروز تا به الان صدای خس خس و قرمز شدن سوراخ بینی و اینکه دیگه رو پاش وا نمیسته خیلی نگرانشم میترسم ببرم دامپزشکی بکشنش

با سلام:
بلحاظ نیاز به بررسی وضعیت پرنده از طریق تلگرام و واتساپ با شمارهتماس مندرج در سایت پیگیری نماییدتادر کوتاهترین زمان پاسخ خود را دریافت نمایید .

پاسخ

سلام به شما دوست عزیز
چند روزی هست که داخل مدفوع عروسم ارزن میبینم اگه امکانش هست بهم کمک کنید تا درمانش کنم
کف قفسش رو مرتب تمیز میکنم اول شک داشتم که روی ارزن کف قفس فضله ریخته باشه اما بعد متوجه شدم که محتویات شکم خودشه
چند روز اول مدفوعش آبکی و سفید بود بوی بدی هم میداد با راهنمایی یکی از دوستام یه مقدار سرکه سیب بهش دادم الان مدفوعش تقریبا سبز رنگه اما همچنان شله و بوی بدی داره چون درمانش خیلی طول کشده واقعا نگرانم
خیلی لطف میکنید اگه کمکم کنید.

با سلام:
برای کسب اطلاعات درمانی از طریق تلگرام و یا واتساپ با شماره تماس مندرج در سایت تماس حاصل نمایید.

پاسخ

سلام خسته نباشید
من یک قناری دارم دو یا سه روزه پف کرده. سری قبل که بهتون زنگ زده بودم گفتم یک قناری دیگم داشتم که مدتی پف کرده بود خودشو بعد مرد گفتید که مسموم شده ب خاطر غذایهایی مث نون و اینا که بهش دادیم و اگه زودتر میگفتم میشد یه کاریش کرد . الان نگران اینم ک خدای نکرده مث اونیکی چیزیش بشه چیکار باید براش بکنم ؟

با درود:
بلحاظ شرایط حساس پرندتان.از طریق تلگرام یا واتساپ با شماره مندرج در سایت پیغام دهید

پاسخ

سلام ی عروس نرداشتم رفتم براش جفت بگیرم. پرنده فروش گف مادهدبالغه ولی حیوون هنوزنمیتونه تخمه بشکنه. خیلی هم میترسه سوراخ های بینیش هم گرفته ماایناروباهم انداختیم. تویک قفس اگ این ماده مریض بودطوطی خودم ک خیلی شیرین وبانمک بودمریض شدبالااوردوبی حال توی گوشه کزمیکرد منم ترسیدم بردم دکتربهم دارودادولی اشتهاش دیگ کورشدوحرفم نزدایشالله این دکتربمیره…خلاصه روزاغذانمیخوردشبهامیخوردصب بالامیاوردبردم پیش ی دکتردیگ ولی بچم دیگ خیلی ضعیف شده بود استخون سینش زده بودبیرون مرد تموم شدیکی دیگ گرفتم ماده روهم نگه داشتم ولی توجهی بهش نداریم حالااینوک گرفتم اینم بالااوردنمیدونم چ ویروسیه ازاین ماده منتقل میش ب اینا الانم میبینم ماده اصلاخیلی سخت نفس میکشه چ دارویی بگیرم براش ک سوراخ بینیش بازشه

با سلام:
از داروخانه دامپزشکی سوسپانسیون” تری متو پریم+سولفازدین” تهیه نمایید به همراه “شربت بکمپلکس(ویتامین های گروه ب)”به مدت 2 روز 10 قطره از دارو و یک قطره بکمپلکس به100 سی سی اب اضافه نمایید و هر روز دوباره اماده سازی شود. بعد از دو روز یک روز بکمپلکس 1 قطره در100 سی اب ارایه گردد و دوباره دو روز دارو دهی به میزان 8 قطره یک قطره بکمپلکس. در100سی سی اب 4 روز دارو دهی نشود و دوباره دو روز5 قطره دارو یک قطره بکمپلکس در 100 سی سی اب و 1 هفته دارو دهی نشود 3 روز 4 قطره یک قطره بکمپلکس در 100 سی اب ارایه گردد

پاسخ

سلام خسته نباشید
من یک جوجه ۲۴روزه گرفتم اول خیلی حالش خوب بود بهش سرلاک میدم الان۳ روزه غذاشوهضم نمیکنه چینه دونش پره البته امروز یکم بهترشده هم چینه دونش خالی ترشده وهم حال جسمیش بهتره البته دیروز بالاهم میاورد اما امروزنه
رنگ مدفوعشم به رنگ خیلی تیره مثل قیر در اومده
چیکارکنم غذاش هضم بشه؟😔توروخدا زودترجواب بدین میترسم چیزیش بشه راستی خیلی هم برای غذا جیغ میکشه بهش غذابدم یانه؟؟

با سلام:
پرنده شما نیاز به بررسی سریع دارد. از طریق شماره مندرج در سایت به تلگرام و یا واتساپ ما پیغام دهید برایتان طبق اولویت بررسی خواهیم نمود.

پاسخ

سلام خسته نباشید . عروس من بیش از تخت افتاد و علاعمی ندیدم . امروز صبح دیدم به سختی روی میله میره میشینه ‌. و پایین هست و یک پاشو بالا نگه میدارد . من چیکار کنم . دامپزشک خوبی هم در شهرمان نیست ۲ تا داروخانه کوچک هست و ۳ تا مطب ک چیزی حالی شون نی . چیکار کنم من الان ؟

با سلام:
به مدت 4 روز روی پایش روغن سیاهدانه یا روغن زیتون بزنید و خوب ماساژ دهید البته ارام . ویتامین بکمپلکس تهیه نمایید و به ازای 200 سی سی اب یک قطره اضافه نمایید. و هر روز دوباره اماده سازی و ارایه گردد. به مدت 3 روز.

پاسخ

درود به شما
وقت بخیر
دو جفت از عروس هلندی من ماده هاشون تو مدفوعش غذای هضم نشده وجود داره مقعدشون هم یه کم کثیفه
برای بهبودش چه دارویی پیشنهاد میدین

با سلام:
سوسپانسیون تری متوپریم+ سولفازدین داروی مطلوب است. البته نیاز است میزان بر حجم اب به درستی و در فواصل دو روز یک روز داده شود. برایدو روز اول 10 قطره یک قطره بکمپلکس در100 سی سی اب.برای روز سوم دارو دهی نشود و فقط یک قطره بکمپلکس به اب اضافه گردد. و برای دو روز بعدی8 قطره دارو و یک قطره بکمپلکس.توجه نمایید بعد از طی این زمان هفته ایی یکبار به مدت دو روز به میزان5 قطره دارو دهی صورت پذیرد و باید چهار دوره 4 هفته ایی را نیز طبق روش گفته شده انجام دهید.

پاسخ

سلام ببخشید طوطی من نمیتونه راه بره میوفته بردم دکتر ،دکتر گفت زیاد غذا بهش دادی سنگینی میکنه گفت روغن زیتون بده بهش سه قطره دادم بهش الان حالش خیلی بده بینیش قرمز کرده چشماش خیسه تند تند نفس میکشه حالش خیلی بده باید چیکار کنم توروخدا هر چی زودتر جواب بدید

پرنده شما دچار بیماری سیستم تنفسی است. میتواندعامل یکی از این موارد باشد باید ازمایش کشت انجام دهید تاعلت دقیق و درمان مربوطه تجویز شود. بروز برونشیت تنفسی. سرما خوردگی. عفونت مجاری تنفسی.بروز بیماری قارچی.و اگر تغذیه خانگی در مورد پرندتان بکار برده اید احتمال بروز اسیب کبدی نیز میتواند دخیل باشد.

پاسخ

سلام یه عروس هلندی دارم که یک هفته ای است که بی حال شده و غذا نمیخوره و چشم هایش هم عفونت کرده.دیروز بردمش دام پزشک گفت بیماری گوارشی داره.چند تا دارو بهم داد.دارو رو بهش دادم.دیدم امروز صبح از دهنش اب حباب دار اومد بیرون .

با سلام:
دارو ها را به صورت غلیظ داده ایید یا محلول در اب ؟نام داروهایتان را ارسال نمایید بررسی نماییم. در صورت اورژانسی بودن به واتساپ مابا شماره مندرج در سایت پیغام دهید

پاسخ

سلام عروس مادم بعد از پرریزی اولیه هرچی پر در اورد از غلاف با خون کنده شدن یا خودش کند پرهای دمش خیلی بد بود کندن که دوباره پر سالم دربیاد ولی وقتی در اومدن میکنه وخیلی خون از غلافش میاد بعضیهاشونم که نکنده انگار جویده همش ناقصه و پرهای سینشم داره به کچلی میرسه وزنش ۸۰ گرمه و جفت داره تازگیها پر سر جفتشم میکنه شروع میکنه به جویدن مدفوعش گرد و سبز کمرنگه انروز نصفه دانه ام دانخلش بود جی بهش بدم خوب شه؟
دوهفتست بهش کلسیم و توتال میدم

با سلام:
درمانی که پیش میبرید اشتباه است. چندین اصل در این امر دخیل هستند. زمانی که پرنده ایی پر خواری میکند سطح ویژه ایی از املاح و عناصر و موارد در آن دخیل هستند.هر ویتامین و املاحی به صورت تکی کاربرد ندارند. تک درمانی باعث عارضه های دیگر نیز میشود. بعنوان مثال کلسیم به برای تبدیل شدن نیاز به ویتامین های دیگری دارد و بلعکس.انچه که پرنده شما از آن رنج میبردکمبود ویتامین دی طبیعی است. غدد چربی ساز وقتی مختل میگردد یعنی چندین عامل در جیره اش وجود ندارد. جذب نور مستقیم خورشید بدونه هیچگونه فیلتری باعث ساختار ویتامین دی میشود و تبدیلش در بدن نیاز به ویتامین گروه ب و کلسیم طبیعی دارد نه صنعتی.پس بهتر است در زمانهایی که نور خورشید شدت تابش زیادی ندارد پرنده به مدت10 دقیقه روزی دوبار با حفظ پوشش سایه دار در نیمی از قفس زیر نور مستقیم خورشد باشد تا بر اثر مرور زمان غدد چربی ساز بدنش فعال گردند و پوست و پرها چربی مورد نیازشان تامین گردد. با ارایه 7روز مستمر مولتی ویتامین مخصوص نوزاد(غالبا در فصل گرم داروهای پرندگان عرضه شده میتوانند دچار فساد باشند بدین منظور داروی ایمنتر میتواند از بروز مسمومیت جلوگیری نماید) به ازای هر 30 سی سی اب یک قطره اضافه و حل شود و سپس محلول در ظرف اب اضافه گردد. بعد از طی این مدت پرنده را روزانه با تایمی که گفته شده زیر نور خورشید برده شود.نیاز است توجه نمایید که پرنده در صورتی که دچار منقار باز گردید به محیط سایه دار برده شود حتما قبل از ساعت 10 و بعد از ساعت15 پرنده به محیط نور خورشید دار برده شود و حتما قفسش از سطح زمین در ارتفاع مثل یک صندلی یا چهار پایه باشد تا حرارت سطحی زمین موجب گرما زدگیش نشود.

پاسخ

سلام روزتون بخیر ممنون از پاسخگوییتون
من یه جوجه عروس هلندی 40 روزه دارم که سرلاک میخوره اول سرلاک گندم، شیر و عسل بهش میدادم ولی مدفوش اسهالی و سبز رنگ و چسبناک شد دیگه بهش ندادم و واسش سرلاک دستی درست کردم(سفیده تخم مرغ و آرد ذرت) ولی یه خورده از غذاشو بالا میاره یه خورده چشماشم بیحال شده. ممنون میشم کمکم کنید
سپاس فراوان

اموزش وروش اماده سازی سرلاک و میزان غلظت مرحله اییش در سایت وجود دارد مطالعه نمایید

پاسخ

سلام عروس من بخاطر خوردن ارزن نامرغوب چینه دانش خوب تخلیه نمیشه،دوماهو خوردی هست،لطفا راهنماییم کنید

تصویر پرنده خود را به واتساپ یا تلگرام ما از طریق شماره مدرج در سایت ارسال نماییدهمکاران ما بررسی خواهند نمود.-

پاسخ

سلام عروس هلندی نر دارم . استفراغ میکنه روز قبلش تخمه آفتابگردان زیاد خورد انگار همه رو داره بالا میاره. تازه دو ماهشه. باید چکار کنم؟؟؟؟؟

با سلام:
گل همیشه بهار از عطاری تهیه نمایید. یک قاشق انرا در اب جوش بریزید و بگذارید به مدت 10 دقیقه دم کشد این محلول را سرد و صاف نمایید و در جا ابی بریزید هر روز این اقدام صورت پذیرد. نسبت به مرغوبیت دانه های پرنده خود نیز اطمینان پیدا نمایید.

پاسخ

سلام
عروس هلندی ماده من به شدت دچار کچلی شده و پرهای سرش تا گردن کاملاریخته لطفا راهنمایی کنید چکار کنم

از طریق شماره مندرج در سایت به تلگرام و واتساپ ما پیغام دهید برایتان همکارانمان بررسی خواهند نمود.

پاسخ

با سلام:
از طریق واتساپ و تلگرام و با استفاده از شماره مندرج در سایت پیگیری نمایید. نیاز به بررسی دارد

پاسخ

با سلام:
پرنده شما دچار بیماری باکتریایی گردیده است. دانه ارزن از جیره تا دوماه حذف گردد. برای درمان تدابیر فوق را اعمال نماییداضافه نمودن بکمپلکس روزی یک قطره در جا ابی به حجم 150 سی سی. داروی تری متو پریم سولفازدین به میزان10 قطره در اب حاوی بکمپلکس به مدت دو روز و از روز سوم تا پنجم برای هر نوبت در اب6 قطره اضافه گردد. یک هفته دارو دهی نشود و پس از 7 روز دوباره به مدت سه روز با دوز 5 قطره دارو دهی صورت پذیرد. توجه نمایید در هر بار دارو دهی حتما بکمپلکس نیز همراه دارو در اب اضافه شود.

پاسخ

سلام
عروس هلندی من امروز هی عطسه میکنه که یا پشت سرهم یا تکی که البته فاصله بینشون کمه، و خب بیشتر میخوابه و میره روی ظرف غذاش و چرت میزنه
البته دیروزم بیشتر می خوابید اما امروز تعداد عطسه هاش بیشتر شده …
ممنون میشم بگید سرماخورده ؟

سرما خوردگی علایم متفاوتی دارد. اگر عطسه مدام باشد باید بینی هایش نیز مرطوب گردد. سیستم تنفسیش دچار اختلال میگردد و با منقار باز مداوم نفس میکشد و چشمان کم فروغ و دارای ابریزش یا تورم قرمز خواهد گردید البته این علایم در برخی دیگر بیماری و عارضه ها نیز پدیدار میگردد . بهتر است قبل از توصیه درمانی این مورد را چک و بررسی نمایید. طی چند روز گذشته ایا از خشبو کننده یا عطر و ادکلن در محیط استفاده گردیده است یا خیر؟ استعمال دخانیات یا قلیان در محیط نگهداریش صورت پذیرفته است یا خیر؟ نظافت با جارو برقی در محیط انجام گریده است یا خیر؟ پرنده در محیط ازاد بوده است یا خیر؟ و در درجه اخر بررسی نمایید عضوی از اعضای خانواده دچار سرما خوردگی بوده است یا خیر و به پرنده یا محیطش دست زده است یا نه؟ با پیگیری این موارد دقت در تشخیص و درمان اسانتر خواهد بود.

پاسخ

بینیش مرطوب نیس اما امروز یکی از سوراخ های بینیش پر شده و خب چند بار خمیازه میکشه یا نمیدونم یه همچین حرکتی
البته قبلا هم این کار رو میکرد اما امروز بیشتر شده بود و خیلی هم ساکتر شده بود …
جاروبرقی رو سه روز پیش کشیدیم ولی امروزم دوباره استفاده شد که البته سعی کردم قفسش رو زیاد نزدیک جاروبرقی نگه ندارم ولی خب… همین … ممنون میشم کمک کنید چون امروز خیلی ساکت بود و همش چرت می زد.

سلام اساتید گرامی
من ی عروس ۴۰ روزه دارم ک همش بالا میاورد
دامپزشک گفت نیستات بهش بدم ک با دادن نیستات شروع کرد ب ابریزش چشم و بینی با منقار قفل شده تنفس میکرد الان تنفسش عادی ولی از بینیش اب میاد لطفا راهنمایی کنید

سلام اساتید گرامی
من ی جوجه عروس ۴۰ روزه دارم ک از ۲۵ روزگی یکم غذاشو بالا میاورد الان غذاشو کاملا بالا میاره نیستات هم بهش دادم تاًثیری نداشت فقد باعث شد پرنده اب از بینیش بیاد الان ب هیچ صورت غذا نمیخوره سرلاکو کاملا بالا میاره لطفا راهنمایی کنید

سلام خسته نباشید.من دوروز پیش ی عروس هلندی خریدم اوردمش خونه جلوی باد کولرم نبود روی قفسشم ی چیزی انداختم که سردش نشه ولی هرزگاهی عطسه میکنه ی‌خوردم بدنش لرزش داره بعضی اوقات میلرزه عروسم۶۰روزشه وتازه دونخور شده زیاد چرت میزنه سرما خورده؟ممنون میشم راهنماییم کنین

پرنده شما دچار سرماخوردگی گردیده است سن پرنده شما برای محیط خنک بسیار کم است وحفاظتش در دمای گرم بهترین اقدام است.

پاسخ

سلام.من یه عروس هلندی ۱ساله دارم.الان ۳ماهه که مدام پرهاشو بزور میکنه وجیغ میزنه وجاش خونی میشه.۲بار بردمش پیش دامپزشک.اول گفتن احتمالا حساسیت داره وداروی ضدحساسیت دادن ولی نتیجه نداد.بار دوم پیش یه دامپزشک دیگه بردمش.گفتن احتمالا فلز خورده چون فکرمیکنم کبدش ورم کرده و از دردی که داره پرهاشو میکنه.و ی سری دارو دادن ولی بازم فایده نداشت.آزمایش از مدفوع وچینه دونشم گرفتن وگفتن عفونتی دیده نمیشه.الان ۲هفتس دائم داره غذاهاشو(ارزن وتخم کتان)بالا میاره.واقعا دیگه نمیدونم باید چیکارکنم.حتی گفتن جفت میخاد براش گرفتم ولی اصلا باجفتش نساخت.لطفا راهنمایی کنید

پرنده شما دچار عفونت قارچی در سیستم گوارشی همراه با درد است. نوع رفتارش به این موضوع قطعیت می دهد. برای بررسی دقیقتر نیاز است به تلگرام یا واتساپ ما پیغام دهید تا همکارانمان روند را بررسی نموده و برایتان درمان مطلوب تجویز نمایند.

پاسخ

سلام
عروس هلندى من٥٠ روزشه سرما خورد بردمش دامپزشكى خوب شد ولى منقارش از كار افتاده و ديگه حرف هم نميزنه نميدونم چه كنم
دامپزشك هم گفت نميدونه
لطفا اگه كسى ميتونه كمك كنه راهنمايم كنه ممنون ميشم
خيلى ناراحتم از اين بابت اگه به زور بهش غذا ندم ميميره

بلحاظ بررسی دقیق از طریق شماره مندرج در سایت به تلگرام یا واتساپ ما پیغام دهید همکاران ما برایتان بررسی خواهند نمود.

پاسخ

عروس هلندی دوماهه من مریض شده بود عطسه میکرد،حتی پیش دامپزشک هم بردم اما خوب نشد هیچ ، نه دیگه صدا میده و نه دیگه منقارش رو به بیرون و خیلی بی حال و باید با سرنگ بزور بهش غذا بدم ، دکترا سرم و آمپول و انتی بیوتیک هم بهش دادن اما خوب نشده

بلحاظ شرایط خاص پرنده از طریق شماره مندرج در سایت به شبکه های مجازی ما تلگرام یا واتساپ پیغام دهید همکاران ما برایتان بررسی خواهند نمود.

پاسخ

سلام عروس هلندی من دوتا تخم گذاشته ولی هردوشون سرما خوردن الان پف میکنند روی تخمها دیگه نمیشینن باید چیکار کنم?

با سلام:
باید مطمین شوید علایم سرماخوردگی است . گاهی علت از بیماری باکتری تغذیه ایی است. این مورد را باید تعیین نمایید یا علایم را برایمان بازگو نمایید چرا که درمان ها متفاوت است.

پاسخ

سلام،،بنده یه جوجه عروس هلندی خریدم که تقریبا ۲۵روزشه والان دو روزه که خس خس وعطسه میکنه وپیش دامپزشک بردمش وقرص تتراساکلین بهش داده وگفته روزی یه دونه قرص با سریلاک مخلوط کن وبهش بده،،،حالا به نظر شما استاد گرامی همین قرص خوبش میکنه یا نیاز به داروی دیگه هم داره،،،با تشکر

با سلام:
برونشیت ها تنفسی نیاز به داروهای خاص و شرایط خاص نگهداری دارد. غالبا در سرمان خوردگی های سطحی این نوع دارو بلحاظ پر مصرف بودن و سطح ایمنی مرسومی که دارد توصیه میشوند. اما انچه که میتواند به بهبود کمک کند تغذیه و رعایت بهداشت است.به این نکته نیز توجه نمایید میزان دوز دارویی برای پرنده شما بیش از حد مجاز است باید این امر کمتر شود چرا که باعث فلجی در پرنده میشود. اسیب های گوارشی نیز شایع هستند. از طریق واتساپ با شماره مندرج در سایت ما مکاتبه نمایید همکاران ما کمک رسان شما خواهند بود.

پاسخ

سلام وقت بخیر دوستان یه لوتینو ماده خریداری کردم بعد از 3 روز متوجه شدم داخل مدفوع ارزن و تخمه کتان رویت میشه راه حل چی هستش اگر ممکنه راهنمایی کنید

با سلام:
جیره ارزن از تغذیه اش حذف گرددد. و فقط دانه کتان و تخم افتاب گردان قرمز بدهید.برای انکه طی درمان قرار گیرد و اقدامات دارویی تجویز گردد. از طریق شماره مندرج در سایت تصویر مدفوع اش را به تلگرام یا واتساپ ما ارسال دارید همکارانمان توصیه های لازم را خدمتتان خواهند فرمود.

پاسخ

باسلام عروس هلندی من ظاهری مریض داره ولی غذا میخوره واشتهاشو ازدست نداده تقریبا 3یا4روزه اینجوری شده خواستم بپرسم که عروس ها کلا موقع مریض شدن غذامیخورن یا ن؟

انچه که شما علایم بیماری تشخیص داده اید را ارسال دارید. تغییرات مدفوعی شکل رنگ. حالت کلی پرنده؟ موارد تغذیه ایی پرندتان را نیز ارسال دارید بررسی خواهیم نمود. پرندگان در حالت بیماری های خفیف تغذیه میکنند اما در مراحل حاد این امر به طور کامل قطع میشود.

پاسخ

سلام وقت بخير. عروس هلندي من يه مدته مدام مي خوابه و تحركش كم شده پف هم می کنه خودشو. اما غذاش خوبه کم غذا نشده . اول احساس کردم شاید از تنهایی براش یه جفت گرفتم اما بازم همونطوریه.اسهال نداره خس خس نمی کنه اما مخرجش یکم کثیفه با پراش

با سلام:
بلحاظ بررسی دقیقتر لطف بفرمایید از طریق شماره مندرج در سایت به تلگرام یا واتساپ ما پیغام دهید تا همکارانمان برایتان بررسی نمایند

پاسخ

سلام من یه جوجه عروس هلندی دارم سرش هی تیک میزنه حتی صداش میکنی باز تیک میزنه میخام دستیش کنم تو دست میگیرم سریع مدفوع میکنه آنم زرد وآبکی 2 ماهشه

ضمن عرض سلام و خسته نباشید
یه جوجه عروس 50 روزه دارم آبریزش بینی داشت و عطسه میکرد دامپزشک قطره داکسی سایکلین داد که روزی ۵دقطره مخلوط با سرلاک بهش دادم الان دو هفته هست که دارو میخوره ولی همچنان گرفتگی بینی داره و چشماش کوچیک شدن و دهانش حالت چسبناک داره و اگه چیزی توی دهنش بره میچسبه و به طور مداوم صدایی شبیه ناله داره.اشتهاش برای سرلاک خوردن بد نیست ولی درست نمیتونه بخوره و قورت بده و خیلیش رو بیرون میریزه
ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

با سلام:
عفونت مجاری تنفسی دارد. این امر مربوط به نوع ارایه سرلاکی که داده ایید دارد.بهتر است از داروی(برونکوپن)” برم هگزین “جهت درمان همراه با دارو انتی بیوتیکی استفاده نمایید . این دارو کمک ویژه ایی به خروج مخاط و ترشحات مجاری تنفسی میکند و در کوریزای تنفسی اش نقش مهمی دارد. میزان مصرف را معادل یک چهارم دستور شرکت تولید کننده بکار ببرید تا سطح ایمنی از دارو استفاده شود.

پاسخ

سلام دوستان. جوجه عروس هلندی من بین دونه خور شدن و سرلاکی هستش. یعنی دونه میخوره ولی چون هنوز کاملا دونخور نشده هنوز 2 وعده کوچک 5 سیسی سرلاک هم بهش میدم. مشکلی که هست شدیدا درخواست سرلاک میکنه ولی وقتی میدم میخوره. هی بالا میاره مجدد قورت میده و برای همین همیهش دهنش حالت چسبناک داره و وقتی دونه میخوره کلی دونه میچسبه اطراف نوکش. کنار نوکش هم چون هی سرلاک رو برمیگردونه قورت میده همش سرلاک جمع میشه و یه جورایی مثل قرمز شدن پیدا کرده. ( وقتی سرلاک میخوره تمیزش میکنم ولی چون بعد خودش مجدد هی برمیگردونه کثیف میشه مجدد) یه مورد دیگه یکی از چشماش نیمه بستست یه مدت پماد استریل چشمی زدم ولی فرق خاصی نکرد.
حس میکنم بالای نوکش یا پیشونیش یکم گرمه نمیدونم طبیعیه یا خیر. ممنون میشم راهنمای یکنید

پرنده شما دچار عفونت چینه دان یا مرای تنفسی است. نیاز به بررسی دارد. با شماره مندرج در سایت تماس حاصل نمایید همکارانمان برایتان اقدامات لازم را توضیح خواهند داد.

پاسخ

سلام عروس هلندی من چند روز هست که داخل مدفوعشارزن و تخم کتان هست.البته بدون پوست
لطفا راهنماییم کنین

با سلام:
بلحاظ خاص بودن وضعیت پرنده شما با شماره مندرج در سایت تماس حاصل نمایید همکاران ما پاسخگوی شما در این امر خواهند بود.

پاسخ

سلام من دو تا جوجه عروس سرلاكي دارم كه امروز مدفوعشون ابكي و سبز شده هروقت مدفوع ميكنه باحجم زيادي اب همراههلطفا راهنمايي كنيد در ضمن عروسا ٢٨روزشونه،با تشكر

با سلام:
بلحاظ بررسی خاص و دقیقتر با شماره مندرج در سایت و از طریق تلگرام یا واتساپ تماس حاصل نمایید همکاران ما برایتان برسیی خواهند نمود.

پاسخ

با سلام و خسته نباشید
طوطی عروس دارم که یماه میشه مریض شده یبار نسبتا خوب شد ولی دوباره بدنش ضعیف شده
از یماه پیش موهاشو پف میکنه یه گوشه میشینه خوردنش خوب بود بعد دو هفته چن روزی علائم خوب شدن پیدا کرد و موهاش به حالت اول برگشت ولی بعد چن روز دوباره موهاشو پف میکنه بدنش لاغر شده بازم خوردنش خوبه هیچ علایم دیگری بجز پف کردن موهاش نداره فقط بتازگی رنگ بینیش یخرده تیره شده
با تشکر لطفا راهنمایی کنید

پرنده شما دچار التهابات گوارشی است. طریق درمان این بیماری دارای شرایط خاص است و نیاز به طیف جدیدی از دارو دارد که این دارو منحصر به تیم ما میباشد. میتوانید از طریق شماره مندرج در سایت با ما تماس حاصل نمایید همکارانمان راهنمایتان خواهند بود.

پاسخ

سلام.جوجه عروسم سرلاکیه و پرهاش کامل درنیومده داخل دهنش تکه های سفیده چسبیده به زبونش علتش چیه؟راه درمانش چیه؟با سرنگ که بهش شلنگ داره سرلاک میدم
و اینکه تند تند نفس میکشه و دهانش نیمه بازه.چشم هاش هم همیشه بسته هست ونمیتونه خوب باز کنه گاهی اوقات خیلی کم باز میکنه.وقتی هم نفس میکشه خیلی کم صدای خس خس میده
تو روخداکمکم کنین نگرانم 😔

با سلام:
دچار بیماری قارچی است و عفونت تنفسی. این امر مربوط به سرلاک و نحوه مصرفش است.

پاسخ

باسلام،من یه عروس هلندی دارم که از امروز صبح بالهایش رو باز کرده و منقارش رو به زمین گذاشته و اصلا حال خوبی ندارد لطفاً راهنماییم کنید ممنون

از طریق شماره مندرج در سایت با دامپزشکان ما تماس حاصل نمایید نیاز به بررسی دارد

پاسخ

سلام
یه عروس دارم پر ریزی شدید داره
ایدز نداره چون خیلی وقت کنار پرنده های دیگه م هست وهیچکدوم این مشکو ندارن و حدود یک سال که جفت هست و ماده هم همچین مشکلی نداره
پر هاش تا نصف که رشد میکنه بعد از‌داخل خون کنده میشه
ایورمکتین خوراکی دادم
کوپکس و کلیزه هم همزمان با ایور زدم
ولی جواب‌نگرفتم
ممنون میشم راهنمایی کنید

پرنده شما دچار عدم درست فعالیت غددی است. درمان با استفاده از ویتامین دهی تمام گروه ها با دز مخصوص و همچنین باید روزانه10 دقیقه افتاب ملایم دریافت نماید به مرور زمان بهبود میابد.

پاسخ

سلام خوبید داداش.واقعا سایت پرباری دارید.من یه عروس هلندی نر تقریبا یک سال پیش گرفتم.تقریبا دو ماهی میشه یه ماده براش آوردم بعد از یک ماه دیدم جفتگیری کردن چند بار خودم دیدم ولی ماده تا حالا تخم نزاشته حتی تخم مستی.البته نره نمیزاره ماده بره تو لونه خودش میره داخل و برمیگرده ولی به ماده اجازه نمیده.نمیدونم چیکار کنم.الان هر دو زیاد به هم توجه نمیکنن.ممنون میشم کمکم کنید.تشکر

این زمان مدت کمی است برای وقف پذیری به گذشت مدتی دیگر شرایط جفت پذیری کامل خواهد گردید.

پاسخ

سلام ممنون از اطلاعاتی که در اختیار ما گذاشتین
یه عروس هلندی دارم چند وقته یکی از چشماشو بسته, بعضی وقتا دهنشو باز میکنه انگار میخواد چیزی رو قورت بده
اگه تلگرام یا واتس آپ دارین یه فیلم ازش براتون بفرستم
شهر ما دامپزشکخوب نداره. چند بار دامپزشک بردم میگن سرماخوردس و گلوش عفونی شده. الان بیست روز شده اما هنوز حالش خوب نشده. داروهاشو مرتب بهش میدم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *