قناری رسمی کشیده

گام اول درنگهداری و پرورش قناری در منزل

گام اول درنگهداری و پرورش قناری در منزل چیست ؟

به یاد داشته باشیم که برای رسیدن به به بهترین ایده ال ویادگیری در نگهداری قناری خرید یک جفت قناری کافی است  نه بیشتر اگر دیدید که توانایی رسیدگی و نسل کشی از ان را دارید میتوانید اقدام به خرید و نگهداری بیشتر  نمایید و از این راه کسب درامد کنید.بر خلاف حرفهای خیلی ها نگهداری قناری سخت نیست فقط کمی علاقه میخواد و حوصله مطمئن باشید  پس از نگهداری یک دوره برای خودتان استاد تمام تکثیر و نگهداری از قناری خواهید شد پس اگر علاقه دارید حتما این کار را انجام دهید و بد به دلتان راه ندهید .یااگر مبتدی هستید خریدیک جفت قناری رسمی را به شما توصیه میکنیم که قیمت چندانی ندارند و نسبت به دیگر گونه های قناری مقاوم تر هستند.موفق باشید.

قفس:شما می تونید قفس های معمولی با اندازه ی ۵۵ یا۵۰ سانتیمتر که در بازار هست را تهیه کنید. اما بهتره برای نگهداری جوجه ها(تا زمان بلوغ که برای قناری های رسمی۵تا۶ ماهگیست) ودر زمان پرریزان که باید قناری های نر و ماده را گروهی و جدا از هم نگهداری کنید قفس های بزرگ۱۱۰ سانتیمتری را تهیه کنید.ولی اگر دسترسی به قفس بزرگ برای شما دشوار است میتوانید از قفس های موجود در بازار استفاده کنید .

وسایل قفس:شما می تونید در قفس ۲تا میله ی پلاستیکی یا چوبی که بهترین گزینه است به صورت بالا و پایین در دو جای قفس با فاصله از هم بگذارید طوری که یکی از میله ها تقریباً نزدیک جادانه ای باشه و یکی دیگه بغل آبخوری.وان حمام قناری راهم تهیه کنید.ظروف متفرقه ی غذا, ابخوری, جا تخم مرغی و همچنین یک انگشتی برای دادن دانه مخلوط  را هم تهیه کنید.

 

اصول نگهداری
۱-تغذیه غذای اصلی این پرنده تخم کتان است که نیاز عمده ی قناری را تامین می کند اما نه همه ی نیاز هایش.دانه های دیگر نیز مانند:خرفه،تخم کاهو،ارزن،شاهدانه،تخم شلغم،ترب و بلغور جو نیز درفاصله های زمانی متفاوت مورد استفاده قرار میگیرند چون هر دانه خواصیت خواص خود را دارد مثلاً تخم کاهو و خرفه و ارزن طبع سرد و در مقابل دانه هایی مثل شاهدانه و ..طبع گرم دارند.میزان دانه های مختلف از زمان پرریزان(در تابستان) تا پایان دوران جوجه کشی متفاوت است.

در ضمن دادن میوه و سبزیجات تازه را به قناری ها در تمام فصول سال را فراموش نکنید که در جیره ی غذایی پرنده نقش به سزایی دارند.تغذیه با گشنیز ،هویج(این مورد در زیبایی رنگ هم تاثیر به سزایی دارد مخصوصا در قناری های سرخ و دارچینی)،ترب،کاهو،جعفری،و… اما بیاد داشته باشید همیشه میوه را رنده کنید و در جا تخم مرغی قرار دهید از گذاشتن میوه در لای میله های قفس جدا خوداری کنید سیب قرمز را همیشه با هویج رنده کرده و به صورت مخلوط در اختیار قناری قرار دهید تا از ایجاد  ناراحتی گوارشی در پرنده جلوگیری شود.از دادن هسته میوه ها به هرگونه پرنده پرهیز نمایید که سمی و خطر افرین هستند

صدف و ماسه نرم هم جیره ی غذایی را کاملتر کرده و نیز به خرد شدن غذا در سنگدان و هضم آنها نیز کمک می کند که این هم باید استریل شده باشد و هرگونه ماشه یا شنی را برای پرنده قرار ندهید .بعضی از خاکها و ماسه ها  عامل میکروبی در خود دارند که با عث بیماری  و مرگ پرنده شما خواهد شد.
از زمان تولک رفتن تا جوجه کشی کم کم جیره ی تخم کتان کمتر و دانه های کمکی افزایش می یابند طوری که در زمان جوجه کشی دانه های کمکی به بیشترین حد خود می رسند.

2-مکان نگهداری:.قناری ها نباید در معرض مستقیم باد و نور شدید خورشید  باشند اما در عین حال باید هوای مکان قناری تهویه شود مکان آرام برای قناری ها نیز باید مورد توجه باشد و در بعضی مواقع موسیقی آرامی برای آنان گذاشت.

در مورد دمای آن نیز باید توجه داشته باشید که دما را در تیر ماه (اوایل پر ریزان)دما را تا ۳۰ درجه نگهدارید اما پس از گذشت حدود ۳۰ تا ۴۰ روز و در اوایل مرداد شما پرنده هایتان را با گرمای طبیعی محیط نگهداری کنیدو رفته رفته اقدام به کاهش دما نمایید.در مهر ماه هم دما را در ۲۰ درجه کنترل کنید ولی وقتی که به زمان جوجه کشی نزدیک می شویم و نوردهی را افزایش می دهیم باید دما افزایش یافته و در فصل جوجه کشی در ۲۳ درجه حفظ شود.

۳-نور دهی:نور دهی نقش مهمی برای قناری ها ایفا می کند.شما باید توجه داشته باشید که بیشترین طول روز در تیر ماه است که حدود ۱۵ ساعته و در زمستان به کمترین حد خود و حدود ۱۰ ساعت می رسد.برای همین از تیر تااواسط آبان باید اقدام به کاهش نوردهی شود و از اوایل دی باید دوباره اقدام به افزایش نور دهی شود.

به این نکته توجه داشته باشید که مانند شرایط طبیعی افزایش یا کاهش مدت نور دهی باید تدریجی باشد.

4- نظافت و بهداشت:اهمیت این موضوع اجتناب ناپذیر است چون قناری پرنده ای بسیار حساس است.در ضمن حشراتی مثل رشک یا شپشک بین انسان و پرنده مشترکند.شما باید هفته ای یک بار کف قفس را تمیز کنید و هر ماه یکبار همراه با نظافت قفس میله های قفس و نشیمن های پرنده را برداشته و درز های آن را خوب بشویید چون این درز ها منبع تجمع میکروب هااند و قفس را نیز ضد عفونی کنید.

 قناری ها به چند باراستحمام در هفته نیاز دارند.این کار به جلوگیری از آلوده شدن پرنده به انگل ها و حشرات کمک شایانی می کند.شما برای این کار می توانید وان های خصوص حمام قناری را تهیه کرده و آن را تا حد مشخصش آب کرده قفس را طوری در نور آفتاب قرار دهید که نیمی از آن در آفتاب باشد و نیمی دیگر در سایه.تا قناری ها به شنا و استحمام مشغول شوند هم دما بودن اب  با محیط یک شرط اصلی است برای استحمام پرنده در هنگام استحمام پرنده نباید در مقابل باد شدید قرار گیر که باعث خشک شدن و مرگ تدریجی پرنده خواهد شد..

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما

اشتراک گذاری این نوشته

199
دیدگاه بگذارید

94 سوالات ارسالی
105 پاسخگویی به سوالات
0 مشترکین
 
پرسشهای پرطرفدار
پرطرفدارترین پاسخ های ارسالی
47 نویسنده دیدگاه
  مشترک شدن  
جدیدترین قدیمی ترین
به من اطلاع بده
R-Sh

سلام وقتتون بخیر .. نزدیک به یک هفته میشه یک جفت قناری اماده گرفتم که جفت شده بودن و تو یک قفس بودن که من جداشون کردم که تا یه مدتی تقویتشون کنم .. الان جدا هستن فقط پرنده ماده یه مقدار فضلش همراه با اب هست ولی خیلی مستو سر حاله .‌ نزدیک به ۳ روز پشت هم سرکه سیب دادم ولی زیاد فرقی نکرد .‌ حتی از پرنده فروشی انتی بیوتیک گرفتم ولی فعلا ندادم .. به نظرتون چی کار کنم ؟ .‌ممنون

شهریار اسلامی

سلام من به قناری زرد لیموی دارم از زمان خرید تا حالا حدود پنج ماه میگذرد ولی نمی خواند همه کار هم ب
راش کردم ولی نمی خواند من چکار کنم

Amir

سلام من هر کاری میکنم قناری شنا نمیکنه لطفا راهنماییم کنید

Moein

باسلام من تاره یک جفت قناری خریدم . از کجا بدونم آماده هستند.وقناری نر کم غذا میخوره ولی ماده زیاد مشکلی داره ؟وقناری نر نوک خودش رو به میله هایی که گزاشتم میماله مشکلی هست؟ و قناری نر یکم از پر های پشت چشمش ریخته مشکلی داره؟

حسین نامی

باسلام الان که این نوشته را با گریه دارم مینویسم تورا با اسم اعظم خداوند قسم میدم که اگر راهکاری در این مورد میدانید کمکم کنید که همان اسم اعظم انچنان کمکتان بکند که بی نیاز شوید اگر هم راهکار ندارید دعایم کنید عاجزانه التماس دعا دارم مشکلم این هست: حدود 15 سال قناری دارم از یک جفت شروع کردم تا امسال که از فشاری که بیکاری به من اورد با زن ودوبچه رفتم 8 میلیون قرض کردم و سالن جوجه کشی قناری زدم بگزریم با چه بدبختی قناری ها رو اماده کردم جفت زدم و غیره حالا که موقع… ادامه مطلب »

سلام یک قناری نر دارم که قبلا خیلی میخوند اما حالا دیگه کم میخونه باید حتما براش صدای قناری بزاری تا بخونه بگین لطفا چکار کنم ت مثل قبل بخونه

عرفان

سلام
من برا اولین بار یک جفت قناری خریدم.1چه جوری بفهمم اماده اند.2چه جوری بفهمم چربی دارند.3ویتامینی که باید بدم چیه از کجا تهیه کنم باید چی بگم…ممنون

amin

سلام کقت بخیر . مطالبتان را در مورد جفت زدن سهره با قناری مطالعه کردم . تصمیم دارم وقتمو برای جفت زدن سهره با سهره و قناری با قناری بذارم. ولی سوالات قبلیم همچنان هست . درضمن من الان به قناری هام . کتان و ارزن همراه با هفته ای ۲بار تخم مرغ آب پز . ۲روز درمیان برگ کاهو . آبتنی و ۲ روز درمیان البته بستگی به شرایط داخل قفس هم داره که کلا همه چیرو به جز جادونی تمیز میکنم. با طلوع بیدار و با غروب هم میخوابن . همین شرایط خوبه ؟؟؟

amin

سلام وقت بخیر . فروردین امسال یک جفت جوجه قناری پرتقالی معمولی خریدم . فروشنده گفت ۴یا۵ ماهه هستند . هر دو تاشون ریزه خوانی می کردن .هر از گاهی براشون صدا گذاشتم . تقریبا پرنده نر از ۱۵ ازدیبهشت شروع به خوندن کرده . در حال حاظر یک قفس جوجه پران خریدم و پرنده هارو داخل اون رها کردم ولی ازهمدیگه جداشون کردم به خاطر درگیریشون . الام میخواستم ۳تا جوجه سهره وحشی تو خرداد ماه بخرم ۲نرو ۱ ماده بندازمشون کنار قناری ماده . ۱. سهره ها با قناری مشکلی خواهند داشت یا نه ؟؟ ۲. امکان داره… ادامه مطلب »

رضا

با سلام وخسته نباشیددو تا قناری هام رو جفت انداختم اصلا با هم دعوا نکردن ولی نر از ماده میترسه و ماده بهش راه نمیده ممنون میشم بگین چیکار کنم. جداشون کنم ویه ماده دیگه براش بگیرم.باتشکر