قناری

چگونه میشود فهمید قناری نر است یا ماده

تشخیص جنسیت قناری نر وقناری ماده برای خیلی ازکسانی که تازه کار در این امرهستند یکی از دشوار ترین و سخترین کارها میباشد به طوری که باعث سردرگمی و تشخیص افراد میگردد. اما لازم است بگوییم که گاهی مواقع حتی تشخیص جنسیت قناری برای افراد نگهدارنده قناری که سالیان سال نیز در این امر دارای تبحر بالایی هستند نیز دشواراست. خیلی عوامل و پارمتر ها میتواند در تشخیص درست جنست قناری نر و ماده ایجاد سردرگمی نماید.که باید همه اینها نیز لحاظ گردند.هر تشخیصی نیاز به داشتن اطلاعات کاملی دارد که بر مبنای آن میتوانید در امر تشخیص مهارت کافی را کسب نمایید.اعضای تیم تحقیقاتی سایت 6019 این افتخار را دارند که با انجام تحقیقات مستمردر نحوه تشخیص جنسیت قناری و همچنین دانش اعضای تیمی خود و در راستای اموزش صحیح همراه همیشگی شما عزیزان باشد امید داریم مورد قبول و رضایت شما دوستداران طبیعت قرار بگیرد.

  1. برای تعیین جنسیت قناری در درجه اول باید قناری به بلوغ کامل جنسی رسیده باشد و دوران جوجگی را پشت سر گذاشته باشد. در صورتیکه قناری هنوز جوجه باشد تشخیص به مراتب سخت تر ودشوارتر است حتی برای افراد حرفه ای که سالیان سال درامر نگهداری قناری هستند.
    2.سن بلوغ و زمانیکه یک قناری قادر به جفت کردن و تولید مثل است 9 ماهگی میباشد (بلوغ قناری از زمانیکه جوجه قناری از تخم بیرون می آیدو بعد از گذشت 20 روز که جوجه قناری ها کمی پروار تر می شوندبایدمحاسبه شود که با حلقه های شناسه مخصوص پا میتوان این امر را تسهیل نمود ) با گذشت 9ماه از تولد جوجه قناری ها مخصوصا در جوجه های اول و دوم که تشخیص به مراتب راحتر است تا دیگر جوجه ها میتوان به راحتی تعیین جنسیت نمود .اما اگر شما قناری را از جای دیگر تهیه نموده اید و برای بار اولی است که از قناری نگهداری میکنید باید این نکته را از فروشنده یا مالک قناری سوال نمایید.در صورتی که قناری بالغ باشد خرید راحتر میباشد اما اگر هنوز در دوران جوجگی و تولکی باشد باید حتما شروط خرید را ذکر کنید که در صورت تفاوت با گفتار قابل تعویض باشد
  2. دانستن تولک بودن یا نبودن قناری نکته مهمی است.چرا که در دوران تولکی قناری چه ماده باشد چه نر بازهم تشخیص کمی دشوار است چون شباهت های ظاهری یکسان است مگر انکه مالک قناری گویای جنسیت قناری باشد و قطعیت کامل برنر یا ماده بودن پرنده بدهددر صورتی که فروشنده دارای جا و مکانی ثابت نباشد صحت گفتار غیر قابل قبول محاسبه میشود پس سعی نمایید در هنگام خرید قناری از کسانی قناری را خرید نمایید که دارای جا و مکان ثابت و معتبری هستند تا در صورت عدم صحت گفتار بتوان بر حسب شرط جنسیت آن را تعویض نمود
    4ملاک تشخیص نر یا ماده بودن قناری جسته و اندام اش نمی باشد و جسته قناری نمیتواند دلیلی خوب و مستعدلی بر نربودن یا ماده بودن قناری باشد. چراکه بخاطر علم ژنتیک و تکثیر نژادها وگونه های مختلف قناری نرو ماده با جسته درشت و ریز زیادی موجود است پس به یادداشته باشد گول هیکل قناری را در تعیین جنسیت نخورید.
    5.قناری بخاطر اواز خوش و جذابش دارای هوادار و طرفدار بیشماری است و این خصلت را فقط قناری نر دارد. در صورتی که قناری نر لال نباشدآواز قرص و ممتد و زیبایش دلیل محکم و مستعدلی بر نر بودن جنسیت قناری است.در صورتی که قناری ماده فقط توانایی جیک زدن های ریز را دارد و به ندرت و در زمان جفتگیری و مستی بیش از حداش اقدام به ریزه خوانی در حد خیلی کم و ضعیف میکند که به خاطر شرایط امادگی کامل برای جفتگیری پس ماده نماینگر جنسیتش خواهد بود
    6.تعیین جنسیست جوجه قناری چند ماهه به صورت ظاهری امری محال است و به ندرت و یا شانسی میتواند درست از آب دربیاید. و همچنین جوجه اول یا دوم بودن نیز دلیل محکمی برنریا ماده بودن قناری نمیباشد.و تا زمانیکه جوجه قناری ها بالغ نشده اند نمیتوان تعیین جنسیت را دقیق اعلام نمود.طبق گزارشات و مشاهدات تیم تحقیقاتی 6019 به دفعات دیده شده که تعیین جنسیت بعضی از گونه های قناری بعد از گذشت 1 سال یا بیشتر میسر گردیده که به ندرت و در موارد خاص اتفاق می افتد.

7.در تصویر اول الت تناسلی قناری نر را مشاهد میکنید که با در دست گرفتن و فوت در راستای دم و انتهای شکم قناری الت جنسی قناری نماینگر شده است ,همانجور که در تصویر مشاهده میکنید الت قناری کاملا برجسته میباشد و حالت خم شدگی کمی به سمت دم دارد با پرهای ریز بر روی الت تناسلی که هم برای آمیزش و تولید مثل قناری است و هم دفع مدفوع. لازم است بگویم که زمانکه قناری نر اماده جفتگیری و تولید مثل است الت تناسلی اش دارای برجستگی بزرگتر وپف گونه میباشد همچون عکس زیر میباشد و در زمان تولکی از مقدار حجم آن تا حدود کمی کاسته میشود.

آلت قناری نر ,

عکس آلت جنسی قناری نر
8.در تصویر دوم الت تناسلی قناری ماده را میبینید که مثل قناری نر با فوت کردت در امتداد شکمش میتوان شاهد الت تناسلی قناری ماده بود. همانطور که میبینید هیچگونه برجستگی همچون تصویر بالا بر روی شکم قناری ماده مشاهده نمی شود ومخرج و پس قناری ماده تا ابتدای رویش گاه دم نزدیک شده است و حالت دوکی شکل خوابید شده است, لازم است بگوییم در این عکس قناری ماده آماده تولید مثل است وفرم شکم و پس(الت تناسلی) قناری ماده به مراتب بزرگتر از حالت اولیه خود شده است و به طور کامل تغییر شکل داده است.الت جنسی قناری ماده نیز همچون قناری نر,برای تولید مثل و هم برای دفع مدفوع است. قناری ماده در صورتی که در دوران تولکی باشد التش به طور کامل تغییر شکل می دهد و شبیه حالت الت تناسلی قناری نر میگردد و در صورتی که قبلا تخم گذاری کرده باشد شباهت التش به قناری نر بیشترهم خواهد شد .(یک روش راحت برای تشخیص جنسیت قناری ماده بالغی که هنوز اماده تولید مثل نشده است و قادر به تشخیص آن نیستید این است که قفس اش را به قفس یک قناری نر قرص خوان و مست بچسبانید که در این مواقع قناری ماده اقدام به نزاع و دور کردن قناری نر از محدوده خود میکند و حالت جنگجویانه به خود میگیرد که نمایانگر ماده بودن قناری است)

عکس الت جنسی قناری ماده
9.روشهای علمی نیز برای تشخیص جنسیت قناری وجود دارد که نیاز به ازمایش و نمونه گیری دارد. که در این روشها میتوان با قاطعیت کامل جنسیت قناری را تعیین نمود.نمونه گیری و ازمایش تست تسترون از خون قناری که یکی از بهترین روشهای تعیین جنسیت قناری است. و روش چیدن بال و آزمایش دقیق پرها هم روش دیگری است که میتوان در تعیین از آنها بهره برد.

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما