40 Comments

چگونه میشود فهمید تخم قناری دارای نطفه است

دانستن این که تخم قناری گرفته یا نه یکی از مسائلی است که پس از گذشت چند روز از دوره تخم گذاری ذهن صاحبان قناری را مشغول میکند که از این رو صاحب قناری را وادار به امتحان کردن تخم میکند ،دانستن این نکته برای افراد با تجربه با یک نگاه ساده به درون لان بر طرف میشود اما برای انهایی که تجربه کمتری داند یا شک بیشتری میباشند ،میتوانند تخم قناری را با دو انگشت شصت و اشاره گرفته بصورتی که به تخم اسیبی نرسد و بعد انرا روبروی نور بگیرید چنانچه تخم قناری شما گرفته باشد باید لکه های خون در تخم و یا جنین رویت شود اگر با این کار موفق نشدید و نتوانستید خوب تشخیص دهید میتوانید تخم را از یک منبع نور کوچکتر بررسی کنید یک کاغذ تار که سوراخ در ان تعبیه شده باشد را روبروی نور گرفته و بعد تخم را از نوری که از ان سوراخ رد میشود نگاه کنید .گاه تخم قناری به هر دلیلی در زیر پای قناری خراب و یا جیک مرد میشود برای اطمینان کامل از این که ایا تخم سالم است یا نه میتوانید کاسه ای را اب کرده و تخم را درون ان بیاندازید چنانچه تخم با سر پهن بر روی اب شناور ماند نشانه خرابی تخم میباشد و یا چنانچه ان را بر روی سطحی مسطح قرار دهید باید بر روی سر تیز خود با یستد که در این صورت تخم قناری شما خراب شده است
ترمیم تخم ترک خورده قناری و سایر پرندگان
ترمیم تخم های ترک خورده قناری گاه تخم قناری به هر دلیلی ،در هنگام برداشتن،نگاه کردن و یا بعلت چسبیدن به پای ماده قناری باعث ترک خوردگی میشود ،چنانچه ترک خوردگی تخم بصورت جزیی باشد و هنوز وقت زیادی از ان نگذشته باشد که باعث رسیدن هوا به محتویات تخم و خشک شدن انها شده باشد،میتوان تخم را با اخرین فضله قناری اغشته نمود و کمی صبر نمایید تا خشک شود بعد ان را به زیر پای قناری برگردانید،اما در صورتی که ترک خوردگی کمی جدی تر باشد میتوانید با دقت و ظرافت کامل و با استفاده از چسب فوری ان را ترمیم کرد اما باید به یاد داشته باشید که در حال استفاده از چسب ،نباید ان بغیر از تخم به هیچ جای دیگری تماس داشته باشد چون چسب سریع خشک شده و باعث چسبیدن تخم به دست شما و یا جای دیگر میشود که در ان صورت برای جدا نمودن تخم چاره ای جز شکندن تخم نیست ،پس خیلی دقت کنید و تا خشک شدن کامل ان صبر نمایید
 

40 thoughts on “چگونه میشود فهمید تخم قناری دارای نطفه است

 1. سلام خسته نباشید قناری من کف قفس تخم گذاشته یدونه چهار پنج روزم بیشتر نیست ک جفتشون کردم گذاشتم بالا داخل لونه چیکار باید کنم؟

  1. بگذارید درون لانه باشد اگر در این مرتبه نیز تخمگذاری تبدیل به جوجه نشود مهم نیست بعد یک ماه دیگر نیز دوباره مرحله تخمگذاری مجدد را خواهند داشت.

 2. سلام وعرض ادب
  قناری نروماده من الان در تیرماه جفت خورده و قناری ماده تخم گذاشته,,با توجه که فصل پاییز مناسب تخم گذاشتنه,آیا مشکلی پیش میاد یانه؟ ممنون از راهنمایی شما

  1. با سلام:
   اگر دما کنترل شود و به روش منصوعی نگهداری نمایید منعی ندارد. منظورمان از روش مصنوعی کنترل دمای محیط با وسایل سرمایشی است و دما زیر 24 درجه باید حفظ شود.

 3. سلام من قناریم 2 تا تخم گذاشته ولی قناری نر روش میشینه چرا ؟

  1. با سلام:
   این موردی ندارد. در کل جفت قناریهای این کار را انجام میدهند. پرنده نر شما در صورت داشتن سن بالا و تجربه داشتن این رفتار ازش عادی است و نگران کننده نیست. این مورد را هم لحاظ نماییم که به فصل تولکی نزدیک میشویم . در صورتی که زمان تخمگذاری تا جنین گیری طی شد و تخم ها فاقد نطفه بودند پرندگانتان را جداسازی نمایید تا دوران تولکیشان را پشت سر بگذارند.

 4. سلام من يه جفت قناري رو يه هفته قبل خريدم كه ٤ تا تخم دارن به من گفتن ٥-٦ روز ديگه جوجه ها درميان
  امروز ٦ روز شده و خبري نيست
  هيچ تجربه اي ندارم و نميدونم بايد چيكا كنم
  چندتا سوال دارم ممنون ميشم پاسخ بدين
  ١- تاريخ دقيق تخم ها رو نميدونم و فقط طبق گفته فروشنده محاسبه ميكنم بايد چطوري سن شونو بفهمم !
  ٢- اگه تخم ها رو دست بزنم و سالم باشن مشكلي پيش نمياد ؟!
  ٣- روشاي تست رو انجام بدم بعد بذارم توي لونه قناري واسش مشكلي پيش نمياد؟!مي پذيره تخمارو؟!

  1. درود
   غالبا پرنده ایی که تخمگذاری نموده است را جابجا نمی نمایند. این امری غلط است. اگر ما پروسه تخمگذاری را تشریح نماییم اینگونه میشود.4 روز تخمگذاری. یعنی فارغ از زمان اصلی که تخم قرار است جوجه شوند و به این تایم باید14 روز هم اضافه نمود. اگر فروشنده زمان را 6 روز هم گفته باشد یعنی هشت روز قبل پرنده روی تخم ها خوابیده بودند.پس بی شک خود فروشنده تخم هارا چک. الان لازم است شما نیز تخم هارا چک نمایید. احتمال فقدان نطفه در تخم ها وجود دارد و در کل جوجه شدن تخم ها منتفی باشد.فهمیدن سن پرنده تجربی است. برای افراد تازه کار میسر نیست. درست زدن به تخم ها در صورتی که با حوصله و در زمان کم سریع انجام شود و به لانه بازگردانی شود موردی ندارد.قبل تست محیط و وسایل تست را اماده نمایید دانه دانه تخم ها را تست نمایید.

 5. باسلام من یه جفت قناری. دارم. که جفت شدن تخم گذاشتن. چهارتاولی معلوم نیست.که نطفه دارد از دوهفته. بیشتر روش میخوابه

  1. اگر تا 2 روز دیگر جوجه نگردند تخم ها بهتر است تحت نور متمرکز بازبینی شود.

 6. سلام من یک جفت قناری داشتم که بعد یه ماده اماده خریدم نر جفت اول را برداشتم با ماده دوم جفت زدم دیدم دو بار جفت گیری کردند بعداز چندروز کپه گذاشتم مادهه فقط پنبه هاشو به هم می ریخت چال هم نکرد تاحالا دو تا تخم کف قفس گذاشته گذاشتمشون تو کپه سراغشون نرفت نرش رو جدا کردم بازم بی خیاله لطفا کمکم کنید چه کار کنم ممنون

  1. لانه را تعویض کنید و رنگ دیگری لانه بگذارید.

 7. سلام ما زیر قناری مون دوتا تخم گذاشتیم که واسه یه قناری دیگه ست الان نزدیک دو هفته ست یکیش پوکه ولی زرده یکی کاملا پخش شده و یه رگه خون هم توش هس که دیده میشه اولش درست حسابی رو تخما نمی خوابید ولی الان نزدیک یه هفته ست قشنگ می خوابه می خواستم ببینم اونی که توش رگ خون داره جوجه ست؟ یا جفتشم بندازیم دور. ممنون از راهنماییتون

  1. اگر رگ خونی مشاهده شده احتمال جوجه شدن وجود دارد.

 8. درود به تیم تحقیقاتی فوق العاده سایت 6019.خدا قوت
  سوال: قناریام از روز 12 ماه آبان شروع کردن به تخم گذاشتن منم تخمها رو بر میداشتم و بجاش تخم مصنوعی میزاشتم.سه تا تخم که گذشت دیگه تخم نزاشتن.منم تخم مصنوعی رو برداشتم و تخمهای خودشو رو گذاشتم.اما تا دو سه روز خیلیییییی کم رو تخمش میخوابیدتا اینکه دو سه روز بعدش که زیرشو نگاه کردم دیدم دو تا تخم دیگه هم گذاشته.از فرداش یک سره میخوابه.یعنی از 16 آبان دیگه خوابیده.و حالا که نگاه میکنم فقط یک تخم توش رگ داره…الآن 14 روز گذشت.تخمها رو بردارم یا نه؟ اگه بردارم چیکار کنم که نطفه قوی بشه و آیا باید نرماده رواز هم جدا کنم؟

  1. با سلام:
   اگر در داخل تخمهای دیگر هیچگونه عروق خونی وجود ندارد تخم های خراب را جمع اوری کنید و تخم نطفه بسته را بگذارید. برای تقویت نطفه از قطره تقویت نطفه یا همان ویتامین سه گانه مارک معتبر استفاده نمایید.توجه نمایید برای استفاده از این ویتامین مدت مصرف نیز ملاک است اگر از ویتامین خارجی استفاده میکنید به ازای هر 50 سی سی آب4قطره که باید در طول سه هفته مستمر داده شود برای 1 هفته داده شود و هفته دوم داده نشود و هفته سوم داده شود البته این امر را پس از جوجه دهی قناری و برای سری دوم جوجه کشی از قناریتان استفاده کنید. تغذیه پرندگانتان را نیز مطلوب نگه دارید. نیازی به جدا سازی نمیباشد .

 9. منظورتون از املاح معدنی ودارو چیه؟ یعنی چه داروهایی بدم و چه ویتامین هایی

  1. با سلام:
   املاح معدنی نظیر سولفات مس,سولفات کبالت سولفات منیزیم سولفات منگنز و سولفات روی و غیره میباشد که برخی مولتی ویتامین ها انرا دارا میباشند. باید علت پر ریزی نداشتن پرنده را نیز بدست اورد برخی پرندگان ژنتیکی دچار این پدیده میگردند و برخی بر اثر عدم نظافت درست و استحمام و کمبود ویتامین D میباشند

 10. باسلام.قناری من تولک نیست .اما الان حدود سه ماه که پرهای گردنش در نمیاد .دارویی چیزی هست بتونه پرهای گردنش رو از حالت گری دربیاره؟

  1. با سلام:
   پرنده شا دچار فقر املاحی و مواد معدنی گردیده است باید مداوم تحت ارائه ویتامین و استحمام و افتاب درمانی بهمراه جیره مطلوب باشد. نحوه نگهداری و تغذیه پرنده خود را بهبود بخشید و به نظافت پرنده توجه نمایید.

 11. با سلام قناری رسمی من شش ماهش است وهرکی میبیندش میگه که نره.اما حتی ریزه خونی ام نمیکنه.چکارکنم که بخونه.؟ درضمن دوتا قناری که یکیشون یه سر رسمی و یکی دیگه رسمیه همش میخونن و این جوجه صداشو میشنوه.

  1. با سلام:
   جوجه پرنده را در روبروی پرندگان اواز خوانتان نسب کنید و نور محیط را کمتر نمایید تا مورد تعلیم قرار گیرد زمان میبرد تا یک جوجه اواز خوانی را بیاموزد البته توجه کنید جنسیت پرنده را تشخیص درست دهید با این مقدار سن پرنده حد اقل باید جیک بزند در صورت عدم اوازی یا پرنده لال است و یا ماده و تشخیص دیگران اشتباه بوده است.

 12. باسلام ایا میشه با دستگاه جوجه کشی .قناری و سهره بکشیمودستگاه هایی که تبلیغ میکنن واقعا میتونه جوجه بدنیا بیاره؟

  1. با سلام:
   برخی دستگاهای جوجه کشی وجود دارند که این قابلیت را دارند دو کشور هلند و المان دستگاه های ویژه این امر را میسازند البته قیمت این دستگاها بسیار بالا میباشد و جوجه های حاصله را باید توسط پرندگان مولد یا حمال بزرگ نمایید.به ندرت در ایران این دستگاه ها عرضه میشوند و دستگاه های فعلی قابلیت۱۰۰ در ۱۰۰ ر دارا نمیباشند.

 13. سلام
  من قناریام با هم جفت شدن و الان قناری مادم حدود ی هفتس میره تو لونه میشینه ولی اصلا تخم نمیکنه
  چیکار کنم؟ دلیلش چی میتونه باشه؟ لطفا راهنمایی گنید

  1. با سلام:
   کاملا از جفتگیری پرندگان اطمینان یابید اگر پرندگان به دفعات جفتگیری نموده اند تخمگذاری صورت خواهد پذیرفت برخی مواقع بعد از جفتگیری زمانی بین۷ تا۱۱ روز طول خواهد کشید تا پرنده تخمگذاری نماید که این امر بستگی به شرایط تغذیه ایی ومحیط نگهداری دارد.

  2. من بهشون تخم کتان وارزن و تخم مرغ و هویج و هفت تخم میدم و مرتب جاشونو تمیز میکنم و تو حیاطن
   قطره مولتی ویتامینم داخل آبشون میریزم
   کارایی ک لازمه انجام دادم
   میشه بیشتر راهنمایی کنید؟

  3. با سلام:
   تمامی اقدامات شما مکفی میباشد اما یک ایراد در جفت نمود شما وجود دارد نگهداری پرندگانی که میخواهند تولید مثل نمایند در حیاط یک امر غلط است و حتما باید مکان تکثیری در محیطی امن به دور از استرس های محیطی باشد. پرندگان را به محیط اتاقی کم تردد انتقال دهید و در یک جای مناسب قفس را فیکس نمایید.

  4. یعنی دلیل تخم نذاشتنش همینه؟؟ امکان داره دلیل دیگه ای داشته باشه؟

  5. با سلام:
   پرندگان تا زمانی که نسبت به محیط خود اطمینان نیابند تخمگذاری نخواهند نمود. ایجاد استرس و تنش محیطی بارزترین دلیل در عدم تخمگذاری است.ععل دیگر مربوط به عدم جفتگیری میباشد که این امر قابل رویت است.

  6. خب اگه الان جاش عوض شه تا عادت ب جای جدید کنه طول میکشه شاید اصن تخم نکنه

  7. با سلام:
   مشکلی وجود ندارد جابجا نمایید زمانی نباید قفس را جابجا نمایید که پرنده تخمگذاری نموده و یا جوجه در حال رشد دارد در این مقطع مشکلی بوجود نخواهد امد.

 14. با سلام و تشکر از راهنمایی هایی که می کنین
  آیا برا قناری نری که سنش زیاد شده و به خاطر قفس کوچک و تغذیه پر چرب اصطلاحا مخرج رو چربی گرفته و پرنده دیگه نمیخونه و قادر به جفت گیری نیست، راه درمانی هست؟ اسم این بیماری چیه و در چه مرحله ای قابل درمانه؟
  با تشکر مجدد

  1. با سلام:
   در برخی موارد چربی های بد از تغذیه هایی با کلسترول بالا ایجاد میشود و به صورت حاد تر پرنده دچار تومور میگردد. بهتر است از عرق خار مریم یا دانه کاسنی در تغذیه پرنده استفاده نمایید . عدم ارائه تغذیه و دانه هایی با چربی بالا میتواند مانع از وخامت عارضه گردد. ارائه مستمر سبزیجات و میوه جات و همچنسین پرواز دادن پرنده در محیطی امن روزانه۳۰ دقیقه در بهبود عارضه مفید است . پس از بهبود نسبی پرنده میتوانید تا چند روز متوالی از ویتامین استفاده نمایید. حتما از قفسی بزرگتر و مصلوب تر استفاده نمایید و تغذیه دانه ای پرنده را نیز تعادل بخشید.

 15. سلام .مرسی ک راهنمایی میکنید . قناری نر و مادم رو جفت زدم . ماده تخم گذاشته . از کجا بدونم جفت گیری کردن . اخه سری قبل (۳هفته پیش) مادم جدا بود تخم هرز انداخت کف قفس …

  1. با سلام:
   پس از تخم گذاری اخر تا۵ روز پس از آن تحمل نمایید و بعد تخم ها را زیر یک منبع نوری تست نمایید اگر داخل تخم ذره سیاه رنگ مشاهده گردید تخم ها بارور هستند و جفتگیری صورت پذیرفته.در صورتی که این اولین تخم پرندگان است در نوبت های تخمگذاری بعدی میتوانید رفتار جفتگیری را در پرندگان مشاهده نمایید.

 16. با سلام و عرض ادب
  درمورد دورانی که ماده قناری روی تخم ها می خوابد یک سوال داشتم .اینکه ماده قناری چه مقدار وقت می تواند لانه را ترک کند (برای خوردن و آشامیدن)و مجدد به لانه برگردد منظور اینکه تخم ها حداکثر بعد از چه مدتی ممکن است در غیاب ماده قناری آسیب ببیند
  با تشکر

  1. باسلام:
   در زمان هایی که ماده لانه را ترک مکند میبایست قناری نر بجای آن بروی تخم ها بنشیند و این تبادل جایی تا زمانی که تخم ها جوجه گردند بین قناری نر و ماده وجود دارد.بیشتر مواقع قناری نر ماده قناری را در لانه تغذیه مینماید و در هنگام تخلیه فضله یا اشامیدن اب قناری نر بجای قناری ماده در لانه بر روی تخم ها میخوابد.تا زمانی که تخم ها دمای خود را از دست بدهند که این امر به دمای محیط نگهداری بستگی دارد.

 17. ببخشید من یه تخم عروس دارم ی دایره سیاه توشه قرمزی هم اطرافش هست میخواستم ببینم ایا دارای جنین است؟

  1. با سلام:
   با علائمی که فرموید مشخصه های نطفه دار بودن محسوب میگردد.از دست زدن زیاد به تخم پرنده پرهیز نمایید تا باعث مرگ جنین نگردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *