دسته‌ها
قناری

نحوه نگهداری قناری در خانه

نحوه نگهداری قناری در خانه چیست ؟

نگهداری
قفس:شما می تونید قفس های معمولی با اندازه ی 55 یا50 سانتیمتر که در بازار هست را تهیه کنید. اما بهتره برای نگهداری جوجه ها(تا زمان بلوغ که برای قناری های رسمی5تا6 ماهگیست) ودر زمان پرریزان که باید قناری های نر و ماده را گروهی و جدا از هم نگهداری کنید قفس های بزرگ۱۱۰ سانتیمتری را تهیه کنید.
 
وسایل قفس:شما می تونید در قفس 2تا میله ی پلاستیکی به صورت بالا و پایین در دو جای قفس با فاصله از هم بگذارید طوری که یکی از میله ها تقریباً نزدیک جادونی باشه و یکی دیگه بغل آبخوری.وان حمام قناری هم باید بخرید.ظروف متفرقه ی غذا را هم تهیه کنید.
 
 
اصول نگهداری
1-تغذیه: ابتدا خدمتتون عرض کنم که غذای اصلی این پرنده تخم کتان است که نیاز عمده ی قناری را تامین می کند اما نه همه ی نیاز هایش.دانه های دیگر نیز مانند:خرفه،تخم کاهو،ارزن،شاهدانه،تخم شلغم،ترب و بلغور جو نیز در بهله های زمانی متفاوت مورد استفاده قرار میگیرند چون هر دانه خواصیت خواص خود را دارد مثلاً تخم کاهو و خرفه خنک و در مقابل دانه هایی مثل ارزن و ..طبع گرم دارند.میزان دانه های مختلف از زمان پرریزان(در تابستان) تا پایان دوران جوجه کشی متفاوت است.دان نرم نیز که مخلوطی از شیر خشک،آرد سوخاری،تخم مرغ وسبوس است در زمان جوجه کشی مورد استفاده قرار می گیرند.
 
در ضمن دادن میوه و سبزیجات تازه را به قناری ها در تمام فصول سال را فراموش نکنید که در جیره ی غذایی پرنده نقش به سزایی دارند.تغذیه با گشنیز ،هویج(این مورد در زیبایی رنگ هم تاثیر به سزایی دارد مخصوصا در قناری های سرخ و دارچینی)،ترب،کاهو،جعفری،و…
 
دادن صدف و ماسه نرم هم جیره ی غذایی را کاملتر کرده و نیز به خرد شدن غذا در سنگدان و هضم آنها نیز کمک می کند.
از زمان تولک رفتن تا جوجه کشی کم کم جیره ی تخم کتان کمتر و دانه های کمکی افزایش می یابند طوری که در زمان جوجه کشی دانه های کمکی به بیشترین حد خود می رسند.
 
 
2-مکان نگهداری:.قناری ها نباید در معرض مستقیم باد باشند اما در عین حال باید هوای مکان قناری تهویه شود مکان آرام برای قناری ها نیز باید مورد توجه باشد و در بعضی مواقع موسیقی آرامی برای آنان گذاشت.
 
در مورد دمای آن نیز باید توجه داشته باشید که دما را در تیر ماه (اوایل پر ریزان)دما را تا 30 درجه نگهدارید اما پس از گذشت حدود 30 تا 40 روز و در اوایل مرداد شما پرنده هایتان را با گرمای طبیعی محیط نگهداری کنیدو رفته رفته اقدام به کاهش دما نمایید.در مهر ماه هم دما را در 20 درجه کنترل کنید ولی وقتی که به زمان جوجه کشی نزدیک می شویم و نوردهی را افزایش می دهیم باید دما افزایش یافته و در فصل جوجه کشی در 23 درجه حفظ شود.
3-نور دهی:نور دهی نقش مهمی برای قناری ها ایفا می کند.شما باید توجه داشته باشید که بیشترین طول روز در تیر ماه است که حدود 15 ساعته و در زمستان به کمترین حد خود و حدود 10 ساعت می رسد.برای همین از تیر تااواسط آبان باید اقدام به کاهش نوردهی شود و از اوایل دی باید دوباره اقدام به افزایش نور دهی شود.
 
به این نکته توجه داشته باشید که مانند شرایط طبیعی افزایش یا کاهش مدت نور دهی باید تدریجی باشد.
 
4- نظافت و بهداشت:اهمیت این موضوع اجتناب ناپذیر است چون قناری پرنده ای بسیار حساس است.در ضمن حشراتی مثل رشک یا شپشک بین انسان و پرنده مشترکند.شما باید هفته ای یک بار کف قفس را تمیز کنید و هر ماه یکبار همراه با نظافت قفس میله های قفس و نشیمن های پرنده را برداشته و درز های آن را خوب بشویید چون این درز ها منبع تجمع میکروب هااند و قفس را نیز ضد عفونی کنید.
 
در ضمن قناری ها به استحمام در هفته یکبارنیاز دارند.این کار به جلوگیری از آلوده شدن پرنده به انگل ها و حشرات کمک شایانی می کند.شما برای این کار می توانید وان های خصوص حمام قناری را تهیه کرده و آن را تا حد مشخصش آب کرده قفس را طوری در نور آفتاب قرار دهید که نیمی از آن در آفتاب باشد و نیمی دیگر در سایه.تا قناری ها به شنا و استحمام مشغول شوند.

171 دیدگاه دربارهٔ «نحوه نگهداری قناری در خانه»

ببخشید قناری نر من هی به سمت لانه ماده میره ومیخواد بره پیش اون در صورتی که فقط بعضی وقت ها میخونه ماده هم میخواد بره پیش نر چیکارکنم

با سلام:
از انجا که پرندگان شما به سطح امادگی لازم نرسیده اند همچنان باید صبر نمایید.شرایط نگهداری خود را بهبود بخشید و از نظر تغذیه ای به بهترین نحو ممکن به پرندگان برسید تا پرندگان به امادگی تولید مثلی برسندو محیط کم استرسی را نیز در مکان نگهداری ایجاد نماییدو مقداری نور دهی محیط نگهداری را نیز افزایش دهید.نسبت به جفت نمودن پرندگان کمی صبور باشید تا پرنده به شرایط ایدال تولید مثلی برسد

پاسخ

با سلام:
نحوه خواندن,میزان خواندن چگونه است؟نسبت به امادگی پرندگان خود اطمینان حاصل نمایید(پس و مخرخ پرندگان خود را بازیدید کنید و علائم را ارسال نمایید(در صورتی که قادر به تشخیص دقیق نمیباشید از مخرج پرندگان خود عکس گرفته و برای ما ارسال نمایید تا برایتان بررسی نماییم)

پاسخ

با سلام:
از مخرج پرنده عکس گرفته وبه ایمیل سایت ارسال نمایید توضیحات شما کافی نمیباشد

پاسخ

سلام
بخشید من یه جفت قناری دارم که توی یه قفس بزرگ ۳۰۰*۳۰۰ هست که با مرغ های عشق یه جا هستن خاستم ببینم این جوری مشکی برای قناری ها نداره و برای مست کردن قناری ها با ید هر دو را از هم جدا کنم یا توی همون قفس باشن

سلام:
نگهداری قناری در کنار مرغ عشق کاملا اشتباه است و میتواند موجب به خطر افتادن سلامت قناری ها گردد. بهتر است قناری ها را در قفس های مجزا نگهداری نمایید.برای تکثیر قناری حتما باید از قفس مجزا استفاده نمود و تا زمان جفت اندازی به صورت جدا گانه نگهداری شوند.

پاسخ

با سلام:
پرندگان در طول پریزی و تکمیل پرها نیاز به منبع تغذیه ای پروتئینی و امینه اسید دارند سفیده تخم مرغ و جو پرک پودر شده منابع غنی از پروتئین هستند جو علاوه بر پروتیئین امینه اسید های ازم را نیز دارا است. مولتی ویتامین ها دارای عناصر نایب هستند که در روند بازسازی پر تاثیر فراوانی دارند.

پاسخ

سلام و خسته نباشی منم یه قناری سفید کاکولی دارم بنظر شما با چه ماده ای جفتش بزنم جوجه خوشکل بده چون خواستم با ماده سفید ساده بدون کاکول بزنم میگن نزنی یهتره راهنمایی کنی ممنونت میشم دوست عزیز

با سلام:
انکه برخی افراد بیان میدارند که نباید دو پرنده سفید را باهم جفت نمود بعلت احتمال عدم نطفه دار بودنشان است اما این علت نمیتواند دلیل مستدلی در این ضمینه باشد اگر جفت همسان باشد و رژیم تغذیه ای به درستی اجرایی شود حصول نتیجه قطعی خواهد بود . منظورتان از قناری کاکلی گالستر است؟از انجایکه جوجه ها بیشتر شباهت ظاهری خود را از مادر به ارث میبرند بهتر است ماده ای همسان پرنده سفید یا لیمویی تهیه نمایید تا جوجه هایی زیبا داشته باشید.

پاسخ

باعرض سلام و خسته نباشید من یه جفت قناری نر و ماده مست دارم تا حالا دو بار جفتشون انداختم ولی جفت گیری نمیکنن دو بار هم دو سه روز از هم جداشون کردم دوتاشون وقتی جدا بودن به میله های قفس میچسبیدن و برا هم میخوندن و سرو صدا میکردن ولی وقتی پیش هم میذارمشون همدیگه رو نگاه میکنن و جیکشون هم در نمیاد و نوک نوکم نمیکنن بنظر شما چکارشون کنم جفت بخورن ؟ با تشکر از راهنمایی شما

با سلام:
باید به عرضتان برسانیم فصل جفتگیری به اتمام رسیده است بهتر است پرندگان را برای تولکی اماده سازید در صورت جفت اندازی نیز پرنده تخم هرز خواهد گذاشت.. در این فصل جوجه کشی خطر ساز است و امکان انکه پرندگان بهناگاه دچار تولکی و پس زدن جوجه ها گردند زیاد است.پرندگان خود را جدا سازی نمایید به نحوی که نه همدیگر را ببنیند و نه صدای هم را بشنوند پس از تولکی و قرص شدن پرنده جفت شدن آنها حتمی است

پاسخ

با سلام :
نخیر اگر به صورت مستقیم نباشد مشکلی ندارد اما توجه نمایید که شبها بلحاظ انکه هوا خنکتر میگردد روی قفس را کاوری پارچه ای بکشید .

پاسخ

سلام .. میشه مقدار ارزن و کتانی که قناری باید مصرف بکنه رو بگید؟ و این که ایا ۷ تخم واسه قناری بذاریم یا نه؟ یه سری میگن ۷ تخم ندید چون مخلوط کردن دانه هاش به میزان مناسب کار افراد با تجربس .. اصلا اگه ندیم چی میشه؟

با سلام:
به میزان مساوی از هر دو دانه با هم ترکیب نمایید البته حتما از ارزن ریز استفاده نمایید.استفاده از هفت تخم نیز مشکلی بوجود نخواهد اورد این امر توسط ما تست بررسی گردیده و میتوانید آنرا با ترکیب دانه ای روز مره پرنده نیز مخلوط نمود.برخی هفت تخم ها فاقد برخی دانه ها در ترکیب خود هستند که این امر بر اساس تجربه بدست می اید اما از انجا که هفت تخم هایی که در بازار موجود هستند به صورت بازاری تهیه میگردند ترکیب متنوعی از دانه ها میبشند و برخی دانه های ارزان بلحاظ سود جویی بیشتر مورد استفاده در ترکیب هفت تخم قرار میگیرند.ندادن این دانه نیزهیچ مشکلی بوجود نخواهد اورد.

پاسخ

ممنون از جوابتون .. من تازه قناری گرفتم فروشنده گفت فقط تخم کتان بده خیلی هم کم ۷ تخم .. گفتم ارزن قاطیش نکنم یه ذره ؟ گفت نه ارزن نده .. جلو پرنده های خودشم فقط تخم کتان بود .. این پرنده دوستان هم هر کدوم یه حرفی میزنن !!! .. یکی کلا ارزن نمیده , یکی میگه به نسبت ۳ به ۱ ارزن بدید .. شما میگید نصف به نصف .. جالبه به جز شما هیچ کدوم دلیل کاری که میکنن رو نمیدونن .. پس من نصف به نصف ارزن میدم با تخم کتان .. فقط امیدوارم بعدا این نسبت رو تغییری توش ایجاد نکنید !!

با سلام:
ارزن بلحاظ فیبری که دارد میتواند برخی از نیاز پرنده را تامین نماید و ارائه آن کاملا مفیدتر از ندادنش است.در تابستان استفاده ارزن کاملا مفید بوده و مانع از بالا رفتنکلسترول بد در بدن پرنده میگردد.

پاسخ

سلام مجدد .. قناریمو از وقتی اوردم خونه فقط داره دون میخوره انگار که واقعا از قحطی اومده !! یه چند وقت یه بارم میپره این ورو اون ور صدا در میاره .. اینا طبیعیه؟ چقدر زمان میبره به ریزه خونی بیوفته؟

با سلام:
بعله کاملا طبیعی است عمل غذا خوری توسط پرنده در زمانی که به محیط جدید وارد میگردد نوعی بررسی زیرکانه محیط در جهت امنیت است.برای انکه پرنده به خواندن روی اورد نیاز به تعلیم و قرار دادن آواز است تا با گذشت زمان بیاموزد.بین۱ الی ۲ ماه زمان خواهد برد

پاسخ

با سلام:
بعله در تابستان میزان آواز خوانی پرنده کمتر میگردد البته این امر بستگی به شرایط دمایی و نور محیطی دارد. تابستان فصل تولکی و پریزان پرندگان است که با افزایش دما ونور پرنده اواز خوانی را رفته رفته کم نموده و دچار تولکی (ترمیم و بازسازی پرها) میگردد.

پاسخ

سلام . اول میخواستم بگم این سیستمی که جدیدا رو سایتتون پیاده کردید برای ثبت نام کاربرا مشکل داره .. من ثبت نام کردم درست بود ولی تا از سایت بیرون میری و دوباره میای وقتی نام کاربری و شناسرو میزنی قبول نمیکنه پیام ارور میده .. امیدوارم این رو پی گیری کنید .. سوال داشتم راجع به غذای تخم مرغی .. زرده تخم مرغ رو کلا به هیج پرنده ایی نباید داد؟ حتی زمانه جوجه داشتن؟

با سلام:
دسترسی کاربران همچون به همچون گذشته تغییر یافت بعلت برخی تغییرات مجبور به انجام این امر بودیم که از حضورتان پوزش میطلبیم.
بعلت انکه در کشور ما نگهدارندگان بصورت مستمر واز حجم بالایی از زرده تخم مرغ در تغذیه پرندگان استفاده مینمایند ما توصیه بر عدم دادن آن داریم چرا که عوارض ناشی از این تغذیه بیشتر ازمحاسنش است. اگر در حد کاملا محدود و مقطعی و در یک زمان معین زیستی به پرنده ارائه گردد منعی ندارد زیاده روی در ارائه آن باعث بیماری در پرندگان میگردد. در مورد همه پرندگان نیز نمیتواند از زرده تخممرغ استفاده نمودمخصوصا در طوطی سانان.

پاسخ

مثلا به جوجه چند روزه ی قناری یا فنچ هم نمیشه مقدار کمی زرده داد اون هم مشکل سازه؟ سوال بعدیم راجع به عسل و بادام هست .. خیلی میشنوم که میگن این ۲ تا رو به قناری بدیم .. ایا این ۲ تا خوبه برای قناری؟ یا هر پرنده ی دیگه ایی

با سلام:
به مقدار کم ایرادی ندارد اما مداوم ارائه نگردد. اگر از ویتامین استفاده میکنید نیازی به ارائه زرده نمیباشد.ارائه عسل بادام به پرندگان که در ایران رواج یافته مربوط به کشور های دیگر است که آن دسته افرادی که این مورد را در کشور باب نموده اند به نکات حاشیه ایی این تغذیه توجه ننموده اند و کالا آنرا مفید دانسته اند بیشتر دامپزشکان متخصص در کشور های دیگر ارائه هرگونه خشکبار آجیلی را فقط مختص به زمان تولید مثل قطعی میداند و ارائه آنرا برای دیگر زمان ها توصیه نمینمایند. در مورد عسل نیز باید توجه نمایید برخی عسل ها هستند که برای تغذیه پرندگان کاربرد دارد عسل هایی که کاربرد تغذیه ایی و درمانی در پرندگان داراند قیمتی حدود۱۰۰هزار تومان در هر کیلو دارند و از معدود مکانی میتوان اینگونه عسل را تهیه نمود. انچه را که ما میدانیم برای تغذیه پرندگان مفید است ژل رویال زنبور عسل است که هر گرم آن قیمتی حدود۵۰۰۰ هزارتومان دارد و قابلیت بی نظری برای تغذیه پرندگان به صورت دوره ایی دارد.

پاسخ

سلام ,, من همیشه برای نشیمنگاه پرنده هام از چوب طبیعی درخت استفاده کردم مثلا درخت کاج اونم در اندازه های مختلف چون پای پرنده خسته نشه .. حالا میخواستم بدونم واسه قناری هم میشه از چوب درخت استفاده کرد؟ چون من کمتر کسی رو دیدم که این کارو بکنه .. معمولا یا از پلاستیک استفاده میشه یا از چوب هایی که خیلی صیقل داده شده که به نظرم هیچ کدوم مثل چوب طبیعی واسه پای پرنده مناسب نیست .. حالا میخواستم نظر خودتون رو در این باره بدونم کدوم از همه بهتره چه قطری مناسب تره؟

با سلام:
چوب های طبیعی بهترین گزینه برای استفاده نشینگاه پرندگان است.البته به علت انکه بیشتر افراد به اینگونه چوب ها دسترسی ندارند از چوب های مرسوم و موجود در بازار استفاده مینمایند.بهترین قطر چوب برای نشینگاه پرندگان ۱/۵ سانت است در پرندگان بزرگ جسته تر قطر ها متفاوت است البته بهتر است چوب نشینگاه دارای قطرهای متفاوت باشد تا پرنده بر حسب تشخیصی از جهت های مختلف آن استفاده نماید.ما نیز برای پرندگان تحقیقاتی خود از چوب های نشینمگاه طبیعی خاص استفاده مینماییم که تاثیرات و نتایج مطلوبی در سلامت پرندگان داشته اند.استفاده از چوب نشیمنگاه مناسب تاثییر بالای در زیست پرنده دارد

پاسخ

سلام .. میخواستم بدونم نظرتون راجع به برخی از داروهایی که مثلا به اسم داروی انرزی زا یا تقویت نطفه برای قناری استفاده میشه چیه؟ حتی یه دارویی هست به اسم بوتاسین که یه جا خوندم میگفت چند وقت قبل از جوجه گیری هر روز ۵ قطره تو جا ابیشون بریزید باعث میشه جوجه های بیشتری بگیرید .. حتی نوشته بود از داروی چار پایان برای قناری استفاده کرده بود که میگفتن این زیر نظر دام پزشک بوده و ادعا میکردن که از این کار به مشکلی بر نخوردن و همیشه پرنده های شادابی دارن .. نظر شما در مورد مصرف این گونه داروها چیه؟ به نظرتون اینها تاثیری داره یا به طور کل مضر برای پرنده

با سلام:
استفاده از هرگونه دارو و ویتامینی در مواقع خاص منعی ندارد البته زیاده روی در ارائه هرکدام میتواند تبعات خطرناکی برای پرندگان داشته باشد.در صورتی که با یک برنامه منظم تغذیه پرنده دنبال گردد نیازی به ارائه هیچگونه دارو یا ویتامینی از این قبیل نیست . برخی افراد با تبلیغات کاذب به دنبال سود بیشتر هستند و گاها محصولی را بیش از حد بزرگ نمایی میکنند.تاثیرات دارویی شاید در یک مقطع زمانینتیجه مطلوبی داشته باشند اما در دراز مدت میتواند باعث عدم تولید مثل موفق و بروز برخی عارضه ها در پرنده گردد. توصیه ما این است که برنامه غذایی مطلوبی از دانه ها و گیاهان و میوه جات برای پرندگان تهیه نمایید اینگونه پرنده سالمتر و با نشاط تر و تولید مثل بهتر و طبیعی تری دارد.روش های مصنوعی کاربر کوتاه مدت دارند و نمیتوانند همیشه ایده ال باشند

پاسخ

سوال بعدیم راجع به تغذیه قناریه .. میخواستم بدونم سبزیجات – میوه جات – تخم مرغ – غلات و جوانه گندم + ماهی یک بار ویتالین تمام نیاز های قناری رو تامین میکنه؟ مکمل یا ویتامین دیگه ایی نیاز نیست؟

با سلام:
در صورتی که جیره تغذیه ایی منظم ارائه گردد نیازی به تغذیه های دیگر نیست
ارائه سه روز درهفته میوه جات کفایت دارد بیش از این مقدار نیاز نیست. ارائه ویتامین ۳ گانه(A.E.D3) نیز یکی از نیاز های مبرم پرندگانی است که در محیط منزل نگهداری میشوند البته هفته ای یکبار ۴ قطره در ۵۰ سی سی اب )ارائه کمی کف دریا یا پودر صدف نیز میتواند مکمل تغذیه مطلوبی برای پرندگان باشد.

پاسخ

ممنونم از جوابتون .. در ویتالین هم مقداری از ویتامین های A – D3 – E موجوده , به نظرتون کفایت نمیکنه این مقدار؟ راجع به AED3 گفتید هفته ایی یک بار به نظرتون این مقدار برای پرنده ایی مثل قناری زیاد نیست؟ چون همونطور که خودتون میدونید AED3 یک ویتامین محلول در چربیه زیادیش در کبد پرنده جمع میشه امکان اسیب رسوندن بهش زیاده .. در ضمن من شنیدم بیشتر از این ویتامین موقع جوجه کشی استفاده میشه

با سلام:
پرندگانی که به دور از منبع نوری هستند به این ویتامین نیاز دارند. اگر با دوز معین ارائه گردد هیچگونه اسیبی ندارد تداوم ارائه مستمر در طول کل یک دوره زمانی مستمر باعث ایجاد عارضه میگردد از انجا که هفته ای یکبار ویتامین دهی صورت میگیرد پاکسازی ان از کبد تا هفته دیگر کاملا صورت میپذیرد و عارضه ساز نمیگردد. اگر از سبزیجاتی مثل هویج و جعفری در تغذیه پرنده استفاده مینمایید متوانید این ویتامین را ارائه ننمایید. یک روز قبل تا ۱ روز بعد ویتامین دهی از دادن میوه و سبزیجات پرهیز نمایید.

پاسخ

سلام … من جدیدا یک قناری نر گرفتم که فروشنده میگفت این تو لک رفته و در اومده ولی من خودم زیاد به حرفش اطمینان ندارم .. سوالم اینه که اگه این پرنده تا اخر تابستون تو لک نره پس یعنی قبلا تو لک رفته؟ یا اصلا امکانش هست که قناری واسه یک فصل اصلا تو لک نره؟ اگه تو لک نره چه اتفاقی میفته .. ممنون میشم از پاسختون گوییتون

با سلام:
اگر پرنده قرص خوانی دارد(اواز میخواند) احتمال زیاد تولکی را پشت سر گذاشته است. بیشتر قناری ها تا این مقطع سال تولکی را پشت سر گذاشته اند و در حال تمرین نوع اوازی میباشند. اگر پرنده ای تولکی نرود احتمال رفتن تولک آن در فصل تولید مثل بسیار است . برخی قناری هایی که به تولکی نمیروند میتواند این عارضه تا مدت مدیدی وجود داشته باشد و باعث شود پرنده دچار ضعف و حبس اوازی (عدم خواندن گردد)

پاسخ

با سلام خدمت شما .. من چند بار یه جاهایی خوندم که میگن هفته ایی یک بار سرکه سیب رو با اب پرنده قاطی کنین براش مفیده .. نظر شما راجع به این چیه؟ .. سوال بعدیم راجع به هفت تخمه . دادن هفت تخم در تابستان و زمستان از نظر اندازه و نوع دانه ها با هم فرق میکنه؟ مقدار دقیقش رو بگید ممنون میشم

با سلام:
ارائه سرکه دارای محدودیت است و بیشتر برای مشکلات معده ایی و گوارشی کاربر دارد ارائه مداوم آن توصیه نمیشود البته سرکه باید خانگی باشد ارائه سرکه صنعتی توصیه نمیشوددر مورد هفت تخم باید بگوییم ترکیبات متنوعی وجود دارد .بتازگی ما ترکیبات جدیدی رااماده سازی نمودیم که قابلیت استفاده فصول مختلف را دارد که پس از تست های مربوطه اموزش را قرار خواهیم داد . ارائه هفت تخم های رایج منعی ندارد و در تمام فصول نیز متوانید استفاده نمایید.

پاسخ

ببخشید بازم سوال داشتم . برنج کته بدون روغن هفته ایی یک بار برای قناری خوبه یا ندیم بهتره؟ ویتالین ماهی یک بار برای قناری کافیه؟ بعضی ها میگن مولتی ویتامین رو هفته ایی یک بار به پرنده بدید .. نظر خودتون چیه؟ بازم ممنون

با سلام:
برنج کته خوب است البته در ماه دو وعده و در حد کم ارائه گردد حتما نیز برنج ایرانی باشد و از برنج های خارجی استفاده ننماید.ارائه مولتی ویتامین و ویتالین ماهی یکبار باید انجام شود و۳ روز متوالی. انچه که پرندگان بیشتر بدان نیاز دارند ویتامین سه گانه است(A.E.D3) که میتوانید هفته ای یکبار ارائه نمایید

پاسخ

ممنون که جواب دادید . درسته که میگن تابش نور خورشید یا کلا هر نوری اثر مواتی ویتامین رو هنگام استفاده در جا ابی از بین میبره؟ من خودم قفس رو کنار پنجره گذاشتم به طوری که نور به صورت غیر مستقیم به قفس میخوره که نصف قفس روشن میشه .. این طور تابش نور هم اثرش رو از بین میبره؟

با سلام: تابش نور مستقیم در زمان ویتامین دهی بر روی ظرف جا ابی میتواند باعث فساد زود هنگام ویتامین گرردد البته گرمای هوا نیز تاثیر گذار است و فقط منحصر به نور نمیباشد استفاده از جا ابی های مات مخصوص ویتامین دهی امنیت پایدار تری در ارائه ویتامین دارد.انچه که باعث فساد زود هنگام میگرد اشعه ماورا بنفش نور خرشید است که اگر تابش از پشت پنجره باشد این اشعه تا حدود زیادی دفع میشود اما گرمای نور قابلیت رد شدن دارد و میتواند موجب فسادگردد.

پاسخ

با سلام مشکلی ندارد میتوانید بدهید البته کم نمک. ویتالین نیز ماهی یکبار سه روز مستمر

پاسخ

سلام خسته نباشید – قناری نر من در طول روز میخونه ولی نه اون جور که یه دم از صبح تا شب بخونه . بال بال هم میزنه فعالتش هم زیاده . هر موقع صدای قناری ماده رو براش میزارم خوندنش بیشتر میشه حسابی میخونه . میخوام بدونم گذاشتن صدای قناری ماده در طول روز بد نیست؟ و این که حتما قناری باید از صبح تا شب یه سره بخونه تا بگیم مسته؟ قناریه من با تموم شدن تابستون خوندنش بیشتر میشه؟

ب سلام:
پس قناری را برسی نمایید اگر متورم است پرنده شما مست است و باید برایش جفت تهیه نمایید . اینکه مداوم یک قناری بخواند ربطی به مستی اش ندارد بال بال زدن و به قفس اویزان شدن در هنگام خواندن نشان از مستی قناری دارد . اگر هوای مکان نگهداری خنک است و تهویه دارد با خنکتر شدن هوا میزان خواندن پرنده نیز بیشتر خواهد شد.

پاسخ

با سلام ,. من یک قفس متوسط دارم برای قناریم . تو قفسش یک چوب قرار دادم جا دونیشم گذاشتم روبروی چوب . طوری که قناری در طول روز از چوب میپره رو جادونیش . میخواستم بدونم این جور پریدن رو جادونی واسه پاهاش خطرناک نیست؟ باتوجه به این که قفسش بزرگ نیست شما صلاح میدونید یک چوب دیگه بزارم یا همین کافیه؟

با سلام:
جای هیچ نگرانی نیست و موردی وجود ندارد همان تک چوب نشیمنگاه کفایت دارد و نیازی به قرار دهی نی دیگر نمیباشد. برای پای پرنده نیز مشکلی پیش نخواهد امد. اگر ابعاد قفستان ۴۰ در۳۰ در۳۰ است مشککلی وجود ندارد اما اگر قفس کوچکتر از اندازه فوق است قفس بزرگتری تهیه نمایید.

پاسخ

سلام – من ۲ روز پیش خواستم ناخن قناریم رو کوتاه کنم ولی یک بار از دستم پرید و استرس زیادی بهش وارد شد به طوری که بعد از این که خواستم بندازمش تو قفس نزدیک ۵ دقیقه فقط کف قفس نشسته بود و نفس نفس میزد. از اون روز تا الان خوندنش خیلی کم شده همچنین تحرکشم کمتر شده . میخواستم بدونم لازم هست کاری براش بکنم یا با گذشت زمان دوباره مثل قدیم میشه؟

با سلام:
پرنده شما شوکه شده است . تا سه روز متوالی۷ قطره مولتی ویتامین در اب پرنده اضافه نمایید عارضه بر طرف خواهد گردید.

پاسخ

سلام من تا حالا پرنده نداشتم میخوام قناری بخرم لطفا راهنمایم کنید چه نوعی بخرم و بگین یه جفت بخرم یا فقط یک نر بخرم؟

با سلام:
قبل از نگهداری هر گونه پرنده کمی اطلاعات مربوط به پرنده را مطالعه نمایید تا بعد از خرید دچار استرس های نگهداری نگردید.برای شما که تازه به این عرصه قدم گذاشته اید توصیه بر این است یک قناری رسمی معمولی بخرید که رنج قیمتی بین ۸۰ هزار تا۱۵۰ هزار دارند البته رنگ قناری سلیقه ایی است و خودتان میتوانید در این زمینه تصمیم بگیرید . توصیه ما خرید یک قناری رسمی زرد لیمویی یا زرد طلایی است که هم جذابیت کافی دارند و هم در صورت تولید مثل میتوانید با هر رنگ دیگر جفت نمایید. بهتر است زمان خرید به ناخن های پای پرنده توجه نمایید که حتما ناخن ها کوچک و دارای شفافیت یا براقیت باشند به همان نسبت نیز پای پرنده تمیز و بدونه هیچگونه برجستگی باشد . صاف بودن پرها در یک راستا و همچنین تمیزی پرها نشان خوبی از سلامت پرنده دارد . تمیزی نوک و شافیت نوک نیز میتواند نکته قابل توجه ایی در سلامت پرنده باشد . پس کله پرنده را نیز برررسی کنید تا کاملا پوشیده از پر باشد و دچار نقاط کچلی نباشد . حتما قناری نری بخرید که در مقابلتان و در فروشگاه اواز بخواند و مداوم در تحرک در قفس باشد. در حال حاظر همان قناری نر کفایت دارد با شروع فصل پاییز و زمان جفت اندازی می توانید ماده نیز برایش تهیه نمایید.در خرید ماده قناری عجله ننمایید و بهتر است انرا در فصل جفت اندازی تهیه نمایید.

پاسخ

با سلام و عرض ادب
طبق گفته شما نر برام کفایت داره ولی حالا ماده رو بخریم به نطر شما مشکلی نداره که با هم اشنا هم بشن؟

با سلام:
از انجا که شما تا کنون از پرنده نگهداری ننمودید بهتر است به صورت تکی پرنده را نگهداری نمایید تا نسبت به آن تجربه بدست اورید نگهداری ماده نیز منعی ندارد اما اینکه ددر زمان تولید مثل ماده اماده گردد یک امر نامعلوم است در فصل تولید مثل براحتی میتوانید ماده تهیه نمایید و جفت نمایید نیازی به اشنایی ندارد قناری ها فقط در زمان تولید مثل با ماده ها جفت میشوند.

پاسخ

با سلام:
بین۹ ماه تا ۱ سال مناسب است قناری هر چه جوانترباشد نگهداریش و وقف پذیریش بیشتر است.

پاسخ

با سلام:
قناری های رسمی بلند از ترکیب دو نزاد متفاوت و ترکیبی حاصل میشوند این بدان معناست یکی از جفت ها جز نژاد های خوب است و دیگر نژادی سطح پایین تری دارد از نظر جسته درشتر و از نظر قامتی بلند تر هستند و نسبت به رسمی معمولی که جسته ریز تری دارند قابل تشخیصند.

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید یه جفت گلسترم تا قبل از تو لک دو مرحله جوجه دادند الان که از تو لک در اومدن انداختمشون پیش هم ولی هیچ عکس العملی در رابطه با جفت گیری نشان نمیدن . سوالم اینه آیا باید باز مثل اول که با هم آشنا شدن (قفسها دو از هم )باید باشند؟ در ضمن نره هم بجز ویز ویز صدایی از خودش در نمیاره ؟آیا گلستر نر هم باید بیتابی کنه برای مادش و بخونه؟ از اینکه راهنمایی میفرمایید کمال تشکر را دارم

با سلام:
باید بدانید این در این فصل پرندگان در حال طی تولکی یا پریزانند و فصل جفت زنی در اوخر پاییز و زمستان صورت میگیرد پس از تکثیر باید پرندگان جدا شوند و به صورت مجزا و دور از هم نگهداری شوند تا به امادگی برسند طی این مدت باعث تقویت و رسیدگی پرنده میشود و پرنده کمبود های خود را جبران میکند. تا زمانی که قناری نر اواز خوانی را شروع ننموده و قرص نمیخواند نباید دیگر جفت گردند و پس از امادگی میتوانید جفت نمایید پرنده های خود را جدا نمایید و دور از هم نگه دارید تا به فصل تولید مثل برسید.

پاسخ

با سلام وعرض خسته نباشید خدمت شما
من یک جفت قناری دارم که پارسال زمستان با هم جفت شدند و یک بار تخمگذاری کردند ولی باز نشد وامسال که دوباره با هم جفتشان کردم دو سه روز اول با هم خوب بودند و جفتگیری میکردند اما الان دو روز است که هر چند وقت یکبار قناری نر جیک جیک ممتد میکند ودر مقابل ماده حالت تهاجمی میگیرد و گاه به او حمله میکند .میخاستم دلیل اینکه این کار را میکند را بگویید و باید چه کاری انجام دهم.پارسال که جفت بودند کمتر اینکار انجام میشد اما امسال بیشتر شده است.

با سلام:
زمان جفت زدن هنوز فرا نرسیده است در اوخر پاییز فصل تکثیر شروع میشود. بهتر است پرندگان خود را جدا سازی نمایید تا به امادگی برسند. نسبت به امادگی هر دو پرنده قبل از جفت زدن اطمینان حاصل نمایید.

پاسخ

سلام خسته نباشیدحدود ده روزی میشه یک جفت قناری نرو ماده خریدم چندروز اول هردو مست بودن حالا هردوتاشون افت کردن اونارو گذاشتم توراه پله بنظرشما جاشون خوبه سرما نخوردن لطفا راهنمایی کنید

با سلام:
در این فصل و اگر در شهر سرد سیری زندگی میکنید بهتر است پرندگان در محیطی با دمای20 تا24 درجه نگهداری شدند. کمی ویتامین دهی نمایید دوباره به منوال امادگی باز خواهند گشت.

پاسخ

سلام دوست عزیز.من امروز 13 آبان قناریهامو پیش هم انداختم خواستم ببینم مشکلی نداره؟
و این که امسال جای قناریهام عوض شده یعنی مجبور شدم عوض کنم خواستم ببینم اگه قناری تو اتاق خودم باشه و شب ساعت 12 خاموشی بزنم و سرو صدا،صدای تلوزیون و کارای خونه که همه میکنن ،اینا واسش مشکلی نداره؟

با سلام:
شما زود جفت نمودید . اگر پرندگان اماده بوده باشند منعی ندارد. جا بجایی نیز مشکلی ندارد. در مورد ساعت خواب بهتر است تایم 12 ساعت خواب برای پرنده تنظیم شود بیدار نگه داشتن پرندگان از طول عمرشان کم میکند.

پاسخ

با سلام:
نژاد های قناری متفاوت است و تغریبا اکثر نژاد ها در این نگهداری و تکثیر و پرورش داده میشود. نژاد رسمی معمولی معمول ترین نژاد خانواده قناری است که قیمت مناسبی دارد و بعد آن نزاد رسمی بلند و رسمی سوپر است که این دو نژاد نیز بر حسب نوع رنگ و جسته قیمت های مخصوص بخود دارند. بعد این نژاد هاگالستر, ملادو,جیبر,جیبوس,لانکشایر,یورکشایر و چندین نژاد دیگر از قناری از نظر نوع نگهداری و قیمتی وجود دارد که بیشتر افراد متبحر و با تجربه نگهداری اقدام به نگهداریشان مینمایند.

پاسخ

با عرض پوزش دوباره مزاحم میشم،میخواستم بدونم وقتی جوجه های قناری سر تخم در آوردن تا چه زمانی باید والدینشان از اونها نگهداری کنن،با تشکر از راهنماييتون

با سلام:
در صورتی که تغذیه پرندگانتان در حین پرور مطلوب باشد و جسته گیری خوبی داشته باشند و بتوانند بروی نی نشیمنگاه بشنیند و از تغذیه نرم خودشان استفاده نمایند میتوان انهارا جدا نمود و تا چند هفته با تغذیه نرم تغذیه گردند تا زمانی که بتوانند از دانه نیز تغذیه نمایند. در دسترس بودن جا دانی در کنار تغذیه کمکی لازم است .زمان جدا سازی از17 روزگی تا25 روزگی جوجه ها است البته شرایط تغذیه کردن جوجه ها را طبق گفته ها مد نظر قرار دهید.

پاسخ

سلام من یک جفت قناری دارم که تازه تخم گذاشتند و ماده هم بار اولش هست و چهار تخم گذاشته ایا ممکنه هیچ کدوم از تخم ها جوجه نشه

با سلام:
بستگی به روش نگهداری و تغذیه دارد.برخی پرندگان در صورتی که خوب نگهداری شوند در سال اول جوجه دهی خوبی دارند و در صورتی که تغذیه و نگهداری انها خوب نباشد احتمال جوجه دهیشان کم است. البته امادگی نر و ماده و همچنین طریقه جفت زدن نیز مهم است که اگر طبق اصول انجام شود جوجه دهی قطعی است. تنها موردی که می ماند عدم قدرت باروری است که میتواند یا از نر باشد یا ماده. برای بررسی بهتر است صبر نمایید در صورت عدم جوجه شدن تخم ها ویتامین دهی و تغذیه را کمی ارتقا دهید و منتظر تخمگذاری نوبت دوم پرنده باشید تا به نتیجه برسید.

پاسخ

با سلام:
قناری ها هم همانند دیگر پرندگان تخمگذاریشان دارای فاصله روزانه است بدین ترتیب که با گذاشتن اولین تخم یک روز بعد تخم بعد را تخمگذاری خواهد نمود و این منوال تا اخرین تخمگذاری ادامه دارد.

پاسخ

سلامی دوباره،قناری من بیش از دو هفته هست که روی تخم خوابیده ولی موحش در نیومده،چقدر زمان میبره تا سر از تخم در بیاره با تشکر از جوابتون

با سلام:
پس از اخرین تخم گذاری باید به مدت 14 روز محاسبه شود. در صورتی که این میزان روز سپری گردد و تخم ها باز نگردند تا3 روز دیگر نیز صبر نمایید و پس از آن تخم ها را برداشته و در مقابل نور بررسی کنید که درونشان تیره شده است یا شفاف. اگر داخل تخم ها سیاه باشد تخم ها در حال جوجه شدن بوده اند. و اگر نور از داخل تخم رد شود تخم ها فاقد نطفه هستند و باید جمع اوری شوند.

پاسخ

با سلام:
تخم ها خراب است .تخم ها را جدا سازی نمایید . اگر سری اول تخمگذاری پرنده است پرندگان را جدا نموده و تقویت نمایید تا یک هفته. از قطره تقویت نطفه به صورت مستمر تا یک هفته به ازای هر 50 سی سی 4 قطره در ابشان بریزید و پس از طی این مدت جفت نمایید . از دادن کاهو به پرندگان خود پرهیز نمایید . تغذیه شان را در حد ایده ال نگه دارید.

پاسخ

سلام قرار دادن پارچه برای جلوگیری از سردتر شدن قناری درهنگام شب برروی قفس اشکالی ندارد چون آنها در راه پله گذاشتم ممنون

سایت مفیدی است ولی اگر توضیحات مفصلتر واصطلاحات بکار رفته شده توضیح داده شوند بهتر خواهدبود

با سلام:
ضمن تقدیر و تشکر از توجه شما. این امر در روند کاریمان قرار دارد و در حال اجرایی سازی تغییرات کلیدی در مطالب میباشیم تا بتوانیم بار اموزشی را ارتقا دهیم.

پاسخ

با سلام و عرض خسته نباشید
ماده قناری من به دلیل عدم رسیدگی صاحب قبلی ضعیف شده و حالاتی مثل کم اشتهایی و کسل شدن و خوابیدن زیاد و پرهای ژولیده شده است.لطفا راهنمایی کنید که باید چه اقداماتی انجام دهم؟ایا خوب میشود؟باید از سایر ماده ها جدا شود یا نیازی نیست؟
با تشکر.

با سلام:
در صورتی که پرنده دارای عدم تعادل مقطعی است پرندتان به شدت ضعیف است و فقر کلسیم دارد که میتواند منجر به اسیب های دیگر نیز گردیده باشد . تا مدتی به صورت مجزا مورد تقویت و رسیدگی قرار گیرد احتمال بهبود 50 به 50 است غالبا دیده میشود که بهبود میابند نا امید نباشید و رسیدگی را انجام دهید.

پاسخ

سلام ببخشد من یه قناری نر و یک ماده یک روزه که خریدم ماده خوبه ولی نره یکم کنده و سر الت تناسبیش یکم کثفه ولی فک کنم ضخم یا هر چیزی که با یک حمام نرفته

با سلام:
در صورتی که حالت عارضه دارد پرنده را به فروشنده عودت دهید و پرنده دیگری بگیرید.

پاسخ

با سلام و عرض خسته نباشید / حدود دوماه پیش چندتا از قناریام مردن که فهمیدم از زدن شپش بوده بعد قطره ضد شپش به بقیه زدم و تمام وسایل قفسهارو هم عوض کردم و قفسهارو هم ضدعفونی کردم الان حدود 4-5 روزه که باز شپش تو قفسشون دیدم هم سیاه هم قرمز (وقتی کشتمشون خون داشتن)در صورتی که در جایی خونده بودم بعد از قطره دیگه شپش خون قناری رو نمیخوره حالا موندم با این شپشهای سمج چکارکنم و چطور از شرشون خلاص بشم لطفا راهنمایی کنید آیا باز از قطره شپش ضد شپش استفاده کنم یا نه ؟ باتشکر از زحماتی که برای این سایت زیبا میکشید.

با سلام:
برگبو از عطاری تهیه نمایید 550 گرم در یک لیتر اب بریزید و بگذارید بجوشد پس از سرد شدن محلول را بذارید سرد شود و سپس انرا بروی قفس و محیط نگهداری اسپری کنید . زیر هر قفستان نیز یک حبه سیر را با تکه ایی سیم ببندید البته رعایت و شستشو منظم تجهیزات قفس در طی پیشگیری نیاز است و حتما لوازم ر با تاید بشویید.

پاسخ

با سلام:
دو عامل میتواند باعث باشد:
علت اول تولکی یا همان پریزی خارج از فصل که این امر در صورتی که در تابستان رخ نداده باشد بلحاظ گرمای محیط منزل و تغییر فیزیولوژیک زیستی پرنده در این مقطع سال رخ داده است .( تولکی که یک خصیصه زیستی در پرندگان محسوب میشود که زمان بر است تا پرنده این مقطع را پشت سر بگذارد)علت دوم شپشک یا کنه که بر اثر عدم نظافت درست است

پاسخ

با سلام و عرض خسته نباشید
من یک ماده قناری دارم که ضعیف شده است اما حالش خوبه و فقط تحرکش کم شده و بیشتر اوقات خوابه
میخاستم ببینم باید با چه چیزهایی تقویتش کنم تا سر حال بشه؟برای اینکه پرهای دمش در بیاد باید بهش چی بدم تا پرهاش دربیاد؟
با تشکر

با سلام:
مولتی ویتامین خاصی برای این امر وجود دارد که شامل کلیه ویتامین ها و امینو اسید ها و املاح کمیاب میباشد که باید به مدت یک هفته مستمر داده شود البته میزان 4 قطره در50 سی سی است.ارائه مکمل کلسیمی و پروتیین گیاهی(مثل بادام درختی) تاثیر دارد در روند بهبود.

پاسخ

با سلاموعرض خسته نباشید
ماده قناری من یکی از چشمانش عفونت کرده ودارد نابینا میشود لطفا راهنمایی برای درمان کنیدو
هنگام تنفس کمی خزخز میکند برای درمان عفونت ورفع سرماخوردگی چه باید بکنم؟

سلام:
پرنده شما بلحاظ نگهداری غلط دچار عفونت چشمی و تنفسی گردیده است. درمان دشوار و زمان بر است . تا 5 روز ویتامین دهی مداوم صورت گیرد. پماد تتراساکلین چشمی از داروخانه تهییه نمایید و روزی دوبار با گوش پاکن بروی چشم بمالید. برای تنفس نیاز به ید خوراکی است و پس از آن استفاده از داکسی ساکلین برای درمان کلی است.

پاسخ

با سلام
قناری نر من الان دو هفته است که پرریزی میکند ایا میتوان انرا جفت انداخت چون خیلی مست شده؟
زمان پرریزی چقدر است؟

با سلام:
پریزی در مستی یک امر غیر قابل تصور است.مگر اینکه پرها ریز باشند و بخاطر تغییرات دمایی باشد . دما را ثابت نگه دارید . ویتامین دهی نمایید ابتنی نیز پرنده را بدهید و اگر کاملا قرص میخواند جفتش نمایید.

پاسخ

با عرض سلام
من یه جفت قناری دارم که نر جیبر هست و ماده جیبوس. قبل از جفتگیری کاملا آماده بودن و بعد از جفت کردن چند بار و در طی چند روز جفت گیری کردن و بعد از ۴ ،۵ روز سه تا تخم گذاشت که متاسفانه بعد از ۱۴ روز جوجه نشدن(لون اول هستش) تخم هارو برداشتم و الان باید چیکار کنم ؟ جدا کنم یا بمونن تا دوباره جفت گیری کنن؟
با تشکر

با سلام:
نیازی به جداسازی نیست. بهتر است پرندگان را تقویت نمایید اما در حد اعتدال . دادن ویتامین نیز توصیه میشود تا احتمال تقویت نطفه بالاتر رود. استحمام دهی نیز 2 بار در هفته تا شروع تخمگذاری مجدد نیز انجام شود.

پاسخ

با سلام، من تازه یه جفت قناری خریدم، الان جدا نگه میدارم! نر خوب میخونه! خواستم بدونم کی پیش هم بندازم؟

با سلام:
نگهداری مجزا کار درستی است . البته باید دیگر اقدامات لازم را نیز مطالعه نمایید مانند شکلیت امادگی قناری ماده با اصول امادگی ماده و نحوه جفت زدن نیز باید بیماموزید اموزشهای زیادی در این باره در عرصه نت وجود دارد حتما مطالع نمایید و دانش خود را بالاتر ببرید و تا زمانی که نسبت به امادگی ماده اطمینان پیدانننمودید نباید جفت بی اندازید.

پاسخ

بازم سلام، دو سه روز پیش بدجور بی تابی میکردن، میپردین تو قفس این ور اونور، انداختم پیش هم، ولی باهم دعوا کردن! باز جدا کردم! ولی الان بازم بی تابی میکنن! الان چیکار کنم، بندازم یه جا؟

سلام:
نزاع تا3 روز اول مشکلی ندارد در صورتی بیش از اندازه نزاع کنند باید جدا نگهداری شوند.

پاسخ

ببخشید من زیاد سوال میکنم، همین که قناری رو هارو انداختم یه جا، ظرفی که واسه تخم گذاشتن هست، بزارم تو قفس یا بعد چند روز دیگه بزارم؟

با سلام
من یه قناری نر دارم که چند روز پیش ترسوندنش.
به خاطر همین دیگه نمیخونه واسه درمانش چه راهی هست؟؟؟

با سلام:
تا سه روز ب کمپلکس مخصوص پرندگان زینتی بدهید مشکل رفع میشود در صورت عدم یافت این ویتامین از مولتی ویتامین کامل پرندگان استفاده نمایید.

پاسخ

با سلام بر استاد گرامی
من امروز یه دونه گلاستر نر خریدم و اونجا اصلا مشکل خاصی نداشت آوردم خونه بعد از چند ساعت متوجه شدم که یکمی پر ریزی داره. تو مغازه هم اصلا مشکلی نداشت علت پرریزی چی میتونه باشه؟

با سلام:
پریزی کم در گلاستر ها عادی است چرا که اینگونه نژاد جز نژاد های پر پر تلقی میشوند و ریزش پر نرمه عادی است. زمانی که پرنده ایی میخرید اول بررسی نمایید که پرنده دچار شپشک نباشد این امر نیز میتواند موجب پریزی گردد. دادن ویتامین نیز در چند روز اول جهت رفع استرس نیاز است.

پاسخ

با سلام
چند روز پیش من در مورد گلاستر نر سوال پرسیدم در مورد پر ریزی، از لحاظ سلامت خوبه و مستی میکنه و پسش هم تقریبا آمادست ولی باز پرریزی داره پر نرمه نیس. 3 روز اول هم مولتی ویتامین دادم ولی متاسفانه مورد حل نشد. امکان داره بره لک ؟ دمای هوا 22 الی 26 هست و نوردهی هم روزانه 15 ساعت میباشد.
از چند نفر دیگه هم پرسیدم گفتن غذا با طبع سرد بده بهش مثل کاهو و و و ولی چون زیاد اعتماد ندارم مجبور شدم باز زحمت و به شما بدم.
ممنون که دلسوزانه جواب های مارو بدون منت و دریافت ریالی میدید.

سلام:
نور دهی شما بیش از حد است باید 12 تا14 ساعت باشد البته برای گلالستر12 ساعت کفایت دارد . وجود چند پر درشت نیز جای نگرانی ندارد.اگر پریزی شدت زیاد داشته باشد آن موقع پرنده در تولکی است. ریزش پرهای درشت اخرین مرحله تولکی تلقی میشود و چون پرنده شما پر نرمه نمیریزد جای نگرانی نیست.ابتنی نیز برایش هفته ایی 3 بار قرار بدهد گلاستر ها علاقه وافری به استحمام دارند.دادن کاهو نیاز نیست فقط سفیده تخم مرغ ندهید. حتما برای پرنده خود از قفس 50 استفاده نمایید قفس کوچک برای گلاستر ها مطلوب نمیباشد.

پاسخ

سلام
من یه جفت جیبوس دارم که هر دوتاشون 1 ساله هستن و اولین بار هست که جفتگیری میکنن. لون اول 3 تا تخم گذاشت که متاسفانه هیچکدوم جوجه نشدن. منم لونه رو برداشتم و 10 روز تقویت کردم با ویتامین، هفت تخم و دان نرم و بعد لونه گذاشتم که بعد از یه هفته 4 تا تخم گذاشت و الان روز دهم هست که روی تخم هنوز خوابیده ولی باز هر 4 تا هم بدون نطفه و خالی هست. الان من باید چیکار کنم ؟ جداشون کنم یا باز لونه رو بردارم بعد یه هفته باز لونه رو بزارم تو قفس؟

با سلام:
بهتر است پرندگان خود را جدا نمایید.شما زودتر از موعد پرندگان را جفت زده ایید . برای تقویت نطفه نیاز به ارائه ویتامین کامل به همراه کلیه امینو اسید ها و مواد معدنی است و تایم ارائه آن21 روز قبل جفت با درصد کم است البته اگر 21 روز را 3 هفته تقسیم نمایید یک هفته ویتامین یک هفته استراحت هفته اخر نیز ویتامین دهی و بعد جفت زدن.ارائه دانه ترکیبی یک امر لازم در این نوع نژاد است. ارائه استحمام 2 بار در هفته در کنار ارائه تغذیه تخم مرغی از 1 روز قبل تخمگذاری تا انتهای تخمگذاری لازم است.

پاسخ

با سلام:
نخیر مشکلی بوجود نمی اید . اگر دما و تغذیه را متعادل نگه دارید مشکلی پیش رو نخواهید داشت . دادن ویتامین سه گانه در هفته دوبار در این مقطع نیاز است.

پاسخ

سلام . من یک‌جفت قناری خریدم که ماده آن فکر میکنم آمادس و‌پس آن متورم و گاها میخواند.اما نر ابدا نمیخاند و‌تمایلی هم به ماده ندارد.حتی نزاع هم میکند .‌خاستم ببینم چ کاری باید انجام بدهم برای خوندن و جفت گیری . ممنون.

با سلام:
تازمانی که قناری نرتان نخواند نمیتوانید جفت بزنید.بهترین اقدامات تنظیم نور و دمای محیط و استحمام دهی پرنده 2بار در هفته و دادن ویتامین و تغذیه پرباز است.

پاسخ

سلام من ب تازگی 3 تا قناری خریدم ک دوتاشون نر و یکیشون ماده هستن و یکی از نرها مسته ولی دهنش تخت نیس و اون یکی هم جوجه هس میخواستم بدونم نگه داری اونها روی دیوارای یک اتاق براشون مشکلی ایجاد نمیکنه؟ و سوال بعدیم اینه ک چیکار کنم که قناریام اماده جفت گیری بشن؟

با سلام:
اگر پرندگان در قفس های مجزا نگهداری شوند مشکلی وجود ندارد بهتر است ماده قناری در دید پرنده نر نباشد . هفته ایی 2 بار وان ابتنی برایش بگذارید. تغذیه اش را مطلوب نگه دارید و 2 بار در هفته ویتامین دهی شود . پس از 2هفته میتوانید تغذیه تخم مرغی به همراه هویج ارائه نمایید تا چند روز تا ماده اماده گردد.

پاسخ

سلام ی جوجه قناری گرفتم ولی نمیدونم چطور اموزشش بدم بخونه و مخصوصا شنا کنه لطفا راهنمایی کنید

سلام:
برایش اواز قناری بگذارید روزی چند بار. برای ابتنی نیز ظرف ابتنی در قفس قرار دهید کم کم خودش علاقه پیدا میکند.

پاسخ

با سلام قناری های من 4 تا تخم گذاشت ولی رو تخماش نمیشینه یه تخمشم پرت کرد پایین من دوباره رفتم گذاشتم سره جاش کار اشتباهب کردم

سلام:
اینکه پرندتان بروی تخم نمینشیند میتواند مربوط به عدم مهارتش باشد و یا شما بیش از حد ممکن در قفسشان کنجکاوی میکنید.بهتر است دیگر برای پرندگانتان نیز وان ابتنی نگذارید و کمی صبر نمایید در صورت عدم خوابیدن تخمهارا برداریدو منتظر سری بعدی تخمگذاری باشید.

پاسخ

با عرض سلام
من یه جفت جیبر دارم که قبلا جفت گیری کردن و تخم هم گذاشت ولی بی نطفه بودن که جدا کردم و 21 روز یک دوره تقویتی رو براشون انجام دادم. الان ماده کاملا آماده هست. پس نر هم آمادگی کامل رو نشون میدی ولی مست مست نمیخونه روزی 5 یا 6 بار میخونه و بال بال هم میزنه و با ماده با جیک زدن رابطه برقرار میکنه. مشکل فقط کم خوندن نره. با این شرایطی که عرض کردم به نظرتون جفت کنم یه نه؟

با سلام:
امادگی جفت شدن را دارند جفت نمایید البته میتوانید بکمپلکس هم 4 روز مستمر بدهید و با اطمینان بیشتر جفت نمایید.

پاسخ

سلام من یک جفت قناری گرفتم وجدا از هم نگه می داشتم .احساس میکنم .آماده جفت شدن بودن که متاسفانه ماده توسط کلاغ دزدیده شد .نر تنها شده نیازی به تهیه ماده دیگری هست یا نه فرقی نمی کنه برای نر .

سلام:
اگر نرتان قرص میخواند و اماده است و اگر میخواید جوجه بگیرید ماده اماده بگیرید در غیر اینصورت میتوانید نر را تک نگهدارید سال دیگر اما لازم به گرفتن جفت هست تا نر پس نرود.

پاسخ

با سلام:
با عرض پوزش از خدمت شما: در جهت حفاظت از نسل کشی مترادف سهره از ارائه هرگونه اموزش در مورد جفت زدن ترکیبی سهره قناری معذور میباشیم سایت 6019 به شدت با جفت زدن سهره قناری مخالف است.

پاسخ

به صورت مجزا و در قفس های سوا . در داخل منزل و بدور از باد و سرما باشند. دانه کتان بدهید هفته ایی یکبار وان ابتنی برایشان بگذارید . گاه گداری نیز در هفته تکه ایی هویج یا سیب بدهید. ویتامین نیز هفته ایی یکبار 3 قطره در جا ابیشان بی افزایید.

پاسخ

سلام ببخشید من زیاد سوال میکنم : 1- من قناری ها رو جدا کردم تو دو قفس فاصلشونم تقریبا 1/5 متره.فاصلشون خوبه یا باید جاشونو تغییر بدم ؟_______________2- من از اینترنت صدای قناری ها رو دانلود کردم هر روز سه بار واسشون میزارم کار درستی کردم یا نه؟_______________3-و یه اهنگ ارمش بخش بی کلام هم میزارم کار درستی کردم یا نه؟_____________4- اکه نکات دیگه واسه نگهداری از قناری ها باشه لطفا بگین.

سلام:بهتر است نر ماده یکدیگر را نبینند. صدای قناری را مرتب بذاری روزی چندین بار برای پرندگان نر توصیه میشود.فعلا اهنگ نیاز نیست بگذارید بیشتر تمرین اوازی را فرا بگیرند بعد ریزه خوانی منعی ندارد.

پاسخ

سلام من قناریم تحم کرده ولی روش نمیخوابه شبها هم نره تو لانه میخوابه چیکار کنم
نیازی به وان نداره که الان بذارم
و مکانی که گذاشتم گلخانه وسط خونه هس شلوغ هستش ولی عادت کردن به همون

پرنده شما دچار استرس گردیده است . امیدی به خوابیدنش نیست باید ویتامین دهی شود

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید ؛ من یه قناری ماده دارم که چندوقتی بود مست بود ولی با هر قناری دیگه ای جفت نمیشد حالا حدود ده دوازده روزه که پف کرده و یه گوشه میشینه و سبک هم شده ضمنان از داروی ورم روده هم استفاده کردم که هنوز خوب نشده خواهشا در این رابطه کمکم کنید باتشکر از سایت خوبتون

پرنده شما بیمار است . بهتر است جهت درمان از ویتامین گوره ب یا بکمپلکس استفاده شود در کنار این ویتامین امینو اسید نیز داده شود کفایت دارد.

پاسخ

باسلام یه قناری ماده دارم بعد از زدن قطره پشت گردنی ضد شپش دیروز تو آفتاب گذاشته بودمش که حالش بد شد و افتاد کف قفس و نمتونست رو پاش واسه وقتی بردمش تو سایه بهتر شد میشود راهنماییم کنید باتشکر از سایت خوبتون

پرنده شما با کمبود کلسیم مواجه است و در این حالت بعلت کم افتتاب گیری دچار تشنج میگردد که میتواند منجر به مرگ گردد. نحوه ویتامین دهی خود را بهبود بخشید و سعی کنید ماهی دوبار نیز بکمپلکس در ابش بی افزایید مشکل رفع میشود.

پاسخ

با عرض سلام
قناری هارو میتوان به صورت تک نگه داشت؟
و اینکه قناری دست آموز میشود یا خیر؟؟

بعله قناری را تک نگهداری میکند. دست اموز نمودن پرندگان ریز جسته توصیه نمیشود.

پاسخ

به صورت تک منظورم این هست که فقط نر باشه یا مثلا فقط ماده باشه و جفتش پیشش نباشه

سلام قناری نر من کمرش کچل هست و اطرف مخرج هم کچل و حدودا باد کرده بالای مخرج هم کچل هست مشکلش چی هست و چیکار کنم خوب شه

بیماری قارچی پوستی گرفته است . درمان قطعی ندارد . سطح ویتامین دی پرنده نیز پایین است ویتامین دهی انجام شود . استحمام و نظافت نیز انجام شود مرتب.

پاسخ

سلام من یک جفت قناری خریدم که یدونه هم تخم دارن ماده روی تخم نمیخوابید برا همین تخمشو برداشتیم . وقتی تخم رو تکون میدیم از توش صدای تق تق میاد و انگار که یه چیزی توش هست لطفا راهنمایی کنید ؟

دچار ترس و استرس محیطی گردیده است.خرید و جابجایی پرندگان با تخم شرایط انتقال خاص دارد . که شما رعایت ننمودید بر همان اساس پرنده دچار استرس گریده است.

پاسخ

ببخشید اولا من یه قناری دارم نمیدنم جنسیت اون چیه نر هست یا ماده دو روز گرفتمش هنوز نمیخونه راه تشخیص جنست چیه دوما قناری من مدام سر و صورتش رو میخارونه و به میله و چوب قفس میکشه نمیدونم چیزی اذیتش میکنه یا نه ایا مریض شده در ضمن به مقدار خیلی کم دور چشمش خالیه چش شده

بت سلام:
در این فصل پریزی وجود دارد. باید بررسی نماید. وان ابتنی برایش قرار دهید. پرنده را برای تشخیص جنسیت پیش افراد خبره ببرید.دادن ویتامین مرحله ایی در هر ماه الزام است.

پاسخ

سلام وقت بخیر.من یه جفت قناری خریدم.من همیشه هر هفته کل لوازم قفس پرنده هام رو میشورم.سهره دارم.شما فرمودین شپش و رشک بین قناری و انسان مشترکه ترسیدم.از کجا بفهمم حشره ای چیزی نداره.من خیلی میترسم.ممنونم

این مورد در صورت عدم رسیگی و رعایت بهداشت و در صورت تشکیل کلونی حشرات یعنی تعداد زیاد مشترک هستش. رعایت بهداشت بهترین اقدام پیشگیرانه است

پاسخ

سلام خسته نباشید . یک قناری نر دارم با یک سهره نر. قفس اونها رو کنار هم گذاشتم ،قناری نر تولک هستش ، آیا امکان داره که سهره هم با دیدن پرریزان قناری، شروع به پرریزان کند؟ و آیا اصلا کار درستیه که قفس اونها پیش هم باشه؟

با سلام:
پریزی فصلی رابطه نزدیکی به شرایط نگهداری دارد. انچه که فرمودید تا حد کمی میتواند پیش بیاید و ارتباط چندانی ندارد.شرایط نگهداریتان را برحسب اصول پیش ببرید.

پاسخ

سلام من یه قناری نردارم که وقتی جداهست خیلی مست میخونه ولی وقتی باماده میزارمش دیگه نمیخونه وبدون صدامرتب جفت گیری میکنن خواستم ببینم این موردطبیعیه وسوال دوم .یه قناری ماده دارم که هرماه تخم میزاره ولی تخم هایاپوچ درمیان یافقط سرانهاداخل تخم کامل شده وخشک شدن هفته ای یک بارویتامین باهفت تخم براشون میزارم وماده یک سال است پرهای دورسروگردنش کاملاافتاده لطفاراهنمایی کنیدباتشکر

با سلام:
رفتار عدم اواز خوانی در زمانی که پرنده نر در کنار ماده است یک امر عادی است. در مورد مشکل دومتان . پرنده شما دچار فقر شدیدی از ویتامین و املاح خاص میباشد. جیره ایی خاص و فرموله در این ضمینه وجود دارد که قابلیت رفع دارد.

پاسخ

با سلام:
در برخی موارد و اگر محیط ایمنی لازم را چه از نظر گیاهی و چه از نظر رایط نگهداری دارا باشد قابل امکان است.

پاسخ

سلام قناری نر دارم الان حدود سه ماه پر ریزلن داره و نمیخونه تو لک رفته. غذا تخم کتان میدم و هر هفته هویج و سبزی و کاهو هم میدم.اهنگم براش میزارم. الان فهمیدم ویتامین و مکمل باید چی بهش بدم ک پر ریزان نکنه؟ از لک دربیاد

با سلام:
کاهو ندهید . اگر در محیط با دمای مطلوب است برایش یک روز درمیان وان ابتنی بگذارید.از مولتی ویتامین استفاده نمایید البته مخصوص پرندگان یک قطره در یک جا ابی به مدت 10 روز.

پاسخ

سلام مت یه قناری نر دارم که مست میخوند حالا برتش یه جفت گرفتم بعد قفس هاشون رو کنار هم گزاشتم دیگه نمی خونه.مشکل چیه؟میتونم الان بندازمشون تو یه قفس؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *