نحوه نگهداری قناری در خانه

نحوه نگهداری قناری در خانه چیست ؟

نگهداری
قفس:شما می تونید قفس های معمولی با اندازه ی 55 یا50 سانتیمتر که در بازار هست را تهیه کنید. اما بهتره برای نگهداری جوجه ها(تا زمان بلوغ که برای قناری های رسمی5تا6 ماهگیست) ودر زمان پرریزان که باید قناری های نر و ماده را گروهی و جدا از هم نگهداری کنید قفس های بزرگ۱۱۰ سانتیمتری را تهیه کنید.
 
وسایل قفس:شما می تونید در قفس 2تا میله ی پلاستیکی به صورت بالا و پایین در دو جای قفس با فاصله از هم بگذارید طوری که یکی از میله ها تقریباً نزدیک جادونی باشه و یکی دیگه بغل آبخوری.وان حمام قناری هم باید بخرید.ظروف متفرقه ی غذا را هم تهیه کنید.
 
 
اصول نگهداری
1-تغذیه: ابتدا خدمتتون عرض کنم که غذای اصلی این پرنده تخم کتان است که نیاز عمده ی قناری را تامین می کند اما نه همه ی نیاز هایش.دانه های دیگر نیز مانند:خرفه،تخم کاهو،ارزن،شاهدانه،تخم شلغم،ترب و بلغور جو نیز در بهله های زمانی متفاوت مورد استفاده قرار میگیرند چون هر دانه خواصیت خواص خود را دارد مثلاً تخم کاهو و خرفه خنک و در مقابل دانه هایی مثل ارزن و ..طبع گرم دارند.میزان دانه های مختلف از زمان پرریزان(در تابستان) تا پایان دوران جوجه کشی متفاوت است.دان نرم نیز که مخلوطی از شیر خشک،آرد سوخاری،تخم مرغ وسبوس است در زمان جوجه کشی مورد استفاده قرار می گیرند.
 
در ضمن دادن میوه و سبزیجات تازه را به قناری ها در تمام فصول سال را فراموش نکنید که در جیره ی غذایی پرنده نقش به سزایی دارند.تغذیه با گشنیز ،هویج(این مورد در زیبایی رنگ هم تاثیر به سزایی دارد مخصوصا در قناری های سرخ و دارچینی)،ترب،کاهو،جعفری،و…
 
دادن صدف و ماسه نرم هم جیره ی غذایی را کاملتر کرده و نیز به خرد شدن غذا در سنگدان و هضم آنها نیز کمک می کند.
از زمان تولک رفتن تا جوجه کشی کم کم جیره ی تخم کتان کمتر و دانه های کمکی افزایش می یابند طوری که در زمان جوجه کشی دانه های کمکی به بیشترین حد خود می رسند.
 
 
2-مکان نگهداری:.قناری ها نباید در معرض مستقیم باد باشند اما در عین حال باید هوای مکان قناری تهویه شود مکان آرام برای قناری ها نیز باید مورد توجه باشد و در بعضی مواقع موسیقی آرامی برای آنان گذاشت.
 
در مورد دمای آن نیز باید توجه داشته باشید که دما را در تیر ماه (اوایل پر ریزان)دما را تا 30 درجه نگهدارید اما پس از گذشت حدود 30 تا 40 روز و در اوایل مرداد شما پرنده هایتان را با گرمای طبیعی محیط نگهداری کنیدو رفته رفته اقدام به کاهش دما نمایید.در مهر ماه هم دما را در 20 درجه کنترل کنید ولی وقتی که به زمان جوجه کشی نزدیک می شویم و نوردهی را افزایش می دهیم باید دما افزایش یافته و در فصل جوجه کشی در 23 درجه حفظ شود.
3-نور دهی:نور دهی نقش مهمی برای قناری ها ایفا می کند.شما باید توجه داشته باشید که بیشترین طول روز در تیر ماه است که حدود 15 ساعته و در زمستان به کمترین حد خود و حدود 10 ساعت می رسد.برای همین از تیر تااواسط آبان باید اقدام به کاهش نوردهی شود و از اوایل دی باید دوباره اقدام به افزایش نور دهی شود.
 
به این نکته توجه داشته باشید که مانند شرایط طبیعی افزایش یا کاهش مدت نور دهی باید تدریجی باشد.
 
4- نظافت و بهداشت:اهمیت این موضوع اجتناب ناپذیر است چون قناری پرنده ای بسیار حساس است.در ضمن حشراتی مثل رشک یا شپشک بین انسان و پرنده مشترکند.شما باید هفته ای یک بار کف قفس را تمیز کنید و هر ماه یکبار همراه با نظافت قفس میله های قفس و نشیمن های پرنده را برداشته و درز های آن را خوب بشویید چون این درز ها منبع تجمع میکروب هااند و قفس را نیز ضد عفونی کنید.
 
در ضمن قناری ها به استحمام در هفته یکبارنیاز دارند.این کار به جلوگیری از آلوده شدن پرنده به انگل ها و حشرات کمک شایانی می کند.شما برای این کار می توانید وان های خصوص حمام قناری را تهیه کرده و آن را تا حد مشخصش آب کرده قفس را طوری در نور آفتاب قرار دهید که نیمی از آن در آفتاب باشد و نیمی دیگر در سایه.تا قناری ها به شنا و استحمام مشغول شوند.

اشتراک گذاری این نوشته

171
دیدگاه بگذارید

79 سوالات ارسالی
92 پاسخگویی به سوالات
1 مشترکین
 
پرسشهای پرطرفدار
پرطرفدارترین پاسخ های ارسالی
47 نویسنده دیدگاه
  مشترک شدن  
جدیدترین قدیمی ترین
به من اطلاع بده
جواد

سلام مت یه قناری نر دارم که مست میخوند حالا برتش یه جفت گرفتم بعد قفس هاشون رو کنار هم گزاشتم دیگه نمی خونه.مشکل چیه؟میتونم الان بندازمشون تو یه قفس؟

نسیم

سلام قناری نر دارم الان حدود سه ماه پر ریزلن داره و نمیخونه تو لک رفته. غذا تخم کتان میدم و هر هفته هویج و سبزی و کاهو هم میدم.اهنگم براش میزارم. الان فهمیدم ویتامین و مکمل باید چی بهش بدم ک پر ریزان نکنه؟ از لک دربیاد

مهران

سلام آیا میشه قناری های نر و ماده در در قفسی گلخانه متزل رها کرد

حسین

سلام من یه قناری نردارم که وقتی جداهست خیلی مست میخونه ولی وقتی باماده میزارمش دیگه نمیخونه وبدون صدامرتب جفت گیری میکنن خواستم ببینم این موردطبیعیه وسوال دوم .یه قناری ماده دارم که هرماه تخم میزاره ولی تخم هایاپوچ درمیان یافقط سرانهاداخل تخم کامل شده وخشک شدن هفته ای یک بارویتامین باهفت تخم براشون میزارم وماده یک سال است پرهای دورسروگردنش کاملاافتاده لطفاراهنمایی کنیدباتشکر

ممد

سلام خسته نباشید . یک قناری نر دارم با یک سهره نر. قفس اونها رو کنار هم گذاشتم ،قناری نر تولک هستش ، آیا امکان داره که سهره هم با دیدن پرریزان قناری، شروع به پرریزان کند؟ و آیا اصلا کار درستیه که قفس اونها پیش هم باشه؟

مریم تمدن

سلام وقت بخیر.من یه جفت قناری خریدم.من همیشه هر هفته کل لوازم قفس پرنده هام رو میشورم.سهره دارم.شما فرمودین شپش و رشک بین قناری و انسان مشترکه ترسیدم.از کجا بفهمم حشره ای چیزی نداره.من خیلی میترسم.ممنونم

جواد

ببخشید اولا من یه قناری دارم نمیدنم جنسیت اون چیه نر هست یا ماده دو روز گرفتمش هنوز نمیخونه راه تشخیص جنست چیه دوما قناری من مدام سر و صورتش رو میخارونه و به میله و چوب قفس میکشه نمیدونم چیزی اذیتش میکنه یا نه ایا مریض شده در ضمن به مقدار خیلی کم دور چشمش خالیه چش شده

مهدی

سلام خیلی خوبه مطالبوت مفید هستند . از شما سپاسگذارم

دانلود فیلم 2018

سلام.وبسایت جامعی دارید.دستتون درد نکنه

هادی

سلام من یک جفت قناری با تخم خریدم ولی ماده رو تخم نمیخوابه