20 Comments

قناری چگونه دچار شپشک پرها می شود

قناری چگونه دچار شپشک پرها می شود

شپشک پر در قناری و سایر پرندگان یک بیماری باب و فراگیر محسوب میشود به طوری که اگر در مهار شپشک پرها دیر اقدام کنید لطمات ناشی از آن غیر قابل جبران است.

باید گفت  بیشتر کسانی که اقدام به پروش و نگهداری قناری میکنند در تشخیص این بیماری همیشه با مشکل مواجه هستند به طوری که آن را با دوران تولکی و پر ریزان  و در بعضی گروهای پرورش دهنده آن را کثیفی پرها می دانند اما باید گفت که شپشک پرهای قناری و همچنین سهره  کرم است که بر اثر آلودگی و کثیفی و عدم نظافت دقیق قفس  به کرارت  در پرهای  پرنده قابل رویت است و باعث بروز مشکلات  بیشتر می شود.

کرم شپشک   با کنه متفاوت است  و یکی از چهار نوع کنه شناخته شده در پرندگان است که به طور مجزا از انها قرار میگیرد چرا که شپشک پرها   دارای جسته ای کرم گونه است و بجای  انکه اول به جسم پرنده حمله کند  اقدام به ایجاد سوراخ های متعدد در پرها میکندو در این مرحله به صورت گسترده لارو گذاری را نیز انجام می دهد زمانی که لاروها به دنیا بیایند برای تغذیه  به جسم پرنده حمله کرده و از خون آن تغذیه میکنند  و پرنده دچار پر ریزی شدید و پراکنده در بدن خواهد شد که بیشترین اسیب در پر ریزی  در بدن پرنده  از ناحیه گردن شورع میشود و به رویش گاه دم خطم میگردد که دم پرنده بالاترین اسیب را در این حمله خواهد دید. از علایم  شپشک میتوان به ریختن پرها و عریان شدن جسم پرنده نامبرد تقلا و تکان های تو امان پرنده برای خلاصی آن به دفعات قابل دید است و حتی میتوان  با ذره بین  شپشک را لا بلای پرهای پرنده رویت نمود.بیشترین مشخصه  شپشک ایجاد سوراخ در پرهای دم است که پس از مدتی حالت ژولدگی  را به انها خواهد داد.پرنده که دچار شپشک میشود اگر به سرعت  درمان نشود بی شک دچار به گونه های کنه نیز میشود  ازجمله کنه خون خوار قرمز و کنه کیسه هوا و کرم روده کدو که در مباحث بعدی به این نوع  از کنه ها نیز میپردازیم.شپشک ها از طریق پشه ها و یا الودگی  محل زندگی پرنده بوجود می اینددر بیشتر گونه های پرندگان وحشی و ازاد نیز این شپشک رویت شده و این دسته از پرندگان خود ناقلین اصلی میباشند پس توجه کنید  از نگهداری و نزدیک کردن هرگونه پرنده وحشی به پرنده خانگی پرهیز کنید مخصوصاطوطی سانان بیشترین امار را در  حامل بودن شپشک دارند رطوبت بیش از حد محل نگهداری نیز خودعامل ایجاد شپشک است و در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی  به سرعت به دیگر پرنده گان دیگر نیز هجوم میبرند.

از آنجایکه همیشه گفته می شود پیشگیری بهتراز درمان است اما  برای هرکسی این امکان هست که اتفاق این گونه بی افتد  برای درمان و پیشگیری نیاز است به مدت1 هفته  هر روز قفس را به صورت کلی  شستشو وتمیز نمایید. پرنده اسیب دیده را  با اسپره یا قطره های ضد شپشک موجود درداروخانه های  دامپزشکی هایا بازار به صورت روزانه یکبار کل بدن پرنده را به همراه زیر بالهایش اسپری نمود و یا اگر از قطره استفاده میکنید یک قطره در پشت کله اآن بچکانید.هرگونه لوازم الاینده را از قفس دور کنید  و کفی قفس رادوبار در روز تمیز کرده و بشویید و با اسپری به او نیز بزنید. پس از طی این مراحل باید هر هفته قفس را  کاملا تمیز نمایید برای اطمینان بهتر  از  خروج بیماری باید  به مدت سه ماه پرنده را  هر چند روز یکبار  بررسی کنید که امکان بازگشتی نباشد بیاد داشته باشید پرنده گان مخصوصا قناری  و سهره مستعد شپشک هستند پس  باگذاشتن وقت به صورت هر سه ماه یکبار با بررسی بالا هاو پرهای پرنده از سلامت پرنده اطمینان حاصل نمایید.

 بهترین نکته در درمان  تمیز نگه داشتن و سمپاشی هر روزه قفس به مدت 1 هفته و جا بجا کردن آن از موقعیت قبلی اش است.در درمان شپشک و کنه توجه ویژه کنید چرا که  میتوانند تشکیل کلونی بزرگی را بدهند و عاملیت بیماریهای دیگر نیز  بشوند.

نکته مهم درمان اورژانسی

کاربران گرامی در صورتی که شما دسترسی به دارو و داروخانه دامپزشکی در شهر خود یا  هزینه درمان شپشک یا کنه را ندارید میتوانید از طریق تماس با مدیریت سایت روشی جایگزین دیگری را آموزش ببنید تا به روش دیگر در درمان موفق گردید این روش بخاطر محدودیت و نوع  کاربردش  قابل نشر و انتشار در این مطلب نیست و برای کسانی که دارای محدودیت در تهیه دارو درمانی دارند  قابلیت اجرایی و عملی دارد.

از توجه شما عزیزان  متشکریم

 

20 thoughts on “قناری چگونه دچار شپشک پرها می شود

 1. قناری من جدیدا در قفس را باز می کنیم حمله می کند بال ها را باز میکند ونوک میزند در صورتی که من یک قناری نر بیشتر ندارم

  1. با سلام:
   از دو حالت خارج نیست: یا پرنده شما در حال تولکی یا پریزان فصلی است که اینگونه رفتار در تمام پرندگان تا پایان پریزی وجود دارد. و اگر علایم دیگری نیز داشته باشد میتوند علت بیماری تلقی شود.

 2. با سلام. من یک قناری دارم که قبلا کنه داشته و الان پرهاش به طور کامل در نیومده, خواستم بدونم مالش روغن زیتون یک روز در میون به بدنش کمکی به رویش پرهاش میکنه؟

  1. با سلام:
   اینگونه روش ها هیچگونه بار علمی و کاربردی ندارد. باید پرنده مورد بررسی قرار گیرد . ارسال تصویر موضع های فاقد پر میتواند کمک نماید تا پس از بررسی برایتان راهاکار مناسب را توصیه نماییم

 3. سلام من يه سهره قنارى دارم دچار بهم ريختگى پرها و خصوصاً دم شده، بهم گفتن دچار شپشك شده و دو قطره از قطره پارازيتكس ٢٪؜ رو پشت گردنش ريختن، و گفتن اين درمان تا ٣ هفته هفته اى ي بار بايد تكرار بشه، الان دو سه روزه خودشو خيلى ميخارونه و يكى از چشماش ك قبلاً هم سابقه داشته نيمه بازه و تمايل داره ببندتش. براى چشم آسيب ديده از قطره چشمى انسانى استفاده كردم ولى هنوز خوب نشده. ميخواستم ازتون راهنمايي بگيرم كه آيا اين درمان شپشك كافيه؟ و اينكه براى بهبود چشمش بايد چى كار كرد؟

  1. درود:
   با عرض پوزش.به دلیل حفاظت زیستی و اشتباهات تکثیری در اینگونه موارد تیم ما کار پژوهشی و تحقیقاتی بروی سهره قناری نداشته استو نخواهد داشت.و از انجا که منبع اطلاعاتی نگهداری و شناختی نسبت به سهره قناری ها نداریم نمیتوانیم توصیه درمانی صحیحی را ارایه نماییم.از دیگر مجاری اطلاعاتی موجود به این امر در کشور پیگیری نمایید

 4. سلام
  چند وقت پیش داخل سقف کاذب حمام چند تا یاکریم لونه درست کردن، و حدود یه هفته می شه که صدای جوجه هاشون می یاد، دیشب دیدم که سقف و دیوار حموم پر از حشرات ریز هست، من سم پاشی کنم فکر کنم جوجه ها می میرن، می شه راهنمایی کنید که چطور می تونم این حشرات رو از بین ببرم؟
  خود سقف کاذب رو هم دسترسی ندارم بهش باید بگم نصاب بیاد تا اونها رو باز کنه
  اگر از منفذ هاش سم پاشی کن، راهی هست که بتونم بدون اینکه جوجه ها رو مسموم کنم این حشرات رو از بین ببرم؟
  خیلی ممنون بابت راهنمایی

  1. بهترین اقدام جابجایی لانه پرندگان در محیطفعلی است برای معدوم سازی باید تمام محیط سمپاشی شود.سمپاشی ها تاثیر گذارند بر روی جانداران. به هر حال با سمپاشی و وجود پرندگان در محیط دوبار مشکل وجود دارد و نمیتوانید امحای کامل نمایید. بستر لانه همراه با جوجه ها باید کامل از محیط دور شوند این بهترین اقدام است.

 5. سلام
  در پشت پنجره های منزل ما لانه کبوتر که به کبوتر چاهی معروفند قرار دارد و چند وقتیست که حشرات ریز سیاه و سفیدی در منزل مشاهده میشود که بمرور بزرگ میشوند این حشرات بحدی ریزند که از توری پشت پنجره عبور میکنند و دارای گزش هم هستند ؛ لطفا راهنمایی بفرمایید که این حشرات چه هستند و راه مبارزه با آنها چیست.
  ممنون

  1. با سلام:
   با رعایت مسایل ایمنی(استفاده از دستکش و ماسک) لانه را جمع اوری نمایید و معدوم سازید و یا بسوزاندید (دلسوزی در این مقطع و شرایط اشتباه است حتما لانه را معدوم نمایید)انچه که فرمودید شپش یا کنه است و جز حشرات موذی تلقی میشود. بهتر است سمپاشی نمایید و پس از مدتی و امحای کامل چند روزه کلیه محیط لانه انچه که قابل شستشو است شستشو شود و باقی موارد جارو برقی شود .سم های مایعی در بطری های قابل اسپری در عطاری ها و فروشگاه ها عرضه میشوند تحت نام تجاری کلدمن یا امحا که مخصوص حشرات ریز هستند که میتوانید استفاده نمایید طبق دستور و روش مصرف روی بطری سمپاشی را انجام دهید و اسفاده از دستکش و ماسک نیز در هنگام سمپاشی یک الزام مهم است حتما به نکات ایمنی کاربرد سموم توجه نمایید.

 6. سلام من تازه قناری خریدم متوجه شدم که شپشک دارند و دسترسی به داروخانه دامپزشکی ندارم میخواستم بپرسم روش دیگر چگونه است ؟ ممنون

  1. با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
   قبل از هر اقدامی کلیه تجهیزات قفس و خود قفس را با آب و تاید کاملا تمیز بشویید.دانه درون ظرف پرنده را نیز دور بریزید.از عطاری مقدار کمی برگ بومادران(برگ بو)تهیه نمایید به تعداد ۱۵ برگ از این گیاه را در ۲ لیوان اب در حال جوش اضافه نمایید و بگذارید کمی برگها در اب بجوشد پس از تغییر رنگ اب شعله را خاموش نمایید تا محلول سرد شود سپس برگ ها را از آب خارج نمایید و محلول را در مخزن اسپری یا آب پاش بریزید و بر روی پرنده و قفس اسپری نمایید این عمل را هر روز و روزی ۱بار انجام دهید به مدت۱۰ روز. لازم است یک حبه سیر را نیز با چنگال سوراخ نمایید و با یک تکه سیم سیر را به پایه زیر قفس متصل نمایید.دیوار محل نصب قفس را نیز کاملا با دستمال مرطوب تمیز نمایید در صورت مغدور بودن مکان قفس را جا بجا نمایید. از پارچه زیر قفسی در طول درمان و تا۱ ماه نباید استفاده نمایید.در جهت حذف این عارضه به صورت کلی میبایست دانه پرنده خود را درون بطری خالی پلاستیکی کاملا تمیز و خشک بریزید و پس از بستن درب بطری انرا به مدت۳ روز در فریزر یخچال قرار دهیدتا احتمال وجود لارو شپشک در دانه توسط سرما به طور کل حذف گردد.

  2. با سلام خدمت تمام اساتید محترم منم امروز متوجه شدم که یه حشرات خیلی ریز و سیاه وارد قفسهای قناریم شده که نمیدونم شپشک یا کنه حتی دو تا از قناری هایم تلف شدن حالا گفتن شپشک کرم رنگ هستن پس شپشک نیست ایا این حشرات ریز کنه هستن؟ و با اون روش تنبا کو خیس کردن و اب تنباکو استفاده کردن از بین میروند یا خیر؟ممنون میشم اگه راهنمایی شما اساتید محترم رو بدونم و این بچه های نازنینم رو نجات بدم

  3. حشرات مذکور کنه هستند.بهترین اقدام در رفع این مورد تمیز نمودن مستمر و شستشو لواز با اب و تاید است چرا که اقدامات شیمیایی هم نمیتواند سطح ایمنی باشد. رعایت بهداشت و جابجایی مقطعی قفس ها از جای فعلیشان میتواند در کمتر نمودن و کنترل ریز حشرات مفید باشد اگر نی های پرندگانتان پلاستیکی است معدوم شوند و نی های جدید قرار دهید.پرندگانتان را مستمر بگذارید ابتنی نماید روزی یکبار. و در روزهای افتابی زیر نور خورشید ببرید این بهترین دور کننده حشرارات ریز است.در صورت رعایت بهداشت به راحتی ممکن حذف میشوند.

  4. با عرض سلام و ادب و احترام خدمت اساتید محترم سایت
   مشکلی برای یکی از قناری هایم پیش آمده که نیاز به راهنمایی شما بزرگواران دارم.قناری نر طلایی رنگی دارم در اواسط سال گذسته خریدم که بسیار مست بود ویک سره به خواندن خود ادامه می داد ولی متاسفانه بعد از گذشت ۲ ماه شروع به پر ریختن نمود وتا به حال جندین بار نرمه پر میریزد وبعضی وقت ها ریزه خوانی می کند یعنی اونطوری که باید مثل اول بخواند نیست بعد از مدتی سکوت می کند.لازم به ذکراست که موارد زیر را انجام داده ام
   ۱-از قطره پشت گردنی خارجی استفاده کرده ام جهت شپشک
   ۲-تغذیه مناسب روزانه که به قناری های دیگرم می دهم به این قناری هم می دم
   ۳-آب تنی در هفته ۲ الی ۳ بار
   ۴-ویتالین وب کمبلکس هم در هفته ۲ ال ۳ بار میدهم
   ۵-نظافت داخلی قفس هرهفته انجام می دم
   ۶-از هفت تخمه در هفته به مقدار خیلی کمی در اختیارش قرار می دهم
   خواهشمندم در این زمینه اینجانب را راهنمایی کنید تابه صورت اولیه خود برگردد.(نیاز به جواب سریع دارم.)
   باتشکر ازحمات شما و سایت خوبتون

  5. سلام:
   تغذیه پرندتان را اصلاح نمایید تا مدتی از دادن هرگونه تغذیه مکمل به پرنده پرهیز نمایید(دانه مورد تغذیه پرنده ترکیبی از کتان و مقداری ارزن باشد,ارائه میوه و سبزیجات ۳روز درهفته باشد و از دادن کاهو و خیار به پرنده پرهیز نمایید,از ارائه بکمپلکس به پرنده پرهیز نماید انچه که پرنده نیاز دارد ویتامین سه گانه است(A.E.D3)به ازای هر۶۰ سی سی آب۴ قطره ویتامین اضافه نماییدو به مدت۱ هفته این ویتامین دهی را انجام دهید هر۸ ساعت ویتامین تعویض گردد و دوباره اماده سازی شود.از دادن تغذیه تخم مرغی پرهیز شود.ارائه هفت تخم نیز محدود شود و دانه گشنیز مخلوط در هفت تخم نیز کاملا از دانه ترکیبی حذف شود.مقداری دانه کاسنی تهیه نمایید و هر یک روز درمیان نصف قاشق چای خوری از این دانه توسط شستی به پرنده ارائه بدهید.استحمام پرنده مستمر و روزانه باشد.دمای محیط نگهداری را نیز تا حد ممکن کمتر نموده ودر حدود۲۰ درجه ثابت نگه دارید. تابش نور محیطی را اصلاح نمایید نباید نور محیط نگهداری بیش از۱۰ ساعت در روز باشد.پس از یک هفته و انجام این اقدامات دوباره در سایت اعلام دارید تا تدابیر دیگر نیزبرایتان لحاظ شود.

 7. با سلام.
  ضمن تشکر از مدیریت محترم و راهنمایی های مفید و ارزشمندتان عرض شود که بنده چند سالی پرنده نگه میدارم و همیشه مشکل کنه و … رو با قطره آیوکتین پیشگیری یا درمان می کردم ولی قطره تازه خریداری شده متأسفانه در کمال تعجب بی تأثیر بود و همینطور پودر پروپکسور که کنه و مایت قرمز رو مدت سه روز در این پودر نگه داری میکنم و همچنان در همین شرایط زنده است!!! دامپزشک سم محلول در آب برای اسپری محیط دادن که متأسفانه به دلیل تخم گذاری امکان اسپری یا جابجایی قفس وجود نداره لطفا و خواهشاً راهکاری ارائه بفرمایید.

  1. با سلام:
   مقاوت پذیری حشرات در مقابل سموم و همچنین سموم تقلبی یکی از بحث بر انگیز ترین موارد است و میتواند هر نگهدارنده ای را با چالش مواجه سازد(در صورتی که عارضه حاد است احتمال وجود انگل را بررسی نمایید).لزوم تدابیر خاص در شرایطی که شما فرموده اید نیاز به بازگو مکان نگهداری و تعداد پرندگانتان دارد تا بتوان راهکار جامعی را خدمتتان عرض نماییم. فعل مجموع سموم گیاهی طبیعی برای مهار سازی نسبی در چنین مواقعی وجود دارد که میتوانید از آنها بهره جویید:برگ بو یا همان بو مادران که جوشانده برگهای این گیاه و اسپری آن میتواند در دفع حشرات تاثیر گذار باشد. دیگر گیاه گل ختمی است که از جوشاندن گل و شاخ و برگ این گیاه میتوانید سم گیاهی دافع حشراتی از این قبلیل بسازید.سیر نیز این قابلیت را دارد تا حشرات را دور سازی نماید بنحوی که دو حبه سیر را با چنگال سوراخ نمایید و با تکه ای سیم به زیر قفس متصل نمایید.در کنار تمامی این موارد رعایت بهداشت وتمیز نمودن محیط نگهداری جهت پاکسازی یک شرط لازم اجرا است(برخی بیماری های انگلی و قارچی پوشتی نیز(در صورتی که نیاز به دریافت سریع پاسخ دارید میتوانید با مدیریت سایت تماس برقرار نمایید تا ایشان پاسخگوی شما باشد)(

  2. با سلام خدمت شما بزرگوار. تعداد قناری ها ۱۵ جفت در محیط ۲*۳٫ خوشبختانه با اجرای فرمایشات شما و نظافت و شستشوی کلی در آخرین بازدید از وسایل فقط یک عدد کنه مشاهده شد. و شاهد خواب آرم در مقایسه با شبهای گذشته که مدام پاکوبی و نارآمی داشتند. فقط ۲عدد از قناری ها اشتهای زیاد به دان خوردن خصوصا دانه هایی مثل کنجد یا هفت تخم دارن(شاهدونه ،کافشه،و کتان سیاه استفاده نمیشه و هفت تخم به مقدار یک قاشق چایخوری ۲بار در هفته). کمی پف دارن و چشمها براق نیست مثل حالت معتادی به شاهدونه و خماری ولی چرت نمیزنن. کاهش وزن دارن اما نه خیلی حاد.(مدت ۳ماه) مدفوع بخش سیاه رو داره ولی گاهاً بخش گچی و سفید غالب هست. آیا احتمال انگل و کرم داخلی وجود داره؟ یا علت دیگر. با سپاس فراوان از راهنمایی ارزشمندتان.

  3. با سلام:
   امید داریم که توانسته باشیم کمک رسان شما بوده باشیم.لازم است این را همیشه بخاطر داشته باشید مکانها نگهداری محدود با فضای کم متوانند همیشه پرمخاطره باشند و جهت جلوگیری از اتفاقات و خطرات این چنینی در فاصله های زمانی معین کلیه قسمت های محیط نگهداری را مورد نظافت کامل قرار دهید این امر در سلامتی و پیشگیری کاملا کار ساز و مفید است.یکی از علت های وزن کم نمودن در قناری ها ترکیب ناصحیح دانه ها ی هفت تخم است و بخصوص دانه گشنیز که میتواند باعث کاهش وزن در قناری ها گردد قناری ها علاقه وافری به تخم گشنیز دارند اما همین عامل طبق بررسی های ما باعث کاهش شدید وزن در قناری میگردد که لازم است به صورت کاملا محدود در جیره غذایی پرنده گنجاده شود.کتان سیاه یا همان دانه نیجر نسبت به شاهدانه ارجح تر است و اگر در حد عتدال مخصوصا در زمستان در جیره غذایی پرنده گنجانده شوند مفید میباشد.بهتر استاز هفت تخم در تغذیه پرندگان مذکور در حد خیلی کم استفاده نمایید و تغذیه دانه ای همیشگیشان را مخطوط کتان و ارزن قرار دهید تا به حد ایده ال برسنند. از دادن کاهو و خیار به قناری های خود پرهیز نمایید و بجای آن از کدو سبز,کلم بروکلی و لوبیای سبز بهر ببرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *