قناری شناسی و اشنایی بامهد ان

گزیده ای  از شناخت درباره قناری: قناری یکی از محبوب­ترین پرندگان زینتی است. صدای زیبا و دلنشین و طبیعت اجتماعی از مهمترین دلایل محبوبیت این پرنده زیبا در بین جوامع انسانی به شمار میرود علاقه مندان به پرورش این پرنده شیفته صدای دلنشین و ظاهر زیبا و آراسته آن میباشند. صدای آرامش بخش و دلنشین پرنده می تواند خستگی کار روزانه را از تن صاحبان به دور سازد. زندگی روزمره صنعتی باعث بروز تنش­های زیادی در زندگی آدمی شده و اورا از طبیعت ساده و دوست داشتنی به دور ساخته است. برای بسیاری از افراد جامعه نگهداری از یک قناری در منزل باعث بازگشت شادابی و نشاط به زندگی پرتنش صنعتی می باشد.خوشبختانه در زمینه پرورش، نگهداری و بیماری های قناری کتاب های متعددی به فارسی ترجمه و تألیف شده است و این تنوع جای بسی خوشحالی  و مسرت دارد، اما باید اذعان داشت که این کتاب ها همگی متعلق به دو تا سه دهه قبل است که هر ازچندی فقط تجدید چاپ می شوند و این در حالی است که جامعه امروزی نیازمند آخرین اطلاعات است، از این رو با توجه به پیشرفت روز افزون اطلاعات جهانی شایسته بود آخرین اطلاعات در باره این پرنده زیبا و دلنشین گردآوری و تدوین گردد و بدین گونه بود که  کتابهایی فراهم آمد وایده تألیف و تدوین آن شکل گرفت و امید است که بتوان با تألیف آن خدمتی ناچیز به علاقه مندان ارایه نمود…برای بسیاری از افراد جامعه نگهداری از یک قناری در منزل باعث بازگشت شادابی و نشاط به زندگی پرتنش صنعتی می‌باشد. آشنایی با نژادها و گونه های متنوع قناری برای بسیاری از افراد جالب و مفید می‌باشد و بسیاری از دارندگان قناری علاقه‌مند هستند که اطلاعاتی در باره نژاد قناری خود و یا سایر نژادهای قناری داشته باشند، لذا کتابهایی که در حال حاضر در کلیه فروشگاهای پرندگان یا اینترنتی موجود هست و به راحتی در دسترس تمامی اقشار جامعه بشری وجود داردکه  درباره  شناخت نژادهای قناری می‌تواند برای تمامی  گروه های سنی بسیار مفید  می باشد. فروشندگان قناری نیز تمایل دارند که قناری خود را با ذکر گونه و نژاد به مشتریان معرفی کنند، همچنین در بسیاری از باغ‌های پرندگان گونه­های متنوعی از قناری نگه­داری می‌شوند، اما این گونه‌ها بر اساس نژادی  از هم تفتیک و متمایزنشده اند که جا دارد از محققان ایرانی که در گرد اوری کتابی جامع و پربار صمیمانه تشکرد کرد زیرا تحولی شگرف را برای تمامی علاقه مندان بوجود اوردند تا تمامی گروهای سنی از ان بهر ببرند

توسعه و تکثیر و پرورش قناری در ایتالیا از جنوب به شمال و مناطق آلپ صورت گرفت . این بدان خاطر بود که پرنده میباید با شرایط آب وهوایی سردتر عادت داده میشد . زمان نسبتا طولانی اقامت در مدیترانه موجب ساده تر شدن تطابق حیوان با آب وهوای سردتر گردید . باید توجه داشت که آن زمان خانه ها در زمستان به مطبوعی و گرمی امروز نبودند . امروز با وجود شوفاژ ، نگهداری قناری در سردترین نقاط جهان ممکن است . در سال ١۶٢٢ اولینا Olina توضیح و تصویر جامعی از قناری ارایه داد . افسانه ای راجع به قناری بر سر زبانها بود که تا به امروز نقل میشود . بر اساس این افسانه کشتیهایی که از جزایر قناری به سمت اسپانیا در حرکت بودند و بارشان شامل قناری هم میشد دچار توفان میشدند . پس از چندی کشتی بادی ایی به جزیره البا Elba میرسد و قناریها در این جزیره آزاد میگردند و باسایر فینچ ها جفت میشوند .
مدارک موجود تایید میکند که قناری تنها یک ریشه داشته است :
Serinus Canarius
اما ضوابط ومدارکی نیز دال بر احتمال مخلوط شدن قناری با سایر فینچ ها بغیر از پرنده کلاهدار آتشین Spinnus Cucullatus وجود دارد , از جمله : بلبل های ساکن جزیره البا که دارای جلای بیشتری در رنگ امیزی خود میباشند ، در ان زمان هنوز در اروپای مرکزی موجود نبودند این پرنده که ریشه اش به کشورهای شمال افریقا مربوط میشود ، ظرف دویست سال گذشته به سمت شمال نیز توسعه یافت . انواع سبز – زرد انان می توانند موجب این احتمال باشند که با قناری مخلوط شده اند . این که ایا ایتالیایی ها این پرندگان را گرفته و به عنوان قناری به بازارهای جهانی عرضه نموده اند قابل اثبات نمی باشد . اما انچه ثابت شده ان است که تجارت قناری در شهر تیرول به اوج خود رسید .هنگامیکه استحراج نقره در ان شهر رو به زوال گذارد ، معدنچییان تجارت قناری را برای امرار معاش خود جایگزین ان ساختند . با وجودی که در اواخر قرن هفدهم قناری در تیرول تکثیر و پرورش یافت ، ولی در قرن هجدم به اوج و شکوفایی خود رسید .اپرای معروف فروشنده پرنده دوره گرد از این زمان ناشی میشود .

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از