سهره تغذیه نگهداری تشخیص جنسیت

سهره نر و سهره ماده شباهت نزدیکی به یکدیگر دارند با این تفاوت که رنگ قرمزحاشیه صورت درسهره های نر وسعت بیشتری داشته و از لبه عقبی چشم ها نیز فراتر می رود در حالی که در پرنده ماده رنگ قرمز صورت تا میانه های چشم می رسد . همچنین به طور کلی نوک سهره نر نسبت به نوک سهره  ماده بزرگ تر می باشد.

۱: یکی از راههای تشخیص نر یا ماده بودن سهره در سرخی دور چشم پرنده میباشد که در سهره ی نر این سرخی تا انتهای چشمش کشیده شده ولی در سهره ماده این سرخی تا ما بین چشمش کشیده شده.!

۲:سهره  نر در انتهای ما بین نوکش سبیل سیاهی دارد. ولی در ماده این سبیل قهوه ای و کمی بور است.

۳:سیاهی پشت بال سهره ی نر پر رنگ تر بوده ولی در سهره ی ماده این رنگ(سیاهی) بسیار کم رنگ تر است.!

۴:سهره های نر فقط میخوانند و سهره های ماده بسیار آهسته میخوانند.

۵:نوک سهره های نر درشت تر از سهره های ماده میباشد.

لیکن با این تفاسیر تشخیص جنسیت نر یا ماده گی سهره های کرمانی کمی مشکل تر از سهره های بروجردی می باشد.سهره های کرمانی سرخی دور سرشان در مواقع کثیری کمتر از سهره های بروجردی می یاشد و همین امر باعث فریب افراد در نر یا مادگی آن می شود.

در این موارد با دیدن پس سهره میتوان  فهمید که سهره مورد نظر نر است یا ماده.

اگر پس سهره دارای برآمدگی باشد نر است و اگر برآمدگی نداشته باشد ماده است.

نکاتی در مورد جفت زدن سهره با سهره :

۱:سهره هایی که انتخاب میکنید همسان باشد. یعنی هم از لحاظ نژاد  و هم از لحاظ اندام و هیکل مانند هم باشند

نکته: سهره ی ماده کمی کوچتر از سهره ی نر باشد بهتر است.اما نباید این تناسب فاحش باشد و  یک سهره بزرگ جثه و یک سهره بسیار کوچک جثه باشد.

۲: سعی کنید زیباترین سهره ها را که نقوششان زیباست و خوش رنگ هستند را برای جفت گیری انتخاب کنید.

۳:پس از تهیه ی سهره ها ابتدا هر کدام را جدا از هم در قفس های جداگانه قرار دهید و کمی دور از هم قرار دهید تا صدای آواز سهره نر، سهره ماده را مجذوب خود نماید.

از این رو باید ابتدا سهره ها را از هم جدا کنید که اگر در یک آن آنها را در یک قفس بگذارید با هم جنگ میکنند.

۴: وقتی که نوک و همچنین پاهای سهره تان کاملا سفید شد اوج مستی آنهاست و شما زمانی زودتر از آن باید آنها را در یک قفس بیندازید .

۵:قفسی که برای جفتگیری سهره ها انتخاب کرده اید نباید بسیار کوچک و بسیار بزرگ باشد بلکه باید متوسط باشد.

۶:باید قفس آنها را در جایی بگذارید که رفت و آمد زیاد نباشد و این کار باعث ترس آنها خواهد شد و اگر هم با یکدیگر جفت شوند به زودی تخم نخواهند کرد.

۷:قفس سهره ها در جایی قرار ندهید که بسیار گرم باشد چون سهره ها پرندگانی معتدل زیسا هستند و در گرما بسیار سریع تلف میشوند.

۸:جای قفس را به هیچ وجه عوض نکنید و همچنین در این دوره به سهره ها دست نزنید.

۹:در تغذیه  سهره ها از تمام جیره دانه ای استفاده نمایید کتان سیاه یا نیجر بهترین دانه مکمل برای سهره ها می باشد

نکته: برای کمک در استحام آنها حتما از کمی ماسه بصورت دایمی در قفس آنها باشد و همچنین از بادام خرد شده ی درختی (به اندازه ای ریز شود که سهره بتواند بخورد) استفاده کنید که بسیار کارایی دارد در نطفه ی سهره تان.

۱۰:سهره های برجردی در هر بار ۳ تا ۷ تخم میکنند که ۱۴ روز بعد تبدیل به جوجه میشوند و سهره های کرمانی ۳ تا ۵ تخم میگذارند که ۲۱ روز طول میکشد تا تبدیل به جوجه شود

نکته:با تاکید بر عدم استفاده از مولتی ویتامین انسانی برای حیوانات و پرندگان اگردسترسی  به مولتی ویتامین حیوانی ندارید از مولتی ویتامین انسانی  حداکثربه میزان دو قطره استفاده کنیدو اگر ویتامین مخصوص حیوانات است چهار قطره در آب سهره تان بریزید.

سهره ها به چه چیزهایی و چه رفتارهایی علاقه دارند

سهره ها در غذا ها بیشتر به دانه نیجرو شاهدانه علاقه دارند.

سهره به برگ ترب بسیار علاقه دارند و در روشنی رنگش تاثیر بسزایی دارد و برای دهن دار شدنش(خواندن) هم کمک های زیادی میکند وبه شماتوصیه میکنم که حداقل هفته ای ۲ الی ۳ بار برگ ترب برای سهره تان قرار دهید.

گذاشتن هویچ بصورت رنده شده یا بریده شده در کنار قفس سهره تان که در میوه ها به هویج علاقه بیشتری دارند.

هویج باعث گستردگی پهنای سرخی زیر سینه ی سهره و همچنین پر رنگ شدن سرخی در سرشان بخصوص در زمانی که سهره در تولک است و همچنین باعث تیز بین شدن دیدش میشود و بنده به شما توصیه میکنم که حتما این عمل را انجام دهید.

 ماسه و آبتنی برای سهره  مزیتهای بسیاری دارد:

۱:نه تنها سهره بلکه تمامی پرندگان برای هضم بهتر غذا از خاک.شن و ماسه استفاده میکنند

۲:سهره ها دوست دارن با ماسه بازی کنند.

۳:از نمک درون ماسه تغذیه و غذای خود را درون ماسه می اندازند و مخلوط میکنند سپس غذایشان را مجددا از درون ماسه بر میدارند و میخورند.

۴: اینکه گذاشتن کف دریا (البته خشک شده که در تمام عطاری ها موجود میباشد) در گوشه ای از قفس که هم از نمک آن تغذیه میکنند و هم برای سفید کردن نوک خود از آن استفاذه میکنند اما توصیه میگردد در  قرار دادن کف دریا زیاده روی نکنید.

۵:سهره ها بخاطر نوع تغذیه چرب و محرکشان قادر به تحمل سرما هستند و در سرما آسیبی به آنها نخواهد رسید ولی در گرما بی طاقت خواند بود و به آبتنی علاقه ی شدیدی دارند.اگر مکان پرنده شما با دمای هوای معتدل است لازم است که نوع تغذیه پرنده را به مرور زمان تغییر دهید

۶: اینکه درون قفس سهره تان حتما لیوانی جهت آبتنی کردن و بازی کردنش بگذارید حتی اگر هوا سرد باشد.

۷:سهره ها به اندازه ای به آبتنی علاقه دارند که حتی در یخبندان هم برای بازی با آب یخ را می شکنند و آبتنی میکنند.

۸: گذاشتن سنگ پا در گوشه ای از قفس که سهره برای کوتاه کردن نوکش از آن استفاده کند و هم اینکه با آن سرگرم بازی میشود.

غذای سهره ها در قفس:

سهره ها در طبیعت از بعضی حشرات و دانه ها تغذیه می کنند اما در قفس…….

غذا اصلی و لذیذ سهره ها در قفس دانه نیجر و شاهدانه می باشد که بطور حتم میتوان گفت که هیچ غذایی را بیشتر ازاین دو دانه دوست ندارند. زیرا نیجر وشاهدانه غذایی پر چرب و شاداب کننده و محرک و پروتیین دار برای سهره میباشد وهمچنین برای مست کردن سهره برای خواندن و جفت گیری بهترین غذا میباشند.

از دیگر غذاهایی که سهره ها دوست دارن تخم کافبشه میباشد که این وعده را نباید بطور دایم و مکرر برای سهره گذاشت و اصولا بهتر است ماهی ۱ بار با شاهدانه مخلوط شود و جلوی سهره گذاشته شود که به این صورت بسیار مفید خواهد بود.

نکته مهم: از دادن ارزن به سهره جدا خودداری نمایید زیرا در بیشتر سهره ها این غذا بعلت ناسازگاری با سیستم بدنش باعث مرگ سهره خواهد شد

از غذاهای دیگری که برای سهره استفاده میکنند  با توجه به تجارب و تحقیقات در این زمینه به شما توصیه میشود که به ندرت از این غذاها استفاده کنید عبارتند از:

تخم کتان..تخم گشنیز..تخم کاسنی..هفت تخم..تخم کاهو………….

چند نکته در رایطه با رام کردن سهره:

۱:تا ۲ الی ۳ ماه در کوچکترین قفس نگهداری کنید.

۲:قفس سهره باید حتما در چند ماه اول در شلوغی قرار داده شود تا بفهمد که انسان قصد آزار او را ندارد.(مثلا بر روی اپن آشپزخانه)

۳:هر روز حتی الامکان ۴۵ دقیقه با سهره بازی کنید تا زودتر رام شود.

۴:هرگز بر روی قفس سهره نکوبید که بترسد.

۵:برای تزیین قفسش از وسایل خوش رنگ استفاده کنید.

۶:اگر آفتاب سوزان نباشد قفس را ۳۰ الی ۴۰ دقیقه در آفتاب قرار دهید

۷:هرگز قفس سهره تان را در جایی که محل عبور گربه میباشد قرار ندهید چون سهره بسیار میترسد

سهره بال‌,سرخ سهره جنگلی, سهره دمگاه‌زرد ,سهره دمگاه‌سفید, سهره زرد , سهره سبز, سهره سرخ‌,پیشانی سهره سرسیاه ,سهره سیاه ,سهره سینه‌سرخ ,سهره کوهی ,سهره گلی ,سهره معمولی, سهره مغولی, سهره نوک‌بزرگ, آوازه‌خوان فنچ

اشتراک گذاری این نوشته

22
دیدگاه بگذارید

11 سوالات ارسالی
11 پاسخگویی به سوالات
0 مشترکین
 
پرسشهای پرطرفدار
پرطرفدارترین پاسخ های ارسالی
8 نویسنده دیدگاه
  مشترک شدن  
جدیدترین قدیمی ترین
به من اطلاع بده
arlo

سلام من یه جوجه سهره حدود2سال پیش خریدم اما هنوز قرص نمیخونه (میخونه ولی باصدای کوتاه )وهنوز رنگ گل صورتش نارنجیه تمام نشانه های نربودن رو داره میشه راهنمایی کنید چیکارکنم زود تر قرص کنه

علی باشوکی

باسلام خدمت اساتید محترم:
سهره هام چربی گرفتن قفسشون 33 سانتیه و فقط شاهدانه بهشون میدم. میخوام بدون اینکه قفس ها رو عوض کنم چربیشون اب بشه لطفا اگه روشی هست راهنمای کنید

علی باشوکی

باسلام.
یکی از سهره هام خیلی دهانش رو باز میکنه زیر شکمش رو هم نگاه کردم فقت اطراف مقعدش یه کم چربی دارد لطفا راهنمای کنید.

علی

با سلام. درمورد استفاده از ماسه یه جا تو سایت نوشتین استفاده نکنین اما اینجا نوشتین حتما توی قفس سهره ماسه بزارید؟

ایمان

باسلام خدمت شما .به داروخانه دام وطیور مراجعه کردم متاسفانه موفق به خرید پرو بیوتیک نشدم به دلیل آنکه بسته دو کیلویی بود ولی داکسی 100 کپسول انسانی دارم ولی در دو روز گذشته تخم کتان را عوض کردم واز نوع بومی که رنگ روشن تری دارد استفاده کردم وشن را برداشتم به دلیل آنکه در یکی از مقالات شما آنرا رد کرده بودید امروز نود درصد آبکی بودن مدفوع حل شده حال دستور چه میدهید . با تشکر

ایمان

با سلام وتشکر فراوان از شما لطفا اسم دارو وزمان وهمچنین مقدار مصرف را برایم توضیح دهید واگر نیاز به رژیم غذایی خاصی دارد راهنمایی فرمایید با تشکر

ایمان

با عرض سلام .تغذیه همیشگی تخم کتان هر روز تعداد کمی شاهدانه ویا هفت تخم یک روز در میان گشنیز یا اسفناج یا هویج که آب آن را خشک میکنم محل نگهداری داخل خانه ودر زمانی که باد نباشه آفتاب میدم و آب برای شنا کلا این سهره خیلی آب دوس داره و یه دم پیش آبخوریه یه کمی هم پراش پف داره و بالهاش ول شده پایین ولی در کل بازی میکنه و ریزه خونی هم داره از نظر مدفوع کاملا آبکی که قسمت آبکی کاملا شفاف و بی رنگه لطفا راهنمایی کنید مشکل چیه ممنونم

ایمان

با عرض سلام سهره من کاملا رام و دستیه ولی خیلی آب میخوره به شکلی که مدفوع کاملا آبکیه درصورتیکه سهره کرمانی که دارم اصلا به این صورت آب نمیخوره مشکل چیه اگه راهنمایی کنید ممنون میشم با تشکر

عباس

سلام میخوام یک جفت سهره بخرم و ازشون جوجه بگیرم .میخواستم بپرسم که توی بازار سهره های رام هم میشه پیدا کرد ؟یه سوال دیگه هم اینه که جوجه گیری از سهره راحته مثل فنچ و مرغ عشق یا سخته و بیخیالش بشم ؟یعنی اگر دو تا سهره ی نر و ماده ی رام رو همونطوری که گفتین واسه اماده شد جدا بزاریم اماده میشن یا ممکنه که اصلا اماده نشن . چون من قناری هامو همونطور که گفتین گذاشتم واسه اماده شدن ولی هر گز اماده نشدن . الان هم دیگه رفتن تو لک. لطفا زود جواب بدین ♥… ادامه مطلب »

siavash

باسلام خدمت اعضای محترم گروه
من ۲هفتس ک ی سهره بیابونی خریدم
تاالانم فقط کبوترداشتم
اطلاعات زیادی درباره سهره ندارم
چیکارکنم ک ب خوندن بیاد
نمیدونم چندسالشه
فقط میدونم نره
الان تو ایوان خونه ی میخش کردنم زیادرفت و امد نیست فضای بیرونم کم معلومه
شاهدونه و برگ ترب و هویجم بهش میدم
فقط خودش اب بازی نمیکنه خودم روش اب میباشم