دسته‌ها
سهره

تغذیه سهره,گلدین فنچ

سهره ها(گلدین فنچ) در طبیعت دارای طیف گسترده ای از تغذیه میباشند و از هرآنچه که در فصول مختلف بر حسب شرایط به وفور در دسترس باشداز آن تغذیه میکنند .این طیف غذایی در طبیعت شامل انواع گونه های حشرات,دانه ها,جوانه دانه ها,برگین سبزان خوراکی,میوه ها و برخی از خار علفی هامیباشد که میتواند تمامی منابع تغذیه ای یک پرنده آزاد را در تمامی فصول محیا سازد. اما در مورد سهره هایی که توسط آدمی و در قفس نگهداری میگردندروش تغذیه دارای فرق بسیاری است و فقط شامل یک یا چند تغذیه دانه ای و میوه ای محدود میشود .در ایران نحوه نگهداری و نوع تغذیه سهره بقدری از نظر املاح مورد نیاز بدن پرنده فقیر است که در کوتاه زمانی باعث به خطر افتادن جان پرنده میگردد که نیاز است نگهدارندگان سهره توجه ویژه ای به چگونگی نوع تغذیه سهره ها داشته باشند.یکی از اصلی ترین و عمده علتهای مرگ و میر,پر ریزی های(تولکی) طولانی مدت,وبه دفعات بیمار شدن سهره ها تغذیه غلط وفقر غذایی و املاحی میباشد که کمتر نگهدارنده ای به این امر توجه دارد.از این رو تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ این افتخار را داردتا با نگرشی نو به زیست حیوانات و پرندگان خانگی باری دگر در جهت ترویج ارائه آموزش های اصولی نوین و عام المنفعه دراین بخش به چگونگی تغذیه سهره ها بپردازد امید داریم موجبات رضایت شما را براورده نماید.

                               (سهره ها پرندگانی معتدل زیست هستند )

سهره ها طیف غذایی متنوع را بیشتر دوست دارند در صورتی که این طیف تغذیه ایی به درستی مورد ترکیب قرار گیرد در سلامت و شادابی پرنده تاثیر گذار است .در زیر بر مبنای فصول مختلف سال تغذیه مطلوب را به صورت کاملا بهینه میتوانید مورد استفاده قرار دهید.

هشدار🙁در صورتی که از یک نوع تغذیه دانه ای برای سهره استفاده مینمایید و قصد دارید نوع تغذیه را تغییردهید لازم است به مرور زمان این امر صورت گیرد تا سهره دچارشوک تغذیه ای نگردد بهترین روش آن است که بصورت روزانه تغذیه جدید در کنار تغذیه گذشته اضافه نمایید  و بر مبنای روز هرچه جلوتر میروید مقدار بیشتری  اضافه نماییدتا زمانی که فقط در جا دانه ای تغذیه جدید وجود داشته باشد بعد انجام اینکار نیاز است در هفته۲ الی۳بار از تغذیه گذشته را به مقدار محدود توسط یک ظرف  شستی تا۲ ماه در اختیار پرنده قرار دهید پس از عادت پرنده به تغذیه جدید تغذیه گذشته را به کل حذف نمایید و طبق برنامه فصل فرمول تغذیه ای را دنبال سازید)

 

تغذیه دانه ای  سهره درفصل بهار

این تغذیه یک تغذیه کاملا فرموله شده است و در فصل بهار  کاربرد دارد تمامی جوانب در این تغذیه ملاحظه گردیده است تا سهره در زمان تولید مثل و پرورش جوجه هابه بهترین نحوه جوجه های خود رااز نظر تغذیه ای پرورش دهد

دانه نیجر>>>>>>>>>>>>>>>>600گرم

دانه کتان>>>>>>>>>>>>>>>200گرم

ارزن ریز سفید>>>>>>>>>>>>>100گرم

تخم کاهو>>>>>>>>>>>>>>>>100 گرم

تخم شلغم>>>>>>>>>>>>>>>>50گرم

تخم کلم>>>>>>>>>>>>>>>>> 50 گرم

کافشه>>>>>>>>>>>>>>>>>>50 گرم

شاهدانه>>>>>>>>>>>>>>>>>50 گرم

صدف دریایی خرد شده>>>>>>>> 250 گرم

بادام زمینی خام (پوسته گرفته و خرد شده)>>>>>50 گرم

مغز تخمه افتابگردان خام(پوست کنده و نیمه خرد شده فاقد نمک)>>>>50گرم

تغذیه دانه ای  سهره درفصل تابستان

این تغذیه یک تغذیه کاملا فرموله شده است و در فصل  تابستان کاربرد دارد تمامی جوانب در این تغذیه ملاحظه گردیده است تا سهره در زمان پر ریزی(تولکی) دچار کمبود منابع تغذیه ای نگردد.

دانه نیجر>>>>>>>>>>>>>>>>500گرم

دانه کتان>>>>>>>>>>>>>>>>150گرم

دانه کلزا>>>>>>>>>>>>>>>>>100گرم

بذر کاسنی>>>>>>>>>>>>>>>>100گرم

ارزن ریز سفید>>>>>>>>>>>>>>100گرم

کافشه>>>>>>>>>>>>>>>>>>>50 گرم

دانه بزرک>>>>>>>>>>>>>>>>>50 گرم

صدف دریایی خرد شده>>>>>>>>> 200 گرم

 

تغذیه دانه ای سهره فصل پاییز و زمستان(درمحیط بسته)

این تغذیه یک تغذیه کاملا فرموله شده است و در فصل پاییز و زمستان و برای آن دسته از سهره هایی که در محیط داخل و در دمای متعادل نگهداری میشوند کاربرد دارد در صورتی که سهره در محیط داخل منزل نگهداری میگردد از این فرمول  فصل زمستان استفاده نمایید تمامی جوانب در این تغذیه ملاحظه گردیده است تا سهره دچار اختلالت دمایی داخلی منزل نگردد

دانه نیجر>>>>>>>>>>>700گرم

ارزن سفید>>>>>>>>>>100گرم

دانه کلزا>>>>>>>>>>>100 گرم

 

تغذیه دانه ای سهره فصل پاییز و زمستان(در محیط باز)

این تغذیه یک تغذیه کاملا فرموله شده است و در فصل پاییز و زمستان و برای آن دسته از سهره هایی که در محیط بیرون و در دمای خنک نگهداری میشوند کاربرد دارد در صورتی که  سهره در محیط بیرون نگهداری نمیگردد از فرمول دیگر فصل زمستان استفاده نمایید تمامی جوانب در این تغذیه ملاحظه گردیده است تا سهره در بهترین شرایط  زیستی فصل سرد را پشت سر بگذارد

دانه نیجر>>>>>>>>>>>>>>500گرم

دانه کلزا>>>>>>>>>>>>>>100 گرم

دانه کتان>>>>>>>>>>>>>>100 گرم

بادام زمینی خام (پوسته گرفته و خرد شده و فاقد نمک)>>>>>100گرم

مغز تخمه افتابگردان خام(پوست کنده و نیمه خرد شده)>>>>>>200گرم

 

هموطن عزیزو گرامی:در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید.تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما
B_R>>>2015/1/24

14 دیدگاه دربارهٔ «تغذیه سهره,گلدین فنچ»

ممنون از مطالب مفید سایت تون
بنظر حضرتعالی ارزن برای سهره مناسب ست؟؟
تنوع غذایی در فصل پاییز و زمستان برای سهره هایی که داخل منزل با دمای حدود ۲۰ درجه هستن کم نیست؟؟

با سلام:
ارزن بخاطر هضم سنگینش برای برخی پرندگان توصیه نمیشود.و توصیه میشود که به سهره ها داده نشود.نخیر این تغذیه برایشان مناسب است و کاملا تست شده میباشد.

پاسخ

سلام من یه سهره دارم زیاد سر در نمیارم از نگهداریش ، غذاش فقط شاهدونه بود که تازیگیا دارم تخم کتان هم بهش اضافه میکنم، این زمانی که همش شاهدونه میدادم پرهای صورتش همه ریخته حدود یک سالی میشه اینجوریه ، بنظرتون با اینکار (دادن تخم کتان و حذف شاهدونه) امکانش هست پرهای صورتش بیرون بیاد؟؟؟

با سلام:
رژیم تک تغذیه ایی یک روش غلط در نگهداری پرندگان است. اینکه یک نوع دانه برای تغذیه پرنده مورد استفاده قرار گیرد کاملا اشتباه و غلط است. بهتر است از دانه های ترکیبی برای تغذیه پرنده استفاده نمایید . بیاد داشته باشید دانه های جدید کم کم و به مرور زمان و ظرف دوماه به جیره غذایی پرنده اضافه گردد و در اخر تغذیه قبلی کاملا محدود شود تا پرنده ذائقه اش با دانه های جدید سازگار شود.از میوه و سبزیجات نیز در تغذیه پرندگانتان بهره ببرید.

پاسخ

سلام.من چند جفت فنچ گلدین دارم.باهمدیگه جفت شدن ولانه هم گرم کردن به اصطلاح و شبا باهم تو لانه هاشون میخابن ولی تخم نمیزارن.بیشتر از سه ماهه باهم جفت شدن.میشه راهنمایی کنین باید چیکارکنم؟ممنون از این همه اطلاعات خوب وراه گشاتون تو سایت.

سلام:
تغذیه میوه ایی مرتبی در اختیارشان بگذارید گل شور از پرنده فروشی تهیه نمایید و در اختیارشان بگذارید . دمای محیط را ثابت نگهدارید . ویتامین دهی نیز صورت گیرد. منابع کلسیمی در اختیارشان باشد . فقط سفید تخم مرغ در حد کم بدهید تا چند روز.

پاسخ

سلام
من یک جفت گلدین فنچ دارم نوک شون پوسته پوسته شده و جنس نر خیلی لاغر شده و پرهای دور نوکش هم ریخته

پرندگان شما دچار فقر بدنی و املاحی هستند. موارد تغذیه و نوع شرایط نگهداری را که برای پرندگان بکار میبرید را اعلام دارید برایتان بررسی می نماییم .

پاسخ

سلام
تغذیه شون ارزن و تخم کتان و گاهی ویتامین D با وجودیکه پیش دکتر دامپزشک بردم و قطره هایی داد و بهشون دادم ولی باز هم لاغر تر شدن و شرایط نگهداریشون توی اتاق هست با دمای اتاق در مسیر رفت و آمد همه هست. ضمنا منقارشون علیرغم کف دریا بیشتر وقت ها دفرمه و کج میشه و رشد کجی هم داره. میتونم عکسشو نو هم ارسال کنم

با سلام:
از طریق شماره همراه مندرج در سایت میتوانید به تلگرام ما متصل و مکاتبه نمایید.

پاسخ

سلام من دوجفت گلدین دارم تازه خریدم غذای مخلوط فینچ میدم بهشون ولی نمی‌دونم چه میوه و سبزی بهشون بدم سفیده تخم مرغ گذاشتم تو قفس نمیخورن لطفاً راهنمایی کنید که چه میوه های و طرز دادنشان رو که میکسش کنم یا به چه صورتی بهشون بدم ممنونم

با سلام:
تغذیه گلدین ها یک تغذیه متفاوت است. انها پرندگانی دانه خوار هستند ارایه ارزن کتان دانه نیجر کافشه به صورت ترکیبی با مقداری بالایی ارزن میتواند جیره دانه ایی مطلوبی برایشان باشد. توجه نمایید گلدین ها بیشتر به سبزیجات و مخصوصا گیاهان ریز جسته علاقه دارند. گاهی مواقع بذر چمن های ارگانیک نیز در جیره شان وجود دارد. بعلت انکه جیره میوه ایی انها متفاوت است میبایست توجه نمود به این امر. ارایه سیب گلابی میتواند مفید باشد . حتما در جیره شان از ویتامین های مخصوصا پرندگان به صورت دوره ایی استفاده نمایید.

پاسخ

سلام وقت بخیر میخواستم بدونم دونی که توسایت گذاشته شده درمورد تغذیه سهره در پابیز وزمستان در محیط باز مخلوط میشه وباید همیشه به همراهه شاهدانه درقفس باشه دراین دوفصل یا به صورت ۷تخم به صورت هفتگی داده میشه ممنون

با سلام:
در محیط باز به صورت مستمر. از استفاده هفت تخم برای پرندگانی چون سهره و قناری بعلت تبعات بیماری زا پرهیز گردد.

پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *