دسته‌ها
بیماری پرندگان

تولک رفتن پرندگان خارج از فصل زیستی

تولکی در پرندگان زینتی مانند:قناری,سهره عروس هلندی,کاسکو,ماکادو,فنچ سانان,کوتوله های فیشر ,مرغ عشق,پرندگان امازون و یا هر پرنده دیگر یک نیاز فصلی محسوب میشود و جزی غیر قابل انکار از زیست پرندگان بحساب می آید که هر پرنده ای بدان نیاز دارد.تولکی یا پریزان به پرنده این امکان را میدهد تا پس از طی یک دوره زاد و ولد در جهت حفاظت از سلامت و تداوم حیات خود اقدام به پریزی یا همان تولکی نماید و پرهای اسیب دیده خود را بازسازی نماید.عمدتا تولکی در پرندگان درفصل گرم سال و زمانی که طول روز کاملا افزایش یافته و دمای هوا به گرمترین(۳۰تا۳۶درجه) حد خود می  رسد رخ می دهد و زمانی حدود۲تا۳ماه را شامل میشود.در زمان پریزی پرنده تمام پرهایش به یکباره دچار ریزش نمی گردد بلکه به صورت قرینه و پس از تکمیل هر قسمت از بدن قسمت بعدی از بدن پرنده دچار ریزش پر می گردد,در تولکی یا پریزان پرندگان قدرت پروازی خود را از دست نمی دهند این یک قانون زیستی طبیعت آنها برای دفاع در مقابل شکارچیانمحسوب میشود. اما گاه تولکی میتواند خارج از فصل گرم نیز رخ دهددر این حالت پرنده خارج از فصل مربوط گرفتار تولک می شود. و این  موضوع را نباید بعنوان یک بیماری در پرنده تلقی کرد بلکه بروز آن در اثر عدم رعایت موارد بهداشتی و تغذیه ایی و ایجاد اختلال در شرایط زیستی پرنده میباشد.

علل پریزان یاتولکی پرندگان خارج از فصل زیستی :

۱- بی نظمی و اختلال در طریقه نگهداری پرندگان شایعترین علت در پریزان مداوم آنها میباشد. میتوان به تغییرات شدید دمای محیط نگهداری اشاره نمود.بالا بودن دمای محیط نگهداری(۳۰درجه به بالا)یکی از عمده دلایل در پریزی مستمر پرندگان میباشد.پرندگان در هر فصل نیاز به یک تعادل دمایی مناسب و ثابت دارند که کمتر نگهدارنده ای به این معقوله مهم توجه مینماید.در فصل بهار پرندگان به ثبات دمایی بین۱۸ تا۲۳ درجه نیاز دارند.با شروع فصل تابستان در جهت پریزان پرندگان نیاز به ثبات دمایی بین۳۰ تا۳۶ درجه دارند. و در جهت قطع پریزان که در ابتدای پاییز است نیاز به دمایی۱۸تا۲۰ درجه نیاز دارند که هرچه به فصل زمستان نزدیکتر میشویم میتوان دمای محیط را کاهش داد و بین۱۳تا۱۸ درجه ثابت نگاه داشت.

۲-خاموش و روشن شدن مداوم منبع روشنایی محل نگهداری پرنده و یا تابش مستقیم نور بر روی قفس پرنده در تمام طول شب و یا وجود سر و صداهای ناهنجاردرمحل نگهداری که موجب عدم خواب پرنده (خواب زدگی) میگردد علت دیگر ی از اختلال پریزان خارج فصل است.پرندگان در طول شبانه روز نیاز به زمان استراحتی بین۱۰ تا۱۲ ساعت را دارند. عدم رعایت این مسئله در ساعت زیستی پرنده تاثیر میگذارد و باعث مختل شدن غریضه فصلی در پرندگان میگردد. تابش بیش از حد نور بالای ۱۴ ساعت در روز باعث میگردد تا پرنده به ریزش پر دچار گردد .نور دهی بالای ۱۴ ساعت فقط در فصل گرم برای پرندگان مفید است که موجب میگردد پرنده به درک تولکی فصلی برسد نور یک ساعت طبیعی و تشیخصی برای پرنده تلقی میگردد در فصول دیگر باید نور دهی کمتر از این میزان باشد در فصول سرد نور دهی باید بین۹تا۱۰ ساعت باشد و در فصل بهار بین۱۱ تا۱۲ ساعت در طول روزکه در زمان زاد ولد نور دهی باید در ۱۲ ساعت ثابت بماند.

۳-  تغذیه نامناسب و فاقد مواد پروتئینی و فیبری و مواد معدنی در جیره غذایی پرنده میتواند باعث اختلال  مرحله به مرحله دراعضای بدنی پرنده گردد فقر در جیره غذایی باعث  میگرددتا پرنده دچار ضعف جسمانی گردد که این امر در ابتدا باعث ریزش پر و در اخر موجب ضعف در سیستم ایمنی پرنده ودر اخر موجب مرگ پرنده میگردد.بیشتر پرندگانی که با فقر منابع معدنی و املاحی دچار هستند دچار تاسی سر و نواحی گردن و در ناحیه زیر جناق سینه ای میگردند.رژیم های تغذیه ای غلط ویکنواخت, ارائه رژیم غذایی غنی و یکنواخت در طول سال و عدم رعایت تعادل تغذیه ای و ویتامینی در جیره پرندگان میتواند تاثیر زیادی در پریزی مستمر پرنده بگذارد که بهتر است در هر فصل ارائه هر نوع تغذیه به پرنده با برنامه ریزی کامل صورت پذیرد.ارائه تغذیه غنی در بهار و فصل تولید مثل,ارائه تغذیه متعادل همراه با پروتئین و امینه اسید ها  در فصل تابستان,و ارائه جیره ای پر کالری دانه ای اما فقیر در فصول سرد میتواند یک برنامه اصولی برای تغذیه شان باشد. ارائه ویتامن های پیش نیاز (ویتامین سه گانه)و همچنین مکمل های مولتی ویتامینی هفته ای یکبار ودر طول کل سال پرنده را در ایدال ترین شرایط سلامتی نگه میدارد.

۴- علت دیگر ابتلای پرندگان به تولک بی موقع ابتلای پرنده به عارضه کنه است.کنه شپشک پس از حمله به جسم پرنده باعث ریزش پر در ناحیه سر و گردن و نواحی پشتی پرنده می گردند و در صورت مبارزه بموقع میتوان پرنده را از گزند آنها در امان نگه داشت. تشخیص کنه و شپشک با ذره بین به راحتی میسر است که میبایست در زمانهایی که پرنده خارج  از فصل دچار پریزی میگردد اول به این امر توجه نمود تا سایر موارد.کنه و شپشک ها بر اثر عدم نظافت  و برخی پارامترهای دیگر بوجود میاید رعایت بهداشت و نظافت مستمر تجهیزات قفس میتواند روش پیشگیرانه خوبی برای این امر باشد.

نکته: استحمام دهی پرندگان در تمام طول سال و مخصوصا در فصل پریزان یک نیازبرای آنها میباشدونباید نسبت به آن بی توجهی نمود. استحمام دهی  پرندگان بر مبنای زیستشان در سلامت آنها نقش بسزایی دارد و درجلوگیری از پریزی های مستمر و الودگی های پر جلوگیری بعمل میاورد.

هموطن عزیزو گرامی:در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید.تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما

20 دیدگاه دربارهٔ «تولک رفتن پرندگان خارج از فصل زیستی»

سلام من یه قناری ماده دارم که رفته تو لک پر های ریزش ریخته ولی دمش داره کامل در میاد.سوالم اینه که همین قناری تحرک خیلی کمی داره و اصلا تا نترسونیش نمیپره و بگم که اصلا پف نداره و مریض نیس.میخواستم بدونم که این تحرک کم طبیعیه یا خیر.خیلی ممنون از سایت خوبتون.

با سلام:
در زمان تولکی و پر ریزان پرندگان بیشتر در یک محل ساکن مینشیند و تحرک چندانی ندارند . این بدان معناست انها انرژی مورد نیاز این مقطع زیستی را از این طریق تامین میکنند. بهتر است کمتر به پرنده استرس وارد سازید در این مقطع زیستی پرندگان نسبت به بیماری ها اسیب پذیر تر هستند.

پاسخ

با سلام و تشكر از مطالب خوب و مفيد سايتتون و تشكر از پاسخگويي و دقت نظر شما
ده روز پيش يه پر از قناريم كف قفس افتاده بود كه بلند بود ، امروز دوتا عين همون پر بلند كف قفسش ديدم و نگران شدم، ميشه علتش رو بگين؟متشكرم

درود:
پرنده شما در حال پریزی یا همان تولکی فصلی میباشد. جای نگرانی نیست این امر قرینه رخ میدهد و مشکلی ندارد پرهای جدید رشد خواهد نمود.

پاسخ

با سلا خدمت شما
من یک جفت مرغ عشق دارم که دو روزه پر های ان ها میریزد
اول پر های مرغ عشق ماده و الان هم پر های مرغ عشق نر
نمیدونم خودشون میکنن یا خود به خود میریزه نگرانم
ممنون اگه کمکم کنین🙏

پریزی در این مقطع سال امری عادی است. توجه نمایید اگر محیط نگهداریشان گرم است کاملا عادی تلقی میشود و جای هیچ نگرانی نخواهد بود . فقط تغذیه خوب برایشان محیا سازید و بگذارید بدونه استرس این مقطع را پشت سر بگذارند. قرار دهی وان ابتنی نیز برایشان هر چند روز یکبار مفید خواهد بود.

پاسخ

سلام
من یه جوجه مرغ عشق چهار ماهه دارم
که تا الان پرهای قسمت دم و بال هاش در نیومده و قادر به پرواز کردن نیس
تغذیش ارزن و تخم کتانه و گاهی هم میوه و هفت تخم بهش میدم
منتها پرهای جدید که میخوان در بیان انگار خون توی پرهارو با نوکش میکشه
چون چند بار دیدم پراش یکم خونیه و پرای جدید خیلی بی کیفیت و خشک هستند و میریزن به سرعت
علتش چی میتونه باشه؟
از لحاظ رفتاری کاملا سالم و سرحاله

گاهی نقص ژنتیکی عامل این امر است. و گاهی کمبود ویتامین ها و مینرال های مورد نیاز. بتر است برایش اب برای ابتنی بگذارید و روزانه یک قطره ویتامین مخصوص پرندگان در جا ابیش بی افزایید. توجه نمایید روند درمان تا1 ماه حتی بیشتر نیاز است.

پاسخ

سلام مرغ عشق ماده من خیلی تو لکه همش خوابش میاد خودشو میخارونه نره خوبه ماده خیلی خودشو میخارونه پرهای دور چشمش داره خالی میشه دیروز یه سر تو لونه هم رفت چه باید بکنم

بلحاظ بررسی دقیقتر لطف بفرمایید از طریق شماره مندرج در سایت به تلگرام یا واتساپ ما پیغام دهید تا همکارانمان برایتان بررسی نمایند

پاسخ

پرنده شما دچار تولکی نمی باشد احتمال وجود کنه یا بیماری خاص وجود دارد باید بررسی شود.علایم پرنده شما هیچ شباهتی به تولکی ندارد.

پاسخ

سلام مرغ عشق م پر هاش میرزه جاش پر جدید رشد نمیکنه زیر گلوش با روی کتفش ریخته الانم ریزش پرها بیشتر شده مشکلش چیه؟

محیط نگهداری؟نوع تغذیه و ویتامین و داروهایی که مورد استفاده قرار میدهید را ارسال دارید برایتان بررسی خواهیم نمود. تجهیزات قفس پرنده خود را شستشو دهید.

پاسخ

تغذیه ارزن کتان تخم مرغ سبزی(جعفری.تره) هویج
مولتی ویتامین بچه
محیط دما 25تا30 درجه
وسایل چیز خاصی ندارن
گفتن انگل زیر پوستی داره یه ضد انگل کلینز گرفتم براشون

با سلام:
این مواردرا پیش ببرید.
انگل های زیر پوستی دارای حالتی متفاوت از این امر هستند.بهتر است تغذیه ونگهداریتان را تغییر دهید . از دادن تره پرهیز نمایید.تخم مرغ بیش از حد ندهید. ویتامین به همراه مینرال و با ترکیبات ویتامین های گروه ب تهیه نمایید و هر دو هفته یکبار به مدت4 روز در یک جا ابی یک قطره از این نوع ویتامینی را به پرندگان خود بدهید.استفاده از ویتامینی که فرمودید مورد و ممنوعیت مصرف دارد. برای استفاده از ویتامین های انسانی نیاز به دوز خاصی از مصرف است در غیر اینصورت پرندگان شما دچار مسمومیت و واکنشات اینچنینی میشوند.بهتر است میزان مصرف ویتامین بچه ایی که استفاده مینمودید را برایمان ارسال دارید تا برایتان تدابیر مصرفی خاص الزام نماییم.

پاسخ

سلام
چه نوع ویتامینی بهشون بدم که به صرفه باشه
13قطره مولتی ویتامین بچه هر روز به مدت 10 روز استفاده کردم
پرنده از فروشنده گرفتم گفتن تو لکه درست میشه قصدم از خریدش بخاطر رنگ خاصش بود
ممنون از راهنماییتون

با سلام:
میزان استفاده شما از ویتامین با دوز انسانی بیش از حد مجاز بوده است. این اموزش مصرف کاملا غلط بوده و هر فردی انرا اموزش داده فاقد مهارت است.میزان استفاده از ویتامین نوزاد یک قطره در 300 سی سی اب است نه این حجم که شما استفاده نمودید این تاثیر بدی بر پرنده دارد. بهتر است از میوه و سبزیجات استفاده نماییید و پرنده را در محیط ارام و ساکتی نگهداری نمایید تا نتیجه بهتری بگیرید.

علل زیادی دارد؟باید موارد تغذیه و روش نگهداریتان را توضیح دهیید تا برایتان بررسی نماییم.

پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *