بیماری پرندگان

علائم بروز بیماری در پرندگان خانگی با بررسی مدفوع

با دقت مشاهده کردن و دانستن رفتارهای عادی و طبیعی پرنده شما، راه بسیار مناسبی برای شناسایی و کنترل بیماری های محتمل در پرندگان است. یک نگهدارنده ی آگاه، با بروز اولین علائم در شروع بیماری، متوجه تغییراتی در رفتار و حالات پرنده می شود. لیست زیر شامل بعضی از تغییرات مهمی است که باید به آنها توجه کرد :
1دفع غیر عادی مدفوع

2کم صحبت کردن یا کم تر سر و صدا کردن
3تغییر در خصوصیات رفتاری و شخصیتی (نداشتن حالت ها و تحرک سابق)
4پف کردن
5یخ کردن پاها
6ادرار و مدفوع غیر عادی
توضیح مترجم : همانطور که می دانید پرندگان مثانه ندارند و ادرار و مدفوع همراه با هم دفع می شود . که بخش تیره تر مدفوع ،بخش سفید گچی اورات و بخش شفاف و مایع، ادرار است .حال، لطفا به ادامه توجه فرمایید :
دفع مدفوع پرنده، اطلاعات ارزشمندی را درباره ی سلامتی پرنده، در اختیار یک نگهدارنده ی هوشیار قرار می دهد و شاخص مناسبی برای سنجش سلامت پرنده است.
بر اثر تجربه، شما می توانید با مشاهده ی تغییرات ایجاد شده در دفع مدفوع پرنده ی خود، به سادگی سلامتی پرنده را مورد نظارت قرار دهید . تشخیص سریع هرگونه تغییراتی در مدفوع پرنده، به شما این امکان را می دهد که بتوانید با اجرای یک برنامه ی بهبودی سریع، از سلامت پرنده ی خود محافظت کنید.
بنابراین در صورت مشاهده ی تغییر در دفع پرنده ی خود، سریعا با یک دامپزشک متخصص پرندگان مشورت کنید.
مشخصه های دفع مدفوع غیر عادی پرنده :
افزایش اندازه .تغییر رنگ به سبز ها؛ از خاکی تا سبز مایل به زرد. (توضیح مترجم : این تغببر رنگ در صورتی نشانه ی مشکل است که بستگی به میوه یا سبزیجات خاصی که در ساعات اخیر خورده نداشته باشد و البته دفع مدفوع طوطی هایی که دانه می خورند ممکن است غالبا سبز جنگلی باشد؛ پس باید به دنبال تغییرات رنگ باشید و روزانه قوام و رنگ دفع مدفوع پرنده خود را چک کنید.)
اغلب آبکی است و یا اطراف آن آبکی است.بو می دهد .
مشخصه های دفع طبیعی پرنده :دفع کوچک است و دارای بخش سفید رنگ (اورات) در کنار آن است .
توضیح مترجم : منظور این است که ادرار و مدفوع مرز مشخص دارد و قابل تشخیص است و حالت ترکیب شده و بد شکل ندارد .
دفع معمولا با “کرک پر” های چسبیده به آن همراه است و این طبیعی است.• در اطراف آن نشانه ای از خیسی یا آبکی بودن بیش از حد نیست.• بویی ندارد.
ویژگی های بالا، نشانه های دفع مدفوع یک پرنده ی سالم هستند. صبح ها قبل از هر چیز باید به مدفوع پرنده در کف قفس توجه شود . ظاهر مدفوع به دلایل مختلف من جمله غذاهایی که به پرنده داده می شود و میزان رطوبت هوا، ممکن است روزانه تغییر کند
تغییر در رنگ ، غلظت (شل بودن یا …) و بودار بودن مدفوع پرنده، باید با دقت بررسی شود (به کمک دامپزشک). تغییرات رنگ در مدفوع پرندگان خانگی که به آنها مخلوطی از دانه های خشک داده می شود، غیر طبیعی به حساب می آید. پرندگانی که خوراکی های نرم یا سبزی و میوه ها را مصرف می کنند ، ممکن است برای مدت کوتاهی (منظور چند ساعت است) ، دفعشان بزرگ ، سبز رنگ و آبکی بشود . (لطفا دقت کنید ! برای چند ساعت نه یک یا چند روز کامل.)به هر حال با مشاهده ی هر گونه علائم غیر طبیعی ،بهترین کار مراجعه ی سریع به دامپزشک متخصص پرندگان در همان روز است نه چند روز بعد !

کاربران گرامی:احترام به حقوق شهروندی در همه جا نشانه شخصیت والای شما وعاملی برترویج فرهنگ سازی صحیح خواهدبود
طبق وظیفه ذاتی وهمچنین رعایت محفوظ بودن اصلیت مطلب برای نویسنده و مترجمین در سایت تخصصی6019وبنا به درخواست مترجم متن هرگونه کپی برداری از این مطلب بدونه ذکر نام و منبع ایشان با مندرجات زیر جایز نیست
منبع : (Dr. Rob Marshall ,B.V.Sc , M.A.C.V.Sc. (Avian Healthمترجم : مجید ابن النصیر، دانشجوی دکترای عمومی دامپزشکی، دانشگاه تهرانhttp://avian-vet.blogfa.com