بیماری پرندگان

عفونت کانديدا در پرندگان

کانديدا چيست؟ کانديدا آلبيکنس قارچی فرصت طلب مشترک زيست محيطي میباشدو غالب بر دستگاه گوارش پرندگان تاثیر گذار است. شایع ترین علت “خوراکی یامحصول ترش” و يا عفونت بر اثر(نشستن میوه ها و محصولات) است، که در پرندگان جوان قابلیت نمود بیشتری دارد. در پرندگان بزرگسال، آب،محيط آلوده و فرمولهای دست ساز تغذيه باعث میشوند بیماری قابلیت رویت بیشتری داشته باشد. برخي از افراد نگهدارنده ممکن است کانديدا را تجربه کرده باشند. وآن را به عنوان يک عفونت قارچي يا برفک بشناسند. کانديدا مي تواند يکی از علل اوليه يا ثانويه عفونت در طیف محصولات گیاهی و غذایی باشد. کانديدا، در گروه هاي کوچک، معمولا ساکن طبيعي دستگاه گوارش پرنده در نظر گرفته میشوند. اختلال يا عدم تعادل ساير جمعيت هاي طبيعي باکتريايي در دستگاه گوارش ممکن است به رشد بيش از حد کانديدا منجر شود. قند بيش از حد و يا کربوهيدرات ها در رژيم غذايي ممکن است به رشد بيش از حد کانديدا کمک کند. اغلب، بيماري هاي ديگر که سيستم ايمني بدنی پرنده را باخطر مواجه میسازندمي توانند يک پرنده را به عفونت ثانويه کانديدا مستعدتر نمایند. استفاده از استروئيد، استفاده از آنتي بيوتيک در دراز مدت، استرس بيش از حد، پرورش ضعيف و عدم بهداشت مناسب ،سایر عفونت هاي ويروسي و عفونت هاي مزمن مي تواند موجب مهار سيستم ايمني بدن پرنده گردند.
“باید بدانید، غالبابيماري هاي ديگری که باعث تضعیف سيستم ايمني بدن پرنده میشوندو سلامت پرنده را دچاره مخاطره مینمایند مي تواندعامل مهمی باشند تا يک پرنده به عفونت ثانويه کانديدا دچار گردد.”
در مراحل پيشرفته ، کانديدا مي تواند بدن يک پرنده را تحت تاثير حملات سيستميک قرار دهد، اما اينگونه موارد بسیار نادر است. عفونت سيستميک، در خون وبرخي اعضاء بدن و مغز استخوان قابل يافت و تشخیص است
چگونه میتواند فهمید پرنده دچار کانديدا شده است؟
علائم باليني معمول شامل افسردگي، نا منظمی پرها( fluffed) ,بي اشتهايي، استفراغ(باز پس دادن تغذیه از دهان) و يا نارسايي های بالینی عنوان نمود، تخلیه مدفوع با تاخير و زمان زیاد، مدفوع با حالت بزرگ و پهن با متخلخل از تمامی شکلیت مدفوع های بیماری گونه که میتواند تاثیر گذار در تشخیص تلقی گردند . يک دامپزشک با سابقه کامل شناخت به پرندگان ، در ابتدا امر وزن بدن و معاينه فيزيکي را شروع مینماید. از آنجا که علائم باليني توصيف شده در موردعفونت کاندیدا بابسياري از بيماري هاي مختلف و خاص دارای شکلیتی مشترک هستند ، دامپزشک مربوطه به احتمال زياد توصيه بريک سري از تست هاي تشخيصي خاص مینماید.
چه آزمايشاتي برای تشخیص کاندیدا انجام مي شود؟
کانديدا با قارچ و با سيتولوژي در يک نمونه خاص رنگی از هر دو نوع و يا مدفوع تشخيص داده ميشود. از آنجا که حالت مخمر در زمان عارضه در گسترش است یک تغذيه فرمولاسيونه، درکشت قارچ هاي خاص براي تمايز توصيه مي شود.از انجا که مخمرو کانديدا مي توانند شبيه با لکه سيتولوژي باشند. کيفيت نمونه بسيار مهم است. اگر يک نمونه منفي است، ممکن است که نمونه هاي عميق تر و يا تراشه بافت مورد نياز باشد.
(مخمر و کانديدا مي تواند شبيه با لکه سيتولوژي باشد.)
از انجا که خیلی موارد ممکن است در بروز کاندیدا به صورت واحد مشترک باشند لزوم بررسی اولیه برخی بیماری های دیگر نیز مورد اهمیت است، نیاز است تا تست هاي گوناگون مورد استفاده قرار گیرند.اینگونه میتوان در امر تشخیص و عاملیت عارضه در کوتاه ترین زمان پی برد. تشخيص زودهنگام منجر به حل و فصل سريع تر خواهد شد.
ایا کاندیدا قابلیت درمان و پیشگیری دارد؟
بله، به محض تشخيص کانديدا با داروهاي ضد قارچ تحت نظر پزشک دامپزشک درمان مي شود. تعدادي از داروهاي مختلف برای کاندیدا وجود دارد. علاوه بر درمان کانديدا، بسيار مهم است که شرایط و تدابیر خاصی را از نظر نظافتی و بهداشتی و دور سازی همه عوامل مستعد کننده و يا بيماري زا همواره رعایت گردد. بهداشت خوب، ایجادمحيط تميز با تهویه مناسب، مواد غذايي تازه و تمیز در سلامت پرنده شما تاثییر گذار خواهد بود و کمک میکند تا پرنده دلبتاتان از گزند عوارض بیماری زا به دور باشد
مهم است بدانید:در طول درمان رعایت کامل تدابیر بهداشتی و دارویی زیر نظر دکتر دامپزشک بهترین و موتر ترین راهکار دراین طیف بیماری ها تلقی میگردد.
تذکر:در راستای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی و تمامی گونه های جانوری از رها سازی هرگونه حیوانات بیمار در طبیعت ازاد به شدت پرهیز نمایید,در صورتی که قادر به نگهداری و درمان نیستید میتوانید با اداره محیط زیست تماس حاصل نموده تا اقدامات لازم از این طریق بدونه هیچ چشم داشتی اتخاذ گردد.
هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)
نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما