عفونت کاندیدا در پرندگان

کاندیدا چیست؟ کاندیدا آلبیکنس قارچی فرصت طلب مشترک زیست محیطی میباشدو غالب بر دستگاه گوارش پرندگان تاثیر گذار است. شایع ترین علت “خوراکی یامحصول ترش” و یا عفونت بر اثر(نشستن میوه ها و محصولات) است، که در پرندگان جوان قابلیت نمود بیشتری دارد. در پرندگان بزرگسال، آب،محیط آلوده و فرمولهای دست ساز تغذیه باعث میشوند بیماری قابلیت رویت بیشتری داشته باشد. برخی از افراد نگهدارنده ممکن است کاندیدا را تجربه کرده باشند. وآن را  به عنوان یک عفونت قارچی یا برفک بشناسند. کاندیدا می تواند یکی از علل اولیه یا ثانویه عفونت در طیف محصولات گیاهی و غذایی باشد. کاندیدا، در گروه های کوچک، معمولا ساکن طبیعی دستگاه گوارش پرنده در نظر گرفته میشوند. اختلال یا عدم تعادل سایر جمعیت های طبیعی باکتریایی در دستگاه گوارش ممکن است به رشد بیش از حد کاندیدا منجر شود. قند بیش از حد و یا کربوهیدرات ها در رژیم غذایی ممکن است به رشد بیش از حد کاندیدا کمک کند. اغلب، بیماری های دیگر که سیستم ایمنی بدنی پرنده را باخطر مواجه میسازندمی توانند یک  پرنده را به عفونت ثانویه کاندیدا مستعدتر نمایند. استفاده از استروئید، استفاده از آنتی بیوتیک در دراز مدت، استرس بیش از حد، پرورش ضعیف و عدم بهداشت مناسب ،سایر  عفونت های ویروسی و عفونت های مزمن می تواند موجب مهار سیستم ایمنی بدن پرنده گردند.

باید بدانید، غالبابیماری های دیگری که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن پرنده  میشوندو سلامت پرنده را دچاره مخاطره مینمایند می تواندعامل مهمی باشند تا یک پرنده به عفونت ثانویه کاندیدا دچار گردد.

در مراحل پیشرفته ، کاندیدا می تواند بدن یک پرنده را تحت تاثیر حملات سیستمیک قرار دهد، اما اینگونه موارد بسیار نادر است.  عفونت سیستمیک، در خون وبرخی اعضاء بدن و مغز استخوان قابل یافت و تشخیص است

چگونه میتواند فهمید پرنده دچار کاندیدا شده است؟

علائم بالینی معمول شامل افسردگی، نا منظمی پرها( fluffed) ,بی اشتهایی، استفراغ(باز پس دادن تغذیه از دهان) و یا نارسایی های بالینی عنوان نمود، تخلیه مدفوع با تاخیر و زمان زیاد، مدفوع با حالت بزرگ و پهن با متخلخل از تمامی شکلیت مدفوع های بیماری گونه که میتواند تاثیر گذار در تشخیص تلقی گردند . یک دامپزشک با سابقه کامل شناخت به پرندگان ، در ابتدا امر وزن بدن و معاینه فیزیکی را شروع مینماید. از آنجا که علائم بالینی توصیف شده در موردعفونت  کاندیدا بابسیاری از بیماری های مختلف و خاص دارای شکلیتی مشترک هستند ، دامپزشک مربوطه  به احتمال زیاد توصیه بریک سری از تست های تشخیصی  خاص مینماید.

چه آزمایشاتی برای تشخیص کاندیدا انجام می شود؟

کاندیدا با قارچ و  با سیتولوژی در یک نمونه خاص رنگی از هر دو نوع و یا مدفوع تشخیص داده میشود. از آنجا که حالت مخمر  در زمان عارضه در گسترش است  یک تغذیه فرمولاسیونه، درکشت قارچ های خاص برای تمایز توصیه می شود.از انجا که مخمرو کاندیدا می توانند شبیه با لکه سیتولوژی باشند. کیفیت نمونه بسیار مهم است. اگر یک نمونه منفی است، ممکن است که نمونه های عمیق تر و یا تراشه بافت مورد نیاز باشد.

(مخمر و کاندیدا می تواند شبیه با لکه سیتولوژی باشد.)

از انجا که  خیلی موارد ممکن است در بروز کاندیدا به صورت واحد مشترک باشند لزوم بررسی اولیه برخی بیماری های دیگر نیز مورد اهمیت است، نیاز است تا تست های گوناگون مورد استفاده قرار گیرند.اینگونه میتوان در امر تشخیص و عاملیت عارضه در کوتاه ترین زمان پی برد. تشخیص زودهنگام منجر به حل و فصل سریع تر خواهد شد.

ایا کاندیدا قابلیت درمان و پیشگیری  دارد؟

بله، به محض تشخیص کاندیدا با داروهای ضد قارچ  تحت نظر پزشک دامپزشک درمان می شود. تعدادی از داروهای مختلف برای کاندیدا  وجود دارد. علاوه بر درمان کاندیدا، بسیار مهم است که شرایط و تدابیر خاصی را از نظر نظافتی و بهداشتی و دور سازی همه عوامل مستعد کننده و یا بیماری  زا  همواره رعایت گردد. بهداشت خوب، ایجادمحیط تمیز با تهویه مناسب، مواد غذایی تازه و تمیز در سلامت پرنده شما تاثییر گذار خواهد بود و کمک میکند تا پرنده دلبتاتان از گزند عوارض بیماری زا به دور باشد

مهم است بدانید:در طول درمان رعایت کامل تدابیر بهداشتی و دارویی زیر نظر دکتر دامپزشک بهترین  و موتر ترین راهکار دراین  طیف بیماری ها تلقی میگردد.

تذکر:در راستای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی و تمامی گونه های جانوری  از رها سازی هرگونه  حیوانات  بیمار  در طبیعت ازاد به شدت پرهیز نمایید,در صورتی که قادر به نگهداری و درمان نیستید میتوانید با اداره محیط زیست  تماس حاصل نموده تا اقدامات لازم از این طریق بدونه هیچ چشم داشتی اتخاذ گردد.

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما

 

اشتراک گذاری این نوشته

4
دیدگاه بگذارید

avatar
2 مجموع نظرات
2 پاسخهای دریافتی
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش نشان داد
پرطرفدارترین موضوع نظر
3 پاسخ مدیر
6019 Teamحسینmoh6019حمید پاسخ های قبلی مدیر
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشتر رای دادند
اطلاع از
حسین
میهمان
حسین

سلام.برای درمان قطعی قارچ کاندیدیا از چه داروهای موثری میتوان استفاده کرد

حمید
میهمان
حمید

سلام
با توجه به اینکه سیر دارای ترکیبات بسیار قوی ضد قارچ است آیا میشود با استفاده از عصاره سیر بیماری کاندیدا را درمان کرد؟