دسته‌ها
بیماری پرندگان

تومور – Xanthomas در پرندگان زینتی و طوطی سانان

Xanthomas چیست؟(گزانتومم)لکه هایی زرد رنگ وغیر منظمی میباشند که در زیر پوست پرندگان پس از دچار شدن به عارضه نمود پیدا مینمایند. Xanthomas به شکل توده گسسته یا منتشرشده درمناطق ضخیم پوست پرندگان آشکار میشود وبه رنگ زرد,نارنجی و در برخی مواردکم رنگ تر ظاهر میشود .Xanthomas ازتجمع چربی و رسوب کلسترول های مضر در عروق بوجود می آید.که میتواند باعث بروز  علائم دردی  در نواحی قفسه سینه  پرنده( دردی بین گردن و ناحیه فوقانی شکم  )، درد شدید در ناحیه شکم پرنده (  بین قفسه سینه تا کشاله ران که شباهت نزدیکی یه علائم پانکراتیت دارد بزرگی کبد و طحال) گردد. طوطی سانان و مرغ عشق ها جز مستعدترین دسته پرندگان هستند که به این عارضه دچار میگردند. (گزارشات و مشاهدات اماری بالایی از Xanthomasدر جنسیت پرندگان ماده نشان می دهد پرندگان ماده درصد ابطلاع بیشتری نسبت به جنسیت نر پرندگان دارند ).

زمینه ژنتیکی، رژیم غذایی با درصدچربی بالا و یا کلسترول بالا و تروما ( تروما:به معنی آسیبی است که بر اثر وارد شدن ضربه به بدن وارد میشود)ممکن است  به شکل گیری این عارضه منجر شود.

کدام نواحی بدنی پرندگان دچار عارضه Xanthomas میشود؟

این عارضه در قسمت بال، منطقه سینه و ناحیه شکم وتحتانی شکمی پرنده ( بین پاها و در اطراف مخرج مدفوعی) شکل گیری بیشتری دارد. این عارضه غالبا بصورت  متمرکز مهاجم و مخرب میباشد. قسمت های دچار شده به عارضه دارای  بافتی ارتشاحی ضعیف یا شکننده هستند و می توانند به راحتی آسیب دیده و یا زخم گردند، مخصوصا که این قابلیت را دارا می باشد که  بیش از حد معمول زیادو بزرگتر گردند. پرندگان گاهی اوقات با چیدن  محل تومور باعث  گسترش و وخامت عارضه میگردند. علت xanthomas در حال حاضر ناشناخته است. زمینه ژنتیکی، رژیم غذایی چربی بالا و یا کلسترول بالا و تروما ممکن است عاملی به شکل گیری آن گردد.

آیا درمانی برای Xanthomas وجود دارد؟

 برخی از پرندگان به رژیم درمانی تغذیه ای پاسخ مثبت داده اند و باعث بهبود عارضه گردیده است. پرندگان دچار شده به عارضه دارای یک تغذیه غلط باچربی بالا مکمل از تغذیه های دست ساز و تمامی بذر ها هستند از این رونیاز است تغذیه را به مرور و طبق یک برنامه مناسب به یک رژیم غذایی متعادل رساند (پلت های تجاری فرموله شده + میوه ها و سبزیجات) به همراه مصرف مکمل های ویتامینه و ویتامین پیش ساز میتواند تا حدود زیادی در درمان مفید واقع گردند. اگر لکههای زرد غیر منظم در زیر پوست همچنان بزرگ میشود و یا دارای زخم، خونریزی، آلودگی و دردناک است و باعث ایجاد اختلال در زیست پرنده گردیده است جراحی مورد نیاز است. اگر  لکه جرمی شکل(برجستگی کاملا نمایان) است و درمان نشود، ممکن است بیش از حد  بزرگ گردد وحرکات پرنده را مختل سازد.در صورت عدم درمان ممکن است,پرنده مستعد ابتلا به حملات ناگهانی خونریزی گردد. خونریزی در این عارضه میتواند باعث مرگ ناگهانی پرنده گردد.

هدف از عمل جراحی حذف کامل لکههای زرد غیر منظم در زیر پوست و هر گونه غده های چربی مشکوک است این امر  میتواند باعث جلوگیری از زخمی شدن محل تومورتوسط  پرنده گردد.  در صورتی که عارضه  تروما  باشد کمتر احتمال دارد که تبدیل به تومورشود. گاهی اوقات بعلت منتشر شدن بافت در مناطق اطراف پوست جراحی ممکن است ناقص صورت پذیرد,که میتواند باعث  عود دوباره عارضه وجرمی شکل شدنش گردد. در برخی از موارد، وجود لکههای زرد غیر منظم در زیر پوست آنقدر بزرگ است که نمیتوان آن را  از روی پوست حذف نمود که این امر بستگی به محل تومور وزخم جراحی  دارد. در برخی موارد امکان دارد نخ بخیه از پوست جدا گردد و بصورت ناقص بخیه ها صورت بگیرد این امر نشان از بافت ضعیف و نازک محل جراحی است . در برخی مواردتنها راه برای حذف وجود لکههای زرد غیر منظم در زیر پوست و قسمت نوک بال قطع عضو میباشد.نگهدارنده محترم بعلت نوع عارضه قبل از هر اقدامی نیاز است جهت کسب راهنمایی  بیشتر با یک یا چند دامپزشک متخصص در امر پرندگان  مشورت نمایید و از انجام هرگونه درمان خود سرانه به شدت دوری جویید.

رعایت این موارد تحت نظر دامپزشک مربوطه میتواند در درمان و مهار بیماری مفید واقع گردد؟

۱مصرف دانه افتاب گردان وکنجد در حد اعتدال میتواند به عنوان  یک منبع چربی  مفید مورداستفاده قرار گیرد
۲فیبرها مانع از جذب کلسترول می شوند وکلسترول را کاهش می دهند.منابع فیبری را در تغذیه پرنده جایگزین نمایید
۳ویتامین C، ویتامین E، بتاکاروتن ها چربی مضر را تا حدود زیادی کاهش میدهند.

۴امگا ۳ (  کلزا، مغز گردو ) باعث کاهش تری گلیسرید ها می شود و به باز شدن عروق کمک می نماید.

۵ مقدار کم گردودر درمان مفید  است.

۶تغذیه پرنده در زمان شب میبایست زودتر  انجام صورت بپذیرد .

۷روزانه نیم ساعت پرنده را مجبور به پرواز و تحرک در محطی امن و ایمن نمایید

۸مصرف نا محدود میوه و سبزیجات مفید را در جیره روزانه پرنده بگنجانید

۹در حد اعتدال خیار را همراه با پوست دراختیار پرنده قرار دهید مفید است

۱۰. تغذیه های با چربی بالا را بطور کل از برنامه غذایی پرنده  حذف نمایید

۱۱از دادن زرده تخم مرغ به  پرنده پرهیز نمایید (یک زرده تخم مرغ ۲۱۳ میلی گرم کلسترول دارد مصرف کم آن نیز برای پرنده خطر افرین است مخصوصا طوطی سانان)  مصرف سفیده تخم مرغ اشکال ندارد.

۱۲برخی نگهدارندگانی که به پرندگان خود تغذیه گوشت قرمز ارائه می دهند میبایست از دادن گوشت قرمز به پرنده پرهیز نمایند.گوشت مرغ ابپز در حد اعتدال منعی ندارد.

۱۳وراثت نیز در بروز این عارضه  نقش  بالایی دارد

۱۴میوه های خشکی مانند بادام و گردو در کاهش کلسترول مفید است.

۱۵سبوس جو، لوبیا و عدس غنی از فیبر ها هستند و برای کاهش چربی خون مفید می باشند.

۱۶درحد اعتدال از کربوهیدرات های کمپلکس  برای تغذیه  پرندگانتان استفاده نماییداستفاده مدوام  از گروه تغذیه ایی میتواند باعث  بروز وتشدید عارضه گردد( نان، بیسکویت کم چرب تجاری مخصوص پرندگان ، ماکارونی، سیب زمینی ابپز، برنج کته )

۱۷روزانه مقداری  سیب قرمز شیرین با پوست را در اختیار پرنده قرار دهید

 ۱۸از مقدار کمی کدو سبز و یاشوید  به عنوان میان وعده برای پرنده استفاده نمایید

۱۹مصرف قسمت گوشتی گوجه فرنگی ابپز، جعفری، توت فرنگی، لیمو ترش، فلفل سبز، مرکبات و سبزیجات تازه به دلیل داشتن ویتامین C مفید است.

۲۰از دادن هرگونه خوراکی های تجاری انسانی به پرنده به شدت  پرهیز نمایید

۲۱در طول روز۲الی ۴ وعده جیره میوه ای را در اختیار پرنده  قرار دهید

۲۲نخود فرنگی خشک، لوبیا و سویا میزان کمی چربی اشباع و کلسترول دارند و دارای مقادیری فیبر هستند که به کاهش کلسترول کمک می کند.

۲۳استرس محیطی را برای پرنده به کمترین میزان خود برسانید.

۲۴یک رژیم تغذیه ای  استاندارد را طبق برنامه  برای پرنده اجرایی نمایید

۲۵اگر پرنده دارای  کم کاری تیروئید است تست تیروئید  انجام دهید.

۲۶این مطلب صرفا به آن دسته از نگهدارندگان توصیه مینماییم که در اب پرندگان  جهت درمان از الکل استفاده می نمایند  که کاملا غلط و مخاطره امیز است. از دادن الکل به پرنده پرهیز نمایید الکل میتواند باعث وخامت بیماری گردد

۲۷بیماریهای کلیوی و کبدی باعث اختلال  درچربی خون می شوند لذا باید توسط دامپزشک  مربوطه کنترل گردد.

نگهدارنده محترم:از درمانهای خود سرانه و تجویز های غیر اصولی دارویی برای حیوانات به شدت پرهیز نمایید هرگونه  اشتباه در تشخیص میتواند باعث ایجاد عوارض جبران نشدنی دیگر گردد.

هشدار:در راستای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی و تمامی گونه های جانوری  از رها سازی هرگونه حیوانات بیمار وغیر بومی در طبیعت ازاد به شدت پرهیز نمایید,در صورتی که قادر به نگهداری و درمان نیستید میتوانید با اداره محیط زیست  محل سکونت خود تماس حاصل نموده تا اقدامات لازم از طریق ماموران خدمتگذار این نهاد بدونه هیچ چشم داشتی اتخاذ گردد.

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید.تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما

12 دیدگاه دربارهٔ «تومور – Xanthomas در پرندگان زینتی و طوطی سانان»

سلام خسته نباشید…
من یه سهره دارم که همچین مشخصاتی داره، قبلا این دونه ها رو لپش بود که خشک شد و افتاد، الان دوتا بالای چشمش در اومده، تقریبا چهار ماهی میشه اینجوریه، غذاش هم فقط شاهدانه اس… ظرف برای آبتنی هم میذارم ولی خوب نمیشه، بنظرتون چکار کنم؟

با سلام:
لازم است بدانید حالت های جوشی شکل در اطراف چشم میتواند مربوط به موارد دیگر باشد:فارغ از تومر ها اسیب های کبدی و کلیوی,کمبود ویتامینهای پیش ساز و همچنین فقر بدنی عامل بروز است. کمبود ید و البه نیز متواند با این حالت نیز بروز نمایند اما انچه که ما در مورد زیست سهره ها بدست اورده ایم نکته حائض اهمیتی است که کمتر نگهدارنده ای بدان توجه دارد سهره ها بلحاظ تغذیه پر کالریشاننیاز به دفع سموم بدنی دارند و استفاده از یک جیره تک تغذیه ایی میتواند بر عضوهایی چون کبد و کلیه تاثیر بگذارد سهره ها در طبیعت طبع گرم و دفع سموم را با برخی دانه ها خنثی میکنند . برای بهبود پرنده خود از دانه کاسنی یا دانه قاصدک استفاده نمایید البته از عرق خار مریم نیز میتوانید بهره ببرید این عرق گیاهی باعث متعادل شدنعملکرد کلیه و کبد پرنده میگردد و سموم را دفع مینماید

پاسخ

سلام يك مرغ عشق نر دارم كه تقريبا 5سال رو داره . به تازگي در محل مقعد ورم كرده كه زرد رنگ شده تقريبا شل مايل به سفت شدنه. مدفوعش سبزپر رنگ شده و بي حاله ؛كف قفس ميشينه و دائم با نوكش زيرشو ميخارونه و پاهاش هم احساس ميكنم كبود رنگ شده (كبود آبي) البته رنگ خودش آبي روشنه نميدونم نميخوام دامپزشك ببرم چون 30تا از مرغ عشقام قبلا با درمان غلط مردن. اگر درمان گياهي داره راهنمايي كنيد خيلي ممنون ميشم. منتظر پاسختون هستم.

سلام:
تا5 روز متوالی در اختیارش کدو سبز بگذارید تا بخورد بعد گذشتاین مدت مشاهدات تازه در صورت بهبود نسبی پرنده را اعلام نمایید تا دستورات دیگر خدمتتان ارائه گردد.

پاسخ

سلام ببخشيد…
مرغ عشق من زيره بالش به صورتى كه زياد مشخص نيست دچار يه برجستگى شده به رنگ نارنجى و باعث كمى افتادگى بالش شده البته اين اتفاق خيلى وقته افتاده و من الان دارم پيگيرى ميكنم
چيكار ميتونم براش بكنم؟

با سلام:
مواردتغذیه پرندتان راکامل اعلام نمایید بررسی مینمایم . محیط نگهداری و مدت زمانی که پرنده را دارید را نیزبیان دارید.

پاسخ

مرسي…
ارزن و سبزى و هويج و اينا بيشتر ارزن ميدم بهشون
محل نگهدارى هم يه قفس تقريبا بزرگ كه ٢تايي اونجان داخل اتاق اگر هم هوا خوب باشه چند ساعتى تو بالكن تو روز ، بعضى وقتا هم بيرون ميارمشون
و سنش هم تقريبا ٢ سال

با سلام:
پرنده شما دچار فقر ویتامین گرده ب میباشد. چندان مشکل ساز نیست با بکار گیری جیره میوه و سبزیجات متنوع. ارایه عناب مشکل رفع میشود. اما لازم است این نکته را عرض نماییم گاهی لکه های خاص که بصورت پنهان هستند میتوانند ارثی و ژنتیکی باشند که دارای درمان نیستند.ماهی دو روز را ارایه ید خوراکی در اب اقدام نمایید . حدود یک هشتم قاشق چای خوری ید در250 سی سی آب حل و ارایه شود.

پاسخ

سلام
من یک جوجه 20روزه عروس هلندی دارم که با سرلاک تغذیه شده الان دو روزه سمت راست گردنش یک توده به اندازه یک لوبیا ظاهر شده و پوستش قرمز شده اگه میتونید راهنمایی کنید چه کار باید کنم
ممنون

با سلام:
انچه که در فصل تابستان وبا شروع گرما و همچنین تغذیه جوجه طوطی سانان با آن مواجه هستیم این عارضه است.غالبا در جوجه پرندگان علت میتواند تغذیه غلط و سریع باشد که بر اثر عدم بلع درست یا زوری تغذیه کردن جوجه و ماندگی آن در مجاری نای به صورت توده ایی چرکی یا عفونی خود را بروز می دهد.که درمانش بلحاظ کم سن بودن پرنده سخت و گاها غیر ممکن است. و در مورد دوم در صورتی که در محدوده محل سکونت وجود طیور ماکیان میتواند عامل انتقال لارنگو تراكئيت باشد که این بیماری نیز خود فاقد درمان اساسی و همچنین دارای علایم فوق با برخی تفاوت است مثل ترشح چشمی از بینی و چشم و اسهال خونی.طیف دارو درمانی خاصی وجود ندارد. البته ما در پرندگان بزرگتر از شربت های خلط اور انسانی ( پروسپان المانی) (نیم سی سی در 200سی سی اب ) محلول در اب خوراکی استفاده مینماییم تا بتوانیم عامل عفونی را خارج سازی و پس ازآن درمان انتی بیوتیکی را بر حسب بهبود نسبی پیش میبریم.دادن بکمپلکس به صورت محلول در اب 1 قطره در 200 سی سی اب نیز کمک میکند استرس و عدم تغذیه پرنده کم نگردد.از تغذیهسالم استفاده نمایید و حتما در دادن و نحو درست کردن سرلاک توجه ویژه نمایید چرا که شرایط خاصی دارد اماده سازیش که در سایت ما اموزشش را قرار داده ایم

پاسخ

سلام خسته نباشید من یه مرغ مینا یه ساله دارم که جدیدا چند هغتس پای چپش رو جمع می کنه و یه برجستگی کوچیک سفید رنگ روی ساغ پای چپش هست اما زیر پاش نه میخچه هست نه برجستگی فقطم روی ساق پای چپش غذاشم از موقعی که خیلی جوجه ب.د تا 4 ماهگی سپهر دانه میدادم اما الان خیلی وقته که اوشکایا مخصوص مرغ مینا میدم غذاشم خوب می خوره مدفوعش سبز پرنگه البته قبل از این که اوشکایا بدم رنگ کرم بود خواستم بدونم این برجستگی باعث کشته شدن پرندم میشه هروز هم نیم ساعت تا 40 دیقه ازاده و پرواز میکنه یه چیز دیگه که هست زیاد میشنه روی چوبش ترو خدا کمکم کنید دارم از نگرانی میمیرم 😭😭😭

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *