دسته‌ها
بیماری پرندگان

تومور لیپوم در پرندگان,طوطی سانان,Lipomas

لیپوم چیست؟ (Lipomas) تومورهای خوش خیم چربی میباشند. که معمولا در مرغ عشق وبرخی از طوطی های آمازون،طوطی های سینه صورتی یا رنگی(galahs )و کاکل دار گوگردی و کاکاتوس (cockatoos)قابل مشاهد است. اغلب در زیر پوست ودر جناغ سینه (سینه یا برجستگی استخوان سینه) و یا در شکم و بافت شکمی در صورت بروز عارضه یافت می شوند، اما لیپوم می تواند در هر نقطه ای از بدن پرندگان نیز علام خود را بروز دهد. لیپوم در نگاه ظاهری به عنوان یک توده  کاملا نرم به نظر می رسد،شکلیتی رنگ پریده ونچندان بزرگ متمایل به زرد رنگ دارد، گاهی اوقات (لوبوله )شکل هستند(برجستگی های ریز متراکم یا نیمه گلوله) وبه صورت تکی یا چندتایی در زیر پوست خود را نمایان میکنند.لپیوم غالبا علائمتوده” مانندی دارد  و بیشتر نگهدارندگان آن را نوعی اضافی چربی در پرنده مینامند.اینگونه تومورها می توانند در برخی موارد به بزرگترین حدخود نیز برسند که باعث تداخل در راه رفتن و اختلال در پرواز پرندگان و ناراحتی های واکنشی می گردد . تشکیل توده لیپوم( lipomas) با سوء تغذیه، چاقی، کم کاری تیروئید و عوامل ژنتیکی  ارتباط نزدیکی دارد.

تشکیل lipomas  در بدن پرندگان با سوء تغذیه، چاقی، کم کاری تیروئید و عوامل ژنتیکی در ارتباط است.”

liposarcomas بدخیم نادر است و از علائم مشخصه اش  توده های سفت میباشد

آیا درمانی برای لیپوم( lipomas )وجود دارد؟

در صورت تشخیص زود هنگام  قابل درمان است.، در بیشتر موارد لیپوم(lipomas ) با تغذیه درمانی  و یک برنامه غذایی رژیمی کم چرب قابل درمان است. اغلب، پرندگان بعلت عدم تغذیه صحیح و تحت تاثیر رژیم های غذایی غلط بادانه ای که چربی بالایی دارند به لییپوم مستعد میشوند.نیاز است تغذیه با یک برنامه ویژه و به صورت ارام ارام در فاصله زمانی معین متعادل گردد، استفاده از رژیم غذایی کم چربی مانند (پلت + میوه ها و سبزیجات) در کاهش یا وبرطرف نمودن  لیپوم lipomas  موثر است. مکمل ید یکی دیگر از موارد در این امر است مکمل ید باعث تحریک غده تیروئید  میشود فعالیت غدد تیروئید افزایش سوخت و ساز بدن را بالا برده وبه حذف بافت های چربی کمک میکند.نیاز است پرنده گانی که به لیپوم دچار میشوند روزی دوبار در محیطی امن پرواز یا ورزش کنند کاهش وزن و تثبیت وزنی مناسب کمک شایانی به بهبود سریع پرنده مینماید.

اگر غده چربی  بیش از حد رشد نموده وبزرگ است و پرنده را با مشکلات عدیده دچار ساخته است نیاز است در اولین فرصت  ممکن توسط دامپزشک مربوطه تحت عمل جراحی قرارگردد.

liposarcomas بدخیم با جراحی قابلیت برداشت دارند اما این را نیز یاد آور شویم که در صورت جراحی این  پتانسیل را دارند که بعد از جراحی گسترش یابند ویا تبدیل به  متاستازگردند.

هموطن عزیزو گرامیر حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید.تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما

6 دیدگاه دربارهٔ «تومور لیپوم در پرندگان,طوطی سانان,Lipomas»

سلام ,مرغ عشق ماده ی من یه همچین غده ای رو در زیر شکم و بالای مخرجش داره که خیلی بزرگ شده و حتی زخم شده.من با رژیم گیاهی و پرواز میتونم درمانش کنم؟تو رو خدا جوابمو زود بدین دارم دق میکنم براش.نمیتونم ببرمش دامپزشک متاسفانه.

با سلام:
پرنده شما دچار لیپیوم نگردیده بلکه دچار (تومور Xanthomas)گشته است.این تومور یا همان تروما با تومورلیپیوم قرق بسیاری دارد علت عود این عارضه ناشناخته است.در مواردی که تومور کم باشد با یک رژیم غذایی کم کلسترول و میوه و سبزیجات قابل بهبود نسبی است.در صورت بیشتر شدن تمور نیاز به جراحی است. هرچه دیر تر اقدام به درمان نمایید بیماری ابعاد خطرناک بیشتری را بر میدارد و موجب اختلال درحرکت و ناراحتی در پرنده میشود و در صورت وخامت بیماری خونریزی و بعد آن موجب مرگ پرنده میگردد.درمان میوه ای و غذای دانه ای فقیر میتواند تا حدودی موثر باشد اما نیاز است در هنگام درمان از این طیف ویتامین ها استفاده نمود(ویتامین C، ویتامین Eو منابع بتاکاروتن چربی مضر را کاهش می دهد)ورزش روزانه نیز در هنگام درمان یک نیازاساسی است.از دادن تخم مرغ ودانه های با چربی بالا به کل پرهیز نمایید.هرروز هویج و سیب را در اختیار پرنده قرار دهید.میوه هایی که دارای ویتامین Cهستند یک منبع درمانی خوب بشمار میایند.فقط به پرنده ارزن دهید. عدس و لوبیای پخته نیز جز موارد مفید در درمان است.

ممنون از جوابتون.بنظر شما مرغ عشقم زنده می مونه؟من اشتباهم این بوده که روزی چندبار بهشون تخم مرغ میدادم اول هم فکر کردم میخواد تخم بذاره و تو کتاب نوشته بود طبیعیه,اما از چند ماه پیش خیلی بزرگتر شده,تقریبا اندازه یک گردو ی کوچیک اما اختلالی در حرکت و پروازش ایجاد نشده.شما از هزینه ی جراحی که فرمودین اطلاع دارین؟ باز هم تشکر میکنم از اینکه اطلاعاتتون رو با اخلاص در اختیار دیگران میذارید.سپاس.

با سلام:
این را بدانید همیشه کتابهایی را مورد مطالعه قرار دهید که تارخ نگارش آن جدید باشد و مولف کتاب حتما دکتر و متخصص در این امر باشد تا دیگر با اطلاعات غلط مواجه نگردید.(نمیتوان به قطعیت گفت این امر وابسته به وضعیت جسمی پرنده و مهارت دامپزشک معالج دارد) این عارضه انچنان در ایران شناخته شده نیست و طبق اطلاعاتی که ما در مورد این عارضه داریم حتما باید توسط یک دامپزشک ماهر جراحی صورت گیرد. نسبت به هزینه جراحی آن اطلاع دقیقی نداریم(جراحی پرندگان قیمت چندانی ندارد متوانید از یک دامپزشک مشاوره بگیرید).تمور Xanthomas یک تومور پیشرفت کننده و کاملا حساس است که در صورت عدم درمان به موقع میتواند بزرگتر نیز گردد.طبق گزارشاتی که برایمان ارسال شده است در برخی پرندگان که به این عارضه دچار گشته اند با یک رژیم غذایی گیاهی و ویتامینی موجب مهار عارضه گردیده. اما زمانی که تومور جرمی شکل شود(مثل حالت کنونی پرنده شما) جراحی باید صورت گیرد.و حتما تمور را کامل بردارند در صورت جراحی ناقص , عود دوباره تمور امکان پذیر است.(میتوانید به مراکز(دانشگاه) علوم دامپژشکی شهر سکونت خود مراجعه نمایید اینگونه مراکز دارای کلینیک های تخصصی هستند و هزینه هایشان نسبت به جاهای دیگر ارزانتر است و مساعدت بهتری با شما خواهندنمود.)

سلام چندتا مرغ عشق دارم یکیشون یه مدتیه که خیلی ضعیف شده و سرش و چشماش باد کرده فک کنم بینایش هم ضعیف شده به نظرتون مشکلش چیه؟

دچار بیماری عفونی ییا میکروبی گردیده است درمان باید تحت نظر دامپزشک و بررسی بالینی صورت گیرد.

دیدگاه‌ها غیرفعالند.