بیماری پرندگان

تومور لیپوم در پرندگان,طوطی سانان,Lipomas

لیپوم چیست؟ (Lipomas) تومورهای خوش خیم چربی میباشند. که معمولا در مرغ عشق وبرخی از طوطی های آمازون،طوطی های سینه صورتی یا رنگی(galahs )و کاکل دار گوگردی و کاکاتوس (cockatoos)قابل مشاهد است. اغلب در زیر پوست ودر جناغ سینه (سینه یا برجستگی استخوان سینه) و یا در شکم و بافت شکمی در صورت بروز عارضه یافت می شوند، اما لیپوم می تواند در هر نقطه ای از بدن پرندگان نیز علام خود را بروز دهد. لیپوم در نگاه ظاهری به عنوان یک توده کاملا نرم به نظر می رسد،شکلیتی رنگ پریده ونچندان بزرگ متمایل به زرد رنگ دارد، گاهی اوقات (لوبوله )شکل هستند(برجستگی های ریز متراکم یا نیمه گلوله) وبه صورت تکی یا چندتایی در زیر پوست خود را نمایان میکنند.لپیوم غالبا علائم “توده” مانندی دارد و بیشتر نگهدارندگان آن را نوعی اضافی چربی در پرنده مینامند.اینگونه تومورها می توانند در برخی موارد به بزرگترین حدخود نیز برسند که باعث تداخل در راه رفتن و اختلال در پرواز پرندگان و ناراحتی های واکنشی می گردد . تشکیل توده لیپوم( lipomas) با سوء تغذیه، چاقی، کم کاری تیروئید و عوامل ژنتیکی ارتباط نزدیکی دارد.

“تشکیل lipomas در بدن پرندگان با سوء تغذیه، چاقی، کم کاری تیروئید و عوامل ژنتیکی در ارتباط است.”
liposarcomas بدخیم نادر است و از علائم مشخصه اش توده های سفت میباشد

آیا درمانی برای لیپوم( lipomas )وجود دارد؟
در صورت تشخیص زود هنگام قابل درمان است.، در بیشتر موارد لیپوم(lipomas ) با تغذیه درمانی و یک برنامه غذایی رژیمی کم چرب قابل درمان است. اغلب، پرندگان بعلت عدم تغذیه صحیح و تحت تاثیر رژیم های غذایی غلط بادانه ای که چربی بالایی دارند به لییپوم مستعد میشوند.نیاز است تغذیه با یک برنامه ویژه و به صورت ارام ارام در فاصله زمانی معین متعادل گردد، استفاده از رژیم غذایی کم چربی مانند (پلت + میوه ها و سبزیجات) در کاهش یا وبرطرف نمودن لیپوم lipomas موثر است. مکمل ید یکی دیگر از موارد در این امر است مکمل ید باعث تحریک غده تیروئید میشود فعالیت غدد تیروئید افزایش سوخت و ساز بدن را بالا برده وبه حذف بافت های چربی کمک میکند.نیاز است پرنده گانی که به لیپوم دچار میشوند روزی دوبار در محیطی امن پرواز یا ورزش کنند کاهش وزن و تثبیت وزنی مناسب کمک شایانی به بهبود سریع پرنده مینماید.

اگر غده چربی بیش از حد رشد نموده وبزرگ است و پرنده را با مشکلات عدیده دچار ساخته است نیاز است در اولین فرصت ممکن توسط دامپزشک مربوطه تحت عمل جراحی قرارگردد.

liposarcomas بدخیم با جراحی قابلیت برداشت دارند اما این را نیز یاد آور شویم که در صورت جراحی این پتانسیل را دارند که بعد از جراحی گسترش یابند ویا تبدیل به متاستازگردند.
هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید.تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)
نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما