بیماری پرندگان

تولکی یا پر ریزان در پرندگان ، عمومی

پر در تمام پرندگان یک ساختار واقعا فوق العاده،پیچیده و زیبا است هم مانند مو یا خز در پستانداران . سالم ماندن و دوری نگه داشتن پرها از همه عوامل آسیب رسان برای پرندگان بسیار مهم است. پر همانند یک عایق برای حفظ درجه حرارت بدن و حفاظت از پرندگان از عناصر (سرما، گرما، آب و هوا، رطوبت، و غیره) نقش مهمی داردو در آیرودینامیک پروازی شان تاثیر گذار است.در بیشتر پرندگان پر قابلیت استتاری را فراهم مینماید،در زمان جفت یابی پرعاملی برای جذب جفت است و گویای تفاوت های جنسی (تفاوت بین دو جنس نر و ماده) در بسیاری از گونه های پرندگان میابشد. در کل پر رابطه نزدیکی در زیست پرندگان و سلامت آنها دارد.

چه زمانی یک پرنده اقدام به پرریزی(تولکی) میکند ؟
جایگزینی یا رشد هر پر بر مبنای جایگزینی فولیکول پر جدید بجای پر قدیمی, پرریزی یا (تولکی) پرندگان میگویند. بر خلاف مو و خز در دیگر حیوانات، پر پرندگان مداوم درحال رشد و جایگزینی نیست. در زیست پرندگان فقط یکبار بال و پر پرنده تکمیل و رشد مینماید و بر مبنای نوع فرسودگی پر قابلیت جایگزینی دارد، اما نیاز است بدانیدپر در صورت فرسودن و یا آسیب دیدن براحتی قابل ترمیم نمیباشد . این ترمیم زمانی رخ خواهد دادکه یک فولیکول پر جدید جایگزین پر قدیمی گردد،در غیر این صورت امکان جایگزینی و ترمیم وجود نخواهد داشت.برای تحریک رشد پر جدید نیاز به حذف و یا ریختن پر قدیمی میباشد . بنابراین، از پر بال پرندگان خوب نگه داری کنید.هر پرنده ای نیاز دارددر هر سال به تولکی برود تا از پرهای قدیمی یا آسیب دیده،خلاص شود. تولکی(پر ریزان) عاملی برتجدید پرهای پرنده و نگه داشتن پرنده در شرایط ایده ال است. این امر باعث پرواز کارآمد، تنظیم حرارت بدن، حفاظت از عوامل محیطی ویاتولید مثل (جفت یابی) مناسب میشود.
پرندگان چه زمانی دچار پریزی یا تولکی میشوند؟؟
درپرندگان وحشی(پرندگان طبیعت آزاد)، تولکی(پرریزان) معمولا به تغییر فصل و نورطول روز ارتباط دارد. تغییر فصل یا نور روز پرنده را تحریک به پریزی یا همان تولکی میکند،( قانون مهاجرت وتولید مثل و پرورش در پرندگان آزاد). دیگر عوامل مؤثر بر پریزی یا همان تولکی شامل دمای محیط، تغذیه، بهداشت عمومی، و میزان تولید مثل است. بیشتر پرندگان وحشی در بهار و پاییز پریزان یا تولکی دارند(در صورتی که تدابیر زیستی پرندگان آزاد برای پرندگان خانگی نیز همسان سازی گردد تولکی پرندگان خانگی نیز با شرایط طبیعی قابل رخ داد خواهد بود)در بین فصول، آنها به طور مداوم در حال جایگزین پرهای قدیمی یا از دست رفته خود هستند. در طی یک دوره یک ساله، به طور معمول پرقدیمی باپر جدید جایگزین میشود.
(تولکی یا پریزان در یک مقطع زمانی تدریجی،به صورت دو طرفه و قرینه رخ می دهد این عمل به نحوی است که پرنده نه بی پر میماند ونه قابلیت پرواز یش را از دست میدهد.(قانون تدافع پرندگان آزاد در مقابل شکارچیان)

بر خلاف پرندگان آزاد,پرندگانی که در اسارت زندگی میکنند بیشتر دچار تداخلات پریزی میگردند تاپریزی طبیعی ,که نیاز است نگهدارندگان پرندگان خانگی به این امر توجه لازم را نمایند.، پرندگان خانگی(در اسارت)می توانند نا خواسته یاناخودآگاه (اشتباه در زیست)توسط منابع نور مصنوعی که ما معمولا در جهت راحتی خودخاموش و روشن میکنیم دچار اختلال پریزی یا تولکی خارج از وقت و فصل گردند. نور های مصنوعی متوانند توازن و تغییرات نوری فصلی را نقض نمایند و همین عامل باعث اختلال در پریزی های خارج از فصل پرندگان خانگی میگردد.به منابع نوری نیاز است سیستم های گرمایشی خانگی و صنعتی را نیز اضافه نماییم که باعث نمود ساکن سازی فصل گرم میشوند و همین عامل عدم تشخیص زمان فصل سرد در پرندگان میگردد. ما انسان ها ممکن است در هر موقعی که نیاز به استراحت یا خواب داریم یا به گرما یا سرما داریم منابع رامحدود و یا افزایش دهیم این دستکاری انسان از محرکهای محیطی و مصنوعی میباشد که منجر به تولکی یا پریزان نامنظم، ناقص، کوتاه یا طولانی مدت در پرندگان شود. که کاملا اشتباه و مخاطره انگیز است.ایجاد این عوامل توسط انسانها در برخی موارد، ممکن است باعث پرریزی بطور مداوم گردد و یا ممکن است هر چند سال یکبار تولکی در پرنده رخ دهد.

آیا پرنده من چیز خاصی در طول تولکی یا پریزان نیاز دارد؟
“ساختن و جایگزینی تعداد زیادی از پرهای جدید ( در تولکی سنگین) می تواند بسیار پر تنش و باعث فقر منابع ویتامینی و املاحی در بدن پرنده گردد.”
در طول پریزان(تولکی)، تغذیه از اهمیت بالایی برخوردار است. اما نمی توان تغذیه مطلوب در زمان تولکی را مفید و کامل دانست.میبایست در تمام طول سال تغذیه پرندگان را متنوع وبهینه نمودتا در دوران تولکی دچار کمبودو فقر منابع مورد نیاز بدن نگردند . در زمان پرریزی بدن پرندگان در افزایش تقاضا برای جذب پروتئین، کلسیم و آهن بسر میبرد و میتواند فقر بدنی را برای پرندگان رقم بزند. ساخت پر جدید نیاز به مقدار زیادی از انرژی و مقدار زیادی از مواد مغذی با کیفیت خوب دارد و این زمانی میسر میگردد که برنامه تغذیه مطلوبی را در طول سال بویژه در زمان تولکی اندیشید. ساختن و جایگزینی تعداد زیادی از پرهای جدید ( در تولکی سنگین) می تواند بسیار پر تنش و باعث فقر منابع ویتامینی و املاحی در بدن پرنده گردد در این شرایط نگهدارندگان دچار چالش های جدی تری میگردند.برخی از پرندگان در زمان تولکی کمتر فعالیت دارند ،و کاملا آرام به نظر میرسند که غالبا در تمام پرندگان این نکته مشهود است، در برخی دیگر توقف تخم گذاری رخ می دهد ودر پرندگانی مانند قناری ممکن است در حالی که آواز می خواند آواز را متوقف و به تولکی و پر ریزی فرو روند . در این دوران هرگونه استرس میتواند سلامت پرنده را بخاطر پایین بودن سطح ایمنی بدنشان با خطرات بلقوه مواجه سازد,نیاز است توجه ویژه ای به این نکته نمایید و پرندگانی که دچار تولکی و پریزان هستند را از تمامی موارداسترس زا تا حد ممکن دور نگه دارید.

با ایجاد یک برنامه منظم وتنظیم دما و نور محیط نگهداری پرندگان مطابق با هر فصل میتواند باعث حفظ سلامت و شادابی پرندگان خانگی خودگردید.
در زمان تولکی نیاز است تغذیه پرندگان را متنوع کنید. نیاز است جیره مفیدی از میوه ها که گروه زیادی از ویتامین ها را در خود جای می دهند همه روزه جهت تغذیه پرندگان مورد استفاده قرار گیرد,منابع کلیسمی و همچنین دانه های مختلف و مقوی میبایست در اختیار پرنده قرار داده شود
استحمام در زمان تولکی یک نکته مهم و مورد نیاز برای پرندگان است و تمام نگهدارندگان موظف میباشند تا پایان و سپری شدن زمان تولکی شرایط استحمامی را برای پرندگان خود محیا سازند.ابتنی و استحمام سطح پوست بدن پرنده ها را در جهت رشد پر های جدید آماده نگه میدارد واز خشکیدگی روزنه های رویشی پر جلوگیرمی نماید.
در صورتی که پرنده شما دچار تولکی نامنظم یا دچاررشد غیر طبیعی پر هاخارج از زمان طبیعی خود شده است میبایست توسط یه دامپزشک اشنا به پرندگان مورد بررسی قرار گیرد.

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید.تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)
نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما