دسته‌ها
بیماری پرندگان

تولکی یا پر ریزان در پرندگان ، عمومی

پر در تمام پرندگان یک ساختار واقعا فوق العاده،پیچیده و زیبا است هم مانند مو یا خز در پستانداران . سالم ماندن و دوری نگه داشتن پرها از همه عوامل آسیب رسان برای پرندگان بسیار مهم است. پر همانند یک عایق برای حفظ درجه حرارت بدن و حفاظت از پرندگان از عناصر (سرما، گرما، آب و هوا، رطوبت، و غیره) نقش مهمی داردو در آیرودینامیک پروازی شان تاثیر گذار است.در بیشتر پرندگان پر قابلیت استتاری را فراهم مینماید،در زمان جفت یابی پرعاملی برای جذب جفت است و گویای تفاوت های جنسی (تفاوت بین دو جنس نر و ماده) در بسیاری از گونه های پرندگان میابشد. در کل پر رابطه نزدیکی در زیست پرندگان و سلامت آنها دارد.

چه زمانی یک پرنده اقدام به پرریزی(تولکی) میکند ؟

جایگزینی یا رشد هر پر بر مبنای جایگزینی فولیکول پر جدید بجای پر قدیمی, پرریزی یا (تولکی) پرندگان میگویند. بر خلاف مو و خز در دیگر حیوانات، پر پرندگان مداوم درحال رشد و جایگزینی نیست. در زیست پرندگان فقط یکبار بال و پر پرنده تکمیل و رشد مینماید و بر مبنای نوع فرسودگی پر قابلیت جایگزینی دارد، اما نیاز است بدانیدپر در صورت فرسودن و یا آسیب دیدن براحتی قابل ترمیم نمیباشد . این ترمیم  زمانی رخ خواهد دادکه یک فولیکول پر جدید جایگزین پر قدیمی گردد،در غیر این صورت امکان جایگزینی و ترمیم وجود نخواهد داشت.برای تحریک رشد پر جدید نیاز به حذف و یا ریختن پر قدیمی میباشد . بنابراین، از پر بال پرندگان خوب نگه داری کنید.هر پرنده ای نیاز دارددر هر سال به تولکی برود تا از پرهای قدیمی یا آسیب دیده،خلاص شود. تولکی(پر ریزان) عاملی برتجدید پرهای پرنده و نگه داشتن  پرنده در شرایط ایده ال است. این امر باعث پرواز کارآمد، تنظیم حرارت بدن، حفاظت از عوامل محیطی ویاتولید مثل (جفت یابی) مناسب میشود.

پرندگان  چه زمانی دچار پریزی یا تولکی میشوند؟؟

درپرندگان وحشی(پرندگان طبیعت آزاد)، تولکی(پرریزان) معمولا به تغییر فصل و نورطول روز ارتباط دارد. تغییر فصل یا نور روز پرنده را تحریک به پریزی یا همان تولکی میکند،( قانون مهاجرت وتولید مثل و پرورش در پرندگان آزاد). دیگر عوامل مؤثر بر پریزی یا همان تولکی  شامل دمای محیط، تغذیه، بهداشت عمومی، و میزان تولید مثل است. بیشتر پرندگان وحشی در بهار و پاییز پریزان یا تولکی دارند(در صورتی که تدابیر زیستی پرندگان آزاد برای پرندگان خانگی نیز همسان سازی گردد تولکی پرندگان خانگی نیز با شرایط طبیعی قابل رخ داد خواهد بود)در بین فصول، آنها به طور مداوم در حال جایگزین پرهای قدیمی یا از دست رفته خود هستند. در طی یک دوره یک ساله، به طور معمول پرقدیمی باپر جدید جایگزین میشود.

(تولکی یا پریزان در یک مقطع زمانی تدریجی،به صورت  دو طرفه و قرینه رخ می دهد این عمل به نحوی است که  پرنده نه بی پر میماند ونه قابلیت پرواز یش را از دست میدهد.(قانون تدافع پرندگان آزاد در مقابل شکارچیان)

 بر خلاف پرندگان آزاد,پرندگانی که در اسارت زندگی میکنند بیشتر دچار تداخلات پریزی میگردند تاپریزی طبیعی ,که نیاز است نگهدارندگان پرندگان خانگی به این امر توجه لازم را نمایند.، پرندگان خانگی(در اسارت)می توانند نا خواسته یاناخودآگاه (اشتباه در زیست)توسط منابع نور مصنوعی که ما معمولا در جهت راحتی خودخاموش و روشن میکنیم دچار اختلال پریزی یا تولکی خارج از وقت و فصل گردند. نور های مصنوعی متوانند توازن و تغییرات نوری فصلی را نقض نمایند و همین عامل باعث اختلال در پریزی  های خارج از فصل پرندگان خانگی میگردد.به منابع نوری نیاز است سیستم های گرمایشی خانگی و صنعتی را نیز اضافه نماییم که باعث نمود ساکن سازی فصل گرم میشوند و همین عامل عدم تشخیص زمان فصل سرد در پرندگان میگردد. ما انسان ها ممکن است در هر موقعی که نیاز به استراحت یا خواب داریم یا به گرما یا سرما داریم منابع  رامحدود و یا افزایش دهیم این دستکاری انسان از محرکهای محیطی  و مصنوعی میباشد که منجر به تولکی یا پریزان نامنظم، ناقص، کوتاه یا طولانی مدت در پرندگان شود. که کاملا اشتباه و مخاطره انگیز است.ایجاد این عوامل  توسط انسانها در برخی موارد، ممکن است باعث پرریزی بطور مداوم گردد و یا ممکن است  هر چند سال یکبار تولکی در پرنده رخ  دهد.

آیا پرنده من چیز خاصی در طول تولکی یا پریزان نیاز دارد؟

ساختن و جایگزینی تعداد زیادی از پرهای جدید ( در تولکی سنگین) می تواند بسیار پر تنش و باعث فقر منابع ویتامینی و املاحی در بدن پرنده گردد.”

در طول پریزان(تولکی)، تغذیه از اهمیت بالایی برخوردار است. اما نمی توان تغذیه مطلوب در زمان تولکی را مفید و کامل دانست.میبایست در تمام طول سال  تغذیه  پرندگان را متنوع وبهینه نمودتا در دوران تولکی دچار کمبودو فقر منابع  مورد نیاز بدن نگردند . در زمان پرریزی بدن پرندگان در افزایش تقاضا برای جذب پروتئین، کلسیم و آهن بسر میبرد و میتواند فقر بدنی را برای پرندگان رقم بزند. ساخت پر جدید نیاز به مقدار زیادی از انرژی و مقدار زیادی از مواد مغذی با کیفیت خوب دارد و این زمانی میسر میگردد که برنامه تغذیه مطلوبی را در طول سال بویژه در زمان تولکی اندیشید. ساختن و جایگزینی تعداد زیادی از پرهای جدید ( در تولکی سنگین) می تواند بسیار پر تنش و باعث فقر  منابع ویتامینی و املاحی در بدن پرنده گردد در این شرایط نگهدارندگان دچار چالش های جدی تری میگردند.برخی از پرندگان در زمان تولکی کمتر فعالیت دارند ،و کاملا آرام به نظر میرسند که غالبا در تمام پرندگان این نکته مشهود است، در برخی دیگر توقف تخم گذاری رخ می دهد ودر پرندگانی مانند قناری ممکن است در حالی که آواز  می خواند آواز را متوقف و به تولکی  و پر ریزی فرو روند . در این دوران هرگونه استرس میتواند سلامت پرنده را بخاطر پایین بودن سطح ایمنی بدنشان با خطرات بلقوه مواجه سازد,نیاز است توجه ویژه ای به این نکته نمایید و  پرندگانی که دچار تولکی و پریزان هستند را از تمامی موارداسترس زا تا حد ممکن دور نگه دارید.

 با ایجاد یک برنامه منظم وتنظیم دما و نور محیط نگهداری پرندگان مطابق با هر فصل میتواند باعث حفظ سلامت و شادابی پرندگان خانگی خودگردید.

در زمان تولکی نیاز است تغذیه پرندگان را متنوع کنید. نیاز است جیره مفیدی از میوه ها که گروه زیادی از ویتامین ها را در خود جای می دهند همه روزه جهت تغذیه پرندگان مورد استفاده قرار گیرد,منابع کلیسمی و همچنین دانه های مختلف و مقوی میبایست در اختیار پرنده قرار داده شود

استحمام در زمان تولکی یک نکته مهم و مورد نیاز برای پرندگان است و تمام نگهدارندگان موظف میباشند تا پایان و سپری شدن زمان تولکی شرایط استحمامی را برای پرندگان خود محیا سازند.ابتنی و استحمام سطح پوست بدن پرنده ها را در جهت رشد پر های جدید آماده نگه میدارد واز خشکیدگی روزنه های رویشی پر جلوگیرمی نماید.

در صورتی که پرنده شما دچار تولکی نامنظم یا دچاررشد غیر طبیعی پر هاخارج از زمان طبیعی خود شده است  میبایست توسط یه دامپزشک اشنا به پرندگان مورد بررسی قرار گیرد.

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید.تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما

21 دیدگاه دربارهٔ «تولکی یا پر ریزان در پرندگان ، عمومی»

درود به تیم محبوب ۶۰۱۹ امیدوارم شاد و سرحال باشید
مرغ عشق من چند وقتی میشه تمام پر های دمشو کنده
ممکنه از استرس باشه؟ من تا توانم سعی میکنم غیر موارد ضروری مزاحمشون نشم
اما با این حال چند وقت پیش دیدم پرنده نرم تمام دم هاش رو کنده و اصلا الان دم نداره
مشکل جدی براشون پیش اومده؟

با سلام:
مشکلی خاصی وجود ندارد . ریزش پرهای دم نشان از تولکی در پرنده میباشد که ظرف ۱ الی ۲ ماه اینده رشد خواهد نمود

پاسخ

امروز موجودات خیلی ریز درحال حرکت کنار قفسشون دیدم
مشکل چیه؟
برای حلش چکار کنم؟
اگه دارویی وجود داره از کجای تهران میتونم تهیه کنم؟

با سلام:
وجود حشرات ریز میتوانند از گروه مختلف حشرات باشد:فارغ از شپشک و کنه اگر با چشم قادر به دیدن باشید حرکات حشرات را بچه مگس متواند احتمال نزدیکتری باشد که با شستشو قفس و سم پاشی محیطی(در هنگام سم پاشی پرنده از محیط خارج گردد و پس از ۵ ساعت به محیط بازگردانی گردد) برطرف نمایید.نیاز به داروی خاصی نمیباشداستحمام دهی پرنده ای که رغبت نشان نمیدهد کمی زمان بر است باید چندین دفعه با اسپری برویش ابپاشی نمایید و پس از آن وان را قرار دهید.

پاسخ

از یکی از پرورش دهنده ها پرسیدم گفت نخم مگسه و با شستشو پرنده از بین میره
ایا درسته؟
من اصلا تو این چند مدت ظرف حموم براشون نگذاشته بودم.
یک دفعه که گذاشتم رغبتی نشون ندادن.
با ابا میره؟
من کل وسایل و قفسشونو شستم و خودشونم با اب اسپری فراوون کردم.

الان خیلی ترسیدم با مطلبی که خواندم بازم معذرت ولی من خیلی نگرانم
این دوست توی این سایت همین موضوع رو مطرح کردن و در جواب رد مایت رو بهشون معرفی کردن میشه بررسی کنید؟

با سلام:
هیچ ترسی وجود ندارد. مقاوم ترین حشرات نیز قابلیت مهار دارند.البته انچه که این دوستان فرمود کاملا اشتباه است و روش درمانی راحت از این امر است.ما درمان جایگزین را برایتان بازگو خواهیم نمود بدونه انچه هزینه چندانی صرف نماییدو براحتی پیشگیری نمایید. برای این امر لازم است کلیه این اطلاعاتی که به عرضتان میرسد را ارسال دارید:مکان نگهداری پرندگان چگونه است؟ ایا در محل نگهداری پرندگان گل یا گیاه وجود دارد؟ گیاهی از خانواده کاکتوس در محل نزدیکی پرندگان وجود دارد یا خیر؟شکلیت حشرات چگونه است؟ بیشترین نواحی که حشرات قابل مشاهده هستند در کدام قسمت قفس است؟پرندگان مداوم خود را با منقار میخارند؟

پاسخ

هیچ نوع گل و گیاهی در نزدیکیشون نیست
مکان نگه داریشون تو اتاق خودمه و عکس قفسشونو براتون قبلا فرستاده بودم. دو طرفه قفسشون رو با پارچه پوشونده بودم همینطور زیرشونو این موجودات رو مشاهده کردم برای شستشو دراوردم پارچه ها رو و بعد شستشو متوجه شدم هنوز هم تعدادی از اون موجودات روشه و حرکت میکنن.
تجمع این حشرات رو در سری لوله هایی که برای نشستن براشون گذاشته بودم دیدم
بعد از شستشو مکانشون هیچی مشاهده نکردم حتی زیرقفسشون کاغذ سفید گذاشتم تا متوجه بشم اما هیچی نبود
شکلشون حشرات نسبتا ریز و سیاهی بودن که وقتی فشارشون دادم ازشون خون زد بیرون
مثل این عکس هایی که دیدم منتها با این فرق که اونا سیاه بودن
در حد معمولی و پرارایی خودشونو میخارنند
چند وقت پیش هم نر تمام دم هاشو کنده بود

با سلام:
حشرات فوق کنه میباشد و علت سرایت آن مربوط به دانه هایی است که استفاده مینمایید. کنه ها بیشتر در محیط خاکی زیست میکنند و لارو گذاری آنها بر روسی گیاهان است که با درو دانه ها انقال میباند و در شرایط زمانی و دمایی خاص لارو ها بوجود میایند. برای انکه عارضه مهار گردد مقداری زمان لازم است و در جهت درمان باید این اقدامات را عملی نمایید . هر دوروز یکبار کل قفس و تجهیزات رابا تاید تا۲۰ روز مورد شستشو قرار دهید تاید قابلیت بی نظری در معدوم سازی کنه دارد. از عطاری مقداری برگ بو تهیه نمایید(حدود۵۰ گرم)این مقدار برگ را در ۴ لیوان آب بجوشانید زمانی که رنگ آب تغییر نمود و تیرگی رسید شعله را خاموش نمایید و بگذارید محلول به همان حالت سرد شود و پس از آن محلول را توسط یک توری صاف نمایید و درون اسپری ابپاش بریزید. این محلول را یک روز درمیان بروی قفس وتجهیزات و در حد کم بروی پرندگان اسپری نمایید روز این محلول افت را دور میسازد و از تکثیر جلوگیری میکند. یکحبه سیر را با پنگال سوارخ نمایید و با تکه ای سیم به قسمت زیرین قفس پرندگان متصل نمایید.دانه پرندگان خود را در بطری تمیزی(مثل بطری نوشابه یا بطری اب معدنی) بریزید و به مدت۳ روز در فریزر قرار دهید و پس از آن میتوانید استفاده نمایید این عمل باعث میگردد لاروهایی که در دانه هستند کاملا معدوم گردند و دیگر موجب بروز اینگونه عارضه نگردید. تمیزی محیط پرندگان مهم است در حال حاظر نیز مکان قفس را تغییر دهید.کاوری که دور قفس استفاده میگردد را نیز دور بیندازید و از یک کاور جدید استفاده نمایید.

پاسخ

تو این مدت که دانه هاشون داخل فیریزره از چی برای تغذیشون استفاده کنم که زیادیش براشون ضرر نداشته باشه؟

با سلام:
در حد کم و برای مصرف چند روز ازیک مغازه فروش دانه تهیه نمایید و مورد استفاده قرار دهید . مغازه هایی که فقط دانه عرضه مینمایند الویت خرید دانه مطمئن میباشند.

پاسخ

سلام،خسته نباشید
مرغ عشق ماده من اولین پرریزی جوجگی به بلوغشو داره انجام میده،حودا ۶ ماهش شه به گفته فروشنه و ۲ ماهه دارمشون.۲ یا ۳ هفته پیش ۲ تا خال گردنی یه طرف صورتش در اومده اما اون طرف گردنش همچنان ساده بدون خاله!!!!چرا؟؟؟؟البته بگم هنوز پرریزیشتموم نشده.
در ضمن چقد دیگه طول میکشه؟و آیا باید مصرف سبزی و میوه و جوانه گندمشون بیشتر بشه تو این دوران؟یه روز در میون میوه و سبزی میذارم هفته ای یه بارم گندم جوانه زده(گندم و جوانشو با هم میدم)تخم مرغم یه بار دادم خیلی حریصانه خوردن ترسیدم کلسترولش مشکلی براشون پیش بیاره دیگه ندادم.کف دریا هم دارن و خوب میخورنش.
و آیا اگه مصرف میوه جاتشون بالا بره برا نره که ۲یا۳ ماه ازش بزرگتره بد نیست؟

با سلام:
به مرور زمان خالها رشد خواهند نمود. تا ۳ ماه دیگر باید منتظر بماند.تغذیه را متدوال و مثل همیشه ارائه نمایید.سفیده تخم مرغ را در هفته دوبار ارائه نمایید مشکلی پیش نخواهد امد انچه که باعث کلسترول میگردد زرده تخم مرغ است که طوطی سانان انرا اصلا نمیخورند و بهتر است ارائه نگردد.کف دریا هم مناسب است. مشکلی ندارد میوه جات را در هفته ۳ بار بیشتر ندهید اما سبزیجات منعی ندارد

پاسخ

سلام،ممنون و عیدتون مبارک
ببخشید یعنی مشکل نداره هر روز هم سبزی بدم؟من حدودا ۳ بار در هفته سبزی میدم ۱ تا ۲ بار هم میوه،خوبه؟
جوانه گندم رو هم به همین شکل یعنی با خود گندم درست هست میدم دیگه؟
الان هر دوشون رفتارای تولید مثلی اولیه رو نشون میدن مثل تو لونه رفتن(البته گاهی)توسط ماده و آواز خوندنو مستی کردن و دنبال ماده کردن توسط نر،به موقع هست دیگه؟؟؟؟
ممنون که جوابا رو هم علمی و کاربردی و هم زود میدید…

با سلام:
نخیر مشکلی ندارد متوانید ارائه نمایید. بعله جوانه گندم کم درست نمایید و فقط برای مصرف همان روز اضافات انرا نیز دور بریزید نگهداری جوانه گندم باعث ترشیدگیش میشود و نباید به پرنده ارائه گردد. بعله رفتار ها درست است انشاله که زودتر جودهی نمایند.

پاسخ

با سلام ، من یه جوجه مرغ عشق 25 روزه دارم که روی سر ، بالهاش پر زده است اما بدنش فاقد کرک و پر میباشد و خیلی ضعیف است و روی پاهاش نمیتونه وایسه و همش لم به یکطرف و خودش رو روی زمین میکسه انگلر که پاهاش فلجه از نظر تغذیه نیز بهش خوب رسیذگی کردم شامل ارزن ، جعفری ، سفیده تخم مرغ و مارکارونی پخته آیا در این سن این وضعیت طبیعی است لطفا راهنمایی کنید.
در طی این مدت فقط دو لانه شوتمیز کردم. تشکر

با سلام : نخیر احتمال نقص ژنتیکی و وراثتی وجود دارد . و از نظر ما معلولیت محسوب میشود. هرچند برخی جوجه ها هستند که رشدشان دیر اتفاق می افتد که مبحث ان متفوت است و باید بررسی بالینی شود

پاسخ

سلام یه سهره دارم که مست مست بود . نه عفونت داره چون مدفوعش کاملا طبیعیه . چربی هم نداره . مرتب هم قفس و وسایلشو با محلول تنباکو میشورم
اما 2 هفته ای هست که ساکت شده و نمیخونه . گفتم شاید لک خورده اما با گذشت این 14 روز حتی یه پر هم ازش جدا نشده
اگه کسی چنین تجربه ای داره ممنون میشم در اختیارم بذاره

احتمال بیماری یا ترس بر اثر شوک وجود دارد. ویتامین تقویت نطفه تا 3 روز بدهید و رفتارش را بررسی نمایید هر گونه تغییرات رفتاری را نیز برسی نمایید. احتمال پس رفتن حیوان ونیز وجود دارد که در صورت امادگی میبایست جفت مینمودید.

پاسخ

سلام خسته نباشید من بیش از۳ماهه ک یه اردک خریدم الان بزرگ شده کرکاش ریخته‌وبه طور کامل پرهاشو دراورده الان دوسه روزه که خیلی پرآش میریزه علت چیه؟

با سلام:
ریزش های پر در مقطع های سنی مختلف قابل رخداد است در بیشتر موارد این امر عادی است یعنی پس از پرگیری بعد از حالت کرکی پرهای بلوغی جایگزین پرهای نیمچه گی یا دوران پس از جوجگی میشود.در برخی موارد نیز میتواند بعلت نوع شرایط نگهداری فقر جیره غذایی و تغذیه غلط صورت پذیرد. ارایه تغذیه مطلوب و ایمن تر و همچنین دادن مکمل های ویتامینی مخصوص ماکیان میتواند مفید باشد و روند را بهتر پشت سر بگذارد.

پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *