تشخیص بیماری اریزیپلاس در بوقلمون و خوک و قناری

بازگشت به نوشته‌ها

تشخیص بیماری اریزیپلاس در بوقلمون و خوک و قناری

این بیماری در اثر باکتریایی به نام اریزیپلوتریکس روژیوپاتیه (Erysipelothrix rhusiopathiae)     ایجاد می شود . خوک و بوقلمون حساس ترین حیوانات نسبت به این باکتری می باشند.  ولی در قناری  نیز این بیماری مشاهده می شود.   در انسان نیز گاهی این باکتری در اثر ورود از راه زخم های پوستی ،  موجب واکنش های موضعی (شبیه  جوش چرکی)  می شود . جوندگانی مثل موش یا حشرات گزنده نیز می توانند عامل بیماری را منتقل کنند.   معمولاً‌ باکتری به طور آزاد  در خاک مرطوب  و یا آب های راکد کم عمق وجود داشته و تکثیر پیدا می کند.  در مجموع این بیماری برای قناری  خطر جدی ندارد و راه انتقال آن از طریق دهان (مواد  خوراکی آلوده)  است.

معمولاً‌ علائم بیماری شامل بی اشتهایی ،‌کز کردن ، ضعف  و اسهال سبز متمایل به زرد رنگ می باشد که خیلی سریع  منتهی به مرگ می شود.

علائم کالبد گشایی شامل نقاط خونریزی  بر روی عضلات ، زیر پوست و سطح روده ،‌همراه با تیرگی و پرخونی لاشه است. کبد و طحال شکننده و تیره رنگ بوده و ممکن است در سطح آن ها نقاط یکروزه سفید رنگ مشاهده شود.

تشخیص به کمک کشت میکروبی از اعضاء‌ مختلف و مغز  استخوان امکان پذیر می باشد.

پیشگیری با رعایت موازین بهداشتی و در شرایط خاص (مانند آلودگی های محیطی )  استفاده از پنی سیلین v‌ خوراکی  در غذا میسر می باشد.

درمان توسط تزریق پنی سیلین به میزان 10 واحد به ازای هر گرم وزن بدن و یا تتراسیکلین به میزان 80 میکروگرم به ازای هر گرم وزن بدن امکان پذیر است.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بازگشت به نوشته‌ها