بیماری پرندگان

آب مروارید در پرندگان خانگی

آب مروارید چیست؟
باید گفت به طور نرمال قسمت داخلی چشم هر حیوان سالمی روشن و بی رنگ است. که در صورت گرفتن آب مروارید باعث افزایش در چگالی یا کدورت عدسی چشم میشود. که با بروزی سفیدی در نقطه مرکزی مردمک چشم اب مرواریدکاملا اشکار میگردد و آن را بیماری اب مروارید چشم مینماند.
چه عاملی باعث آب مروارید میشود؟
آب مروارید معمولا وابسته به کهولت سن است وغالبا هر دو چشم پرنده را درگیر می کند. علل دیگرنیز وجود دارند که باید مورد بررسی قرار گیرد از جمله مشکلات تغذیه ای نامطلوب، حوادث، بیماری های متابولیک (مانند دیابت)، مشکلات التهابی و عفونت.
بر مبنای گزارشات آب مروارید اغلب در قناری به وفور دیده می شود و به صورت کمتر در طوطی های آمازون،کاسکو یا همان طوطی خاکستری آفریقایی و macaws.دیده شده است لازم است بدانید قناری ها جز مستعدترین پرندگان که به آب مروارید چشم دچار میشوند و حتی میتوانند آب مروارید را از پدر و مادر خود به ارث ببرند
آیا برای آب مروارید درمانی وجود دارد؟
درمان آب مروارید از طریق جراحی و به بسته به اندازه پرنده و با تشخیص دامپزشک پرندگان یا چشم پزشک دامپزشکی پس از بررسی های لازم امکان پذیر است.

آب مروارید تا چه میزان بینایی چشم پرنده را تحت تاثیر می گذارد؟
آب مروارید میتواند دید پرنده را تا حد زیادی کاهش دهدو در صورت عدم درمان به موقع نهایتا منجر به کوری چشم پرنده شود.
چه اقداماتی را در مورد پرندگان نابینا می شود انجام داد؟
به عنوان یک نظر کلی، زمانی که یک پرنده خانگی از نظر بدنی سالم ولی کور است معمولا میتواند از عهده کارهای روز مره اش همچون غذا خوردن به خوبی بر بیایید.ولی نیاز است تا فرد نگهدارنده تدابیر خاصی برای اینگونه پرندگان لحاظ نماید.

1.از قرار دادن لوازم پر خطر و اسباب بازها درون قفس به شدت پرهیز نمایید.
2.جا دانه ای و جا ابی پرنده را از مکان های قبلیش تکان ندهید و محل قرار گیری آنها را بر روی قفس علامت گذاری نمایید
3.لازم است دستور عمل یا پلاک حفاظتی خاص بر روی قفس پرنده نصب گردد تا دیگر افراد از وضعیت پرنده مطلع باشند
4.تا حد ممکن قفس پرنده را تغییر ندهید و اگر تصمیم به تعویض قفس پرنده مذکور گرفته اید قفسی به همان اندازه برایش تهیه نمایید
5.در صورتی که چوب نشیمنگاه او را جهت نظافت تعویض می نمایید در موقع نصب مجدد در مکان قبلی بدونه هرگونه تغییر قرار دهید
6.از ایجاد سر و صداهای نا هنجار و حرکات سریع که باعث ترس پرنده میشود به شدت پرهیز نمایید
7.در هنگام نزدیک شدن به پرنده های نابینا جهت تعویض آب و دانه و یا نظافت قفس لازم است در فاصله چند متری با ایجاد صدایی همانند سوت ملایم با یک ریتم خاص پرنده را با خبر سازید تا دچار ترس و استرس نگردد پس از مدتی پرنده قادر به شناسایی تن صدا خواهد بود ومیداند شما در اطراف او هستید و دچار ترس نمیشود

  1. مکمل های ویتامینی در این گونه پرندگان با تجویز دامپزشک مربوطه یکی از پیش نیاز های اساسی میباشد که حتما باید مد نظر فرد نگهدارنده قرار گیرد.
    هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)
    نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما