اموزش خرید و نگهداری قناری توسط مبتدی ها

قناری را همه می شناسیم.پرنده ای که شهرت آن به آواز دلنشین وموزون اش است.البته زیبایی رنگهای این پرنده را نیز نباید فراموش کرد.(رنگهای سبزسوخته و چمنی,دارچینی,سرخ،زرد,طلائی, سفید,طوسی , آهویی ازجمله این رنگ های قناری است).امانژاد هایی از قناری نیز وجود دارد که با مخلوطی از این رنگهاوجود دارند که به آنها ابلق گفته می شود.اغلب قناری های ابلق با در هم امیختن  نژاد ها ی مختلف رنگی به وجودمی ایند.الازم است ازدوستانی که علاقه مند به نگهداری قناری هستند در این ابتدای امر خواهش نماییم  که در نگهداری و تکثیر قناری ,به انتخاب نژاد آن توجه نمایند.  به صورت ساده باید اینگونه گفت که پقناری هایی را انتخاب کنید که اصالت ,رنگ و فرم بدنی یکسانی داشته باشد(طوری که هم نسل :خواهر و برادر یا فرزندو مادرو بالعکس نیز نباشند).متاسفانه به این موضوع در ایران توجه زیادی نشده است و حالا دغدغه  بسیاری از علاقه مندان و صاحب سبکان اصلاح نژاد,قناری همین علت میباشد.در اغلب کشور ها پیشرفته پرورش قناری رواج زیادی  دارد و به آن بهای زیادی می دهند.در تاریخچه  کشف و شناخت اولیه ی قناری  آن را به اسپانیایی ها نسبت داده اند.

انواع گوناگونی ازقناری وجود دارند که مهمترین آنهاعبارتنداز:جیور,یورک  ,یورکشار,فری و انواع معمولی آن که به نام رسمی مشهور اند.نگهداری ازقناری کار پیجیده ای نیست و بر خلاف تصور عام  که نگهداری قناری را سخت میدانند می توانید به راحتی و بهترین شکل از قناری در خانه نگهداری نمود

نکات قبل ازخرید قناری

قناری ها همانطور که گفتم دارای نژادهای گوناگونی هستند. اما برای مبتدی ها قناری رسمی مناسب ترین نوع است و از لحاظ استقامت بدنی هم نسبتاً به دیگر نژاد ها مقاوم ترند و شرایط نگهداریشان راحت تر است. گونه های دیگر قناری نیز وجود دارند که کمی گرانتر هستند و در صورت عدم نگهداری صحیح از آنها و نگرفتن نتیجه ی مطلوب احتما دل زدگی و افسوس را در پی خواهد داشت.پس توصیه ما برای مبتدی ها  خرید قناری رسمی است تا از این طریق با رشهای نگهداری وخصوصیات و رفتار این پرنده بیشتر اشنا شوند و از قناری ها نتیجه ی بهتری کسب کنند. اگر بار اولیست که اقدام به نگهداری قناری مینماییدبه علت شوق و ذوق زیاد در خریدتان  عجله نکنید  بی شک از این کارتان پشیمان خواهید شد.قبل از خرید قناری با افراد ی که مهار در این ضمینه دارند مشورت نمایید وبه چند مغازه فروش قناری سر بزنید تا هم قیمت واقعی دستتان بیاد و هم بتوانید راحتر تصمیم نهایی رابگیرید.اولویت اول خرید همیشه مکان هایی است که فقط اقدام به فروش قناری میکند نه پرنده گان دیگر این نشان از تجربه و شناخت صاحب مغازه در خصوص  قناری  و همچنین کیفیت وسلامت پرنده است.این را هم بگوییم که در این پرنده هم مانند اغلب پرندگان آواز خوان فقط گونه ی نرقادر به خوان میباشند و قیمت نر های قناری بر مبنای نژاد , نوع و سبک خواندنشان محاسبه میشود  ماده های قناری نیز بر مبانی نژاد و اصالت قیمت گذاری میشوند. . شما از ماده قناری ها فقط در زمان جوجه کشی می توانید استفاده نمایید و در مابقی سال باید به صورت جدا گانه از قناری نر نگهداری گردند.در اینجا باز هم در مورد تهیه پرنده از یک نژاد(یک رنگ با یک فرم بدنی) که درمطالب دیگر اشاره شده تاکید می کنم. دلیل انتخاب هم رنگ و هم نژاد بودن اینکه که در زمان جوجه کشی  راحتر نر و ماده جفت میخورند چون ماده قناری ها در انتخاب جفت مشکل پسند  هستند.نر قناری بر اساس تجربه بازان این امر در هنگام جفت اندازی باید یک سرو گردن از ماده قناری  بالاتر باشه که ماده قناری را به اصلاح قناری بازان  حریف باشد و بتواند به زبان عامیانه  مخشو بزند و برای جوجه کشی  اماده اش کند.انتخاب  قناری های هم رنگ در تولید نسل جوجه های یک دست بهترین اقدام است گاه پیش امده است که در این میان یکی از جوجه ها  از پدر خود نیز سرتر و ارزشمند ترگردیده است پس به نوع رنگ قناری در انتخابتون توجه کنید.در ضمن این را هم باید بگوییم که جوجه کشی از قناری را معمولا زمانیکه قناری ها آماده اند در فصل آن انجام میدهند در حال حاظر بخاطر وسایل گرمایی  و روشنایی در این امر تداخل ایجاد شده و به همین علت  تداخل برخی نگهدارنده ها  بعضی قناری ها در فصول مختلف اقدام به جفتگیری میکنند  اما بهترین زمان ماه های اخر فصل زمستان است که به بهار منتهی میشود , در کل از خصوصیات قناری خوب باید به صاف و یکدست بودن پر ها همراه با درخشنده بودن رنگشان که منظور تمیزی پرها و پس قناری باشد که فضله نچسبیده باشد به مخرجشان,هیکل خوب و روی فرم پرنده,نشاط و تحرک بالا یا همان جست و خیز در قفس است(نکته پرنده در گوشه ی قفس پف کرده نباشد) .روشنی و جلای چشمان و در نرهای مست و آماده برای جفت گیری:بیقراری و خواندن با صدای بلند و رسا , برای ماده ها سوت کوتاه کشیدن و گرفتن پر و کاغذ به دهان و جمع کردن آنها در گوشه ای از قفس اشاره کرد.

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (10)

 • omid

  سلام من یه قنارس سفید جوجه خریدم و فروشنده بهم گفته که نر هستش چون خودمم هم زیاد سر در نمیارم الان دوماهی هست که دارمش ولی اصلا نمیخونه فقط جیک جیک میکنه میخواستم ببینم باید چکار البته یه ماده هم دارم که جدا هستش از نر..

  آوریل 11, 2016 در 12:37 ب.ظ
  • moh6019

   سلام:
   برایش اواز قناری بگذارید تا مورد تمرین اوازی قرار گیرد. هر روز تا زمانی که پرنده بتواند خود اواز بخواند اواز برایش بگذارید.

   آوریل 11, 2016 در 8:34 ب.ظ
 • Aylar

  سلام ,. میخواستم بدونم تغذیه قناری در تابستان چه فرقی با فصل های دیگه داره؟ چه غذاهایی رو بیشتر بدیم یا چه غذاهایی رو باید حذف کنیم ..اگه امکانش هست دلیلشم بگید .. ممنون

  ژوئن 14, 2015 در 9:03 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   چندان فرقی ندارد البته اگر پرنده به تولکی فصلی برود نیاز به ارائه تغذیه های مکمل دیگر نیز هست. ارائه دانه های مختلف و همچنین میوه جات و سبزیجات این فصل متواند بهترین نوع تغذیه برای قناری ها باشد.

   ژوئن 14, 2015 در 10:28 ب.ظ
 • Rouzbeh

  میشه یه راهنمایی بکنید که قناری چه رنگی بهتره؟ مثلا تک رنگ یا دورنگ فرقی هم داره؟ چون بعدا میخوام جفت بندازم

  می 30, 2015 در 5:49 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   شاخصترین رنگ در قناری ها رنگ طلایی است البته قناری های طلایی قیمت بالایی دارند و در همه جا قابلیت دسترسی ندارند و بیشتر افراد قناری لیموییی رنگ را با طلایی اشتباه میگیرند.در حال حاظر و بلحاظ تعدد رنگی در قناری ها این امر سلیقه ای است و هر فردی بر مبنای سلیقه اقدام به خرید نگهداری قناری با هر رنگی مینماید .قناری های تک رنگ یا در اصطلاح یکدست دارای نژاد خالصتری هستند اما در قناری های دو رنگ یا در اصطلاح ابلغ پرنده خلوص کمتری دارد و دورگه محصوب میگردد این بدان معناست که پدر و مادر از لحاظ رنگی و ژنتیکی باهم تفاوت دارند.این را بیاد داشته باید در زمان جفت کردن دو پرنده وقتی رنگها متمایز است جوجه های حاصله نیز به شکل و شمایل پدر و مادر خود گرایش دارند و برخی خصیصه ها را از مادر و برخی را از پدر به ارث میبرند در بیشتر موارد شباهت ظاهری به مادر میرود پس بهتر است در مقابل نری که جفت می اندازید از ماده ای هم سطح و با استیل مطلوبی استفاده نمایید تا جوجه های حاصل به مراتب از پدر و مادر خود سرتر باشند.در کل قناری را بخرید که در نگاهتان جذابیت کافی را داشته باشد و نسبت به آن رضایت خاطر داشته باشید رنگ قناری نمتواند دلیل بر خوب بودن پرنده باشد .

   می 30, 2015 در 8:50 ب.ظ
  • Rouzbeh

   مرسی از پاسخ کاملتون .. واقعا کلاس کاریتون بالاست ای کاش همه کسایی که به پرنده ها علاقه دارن مثل شما صحبت میکردن و طرز فکرشون مثل شما بود تا وجهه ی این کار پیش بقیه یه مقدار خراب نمیشد .. ارزوی موفقیت روز افزون برای شما و تیم تحقیقاتیتون دارم

   می 31, 2015 در 7:49 ق.ظ
  • moh6019

   برای ما افتخار است که منتخب شما شده ایم

   می 31, 2015 در 1:00 ب.ظ
 • Rouzbeh

  سلام خدمت شما .. من چند وقته تصمیم گرفتم یک جوجه قناریه نر بگیرم منتظرم جوجه فنچام بزرگ بشن که همشونو رد کنم برن که با خیال راحت به قناریم برسم .. الان خودم به جز فنچ یک جفت مرغ عشق هم دارم که منتظر امادگیشون هستم که ارشون جوجه بگیرم .. حالا سوال من اینه که ایا میشه مرغ عشق و قناری رو یک جا نگه داشت؟ منظورم در یک اطاقه .. چون شنیدم که مرغ عشق برای قناری بیماری ایجاد میکنه

  می 30, 2015 در 2:00 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   بعله نگهداری امکان پذیر است و مشکلی رخ نخواهد داد. ما نیز در مکان تحقیقاتی خود گونه های مختلف پرندگان را نگهداری می نماییم و تا کنون مشکلی با انچه که شما بیان می دارید مشاهده ننموده ایم.

   می 30, 2015 در 5:29 ب.ظ

ارسال دیدگاه غیر فعال است.