Back to نوشته‌ها

عفونت چشمی در پرندگان زینتی

این بیماری مسری می باشد و باید پرنده بیمار را از سایر پرندگان جدا کرد. چشم درد میتواند به علت سرماخوردگی و یا تماس چشم پرنده با چوب نشیمن کثیف یا چیزهای آلوده و یا به علت یک بی نظمی داخلی و وجود عفونت در خود چشم بوجود آمده باشد و نباید نسبت به آن بی اعتنا بود. علایم: جراحات پلک ها ، خارج شدن مایع و قی از چشمها ، پلک های بهم چسبیده. علل بیماری: جریان هوا غبار دار ، اتاق پر دود مثل دود سیگار، میکروب .

طریقه درمان بیماری: استفاده از قطره های شستشو دهنده چشم مانند : آب بور ، محلول بابونه و پمادهای آنتی بیوتیک روش دیگر اینکه چشم پرنده را با استید بوریکی که برای چشم انسان تهیه کرده اند بشویید سپس محلول ۱۰% آرژیرول به داخل چشم بریزید این محلول باید تازه و مطمئن باشد . میتوان به جای آن نیز یک قطره روغن کرچک به چشم پرنده بریزید که جانشین خوبی برای آرژیرول می باشد. روش دیگر : ابتدا چشم قناری را با یک قطعه پنبه استریل آغشته به اسید بوریک شست و شو داده سپس روغن پنسیلین مخصوص چشم را به چشم پرنده بمالید. این کار چند روز باید ادامه یابد.

استفاده از تتراساکلین پمادی ضد عفونی کنند است که این  نیز توصیه می گردد که در موقع مصرف براقیت خاصی به چشم پرنده میبخشد که این نشان از  قرار گیری پماد بر روی چشم قناری ومحل بیماریست که پس از  انجام سه روز پرنده سلامتی خویش را باز میابد. تعداد دفعات مالیدن پماد بستگی به باز یا بسته بودن چشم پرنده یا قناری دارد که باید در طول روز هر چند ساعت یکبار بررسی شود و در صورت  بسته بودن پلک پرنده دوباره چشم را با پماد اغشته نمود

(نکته مهم: بیاد داشته باشید  هر روز صبح موقع طلوع افتاب   درمان را اغاز نمایید و ان را به وقت دیگر مکول نکنید  تا پرنده چشمانش دید کافی برای تغذیه را داشته باشد وانرژی کسب کند  در صورت عدم توجه پرنده شما دچار ضعف میگردد و بدنش تحلیل رفته و به سرعت پوک شده و باعث مرگش خواهد شد)

(نکته مهم:قفس پرنده و نی نشیمنگاه را شسته و ضد عفونی کنید شستن نی نشیمنگاه را تا زمان بهبودی و چند روز پس از ان هر روز تکرار نمایید  و پس از بهبودی پرنده  هر هفته نی را تمیز و استریل کنید)

 

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (56)

 • محمد

  سلام
  دو روز پیش دیدم که یه جوجه اردک گوشه خیابون افتاده بود، اولش فکر میکردم مرده ولی دیدم داشت دست و پا میزد. نمیدونم از کجا پیداش شده بود، ولی دلم نیومد همونجوری ولش کنم و بردمش خونه.

  الآن هم غذا میخوره هم سرحال تره. بعضی وقتا قدم میزنه و خودشو میخارونه. عطسه هم میکنه بعد از اینکه خودشو میخارونه. ولی یه چشمش کاملا بسته است و یه چشم دیگش به نظر میرسه که پلک نمیتونه بزنه.

  راه رفتنش هم به نظر خیلی سخت میرسه و جسه خیلی ظریفی هم داره. فکر کنم چند روزه که به دنیا اومده، چون پوست کمرش از بین پرز تنش معلومه. جیک جیک هم میکنه، بیشتر هم میشینه. غذا هم بهش نون خیس کرده تو آب میدم. درسته؟؟
  ظرف غذا رو فکر کنم به سختی میبینه. برای چشمش باید چیکار کنم که خوب بشه؟؟ همون پماد تتراساکلین چشمی خوبه؟؟

  با تشکر

  می 29, 2016 در 9:38 ق.ظ
  • moh6019

   پماد تتراساکلین لازم است در این مرحله. ویتامین دهی نیاز است انجام شود . دانه پارس خیس کنید بدهید برایش بهتر است در این شرایط. پماد ویتامین Aچشمی نیز تهیه نمایید روزی یکبار بروی پلک ها مالیده شود. نظافتش را نیز کامل انجام دهید در هر روز.

   می 29, 2016 در 11:03 ب.ظ
 • علیرضا

  سلام خسته نباشید من چندتا قناری دارم که چشمشون عفونت کرده و سر همشون کچل شده و کچل شدن سر با پوست پوست شدن همراه است ووقتی پوسته کنده میشه زخم بوجود ماید و چشم یکی از انها رو به بسته شدن است و روی چشمش زخمی شده است من از پرنده فروشی قطره ICCLIN تهیه کردم برای عفونتشان ایا برای درمان کارساز است لطفا راهنمایی کنید که چه کار کنم تا هم موها سرجایش برگرده و هم بسته شدن و عفونت . خیلی ممنون میشم زود تر جواب بدید زیرا روز بروز بدتر میشن

  می 25, 2016 در 10:42 ب.ظ
  • moh6019

   دو عامل باعث بروز این عارضه است محیط الوده یا قفس الوده و نظافت کم بار. بهتر است مداوم قفس و تجهیزات شستشو و ضد عفونی گردد.پرنده ها دچار عارضه قارچی بروی پوست خود هستند . بهتر است پماد سوختگی الفا تهیه نمایید و بروی محل هایی که دچار ریزش پر هستند بزنید برای چشم پرندگان نیز پماد تتتراساکلین چشمی زده شود روزی دوبار.استحمام با اب و شیره برگ الوورا نیز در جهت بهبودشان لازم است . اضافه نمودن ید در جیره و همچنین دادن بکمپلکس نیز لازم است درمان اینگونه بیماری ها زمان بر و کمی طاقت فرسا است.

   می 26, 2016 در 5:00 ب.ظ
 • حسین

  سلام من یک قناری دارم دورچشمش بادمجونی رنگ مایل به سیاه شده و باد کرده .پماد تترا سیکلین دوروز زدم زیاد فرقی نکرده و پودر اریتومایسین هم تو ابش حل کردم.چی کار کنم؟

  می 14, 2016 در 11:15 ب.ظ
  • moh6019

   تورم های چشمی میتواند علل مختلف دیگری نیز داشته باشد . زهر الود شدن با میله قفس کهنه و زنگ زده.بیماری ویروسی . عفونت تنفسی . اسیب کلیوی و کبدی . ویتامین دهی نیاز است و استفده از قطره شستشو چشمی برای ابتدا و در اخر درمان انتی بیوتیکی.

   می 19, 2016 در 9:41 ب.ظ
 • یگانه

  سلام ببخشید من پرنده زینتی ندارم اما پدرم ب تازگی چند تا جوجه مرغ خرید ک توی حیاط کنار مرغ هامون گزاشتیمشون و حالا بعد از اینکه سه تا از همون جوجه ها مردن ما فهمیدیم ک مرغامون مریض شدن دامپزشکی هم رفتیم دارو داده ولی اثر نکرده من ی مرغ دارم بین اون ها ک یکی از چشماش پلکش تا نیمه بالا اومده و آب آورده خواهش میکنم بگید چ کار کنم تا خوب بشه من خیلی دوسش دارم 🙁

  می 13, 2016 در 12:03 ق.ظ
  • moh6019

   تری متو پریم سولفا از داروخانه دامپزشکی تهیه نموده و در ابشان حل نمایید به مدت 10 روز قبل از ارائه دارو نیز حتما بکمپلکس داده شود.

   می 13, 2016 در 5:48 ب.ظ
 • بهرام

  با سلام
  ممنون از پاسختون، پس من دارو رو دیگه بهش ندم؟ الان اسهالش سیاه رنگه و یک چشش متورم شده و قرمز شده، این از بیماری نیست؟ بعد از بینیش هم آب میزنه بیرون و همچنین دانها رو بالا میاره، قبلا هم یکمی سست بود چون نره مریض بود اینم کمی سست بود ولی نه اندازه نره بعد از اینکه اون خوب شد من میدیدم در حین اینکه دارو رو از اول گذاشتم تو قفس جوجه هم مصرف کرد رنگ مدفوش تغییر پیدا کرد، میشه بگین در صورت بیماری عفونی چه آنتی بیوتیکی برای پرنده نا بالغ و جوجه باید مورد استفاده قرار بگیره
  پس من اگه دارو رو قطع کنم خوب میشه؟ این حالتش از داروه؟

  می 4, 2016 در 5:36 ق.ظ
  • moh6019

   نخیر دارو را ندهید. اسیب کلیوی و کبدی دیده . بهتر است از بکمپلکس های کلکسی کولین یا کولین کلراید استفاده نمایید .

   می 10, 2016 در 9:46 ب.ظ
 • بهرام

  با سلام
  مرغ عشق من مریض بود با اکسی وت درمان شد سه سالشه و مدفوعش پر حجم شده بود و به رنگ سبز و حالت شل و چسبنده داشت و دائم پرهاشو پف میکرد و میخوابید تا اینکه دوستی بهم پیشنهاد استفاده از اکسی وت تتراسایکلین رو داد که خدا عمر ش بده با همین دارو حالش خوب شد، حالا جوجش که دو ماهشه، یک چشمش متورم و ملتحب شده و باز نمیشه البته به ندرت باز میکنه
  بعدشهر چی میخوره بالا میاره و تا امروز اسهال بی رنگ بود ولی امروز دیدم فضلش سیاه شده یعنی نگاه که میکنی سیاهه ولی وقتی نور میگیری روش سبز یشمی و تیره است فضلش مثل یه تیکه آب سیاهه، الان اشتهاش خیلی کم شده و دائم ارزنا رو با تکون دادن سر و گردنش میپاشه بیرون از اون موقع که نره تحت درمان بود اونم از داروی اکسی وت تتراسایکلین خورد و از همون موقع دیدم مدفوعش تغییر رنگ و حالت داده تا اینکه اسهال شد و امروزم به رنگ سیاه در اومده
  خواهش میکنم کمک کنید تا این پرنده بیچاره از این مهلکه و مرگ حتمی نجات پیدا کنه، چیزی که هست اینکه من نمیتونم به جز ارزن بهش چیزی بدم سفیده تخم مرغم میذارم نمیخوره، خواهش میکنم یه چیزی بهم پیشنهاد بدید که بهش بدم و سریع انرژی بگیره و برای درمان دارویی رو بهم بگید هر دارویی باشه مسله ای نیست، فقط دارویی باشه که جواب بده
  میخواستم بدونم احتمال نداره چون از داروی اکسی وت تتراسایکلین خورده این حالتی شده؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدید منتظر پاسختون هستم

  می 4, 2016 در 2:01 ق.ظ
  • moh6019

   سیستم بدنی جوجه ها ضعیف است و نباید اینگونه داروها را که دوز بالا دارند رو بخورند. کبد پرنده دچار اختلال در عملکرد شده است تا چند روز مستمر عرق کاسنی یا عرق شاهتره در جا ابی بریزید تا نصفه و نصف دیگر اب بریزیدتا خون پرنده تصفیه و عملکرد بدنی حالت نرمال پیدا کند.اگر نیاز به درمان دارویی دارید ویتامین گروه ب یا همان بکمپلکس مخصوص پرندگان بگیرید این برایش مناسب تر است.

   می 4, 2016 در 3:26 ق.ظ
 • شاهد

  با سلام و تشکر فراوان

  لازم است اضافه نمایم که این طوطی در هفته دوم عید، این چشمش خیلی شدید به حالت تورم و التهاب و سرخی رسید، که اکنون آن حالت فروکش کرده و ضمناً اینکه در دو روز اخیر گوشه های چشم دیگرش نیز حالت قرمز (صورتی کبود) پیدا کرده است. همانطور که فرمودید احساسم این است که مشکل باید علت داخلی داشته باشد! … تقریبا نزدیک دو هفته است که چشمش دچار این بیماری است.
  البته اشتهایش به غذا خوب بوده، تحرک دارد و همچنین پف نمی کند و … ویتامین توتال نیز در این مدت مصرف شده است. سعی کرده ام که محیطش را نیز تمیز نگاه دارم.
  لازم به ذکر است که این طوطی با یک طوطی برزیلی دیگر در یک قفس نگهداری می شوند.
  اگر نشانه های دیگری لازم است که ذکر نمایم و باید بررسی شود، بفرمایید تا انجام دهم.
  ممنونم

  آوریل 13, 2016 در 9:43 ق.ظ
  • moh6019

   سلام:
   اگر قفس پرنده نو است و فاقد زنگ زدگی میباشد بیماری داخلی تلقی میشود. همانطور که گفته شد دو عامل برقار است مسمومیت بر اثر خوردن رنگ یا زنگ زدگی قفس.و بیماری کوکسیدیوز که حالتی اینگونه دارد عفونت سیستم تنفسی نیز حالت اینگونه دارد اما با درمانی که شما انجام داده اید مثل میتواند میکروبی یا ویروسی باشد. بطور کل داروی درمانی کوکسیدیوز تهیه نمایید و به پرنده بدهید و نظافت را نیز رعایت کنید و اقدامتی که در پاسخ قبلی ارائه گردید نیز انجام شود.

   آوریل 14, 2016 در 3:03 ق.ظ
 • شاهد

  با سلام و تشکر

  تقریباً بیش از یک هفته است که یکی از چشمان طوطی برزیلی دچار التهاب و قی و … شده که بلافاصله از قطره های استریل استفاده کردم که بهبودی خاصی مشاهده نشد ولی از قطره کلرامفنیکل که استفاده شد، وضع چشمش بهتر شد اما بیماری هنوز به طور کامل بر طرف نشده و قرمزی در داخل و گوشه چشمانش به همراه قی وجود دارد! البته یکی دو روز هم تتراساکلین خورده است.
  سوالم این است که تاکی باید صبر نمود و دوره درمان آن چقدر است؟ و آیا باید همچنان به همین روش ادامه داد؟ یا داروهای دیگری را باید مصرف کرد؟

  آوریل 12, 2016 در 9:34 ق.ظ
  • moh6019

   سلام:
   پرنده شما دچار بیماری عوفت انگلی و میکروبی است . درمان فارغ از داروهایی که به کاربرید میباشد بهتر است در داروخانه دامپزشکی داروی درمان کوکسیدیوز تهیه نمایید و استفاده نمایید.

   آوریل 12, 2016 در 10:16 ب.ظ
  • moh6019

   سلام:
   تتراساکلین برای درمان این نوع بیماری کارساز نیست . رعایت بهداشت و نظافت به صورت مستمر تا اخر درمان نیاز است . علائم پرنده شما بیشتر شبیه بیماری انگلی و میکروبی است که داروی آن متفاوت است. بهتر است از داروی درمانی بیماری کوکسیدیوز برای درمان پرنده استفاده نمایید. برای چشم نیز پماد استریل چشمی تتراساکلین استفاده نمایید روزی دوبار زده شود . دارو نیز تا2 روز داده شود و در صورت بهبود 15 روز بعد نیز دوباره دارو دهی انجام گردد.

   آوریل 12, 2016 در 10:35 ب.ظ
 • احمد رضا

  باسلام پرندگان اگر از دان با کیفیت و ویتامین و بهداشت مناسب + دمای مناسب برخوردار باشند به ندرت بیماری میگیرند ، هرگز پرنده دیگر وارد پرندگان خودتان نکنید حتی اگر رایگان بود ، یا اگر خواستید حتما در قرنطینه نگهداری نمایید ، بر عکس تصور عامیانه طیور سیستم ازمنی بدنشان قوی میباشد شرایط بد نگهداری ما باعث بیماری یشود ارادت

  مارس 27, 2016 در 12:04 ب.ظ
 • مجتبی

  با سلام و خسته نباشید خدمت تیم محترم 6019
  چنتا طوطی برزیلی دارم که بعضیاشون چشماشون عفونیه و بسته میشه
  یکیش که حالش از همه حادتره رو تو قفس جدا گذاشتم بهش تترا میدم به همراه کیمیا استومیل و با قطره بتامتازون شستشو میدم
  بهتر شده اما می خوام این موضوع رو ریشه کن کنم تا سایر پرنده هام آلوده نشن لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم (:

  مارس 14, 2016 در 10:26 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   ریشه کردن بیماری به طور کلی غیر ممکن است اما میتوانید اقدامات مراقبتی و پیشگیری را لحاظ نمایید تا کمتر شاهد این نوع بیماری ها باشید . رعایت بهداشت و ضد عفونی کلیه تجهیزات و قفس در زمان بروز بیماری هر روزه لازم و اجرا است و نباید کوتاهی نمود. استفاده ازقفس های فرسدوده و زنگ زده میتواند عامل مهمی در بروز اینگونه بیماری ها باشند. استفاده از انتی بیوتیک های خاص فارغ از ساکلین ها میتواند موثر تر باشد استفاده از قطره های انتی بیوتیکی نیز میتواند روش موثر در کنار پماد ها باشد. به طور کلی دادن ویتامین و میوه جات نیز باید به صورت مرتب در جیره پرنده گنجانده شود و تا حد ممکن تغذیه نرم نیز در کنار تغذیه دانه اییی داده شود.

   مارس 14, 2016 در 6:53 ب.ظ
 • علیرضا

  سلام خسته نباشید من یک قناری سه ماهه دارم که یکی از چشماش دورش متورم و کمی قرمز است ولی از ان مایعی خارج نمی شود و راحت میبیند و غذا می خورد علت تورم و قرمزی دور چشم چیست

  مارس 1, 2016 در 9:03 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   کمبود منابع ویتامینی. عدم رعایت بهداشت صحیح. عفونت میکروبی.دادن ویتامین به مدت7 روز و استفاده از پماد شمی تتراساکلینن تا 4 روز روزی دوبار

   مارس 3, 2016 در 12:46 ق.ظ
 • ایمان

  سلام وخسته نباشید
  پس با این وصف امید زیادی به درمان نیست اگه ممکنه دوز مصرف داکسی رو بگید کپسول انسانی دارم ممنون

  فوریه 27, 2016 در 2:19 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   نباید نا امید بود . یک کپسول 100 را در 1لیتر اب حل کنید برای روز اول و از ان جا ابی را پر کنید به مدت12 ساعت برای روز دوم تا4 چهارم نیز به ازای 1/5 لیتر اب 1 کپسول حل شود

   مارس 3, 2016 در 1:22 ق.ظ
 • ایمان

  باسلام
  متاسفانه از بعد از ظهر پف کرده تنفس سریع و دچار یبوست هم شده کف قفس میشینه فک کنم سرما خوردگیه والتهاب چشمها نیز به همین دلیل بوده چون عفونت چشمی از تمیز نبودن وسایل و نشیمنگاه است ولی من کلیه پرندگانم هفته دوبار تمیز میشوند واتاق جدایی دارن که دود وبوی خاصی در این محل نداریم امیدوارم زنده بمونه شرب سرما خوردگی اطفال محلول در آب وبخار اکالیپتوس دادم راهنمایی شما لازم ومکمل خواهد بود
  تشکر

  فوریه 26, 2016 در 11:14 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   این سرماخوردگی نیست عفونت تنفسی مایت هست . عامل میکروبی ویروسیه احتمال انتقال بر اثر دست کثیف هست یام از دون الوده یا تغذیه و میوه الوده. در این حالت داکسی ساکلین یا انرو مفیده البته به طور کامل تاثیر گذار نیستند اگر دوره درمان خوب پیش ببرید احتمال مقابله درمانی دارند. کزینه ارجحتر پروبیوتیکه که میتونه مقابله خوبی با عوامل میکروبی و ویروسی کنه .

   فوریه 26, 2016 در 11:31 ب.ظ
 • ایمان

  باسلام وتشکر
  امروز سرحال تر شده بوریک اسید هم گرفتم و پماد تتراسکلین چشمی زدم اگر دستور دیگری هست بفرمایید ممنون

  فوریه 26, 2016 در 1:09 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   نخیر همان ویتامین را بدهید کفایت دارد در کنار درمان فوق. من بعد نیز بهداشت را نیز رعایت کنید و از استفاده عوامل دخانی در محیط پرندگان اجتنباب نمایید.

   فوریه 26, 2016 در 10:32 ب.ظ
 • ایمان

  با سلام
  التهاب چشم خیلی بیشتر شده بینایی بسیار محدود در حد چند سانتی متر اطراف خودش وداروها اثری نداشته لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

  فوریه 25, 2016 در 7:19 ب.ظ
 • ایمان

  با سلام
  قناری من سالم وسرحال بود ولی دیروز صبح دیدم که دور چشمش به شدت قرمز شده ظهر قطره نفازولین آنتازولین انداختم وبعد خوندن مطالب شما پماد تتراسکلین زدم وحدود هشت ساعت یکبار تکرار کردم اما امروز دور چشماش کمی هم ورم کرده وهنوز نشانه ای از بهبودی چندانی نیست ولی حاد تر هم نشده لطفا راهنمایی کنید در ضمن مدفوعش نرماله وتغییر خاصی نکرده
  متشکر

  فوریه 25, 2016 در 4:01 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   در برخی مواقع نیاز است که اقدامات دارویی خوراکی نیز لحاظ شود. بیماری در پرنده شما پیشرفت کرده نیاز است تا سه روز متوالی مولتی ویتامین داده شود و از انتی بیوتیک نیز استفاده شود.شستشو و نظافت تجهیزات قفس یک الزام مهم است و قرار دهی وان ابتنی برای پرنده نیز لازم است.

   فوریه 26, 2016 در 1:00 ب.ظ
 • مهدی

  با سلام من یک مینا دارم خیلی سرحال بود تا اینکه یک بچه مینا برای چندروز مهمان ما بود تا رفت فردای آن روز مینا دیگه چشماش نمیبینه تقریباً 4تا5سالشه حتی صداش میکنم جواب میدهد غذا هم گذاشتم کنارش لطفا راهنمایی کنید ممنون

  فوریه 7, 2016 در 5:00 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   این امر نیاز به معاینه بالینی دارد و حتما باید توسط دامپزشک از نزدیک بررسی شود.

   فوریه 8, 2016 در 8:01 ب.ظ
 • امید

  سلام
  چند جفت فنچ دارم که یکی از آنها از امروز صبح چشم را باز نمیکند حتی وقتی در دستم بود. ولی پرواز می کند و نگهداشتنش در دست هم سخت است چون به سرعت فرار میکند و به دیوار می خورد. بقیه فنچ ها هم به نظرم بیشتر از حد معمول چشمشان را می بندند. به نظر شما مشکل چیست و چه درمانی دارد؟

  فوریه 6, 2016 در 1:53 ب.ظ
  • moh6019

   ا سلام:
   پرندگان شما دچار کمبود ید و عناصر کمیابند. گل شور از پرنده فروشی ها تهیه نمایید و در اختیارشان بگذارید مولتی ویتامین نیز تا سه روز پشت سر هم در ابشان اضافه نمایید. محیط نگهداریشان را نیز به دور از سرما باشد.

   فوریه 8, 2016 در 8:23 ب.ظ
 • مهران

  سلام خدمت دوستان سایت خوب 6019
  یه سوال فوری دارم خدمتتون
  جفت قناری من دارای 3 تا جوجه 12 روزه هستند و تر وماده امروز مدام در حال جفتگیری بودن که ناگهان متوجه شدم چشم چپ قناری ماده من بسته شده وقتی خواستم بگیرمش ببینم چی شده چشمش باز شد ولی در حالت کلی یکم پف کرده و بسته هست و گاهی هم بازش میکنه>؟
  نگران قناری نر و جوجه ها هستم به نظر شما چه مشکلی پیش اومده؟
  ممنون

  ژانویه 17, 2016 در 4:54 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   پس از بیرون امدن جوجه ها از تخم شما باید وان استحمامی در اختیار پرندگان خود میگذاردید تا پرنده استحمام کند . بروز بیماری عفونی چشمی مشخص است با علائم فوق. استفاده از پماد تتراساکلیت استریل چشمی تا تکمیل درمان لازم است.

   ژانویه 20, 2016 در 11:01 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   پس از بیرون امدن جوجه ها از تخم شما باید وان استحمامی در اختیار پرندگان خود میگذاردید تا پرنده استحمام کند . بروز بیماری عفونی چشمی مشخص است با علائم فوق. استفاده از پماد تتراساکلیت استریل چشمی تا تکمیل درمان لازم است.ارائه ویتامین نیز جهت تقویت سیستم ایمنی پرنده لازم است.

   ژانویه 20, 2016 در 11:02 ق.ظ
 • Mahsa.S

  با سلام و تشکر بابت مطالب خوبتون.
  توی یکی از جفت فنچام، دایره دور چشم فنچ نر از بقیه فنچا بزرگتره که باعث میشه بزرگتر به نظر بیاد، خیلیم تند تند پلک میزنه، ورم یا تغییر رنگ خاصی نداره و احساس میکنم غیر طبیعیه.
  مشکلی داره؟!

  اکتبر 29, 2015 در 5:35 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   گاهی عفونت چشمی و گاها نقص ژنتیکی عامل اینگونه نمود است. برخحی پرندگان چشمانشان به صورت مادر زادی تا به تا است . در صورتی که پرنده از گذشته همین حالت چشم را داشته است ارثی بودنش قطعی است و یک احتمال هم خوردن ضربه در گذشته به ناحیه چشم است.

   نوامبر 2, 2015 در 2:24 ب.ظ
 • amir..

  سلام.ببخشید سه تا جوجه ابریشمی گرفتم دوماهه.رشد نمیکنن اصن.چ کار کنم؟چ غذایی بدم؟

  سپتامبر 19, 2015 در 12:47 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   تغذیه مخطوط مخصوص طیور برایشان تهیه نمایید اینگونه پرندگان نیاز به مواد معدنی و املاح خاص دارند. البته میزان رشدشان کم است و چون جسته آنها نیز کوچک است نسبت به مرور زمان رشدشان تکمیل خواهد شد .

   سپتامبر 19, 2015 در 4:14 ب.ظ
 • amir..

  سلام.من یه خروس لاری دارم که چشم سمت چپش باد کرده.پلکش قرمز شده.هرچند ثانیه نوکشو باز میکنه.از چشما و دماغو دهنش آب میاد.چکارش کنم؟

  سپتامبر 18, 2015 در 5:15 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   از دست زدن به پرنده به شدت پرهیز نمایید احتمال یکی از این بیماری ها وجود دارد انفلانزا, بیماری ویروسی مثل ابله, بیماری باکتریایی و نیو کاسل. محط را ضد عفونی کنید و سریعا جهت تشخیص بیماری به دامپزشک مراجعه نمایید هیچگونه تعللی در این زمینه نکنید و از خود درمانی به شدت پرهیز نمایید در صورت داشتن حیوانات دیگر خروس بیمار را در محیطی دیگر قرنطینه نمایید.

   سپتامبر 18, 2015 در 12:41 ب.ظ
  • amir..

   ارزش خرج کردن داره؟یعنی زنده میمونه؟

   سپتامبر 19, 2015 در 4:40 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   گاهی اوقات هزینه کردن در جهت سلامت خودتان است . در صورت وجود بیماری خطرناک باید دامپزشک مربوطه تدابیر را اتخاذ نماید. در کل معاینه از نزدیک بهترین اقدام است.

   سپتامبر 19, 2015 در 4:07 ب.ظ
 • عرفان

  مرغ عشق من چشمش خیلی باد کرده تروخدا بگید چکار کنم کور هم شده پروازم نمیتونه بکنه چشمش قرمزه قرمزه

  آگوست 31, 2015 در 11:48 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   کدام قسمت ناحیه چشمی دچار تورم است؟ تورم کاملا برامده و در زیر پلک است یا اطراف چشم؟ درمان این عارضه باید توسط دامپزشک و به صورت مستقیم انجام گردد چرا که هرگونه تجویز دارویی غلط منجر به بدتر شدن عارضه میکند بهترین عمل ممکن دامپزشک است.

   آگوست 31, 2015 در 6:47 ب.ظ
 • lpln

  ببخشید.من یک جفت جوجه زینتی دارم یکیش به همین مریضی دچار شده ولی نمی تونم آن ها رو از هم جدا کنم. میشه بگید من باید چه کار کنم؟

  آگوست 4, 2015 در 10:21 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   چه نوع جوجه زینتی دارید؟ حالت فرم بیماری چه شکلی است؟ کدام چشم دچار عارضه است؟ تورم و تغییرات رنگی موضع را اعلام دارید.

   آگوست 11, 2015 در 9:55 ب.ظ
 • ابی

  با سلام
  من دو روزه یه جوجه کوتوله فیشر خریدم و زیاد وارد نیستم وقتی میخواد بخوابه یه چشمشو میبنده اون یکیو باز میذاره . علتش چیه مریض نیست؟

  آوریل 19, 2015 در 3:52 ق.ظ
  • moh6019

   سلام:
   طوطی ها غالبا پس از ورد به محیط جدید تا چند روز اول با احتیاط مراقب اطراف خود هستند.اما اینگونه رفتار در آنها بهندرت رخ می دهد.اگر باز بودن چشم فقط منحصر به یک چشم است و مداوم آن چشم باز است میتواند علت چیز دیگری باشد احتمال اسیب چشمی یا آب مروارید و کوری وجود دارد که نیاز به برررسی بالینی توسط فردی با مهارت کافی یا دامپزشک دارد.

   آوریل 19, 2015 در 4:53 ب.ظ
 • احسان

  ممنون از پاسخگویی شما
  غذا: تخم کتان + هفته ای دو نوبت دانه مخلوط ، در هر هفته یک یا دو نوبت سیب ، هویج ، کاهو استفاده شده
  از زمانی که حالت بیماری پیدا کرده(پف کردن ، بی حسی ، نشستن کف قفس ، باز کردن دهان به صورتی که انگار چیزی داخل دهانش گیر کرده ) سبزیجات و دانه مخلوط حذف شدند. و داروی TNT به مدت یه هفته استفاده شد. که مفید نبود.
  الان دو روز است که از داروی جدیدی استفاده می کنم که نام خاصی نداره روش نوشته آنتی بیوتیک انتخابی کد(۰۲۰)
  محل نگهداری هم توی پاسیو است

  دمای محیط : بین ۲۵ تا ۲۷ درجه کف قفس هم چیزی نیس و مرتبا تمیز میشه تقریبا هر ۳ روز یکبار ،حالت مدفوع نیز تقریبا عادی است آبکی نیست حالت سفت داره و ۲ رنگ قهوه ای تیره و سفید ، ریزش پر ندارد ، در اصفهان ساکن هستیم و از آب تصفیه شهری استفاده میشه

  ممنون

  مارس 30, 2015 در 4:20 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   ایا از ویتامین برای پرندگان خود استفاده مینمایید؟کف دریا به پرنده ارائه مینمایید یا خیر؟چه مقدار گیاه در گلخانه دارید؟در حال حاظر پرنده را به مکانی دیگر انتقال دهید. دمای محیط نگهداری قناری را ۲۳ درجه نگه دارید.هر گونه دارو دهی را نیز قطع نمایید.مقداری هویج را ابپز نمایید و به پرنده بدهید. موارد پسیده شده را نیز حتما ارسال نمایید

   مارس 31, 2015 در 1:03 ق.ظ
 • احسان

  سلام ، از اینکه به صورت علمی موضوعات حیوانات خانگی را مورد بررسی قرار می دهید ممنونم! راستش خیلی از این مغازه های سطح شهر هیچ اطلاع درستی ندارن ! الکی میگن اینا بده بهش اونا بده بهش
  قناری من مدتیه حالت مریضی داره اصلا نمی خونه
  گاهی اوقات پف میکنه و دل دل میزنه انگار داره میلرزه
  چشم سمت چپش هم حالتش با سمت راست فرق کرده پرهای دور چشم سمت چپش بهم چسبیده ان انگار قی داره!
  میخواستم ببینم این حالتش مال چشمشه! یا بیمار دیگه ای باعث شده چشمش هم عفونی بشه! الان باید چی کارکنم؟

  الان چه دارو و غذایی بهش بدم؟
  متشکرم

  مارس 30, 2015 در 11:56 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
   این موارد را برایمان ارسال دارید:
   تمامی موارد تغذیه ای پرنده(بدونه کم و کاست چه دانه ای چه میوه ای و چه سبزیجاتی ارسال تمامی موارد الزامی است)؟۲٫ مکان نگهداری پرنده؟۳٫ایا از ویتامین و داروی خاصی برای پرنده استفاده مینمایید هر انچه که مورد مصرف قرار داده اید را ارسال نمایید؟۴ دمای محیط نگهداری پرنده؟۵٫ایا در کفی قفس از کاغذ یا زرنامه بعنوان کفپوش اسفاده مینمایید؟۶٫ نظافت قفس و تجهیزات قفس هر چند وقت به چند وقت صورت میپزید؟ تغییرات مدوفعی و رنگ مدفوع را نیز ارسال دارید.پرنده ریزش پر های ریز دارد یا خیر؟کدام شهر سکونت دارید؟از چه نوع ابی برای پرنده استفاده مینمایید؟؟به پرنده تان شن ارائه می دهید یا خیر(این مورد را نیز حتما ارسال نمایید)

   مارس 30, 2015 در 12:04 ب.ظ

ارسال دیدگاه غیر فعال است.

Back to نوشته‌ها