بازگشت به نوشته‌ها

عفونت چشمی در پرندگان زینتی

عفونت چشمی در پرندگان زینتی

این بیماری مسری می باشد و باید پرنده بیمار را از سایر پرندگان جدا کرد. چشم درد میتواند به علت سرماخوردگی و یا تماس چشم پرنده با چوب نشیمن کثیف یا چیزهای آلوده و یا به علت یک بی نظمی داخلی و وجود عفونت در خود چشم بوجود آمده باشد و نباید نسبت به آن بی اعتنا بود. علایم: جراحات پلک ها ، خارج شدن مایع و قی از چشمها ، پلک های بهم چسبیده. علل بیماری: جریان هوا غبار دار ، اتاق پر دود مثل دود سیگار، میکروب .

طریقه درمان بیماری: استفاده از قطره های شستشو دهنده چشم مانند : آب بور ، محلول بابونه و پمادهای آنتی بیوتیک روش دیگر اینکه چشم پرنده را با استید بوریکی که برای چشم انسان تهیه کرده اند بشویید سپس محلول ۱۰% آرژیرول به داخل چشم بریزید این محلول باید تازه و مطمئن باشد . میتوان به جای آن نیز یک قطره روغن کرچک به چشم پرنده بریزید که جانشین خوبی برای آرژیرول می باشد. روش دیگر : ابتدا چشم قناری را با یک قطعه پنبه استریل آغشته به اسید بوریک شست و شو داده سپس روغن پنسیلین مخصوص چشم را به چشم پرنده بمالید. این کار چند روز باید ادامه یابد.

استفاده از تتراساکلین پمادی ضد عفونی کنند است که این  نیز توصیه می گردد که در موقع مصرف براقیت خاصی به چشم پرنده میبخشد که این نشان از  قرار گیری پماد بر روی چشم قناری ومحل بیماریست که پس از  انجام سه روز پرنده سلامتی خویش را باز میابد. تعداد دفعات مالیدن پماد بستگی به باز یا بسته بودن چشم پرنده یا قناری دارد که باید در طول روز هر چند ساعت یکبار بررسی شود و در صورت  بسته بودن پلک پرنده دوباره چشم را با پماد اغشته نمود

(نکته مهم: بیاد داشته باشید  هر روز صبح موقع طلوع افتاب   درمان را اغاز نمایید و ان را به وقت دیگر مکول نکنید  تا پرنده چشمانش دید کافی برای تغذیه را داشته باشد وانرژی کسب کند  در صورت عدم توجه پرنده شما دچار ضعف میگردد و بدنش تحلیل رفته و به سرعت پوک شده و باعث مرگش خواهد شد)

(نکته مهم:قفس پرنده و نی نشیمنگاه را شسته و ضد عفونی کنید شستن نی نشیمنگاه را تا زمان بهبودی و چند روز پس از ان هر روز تکرار نمایید  و پس از بهبودی پرنده  هر هفته نی را تمیز و استریل کنید)

 

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (64)

 • mahsa پاسخ به

  سلام من ی قناری دارم ک حدودا ی سالی میشه ک پرای سرش ریخته بردیمش ب چن نفر نشونش دادیم گفتن ک پرای سرش ت بهار دوباره در میان..ولی رفته رفته کمی از پرای صورت و اطراف چشماش و کمی از گردنو شکمش ریخت..تا بهار صبر کردم ولی بیشتر از دوسه تا پر رو سرش در نیومد..الان یک ماهی ام میشه ک ی چشمش پف کرده..من همون اوایل ماه متوجه شدم ک اون چشمی ک پف کرده دیگ نمیبینه کلا چشمش مشکی مشکئ شده..بردمش ب ی قناری فروش نشونش دادم گفت چون گذاشتینش جلوی اینه چشمش شیشه شده..من ب قناریم گردو و کنجدم میدادم گفتم بگم بهتر باشه…لطفا راهنماییم کنید

  ژوئن 16, 2018 در 11:31 ق.ظ
  • 6019 Team

   با سلام:
   انچه که برای پرنده شما پیش رفته است یک حالت بیماری گونه با بسیار از کمبود های بدنی است. در ابتدای عارضه و شروع بیماری میشد که درمان را به بهترین شکل پیش برد. اما در حال حاظر روش درمان دارای سختی است. موارد تغذیه پرنده . محیط پرندتان که از آن نگهداری میکنید به همراه اطلاعات کامل از دارو ها و ویتامین ها و مکمل هایی که میدهید را ارسال نمایید برایتان بررسی خواهیم نمود.

   ژوئن 16, 2018 در 9:39 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها