عفونت چشمی در پرندگان زینتی

عفونت چشمی در پرندگان زینتی

این بیماری مسری می باشد و باید پرنده بیمار را از سایر پرندگان جدا کرد. چشم درد میتواند به علت سرماخوردگی و یا تماس چشم پرنده با چوب نشیمن کثیف یا چیزهای آلوده و یا به علت یک بی نظمی داخلی و وجود عفونت در خود چشم بوجود آمده باشد و نباید نسبت به آن بی اعتنا بود. علایم: جراحات پلک ها ، خارج شدن مایع و قی از چشمها ، پلک های بهم چسبیده. علل بیماری: جریان هوا غبار دار ، اتاق پر دود مثل دود سیگار، میکروب .

طریقه درمان بیماری: استفاده از قطره های شستشو دهنده چشم مانند : آب بور ، محلول بابونه و پمادهای آنتی بیوتیک روش دیگر اینکه چشم پرنده را با استید بوریکی که برای چشم انسان تهیه کرده اند بشویید سپس محلول ۱۰% آرژیرول به داخل چشم بریزید این محلول باید تازه و مطمئن باشد . میتوان به جای آن نیز یک قطره روغن کرچک به چشم پرنده بریزید که جانشین خوبی برای آرژیرول می باشد. روش دیگر : ابتدا چشم قناری را با یک قطعه پنبه استریل آغشته به اسید بوریک شست و شو داده سپس روغن پنسیلین مخصوص چشم را به چشم پرنده بمالید. این کار چند روز باید ادامه یابد.

استفاده از تتراساکلین پمادی ضد عفونی کنند است که این  نیز توصیه می گردد که در موقع مصرف براقیت خاصی به چشم پرنده میبخشد که این نشان از  قرار گیری پماد بر روی چشم قناری ومحل بیماریست که پس از  انجام سه روز پرنده سلامتی خویش را باز میابد. تعداد دفعات مالیدن پماد بستگی به باز یا بسته بودن چشم پرنده یا قناری دارد که باید در طول روز هر چند ساعت یکبار بررسی شود و در صورت  بسته بودن پلک پرنده دوباره چشم را با پماد اغشته نمود

(نکته مهم: بیاد داشته باشید  هر روز صبح موقع طلوع افتاب   درمان را اغاز نمایید و ان را به وقت دیگر مکول نکنید  تا پرنده چشمانش دید کافی برای تغذیه را داشته باشد وانرژی کسب کند  در صورت عدم توجه پرنده شما دچار ضعف میگردد و بدنش تحلیل رفته و به سرعت پوک شده و باعث مرگش خواهد شد)

(نکته مهم:قفس پرنده و نی نشیمنگاه را شسته و ضد عفونی کنید شستن نی نشیمنگاه را تا زمان بهبودی و چند روز پس از ان هر روز تکرار نمایید  و پس از بهبودی پرنده  هر هفته نی را تمیز و استریل کنید)

 

اشتراک گذاری این نوشته

82
دیدگاه بگذارید

avatar
34 مجموع نظرات
36 پاسخهای دریافتی
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش نشان داد
پرطرفدارترین موضوع نظر
26 پاسخ مدیر
علیرامیندوستیmahsaمسعود پاسخ های قبلی مدیر
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشتر رای دادند
اطلاع از
Negar
میهمان
Negar

سلام وقتتون بخیر ممنون بابت سایت خوبتون
خواستم بپرسم مرغ عشق چرا بزاقش داخل دهنش میمونه و نمیتونه اونو بفرسته پایین؟ الان مشکل مرغ عشق من اینه و خیلی کم غذا میخوره.
بنظرتون دارو تایلوزین تارتارات رو براش استفاده کنم؟

Negar
میهمان
Negar

سلام
من شربت ب کمپلکس را تهیه کردم به همراه پماد اریترومایسین
طریقه استفاده از شربت رو میشه برام لطف کنین توضیح بدین
پرنده ام حالش بدتر شده دیگه اواز نمیخونه و انگار چیزی داخل گلوش گیر کرده
بی حال هم شده

ايناز
میهمان

سلام من يك مرغ عشق دارم كه چشم راستش رو از امروز خيلي مي بند وقتيم جشم راستش بستس چپ باز خيلي چك كردم الأمن ورم و اينا نداشت ممكن چيزي رفته باشه تو پاكش ؟ پكاد مي خواد صبر كنم ؟ خيلي نگرانش چون رنگي half spider هست و شانسي دنيا امد افتاد دستم خيلي نگرانش دارم ديونه مي شم

Negar
میهمان
Negar

سلام، مرغ عشقم دور چشمش ورم داره و پر های دورش هم ریخته چشمش رو هم میبنده گاهی و هی به میله ها مالش میده،من واسش قطره استریل چشمی بتامتازون۰/۱ درصد انداختم هر دوازده ساعت یک قطره نمی دونم چیکار کنم؟این درمان رو ادامه بدم؟چشمش رو بسته چیکار کنم؟؟؟خواهش میکنم جوابم رو زود بدین من واقعا نگران پرنده ام شدم

نگار
میهمان
نگار

سلام وقتتون بخیر، من یک جفت مرغ عشق دارم دو روزی میشه مرغ عشق نر چشم سمت راستش دچار تغییراتی شده، کمی تورم داره و کمی هم قرمز شده غذاشم کامل میخوره و بازیگوشی هم میکنه فقط همین چشم رو هی به میله های قفس و نشیمنگاه مالش میده.باید چی کار کنم کنم که حالش خوب بشه؟
ایا باید مرغ عشق هارو از هم جدا کنم؟؟؟
از کجا بفهمم که مرغ عشق ماده هم این مشکل را از مرغ عشق نر نگرفته است؟؟