Back to نوشته‌ها

عروس هلندی و مطالب کاربردی

عروس هلندی:

(نام علمی: Nymphicus hollandicus) از خانوادهٔ طوطی‌های کاکل سفید و کوچکترین عضو این خانواده از نظر جثه در استرالیا می‌باشد. این پرندگان به عنوان حیوانات خانگی محبوبیت زیادی در سطح جهانی دارند و تکثیر آن‌ها نیز به نسبت آسان می‌باشد. این پرندگان پس از مرغ عشق محبوب‌ترین پرندگان زینتی محسوب می‌شوند.در قبل این پرنده را به عنوان عضوی از خانوادهٔ طوطی ها می‌دانستند اما مطالعات مولکولی اخیر این پرنده را متعلق به خانوادهٔ طوطی های کاکل سفید می‌داند. عروس‌ها بومی منطقه‌ای دورافتاده در درون استرالیا هستند که مناطق مورد علاقه انها زمین‌هایی پوشیده شده با علف و بوته درختان کوتاه است.در زبان انگلیسی این پرنده را کوکاتیل Cockatiel می‌نامند و در اغلب زبان‌های رایج دنیا به همین نام شناخته می‌شود. نام این پرنده در زبان فرانسوی Callopsitte و در زبان آلمانی Nymphensittich و در زبان عربی «الکوکاتیل» است. در زبان فارسی به این پرنده «طوطی کاکل دار» و «عروس هلندی» می‌گویند و نام «عروس هلندی» در بین پرنده فروشان و پرورش دهندگان آن به شدت رایج و متداول است. نام «عروس هلندی» در حقیقت ترجمه نام علمی و لاتینی این پرنده می‌باشد.

شکل ظاهری:

عروس هلندی پرنده زیبایی است و به رنگ‌های مختلف دیده میشود و می‌تواند به راحتی خواسته صاحبان خود را تأمین نماید. رنگ پرنده هیچ گونه تأثیری در سلامتی و یا رفتار پرنده ندارد. رنگ‌های اصلی پرنده شامل: خاکستری، سفید، کرم، زرد و قهوه‌ای است. بر روی سر پرنده کاکلی بلند و زیبا قرار دارد و بر روی گونه‌های آن یک لکه سرخ رنگ دیده می‌شود. پرنده دم درازی دارد که در انتها نوک تیز می‌باشد. از لحاظ اندازه، عروس هلندی جزو طوطی‌های کوچک می¬باشد. از لحاظ قیمت نیز، این پرنده قیمتی مشابه و یا شاید هم گران تر از طوطی¬های همسان خود داشته باشد. عروس هلندی در مقایسه با سایر حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه و غیره عمر طولانی تری دارد و بین هفده سال تا بیست سال عمر می¬کند. کاکل زرد رنگ پرنده وقتی حیوان ترسیده و یا هیجان زده باشد راست می‌ایستد، در حالی که اگر کاکل کمی کج باشد نشان دهنده آرامش خیال پرنده‌است. پر و بال این پرنده معمولاً نیمه خاکستری است و در قسمت زیرین بدن روشن تر است. یک لکه نارنجی رنگ بر روی گونه¬ها و سفیدی حاشیه بال‌ها از دیگر علایم مشخصه این حیوان است. یک ردیف از لکه¬های زرد رنگ بر قسمت زیرین بال پرنده ماده دیده می‌شودکه در نرها وجود ندارد. بعضی از انواع جهش یا ته عروس هلندی به رنگ زرد روشن هستند و جنس ماده آن‌ها پرهای دم باریک تری دارد. طول بدن آن با احتساب بلندی دم در حدود ۳۲ سانتی متر بوده و وزن آن در حدود ۷۸ تا ۱۲۵ گرم است. برخی از گونه‌ها نظیر عروس هلندی لوتینو ممکن است که وزنی بین ۷۸ تا ۹۰ گرم داشته و برخی از گونه‌های اصلاح نژاد شده و درشت هیکل آن نیز ممکن است که وزنی بین ۱۱۰ تا ۱۲۵ گرم داشته باشند.

 

طول عمرعروس هلندی:

عروس‌ها طول عمری بین ۱۵ تا ۲۰ سال دارند هرچند که برخی طول عمر ان‌ها را بین ۱۰ تا ۱۵ سال می‌دانند. گزارش‌های حاکی مبنی از عمر کردن این پرنده حتی تا ۳۶ سال نیز موجود است. رژیم غذایی و فعالیت بدنی از اساسی‌ترین فاکتورهای طول عمر یک عروس می‌باشد.

تاریخچه ی پرورش

اطلاعات دقیقی از تاریخ اهلی شدن این پرنده در دست نیست و به نظر می‌رسد که این پرنده برای اولین بار توسط بومیان ساکن در قاره اقیانوسیه اهلی شده باشد و بعدها مهاجرین انگلیسی که به استرالیا رفتند، از اولین مللی بودند که به پرورش و نگهداری از آن همت گماشتند. این پرنده در طی سال‌های ۱۸۰۰- ۱۸۰۵ میلادی به انگلستان برده شده‌است. احتمالاً این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده‌است و به تدریج پرورش و نگهداری از این پرنده در برخی از کشورهای اروپایی نظیر انگلستان، فرانسه و آلمان رایج گردیده و مدتی نگذشت که محبوبیت زیادی پیدا کرد، به گونه‌ای که امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می‌باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به علت طبیعت ملایم و کاکل رنگی و زیبای آن می‌باشد. همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می‌شود.

تنوع رنگی عروس هلندی:

تا کنون ۱۵ رنگ مختلف از عروس‌ها شناسایی شده‌است که این رنگ‌ها شامل خاکستری، سفید، ابلق، زرد، زرد مایل به سبز و غیره می‌باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino : بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی می باشن.

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگزرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

ابلق: 70% زرد یا سفید (رنگ بدن) و 30% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند

رفتار و تربیت:

عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کند. آنها کنجکاو و شیرین هستند. یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمیز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند.

بهترین عروس هلندی برای خرید یک عروس هلندی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است. این باعث می شود که پرنده به انسان خو گرفته و از او نترسد. این روش نیاز پرنده به توجه انسان را بیشتر می کند.

این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند.

تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است.فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین از فروشگاه های حیوانات تهیه کنید.

یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (183)

 • آیناز

  با عرض سلام
  میشه عروس هلندی رو تک نگهداری کرد و اگه میشه ماده بهتره یا نر؟

  می 16, 2016 در 7:38 ب.ظ
  • moh6019

   بعله میشود .فرقی ندارد هر دو جنسیت قابلیت نگهداری دارد

   می 16, 2016 در 9:50 ب.ظ
 • امیر

  سلام من یه عروس لوتینو نو حدود یک ماه خریدم خیلی گوشه گیره صدا زیاد در نمیاره دیروز دیدم کنار زبونش لکه سفید زده دلیلش چیه مریض شده؟

  می 16, 2016 در 12:20 ب.ظ
  • moh6019

   باید تحت معاینه بالینی توسط دامپزشک قرار گیرد.

   می 16, 2016 در 10:05 ب.ظ
 • علیرضا

  سلام،دوروزه دو تا عروس گرفتم (به گفته فروشننده نر و ماده ) تقریبا 2 ماهه هستند،عروس ماده تا اومد تو خونه شروع کردن به لرزش و نوکش را باز نگه میداشت ،انگاری که تشنه باشه و لهله بزنه ،بعد از چند ساعت بهتر شده ،اما بعضی اوقات حالت لرزش رو داره و حتی بعضی اوقا که ایستاده چشماش رو می بنده.آیا مشکلی داره؟

  می 10, 2016 در 1:42 ب.ظ
  • moh6019

   مشکلی وجود ندارد. این استرس جابجایی است و بهتر است پرنده در محیطی ارام نگهداری شود کمتر سمت پرندگان بروید تا 3 روز ویتامین در ابشان بی افزایید تا ترسشان بریزید تا دو هفته به پرندگان کاری نداشته باشید

   می 10, 2016 در 7:28 ب.ظ
 • حامد

  باسلام.من حدود 10 ماهیه که عروس هلندیامو خریدم البته جدا خریدم وجفت شدن تا الان 5الی 6 بار تخم گذاشتن اما تا حالا فقط 1 جوجه دادن. این بار اخر جداشون کردم تا تقویت بشن اما باز بعد از 15 روز که از تخمگذاریشون گذشته نرفتن رو تخماشون .البته 3تا تخمم شکستم اما مثل روز اول بودن. بنظرتون یکیشونو عوض نکنم لازمه یا نه واگه لازمه کدومو عوض کنم.شرمنده طولانی شد. ممنون

  می 2, 2016 در 11:54 ب.ظ
  • moh6019

   مشکلی ندارد . اگر جوجه داده اند پس نطفه دار هستند و باید دنبال کمبود بدی عامل گشت مولتی ویتامین که حاوی امینو اسید ها باشد تهیه کنید و تا21 روز با دوز چند قطره هر روز در ابشان بریزید تغذیه دانه ایی نیز متنوع و جدا جدا در قفس باشد

   می 4, 2016 در 3:35 ق.ظ
 • کیمیا

  ایا عروس ماده هم قابلیت تقلید صدا رو داره

  آوریل 11, 2016 در 6:51 ب.ظ
  • moh6019

   سلام:
   بعله قابلیت اموزش و بیان کلمه را دارد.

   آوریل 11, 2016 در 8:38 ب.ظ
 • mahdi

  سلام من دو روزی است ک یک جفت عروس گرفتم ولی همو میزنن جفت گیری نمیکنن مشه راهنماییم کنید

  مارس 27, 2016 در 2:25 ب.ظ
  • moh6019

   سلام:
   شما همچنان باید صبور باشید این زمان مدت کمی است و پرندگان برای تولید مثل نیاز به زمان جهت عادت به محیط جدید دارند.

   مارس 28, 2016 در 8:11 ب.ظ
 • اميرعلي

  با عرض سلام وخسته نباشيد
  در ابتدا اولين بار هست كه وبسايتتون رو ديدم بسيار عالي هستين .
  مدتي هست كه يك جفت عروس هلندي بالغ كه به گفته فروشنده يك بار جوجه دادن رو خريدم
  در اين مدت با وجود قفسه بسيار بزرگ انواع دانه ها و… رفتار عجيبي ازشون ميبينم كه تو هيچ پرنده اي تا الان نديدم نر و ماده نه نسانه اي از جفت بودن نشان مي دن نه دعوا مي كنن نه به هيچ وجه تو لونه ميرن اصلا با هم هيچ كاري ندارن نه مستن نه تو لكن …
  فقط حوالي ظهر نر چند تا جيغ مي كشه … كلا نميدونم جفتن يا نه چرا لونه نميرن و… بنظرتون جدا كنم امكان داره مست شن ؟
  معدرت طولاني شد خيلي سپاس گذارم.

  فوریه 29, 2016 در 5:27 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   انکه چه مدتی است پرندگان را نگهداری میکنید برای ما ملاک است اگر مدت ورودشان به منزلتان حدود 2 ماه است علت مربوط به جابجایی و استرس تغییر مکانی است و تا پرندگان به محیط جدید خو نگیرند به همین حالت خواهند ماند. توجه کنی دادن ویتامین برایشان هقفته ایی یکبیار لازم است. قرار دادن ظرف های دانه ایی به صورت مجزا. ارزن >کتان> تخم قرمز و ارائه میوه جات به صورت تک وعده ایی. پر کردن لانه با خاک اره تمیز درشت و تمیز. و ایجاد محیطی کم تردد و با تنظیم نور دما میتواند در روند اغاز تولید مثلشان تاثیر گذار باشد.

   مارس 3, 2016 در 1:16 ق.ظ
 • سمیه

  سلام.من یه جوجه عروس هلندی دارم که 33روزشه و کلا 4روزه پیشه منه.تو اون 29روز با سرلاک اماده تغذیه شده و نمیدونم چه مارکی ولی به احتمال سرلاک مرغوبی نبوده چون پرندم سر و گردنش کاملا کچله و فقط سرش کمی تاج در اورده بهتره بگم فقط بالهای پرنده پر دراورده ولی علایم حیاطش خوبه شیطونه راه میره کمی جیک جیک میکنه صدارو میشنوه ولی بدنش خیلی ضعیفه تو این 4روز به جز سرلاکی که صاحب قبلیش داده خودمم سرلاک میوه.سرلاک حبوبات.وسرلاک تخم مرغ بدون زرده وهویج و ساقه طلایی دادم تا کمی جون بگیره به نظرتو کارم درسته؟بعد اینکه چی بهش بدم تا جون بگیره و پرهاش زود در بیان؟آیا بهش برسم پرنده سره حالی میشه؟

  دسامبر 19, 2015 در 5:12 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   پرنده شما سن زیادی ندارد و زمان مبرد تا پرها کاملا رشد کنند.دادن ساقه طلایی که اکیدا توصیه نمیشود و جز موارد ممنوعه است باقی موارد تغذیه مناسب است و مشکلی ندارد و همین روال را پیش ببرید.

   دسامبر 22, 2015 در 9:29 ب.ظ
 • مریم

  داخل لانه از رنده چوب تمیزاستفاده کردم (از نجاری تهیه کردم)ولی تا حالا هیچوقت استریل شده نبودند و مشگلی هم قبلا نداشتم .مکمل کلسیم و مینرال هم استفاده کردم ولی نه خیلی مرتب ، مولتی ویتامین توتال دارم که وقتی توی آب میریزم به خاطر بویی که داره پرنده ها اصلا نمی خورن.(لطفا راهنمایی کنید)حمام با توجه به سرد شدن هوا یک هفته یکباره که خودم اسپری میکنم.(خیلی دوست دارند)غذای خونه رو خیلی دوست دارند که معمولا نون سنگک و برنج وگاهی ماکارونی ( در حین تهیه غذا برای خودمان مقداری از آن را به صورت جداگانه بدون روغن ونمک بر میدارم)است.ماده به قند خیلی علاقه داره که اجازه نمیدهم .(حواسمون نباشه سر قندونه)از وقتی لونه گذاشتم خیلی به غذا و میوه علاقه نشون نمیدن . تخم مرغ هم بهشون میدم.ممنون

  دسامبر 16, 2015 در 12:08 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   دادن نان توصیه نمیشود . اقداماتان مطلوب است جز مصرف نان. مرتب میوه در اختیارشان بگذارید و ویتامین دهی را نیز انجام دهید

   دسامبر 17, 2015 در 7:03 ب.ظ
 • مریم

  با سلام.جفت 2 ساله عروس هلندی دارم که الان در حال جفتگیری و تخم گذاری هستند.(تا حالا 3 بار جوجه دادند ) قبل ازتخمگذاری جفت ماده مدام پرهای رنگی روی گوش نر و میکند و کلا خالی شده بود.الان چند روزه که بیشتر تو لونه هستند، یک سمت پشت سر نر پر نداره و تقریبا خالی شده و کچله. به نظرتون کار ماده است یا ممکنه نشونه بیماری باشه؟چه کاری باید انجام بدم .ممنون

  دسامبر 13, 2015 در 7:04 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   درون لانه پرندتان براده چوب استریل ریخته اید یا خیر؟ویتامین دهی پرندگانتان چگونه است؟ وضعیت بهداشت پرندگان و استحمامشان به چه میزان است؟ میزان تغذیه یا مکمل کلسیمیشان چقدر است؟از تغذیه خانگی یا نان در جیره غذایشان استفاده میکنید؟ کلیه سوالت را به دقت پاسخ دهید تا برایتان بررسی نماییم

   دسامبر 14, 2015 در 6:12 ب.ظ
 • setareh

  سلام. ببخشید من 1 عروس هلندی چند ماه پیش گرفنم به اسم نر. بعد براش 1ماه پیش 1جفت ماده گرفتم. حالا بعد 1ماه اون عروسم که گفته بودن نره داره تخم میذاره. الان 2روزه که داره روزی 1دونه تخم میذاره. ممکنه جفتشون ماده باشن و این تخم هام فقط به خاطر این باشه که بالغ شده؟ یا اون یکی نره و جفت گیری کردن؟

  دسامبر 12, 2015 در 8:17 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   ماده بودن پرندگان بر خلاف گفته برخی فروشندگان امکان پذیر است چرا که تشخیص جنسیت عروس ها کمی دشوار است. اینکه پرنده دیگرتان نر یا ماده باشد نیز نیاز به بررسی دارد تا بشود جنسیت را معین نمود. تخمگذاری در عروس قبلیتان بدونه وجود جفت نیز امکان پذیر است. اینکه بدانید پرنده نر مست برای جفت شدن مداوم اواز خوانی میکند که صدایی سبیه جیغ بلند دارد که نشانه بارز نر بودن و امادگی تولید مثلی اش است.

   دسامبر 13, 2015 در 12:54 ق.ظ
 • مریم

  با سلام . جفت عروس هلندی من بدون گذاشتن لونه داخل قفس جفتگیری می کنند.غداشونم اصلا محرک نبوده و با توجه به تخمگذاری های قبلی که جوجه هارو سر 10 روز میزدن و مجبور بودم خودم بزرگ کنم الان نميتونم جوجه داری کنم به علت آنکه دانشجو هستم اگه لونه براشون نذارم مشگلی پیش میاد؟ باید چکار کنم؟ لطفا راهنمای کنید.

  نوامبر 24, 2015 در 4:58 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   اگر لانه گذاری نکنید مشکلی ندارد و در صورت تخمگذاری بلحاظ انکه نمیتوانند تخم ها رو گرم کنند تخم ها جوجه نخواهند شد و میتوانید پس از تخمگذاری تخم ها را خارج نمایید.

   نوامبر 25, 2015 در 6:30 ب.ظ
 • امیر محمد

  با سلام من میخوام یه عروس بخرم و دستیش کنم بنظرتون نر بهتر دستی میشه یا ماده؟
  کلا کدومش بهتره؟

  نوامبر 20, 2015 در 7:54 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   فرق چندانی در نوع جنسیت برای دست اموز شدن عروس ها وجود ندارد اما ماده ها برای تربیت شدن و دست اموزی گزینه بهتری هستند.از انجایی که جوجه عروس میخواهید خریداری نمایید تعیین جنسیتشان در مقطع سنی جوجگی کمی دشوار است. در کل جوجه پرندگان قابلیت خوبی برای تربیت دارند و از نظر جنسیت مشکلی وجود ندارد

   نوامبر 22, 2015 در 7:48 ب.ظ
 • کاظم

  سلام
  من حدود 4ماه پیش یه جفت عروس طوسی رنگ خریدم.
  تا دوماه اول ک جفت نبودن بعد جفت خوردن..دوماه دوم قشنگ نر میرفت لونه آواز میخوند لونه گرم میکرد..دوماه پشت سر هم هروز و هرشب ماده میرفت تو کوزه.بیشتر موقع ها دونفره باهم میرفتن تو کوزه تا پنج شش ساعت بیرون نمیامدن ..نره هیچوقت نمیدیدم با ماده نوک به نوک بشه یا سر همدیگرو بخارونن ولی همش تو کوزه بودن..اما تخم نکردن…من رفتم ماده رو عوض کردم مرواریدی خریدم الان یه هفته شده ..نر قشنگ سر ماده رو میخارونه..هم نر میره تو کوزه هم ماده..
  الان از این متن من چی فهمیدین؟
  من باید چکار کنم ک تخم بگیرم از اینا؟
  باتشکر

  نوامبر 9, 2015 در 5:57 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   گاها پیش می اید که پرندگان لانه را یک پناهگاه برای خود تلقی میکنند که این امر عادی است و در طوطی سانان قابل مشاهده است. تعویض ماده متواند نشان از بالغ بودن آن و امادگی تولید مثلیش باشد. کمی صبور باشید تا پرندگانتان به محیط عادت نمایند و به اوج امادگی برسند. کمتر کنجکاوی کنید و محیط ارامی را برایشان محیا سازید و تنوع تغذیه را مد نظر قرار دهید.

   نوامبر 10, 2015 در 8:46 ق.ظ
 • علیرضا-ص

  سلام
  برا جفت شدن عروس هلندی سن نر بیشتر باشه بهتر جفت میخوره یا کمتر؟اگر نر سنش کمتر از یک سال و ماده ۲سال سن داشته باشه احتمال اینکه جفت خوبی بشن هست؟؟؟؟؟؟؟
  ممنون از سایت خوبتون

  سپتامبر 4, 2015 در 4:25 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   بهتر است هر دو پرنده سنی بالای ۱۸ ماه داشته باشند البته اگر نر چند ماهی از ماده بزرگتر باشد بتر است و تسلط بهتری بر ماده خواهد داشت. در برخی موارد امکان جفت شدن نر کم سن با ماده سن بالا وجود دارد .

   سپتامبر 5, 2015 در 11:23 ب.ظ
 • MAHDI

  با سلام.من یه عروس هلندی ۴ ماهه خریدم سه هفته ای میشه.فکرکنم نیمه اهلی باشه چون از بیرون قفس از دستم غذا میخوره.حالا چطوری کاملا رامش کنم.

  آگوست 26, 2015 در 12:14 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   باید کمی صبر به خرج دهید . پرهای پرنده را توسط یک فرد ماهر قیچی کنید تا فرار نکند و کم کم درب قفس را باز کنید و از سمت درب به پرندهغذا ارائه نمایید اینگونه پرنده را کم کم از قفس خارج نمایید در هنگام این کار دستتان را زیاد تکان ندهید و تحرکی که باعث ترس پرنده گردد را انجام ندهید زمانی که پرنده بروی دستان امد کم کم به شما خو گرفته و میتوانید پس گردندش را نوازش کنید از دست زدن به دیگر قسمت های بدن پرنده پرهیز نمایید چرا که باعث ترس و گاز گرفتن پرنده میشود.

   آگوست 26, 2015 در 5:51 ب.ظ
 • tm bax

  با سلام
  من تقریبا هفده روزه که یک جفت عروس گرفتم و از روزی ک گرفتم هر روز حداقل سه بار جفت گیری میکندد و ب داخل لانه هم تردد دارند اما خبر از تخم گذاشتن نیست میشه دلیلشو بگین؟؟؟؟؟؟

  آگوست 23, 2015 در 9:37 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   در زمان هایی که پرنده مدت کمی است که به محیط جدید امده اند نیاز است تا به محیط خو بگیرند و احساس امنیت کنند احساس امنیت یک نکته مهم در تولید مثل پرندگان است. در درجه دوم ایجاد شرایط پایدار دمایی نور و همچنین ارائه تغذیه کافی و ارائه ملزومات لانه سازی باعث تسریه در تخمگذاری میگردد. باید صبور باشید تا نتیجه حاصل شود.

   آگوست 24, 2015 در 3:26 ب.ظ

ارسال دیدگاه غیر فعال است.

Back to نوشته‌ها