درمان نفس تنگی مرغ عشق و طوطی سانان

تنگی نفس و مشکلات تنفسی مرغ عشق و طوطی سانان یکی از شایع ترین نوع بیماری ها در مرغ عشق ها  و هم رده او در خانواده طوطی سانان می باشدکه بیشتر اوقات مرغ عشق ها به آن دچار می شوند.خیلی ها طبق شباهت های ظاهری بیماری آن را سرما خوردگی میدانند ولی باید بگوییم این بیماری سرما خوردگی نیست  و شما کاملا تشخیص رااشتباه داده اید.این علائم را بررسی نمایید  تا به درک کاملی از تشخیص برسید.پرنده کسل است و حالت پف گونه دارد,رنگ فضله سبز و نیمه منسجم است,پرنده در هنگام خواب نوک خود را به میله قفس میگیرد و اویزان می خوابد,صدایی تنفس خس خس دارد و به راحتی قابل شنیدن است,عطسه های بلند و پی در پی میزند,تکان متناوب دم  به دفعات زیاد,تپش قلب یا دل دل زدن شدید که کاملا قابل دید است همه این عوامل نشان از عفونت مجاری تنفسی است, بیماری تنفسی  یک بیماری مشابه با سرما خوردگی است(نیاز است بدانید سرما خوردگی فقط از طریق انسان وانتقال ویروس سرماخوردگی و سرمای بیش از حد هوا,در پرندگان  رخ می دهد) ومرغ عشق ها مستعد ترین پرندگانی هستند که به آن دچار میشوند. از بارز ترین عوامل ایجاد کننده این بیماری محل نگهداری پرنده است  ساکن بودن هوا در محل نگهداری پرنده وعدم وجود تهویه مطبوع,وجودریز گردوغبار توسط جارو برقی وحتی جارو نمودن با جاروی دستی ,وزش باد در محل نگهداری پرنده نیز میتواند باعث به هوا خواستن  گرد و غبار گردد,دانه الوده به باکتری انسانی,تغذیه پرنده از دانه ای که توسط انسان جهت جدا کردن پوست دانه در آن دمیده است.در همه این موارد نقش اساسی و ایجاد کننده بیماری را غبار الوده خاک در هوا رقم میزندودر برخی مواردسهل انگاری و دمیدن در جا دانی پرنده توسط فرد نگهدارنده. غبار خاک  موجود در هواو باکتری های منتقل شده از دهان نگهدارنده به جا دانه ای پرنده به راحتی میتواند به مجاری تنفسی و گوارشی پرنده رخنه کند و پس ازمدتی پرنده را دچار عفونت  مجاری تنفسی ودر صورت عدم رسیدگی به موقع بیماریهای دیگری چون عفونت روده را نیز پدیدار سازد.

روش درمان

(با تاکید توسط دامپزشک متخصص) و در صورت عدم دسترسی به دامپزشک موارد زیر را انجام دهید

پرنده را از محیط الوده دور کنید و به محیط امن ببرید محل باید عاری از غبار و الاینده های دیگر باشد و نور غیر مستقیم خورشید داشته باشد.تهویه مطبوع یکی از پیش نیاز های درمانی است.

کلیه قفس و لوازم پرنده را شتشو دهید. لازم است که هر روز کفی قفس کاملا تمیز و رطوبت گیری گرددتا بتوان در صورت بهبود تغییر رنگ مدفوع را چک کرد

.از بخور اکالیپتوس استفاده کنید به نحوی که بوی بخور در تمام محل نگهداری به مشام برسدبه مدت15 دقیقه 1 بار در روزو ادامه  تا زمان بهبودی

 زغال اکتیو در قفس پرنده قرار دهیددر روند درمان تاثیر دارد

یک جا دانه ای دیگر تهیه نمایید و یا در ظرفی دیگر مقداری هفت تخم بریزید و در قفس پرنده  قرار دهید این تغذیه باید همراه با دانه اصلی تا پایان زمان درمانی درون قفس قرار گیرد

برگ اسفناج تهیه نماییدو به مدت5 روز و در هر روزچند برگش را در اختیار پرنده قرار دهیدو پس از چند ساعت اضافات آن را خارج نمایید.اسفنجاج یک مکمل غذایی دارای اهمیت در درمان است  و میتواند به کوتاه شدن درمان کمک شایانی  کند.

تکه ای هویج را در بین میله های قفس قرار دهید و هر روز این عمل را با تکه تازه دیگری هویج تجدید کنید

اب پرنده را بجوشانید و پس از خنک شدن در اختیارش گذارید. در صورت عدم داشتن وقت کافی از اب معدنی استفاده نمایید اما نیاز است بدانید اب باید هم دمای محیط باشد(از گذاشتن اب خنک درون یخچال  پرهیز نمایید)

دم نوشی از نعنا کوهی  درست کنید1قاشق غذا خوری در1 قوری سرامیکی کفایت میکندسپس دم نوش را با صافی صاف نموده و بگذارید با دمای محیط خنک شود. دم نوش را با اب خوراکی پرنده به نسبت  1به3مخلوط کنید1 قسمت دم نوش و 2 قسمت اب جوشیده و خنک شده. به مدت5 روز و در هر روز این عمل با دم نوش تازه تجدید شود.

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما

 

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (63)

 • Saman پاسخ به

  با سلام
  من تقریبا 4روز پیش یه مرغ عشق ماده برای نر خودم گرفتم از شب اول احساس میکنم یکم بیحاله نسبت به نره یعنی سرصداش کمتره و نمیتونه بپره از چوب برای بالا پایین رفتنش از نوکش استفاده میکنه وقتی ساکته هم چشاش بسته میشه.بنظرتون بیماره؟وضعیت تغذیه ایشون تخم کتون و ارزن هست ولی این ماده از شب اول همینجوری بود نر خوبه و زیاد میخونه.

  می 14, 2018 در 1:10 ق.ظ
  • 6019 Team

   با سلام:
   همیشه در زمان انتقال باید از ویتامین گروه ب یا همان بکمپلکس استفاده نمود. این کمک میکند تنش و استرس یک طوطی سان کم شود. به میزان یک قطره در یک جا ابی به مدت 3 روز.طوطی ها مستعد استرس هستند پس اینگونه رفتار ها عادی است. باید محیط ارام باشد و هفته اول ورود به محیط جدید ارام و کم تنش باشند.در طی این مدت بررسی تغییرات مدفوعی پرنده کمک میکند تا احتمال بروز بیماری بر اثر استرس زود تشخیص داده شود . ارایه میوه و سبزیجات کمک کند همه چی منظم شود.

   می 15, 2018 در 11:07 ب.ظ
 • نفیس پاسخ به

  سلام وقت بخیر من یه عروس هلندی دوماه ونیمه دارم چن روزه حال نداره اصن صداش درنمیاد بردمش دکتر اول بهش یه داروی پودری داد گف از خانواده تتراساکلین هس بهش ک دادم بدتر شد مدفوعش شل شد چشمش اب داد و همش میبست دوباره بردم دکتر ی قطره داد ب اسم قطره ۶۷ هر۸ ساعت ی قطره دیشب یکم خوب شد بازی کرد چشمش خوب شد مدفوعش معمولی شد فقط صداش درنمیاد ازصب ک دوباره قطره رو بش دادم بدتر شد بیحاله همش میخابه هیچی هم نخورده کمکم کنید لدفا

  می 9, 2018 در 9:31 ق.ظ
  • 6019 Team

   با سلام:
   این اطلاعات برای تعیین نوع بیماری و تشخیص کم است . باید تغییرات کامل را بیان دارید و مشخص نمایید علایم را تا برایتان بررسی نماییم. در صورت حاد بودن حال پرنده با شماره مندرج در سایت تماس بگیرید تا راهنمایی انجام شود.

   می 11, 2018 در 11:21 ق.ظ
 • م پاسخ به

  سلام من یه مرغ عشق ماده خریدم که تازه مادرش از خودش جداش کرده.از وقتی که اوردیمش خونه تب داشت و خیلی خیلی بیش از اندازه آب میخوره و اسهال داره ولی شب رو تا صبح چون اب نمیخوره صبح ها مدفوعش نرمال و سبزه.یکی هم اینکه دهنش به حالت باز و بسته هست همیشه بازو بابسته میکنه دهنش رو.بیحالم هست.دکتر گفته بایتریل بریزم تو آبش ولی از وقتی ریختم میتونم بگم بدترهم شده حالش.زنده میمونه مرغ عشقم؟

  آوریل 29, 2018 در 8:42 ق.ظ
  • 6019 Team

   درود.
   نیازی به دارو ندارد حالت مربوط به استرس است باتا 4 روز درون ابش یک تا دو قطره مولتی ویتامین پرندگان بریزید مشکل رفع میشود. کمتر سمت پرنده بروید. غذای کمکی هویج و تخم مرغ ابپز بدهید.

   می 2, 2018 در 1:33 ق.ظ
 • حسین پاسخ به

  سلام و خسته نباشید من دیروز دوتا مرغ عش خریدم نره خیلی تند تند نفس میکشه و الآن ی روز کامله ک چیزی نخوردن و فقط خابن و ب اطراف نگاه میکنن ماده ب آرامی نفش میکشه ولی نر تند تند آیا مشکلی وجود داره یا طبیعیه ممنون از سایت خوبتون

  آوریل 23, 2018 در 12:39 ق.ظ
  • 6019 Team

   غالبا نرها با ورود به محیط جدید دچار تنش و ترس و همچنین حالت تدافعی دارند این رفتارعادی است. بهتر است تا سه روز متوالی به پرندگان ویتامین دهی در ابشان انجام شود.

   آوریل 27, 2018 در 1:43 ق.ظ
 • Salar پاسخ به

  با سلام
  من دو روزه مرغ عشق خریدم ماده انگار یکم بیحاله و درست میخوابه واط گاهی چشاش بسته میشه ک ۱۰ دقیقه ۱ بار عطسه میکنه

  فوریه 27, 2018 در 2:04 ق.ظ
  • 6019 Team

   با سلام:
   استرس جابجایی از عوامل شایع در اینگونه رفتار است. البته نیاز است چند مورد را نیز به این امر اشاره نمود. عطسه اگر کم و در فواصل زمانی طولانی باشد میتواند علل مختلفی داشته باشد:غبار الوده در محیط شامل گرد و خاک متساعد شده در محیط یا از جارو برقی. وجود دود قلیان یا دیگر دخانیات. استفاده از خشبو کننده عطر ادکلن و هر نوع دیگر مواد بود دار شیمیایی و معطر.اگر این موارد در مورد محیط نگهداری پرنده شما برقرار نباشد. احتمال بروز بیماری دارد. اگر رطوبت در نواحی چشم یا بینی پرنده باشد (ابریزش) تورم در اطراف چشم بیحالی مممتد پف و کز طولانی مدت میتواند عامل سرما خوردگی و در درجه حادتر انفولانزا باشد. به طور کلی باید بگوییم باید به طور دقیق ارزیابی گردد تمامی این موارد تا بتوان علت دقیقتر را برای تشخیص و دیگر موارد پیش برد.

   فوریه 27, 2018 در 2:40 ق.ظ
 • جاوید پاسخ به

  سلام من یک جوجه.ملنگو سرلاکی دارم ک عفونت شدید ریوی کرده
  دامپزشک بردم گفت بعیده زنده بمونه
  من چیکار کنم:(

  می 15, 2016 در 7:35 ب.ظ
  • moh6019

   سلام:
   باید داروی برایتین بدهید که این دارو را فقط ما داریم و در هیچ جایی نخواهید یافت. برای فعلا نیز دو عملکرد دارید مقدار مساوی سرکه سیب و عسل را ترکیب نمایید و 4قطره در تغذیه اش ریخته و هر روز بدهید.هوبج ابپز پوره شده ولرم بدهید. جوشانده پونه کوهی نیز مفیذ است البته میتوانید شربت سینه تیمکس یا اویشن شیرازی از داروخانه انسانی تهیه نموده و هر 8 ساعت 2 قطره در تغذیه اش بی افزایید و بدهید

   می 16, 2016 در 10:17 ب.ظ
 • ساغر پاسخ به

  سلام دو سه روز هس یک جوجه مینای تقریبا یک ماهه خریدم دیروز خیلی کم غذا خورد اما امروز هربار منو میدید بی قراری میکرد و میخاست بهش غذا بدم و همش میخورد نفسش صدا دار هست و حتی تو خواب عطسه هم زیاد میکنه وقتی خوابه هم سرشو میاره و دو سه تا عطسه میکنه و دوباره میخابه چند بارم هی دچار لرزش میشد یا نفس نفس میزد مشکلش چیه امکان بردنش پیش دامپزشک ندارم متاسفانه و شدیدا نگرانشم

  می 15, 2016 در 7:12 ب.ظ
  • moh6019

   دچار عفونت تنفسی شده است. تتراساکلین از دامپزشکی یا پرنده فروشی ها بگیرید و بدهید نظافت و بهداشت را در هنگام تغذیه اش رعایت نمایید جایش گرم باشد و از خشبو کننده و ادکلن و محیط پر دود نیز به دور باشد.

   می 16, 2016 در 10:20 ب.ظ
 • مجید پاسخ به

  باسلام
  جوجه طوطی سبز دارم بینیش خس خس میکنه چشماش حالت سرماخورده داره پرهاش یکمی حالت پف داره ولی بیحال نیست. انگار یه چیزی تو چینه دانش هست که هضم نشده راهنماییم کنید لطفا
  ممنون از سایت خوبتون

  می 13, 2016 در 10:39 ق.ظ
  • moh6019

   دو علت میتواند عامل باشد اسم تنفسی و عفونت تنفسی.مقدار مساوی سرکه سیب و عسل ترکیب نموده و به 4 قطره از انرا در تغذیه اش بریزید . در حال حاظر یک وعده نیز همه روزه هویج ابپز بدهید .دادن ویتامین نیز نیاز است

   می 13, 2016 در 5:03 ب.ظ
 • الهام پاسخ به

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  وخیلی خیلی ممنونم از(تیکت فوریتون)که هر موقعه مشکلی داشتم با صبر وحوصله پاسخ منو دادن و راهنمایم کردن ومنو از
  نگرانی در آوردن . حال طوطیم زود خوب شد وسرحاله
  بازم تشکر میکنم .شاد وپیروز و سر بلند باشید.

  می 5, 2016 در 10:03 ب.ظ
 • الهام پاسخ به

  سلام
  متشکرم از راهنمایی خوب شما
  به طوطیم (گرس)بخور اکالیپتوس دادم.بکمپلکس هم بهش دادم.مولتی ویتامین داروخانه نداشت گفت امروز میاره میگیرم بهش میدم.
  حال طوطیم بهتر شده واز جاش میاد بیرون خودشو تمیز میکنه وصداشم بهتر شده اما غذا رابا اشتها میگیره ولی بعد نفس نفس کوتاه میزنه انگار تو گلوش گیر کرده ونمیتونه نفس بکشه.خیلی نگرانشم چکار کنم؟

  می 2, 2016 در 1:48 ب.ظ
  • moh6019

   داکسی ساکلین نیز تهیه نمایید و این دارو را نیز در حد کم بدهید. جوشانده پونه کوهی نیز برای درمان های تنفسی کاربرد دارد.

   می 4, 2016 در 3:43 ق.ظ
 • حمزه پاسخ به

  سلام من مرغ عشقمو بردم شستشمش حالا هم نفسش خس خس میکنه هم نمیتونه راه بره پاهایش انگار جون نداره میخواد جابه جا بشه خودشو رو زمین می کشه تحرکش کم نشده خیلی نفس میزنه بردمش دامپزشک گفت سرما خورده
  قطره ی اترین کلوبیوتیک بازویت چشمی بهش داده با لینکوبیت خوب میشه خواهش میکنم جواب بدین. مرغ عشق تقریبا جوجه س بالغ نشده

  می 1, 2016 در 1:05 ب.ظ
  • moh6019

   برای چه منظوری پرنده را شستید پرندگان را نباید شستشو داد. اگر اب واردمجاری تنفسی شده باشد دچار عفونت تنفسی خواهد شد درمان سخت خواهد بود.دارو را ادامه دهید ویتامین دهی نیزشود.

   می 4, 2016 در 2:52 ق.ظ
 • علی پاسخ به

  سلام خسته نباشد من تازه مرغ عشق خریدم مرغ عشق نرم از وقتی اوردم خونه هر چند دقیقه نفس نفس میزنه بعد اورم میشه مشکلش چی ممکنه باشه

  مارس 29, 2016 در 3:35 ب.ظ
  • moh6019

   سلام:
   پرنده شما دچار ترس و استرس گردیده . مشکل رفع میشود . تا3 روز در ابش ویتامین مخصوص پرندگان اضافه نمایید تا استرسش رفع گردد.

   مارس 31, 2016 در 12:43 ق.ظ
 • سمیرا پاسخ به

  سلام.لطفا کمکم کنیدمرغ عشق ماده من ازدیشب حالش خوب نیست همش کسل وتوی لونش میره هیچی نمیخورم پف کرده رونگاکن فضله اش سبز وبعضی وقتی دانش کف میکنه وخم خس سینه داره.براش اسفناج وهویج وآبی بادمکرده نعناع هم گذاشتم ولی هیچی نمیخورم.لطفا بگین میشه به اجبارمثلابا سرنگ چیزی بهش داد.

  فوریه 12, 2016 در 12:57 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   پرنده شما دچار نیوکاسل گردیده است . بهتر است معدوم گردد و در شرایط ایمن در خاک چال نمایید.راه درمانی ندارد و احتمال سرایط به دیگر پرندگان وجود دارد تجهیزات مربوطه را نیز استریل نمایید.

   فوریه 13, 2016 در 2:37 ب.ظ
 • zahra پاسخ به

  با سلام. من یه پرنده بلبل به مدت 2سال نگهداری میکنم. مکان و تغذیه اش مناسب هست حدود یک ماه است که بیمار شده و فرم اصلی پاهاش رو از دست داده و بی اشتها شده اعلام بیماری که توی مطلب بالا گذاشتید رو داره کندی نفس کشیدن، بی اشتهایی، به گوشه های قفس تکیه میده. راه درمانش چیه. خواهش میکنم پاسخ بدید.

  دسامبر 29, 2015 در 6:20 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   پرنده شما دچار فقر کلسیم و ید است البته احتمال عارضه کبدی نیز وجود دارد. برای اقدامات اولیه مکمل کلسیم و ید به صورت مجزا تهیه و داده شود . و برای بهبود عارضه کبدی از عرق خار مریم در ترکیب اب خوراکیش استفاده نمایید.

   دسامبر 30, 2015 در 7:21 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =