بازگشت به نوشته‌ها

تغذیه قناری

تغذیه فصلی قناری یکی از پر اهمیت ترین مسائل در نگهداری قناری ها محسبوب میگردد.طبق دسته بندی های زیست شناسی ، قناری وحشی که از اجداد قناری اهلی شده فعلی است ، به دسته گنجشک ها و خانواده فنچ ها از راسته سبک بالان تعلق دارد و گروه قناری ها خود جزء کوچکی از این خانواده بزرگ هستند .
قناری پرنده ایست دانه خوار ، اما جیره غذایی او را تنها دانه ها تشکیل نمی دهند و سبزیجات تازه و میوه های رسیده نیز مورد علاقه او می باشد .
پرندگان آزاد در قلمرو خود قادر به تأمین نیازهای بدنی می باشند . از جوانه درختان گرفته تا میوه های وحشی و دانه گیاهان ، کرم ها و بسیاری از غذاهای دیگر .
اما پرندگان در قفس اینگونه نیستند و نیازهای آنها را صاحبان آنان باید برآورده نمایند .
در تغذیه پرندگان قفسی رعایت چند نکته اهمیت دارد :
– غذای آنها باید تازه ، طبیعی ، متنوع و تمیز باشد و از نظر طبیعت سردی و گرمی و تأمین املاح معدنی و ویتامین ها مورد توجه قرار گیرند .
در این قسمت به خواص بعضی از دانه های اشاره می کنیم :
– تخم کتان ؛ که به دانه قناری مشهور است ، طبیعتی گرم دارد و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربوهیدرات و املاح معدنی می باشد .
– تخم ارزن ؛ طبیعتی سرد و خشک دارد و دانه ایست قلیایی و سرشار از پروتئین و منبعی غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون . معمولاً آن را با مخلوط تخم کتان به قناریها میدهند . به این ترتیب که دو قسمت تخم کتان را با یک قسمت تخم ارزن مخلوط کرده و در اختیار قناریها می گذارند .
۳- تخم کاهو ؛ که طبیعتی سر دارد و دارای املاح معدنی غنی ، تأمین کننده آهن ، اشتها آور ، ضد یبوست و بر طرف کننده برونشیت است .
– تخم خرفه ؛ طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی بوده و خاصیت تمییز کنندگی دستگاه گوارش و ضد انگل روده را دارد .
– تخم کلم قمری ؛ طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی مفید بوده و یک پاک کننده مؤثر است .
تخم اسفرزه ؛ دارای طبیعتی سرد بوده و حاوی املاح معدنی و ویتامین های مختلف می باشد.
۷- تخم شلغم ؛ طبیعتی گرم داشته و سرشار از ویتامین C و املاح معدنی و ضد چاقی بوده و برطرف کننده سرما خوردگی و آسم می باشد .
– تخم چغندر ؛ این دانه طبیعتی معتدل داشته و سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی بوده و خاصیت پاک کنندگی دارد .
۹- تخم منداب ؛ طبیعتی گرم دارد و سرشار از املاح معدنی بوده و مانع از پیچیدن تخم در شکم قناری میگردد .
– تخم گشنیز ؛ طبیعتی گرم داشته و اشتها آور و ضد انگل است .
تخم شاهدانه ؛ طبیعتی گرم دارد ، پرچرب و محرک است و بهتر است در جیره غذایی قناری کمتر وارد شود .

تمامی این دانه ها برای قناریها قابل استفاده می باشنداما اگر توازنی بین مخلوط آنها وجود نداشته باشد می تواند موجب بیماری پرنده گردد . دقت در تنظیم یک رژیم غذایی متعادل و استفاده از دانه های مخلوط و رعایت اعتدال در خوراندن آن ، موجب می شود تا ضمن استفاده پرنده از خواص مفید دانه ها ، به عوارض ناشی از مصرف زیاد آن ها نیز مبتلا نگردد . بهتر است برای این منظور از ظروف انگشتی مخصوصی که در فروشگاه ها نیز وجود دارد استفاده کرده و در هر نوبت یک قاشق چایخوری از دانه مورد نظر به قناری داده شود .
مصرف سبزیجات و میوه های تازه نیز در جیره غذایی قناری باید وجود داشته باشد ، اما طبق یک برنامه ریزی منظم .
دانه تقویتی ( هفت تخم)
اکثر دوستانی که قناری پرورش می دهند و از آن لذت می برند٬(حتی یک جفت ) برای تغذیه قناری های خود از دان تقویتی ( هفت تخم ) استفاده میکنند ٬ اما به دلیل آنکه این دانه نسبتا گران قیمت است در نتیجه در مغازه ها کمتربه فروش می رسد و معمولا دانه ای که در مغازه ها موجود می باشد کهنه هستند واستفاده از دانه کهنه نتیجه بسیار نا مطلوبی بر قناری دارد و حتی پرنده بیچاره رابه بیماری مبتلا خواهد کرد .برای تهیه این دانه از نظر مقدار تخم های مختلفی که درآن به کار می رود نظرات مختلفی هست و متاسفانه اکثر کسانی که این دانه تقویتی رابرای فروش تولید می کنند نیز فرمول مقدار تخم های مختلف در آن را در اختیار دیگرانقرار نمی دهند .خوشبختانه بنده توانستم مقدار هر نوع تخم های درون ایندانه را از یکی از دوستان که سالهاست چنین دانه ای را هم برای استفاده قناری هایخود هم برای فروش تولید می کند پرسیدم که در اینجا آن را برای استفاده شما دوستانذکر می کنم .امیدوارم که مورد استفاده شما دوستان قناری دوست قراربگیرد .
برای تهیه یک کیلو و نیم دانه تقویتی(هفت تخم)
تخم کاهو – ۶۲۵گرم-  تخم شلغم  ۲۵۰گرم-  تخم کلم ۱۲۵گرم – تخم خرفه ۲۵۰گرم – تخم ترب   ۱۰۰گرم – تخم بذرک   ۱۰۰گرم
شاهدانه خام      ۵۰گرم
نکته :در زمانی که قرار است قناری ها را جفت بیاندازیم ٬ بهتر است ۲۰ روز قبل ازتخم گذاری ۵۰ گرم تخم اصلی قناری تخم کتان و ارزن است و نسبت بین انها ۳ به یک میباشد یعنی به ازای هر۳ کیلو گرم تخم کتان ۱ کیلو گرم ارزن کافی می باشد البته بهتر است که بجای ۱ کیلوگرم ارزن از نیم کیلوگرم شلغم و نیم کیلوگرم ارزن استفاده کنیدارزن از گروه غلات است که کربوهیدرات زیاد و چربی کمی دارد . تخم کتان از گروه دانه های روغنی است که چربی زیاد و کربوهیدرات کم دارند . تخم کتان که به دانه قناری مشهور است طبیعتی گرم دارد و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربو هیدرات و املاح معدنی می باشد. تخم شلغم طبیعتی گرم داشته و سرشار از ویتامین C و املاح معدنی و ضد چاقی بوده و برطرف کننده سرماخوردگی و آسم می باشد.منداب نیز برای قناری های ماده به تخم های بالا اضافه کرد .ارزن طبیعتی سرد و خشک دارد و دانه ایی است قلیایی و سرشار از پروتئین و منبعی غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون.زمان جفت اندازی قناری :به قناری ماده حدود یک ماه قبل از جفت اندازی لازم است غذای تقریبا سبک داده شود تا کم کم با رژیم غذایی زمان جفت اندازی سازگاری پیدا کند. می توانید هفته ای دو تا سه بار غذای نرم را در اختیار ماده قناری قرار دهید. مقدار مصرف کف دریا در زمان جفت گیری افزایش مییابد.
خوراک نرم مقداری تخم مرغ که باید حتما ۲۵ دقیقه بخوبی در آب جوشانده شود و مقداری آرد سوخاری و مقداری هویج رنده شده که قبلا باید آن را خشک نمود . تخم مرغ رنده شده را با آرد سوخاری مخلوط نمایید هویج را نیز رنده کنید .حداقل روزی ۲ بار این خوراک پرورشی را در اختیار جفت قرار دهید تا با آن جوجه ها را تغذیه کنند. جوجه ها تا سن حدود ۵۰ روزگی به این غذا نیازمند هستند .بعد از جدا کردن جوجه ها از والدین علاوه بر خوراک پرورشی می توانید از جوانه تازه دانه ها نیز استفاده نمائید. چون جوجه ها هنوز قدرت کافی و لازم برای شکستن دانه ها را ندارند باید دان مخلوط را به مدت ۱۲ ساعت در آب خیسانده وسپس آب آن را عوض نمائید این کار را ۲ تا ۳ بار انجام دهید بعد به مدت ۲۴ ساعت در دستمال مرطوب و در جای خنک قرار دهید حالا دانه ها برای جوجه ها آماده می باشند و می توانید آن را استفاده کنید. نکته مهم اینکه مقداری در اختیار جوجه قرار دهید که روزانه مصرف گردد و از ماندن و فاسد شدن آن جلوگیری کنید .
در هنگام ابتلای قناری به بیماری :هنگام بیماری باید از داروهای متناسب با بیماری استفاده شده و دوره درمان را کامل کرده و دستور مصرف دارو رعایت شود. دمای محیط باید مد نظر قرار گیرد .در اکثر بیماریها تا بهبودی کامل قناری ، میوه و سبزیجات و دانهای اضافی را از جیره غذایی قناری حذف کرده و فقط از تخم کتان و تخم کاهو استفاده شود.
قناری :مهم ترین دانه مصرفی قناری تخم کتان است . تخم کتان دانه ای مقوی و پرانرژی از گروه دانه های روغنی است که چربی زیاد و کربوهیدرات کم دارند ، این دانه بتنهایی نمی تواند تمامی نیاز های پرنده را تامین نماید. بنابراین برای تامین نیاز پرنده ضروری است دانه ها و سبزیجات و مکملهای غذایی را در اختیار پرنده قرار دهید . دانه هایی نظیر ارزن ( ارزن از گروه غلات است که کربوهیدرات زیاد و چربی کمی دارد ) – شلغم – کلم – کاهو – خرفه – ترب و شاهدانه – سبزیجات و میوه هایی نظیر برگ کاهو – اسفناج – کرفس – گشنیز – کلم – کدو – سیب – هویج و لیمو شیرین از منابع مهم کربوهیدراتها , چربیها , پروتینها و ویتامینها به حساب می آیند .
بخش دیگری از غذای قناری که بصورت دستی تهیه می شود دان نرم نامیده می شود . ممکن است ارزش غذایی دانه ها به مرور زمان و برحسب شرایط نگهداری تغییر کرده و کاهش یابد بنابر این مواد غذایی افزودنی مانند مکملهای پروتینی و ویتامین ها می باید برای جلوگیری از کمبود احتمالی در خوراک پرنده مورد استفاده قرار گیرند . عمدتا دان نرم را بااستفاده از موادی چون تخم مرغ پخته – هویج – آرد سوخاری – بیسکویت تهیه میکنند.
استفاده از کف دریا وسنگریزه در برنامه غذایی پرنده بسیار ضروری می باشد. سنگریزه یا صدف خرد شده شامل مواد معدنی و عناصر مورد نیاز قناری می باشد که در سنگدان قناری ذخیره شده و به عنوان یک عامل کمکی در هضم غذا به کار گرفته می شود . کف دریا پوسته حاوی کلسیم می باشد و باعث استحکام نوک و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می گردد.ضمنا پرنده هنگام استفاده از کف دریا نوک خود را به می کشد که مانع رشد بیش از حد آن می شود.
استفاده از کف دریا و سنگریزهاستفاده از کف دریا وسنگریزه در برنامه غذایی پرنده بسیار ضروری می باشد و کمتر مورد توجه قرار میگیرد .سنگریزه یا صدف خرد شده شامل مواد معدنی و عناصر مورد نیاز قناری می باشد که در سنگدان قناری ذخیره شده و به عنوان یک عامل کمکی در هضم غذا به خصوص دانه ها به کار گرفته می شود .درصورتیکه دسترسی به صدف خرد شده امکان پذیر نباشد می توان از پوست تخم مرغ استفاده کرد ولی باید قبلا به مدت ۲۰ دقیقه در آب جوشانیده شود .کف دریا پوسته نوعی نرم تن دریایی است که حاوی کلسیم می باشد و باعث استحکام ئوک و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می گردد.ضمنا پرنده هنگام استفاده از کف دریا نوک خود را به می کشد که مانع رشد بیش از حد آن می شود.
دان اصلی قناری تخم کتان و ارزن است و نسبت بین انها ۴ به۳ میباشد یعنی به ازای هر۴ کیلو گرم تخم کتان ۳ کیلو گرم ارزن کافی می باشدارزن از گروه غلات است که کربوهیدرات زیاد و چربی کمی داردتخم کتان از گروه دانه های روغنی است که چربی زیاد و کربوهیدرات کم دارند . تخم کتان که به دانه قناری مشهور است طبیعتی گرم دارد و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربو هیدرات و املاح معدنی می باشد.
علاوه بر ارزن و کتان از هفت تخم نیز استفاده می شود که طرز تهیه آن به صورت زیر است
تخم شلغم                              ۲۰۰گرم
تخم کاهو                               ۲۰۰گرم
تخم گشنیز                             ۱۰۰گرم
تخم خرفه                                ۲۵۰گرم
شاهدانه                                  ۵۰گرم
تخم کلم قمری                         ۱۰۰گرم
منداب                                   ۱۰۰گرم

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (32)

 • امید پاسخ به

  باسلام
  میخواستم بپرسم میشه تخم بلدرچین و به قناری داد؟

  مارس 4, 2016 در 9:39 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   بعله در حد کم و یکبار در هفته میتوانید بدهید زرده تخم بلدرچین را نیز زیاد مصرف نکنید بیشتر سفیده مورد مصرف قرار گیرد.

   مارس 5, 2016 در 2:17 ب.ظ
 • S - Kh پاسخ به

  سلام – در بازار بسته های پودر جوانه گندم هست . که روش نوشته سر شار از ویتامین E , C , B . میشه از این پودر به جای جوانه گندم برای پرنده استفاده کرد؟

  جولای 26, 2015 در 3:30 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   اگر منظورتان پودر های جوانه گندمی که در عطاری و دارخانه ها فروخته میشود است ما تا بحال انرا بروی پرندگان تست ننمودیم و بیشتر میدانیم اینگونه پودر ها کاربرد انسانی دارد اگر مواد افزوده در ترکیب باشد بهتر است مصرف نگردد. ما هم اکنون شرایط تست و بررسی این محصول را نیز نداریم چرا که زمانی بین۶ تا۱ سال نیاز است تا از عملکرد ان بر روی پرندگان اطمینان یابیم و تداخلات را بررسی نماییم انشالا با کم شدن حجم کاریمان این مورد را نیز بررسی خواهیم نمود.

   جولای 26, 2015 در 5:24 ب.ظ
 • Kasra پاسخ به

  سلام , داخل هفت تخم من دونه ایی هست سفید رنگ که مثل پسته از وسط باز میشه . اشتباه نکنم بهش میگن کافشه . اگه درست میگم مصرف یک بار در هفته اونم یکی دو عدد با بقیه هفت تخم مشکلی به وجود میاره؟

  جولای 22, 2015 در 8:30 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   بعله اسم ان دانه کافشه است و در تابستان ارائه ان برای قناری ها مفید است میتوانید بیشتر از این مقدار نیز ارائه نمایید و مشکلی در برندارد.

   جولای 22, 2015 در 11:27 ب.ظ
  • Kasra

   طبیعت کافشه که میگن خیلی گرمه . مگه نباید تو تابستون دونه های خنک بیشتر بدیم؟

   جولای 23, 2015 در 9:21 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   طبع گرم و سرد دانه یک شیوه غلط تغذیه ایی است و هیچ ارتباطی به پرندگان ندارد این یک باور غلط بوده که مرسوم گردیده ما هم اکنون میدانیم که ارائه دانه ها در فصول مختلف شرایط زیستی پرنده را محیا میسازد و اینکه چه دانه ای برای چه فصلی مربوط است صرفا در جهت سلامت نگاه داشتن پرنده است و ارتباطی به متعادل سازیطبع ندارد.دانه کاشفه را در زمان تولکی به پرندگان میدهند که زیاد ارائه ان باعث تضعیف نطفه میشود

   جولای 23, 2015 در 8:53 ب.ظ
  • Kasra

   به غیر از تخم گشنیز و کافشه دانه های دیگری هم باعث تضعیف نطفه میشه؟ مصرف کافشه فقط در تابستان مجازه؟ امکانش هست که به صورت مختصر بگین از دانه های مرسوم در هفت تخم کدام دانه رو قناری اگه نخوره بهتره ؟ میخوام از هفت تخم جدا سازی کنم . تشکر

   جولای 23, 2015 در 9:25 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   ترکیب هفت تخم به سبک قدیم کاملا غلط است و یافته های ما نشان از ترکیبی جدید می دهد که فرق بسیاری با تریکب گذشته دارد و در حال حاظر از ارئه فرمول این ترکیب معذوریم انشالا با تغییرات سایت این مورد را نیز لحاظ خواهیم نمود. ما دو دانه ای که منع مصرف دارد را خدمتتان عرض نمودیم. ارائه هفت تخم با ترکیب دانه ای هیچ مشکلی ندارد و ما سالیان سال است که پرندگان تحقیقاتی خود را با دانه ترککیبی تغذیه مینماییم و تا کنون عارضه ایی نیز مشاهده ننمودیم.

   جولای 23, 2015 در 11:21 ب.ظ
  • Kasra

   در مورد اون صحبتتون که گفتید طبع سرد و گرم برای پرنده معنی ندارد , من خودم چند بار از کسایی که قناری نگه داری میکنن شنیدم که میگن به خاطر دادن دانه های گرم پای قناریم جوش زد یا سرش غده در اورد و امثال این .. شما این موضوع رو چطور ارزیابی میکنید؟ یعنی دادن دانه های گرم باعث این چنیین عارضه هایی درقناری نمیشه؟

   جولای 23, 2015 در 9:31 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   اینکه دیگران چه می گویند برای ما قابل استناد نیست ما روند تحقیقی خود را داریم و به طور منظم در حال دصد پرندگان تحقیقاتی خود هستیم انچه را که ما برای پرندگان لحاظ میکنیم منوال نگهداری عموم است و شاید در این امر نیز زیاده روی کنیم اما اینگونه عوارضی که دوستان دیگر میگویند را ما از این ترکیب دانه ایی ندیده ایم. علت بروز جوش ها و تومور ها به تغذیه غلط آنها بر میگردد نه به ترکیب و ارائه دانه ایی اگر این افراد مهارت لازمه را داشتند هیچگاه پرندگانشان با این مشکلات مواجه نمیگردید. اینکه مستمر از تغذیه کمی برای پرنده استفاده نمایند باعث بروز عارضه میگردد. اگر شما ترکیب دانه ای خود را مطمئن وو به همراه میوه و سبزیجات ارائه نمایید با مشکلی روبرو نخواهید بود.ما قناری های بسیاری را به مدت های طولانی و مستمر بعنوان جیره اصلی تغذیه ایی با هفت تخم تغذیه نمودیم که هیچگونه مشکلی برایشان ایجاد نگردیده است.

   جولای 23, 2015 در 11:27 ب.ظ
 • Rouzbeh پاسخ به

  سلام .. من به قناریم کتان با مقداری ارزن میدم . جدیدا که جا دونیش رو نگاه میکنم میبینم که ارزن رو پوست کنده اما نخورده . یعنی ارزن پوست کنده رو در جادونیش میبینم . این در حالیه که من به مرغ عشق و فنچام هم از همین ارزن میدم و تا حالا همچین چیزیرو ندیدم . به نظرتون دلیل این کارش چی میتونه باشه؟ با سپاس از شما

  جولای 21, 2015 در 1:41 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   ارزن مورد استفاده برای قناری ارزن سفید است و این ارزن پوسته نرمتری نسبت به ارزن های طلایی دارد بهتر استارزن سفیدبرایشان تهیه نمایید شکستن پوسته ارزن زرد برای قناری ها دشوار است و باعث عدم خوردن این ارزن حتی پس از پوست کنی میگردد.

   جولای 21, 2015 در 8:52 ب.ظ
  • Rouzbeh

   من این مسئله رو با یکی از دوستان در میون گذاشتم گفت قناریه من پارسال مریض شد ارزن رو پوست میکند ولی نمیخورد . میگفت ببرش دامپزشکی . قناریه من هیچ نشا نه ایی از بیماری نداره . بپر بپرش زیاده قرصم میخونه . یعنی امکانش هست بیمار شده باشه؟ نگرانم کرد

   جولای 23, 2015 در 2:45 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   نخیر هیچ ارتباطی به این امر ندارد. برای اطمینان از تغذیه پرندهتان تا مدتی دانه کتان خالی ارائه نمایید اینگونه خواهید فهمید پرنده میل به تغذیه دارد یا خیر

   جولای 23, 2015 در 8:45 ب.ظ
 • Aylar پاسخ به

  یه سوال دیگم داشتم . من در این فصل به خاطر تعادل سردی و گرمی هفته ایی یک بار اندازه یک قاشق چایخوری که که به قناریم هفت تخم میدم یه تیکه کوچک کدو سبز میدم تا گرمیش نکنه . این مشکلی نداره؟ هفته ایی یک بار هم برای این که به خوردن جوانه گندم ترغیب بشه , جوانه گندم رو اسیاب میکنم و با سفیده تخم مرغ میدم بخوره .. این نوع تغذیه چطور مشکلی داره یا خیر ؟ ممنون

  جولای 19, 2015 در 8:37 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   مشکلی ندارد کدو سبز را همیشه میتوانید ارائه نمایید هیچ مشکلی بروز نخواهد کرد.تغذیه بعدی نیز مفید است اما متعادل ارائه نمایید.

   جولای 19, 2015 در 11:49 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها