بازگشت به نوشته‌ها

تشخیص بیماری پرندگان از طریق مدفوع,عمومی

هنگامی که پرنده ای بیمارمیگردد تغییراتی اشکاردر مدفوع آنها قابل مشاهد است. در حالی که معمولا برای هر بیماری  این تغییرات مختص  و خاص نمیباشد، تغییر در رنگ، شکل، حجم، رطوبت مدفوع ممکن است یک مشکل کاملا جدی باشد در این شرایط  معاینه پرنده توسط دامپزشک بهترین راهکار میباشد

مهم این است که برای پیشگیری از هرگونه بیماری, مدفوع طبیعی پرنده خودبررسی نماییدوحالت های آن را در دفترچه ای یاداشت نمایید، به عنوان یکی از بهترین روش های پیشگیری و تشخیصی ,تغییرات مدفوع سرنخ مهمی در مورد بیماری پرندگان خانگی است.”

اجزای یک مدفوع طبیعی چگونه است؟

 سه مولفه در مورد مدفوع طبیعی وجود دارد.

در بسیاری از پرندگان  خانگی اولین جزء خود مدفوع است.به طور کلی رنگ مدفوع طبیعی  سبز تیره است و  بخش جامد از مدفوع را تشکیل می دهد.ولی نیاز است بدانید رنگ مدفوع ممکن است با نوع مواد غذایی وتغذیه ای دچار تغییر گذارا گردد.

جزء دوم جزء اورات، یا جزء ادرار جامد محسوب میگردد. بر خلاف بسیاری از حیوانات، پرندگان، برای حفظ آب در بدنشان ،ادرار خود را با شکلیتی جامد اورات دفع میکنند. ادرار آنها معمولا سفید رنگ است.

سومین بخش، که اغلب توسط نگهدارندگان به رسمیت شناخته نشده است، ادرار مایع روشن و شفاف است

دفع مدفوع غیر طبیعی چیست؟

به عبارت ساده ، هرگونه تغییر در دفع  مدفوع توسط پرنده که خارج از اندازه و شکل طبیعی خود باشد  مدفوع راغیر طبیعی مینامند.هنگامی که  مدفوع پرنده دچارتغییرات ظاهری و قابل رویت میشود و تمایز زیادی با  مدفوع طبیعی  دارد  لازم است جهت بررسی دقیق علت به یک دامپزشک اشنا به پرندگان  مراجعه نمایید

به طور معمول، مدفوع غیر طبیعی می تواند شامل یکی از موارد زیر دانست:

 • مدفوع کمتر از حد نرمال باشد

 • افزایش  تعداد دفعات دفع مدفوع

 • تغییر در رنگ یا بافت یا جزئیات  مدفوع و یا جزئیات اورات

 • حالت کفی شکل مدفوع (یا در اصطلاح کف شامپانی)

 • افزایش  رطوب یا مایع  در مدفوع (به نام پلی اوری، یا ادرار بیش از حد)

 • حضور خون یا لکه های خونی متراکم

شایع ترین نشانه های قابل رویت درمدفوع غیر طبیعی پرندگان پلی اوری میباشد(ادرار بیش از حد و یا رطوبت زیاد ).در حالی که بسیاری از نگهدارندگان پرندگان ان را اسهال مینماند،(امکان اسهال وجود دارد )اما اسهال در پرندگان معمول نیست . هر نوع مدفوع با رطوبت و شل گونه را نمیتوان  اسهال نامید.

چه چیزی باعث مدفوع غیر طبیعی میشود؟

بسیاری از بیماری ها می توانند باعث تغییر در مدفوع  شوند. رژیم غذایی متغییر میتوانند در تغییر مدفوع تاثثیر  گذار باشند. برای مثال، شما تصمیم گرفته اند که به پرنده خود مقداری لبو یا چقندر پخته دهید،رنگ دانه های لبو میتواند باعث تغییر رنگ مدفوع با طیف  قرمز ,آبی کبود یا بنفش  برای مدت کوتاهی و گذرا پس از تغذیه گردد با فرض این که رژیم غذایی پرنده ثابت بوده است. (پس نمیتوان هر تغییر رنگی در مدفوع را بیماری دانست و باید این نکات را نیز در روند تشخیص مورد توجه قرار دهید) از علل شایع مدفوع غیر طبیعی  میتوان به بیماری های روده, بیماری های کلیوی, بیماری های کبدی, عفونت های باکتریایی یا ویروسی، و عفونت های انگلی اشاره نمود. برای مثال در برخی پرندگان علائم  شکلیتی مدفوع بیماری کبدی  ممکن  است سبز آهکی باشد و درمسمومیت پرنده با فلزات سنگین  مدفوع میتواند به رنگ  قرمز یا سیاه و سفید باشد.

دامپزشکان چگونه مدفوع غیر طبیعی را مورد تشخیص  می دهند؟

یک دامپزشک  با تجربه با انجام انواع ازمایشات و ازمون های مربوطه ،از جمله آزمایش خون ,رادیوگرافی (اشعه X)  تلاش میکند تا علت عارضه و بیماری که باعث تغییر مدفوع به حالت غیر طبیعی شده است را بیابد. برای تست انگل ها,مخمر ها و باکتری ها غیر طبیعی  از نوع خاصی از رنگ آمیزی (به نام رنگ آمیزی گرم ) استفاده میشود . بررسی میکروسکوپی مدفوع برای تشخیص انگلی نیز جز مراحل تشخیصی میباشد، در صورتی که دامپزشک تشخیص وجود علائمی همچون  عفونت باکتریایی یا قارچی مشکوک در مدفوع را دهد ممکن است نیاز به ازمایشات دیگری نیز باشد. طی تمام این مراحل تحت نظر دامپزشک میتواند باعث تشخیص درست بیماری , نوع عارضه ودرمان و پیشگیری سریع گردد

ایا پرندگان با مدفوع غیر طبیعی قابل درمان هستند؟

بسته به نوع تشخیص  وعلت مدفوع غیر طبیعی، بسیاری از پرندگان که مدفوع غیر طبیعی دارند با موفقیت درمان میشوند. شما به عنوان یک فرد نگهدارنده موظف هستید تا در جهت حفظ سلامت پرنده خود تمامی تدابیری را که دامپزشکه مربوطه اتخاذ میکند رادر راستای یک  همکاری دوستانه و  متقابل انجام دهید تا تشخیص  و درمان در کوتاه ترین زمان ممکن صورت پذیرد.

(اگر فکر می کنید پرنده شما دچار تغییرات در مدفوع شده است،حتمابا یک دامپزشک اشنا به پرندگان مشورت کنید.)

نگهدارنده محترم:از درمانهای خود سرانه و تجویز های غیر اصولی دارویی برای حیوانات به شدت پرهیز نمایید هرگونه  اشتباه در تشخیص میتواند باعث ایجاد عوارض جبران نشدنی دیگر گردد.
تذکر:در راستای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی و تمامی گونه های جانوری  از رها سازی هرگونه حیوانات بیمار وغیر بومی در طبیعت ازاد به شدت پرهیز نمایید,در صورتی که قادر به نگهداری و درمان نیستید میتوانید با اداره محیط زیست  محل سکونت خود تماس حاصل نموده تا اقدامات لازم از طریق ماموران خدمتگذار این نهاد بدونه هیچ چشم داشتی اتخاذ گرد

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (36)

 • تارا پاسخ به

  با سلام.من یک جوجه کبوتر کوهی پیدا کردم که حال خوبی نداشت.پر دارد ولی فقط میتواند اب بخورد و خودم نخود پخته یا ماش پخته در دهانش میزارم.روزای اول مدفوعش زرد و سبز بود ولی الان قهوه ای مایل به سیاهه.بنظرتون چی شده؟

  تیر ۱۳, ۱۳۹۷ در ۷:۲۷ ق٫ظ
  • 6019 Team

   با سلام:
   مورد شما بلحاظ خاص بودن نیاز به بررسی دارد با شماره مندرج در سایت و از طریق شبکه های مجازی ما واتساپ یا تلگرام اقدام به دریافت پاسخ خود نمایید.

   تیر ۱۴, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۸ ب٫ظ
 • محمد پاسخ به

  من یه مرغ حق دارم که از بعدازظهر بی حاله و چشماشو باز نمیکنه. روی پاهاش وایمیسه اما زیاد جون نداره. مدفوعشم قهوه ای مایل به سیاه شده بود از بعد از ظهر اما الان بعد چند ساعت زرد رنگ مایل به کرم شده‌.با کمی لک تیره. چه کارش باید کنم.چش شده.

  تیر ۶, ۱۳۹۷ در ۰:۵۵ ق٫ظ
  • 6019 Team

   با سلام:
   موارد تغذیه پرنده تان را ارسال نمایید بررسی خواهیم نمود.

   تیر ۶, ۱۳۹۷ در ۲:۵۰ ق٫ظ
 • Azimi پاسخ به

  سلام
  من یه مرغ مینا دارم که خیلی بچس تازه تازه داره ریشه پراش در میاد و فعلا بدنش لخته
  این جوجه مینا ۴.۵روزت که دستمه و تو غذا خوردن و مدفوعش موردی پیش نیومده بود..من طبق اصول هر سه ساعت غذا میدم بهش و غذاشم دونه پارسه..میحطش گرمه و در مقابل سرمانیست..غذاشو خیلی سفت نمیکنم و کمی ابکیه و اب هم بهم بعد هر غذا تقریبا ۱میلی میدم..امروز سومین غذاشم خورد ولی هنوز دفع نکرده با توجه به اینکه اینا راست روده ان و تند تند دفع میکنن من باید چیکار کنم؟لطفا پاسخ بدید.ممنوتم

  خرداد ۲۸, ۱۳۹۷ در ۳:۳۰ ب٫ظ
  • 6019 Team

   درود:
   انچه که شما در حال پی بردن هستید یک روش غلط در نوع تغذیه است. از دانه پارس نباید برای جوجه مینا ها استفاده نمود . بهترین تغذیه پلت های مشابه دانه پارس است که مخصوص مرغ مینا و با نام تجاری سپهر دانه عرضه میشود. کمی هویج ابپز همراه پلت نرم نمایید و بدهید . میزان آب بیشتری به پرنده بدهید گاهی گرما باعث کمبود اب در بدن پرنده میشود.

   خرداد ۳۰, ۱۳۹۷ در ۱۰:۰۳ ب٫ظ
 • mina پاسخ به

  سلام و خسته نباشید
  چند روزی است جوجه رسمی گرفتم ولی دو سه روزی است که بالش افتاده وبسیار میخوابد و از طرفی بیش از یک روز است که مدفوعش سفت شده و به مخرجش چسبیده و بیرون نمیاد و مثل سنگ شده
  دلیلش چیست ایا بیماری دارد ؟

  خرداد ۲۷, ۱۳۹۷ در ۹:۰۱ ب٫ظ
  • 6019 Team

   بیشتر جوجه هایی که به روش غیر اصولی در منزل نگهداری میشوند دارای این باکتری یا بار انگلی هستند که مربوط به جیره غالبا بر اثر جیره مرطوب فاسد و یا مانده یا تغذیه غلط است.این موارد درمانی را پیگری نمایید و بهداشت فردی و محیط نگهداری جوجه را نیز مداوم تامین نمایید. با دستمال یا ابری نمدار مخرج جوجه را به ارامی تمیز نمایید. کمی روغن زیتون یا روغن نباتی در صورت دسترس نداشتن این موارد از داروخانه انسانی پماد ویتامین A استریل چشمی تهیه نموده و استفاده نمایید. قرص سیپروفلوکساسین و یک شربت بکمپلکس از داروخانه انسانی تهیه نمایید یک قرص را در دو لیوان اب حل نمایید ویک قطره بکمپلکس به آن اضافه نمایید از محلول بدست امده سه قاشق به جا ابی اش اضافه نمایید(توجه نمایید این مقدار دارو مناسب ترکیب با100 سی سی آب میباشد اگر حجم جا ابی کمتر از میزان فوق است نصف و اگر میزان حجم اب بیشتر است با محاسبه حجم مقدار دارو است)

   خرداد ۲۸, ۱۳۹۷ در ۱۲:۴۵ ب٫ظ
 • خشايار پاسخ به

  سلام و وقت بخير
  ديروز ١٥ جوجه رسمى گرفته ام كه پس از ٦ ساعت در محل جديد كه با دماى تقريبى ٢٠ تنظيم شده جوجه ها دچار مدفوع آبكى همراه با رگه هاى خونى شده اند ( البته به مدت يك ساعت در ماشين كه بودند شايد آفتاب برايشان گرم بوده باشد ). با وجود اينكه دما در محيط جديد متعادل و از پيش دان براى جوجه ها استفاده شده و حدود ٢٠ ساعت از انتقال آنها به محيط جديد مى گذرد ولى مشكل مدفوعشان همچنان باقى است. آيا جوجه ها مبتلا به انگل هستند؟

  اردیبهشت ۱, ۱۳۹۷ در ۸:۵۵ ق٫ظ
  • 6019 Team

   هر گونه استرس و تنش در جابجایی میتواند باعث بروز عوامل بیماری خفته در حیوانات شود. گاهی مواقع استرس ناشی این علایم را دارد و گاهی بروز بیماری.باید بررسی شود همچان خون در مدفوع دارند یا خیر. اگر مشکل رد خونی در مدفوع نباشد با ویتامین دهی مشکل رفع میشود در غیر اینصورت باید دارو درمانی انجام شود.

   اردیبهشت ۷, ۱۳۹۷ در ۱:۳۹ ق٫ظ
 • کامبیز پاسخ به

  سلام خسته نباشید چندتا قناری دارم تعدادیشون تولک هستن تعدادی نه تو دوران جفت بهشون ویتامین تخم مرغ و هرمونهای قبل جفت دادم الان حس میکنم کمی مشکل کبدی دارن چون تخم مرغ میدم درجا اسهال میشن و رنگ مدفوعشون سبز روشن میشه رنگ پا و پوستشونم کمی زرده و در ضمن دچار لک زودرس شدن قصد ریکاوری کبد دارم راه طبیعی بهم گفتن عرق کاسنی و شاهتره مخلوط یک سوم ظرف آبخوریشون به مدت ۵روز روزی ۸ساعت بزار میخوام بدونم این ترکیب چون طبیعتش سرده مشکلی پیش نمیاره یا چون سردیه باید کنارش جیره گرم هم قرار بدم آیا ترکیبش درسته و یا موثره ویا راه بهتری پیشنهاد میدید ممنون میشم

  فروردین ۲۱, ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۱ ب٫ظ
  • 6019 Team

   با سلام:
   پرندگان شما دچار بیماری سامونلا هستند. آن دو نوع عرق گیاهی نیز موثر درمان نیست.استفاده زیاد از شاهتره عارضه افرین است. از عرق خار مریم استفاده نمایید یک سوم عرق خار مریم به همراه دو سوم اب معدنی.در ترکب عرق گیاهی کمی عسل اضافه نمایید اندازه نصف یک نخود تا 5 روز داده شود..برای ادامه درمان هم به مدت4 روز قطره بکمپلکس بدهید 1 قطره در یک جا ابی شستشو تجهیزات و لوازم و مخصوصا جا ابی ها با مایع شوینده الزامی و لازم است. پس از سه روز دیگر تغییرات مدفوعی پرندگان را اعلام نمایید تا دارو بر اساس تغییرات برایتان اعلام داریم.

   فروردین ۲۲, ۱۳۹۷ در ۱:۵۷ ق٫ظ
 • مریم پاسخ به

  با سلام
  دو جفت مرغ عشق داشتم در قفسهای جداگانه
  مرغ عشق ماده ام دچار بیماری انگلی روده ای شده بود .به پزشک بردم نمیدونم بخاطر تجویز زیاد دارو بود یا ضعیف شدن مرغ عشقم مرد.مرغ عشق نر هم به فاصله نیم روز از ماده مرد

  هم اکنون مرغ عظق های دیگه ام میترسم که مثل آنها مریض شده باشند.آنهایی که مردند با این دو تا مرغ عشقم توی یک اتاق بودند ولی تماس نداشتند
  امروز در قفس مرغ عسقم دیدم که کمی رنگ ادرار کچی رنگ وجود داره .و همراه با مدفوع سبز کمرنگ.نمیدونم از کدویی بود که دیروز گذاشتم رنگ مدفوعشان اینرنگی شده یا اینها هو مریض شدند.
  مرغ عشق نرم این دو سه روزه خیلی پر ریزی اش زیاد شده و خودشو بیشتر تمیز میکنه.هفت ماهشه
  میخواستم ببینم که آیا طبیعیه یا اینها هم مریض شدند.امکان سرایت بیماری به اینها وجود داره با اینکه تماسی نداشنند
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  خرداد ۴, ۱۳۹۵ در ۶:۴۴ ب٫ظ
  • moh6019

   تغییر اورات بعد از تغذیه میوه ایی عادی است.مشکل ساز نیست.پریزی نیز به تولکی مربوط است که این امر عادی است.

   خرداد ۵, ۱۳۹۵ در ۵:۱۸ ب٫ظ
 • محمد پاسخ به

  با سلام و خسته نباشید
  مرغ عشق ماده ام هم اکنون مدفوعش سبز کمرنگ همراه با مایع زیاد کچی رنگ هست. و وزنشو در عرض این دو هفته بشدت از دست داده و بیحاله و کم اشتها شده و پاهاشو آنقدر میخاروند که خونی شده بود که تترا سایکلین میزنم
  و اکثرا میخوابه و کم رمق شده
  قبلا دکتر بردم فکر میکرد خون از مدفوعشه که اینطور نبود و براش داروی شربت سولفادیمیدین سدیم و یک داروی دیگه که فکر میکنم نامش اترو هست تجزویز کرد با مولتی ویتامین
  ولی هنوز خوب نشده
  توجه به مطالبی که توی سایت شما مطالعه کردم شاید بیماری انگلی داشته باشه
  نمیدونم
  خواهش میکنم راهنماییم کنید تا این حیوان زبان بسته رو درمان کنم
  خیلی تشکر میکنم

  اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۵ در ۲:۲۵ ب٫ظ
  • moh6019

   پرنده شما کوکسیدیوز دارد و بیماری انگلی تلقی میشود علایم. باید از داروخانه دامپزشکی داروی این بیماری(تری متوپریم سولفا 1/4 قاشق چای خوری در یک لیتر آب به مدت 10 روز) را تهیه نمایید. بهترین گزینه ویتامینی نیز بکمپلکس میباشد مولتی ویتامین در طی درمان بیماری چاره ساز نیست و تشدید کننده است.

   اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۵ در ۴:۵۷ ب٫ظ
 • Mahdi پاسخ به

  سلام .
  من یه هفته میشه ک یه جوجه مینا خریدم امروز تو مدفوعش خون دیدم نمیدونم چی شده لطفا کمکم کنین

  اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۵ در ۲:۴۳ ب٫ظ
  • moh6019

   دیدن خون در مدفوع چند حالت دارد. میتواند بر اثر گرما و مشکلات تنفسی باشد. میتواند بر اثر اسیب مجاری گوارشی باشد و در مرحله اخر بروز بیماری انگلی یا باکتریایی .تا مشخص نگرددد نمیتوان درمان را شروع نمود.

   اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۵ در ۵:۲۲ ب٫ظ
 • آرش پاسخ به

  سلام و خسته نباشید .
  برای پسر من یک جفت مرغ عشق هدیه خریدند . به نظر غذا نمی خورند و صدا ندارند . وقتی روی قفس را می پوشونم احساس انگار احساس آرامش می کنند و در قفس حرکت می کنند .
  مرغ عشق ماده کمی در محل دفع مدفوعش پرهاش کثیفه . ممکنه مریض باشه .؟
  بر ای غذاش فقط ارزن دادن و کف دریا . گفتن بهش سیب و تخم مرغ بدیم
  به غذای دیگه هم احتیاج دارن ؟
  ممنون از وقتی که می گذارین

  اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۵ در ۱۰:۱۲ ب٫ظ
  • moh6019

   اگر به تازگی اهدا شده اند زمان میبرد تا عادت نمایند بهتر است تا2 هفته در محیط خلوت و ارام نگه داشته شوند تا عادت کنند. مدفوع چسبیدن به پرندگان هم ریشه استرسی دارد و هم حالت بیماری. به مدت4 روز مداوم تکه ایی کدو سبز خام هر روز داده شود. هویج داده شود. ویتامین نیز تا4 روز داده شود .

   اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۵ در ۵:۰۹ ب٫ظ
 • ایمان پاسخ به

  باعرض سلام
  یک جوجه بلبل خرما دارم که دچار پا درد شده و مفصل زانوش کاملا قرمز وملتهب شده لطفا علت و طریقه درمان همراه با دارو و مقدار مصرف دارو را توضیح دهید
  با تشکر

  اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۵ در ۱۱:۱۵ ب٫ظ
  • moh6019

   درمان این بیماری نیاز به بررسی بالینی دارد و حتما باید توسط دامپزشک بررسی و دارو تجویز گردد.

   اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۵ در ۷:۵۱ ب٫ظ
 • sara پاسخ به

  سلام میخواستم بدونم عرق خار مریم را باید از عطاری تهیه کنم.وبا چه دوزی به کبوترم بدهم و تا چند وقت.فضله اش منسجم قهوه ای مثل یک گوله روده ای شکل دور هم پیچیده سفت منسجم.آیا این نشانه خراب شدن عضو بدن کبوتر.به خاطر چی فضله اش اینطوری است.ببخشید و واقعا ممنون از پاسخگویی سریع شما

  فروردین ۱۵, ۱۳۹۵ در ۷:۵۱ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   عرق خار مریم را از عطاری میتوان تهیه نمود. البته احتمال بیماری کوکسیدیوز نیز وجود دارد بهتر است این دارو را نیز از داروخانه دامپزشکی تهیه نمایید به مدت دوروز بدهید.

   فروردین ۱۶, ۱۳۹۵ در ۵:۳۴ ب٫ظ
 • sara پاسخ به

  سلام به کبوترم گندم و آب می دهم و دیگه هیچ دارویی نمی دهم حالش داره بهتر می شه.دان و آب می خوره میره یک گوشه میشینه و سرش رو روی زمین میزاره.آیا برای اینکه سرگیجه و فلجی پایش خوب یا بهتر بشه راهی وجود داره.من پرهای دو گردنش رو آرام کندم یک قسمت از گردنش کبود بود.بعضی ها می گویند کبودی اون تیکه از گردن خون مردگی که باعث سرگیجه شده که باید تیغ بزنی و لخته خون را خارج کنی.آیا شما راه حلی برای درمان سرگیجه و فلجی پایش دارید.برای ویتامین دهی شما چی رو پیشنهاد می کنید.لطفا دوز و مدت زمان مصرف ویتامین رو هم بگید.بعضی ها می گویند ویتافورت b تزریقی برای درمان سرگیجه خوبه.ویا بی جکت تزریقی برای درمان سرگیجه.آیا ویتامینی وجود داره که سرگیجه رو درمان کنه.من خودم ویتامنت دارم ولی هنوز بهش ندادم.آیا ماساژ آرام گردن و پایش به اون کمک می کنه خواهش می کنم که کمک کنید خیلی خیلی ممنون از پاسخگویی شما

  فروردین ۱۳, ۱۳۹۵ در ۳:۱۴ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   اگر حالت کبودی دارد بهتر است انرا نزد دامپزشک ببرید تا برایتان بررسی بالینی کند. البته تمام مواردی که گفتید نیز کاربرد دارند . ما توصیه میکنیم که عرق خار مریم در ابش حل نمایید این میتواند حالت سرگیجه و بی تعادلی را رفع کند. مصرف ویتامینی که دارید نیز 1 گرم(یک قاشق چای خوری کوچک) در 1/5 لیتر اب است

   فروردین ۱۴, ۱۳۹۵ در ۱:۱۲ ق٫ظ
 • sara پاسخ به

  سلام من کبوترم ابتدا دان بالا آورد به اون پودر آبی(سولفات مس)به اون دادم دان می خورد و فردای آن روز به اون انرو دادم دوروز اون رو به حال خودش گذاشتم دان می خورد ولی روز به روز بی حالتر و اشتهایش هم کمتر می شد ناگهان دیدم سرش گیج میخوره فضله قهوهای بود چون دانش گندم است بعد فضله اش سبز منسجم بایک لایه سفید شد ودور چشم هاش متورم شد ویک گوشه فقط نشسته بود به اون انرو دادم فضله اش رو بهتر کرد ورم چشمش رو خواباند وحالش رو هم بهتر کرد ولی انرو را ول کردم حلش بد شده روی یک پایش ایست می کنه یک پایش فلج شده وسرش خیلی گیج میخوره وقتی شکمش خالی است سرحال تره ولی وقتی دان می خوره و شکمش سیر می شه حالش بد می شه و سرگیجه وفلجی پایش شدیدتر میشه تاحدی که داخل جعبه کردمش و سرش را به یک گوشه تکیه داده ام.دان سنگین مثل گاودانه بخوره حالش بد میشه به اون گندم میدهم.فضله اش قهوه ای ولی سفت و کمی ژله ای.روز به روز بدتر می شه.دکتر رفتم به اون پودر ویتامنت داد تا از اون پودر بهش دادم حالش رو بد کرد و فضله اش رو ناجور سفت حالت کش مانند کرد به اون آمپول تزریقی بی جکت زدم حالشرو یکم بهتر می کنه ولی خوب نمیشه مشکل من اینه روز به روز سرگیجه و فلجی پایش بدتر میشه دان خوب هضم می کنه اما اگر دان سنگین مثل گاودانه بدهم حلش رو خیلی بد می کنه به اون گندم میدهم وقتی چینه دانش خالی شد حالش بهتر میشه ووقتی چینه دانش گندم داشته باشه حالش خیلی بد میشه فضله اش منسجم قهوه ای و کمی ژله ای است.وقتی شکمش خالی می شه هوشیاریش خیلی بهتر می شه داره روز به روز بد تر می شه خواهش می کنم کمک کنید مچکرم

  فروردین ۱۱, ۱۳۹۵ در ۱۲:۲۹ ب٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   پرنده شما دچار مسمومیت است . گندمی که تهیه نمودید را تغییر دهید و گندم بهتری تهیه کنید احتمال مسمومیت با سموم وجود دارد . عرق خار مریم بگیرید و در اب برایش بریزید تا سیستم کبدی و کلیوی و سموم بدنیش دفع شود. از جو و دیگر دانه ها و یا ذرت پودر شده یا دانه پارس برای تغذیه فعلیش استفاده کنید. اگر دوباره حیوان با مشکل مواجه گردد بروز بیماری انگلی وجود دارد و از داروهای ضد انگل تحت نظر دامپزشک استفاده نمایید. ویتامین دهی نیز صورت گیرد.تکه ایی نیز گل شور برایش بگذارید.

   فروردین ۱۲, ۱۳۹۵ در ۴:۵۳ ب٫ظ
 • علیرضا پاسخ به

  سلام
  مرغ عشق من دائما حالت پف کرده داره. مرغ من نر هستش با توجه به اینکه قبلا خیلی آواز میخوند. ولی الان کمتر تحرک داره. مدفوعش حالت خشک داره و رنگ مدفوع تیره هستش. فکر میکردم یبوست داره. و چندباری روغن زیتون دادم. یه مقدار بهتر شد ولی خوب نشد. میخوام بدونم چه چیزی براش خوبه؟

  آذر ۲۱, ۱۳۹۴ در ۱۲:۰۶ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   اگر پریزی در قفس پرنده مشاهده شود علت تولکی است .اگر حالت پف به نحوی است که پرنده کسل است علت بیماری است مقداری کدو سبز تا 3 روز به پرنده بدهید.

   آذر ۲۲, ۱۳۹۴ در ۶:۴۱ ب٫ظ
 • سمیه پاسخ به

  سلام.مینای من5ماهشه و مدفوش تقریبا طبیعی هست ولی یه بار به مدفوش کاملا مایع بود نمیدونم این نشانه چیه؟

  آبان ۱۸, ۱۳۹۴ در ۳:۵۲ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   تغذیه ها بیشترین عامل شل شدن مدفوع هستند. نسبت به تغذیه پرنده و انچه که میخورد دقت نمایید. تعویض اب و ارائه ویتامین هفته ایی یکبار برای پرنده نیاز است.

   آبان ۲۰, ۱۳۹۴ در ۸:۵۶ ق٫ظ
 • Barabadyasal پاسخ به

  با عرض سلام مرغ عشق من مدتیست مدفوع سفید گچی وسفت میزاره همش پف میکنه ولی از غذا نیافتاده فضله اش یه گوله کاملا سفیده لطفا اگه امکان داره منو راهنمایی کنید موفق باشید

  آبان ۱۶, ۱۳۹۴ در ۷:۱۸ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   مدفوع اگر سفید و شل باشد بیماری انگلی است که نیاز به داروی ضد انگل دارد. اگر مدفوع سفت است پرنده دچار اسیب کلیوی است بهتر است همرا اب پرنده مقداری عرق کاسنی به ازای نصف جا ابی عرق کاسنی و مابقی را اب بریزید تا مشکل برطرف گردد. از دادن کاهو خیار به پرنده پرهیز نمایید و بجای آن از هویج و کدو سبز در جیره تغذیه ایش استفاده نمایید.

   آبان ۲۱, ۱۳۹۴ در ۶:۲۵ ب٫ظ
 • عسل پاسخ به

  باسلام وخسته نباشید مدتی میشه مرغ عشقم مدفوعش سفید گچی وسفت شده پف میکنه انگار سردشه ولی غذا شو میخوره پروازم میکنه ولی مدفوعش زیاد هم شده مثلا شب تا صبح کلی فضله سفید میکنه خواهش میکنم اگه میتونین جوابمو بدین با تشکر از شما’

  آبان ۱۶, ۱۳۹۴ در ۶:۳۲ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   پرنده شما دچار بیماری انگلی گردیده است و نیاز به درمان دارویی ضد انگل دارد. تغذیه پرنده خود را اصلاح نمایید و از داروخانه دامپزشکی داروی مخصوص ضد انگل برای مرغ عشق تهیه نمایید.

   آبان ۲۰, ۱۳۹۴ در ۹:۱۴ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها