بی اشتهایی و خواب آلودگی در پرندگان

بی اشتهایی (از دست دادن اشتها) و ضعف (احساس بی میلی و عدم فعالیت) به طور معمول در پرندگان بیمار یا حیوان خانگی دیده می شود. در حالی که برای هر بیماری خاص تشخیصی نیست، این علائم میتواند نشان دهد پرنده به شدت بیمار است و نیاز به معاینه دامپزشکی دارد. به عبارت ساده میتوان اینگونه بیان نمود ،پرنده زمانی که دچار بیماری جدی شده است نشانه های بی اشتهایی و بی حالی خود را اشکار مینماید.

علل بی اشتهایی و خواب آلودگی در پرندگان چیست؟

علل های بسیاری از بی اشتهایی و خواب آلودگی در پرندگان خانگی وجود دارد.
بی اشتهایی و بی حالی، خود بیماری نیست بلکه نشانگر بیماری و وخامت بیماری است.”
ازعوامل ایجاد این عارضه  میتوان به  سرطان، عفونت های ویروسی یا باکتریایی، عفونت های قارچی یا مخمر، انگل، غدد درون ریز و یا بیماری های هورمونی، و مشکلات ارگان خاص مانند کبد، قلب و یا نارسایی کلیه اشاره نمود. برخی بیماری ها مانند اتساع proventricular که یک علت شناخته شده ندارد، اما می تواند نشانه ای از بی اشتهایی و بی حالی را ایجاد کنند. بی اشتهایی و بی حالی بیماری نیستند، بلکه نشان دهنده مشکل  جدی و نیاز اساسی به ارزیابی تشخیصی و درمان پزشکی مناسب است.

چه عاملی باعث میگردد که بیماری با اینگونه علائم در پرندگان پدیدار گردد؟

بر خلاف سگ و گربه، پرندگان با آنکه در خانه نگهداری میشوند خصلت و خوی طبیعی (وحشی) خود را دارا هستند. این بدین معناست که پرندگان در زمان بیماری نیز تلاش میکنند تا از خود برای تداوم زندگی حفاظت کنند. اینگونه رفتار ها چیزی منحصر به فرد در خصلت حیوانات وحشی است که ما آن را (حفظ بقا )مینامیم. در طبیعت پرندگان و حیوانات  وحشی از بروز ” بیماری” خوداری مینمایندبا انکه احساس میکنند بیمار هستند. چرا که بروز بیماری و ضعف میتواند عاملی شود یک شکارچی و یا حتی یک عضو از گروه اش اورابه قتل برساند. حفاظت زیستی به پرندگان این قابلیت را میدهد که تا انجا که میتواند خود را بیمار نشان ندهدو این تلاش تا انجا ادامه دارد که دیگر پرنده  نتواند بر بیماری غلبه کند و بیماری اورا از پای دربیاورد(به معنای واقعی کلمه لحظه مرگ) . پرندگان به ندرت در طول شب بیمارمیشوند. بنابراین، یک پرنده با بی اشتهایی و بی حالی در یک مقطع زمانی به شدت بیمار است و نیاز به توجه بی درنگ پزشکی و درمانی دارد. انتظار و تماشا در اینگونه مواقع , تنها اوضاع را بدتر خواهد کرد.شما  در واقع ممکن است با فرض بر اینکه این حرکات چیز عادی و طبیعی است و خود به خود بر طرف میشود صبر کنید وبه تماشا پرنده خود بپردازیداما احتمال مرگ در اینگونه رفتار های پرندگان یکی از پرگزارشترین علت های ناگهانی مرگشان میباشد

چگونه دامپزشک میتواند تشخیص دهد پرنده به چه عارضه ای دچار گردیده است؟

از آنجا که بسیاری از بیماری ها می تواند نشانه های بی اشتهایی و بی حالی باشند، بسیاری از تست های تشخیصی مورد نیازاست. از جمله این تستها آزمایش خون (شمارش کامل سلولهای خونی و شیمی بالینی)، لکه های گرم ، آزمایش مدفوع برای انگلها,مخمر و باکتریها,رادیوگرافی (اشعه X), و آزمون psittacosis و دیگر موارد, مورد نیاز است. هیچ مرجع واحدی برای تشخیص آنی بی اشتهایی و بی حالی جز آزمایشات گوناگون تحت نظر  دامپزشک مجرب  در جهت تشخیص درست وجود ندارد

در صورتی که دامپزک دستور به بستری پرنده دهد بستری پرنده در این مواقع کار درستی است؟

اگر دامپزشک شما توصیه بستری در کلینیک حیوانات را داده است لازم است این کار در کمترین زمان ممکن صورت گیرد،در اینگونه مواقع پرنده بیمار نیاز به  مراقبت های ویژه وخاص دارد که هرگز فرد نگهدارنده نمیتواند در خانه از عهد این موارد بر بیاید.چرا که لازم است مستمر تحت نظر دکتر مربوطه باشد

چگونه پرندگان با بی اشتهایی و بی حالی درمان می شوند؟

بدیهی است که یافتن بیماری بادرمان علت بی اشتهایی و بی حالی متفاوت است.
به طور کلی، بسیاری از  پرندگانی که دچار علائم بی اشتهایی و بی حالی میشوندبه شدت بیمار هستند. بستری شدن در کلینیک و یابیمارستان حیوانات و انتقال آنها به  یک دستگاه انکوباتور, مایع درمانی,تغذیه منظم فرموله,مکمل های ویتامینی و مواد معدنی و آنتی بیوتیک درمانی وسیع الطیف معمولا میتواند جز اقدامات الزامی و اورژانسی در این مقطع باشد. اگر علت خاصی از بیماری در مراحل اولیه درمانی به قطعیت برسد، درمان معمولا ساده ,راحتر  و ارزان خواهد بود. پس باید بیاد داشته باشیم  در صورتی که پرنده با علائمی اینگونه دچار شده است قبل از آنکه  حوادث ناگوار تری جان پرنده را به خطر بی اندازد بدونه صبر و معطلی  پرنده بیمار را نزد دامپزشک  متخصص پرندگان ببرید. چک آپ سلامتی از جمله مواردی است که می توان هر ۶ ماه یکبار یا سالانه برای پرندگان صورت گیرد با انجام چکاپ شما قادر خواهید بود قبل از آنکه اتفاق ناگواری برای پرنده دلبتان رخ دهد از آن پیشگیری نمایید و اینگونه سلامت و طول عمر بیشتر پرنده را تضمین نمایید .

نگهدارنده محترم:از درمانهای خود سرانه و تجویز های غیر اصولی دارویی برای حیوانات به شدت پرهیز نمایید هرگونه  اشتباه در تشخیص میتواند باعث ایجاد عوارض جبران نشدنی دیگر گردد.
تذکر:در راستای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی و تمامی گونه های جانوری  از رها سازی هرگونه حیوانات بیمار وغیر بومی در طبیعت ازاد به شدت پرهیز نمایید,در صورتی که قادر به نگهداری و درمان نیستید میتوانید با اداره محیط زیست  محل سکونت خود تماس حاصل نموده تا اقدامات لازم از طریق ماموران خدمتگذار این نهاد بدونه هیچ چشم داشتی اتخاذ گردد.

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

نشر این مطلب بدونه ذکرنام منبع و نام تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ نشان از عدم رعایت فردی شما به حقوق دیگران است و درصورت رویت نشر بدونه نام منبع پیگیری های لازم مبذول خواهد شد با تشکر از توجه ویژه شما

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (13)

 • امین

  میخاستم بدونم عادیه تو طول رروز عروس من یگ پاشو بلند میکنه و میخواد بخوابه? سر ظهر
  و اینکه حالا رو دستم میاد اما نمیزاره بهش دست بزنم چکارش کنم?
  ی سول دیگه ، اسباب بازی نداشته باشه افسرده میشه? تاب گذاشتم تو قفسش اما نمیره

  ژانویه 19, 2015 در 7:06 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   خواب نیم روزی در صوصی سانان یک امر عادی عادی است.اگر ساعات خواب شبانه اش را با غروب خورشید تنظیم نمایید در طول روز کمتر خواهد خوابید.بلند کردن پا یک جور استراحت است.قبل از دست زد و بعد از دست زدن به پرنده دست خود را با آب صابون تمیز بششوید تا هم پرنده و هم خودتان بیمار نگردید.در پاسخ های قبلی خدمتتان عرض نمودیم با صبر و حوصله پیش بروید و کم کم به پرندهنزدیک شوید.در صورتی که بیرون قفس میاورید و با او بازی میکنید نیاز چندانی به اسباب بازی ندارد.قرار نیست همان موقع که وسیله ای در اختیار پرنده میگذارید پرنده از آن استفاده نماید این امر زمان میبرد

   ژانویه 19, 2015 در 1:01 ب.ظ
 • امین

  سلام، من ی عروس ۳ ماه دارم، دو روز خریدم ، اما ب غیر از ارزن و کتان هرجی گزاشتم مثل سیب و هویچ و تخم مرغ نخورده، از منم میترسه و استرس داره خودشو جمع میکنه
  رو دست صاحب قبلیش میرفت اما رو دست من نمیاد چرا?
  آیا غربیگی میکنه? چند روز باید بمونه

  ژانویه 17, 2015 در 11:01 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   اینگونه رفتار در عروس های هلندی یک امرعادی است. بعلت جابجایی و تغییر مکان زندگی نیاز به زمان دارد تا به محیط جدید و صاحب جدیدخو بگیرد.محیطی کم صدا و کم استرس را برای پرنده خود محیا سازید و کمتر به سمت قفس پرنده بروید. از ضربه زده به قفس پرنده پرهیز نمایید. بگذارید پرنده به درک امنیت محیطی برسد بعد کم کم به او نزدیک شوید . ساعاتی را با فاصله چند متری نزدیک قفس بدونه ایجاد حرکت بنشنید تا پرنده حضور شما را بعنوان یک دوست قبول نماید.سیب و هویج را (همانند سالاد میوه) با صورت حبه ای ریز خرد نمایید و درون ضرف تمیز بریزید و در اختیارش قرار دهید این عمل را چند روز متوالی تکرار نماییدتا در پرنده ترغیب به خوردن بوجود اید. از دادن تخم مرغ پرهیز نمایید.

   ژانویه 17, 2015 در 12:40 ب.ظ
  • امین

   مرسی ک جواب دادید، فقط تا چند روز بهش کار نداشته باشم با محیط خو بگیره? بعد از اون مدت دیگه گاز نمیگیره?

   ژانویه 18, 2015 در 7:02 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   همه چی وابسته به فرد نگهدارنده و شرایط نگهداری دارد. برخی پرندگان زود خو میگیرند (۱۰ روز) و برخی ماه ها. باید به مرور زمان و کم کم به پرنده نزدیک گردید و به ارامی با پرنده صحبت کنید تا با صدای شما اشنا گردد این یک روش بسیار مفید و کاربردی است. سعی نمایید تا بدست اورید پرنده شما به چه نوع خوراکی بیش از حد علاقه دارد با فهمیدن این موضوع میتوانید یک رابطه دوستانه با پرنده برقرار نمایید و در هنگام نزدیک شدنخوراکی مورد علاقه را به او بدهید.وقتی به شما خو بگیرد دیگر گاز نخواهد گرفت و به ندرت پیش می اید.از گاز گرفتن پرنده هراس نداشته باشید ترس در شما باعث ترس در او نیز میگردد.

   ژانویه 18, 2015 در 12:14 ب.ظ
  • امین

   خیلی ممنون، بلاخره اومد رو دستم ، با کمک ظرف دونه ، خیلی خوبه، اما با این ک اومد رو دستم تو خونه هرجا ک راه میرفت و میخواستم دوباره بیاد رو دستم چند بار گاز میگرفت و اخر میومد. این گاز گرفتن میفته از سرش? وقتی توقفسه ب ی مکافاتی میاد رو دستم.
   ی سوال دیگه هم داشتم. ببعنوان اسباب بازی ب غ از تاب چی تو خونه خارج قفس واسش بزارم?

   ژانویه 18, 2015 در 3:35 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   بیکباره نمیتوان پرنده مجبور به پذیرش نمود با کمی صبر و حوصله میتوانید رابطه دوستانه ای را با هم برقرار نمایید.زمانی که در قفس است درب قفس را باز نمایید تا از قفس خارج گردد اینگونه از اسیب دیدگی و ایجاداسنرس بر پرنده کاسته میشود. اگر نترسید کم کم گاز نیز نخواهد گرفت. طوطی سانان بر خلاف دیگر پرندگان از نوک بعنوان یک ابزار کاربردی در جابجایی استفاده میکنند در هنگامی که میخواهید بر روی دست بیاید ارتفاع دستان از رو سطح زمین کم باشد و به طور ثابت نگه دارید تا پرنده تعادل خود را حفظ نماید بعد از نشستن بر روی دست به ارامی دست خود را بالا ببرید.بهترین وسیله برای بیرون قفس پرنده یک سکوی نشیمنگاه چوبی با ارتفاع ۱متر است تعبیه جا ابی و جادانی بروی این سکو نیز لازم است.

   ژانویه 18, 2015 در 3:52 ب.ظ
  • آزیتا

   سلام من کاسکو کامرون دارم این ۱هفته قبل از سال تحویل یک.روز پرهاشو کند جفت بالهاش روی سینه زیر گلوش الان پر نداره مدام تا بیکار میشه با پرش دست میزنه بعضی موقع هم حالت خوابالو داره حرف هم خیلی کم میزنه به نظرتون این پر کندنش عادی راهنماییم کنید لطفا

   آوریل 3, 2015 در 8:37 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   عارضه پر کنی در طوطی سانان یکی از دقدقه های نگهدارندگان می باشد. طوطی هایی که دچار پرکنی می گردند به سختی قابل درمان میباشند و نیاز به رسیدگی بسیاری دارند.علل های مختلفی باعث بروز عارضه پرکنی در طوطی سانان میگردد. برای بررسی هرچه بهتر علت نیاز است تمامی این موارد را برایمان ارسال دارید:
   نوع تغذیه پرنده(تمامی موارد تغذیه پرنده چه دانه ای چه میوه ای را بدونه کم کاست ارسال نمایید؟
   مکان نگهداری پرنده و دمای محیط نگهداری؟
   میزان تابش مستقیم نور خورشید در محل نگهداری؟
   ابعاد قفس نگهداری؟
   ایا در رژیم تغذیه ای پرنده تان از ویتامین یا داروی خاصی استفاده مینمایید؟
   هر چه مدت پرنده را استحمام می دهید و مکان استحمام دهی به چه نحوی است؟
   در قفس نگهداری پرنده اسباب بازی خاصی قرار دارد؟
   از لوسیون یا شامپو خاصی برای نظافت پرنده استفاده می نمایید؟

   آوریل 3, 2015 در 10:05 ب.ظ
 • علی

  باتشکر ازپاسخ شما خیالم راحت شد.

  ژانویه 8, 2015 در 3:10 ب.ظ
 • علی

  سلام
  من یه جفت مرغ عشق دارم که مرغ عشق نرروحدودا یه ماهی میشه خریدم ولی با اینکه اشتهای خوبی داره حتی اشتهاش از ماده هم
  بیشتره ولی همیشه خواب آلوده حدودیه هفته هم پف میکردومیخوابیدولی دوسه روز که پف نمیکنه ولی بازهم خواب آلودهستش
  لطفا اگه میشه علتشوبرام بگید هرچه زودتربهتر.باتشکر

  ژانویه 8, 2015 در 1:14 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   فارغ از وجود بیماری که در پرندگانی که از مراکز نا مطمئن خریداری میگردندو خواب الودگی یکی ازعلائم بیماری محسوب میگردد.برخی خواب الودگی ها دلیل بیماری نیستند و جز شرایط زیستی پرندگان محسوب میگردد,در مزغ عشق های جوان چرت زدن در طول روز یک رفتار عادی است و با این امر انرژی خود را در جهت رسیدن به بلوغ ذخیره مینمایند(همانند تولکی و ریز پر ها به صورت مقطعی)این علل نیز باعث اینگونه رفتار ها میگردد بیداری بیش از حد پرنده و کم خوابی(با تاریک شدن هوا باید محیط تاریک گردد تا پرندگان بخوابند زیست طبیعی),محیط بیش از حد گرم(دمای بالای۲۷درجه)محیط کم نور در روز و وجود نور زیاد درشب که از تولید ملاتولین جلوگیری مینماید.برای بهبود پرنده تان ازبرنامه ای منظم استفاده نمایید(تغییرات مدفوعی پرندگانتان را همه روزه مورد بررسی قرار دهید. تغذیه متنوع و مطلوب در سلامتی پرندگان تاثیر گذارست به این معقوله توجه نمایید.

   ژانویه 8, 2015 در 2:45 ب.ظ

ارسال دیدگاه غیر فعال است.