Back to نوشته‌ها

طریقه نگهداری عروس هلندی یا طوطی عروس|Dutch Bride|Parrot Bride|Parrot

نگهداری عروس هلندی این پرنده زیبا بامزه و باهوش در منزل دارای نکات و حساسیت های خاص خودش است و این احساس با دیدن یک طوطی عروس در ذهن هر بینده ای قابل درک است.اگر شما نیز یکی از علاقه مندان به نگهداری طوطی عروس  هستید نیاز است تا نکاتی را قبل از نگهداری آن بیاموزید تا در نگهداری عروس هلندی به مشکلی مواجه نگردید و از داشتن طوطی عروس کمال لذت را ببرید.در این تایپک تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ روش خرید صحیح,نگهداری وتغذیه و همچنین دست اموز کردن عروس هلندی را برای شما علاقه مندان توضیح می دهیم امید است که در بالا بردن معلومات شما در نگهداری عروس هلندی مفید واقع گردد.

نکته مهم قبل از خرید یک عروس هلندی یاهرپرنده زینتی دیگر:

به دفعات و در تایپیک های قبلی نیز گفته ایم شرط اول قبل از خرید طوطی عروس یا هرگونه پرنده دیگر  این است که  به خود اطمینان داشته باشیدکه از عهده نگهداری وایجاد محیط مناسب برای پرنده مورد علاقه تان را دارا هستید.اگر به جواب شما قاطعانه به این سوال  بعله است پس شما در نگهداری هرگونه پرنده زینتی یا حیوان خانگی موفق خواهید بود.داشتن علاقه در نگهداری حیوانات خانگی  به دور از وسواس فکری مهم ترین نکته است. و گذاشتن مقداری وقت برای رسیدگی به آنها عامل  حفظ شادابی و سلامت است. ولی اگر شما با دو دلی مواجه هستید که از عهده و مسئولیت نگهداری بر خواهید امد یا خیر باز جای نگرانی ندارد شما دو راه پیش رو دارید و میتوانید بر مبنای آن تصمیم بگیرید.

۱٫ایا قبل از این شما حیوان یا پرنده دیگر داشته اید؟اگر شما در گذشته حیوانی داشته ای واز او نگهداری میکردید میتوانید مبنا را بر اساس او قرار دهید که در نگهداری چقدر موفق یا ناکام بوده اید.جواب شما اگر مثبت باشد میتونید اقدام به نگهداری کنید و اگر جواب منفی است هرگز اقدام به نگهداری نکنید تا خاطره تلخ دیگری در ذهن شما نقش نبندد.

۲٫ایا تا بحال  تجربه نگهداری هیچ پرنده یا حیوان  خانگی  را در منزل نداشته اید؟اگر شما تا امروز هیچگونه پرنده یا حیوان خانگی را نگهداری نکرده اید وبه تازگی علاقه مند به خرید و نگهداری افتاده اید باید بگوییم کمی درنگ کنید شما باید خود را محک بزنید.چون ما بین حس خریدن و نخریدن و اطمینان مانده اید. برای حل این مشکل کافیست یک جفت پرنده  زینتی ارزان قیمت مثل فنچ یا مرغ عشق را بخرید.مبنای خرید شما باید اینگونه باشد که اگر علاقه بر دسته طوطی سانان دارید مرغ عشق بخرید و اگر علاقه مند به گونه پرندگان ریز نقشی چون قناری سهره دارید فنچ را بخرید اینگونه خواهید فهمید که ایا میتونید ازعهده نگهداری پرنده مورد علاقه تان بر می ایید یا خیر و هزینه سنگینی را نیز بر خود متحمل نخواهید کرد.

انتخاب درست طوطی عروس یا عروس هلندی

برای انتخاب یک طوطی عروس که بتوان آن را در منزل نگهداری نمود باید ملاک  های زیادی را مد نظر بگیرید. پس این نکات را روی کاغذی بنویسد و در هنگام خرید نیز مبنای ملاک خود را بسنجد.

طوطی عروس باید حداعقل جوان باشد این نکته مهمی است چرا که هرچه سن طوطی عروس کمتر باشد  خو گرفتن آن با صاحب جدیدش وهمچنین دست اموز شدن آن بیشتر است.جوجه های جوان عروس هلندی به مراتب دارای استعداد بیشتری برای اموزش هستند و به سرعت هر چیزی را یاد میگیرند. پس در هنگام خرید از فروشنده جوجه جوان و زیر یک سال سن را بخواهید. جسته ریز نقش  و سر کوچک و گرد گونه  و همچنین کاکل کوتاه و درشت بودن حلقه دور چشم جوجه عروس گواه جوان بودن آن است

سلامت طوطی عروس ملاک بعدی است  که باید به دقت مورد برسی قرار گیرد.اولین نکته برای برسی سلامت پرنده  مغازه یا مرکز فروشی که برای خرید میروید است.به دقت به مغازه فروشنده نگاه کنید  که به رعایت بهداشت و تمیزی مغازه اهمیت می دهد.حال اولین چیزی که نگاه شما را جلب میکند  پرهای پرنده است اگر پرها تمیزو شاداب و درخشان هستندکه این نکته مهمی در سلامت پرنده است.پرنده ای کهفاقد این نکته باشد و دارای پرهای پف الود و در هم ریخته و کرد باشد بی شک دچاربیماری است.قفس پرنده مورد نظر را بررسی کنید از علائم یک مدفوع سالم می توان به حالتی نسبتا سفت و جامد بودن آن به همراه مقداری خیلی کم مایع اشاره نمود.یک مدفوع سالم فاقد هرگونه بویی بوده زیرا که پرنده مدفوع و اورات خود را به صورت همزمان ازبدن دفع می کند.حال اگر در تشخیص خود شک دارید میتوانید با پرنده فروش شرط کنید که بنده این پرنده را نزد دامزشک میبرم در صورت عدم تایید سلامت دامپزشک از سلامت پرنده آن رادر مدت۲۴ساعت باز پس خواهم اورد.اگر پرنده فروش  از فبول این شرط سر باز پس زد هیچوقت از آن مکان خرید ننمایید.

انتخاب درست  لوازم مورد نیاز برای عروس هلندی:

قفس:

یکی از ملزومات مهم برای عروس هلندی و هر پرنده زینتی دیگر قفس مناسب  است و باید از بهترین جنس و تا حد امکان بزرگ تهیه گردد تا پرنده درون آن راحت باشد و به جسته و خیز بپردازد. قفس مناسب برای یکک جفت عروس هلندی قفسی با ابعاد۷۰&70&90است با فاصله میله هایی حد اکثر۲ سانت.کفی قفس را هر روز تمیز کنید و هفته ای یکبار کل قفس را کاملا بشوییدتمیز بودن  کفی قفس در تشخیص سریع هرگونه بیماری که نا خواسته اتفاق می افتد به شما کمک شایانی میکند.

جا آبی و جا دانه ای:

جاآبی  و جا دانه ای مخصوص عروس هلندی باید لیوانی یاکاسه ای  با قابلیت اتصال امن به قفس باشد تا در صورت هرگونه لغزش  از قفس جدا نشود.بهترین نوع جنس جا آبی و جا دانه ای برای عروس هلندی نوع استیل است که میتوان آن را بخوبی استریل نمود,در صورت عدم در دسترس بودن میتوانید از نوع ظروف با کیفیت پلاستیکی آنها نیز استفاده نمایید.بیاد داشته باشید ظروف جا آبی عروس هلندی را هر روز خوب بشویید و هفته ای یکبار آن را  استریل نمااید تا پرنده دچار بیماری های میکروبی و گوارشی نگردد.

نی نشمین گاه پرنده:

نی یا چوب نشیمنگاه  برای پرنده بایدکاملا مدور از جنس چوب مرغوب باشد با قطر یک و نیم یا۲ سانت باشد و دارای هیچگونه ضاعده یا شکستگی  که باعث زخمی شدن پرنده میشود نباشد.چوب نشیمنگاه پرنده را هر ۳ روز یکبار بشویید و خب آن را خشک کنید. این عمل باعث جلوگیری از برز بیماری های عفونتی چشمی و گوارشی  پرنده تاحدود زیادی کمک میکند.

تغذیه عروس هلندی با استفاده از دانه ها و میوه های مختل:

برای تغذیه عروس هلندی میتوانید از ترکیب این دانه ها بهره ببرید ولی اگر همه آنها در دسترس شما نیست میتوانید هر مقدار از آنها که در دسترس شما است آنها را مخلوط کرده و در اختیارش بگذارید

تخم کتان: طبیعتی گرم دارد و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربو هیدرات و املاح معدنی می باشد.

تخم شلغم :طبیعتی گرم داشته و سرشار از ویتامین C و املاح معدنی و ضد چاقی بوده و برطرف کننده سرماخوردگی و آسم می باشد.

 تخم منداب :طبیعتی گرم دارد و سرشار از املاح معدنی بوده و مانع از پیچیدن تخم در شکم قناری می شود.

تخم ارزن :طبیعتی سرد و خشک دارد و دانه ایی است قلیایی و سرشار از پروتئین و منبعی غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون.

تخم کاهو: که طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی غنی ، تامین کننده آهن ، اشتها آور ، ضد یبوست و بر طرف کننده برونشیت است.

تخم کلم قمری :طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی مفید بوده و یک پاک کننده موثر است.

تخمه طلایی یا قرمز ریز نیز یکی ازدیگر دانه های مورد علاقه  عروس هلندی است اما بیاد داشته باشید در دادن تخمه به هرگونه طوطی سان باید جوانب احتیاط را مد نظر داشت چراکه میتواند طوطی را معتاد به  خوردن تخمه کند شما میتوانید برای تنوع هر چند روز یکبار تخمه را در ظرفی جداگانه و به اندازه مصرف ۱ روز طوطی در اختیارش قرار دهید.یادتان باشد اگر محیط نگهداری پرنده گرم است دفعات دادن تخمه را کمتر نماید و اگر هوای محیط نگهداری خنک است  دادن تخمه به دفعات ایرادی ندارد و پرنده را از گزند سرمادور نگه می دارد.

در صورت عدم در دسترس بودن این دانه ها میتونید از دانه مخلوط یا هفت تخم آماده درمغازه استفاده نمایید  و به تناسب نیم کیلو ارزن,نیم کیلو کتان,و ۳۰۰گرم  دانه مخلوط با هم ترکیب کنید و در اختیار پرنده قرار دهید

میوه ها و جیره مفید مکمل در تغذیه عروس هلندی:

تغذیه با دانه پرندگان نمی تواند کاملیترین جیره برای آنها باشد لذا میبایست با جیره های جایگزین  املاح و ویتامین مورد نیاز پرنده را جبران نمود.در جیره روزانه کلیه پرندگان زینتی باید ۲۰ درصد آن را به میوه ها و سبزیجات و جیره های مکمل دیگر اختصاص داد از این رو اگر  میخواهید پرنده ای سالم داشته باشید  این موارد را نیز در جیره پرنده دلبنتان قرار دهید

سیب قرمز یکی از بهترین میوه ها برای تغذیه عروس هلندی و دیگر پرندگان است که در درمان اسهال پرنده و همچنین هضم تغذیه آنها کمک میکند . اما بیاد داشته باشید سیب کاملا رسیده و شیرین باشد وقبل از  در اختیار گذاشتن پرنده آن را خب بشویید.سیبرا می توان بصورت تکه ای یا پوره شده  با سفیده تخم مرغ مخلوط کرد و در اختیار پرنده قرار داد. بیاد داشته باشید  فقط تکه ای کوچک به اندازه یک بند انگشت دست سیب بدهید. یادتان باشد دانه سیب برای تمامی گونه های پرندگان سمی و خطر افرین است.از دادن میوه با دانه پرهیز نمایید

هویج هم همانند سیب دارای ویتامین های مفید است و در سلامتی پرنده نقش بسیاری دارد هویج را به صورت رنده شده یا تکه شده یا پوره و مخلوط شده با سفیده تخم مرغ  اب پزمیتوان در اختیار پرنده دلبندتان قرار دهید.

ساقه برگ کاهو تنها قسمت مفید برای طوطی سانان است . فقط کافیست یک برگ کاهو را خوب  و تمیز بشویید و اب اضافی روی برگ را کاملا خشک نید سپس قسمت های سبز برگ کاهو را کنده و فقط قسمت ساقه سفید برگ کاهو را در اختیار پرنده خود قرار دهید.یادتان باشد کاهو برای طوطی سانان نباید زیاد مورد مصرف قرار گیرد زیرا تغذیه بیش از حد پرنده با کاهو  باعث ایجاد اسهال  میشود در تابستان هفته ای ۱ بار و در زمستان از دادن کاهو به پرنده جدا خوداری نمایید

برگ  ساقه کرفس خنثی کننده و شکننه طبع های سرد و گرم است  و استفاده از آن باعث ایجاد تعادل در تغذیه پرنده و سلامتش می شود.در اختیار گذاشتن  تکه ای برگ کرفس به همراه دیگر  تغذیه ها  کمک شایانی در ایجاد تعادل طبعی و تغذیه پرنده شما خواهد شد

برگ کاسنی. سم زدا  و منبع غنی از ویتامینها و مقاوم کننده بدن در مقابل  بیشتر بیماری ها می باشد.پرندگان در طبیعت آزاد  بر حسب خصلت خود  از این سبزین برگ  که به صورت وحشی در بیشتر مناطق دنیا سبز میشود تغذیه میکنند.

سفیده تخم مرغ ابپز منبع غنی از پروتئین است  در صورتی که پرنده را با تخمه تغذیخ نمیکنید میتوانید از این گزینه استفاده کنید ولی بیاد داشته باشید سفیده تخم مرغ را همراه با هویچ یا پوره شیب مخلوط کرده و در اختیار پرنده قرار دهید.

مرغ و ماهی بخار پز یا ابپز:عروس هلندی علاقه شدیدی به تغذیه از مرغ ویا ماهی دارد اما یادتان باشد مرغ یا ماهی باید ابپز یا بخار پز بوده و بدونه هیچگونه نمک و افزونی دیگر باشد.هر ۱۵ روز به اندازه۲ بند انگشت کافی می باشد

جوانه گندم  یک روزه منبع غنی از ویتامین و هیدرات ها است و در تغذیه همه گونه ها استفاده میشود.گروه طوطی سانان نیز به تغذیه از جوانه گندم علاقه وافری دارند

 رفتار و تربیت عروس هلندی در منزل:

عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کند. آنها کنجکاو و شیرین هستند. یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمییز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند.

بهترین عروس هلندی برای خرید یک عروس هلندی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است. این باعث می شود که پرنده به انسان خو گرفته و از او نترسد. این روش نیاز پرنده به توجه انسان را بیشتر می کند.

این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند.

تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است.فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین از فروشگاه های حیوانات تهیه کنید.

یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

نحوه مراقبت از عروس هلندی:

اگرپرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جاای برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.عروس هلندی ها مثل طوطی ها دیگر پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی قفس آنها را نزدیک پنجره بازنگذارید تا باد مستقیم, به نها بخورد. دمای متعادل برای این نوع پرنده ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد است.اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید

جفتگیری و جوه کشی عروس هلندی:

 بلوغ عروس هلندی:

عروس هلندی تقریبا ۲ سالگی به بلوغ میرسه و در این سن تا حدودی مهاجم و سلطه گر می شود(حتی عروسهای دست آموز), این حالت پس از مدتی از بین میرود پس جای هیچ نگرانی نیست.
در سن بلوغ جنس نر عروس هلندی حالت دفاعی پیدا مکند ولی غالبا  ماده های طوطی عروس به نظر میرسد که این حالتها رو ندارند.

مراقبت:
اگه پرنده دلبندتان دست آموزه و آزادانه داخل خانه پرواز مکند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکنه است که به درب و دیوار یا پنجره اصابت نمایند.
عروس هلندی ها مثل طوطی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی نباید  قفسشان را درنزدیکی پنجره بازبگذارید,باد مستقیم میتواند برای پرنده خطر آفرین باشد

دمای متعادل برای این نوع پرنده ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراداست.
در صورتی که پرنده شما دچار سانحه یا بیماری گردید سریعا آن را نزد یک دامپزشک متخصص و ماهر ببرید.

جفت گیری:
عروس هلندی معمولا خیلی سخت جفت میخورند, شما ممکنه که یه جفت عروس هلندی نر و ماده داشته باشین که هیچ وقت جفت گیری نکنن ولی در صورت جفت خوردن پدر و مادر خیلی خوبی میشوند و از جوجه هایشان  بخوبی نگهداری میکنند.
معمولا ۳ تا ۴ تخم میذارن ولی ممکنه که ۱ یا ۲ تاشون فاقد نطفه باشد یا اینکه خود جوجه پس از تولد بمیرد
فاصله گذاشتن تخم ها هر یک روز در میان است و بعد از گذاشتن آخرین تخم ماده عروس دائما روی تخم ها می خوابه و نر عروس  اقدادم به تغذیه میکند
نر و ماده عروس هر دو با هم و به کمک هم جوجه ها رو بزرگ میکنند.

 وقتی که جو جه ها بزرگ شدن وبه دونه خوردن افتادن اونا رو از پدر و مادر جدا کنید و تو یه قفس دیگه بذارید

تربیت و آموزش  عروس هلندی :

هر چه قدر عروس هلندی شما کوچکتر و جوانتر باشه تربیتش ساده تره.
اولین قدم اینه که شاهپرهای عروستونو که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ هست قیچی کنین مراقب باشین که خیلی کوتاهشون نکنین و اگه وارد نیستین این کارو به یک فرد دارای مهارت در این امر بسپارید.

پرها باید طوری قیچی بشوند که پرنده بتواند تا ارتفاع نیم متری پرش نماید
حالا پرنده را روی انگشتتون بذارین و اجازه بدین مدتی همونجا بمونه شما باید این کارو چندین بار در روز تکرار کنید تا این که پرنده احساس امنیت کند و به شما خو بگیره.
مرحله بعدی اینه که یه اسم برای پرندتون بذارید واونو همش صدا کنین تا به اون اسم عادت کنه اینجوری هر وقت که اونو صدا کنید اون با سرو صدا کردن جوابتان را می دهد

عروس هلندی میتونه کلمات رو تکرار کنه , برای این کار شما باید خیلی وقت صرف کنید و یک کلمه رو چندین و چند بار تکرار کنیدوالبته جایزه هم یادتون نره.
باید بگم که نرها علاقه بیشتری به این کار دارن اونا از ماده ها پر سرو صدا تر هستن ولی با هوش تر نیستند

 طوطی های عروس به راحتی میتوانند صدای زنگ ساعت, مایکروویو, دزد گیر ماشین و …رو در بیاورند

عروسها وقتی که تو قفس هستند به نظر میاد که پرنده های آرومی باشن ولی باید بگوییم که اصلا این طور نیست فقط کافیه که انهارا از قفسشون بیرون بیارید اونوقت می فهمید که چه موجودات فضولی هستند و به همه جا سرک میکشند

عروسهای هلندی نیز مانند دیگر طوطی سانان دوست دارن که با نوکاشون هر چیزی رو بکنند.این کاربه  اصلاح شدن نوکشان کمک شایانی  میکند هم اینکه نوعی بازی براشون به حساب میاد بنابراین توصیه میشود که چند تا تکه چوب تمیز در داخل قفس در اختیارشان بگذارید.

عروسها مثل بچه ها دوست دارن بازی کنند یا با شما یا با اسباب بازیهاشان, اونها به راحتی خودشونو با وسایلهای اطرافشون سر گرم میکنند مثلا ممکنه که ساعتها با یه بند یا طناب یا حتی پر های ریخته داخل قفس بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند.
برایشان وسیله های کوچیکی بذارین که بتوانند به راحتی با نوکشون اونها رااز زمین بلند کنند.

اگه وقت کافی برای طوطی دلبندتان نذارید و با  بازی نکنید بی شک افسرده خواهد شد و دریک گوشه  کز میکند. گاهی اوقات هم سعی میکند که با صدا شما رو متوجه خودش کند.
یادتون نرود که عروسها همه چیز را درک میکنند  واگر جزء آدمهایی هستیند که نمی تونیند حداقل ۱۵ یا ۲۰ دقیقه وقتتان را برایشان بگذارید, عروس هلندی رو به عنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید

 حمام :

پرنده ها مو جودات تمیزی هستن و دائم با نوکشون پرهاشونو تمیز و مرتب می کنن, یک ظرف آب ولرم براشون بذارید تا خودشونو بشورند و شما هم با دیدن این لحظات لذت ببرید.شما میتوانید روش استحمام صحیح پرندگان را  در تایپیک آموزش حمام کردن پرنده خانگی و زینتی,تخصصی سایت ۶۰۱۹ مطالعه نمایید

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

 

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (197)

 • مسعود

  باسلام وخسته نباشین ببخشید یه سوال داشتم چگونه وبا چه چیزی نطفه عروس را تقویت کنم ممنون میشم پاسخ بدین

  می 23, 2016 در 10:10 ق.ظ
  • moh6019

   مولتی ویتامین کانل به همراه امینو اسید تهیه نمایید کفایت دارد تغذیه نیز منظم و کامل باشد

   می 26, 2016 در 5:23 ب.ظ
 • آیناز

  عروس هلندی حتما باید جفت باشه یانه؟؟
  و اگه تک اشکال نداره ماده بهتره یا نر؟؟

  می 15, 2016 در 11:24 ب.ظ
  • moh6019

   مشکلی ندارد تکی هم میشود نگهداری نمود.جنسیت نیز مهم نیست.

   می 16, 2016 در 10:08 ب.ظ
 • رضا

  چطوری میتونیم عروس هلندی دوساله رو رام ودستی کنیم راهنمایی کنید خیلی ممنون فوری

  می 13, 2016 در 9:56 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   به علت سن بالا دست آموز نمودن این پرنده دچار دشواری است . چیدن شاه پرها نیاز است .

   می 26, 2016 در 4:29 ب.ظ
 • Hossein.j

  باسلام
  قصد خرید یک جفت جوجه دارم که تازه دون خوری رو شروع کرده باشن. خیلی گشتم ، جای قابل اعتمادی برای خرید پیدا نکردم. تمام مغازه هایی که برای خرید مراجعه کردم بهداشتشون زیر صفر بود. در صورت امکان راهنمایی کنید از کجا خرید کنم. ضمنا ساکن کرج هستم.

  می 13, 2016 در 4:50 ب.ظ
  • moh6019

   بهتر است باز نیز بگردید در کرج مراکز خوب نیز وجود دارد . میتوانید از تکثیر کنندگان خانگی خریداری کنید.

   می 13, 2016 در 5:33 ب.ظ
 • سینا

  سلام . من حدودا 4 ماه پیش دوتا عروس هلندی خریدم. البته جفت نبودن. بعد چهار ماه هنوز جفت نخوردن چرا؟ البته نره سرشو برای نوازش ماده پایین میاره ماده هم قبول میکنه اما بیشتر با هم دعوا میکنن. لطفا منو راهنمایی کنید.

  می 11, 2016 در 8:59 ق.ظ
  • moh6019

   پرندگانتان اماده نیستند باید صبور باشید.

   می 13, 2016 در 5:17 ب.ظ
 • علی

  با عرض سلام و تشکر از تلاش همه جانبتون ی سوالی داشتم من ی عروس هلندی دوساله خریدم بال هاش کاملا در اومده میترسم اگه بال هاشو بچینم قهر کنه چطوری میتونم دستیش کنم و بیارمش بیرون . با تشکر

  می 6, 2016 در 4:41 ب.ظ
  • moh6019

   سلام:مشکلی ندارد بدهید به فرد ماهر تا برایتان قیچی کند.

   می 10, 2016 در 8:15 ب.ظ
 • ممد

  فقط از خدا میخوام جواب خوبی هاتو بده فردا میخوام برم بخرم یا علی

  می 5, 2016 در 10:33 ب.ظ
 • مسعود

  سلام مرسی از راهنمای خوب شما البته یه سوال دیگه داشتم الان عروسادوباره تخم کردن من براشون سبزی وسیب وهویج میزارم ولی تمایلی به خردن ندارن درین مواقعه باید چه کنم که از میوه جات وسبزیجات استفاده کنن با تشکر از شما وممنون که وقتتونو برا سوالات ما میزارین

  می 4, 2016 در 8:03 ب.ظ
  • moh6019

   بهتر است مستمر یک نوع میوه داده شود تا عادت نمایند. فعلا ویتامین دهی نمایید تا زمانی که به میوه میل پیدا نمایند.

   می 10, 2016 در 9:36 ب.ظ
 • مسعود

  باسلام وتشکر از شما چه ویتامینهای باید بدهم ودر تغذیه کامل باید چه چیزهای رو بیشتر بدهم ممنون میشم یه راهنمای اساسی بکنید

  می 1, 2016 در 8:49 ب.ظ
  • moh6019

   بهتر است تو کل سال هر هفته ویتامین 3 گانه داده شودA.D3.E و مای یکبار مولتی ویتامین داده شود. جیره میوه ایی باید مرتب در برنامه غذایی طوطی سانان باشد انچه که مرسوم است و در فصل ها قابل تهیه است

   می 4, 2016 در 2:24 ق.ظ
 • مسعود

  باسلام وخسته نباشید من یجفت عروس دارم که یبار ازش جوجه گرفتم ولی از انروز به بعد وقتی تخم میکنن بعد یکی دوهفته نره تخمارو مشکنه ومیخوره تاحالا دوبار این اتفاق افتاده ممنون میشم راه حلی بهم بدین

  آوریل 28, 2016 در 12:22 ب.ظ
  • moh6019

   جیره تغذیه ایی پرندگان شما کم بار است و باید مطلوب شود . ویتامین دهی صورت گیرد هر هفته منظم.احتمال انکه نرتان نیز امادگی جفتگیری نداشته باشد نیز وجود دارد .سرکشی و کنجکاوی زیاد نیز باعث ترس پرندگان میشود و این گونه رفتار ها در پرندگان نر را میتوان به طور بارز مشاهده نمود.

   آوریل 30, 2016 در 12:50 ب.ظ
 • مهران

  سلام
  ی سوال در مورد عروس هلندی دارم البته چندبار با سوال کردن ها وقتونو گرفتم یادتون باشه گفته بودم ی جوجه نر دارم که شاهپر هاشو کندم خون آمده! الانم مشکلم در مورد پرهاش هست. نزدیک به پنجاه روز هست که کندن شاهپر هاش میگذره، یکبار تا پنج سانت از پرهاش در امده بود که خودش افتاد چندبار باز خونریزی کرد.،باز ریشه کرده این زمان خیلی طولانی نشده؟ این جوجه عروس حدود یک ماه پررزیر داره تا الانم کم وبیش پرریزی داره ولی جاش ریشه میکنه ،این زمان عادی هست؟ ممنون میشم بازم راهنمایی کنید.

  آوریل 26, 2016 در 12:48 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   مشکلی وجود ندارد پریزی یک رابطه زیستی است و در جوجه پرندگان بر مبنای رشد روی میدهد. دادن مولتی ویتامین پرنده میتواند در دوام آن تاثیر گذار باشد و سریعتر پرها تاکامل پیدا کنند.

   می 3, 2016 در 11:41 ب.ظ
 • مهران

  سلام. دوتا عروس هلندی دارم که یکیش ماده که در حدود 10 ماهش و یه نر 3ماهه, اینا قفساشون جداست. 2تا سوال از خدمتون دارم این عروس هلندی نر یک ماه ش بود که خریدم تازه به دون خوردن افتاده بود, از اون موقع براش وقت گذاشتم برای حرف زدن هر روز چند نوبت هر دفعه ده دقیقه یک کلمه مثل بوس بده رو براش تکرار میکنم یه وقتایی صدای ضبط شده براش میزارم تا الان که سه ماهش شده هیچ حرفی نزده حتی با این که نر هست میگن باید آواز بخون آوازی هم ازش نشنیدم (از بابت نر بودنش مطمن هستم تست گرفتم) فقط جیغ یا همون سوت میزنه خواستم بدونم معمولا چند ماهگی به حرف میوفتن امکان داره اصلا به حرف نیاد؟یا روش آموزش من اشتباه بوده؟ سوال دومیم اینه من میتون وقتی این نر بالغ شد با این ماده جفت بندازم بهترین زمان چه وقتیه که جفتشون توی یک قفس بندازم؟ ممنون از سایت خوبتون و راهنماییتون

  آوریل 18, 2016 در 2:39 ق.ظ
  • moh6019

   سلام:
   هنوز سن پرنده کم است و باید تا5 الی6ماهگی تمرین نمایید.حتما کلمه تکی باشد و پیش و پسوند نداشته باشد.. همچنان تا جفت زدن راه طولانی در پیش دارید و زمانی که پرنده بالغ گردید میتوانید جفت نمایید

   آوریل 19, 2016 در 1:11 ق.ظ
 • Maryam

  سلام،من جدیدا یک عروس هلندی خریدم که جفت بودن اما برای صحبت گردنشون و دست آموز شدن از هم جاداشون کردیم،حالا دیگه از دست غذا نمیخوره و خیلی بی تابی میکنه کف قفس بدو بدو میکنه و جیغ میکشه و به دیوارها میپره و مجدد میاد کف قفس بدو بدو نمیدونم چیکار کنم،درضمن اصلا با تخم مرغ میانه نداره

  آوریل 9, 2016 در 11:04 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   اگر سنشان کم است مشکلی وجود ندارد بزودی ارام خواهد شد بهتر است صبور باشید در صورتی که48 ساعت تغذیه نکرد دوباره به قفس جفتش بازگردانید.

   آوریل 9, 2016 در 11:29 ب.ظ
 • مهران

  سلام. در مورد عروس هلندی ک هفته پیش گفتم ک از بالش خون آمده نظرتان درست بود اول تشکر میکنم از راهنمایی تون. روزسیزده بدر باز از دوطرف بالش خون آمد منم پودر ناشسته زدم. الان دو روز پرندم پف میکنه ولی دائمی نیست وقتی بیرون از قفس باشه کمتره مدفوعشم ظاهرش عادی نه بو میده نه شکل و رنگش غیر عادیه. مممنون میشم بازم راهنمایی کنید،

  آوریل 4, 2016 در 1:40 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   پف کردن ها در برخی مواقع عادی است و مربوط به تولکی یا رشد پرها میباشد سعی کنید پرنده در محیط ارامی باشد و دچار استرس نگردد در این ایمان کمتر به آن دست بزنید و در ابش ویتامین اضافه نمایید تا دچار کمبود انرزی و مواد لازم بدنی نگردد.

   آوریل 5, 2016 در 5:36 ب.ظ
 • علی

  ضمن عرض سلام و تبریک سال نو
  من یه جفت عروس هلندی سه ماهه به تازگی تهیه کردم.یکی نر و‌یکی ماده.خواستم بپرسم شرایط نگهداریش مثل مطالب فوقه؟ یعنی الان باید اون ۸-۱۰ تا پرشو با قیچی بزنیم و بیاریمش بیرون؟ الان وقتش هست که باهاش حزف بزنیم و بیاریمش بیرون؟!
  نکته حاصی برای نگهداریش در منزل نیست؟ همه چی مثل شرایط بالاست؟

  مارس 31, 2016 در 2:17 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   بعله روش نگهداری بر مبنای اموزش است . اگر میخواهید ازاد در محیط خانه باشند باید پرها قیچی شوند.

   آوریل 1, 2016 در 4:41 ب.ظ
 • vertigo

  سلام 6019 عزیز سال نو مبارک امید وارم مثل همیشه امسال هم بترکونید!
  یه سوال داشتم اگه ممکنه اضطراری جواب بدید !
  من به تازگی صاحب 4 عروس هلندی شده که به ترتیب اولی 30 روز و دومی 27 روز وسومی 23 روز و چهارمی 15 روزشه ! که عکساشونو گذاشتم حدود 1 هفته پیش پرنده ماده شروع کرد به نوک گرفتن 3 تا جوجه بزرگتر اگه به صورت دقیق تر بگه به محض اینکه جوجه ای پرش در میومد شروع می کرد به نوک گرفتنشون اما پرنده نر یعنی باباشون به همشون دونه میداد تا اینکه 3 یا 4 روز پیش دیگه به 2 تا جوجه بزرگتر دونه نداد .
  1روز تمام زیر نظر گرفتم و هیچ چیز تغییری نکرد جز اینکه حس کردم جوجه ها دارن تلف میشن و شروع کردم به صورت دستی بهشون غذا دادن اما همچنان باز میذاشتمشون تو لونه ولی بازهم پدر بهشون غذا نمیداد هم مادرشون نوکشون می گرفت .
  پرنده ماده میره تو لونه میخوابه و به گمونم بازم تخم داره (با وجود اینکه من رژیم بعد از جوجه دار شدن رو رعایت کردم ) .
  جلوی جوجه هام دونه هم میذارم اما نمی خورن !
  عکس جوجه ها رو براتون میزارم

  مارس 30, 2016 در 11:17 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   لازم است بدانید پرندگان شما سن کمی دارند و در این مقطع انها نمیتوانند از دانه تغذیه کنند و باید تغذیه تخم مرغی بهشان بدهید.اینکه والدین جوجه ها را تغذیه نمیکنند دارای شبه است:یا مقدار تغذیه کمکی در دسترسشان کم است یا دوباره میخواهند تولید مثل کنند. بهتر است خودتا دستی پرنده هارا تغذیه کنید البته تغذیه تخم مرغی نیز به اندازه کافی در قفس در اختیار والدینشان بگذارید.

   مارس 31, 2016 در 12:23 ق.ظ
  • vertigo

   برای والدین بیش از مقدار لازم و همه روزه گندم پخته (تغذیه مورد علاقه شان) ارزن و کمی تخم کتان و هفته ای 2 مرتبه سفیده تخم مرغ میزارم
   الان به جوجه ها مخلوطی از 30 درصد تخم کتان و 70 درصد ارزن (پوست کنده و کاملاً آسیاب شده) 2 قرص بیسکویت مادر و یه نصفه سفیده تخم مرغ و کمی آب جوشونده رو به شکل خمیر مخلوط می کنم و بهشون میدم .
   به نظر شما مخلوط بالا خوبه یا باید چیز دیگه ای بهشون بدم ؟

   مارس 31, 2016 در 5:15 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   این تغذیه اصولی نیست.مداوم دادن گندم پخته عارضه ساز است.از دانه های دیگر نیز استفاده شود . مقدار کمی تخمه قرمز نیز ارائه شود.بیسکویت ندهید.

   آوریل 1, 2016 در 4:45 ب.ظ
  • vertigo

   اگه تغذیه بالا خوب نیست پس جاش چی بدم بهشون ؟ منظورتون از تغذیه تخم مرغی چیه ؟

   آوریل 3, 2016 در 2:40 ب.ظ
  • moh6019

   سلام:
   تغذیه مرسوم برای طوطی سانان را پی ببرید.تغذیه تخم مرغی شامل سفیده تخم مرغ ابپز بهمراه هویج است که رنده میکنند و ترکیب میکنند و به پرندگان میدهند.

   آوریل 3, 2016 در 2:53 ب.ظ
  • vertigo

   سوال اضطراری!!!
   سلام یکی از جوجه هام حالش زیاد خوب نیست طراوت قبل رو نداره و پکره همش می خوابه چند وقته چیزی نخورده و غذای وعده قبلش هنوز تو چینه دانشه و خیلی کم فضله میذاره فکر کنم یبوست داره میشه راهنمایی کنید ؟

   آوریل 5, 2016 در 6:00 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   مقداری سرکه و عسل(10 قطره از هر کدام در20 سی سی اب حل کنید حدود8 قطره از محلول را با سرنگ به جوجه بدهید. و باقیش را در 50 سی سی اب حل نمایید و در جا ابی بریزید

   آوریل 5, 2016 در 6:09 ب.ظ
  • vertigo

   سلام جوجه هام 40 روزه شدن و دیگه با سرنگ غذا نمی خورن یعنی وقتی بهشون با سرنگ غذا می دم همشو بالا میارن .
   براشون تخم کتان و ارزن پوست کنده میزارم نمی خورن . پوست نکندشو هم نمی خورن
   گندم خیس خورده و و آب پز هم نمی خورن و هویج چه خام و چه پخته هم نمی خورن .
   لطفاً بگین چیکار کنم ؟

   آوریل 16, 2016 در 9:50 ب.ظ
  • moh6019

   سلام:
   تغذیه ایی که با سرنگ می دهید باید غلظت ابش به مرور زمان کمتر شود و اب کمتری در تغذیه شان باشد جوجه 40 روزه هنوز توانایی تغذیه دانه ندارد و باید هویج تخم مرغ ابپز رنده شده بدهید. توجه کنید دچار عفونت گارشی نشده باشند و حتما هر چند روز یکبار یک قطره ویتامین ب کمپلکس حیوانی بدهید تا اشتهایشان بیشتر شود . تغییرات دمایی باعث شک و استرسشان میشود بهتر است دما را ثابت نگه دارید.

   آوریل 17, 2016 در 7:07 ب.ظ
 • سهيل

  سلام ، ميخواستم بپرسم ميشه يه جفت عروس هلندى كه رام و دستى نيستن رو از قفس بيرون آورد ؟ حركت غير منتظره اى انجام نميدن ؟ دوباره به قفس برميگردن ؟ آخه احساس ميكنم اگه بياريشون بيرون و اجازه بدى آزاد باشن خيلى تو شادابيشون مؤثره ، ممنون .

  مارس 25, 2016 در 8:42 ب.ظ
  • moh6019

   سلام:
   بیرون اوردنشان با خودتان است البته انکه خودشان دوباره بروند داخل قفس کمی غیر قابل پیشبینی است و چون رام نیستند باید انتظار هرگونه عکس العملی ازشان داشته باشید.بهتر است همان در قفس نگهداری شوند.

   مارس 31, 2016 در 1:07 ق.ظ
 • هلن

  این عروسک شب ها خودش ر و به در و دیوار میزنه و جیغ میکشه چه دلیلی داره

  مارس 22, 2016 در 9:32 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   احتمال ترس محیطی وجود دارد . اینکه سایه یا صدای ناگهانی منجر به بروز رفتار دفاعی میشود. بهتر است در اتاق نگهداری پرنده چراغ شب خوابی با نور ابی نصب نمایید.

   مارس 22, 2016 در 10:02 ب.ظ
 • هلن

  Man ye aroos daram zaheran do salesheh .barash mitoonam joft begiram. Shahparash mirizeh aya dalil khasy dareh . Mamnoon misham ageh pasokh bedid

  مارس 22, 2016 در 9:31 ب.ظ
 • هلن

  من یه عروس دارم هر کاری می کنم گاز می گیره . نمی دونم نره یا ماده چجوری میشه فهمید؟بعد کاهو هم نمی خوره چی کار کنم ؟بعد من تمام روش های حرف زدن رو امتحان کردم ولی جواب نمی ده جایزه هم دادم . بعد چه علتی داره که شاهپراش میریزند .ممنون میشم اگه پاسخ بدید

  مارس 22, 2016 در 9:07 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   پرنده شما بالغ است و در این سن سخن اموزی عروس ها نا ممکن است و حتما باید از جوجگی مورد تعلیم و پرورش قرار گیرند. دست اموز نمودنش نیز کمی دشواری دارد و برای مبتدی ها بسیار دشوار است این امر و باید از دستکش چرم خاص استفاده نمایید.به طوطی سانان نباید کاهو داد بهترین خوراک برای انها میوه با بافت سفت است مانند هویج و سیب و بلال خام ….ریزش شاهپر ها نیز میتواند به چند دلیل منتهی گردد: کوچک بودن قفس,کمبود املاح بدنی, خشکی پوشت پرنده, کثیفی, و در بیشتر مواقع مربوط به تولکی است که یک مرحله زیستی است و بعد از مدتی پرهای جدید جایگیزین پرهای فرسوده میشوند.میتوانید برایش جفت تهیه نمایید . بهتر است پرنده را در زمان خرید جفت همراه خود ببرید تا فروشنده برایتان تعیین جنسیت نماید و با اسودگی خیال بخرید . با رفتارهایی که فرمودید احتمال نر بودنش است اما باید از نزدیک بررسی گردد تا تعیین جنسیت به درستی صورت گیرد.

   مارس 22, 2016 در 10:06 ب.ظ
 • kambiz

  سلام . دیروز یه عروس هلندی حدودا پنج ماه خریدم شایدم بیشتر اما فروشنده گفته که پنج ماهشه اصلا غذا یا میوه یا سبزی هیچی نمیخوره ووقتی که تو خونه ازادش میزارم نمیتونه کامل پرواز کنه سقوط میکنه حدوده یک مترو نیم از زمین فاصله میگیره

  مارس 15, 2016 در 10:35 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   اگر پرهایش قیچی نشده باشد پرنده شما دچار نقص بدنی یا اسیب بدنی است و بهتر است آنرا به فروشنده مستردد نمایید.

   مارس 17, 2016 در 3:24 ق.ظ
  • kambiz

   سلام . وقت بخیر .عروس هلندی ک تازه خریدم وتنهاست اصلا دان ویا چیز دیگه ای نمیخوره ومن خیلی نگرانشم وحدود پنج ماهشه لطفا راهنمای نماید ممنون

   مارس 18, 2016 در 12:06 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   طوطی سانان یک خصلت زیستی مرسوم دارند و آن عدم تغذیه تا24 ساعت پس از انتقالشان در صورتی که بعد این زمان تغذیه نکنند بهتر است با فروشنده مکاتبه داشته باشید تا راه ایمن برایتان توصیه نماید. ایجاد محیطی ارام و بدونه تردد تا1 هفته میتواند بهترین اقدام در این امر باشد.در صورت تشدید عدم تغذیه نیاز به ویتامین دهی است که این امر باید دستی داده شود.

   مارس 18, 2016 در 4:03 ب.ظ
 • Nasi

  سلام ،
  منظورت از اينكه اگر دوتا پرنده داشته باشيم پرنده زياد توجهى به ما نميكنه ، پرنده دوم جفت عروسه يا مثلا يه گونه ديگه؟

  فوریه 19, 2016 در 9:04 ق.ظ
  • moh6019

   سلام:
   منظورمان پرنده ایی مخالف و متمایز از پرنده ایی که دارید.

   فوریه 21, 2016 در 3:48 ب.ظ
 • کیانا

  اخه خواهرم کوچیکه وقتایی که من حواسم نیست میره بدبختو اذیت می کنه!حالا هم دیگه عروسم از عالم و ادم میترسه.وقتی میزارمش رو دستم یا گاز می گیره یا پرواز میکنه میره یه جا قایم میشه

  فوریه 12, 2016 در 5:06 ب.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   بهتر است به خواهر کوچکتان اموزش دهید که رفتار بهتری با او داشته باشد کودکان این امر را بخوبی یاد میگیرند . گاز گرفتن عادی است به مرور زمان نیز این رفتار را ترک میکند.

   فوریه 13, 2016 در 2:40 ب.ظ
 • کیانا

  من هر کاری می کنم عروسم میونه ش با من خوب نمی شه. چی کارکنم؟

  فوریه 11, 2016 در 11:31 ق.ظ
  • moh6019

   با سلام:
   کم کم خو میگیرد . رفته رفته برایش تغذیه بدهید تا عادت کند.

   فوریه 12, 2016 در 1:09 ق.ظ

ارسال دیدگاه غیر فعال است.

Back to نوشته‌ها