بازگشت به نوشته‌ها

طریقه نگهداری عروس هلندی یا طوطی عروس|Dutch Bride|Parrot Bride|Parrot

نگهداری عروس هلندی این پرنده زیبا بامزه و باهوش در منزل دارای نکات و حساسیت های خاص خودش است و این احساس با دیدن یک طوطی عروس در ذهن هر بینده ای قابل درک است.اگر شما نیز یکی از علاقه مندان به نگهداری طوطی عروس  هستید نیاز است تا نکاتی را قبل از نگهداری آن بیاموزید تا در نگهداری عروس هلندی به مشکلی مواجه نگردید و از داشتن طوطی عروس کمال لذت را ببرید.در این تایپک تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹ روش خرید صحیح,نگهداری وتغذیه و همچنین دست اموز کردن عروس هلندی را برای شما علاقه مندان توضیح می دهیم امید است که در بالا بردن معلومات شما در نگهداری عروس هلندی مفید واقع گردد.

نکته مهم قبل از خرید یک عروس هلندی یاهرپرنده زینتی دیگر:

به دفعات و در تایپیک های قبلی نیز گفته ایم شرط اول قبل از خرید طوطی عروس یا هرگونه پرنده دیگر  این است که  به خود اطمینان داشته باشیدکه از عهده نگهداری وایجاد محیط مناسب برای پرنده مورد علاقه تان را دارا هستید.اگر به جواب شما قاطعانه به این سوال  بعله است پس شما در نگهداری هرگونه پرنده زینتی یا حیوان خانگی موفق خواهید بود.داشتن علاقه در نگهداری حیوانات خانگی  به دور از وسواس فکری مهم ترین نکته است. و گذاشتن مقداری وقت برای رسیدگی به آنها عامل  حفظ شادابی و سلامت است. ولی اگر شما با دو دلی مواجه هستید که از عهده و مسئولیت نگهداری بر خواهید امد یا خیر باز جای نگرانی ندارد شما دو راه پیش رو دارید و میتوانید بر مبنای آن تصمیم بگیرید.

۱٫ایا قبل از این شما حیوان یا پرنده دیگر داشته اید؟اگر شما در گذشته حیوانی داشته ای واز او نگهداری میکردید میتوانید مبنا را بر اساس او قرار دهید که در نگهداری چقدر موفق یا ناکام بوده اید.جواب شما اگر مثبت باشد میتونید اقدام به نگهداری کنید و اگر جواب منفی است هرگز اقدام به نگهداری نکنید تا خاطره تلخ دیگری در ذهن شما نقش نبندد.

۲٫ایا تا بحال  تجربه نگهداری هیچ پرنده یا حیوان  خانگی  را در منزل نداشته اید؟اگر شما تا امروز هیچگونه پرنده یا حیوان خانگی را نگهداری نکرده اید وبه تازگی علاقه مند به خرید و نگهداری افتاده اید باید بگوییم کمی درنگ کنید شما باید خود را محک بزنید.چون ما بین حس خریدن و نخریدن و اطمینان مانده اید. برای حل این مشکل کافیست یک جفت پرنده  زینتی ارزان قیمت مثل فنچ یا مرغ عشق را بخرید.مبنای خرید شما باید اینگونه باشد که اگر علاقه بر دسته طوطی سانان دارید مرغ عشق بخرید و اگر علاقه مند به گونه پرندگان ریز نقشی چون قناری سهره دارید فنچ را بخرید اینگونه خواهید فهمید که ایا میتونید ازعهده نگهداری پرنده مورد علاقه تان بر می ایید یا خیر و هزینه سنگینی را نیز بر خود متحمل نخواهید کرد.

انتخاب درست طوطی عروس یا عروس هلندی

برای انتخاب یک طوطی عروس که بتوان آن را در منزل نگهداری نمود باید ملاک  های زیادی را مد نظر بگیرید. پس این نکات را روی کاغذی بنویسد و در هنگام خرید نیز مبنای ملاک خود را بسنجد.

طوطی عروس باید حداعقل جوان باشد این نکته مهمی است چرا که هرچه سن طوطی عروس کمتر باشد  خو گرفتن آن با صاحب جدیدش وهمچنین دست اموز شدن آن بیشتر است.جوجه های جوان عروس هلندی به مراتب دارای استعداد بیشتری برای اموزش هستند و به سرعت هر چیزی را یاد میگیرند. پس در هنگام خرید از فروشنده جوجه جوان و زیر یک سال سن را بخواهید. جسته ریز نقش  و سر کوچک و گرد گونه  و همچنین کاکل کوتاه و درشت بودن حلقه دور چشم جوجه عروس گواه جوان بودن آن است

سلامت طوطی عروس ملاک بعدی است  که باید به دقت مورد برسی قرار گیرد.اولین نکته برای برسی سلامت پرنده  مغازه یا مرکز فروشی که برای خرید میروید است.به دقت به مغازه فروشنده نگاه کنید  که به رعایت بهداشت و تمیزی مغازه اهمیت می دهد.حال اولین چیزی که نگاه شما را جلب میکند  پرهای پرنده است اگر پرها تمیزو شاداب و درخشان هستندکه این نکته مهمی در سلامت پرنده است.پرنده ای کهفاقد این نکته باشد و دارای پرهای پف الود و در هم ریخته و کرد باشد بی شک دچاربیماری است.قفس پرنده مورد نظر را بررسی کنید از علائم یک مدفوع سالم می توان به حالتی نسبتا سفت و جامد بودن آن به همراه مقداری خیلی کم مایع اشاره نمود.یک مدفوع سالم فاقد هرگونه بویی بوده زیرا که پرنده مدفوع و اورات خود را به صورت همزمان ازبدن دفع می کند.حال اگر در تشخیص خود شک دارید میتوانید با پرنده فروش شرط کنید که بنده این پرنده را نزد دامزشک میبرم در صورت عدم تایید سلامت دامپزشک از سلامت پرنده آن رادر مدت۲۴ساعت باز پس خواهم اورد.اگر پرنده فروش  از فبول این شرط سر باز پس زد هیچوقت از آن مکان خرید ننمایید.

انتخاب درست  لوازم مورد نیاز برای عروس هلندی:

قفس:

یکی از ملزومات مهم برای عروس هلندی و هر پرنده زینتی دیگر قفس مناسب  است و باید از بهترین جنس و تا حد امکان بزرگ تهیه گردد تا پرنده درون آن راحت باشد و به جسته و خیز بپردازد. قفس مناسب برای یکک جفت عروس هلندی قفسی با ابعاد۷۰&70&90است با فاصله میله هایی حد اکثر۲ سانت.کفی قفس را هر روز تمیز کنید و هفته ای یکبار کل قفس را کاملا بشوییدتمیز بودن  کفی قفس در تشخیص سریع هرگونه بیماری که نا خواسته اتفاق می افتد به شما کمک شایانی میکند.

جا آبی و جا دانه ای:

جاآبی  و جا دانه ای مخصوص عروس هلندی باید لیوانی یاکاسه ای  با قابلیت اتصال امن به قفس باشد تا در صورت هرگونه لغزش  از قفس جدا نشود.بهترین نوع جنس جا آبی و جا دانه ای برای عروس هلندی نوع استیل است که میتوان آن را بخوبی استریل نمود,در صورت عدم در دسترس بودن میتوانید از نوع ظروف با کیفیت پلاستیکی آنها نیز استفاده نمایید.بیاد داشته باشید ظروف جا آبی عروس هلندی را هر روز خوب بشویید و هفته ای یکبار آن را  استریل نمااید تا پرنده دچار بیماری های میکروبی و گوارشی نگردد.

نی نشمین گاه پرنده:

نی یا چوب نشیمنگاه  برای پرنده بایدکاملا مدور از جنس چوب مرغوب باشد با قطر یک و نیم یا۲ سانت باشد و دارای هیچگونه ضاعده یا شکستگی  که باعث زخمی شدن پرنده میشود نباشد.چوب نشیمنگاه پرنده را هر ۳ روز یکبار بشویید و خب آن را خشک کنید. این عمل باعث جلوگیری از برز بیماری های عفونتی چشمی و گوارشی  پرنده تاحدود زیادی کمک میکند.

تغذیه عروس هلندی با استفاده از دانه ها و میوه های مختل:

برای تغذیه عروس هلندی میتوانید از ترکیب این دانه ها بهره ببرید ولی اگر همه آنها در دسترس شما نیست میتوانید هر مقدار از آنها که در دسترس شما است آنها را مخلوط کرده و در اختیارش بگذارید

تخم کتان: طبیعتی گرم دارد و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربو هیدرات و املاح معدنی می باشد.

تخم شلغم :طبیعتی گرم داشته و سرشار از ویتامین C و املاح معدنی و ضد چاقی بوده و برطرف کننده سرماخوردگی و آسم می باشد.

 تخم منداب :طبیعتی گرم دارد و سرشار از املاح معدنی بوده و مانع از پیچیدن تخم در شکم قناری می شود.

تخم ارزن :طبیعتی سرد و خشک دارد و دانه ایی است قلیایی و سرشار از پروتئین و منبعی غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون.

تخم کاهو: که طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی غنی ، تامین کننده آهن ، اشتها آور ، ضد یبوست و بر طرف کننده برونشیت است.

تخم کلم قمری :طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی مفید بوده و یک پاک کننده موثر است.

تخمه طلایی یا قرمز ریز نیز یکی ازدیگر دانه های مورد علاقه  عروس هلندی است اما بیاد داشته باشید در دادن تخمه به هرگونه طوطی سان باید جوانب احتیاط را مد نظر داشت چراکه میتواند طوطی را معتاد به  خوردن تخمه کند شما میتوانید برای تنوع هر چند روز یکبار تخمه را در ظرفی جداگانه و به اندازه مصرف ۱ روز طوطی در اختیارش قرار دهید.یادتان باشد اگر محیط نگهداری پرنده گرم است دفعات دادن تخمه را کمتر نماید و اگر هوای محیط نگهداری خنک است  دادن تخمه به دفعات ایرادی ندارد و پرنده را از گزند سرمادور نگه می دارد.

در صورت عدم در دسترس بودن این دانه ها میتونید از دانه مخلوط یا هفت تخم آماده درمغازه استفاده نمایید  و به تناسب نیم کیلو ارزن,نیم کیلو کتان,و ۳۰۰گرم  دانه مخلوط با هم ترکیب کنید و در اختیار پرنده قرار دهید

میوه ها و جیره مفید مکمل در تغذیه عروس هلندی:

تغذیه با دانه پرندگان نمی تواند کاملیترین جیره برای آنها باشد لذا میبایست با جیره های جایگزین  املاح و ویتامین مورد نیاز پرنده را جبران نمود.در جیره روزانه کلیه پرندگان زینتی باید ۲۰ درصد آن را به میوه ها و سبزیجات و جیره های مکمل دیگر اختصاص داد از این رو اگر  میخواهید پرنده ای سالم داشته باشید  این موارد را نیز در جیره پرنده دلبنتان قرار دهید

سیب قرمز یکی از بهترین میوه ها برای تغذیه عروس هلندی و دیگر پرندگان است که در درمان اسهال پرنده و همچنین هضم تغذیه آنها کمک میکند . اما بیاد داشته باشید سیب کاملا رسیده و شیرین باشد وقبل از  در اختیار گذاشتن پرنده آن را خب بشویید.سیبرا می توان بصورت تکه ای یا پوره شده  با سفیده تخم مرغ مخلوط کرد و در اختیار پرنده قرار داد. بیاد داشته باشید  فقط تکه ای کوچک به اندازه یک بند انگشت دست سیب بدهید. یادتان باشد دانه سیب برای تمامی گونه های پرندگان سمی و خطر افرین است.از دادن میوه با دانه پرهیز نمایید

هویج هم همانند سیب دارای ویتامین های مفید است و در سلامتی پرنده نقش بسیاری دارد هویج را به صورت رنده شده یا تکه شده یا پوره و مخلوط شده با سفیده تخم مرغ  اب پزمیتوان در اختیار پرنده دلبندتان قرار دهید.

ساقه برگ کاهو تنها قسمت مفید برای طوطی سانان است . فقط کافیست یک برگ کاهو را خوب  و تمیز بشویید و اب اضافی روی برگ را کاملا خشک نید سپس قسمت های سبز برگ کاهو را کنده و فقط قسمت ساقه سفید برگ کاهو را در اختیار پرنده خود قرار دهید.یادتان باشد کاهو برای طوطی سانان نباید زیاد مورد مصرف قرار گیرد زیرا تغذیه بیش از حد پرنده با کاهو  باعث ایجاد اسهال  میشود در تابستان هفته ای ۱ بار و در زمستان از دادن کاهو به پرنده جدا خوداری نمایید

برگ  ساقه کرفس خنثی کننده و شکننه طبع های سرد و گرم است  و استفاده از آن باعث ایجاد تعادل در تغذیه پرنده و سلامتش می شود.در اختیار گذاشتن  تکه ای برگ کرفس به همراه دیگر  تغذیه ها  کمک شایانی در ایجاد تعادل طبعی و تغذیه پرنده شما خواهد شد

برگ کاسنی. سم زدا  و منبع غنی از ویتامینها و مقاوم کننده بدن در مقابل  بیشتر بیماری ها می باشد.پرندگان در طبیعت آزاد  بر حسب خصلت خود  از این سبزین برگ  که به صورت وحشی در بیشتر مناطق دنیا سبز میشود تغذیه میکنند.

سفیده تخم مرغ ابپز منبع غنی از پروتئین است  در صورتی که پرنده را با تخمه تغذیخ نمیکنید میتوانید از این گزینه استفاده کنید ولی بیاد داشته باشید سفیده تخم مرغ را همراه با هویچ یا پوره شیب مخلوط کرده و در اختیار پرنده قرار دهید.

مرغ و ماهی بخار پز یا ابپز:عروس هلندی علاقه شدیدی به تغذیه از مرغ ویا ماهی دارد اما یادتان باشد مرغ یا ماهی باید ابپز یا بخار پز بوده و بدونه هیچگونه نمک و افزونی دیگر باشد.هر ۱۵ روز به اندازه۲ بند انگشت کافی می باشد

جوانه گندم  یک روزه منبع غنی از ویتامین و هیدرات ها است و در تغذیه همه گونه ها استفاده میشود.گروه طوطی سانان نیز به تغذیه از جوانه گندم علاقه وافری دارند

 رفتار و تربیت عروس هلندی در منزل:

عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کند. آنها کنجکاو و شیرین هستند. یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمییز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند.

بهترین عروس هلندی برای خرید یک عروس هلندی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است. این باعث می شود که پرنده به انسان خو گرفته و از او نترسد. این روش نیاز پرنده به توجه انسان را بیشتر می کند.

این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند.

تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است.فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین از فروشگاه های حیوانات تهیه کنید.

یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

نحوه مراقبت از عروس هلندی:

اگرپرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جاای برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.عروس هلندی ها مثل طوطی ها دیگر پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی قفس آنها را نزدیک پنجره بازنگذارید تا باد مستقیم, به نها بخورد. دمای متعادل برای این نوع پرنده ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد است.اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید

جفتگیری و جوه کشی عروس هلندی:

 بلوغ عروس هلندی:

عروس هلندی تقریبا ۲ سالگی به بلوغ میرسه و در این سن تا حدودی مهاجم و سلطه گر می شود(حتی عروسهای دست آموز), این حالت پس از مدتی از بین میرود پس جای هیچ نگرانی نیست.
در سن بلوغ جنس نر عروس هلندی حالت دفاعی پیدا مکند ولی غالبا  ماده های طوطی عروس به نظر میرسد که این حالتها رو ندارند.

مراقبت:
اگه پرنده دلبندتان دست آموزه و آزادانه داخل خانه پرواز مکند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکنه است که به درب و دیوار یا پنجره اصابت نمایند.
عروس هلندی ها مثل طوطی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی نباید  قفسشان را درنزدیکی پنجره بازبگذارید,باد مستقیم میتواند برای پرنده خطر آفرین باشد

دمای متعادل برای این نوع پرنده ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراداست.
در صورتی که پرنده شما دچار سانحه یا بیماری گردید سریعا آن را نزد یک دامپزشک متخصص و ماهر ببرید.

جفت گیری:
عروس هلندی معمولا خیلی سخت جفت میخورند, شما ممکنه که یه جفت عروس هلندی نر و ماده داشته باشین که هیچ وقت جفت گیری نکنن ولی در صورت جفت خوردن پدر و مادر خیلی خوبی میشوند و از جوجه هایشان  بخوبی نگهداری میکنند.
معمولا ۳ تا ۴ تخم میذارن ولی ممکنه که ۱ یا ۲ تاشون فاقد نطفه باشد یا اینکه خود جوجه پس از تولد بمیرد
فاصله گذاشتن تخم ها هر یک روز در میان است و بعد از گذاشتن آخرین تخم ماده عروس دائما روی تخم ها می خوابه و نر عروس  اقدادم به تغذیه میکند
نر و ماده عروس هر دو با هم و به کمک هم جوجه ها رو بزرگ میکنند.

 وقتی که جو جه ها بزرگ شدن وبه دونه خوردن افتادن اونا رو از پدر و مادر جدا کنید و تو یه قفس دیگه بذارید

تربیت و آموزش  عروس هلندی :

هر چه قدر عروس هلندی شما کوچکتر و جوانتر باشه تربیتش ساده تره.
اولین قدم اینه که شاهپرهای عروستونو که ۸ تا ۱۰ پر بزرگ هست قیچی کنین مراقب باشین که خیلی کوتاهشون نکنین و اگه وارد نیستین این کارو به یک فرد دارای مهارت در این امر بسپارید.

پرها باید طوری قیچی بشوند که پرنده بتواند تا ارتفاع نیم متری پرش نماید
حالا پرنده را روی انگشتتون بذارین و اجازه بدین مدتی همونجا بمونه شما باید این کارو چندین بار در روز تکرار کنید تا این که پرنده احساس امنیت کند و به شما خو بگیره.
مرحله بعدی اینه که یه اسم برای پرندتون بذارید واونو همش صدا کنین تا به اون اسم عادت کنه اینجوری هر وقت که اونو صدا کنید اون با سرو صدا کردن جوابتان را می دهد

عروس هلندی میتونه کلمات رو تکرار کنه , برای این کار شما باید خیلی وقت صرف کنید و یک کلمه رو چندین و چند بار تکرار کنیدوالبته جایزه هم یادتون نره.
باید بگم که نرها علاقه بیشتری به این کار دارن اونا از ماده ها پر سرو صدا تر هستن ولی با هوش تر نیستند

 طوطی های عروس به راحتی میتوانند صدای زنگ ساعت, مایکروویو, دزد گیر ماشین و …رو در بیاورند

عروسها وقتی که تو قفس هستند به نظر میاد که پرنده های آرومی باشن ولی باید بگوییم که اصلا این طور نیست فقط کافیه که انهارا از قفسشون بیرون بیارید اونوقت می فهمید که چه موجودات فضولی هستند و به همه جا سرک میکشند

عروسهای هلندی نیز مانند دیگر طوطی سانان دوست دارن که با نوکاشون هر چیزی رو بکنند.این کاربه  اصلاح شدن نوکشان کمک شایانی  میکند هم اینکه نوعی بازی براشون به حساب میاد بنابراین توصیه میشود که چند تا تکه چوب تمیز در داخل قفس در اختیارشان بگذارید.

عروسها مثل بچه ها دوست دارن بازی کنند یا با شما یا با اسباب بازیهاشان, اونها به راحتی خودشونو با وسایلهای اطرافشون سر گرم میکنند مثلا ممکنه که ساعتها با یه بند یا طناب یا حتی پر های ریخته داخل قفس بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند.
برایشان وسیله های کوچیکی بذارین که بتوانند به راحتی با نوکشون اونها رااز زمین بلند کنند.

اگه وقت کافی برای طوطی دلبندتان نذارید و با  بازی نکنید بی شک افسرده خواهد شد و دریک گوشه  کز میکند. گاهی اوقات هم سعی میکند که با صدا شما رو متوجه خودش کند.
یادتون نرود که عروسها همه چیز را درک میکنند  واگر جزء آدمهایی هستیند که نمی تونیند حداقل ۱۵ یا ۲۰ دقیقه وقتتان را برایشان بگذارید, عروس هلندی رو به عنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید

 حمام :

پرنده ها مو جودات تمیزی هستن و دائم با نوکشون پرهاشونو تمیز و مرتب می کنن, یک ظرف آب ولرم براشون بذارید تا خودشونو بشورند و شما هم با دیدن این لحظات لذت ببرید.شما میتوانید روش استحمام صحیح پرندگان را  در تایپیک آموزش حمام کردن پرنده خانگی و زینتی,تخصصی سایت ۶۰۱۹ مطالعه نمایید

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

 

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (202)

 • هادی پاسخ به

  سلام.تشکر از صبر و حوصلتون.من میخوام یه جوجه عروس بخرم و خودم بزرگش‌کنم و در کنارمون باشه۱-.فقط چند ماهه بخرم؟۲-بخوام واسه حرف زدنش این همه وقت بزارم چند کلمه صحبت میکه؟اصلا ارزش داره.؟
  آخه مهم واسه من اینه که باهامون اخت بگیره و شیطون بازی در بیاره و سرگرممون کنه

  تیر ۱۶, ۱۳۹۷ در ۰:۲۶ ق٫ظ
  • 6019 Team

   با سلام:
   برای سخنگو شدن جوجه 1 ماهه و برای دست اموز شدن جوجه2 ماهه تا80 روزه. البته برای سخنگویی ملاک هوش پرنده است غالبا بین5 کلمه و در صورت داشتن هوش بالا تا20 کلمه را قادرند بیان دارند.هوش عروس ها بستگی به نژادشان دارد و همچنین نوع تعلیم و اموزش توسط نگهدارنده

   تیر ۱۶, ۱۳۹۷ در ۲:۱۷ ق٫ظ
 • برنا پاسخ به

  اقا خیلی وبسایتتون عالیه

  خرداد ۱, ۱۳۹۷ در ۱:۳۰ ب٫ظ
 • Arezoo پاسخ به

  عرض سلام و خسته نباشید
  من‌دو روزه یه جوجه عروس خریدم
  فک میکنم ۴۰ روزه باشه
  چون پرهای همه ی قسمتای بدنش کامل دراومده و خیلیم تپلیه و پرهای مرتبی داره
  فروشندش گفت باید یه ماه دیگه با سرلاک تغذیه بشه
  ولی وقتی دونه میزارم براش قشنگ نوک میزنه و میخواد دونه رو بخوره منتها نمیتونه ارزنو پوست کنه منم ارزن کوفته شده براش میزارم م
  یخواستم بدونم تغذیه با سرلاک اشکالی نداره؟
  و اینکه تا کی بهش سرلاک بدم؟

  اسفند ۲۵, ۱۳۹۶ در ۷:۵۹ ب٫ظ
  • 6019 Team

   درود:
   انچه که میبایست پیش ببرید الزامات تغذیه ایی مرحله ایی است اینکه پرندتان علاقه به دانه نشان می دهد نشانه خوبی است چرا که میتوانید کم کم در کنار تغذیه دستی یا سرلاکی تغذیه نرم مکمل نیز برایش قرار دهید پوره هویج ابپز یا تخم مرغ ابپز رنده شده یا میکس هویج و تخم مرغ ابپز میتواند به بهبود رشدی و تغذیه ایی و علاقه مند سازی پرنده به تغذیه های دیگر نیز کمک رسان باشد در باب نخست برای دانه خور شدن پرنده نباید از دانه های ریز استفاده نمود مغز تخم افتاب گردان نیم کوب یا کمی له شده در حد کم برایش مناسبتر است و با تکامل رشدی و بالا رفتن قدرت نوک پرنده میتوانید دانه های پوست دار نیز برایش قرار دهید . ولی لازم است در حال حاظر تغذیه سرلاکی تا زمانی که پرنده بتواند از دانه تغذیه کند بکارگیری شود تا دچار مشکل تغذیه ایی نگردد.

   اسفند ۲۵, ۱۳۹۶ در ۱۰:۳۱ ب٫ظ
 • مسعود پاسخ به

  باسلام وخسته نباشین ببخشید یه سوال داشتم چگونه وبا چه چیزی نطفه عروس را تقویت کنم ممنون میشم پاسخ بدین

  خرداد ۲, ۱۳۹۵ در ۱۰:۱۰ ق٫ظ
  • moh6019

   مولتی ویتامین کانل به همراه امینو اسید تهیه نمایید کفایت دارد تغذیه نیز منظم و کامل باشد

   خرداد ۵, ۱۳۹۵ در ۵:۲۳ ب٫ظ
 • آیناز پاسخ به

  عروس هلندی حتما باید جفت باشه یانه؟؟
  و اگه تک اشکال نداره ماده بهتره یا نر؟؟

  اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۵ در ۱۱:۲۴ ب٫ظ
  • moh6019

   مشکلی ندارد تکی هم میشود نگهداری نمود.جنسیت نیز مهم نیست.

   اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۸ ب٫ظ
 • رضا پاسخ به

  چطوری میتونیم عروس هلندی دوساله رو رام ودستی کنیم راهنمایی کنید خیلی ممنون فوری

  اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۵ در ۹:۵۶ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   به علت سن بالا دست آموز نمودن این پرنده دچار دشواری است . چیدن شاه پرها نیاز است .

   خرداد ۵, ۱۳۹۵ در ۴:۲۹ ب٫ظ
 • Hossein.j پاسخ به

  باسلام
  قصد خرید یک جفت جوجه دارم که تازه دون خوری رو شروع کرده باشن. خیلی گشتم ، جای قابل اعتمادی برای خرید پیدا نکردم. تمام مغازه هایی که برای خرید مراجعه کردم بهداشتشون زیر صفر بود. در صورت امکان راهنمایی کنید از کجا خرید کنم. ضمنا ساکن کرج هستم.

  اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۵ در ۴:۵۰ ب٫ظ
  • moh6019

   بهتر است باز نیز بگردید در کرج مراکز خوب نیز وجود دارد . میتوانید از تکثیر کنندگان خانگی خریداری کنید.

   اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۵ در ۵:۳۳ ب٫ظ
 • سینا پاسخ به

  سلام . من حدودا 4 ماه پیش دوتا عروس هلندی خریدم. البته جفت نبودن. بعد چهار ماه هنوز جفت نخوردن چرا؟ البته نره سرشو برای نوازش ماده پایین میاره ماده هم قبول میکنه اما بیشتر با هم دعوا میکنن. لطفا منو راهنمایی کنید.

  اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۵ در ۸:۵۹ ق٫ظ
  • moh6019

   پرندگانتان اماده نیستند باید صبور باشید.

   اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۵ در ۵:۱۷ ب٫ظ
 • علی پاسخ به

  با عرض سلام و تشکر از تلاش همه جانبتون ی سوالی داشتم من ی عروس هلندی دوساله خریدم بال هاش کاملا در اومده میترسم اگه بال هاشو بچینم قهر کنه چطوری میتونم دستیش کنم و بیارمش بیرون . با تشکر

  اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۵ در ۴:۴۱ ب٫ظ
  • moh6019

   سلام:مشکلی ندارد بدهید به فرد ماهر تا برایتان قیچی کند.

   اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۵ در ۸:۱۵ ب٫ظ
 • ممد پاسخ به

  فقط از خدا میخوام جواب خوبی هاتو بده فردا میخوام برم بخرم یا علی

  اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۵ در ۱۰:۳۳ ب٫ظ
 • مسعود پاسخ به

  سلام مرسی از راهنمای خوب شما البته یه سوال دیگه داشتم الان عروسادوباره تخم کردن من براشون سبزی وسیب وهویج میزارم ولی تمایلی به خردن ندارن درین مواقعه باید چه کنم که از میوه جات وسبزیجات استفاده کنن با تشکر از شما وممنون که وقتتونو برا سوالات ما میزارین

  اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۵ در ۸:۰۳ ب٫ظ
  • moh6019

   بهتر است مستمر یک نوع میوه داده شود تا عادت نمایند. فعلا ویتامین دهی نمایید تا زمانی که به میوه میل پیدا نمایند.

   اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۵ در ۹:۳۶ ب٫ظ
 • مسعود پاسخ به

  باسلام وتشکر از شما چه ویتامینهای باید بدهم ودر تغذیه کامل باید چه چیزهای رو بیشتر بدهم ممنون میشم یه راهنمای اساسی بکنید

  اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۵ در ۸:۴۹ ب٫ظ
  • moh6019

   بهتر است تو کل سال هر هفته ویتامین 3 گانه داده شودA.D3.E و مای یکبار مولتی ویتامین داده شود. جیره میوه ایی باید مرتب در برنامه غذایی طوطی سانان باشد انچه که مرسوم است و در فصل ها قابل تهیه است

   اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۵ در ۲:۲۴ ق٫ظ
 • مسعود پاسخ به

  باسلام وخسته نباشید من یجفت عروس دارم که یبار ازش جوجه گرفتم ولی از انروز به بعد وقتی تخم میکنن بعد یکی دوهفته نره تخمارو مشکنه ومیخوره تاحالا دوبار این اتفاق افتاده ممنون میشم راه حلی بهم بدین

  اردیبهشت ۸, ۱۳۹۵ در ۱۲:۲۲ ب٫ظ
  • moh6019

   جیره تغذیه ایی پرندگان شما کم بار است و باید مطلوب شود . ویتامین دهی صورت گیرد هر هفته منظم.احتمال انکه نرتان نیز امادگی جفتگیری نداشته باشد نیز وجود دارد .سرکشی و کنجکاوی زیاد نیز باعث ترس پرندگان میشود و این گونه رفتار ها در پرندگان نر را میتوان به طور بارز مشاهده نمود.

   اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۵ در ۱۲:۵۰ ب٫ظ
 • مهران پاسخ به

  سلام
  ی سوال در مورد عروس هلندی دارم البته چندبار با سوال کردن ها وقتونو گرفتم یادتون باشه گفته بودم ی جوجه نر دارم که شاهپر هاشو کندم خون آمده! الانم مشکلم در مورد پرهاش هست. نزدیک به پنجاه روز هست که کندن شاهپر هاش میگذره، یکبار تا پنج سانت از پرهاش در امده بود که خودش افتاد چندبار باز خونریزی کرد.،باز ریشه کرده این زمان خیلی طولانی نشده؟ این جوجه عروس حدود یک ماه پررزیر داره تا الانم کم وبیش پرریزی داره ولی جاش ریشه میکنه ،این زمان عادی هست؟ ممنون میشم بازم راهنمایی کنید.

  اردیبهشت ۶, ۱۳۹۵ در ۰:۴۸ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   مشکلی وجود ندارد پریزی یک رابطه زیستی است و در جوجه پرندگان بر مبنای رشد روی میدهد. دادن مولتی ویتامین پرنده میتواند در دوام آن تاثیر گذار باشد و سریعتر پرها تاکامل پیدا کنند.

   اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۵ در ۱۱:۴۱ ب٫ظ
 • مهران پاسخ به

  سلام. دوتا عروس هلندی دارم که یکیش ماده که در حدود 10 ماهش و یه نر 3ماهه, اینا قفساشون جداست. 2تا سوال از خدمتون دارم این عروس هلندی نر یک ماه ش بود که خریدم تازه به دون خوردن افتاده بود, از اون موقع براش وقت گذاشتم برای حرف زدن هر روز چند نوبت هر دفعه ده دقیقه یک کلمه مثل بوس بده رو براش تکرار میکنم یه وقتایی صدای ضبط شده براش میزارم تا الان که سه ماهش شده هیچ حرفی نزده حتی با این که نر هست میگن باید آواز بخون آوازی هم ازش نشنیدم (از بابت نر بودنش مطمن هستم تست گرفتم) فقط جیغ یا همون سوت میزنه خواستم بدونم معمولا چند ماهگی به حرف میوفتن امکان داره اصلا به حرف نیاد؟یا روش آموزش من اشتباه بوده؟ سوال دومیم اینه من میتون وقتی این نر بالغ شد با این ماده جفت بندازم بهترین زمان چه وقتیه که جفتشون توی یک قفس بندازم؟ ممنون از سایت خوبتون و راهنماییتون

  فروردین ۲۹, ۱۳۹۵ در ۲:۳۹ ق٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   هنوز سن پرنده کم است و باید تا5 الی6ماهگی تمرین نمایید.حتما کلمه تکی باشد و پیش و پسوند نداشته باشد.. همچنان تا جفت زدن راه طولانی در پیش دارید و زمانی که پرنده بالغ گردید میتوانید جفت نمایید

   فروردین ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱:۱۱ ق٫ظ
 • Maryam پاسخ به

  سلام،من جدیدا یک عروس هلندی خریدم که جفت بودن اما برای صحبت گردنشون و دست آموز شدن از هم جاداشون کردیم،حالا دیگه از دست غذا نمیخوره و خیلی بی تابی میکنه کف قفس بدو بدو میکنه و جیغ میکشه و به دیوارها میپره و مجدد میاد کف قفس بدو بدو نمیدونم چیکار کنم،درضمن اصلا با تخم مرغ میانه نداره

  فروردین ۲۰, ۱۳۹۵ در ۱۱:۰۴ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   اگر سنشان کم است مشکلی وجود ندارد بزودی ارام خواهد شد بهتر است صبور باشید در صورتی که48 ساعت تغذیه نکرد دوباره به قفس جفتش بازگردانید.

   فروردین ۲۰, ۱۳۹۵ در ۱۱:۲۹ ب٫ظ
 • مهران پاسخ به

  سلام. در مورد عروس هلندی ک هفته پیش گفتم ک از بالش خون آمده نظرتان درست بود اول تشکر میکنم از راهنمایی تون. روزسیزده بدر باز از دوطرف بالش خون آمد منم پودر ناشسته زدم. الان دو روز پرندم پف میکنه ولی دائمی نیست وقتی بیرون از قفس باشه کمتره مدفوعشم ظاهرش عادی نه بو میده نه شکل و رنگش غیر عادیه. مممنون میشم بازم راهنمایی کنید،

  فروردین ۱۵, ۱۳۹۵ در ۱:۴۰ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   پف کردن ها در برخی مواقع عادی است و مربوط به تولکی یا رشد پرها میباشد سعی کنید پرنده در محیط ارامی باشد و دچار استرس نگردد در این ایمان کمتر به آن دست بزنید و در ابش ویتامین اضافه نمایید تا دچار کمبود انرزی و مواد لازم بدنی نگردد.

   فروردین ۱۶, ۱۳۹۵ در ۵:۳۶ ب٫ظ
 • علی پاسخ به

  ضمن عرض سلام و تبریک سال نو
  من یه جفت عروس هلندی سه ماهه به تازگی تهیه کردم.یکی نر و‌یکی ماده.خواستم بپرسم شرایط نگهداریش مثل مطالب فوقه؟ یعنی الان باید اون ۸-۱۰ تا پرشو با قیچی بزنیم و بیاریمش بیرون؟ الان وقتش هست که باهاش حزف بزنیم و بیاریمش بیرون؟!
  نکته حاصی برای نگهداریش در منزل نیست؟ همه چی مثل شرایط بالاست؟

  فروردین ۱۱, ۱۳۹۵ در ۲:۱۷ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   بعله روش نگهداری بر مبنای اموزش است . اگر میخواهید ازاد در محیط خانه باشند باید پرها قیچی شوند.

   فروردین ۱۲, ۱۳۹۵ در ۴:۴۱ ب٫ظ
 • vertigo پاسخ به

  سلام 6019 عزیز سال نو مبارک امید وارم مثل همیشه امسال هم بترکونید!
  یه سوال داشتم اگه ممکنه اضطراری جواب بدید !
  من به تازگی صاحب 4 عروس هلندی شده که به ترتیب اولی 30 روز و دومی 27 روز وسومی 23 روز و چهارمی 15 روزشه ! که عکساشونو گذاشتم حدود 1 هفته پیش پرنده ماده شروع کرد به نوک گرفتن 3 تا جوجه بزرگتر اگه به صورت دقیق تر بگه به محض اینکه جوجه ای پرش در میومد شروع می کرد به نوک گرفتنشون اما پرنده نر یعنی باباشون به همشون دونه میداد تا اینکه 3 یا 4 روز پیش دیگه به 2 تا جوجه بزرگتر دونه نداد .
  1روز تمام زیر نظر گرفتم و هیچ چیز تغییری نکرد جز اینکه حس کردم جوجه ها دارن تلف میشن و شروع کردم به صورت دستی بهشون غذا دادن اما همچنان باز میذاشتمشون تو لونه ولی بازهم پدر بهشون غذا نمیداد هم مادرشون نوکشون می گرفت .
  پرنده ماده میره تو لونه میخوابه و به گمونم بازم تخم داره (با وجود اینکه من رژیم بعد از جوجه دار شدن رو رعایت کردم ) .
  جلوی جوجه هام دونه هم میذارم اما نمی خورن !
  عکس جوجه ها رو براتون میزارم

  فروردین ۱۰, ۱۳۹۵ در ۱۱:۱۷ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   لازم است بدانید پرندگان شما سن کمی دارند و در این مقطع انها نمیتوانند از دانه تغذیه کنند و باید تغذیه تخم مرغی بهشان بدهید.اینکه والدین جوجه ها را تغذیه نمیکنند دارای شبه است:یا مقدار تغذیه کمکی در دسترسشان کم است یا دوباره میخواهند تولید مثل کنند. بهتر است خودتا دستی پرنده هارا تغذیه کنید البته تغذیه تخم مرغی نیز به اندازه کافی در قفس در اختیار والدینشان بگذارید.

   فروردین ۱۱, ۱۳۹۵ در ۰:۲۳ ق٫ظ
  • vertigo

   برای والدین بیش از مقدار لازم و همه روزه گندم پخته (تغذیه مورد علاقه شان) ارزن و کمی تخم کتان و هفته ای 2 مرتبه سفیده تخم مرغ میزارم
   الان به جوجه ها مخلوطی از 30 درصد تخم کتان و 70 درصد ارزن (پوست کنده و کاملاً آسیاب شده) 2 قرص بیسکویت مادر و یه نصفه سفیده تخم مرغ و کمی آب جوشونده رو به شکل خمیر مخلوط می کنم و بهشون میدم .
   به نظر شما مخلوط بالا خوبه یا باید چیز دیگه ای بهشون بدم ؟

   فروردین ۱۱, ۱۳۹۵ در ۵:۱۵ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   این تغذیه اصولی نیست.مداوم دادن گندم پخته عارضه ساز است.از دانه های دیگر نیز استفاده شود . مقدار کمی تخمه قرمز نیز ارائه شود.بیسکویت ندهید.

   فروردین ۱۲, ۱۳۹۵ در ۴:۴۵ ب٫ظ
  • vertigo

   اگه تغذیه بالا خوب نیست پس جاش چی بدم بهشون ؟ منظورتون از تغذیه تخم مرغی چیه ؟

   فروردین ۱۴, ۱۳۹۵ در ۲:۴۰ ب٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   تغذیه مرسوم برای طوطی سانان را پی ببرید.تغذیه تخم مرغی شامل سفیده تخم مرغ ابپز بهمراه هویج است که رنده میکنند و ترکیب میکنند و به پرندگان میدهند.

   فروردین ۱۴, ۱۳۹۵ در ۲:۵۳ ب٫ظ
  • vertigo

   سوال اضطراری!!!
   سلام یکی از جوجه هام حالش زیاد خوب نیست طراوت قبل رو نداره و پکره همش می خوابه چند وقته چیزی نخورده و غذای وعده قبلش هنوز تو چینه دانشه و خیلی کم فضله میذاره فکر کنم یبوست داره میشه راهنمایی کنید ؟

   فروردین ۱۶, ۱۳۹۵ در ۶:۰۰ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   مقداری سرکه و عسل(10 قطره از هر کدام در20 سی سی اب حل کنید حدود8 قطره از محلول را با سرنگ به جوجه بدهید. و باقیش را در 50 سی سی اب حل نمایید و در جا ابی بریزید

   فروردین ۱۶, ۱۳۹۵ در ۶:۰۹ ب٫ظ
  • vertigo

   سلام جوجه هام 40 روزه شدن و دیگه با سرنگ غذا نمی خورن یعنی وقتی بهشون با سرنگ غذا می دم همشو بالا میارن .
   براشون تخم کتان و ارزن پوست کنده میزارم نمی خورن . پوست نکندشو هم نمی خورن
   گندم خیس خورده و و آب پز هم نمی خورن و هویج چه خام و چه پخته هم نمی خورن .
   لطفاً بگین چیکار کنم ؟

   فروردین ۲۷, ۱۳۹۵ در ۹:۵۰ ب٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   تغذیه ایی که با سرنگ می دهید باید غلظت ابش به مرور زمان کمتر شود و اب کمتری در تغذیه شان باشد جوجه 40 روزه هنوز توانایی تغذیه دانه ندارد و باید هویج تخم مرغ ابپز رنده شده بدهید. توجه کنید دچار عفونت گارشی نشده باشند و حتما هر چند روز یکبار یک قطره ویتامین ب کمپلکس حیوانی بدهید تا اشتهایشان بیشتر شود . تغییرات دمایی باعث شک و استرسشان میشود بهتر است دما را ثابت نگه دارید.

   فروردین ۲۸, ۱۳۹۵ در ۷:۰۷ ب٫ظ
 • سهيل پاسخ به

  سلام ، ميخواستم بپرسم ميشه يه جفت عروس هلندى كه رام و دستى نيستن رو از قفس بيرون آورد ؟ حركت غير منتظره اى انجام نميدن ؟ دوباره به قفس برميگردن ؟ آخه احساس ميكنم اگه بياريشون بيرون و اجازه بدى آزاد باشن خيلى تو شادابيشون مؤثره ، ممنون .

  فروردین ۵, ۱۳۹۵ در ۸:۴۲ ب٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   بیرون اوردنشان با خودتان است البته انکه خودشان دوباره بروند داخل قفس کمی غیر قابل پیشبینی است و چون رام نیستند باید انتظار هرگونه عکس العملی ازشان داشته باشید.بهتر است همان در قفس نگهداری شوند.

   فروردین ۱۱, ۱۳۹۵ در ۱:۰۷ ق٫ظ
 • هلن پاسخ به

  این عروسک شب ها خودش ر و به در و دیوار میزنه و جیغ میکشه چه دلیلی داره

  فروردین ۲, ۱۳۹۵ در ۹:۳۲ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   احتمال ترس محیطی وجود دارد . اینکه سایه یا صدای ناگهانی منجر به بروز رفتار دفاعی میشود. بهتر است در اتاق نگهداری پرنده چراغ شب خوابی با نور ابی نصب نمایید.

   فروردین ۲, ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۲ ب٫ظ
 • هلن پاسخ به

  Man ye aroos daram zaheran do salesheh .barash mitoonam joft begiram. Shahparash mirizeh aya dalil khasy dareh . Mamnoon misham ageh pasokh bedid

  فروردین ۲, ۱۳۹۵ در ۹:۳۱ ب٫ظ
 • هلن پاسخ به

  من یه عروس دارم هر کاری می کنم گاز می گیره . نمی دونم نره یا ماده چجوری میشه فهمید؟بعد کاهو هم نمی خوره چی کار کنم ؟بعد من تمام روش های حرف زدن رو امتحان کردم ولی جواب نمی ده جایزه هم دادم . بعد چه علتی داره که شاهپراش میریزند .ممنون میشم اگه پاسخ بدید

  فروردین ۲, ۱۳۹۵ در ۹:۰۷ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   پرنده شما بالغ است و در این سن سخن اموزی عروس ها نا ممکن است و حتما باید از جوجگی مورد تعلیم و پرورش قرار گیرند. دست اموز نمودنش نیز کمی دشواری دارد و برای مبتدی ها بسیار دشوار است این امر و باید از دستکش چرم خاص استفاده نمایید.به طوطی سانان نباید کاهو داد بهترین خوراک برای انها میوه با بافت سفت است مانند هویج و سیب و بلال خام ….ریزش شاهپر ها نیز میتواند به چند دلیل منتهی گردد: کوچک بودن قفس,کمبود املاح بدنی, خشکی پوشت پرنده, کثیفی, و در بیشتر مواقع مربوط به تولکی است که یک مرحله زیستی است و بعد از مدتی پرهای جدید جایگیزین پرهای فرسوده میشوند.میتوانید برایش جفت تهیه نمایید . بهتر است پرنده را در زمان خرید جفت همراه خود ببرید تا فروشنده برایتان تعیین جنسیت نماید و با اسودگی خیال بخرید . با رفتارهایی که فرمودید احتمال نر بودنش است اما باید از نزدیک بررسی گردد تا تعیین جنسیت به درستی صورت گیرد.

   فروردین ۲, ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۶ ب٫ظ
 • kambiz پاسخ به

  سلام . دیروز یه عروس هلندی حدودا پنج ماه خریدم شایدم بیشتر اما فروشنده گفته که پنج ماهشه اصلا غذا یا میوه یا سبزی هیچی نمیخوره ووقتی که تو خونه ازادش میزارم نمیتونه کامل پرواز کنه سقوط میکنه حدوده یک مترو نیم از زمین فاصله میگیره

  اسفند ۲۴, ۱۳۹۴ در ۱۰:۳۵ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   اگر پرهایش قیچی نشده باشد پرنده شما دچار نقص بدنی یا اسیب بدنی است و بهتر است آنرا به فروشنده مستردد نمایید.

   اسفند ۲۶, ۱۳۹۴ در ۳:۲۴ ق٫ظ
  • kambiz

   سلام . وقت بخیر .عروس هلندی ک تازه خریدم وتنهاست اصلا دان ویا چیز دیگه ای نمیخوره ومن خیلی نگرانشم وحدود پنج ماهشه لطفا راهنمای نماید ممنون

   اسفند ۲۷, ۱۳۹۴ در ۱۲:۰۶ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   طوطی سانان یک خصلت زیستی مرسوم دارند و آن عدم تغذیه تا24 ساعت پس از انتقالشان در صورتی که بعد این زمان تغذیه نکنند بهتر است با فروشنده مکاتبه داشته باشید تا راه ایمن برایتان توصیه نماید. ایجاد محیطی ارام و بدونه تردد تا1 هفته میتواند بهترین اقدام در این امر باشد.در صورت تشدید عدم تغذیه نیاز به ویتامین دهی است که این امر باید دستی داده شود.

   اسفند ۲۷, ۱۳۹۴ در ۴:۰۳ ب٫ظ
 • Nasi پاسخ به

  سلام ،
  منظورت از اينكه اگر دوتا پرنده داشته باشيم پرنده زياد توجهى به ما نميكنه ، پرنده دوم جفت عروسه يا مثلا يه گونه ديگه؟

  بهمن ۳۰, ۱۳۹۴ در ۹:۰۴ ق٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   منظورمان پرنده ایی مخالف و متمایز از پرنده ایی که دارید.

   اسفند ۲, ۱۳۹۴ در ۳:۴۸ ب٫ظ
 • کیانا پاسخ به

  اخه خواهرم کوچیکه وقتایی که من حواسم نیست میره بدبختو اذیت می کنه!حالا هم دیگه عروسم از عالم و ادم میترسه.وقتی میزارمش رو دستم یا گاز می گیره یا پرواز میکنه میره یه جا قایم میشه

  بهمن ۲۳, ۱۳۹۴ در ۵:۰۶ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   بهتر است به خواهر کوچکتان اموزش دهید که رفتار بهتری با او داشته باشد کودکان این امر را بخوبی یاد میگیرند . گاز گرفتن عادی است به مرور زمان نیز این رفتار را ترک میکند.

   بهمن ۲۴, ۱۳۹۴ در ۲:۴۰ ب٫ظ
 • کیانا پاسخ به

  من هر کاری می کنم عروسم میونه ش با من خوب نمی شه. چی کارکنم؟

  بهمن ۲۲, ۱۳۹۴ در ۱۱:۳۱ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   کم کم خو میگیرد . رفته رفته برایش تغذیه بدهید تا عادت کند.

   بهمن ۲۳, ۱۳۹۴ در ۱:۰۹ ق٫ظ
 • کیانا پاسخ به

  عروس هلندی چقدر طول میکشه تا به محیط جدیدش عادت کنه و یه گوشه کز نکنه؟ حد اکثر زمانش چقدره؟

  بهمن ۲۱, ۱۳۹۴ در ۷:۴۸ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   حد اقل دماه زمان میبرد.

   بهمن ۲۳, ۱۳۹۴ در ۱:۰۶ ق٫ظ
  • مهران

   سلام نوروز مبارک. ی عروسه دو ماه نمیه دارم روزی که خریدم تمام شاهپرشاش قیچی شده بود، دو هفته پیش از هردو طرف بالش ، دو تا بال شو کندم ک کامل در بیاد. دیشب از ی طرف بالش دیدم خون آمده، تو قفس سنگ کف دریا گذاشتیم بودم ک لبش تیز بود مطمن نیستم ب اون گرفته یا بر اثر خاروندن زیاد یا بخاطر در امدن پرهاش حالا باید چیکار کنم ی وقتایی همون جا رو نوک میزنه. ممنون میشم راهنمایی کنید

   فروردین ۶, ۱۳۹۵ در ۸:۰۱ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   نباید هیچگاه شاه پرها را بکشید و باید صبر کنید تا به مرور زمان خود پرنده پرهایش را جایگزین کند. خونریزی مربوط به مجاری خونی و شریانی پر است که رفع میشود اگر خونریزی دوباره مشاهده گردید مقداری پودر نشاسته بر محل خونریزیبزنید مشکل رفع میشود.

   فروردین ۸, ۱۳۹۵ در ۸:۰۴ ب٫ظ
 • parastoo tashakori پاسخ به

  سلام ممنون ار سایت خوبتون
  دوست عزیز عروس هلندی 4 ساله دارم که شدیدا به من وابسته س و به محض اینکه از دیدش دور میشم شروع میکنه به جیغ زدن و همه جا دنبال منه و چشم برنمیداره و شدیدا به همسرم واکنش نشان میده. اصلا عادت به رفتن درون قفسش نداره خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید به چه صورت میتونم در قفس نگهداریش کنم با وجود این چند سالی که آزاد بوده. البته چند باری سعی کردم اما فسقلی مدام جیغ بنفش میزنه و من هم تحمل ناراحتیش رو ندارم اما عاجزانه میخوام کمک کنید . لطف میکنید

  بهمن ۱۸, ۱۳۹۴ در ۱:۱۴ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلامک
   بهتر است در اتاقی که کم تردد دارید انرا در قفس قرار دهید و به مرور زمان میزان قرار دادنش درقفس را بیشتر نمایید. کشیدن کاور یا پارچه بروی قفس میتواند کمک کند تا کمتر نسبت به محیط واکنش نشان دهد. حتما در ابش نیز ویتامین اضافه نمایید.روش دیگر تهیه یک جفت برای پرنده است اینگونه نیز زود وقف میگیرد

   بهمن ۱۹, ۱۳۹۴ در ۸:۱۱ ب٫ظ
 • محمد پاسخ به

  با سلام و خسته نباشید
  تقریباً 4 روزی میشه یه عروس هلندی خاکستری 3 ماهه خریدم که شناسنامه داره و واکسیناسیون شده
  در روز اول که اصلا غذا نخورد، من براش ارزن گذاشته بودم
  روز دوم یکم سفیده تخم مرغ و تخمه قرمز بهش دادم
  ولی از دست خیلی میترسه و اصلا روی انگشت نمیاد
  و وقتی میخوام غذا بهش بدم علی رقم میل باطنی ام باید بگیرمش
  همیشه هم یه گوشه میشینه و حالت خواب آلودگی داره
  لطفا راهنماییم کنید

  بهمن ۱۴, ۱۳۹۴ در ۷:۴۵ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   بهتر است پرنده خود را حدود 2 هفته در قفس نگهداری نمایید و از دست زدن به پرنده اجتناب نمایید تا به محیط خو بگیرد.در حال حاظر تا سه روز مولتی ویتامین در ابش اضافه نمایید تا استرس انتقال کم گردد.

   بهمن ۱۴, ۱۳۹۴ در ۸:۲۷ ب٫ظ
 • vertigo پاسخ به

  سلام خسته نباشید
  من دوتا عروس دارم یه لوتینو ماده که از بچگی پیش خودم بوده و دست آموز بزرگ شده و حدود دو ماه هم هست که یه نر ابلق هم تهیه کردم . نر حدود 1 هفته توی قفس جدا نزدیک ماده بود تا اینکه به خوندن اومد و همه نشونه های مست شدن رو داره مثلا یه سره داره میخونه یا با نوکش محکم مثل دارکوب میکوبه به زمین و اینکه در طول روز شاید 10 بار میره تو لونه و میاد بیرون اما ماده بهش توجه نمیکنه و تا میخواد نزدیک ماده شه ماده با نوک میزنتش درضمن ماده م حدود یک سال و یکمی شه و نرم هم نمیدونم دقیقا چند سالشه میشه راهنماییم کنید.
  اینم عکساشون:

  بهمن ۱۳, ۱۳۹۴ در ۱۰:۲۴ ب٫ظ
  • vertigo

   آقا چرا کامنت ما رو پاک میکنی من که حرف بدی نزدم فقط سوال پرسیدم

   بهمن ۱۳, ۱۳۹۴ در ۱۰:۲۶ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   کامنت های شما را سیستم بعلت قرار دهی عکس به صندوق جنفنگ ها منطق نموده است که پس از بررسی پاسخ خواهیم داد

   بهمن ۱۴, ۱۳۹۴ در ۰:۲۹ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   مشکلی وجود ندارد تا پرندگان نسبت به هم اشنایی بهتری پیدا نمایند و ماده به شرایط لازم تولید مثلی برسد.گاها این زمان چندین ماه زمان خواهد برد صبور باشید جفت خواهند شد

   بهمن ۱۴, ۱۳۹۴ در ۰:۳۳ ق٫ظ
  • vertigo

   دستتون درد نکنه خدایی خیلی کارشناسی نظر میدین کانال به تلگرام سایت هم پیوستم
   خسته نباشید
   چند روز پیش دیدم که نره پرید رو پشت ماده اما همش 30 ثانیه بیشتر طول نکشید و از اونجا که من کارم طوریه که در طول روز همش چند ساعت می بینمشون نمیدونم
   که آیا باز هم جفت گیری میکنن یا نه اما از شواهد معلومه که ماده پرنده نر رو هر وقت بهش نزدیک شه میزنه .
   سوالم اینه که به نظر شما چه چیزی میتونه بیشتر ماده رو ترغیب به جفت گیری کنه ؟
   براشون تو کف لونه خرده های چوب گذاشتم اما نره رفت همشو جمع کرد ریخت بیرون ؟
   چرا پرنده نر اینقد میره تو لونه اما ماده اصلاً سر نمیزنه ؟
   چرا پرنده هام نشانه های جفت شدن رو ندارن مثلاً سر خاروندن ، نوک به نوک شدن ، از هم غذا گرفتن و .. ((اما نر بنده خدا خیلی میخونه در روز شاید 10 15 ساعت یه ریز میخونه )) اما با این حال جفت گیری کردن ؟

   بهمن ۱۴, ۱۳۹۴ در ۵:۴۵ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   بهتر است چندین ظرف مجزا در قفس قرار دهید و به ترتیب در هر ظرف این دانه ها را مجزا بریزید . تخم قرمز,دانه کتان,ارزن,دادن ویتامین نیز با دوز معین فراموش نشود.به طور کلی کمی صبور باشد کم کم جفت خواهند شد تقلای نر میتواند باعث مست شدن ماده تان نیز گردد.

   بهمن ۱۴, ۱۳۹۴ در ۷:۴۷ ب٫ظ
  • vertigo

   آقا سلام عرض شد طوطی ما خلاصه تخم گذاشت واقعن دست خودتون درد نکنه دمتون هم گرم راهنمایی هاتون جواب داد واقعاً ممنون !
   الان تخم اول رو گذاشته میخواستم بدونم چند تا تخم میزاره ؟
   از تو کامنت ها خوندم که برای جلوگیری از پرت کردن تخمها به بیرون باید تغذیه شون رو تغییر بدم و نورشونو کم کنم ؟
   کلا اگه میشه بگید تو دوره تخم گذاری باید چیکار کنم و وقتی جوجه ها متولد شدن چیکار کنم ؟
   عروس نرم خیلی پرخاشگر شده تا نزدیک قفس میشیم شاخ وشونه میکشه طبیعیه ؟
   6019 بهترینه !!
   بهتون ایمان دارم

   بهمن ۲۵, ۱۳۹۴ در ۷:۲۶ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   خرسندیم توانسته ایم در این ضمینه راهنمای شما باشیم.تعداد تخمگذاری بستگی به توان پرنده تغذیه و دیگر شرایط دارد گاها بین3 تا4 تخم و در صورت وجود شرایط ایدال تا 5 الی8 تخم نیز عروسها میگذارند ولی نباید توقع زیاد تخمگذاری از پرنده داشت چرا که باعث ضعف جسمانی در آنها میشود. بهتر است تغذیه های پرکالری زیاد مصرف نگردد و تغذیه دانه ایی باشد و میوه دهی نیز انجام شود تا پرنده دچار کمبود منابع نگردد. بیش از اندازه نور را کم نکنید انچه که در مورد نور مبین است تایم بیداری و خواب پرنده است که بهتر است 10 ساعت خواب کافی در زمان تولید مثل داشته باشند.بهتر است تا مدتی کنجکاوی در لانه نکنید و بگذارید پرندگان تخمگذاری را به اتمام برسانند و کمتر سمت قفس بروید تا استرس نگیرند حالت تهاجمی پرنده نر نشان از دفاع از لانه و پرنده ماده است پس کمتر سمت قفس بروید و فقط برای تعویض اب دانه و نظافت کفی قفس به قفس نزدیک شوید.

   بهمن ۲۵, ۱۳۹۴ در ۸:۲۹ ب٫ظ
  • vertigo

   سلام
   من هر کاری میکنم طوطی هام سفیده ی تخم مرغ آب پز نمی خورن لطفاً راهنمایی کنید .
   این دوستمون در خواست کردن قبلاً منم الان ازتون میخوام لطف کنید و طرز تهیه یه سرلاک خونگی مقوی برای جوجه عروس ها رو بنویسید.

   بهمن ۳۰, ۱۳۹۴ در ۲:۲۵ ق٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   مقداری هویج رنده کنید و ابش را بگیرید تفاله هویج را با کمی سفیده تخم مرغ ترکیب نمایید و در اختیارشان بگذارید اگر تا کنون پرنده شما میوه نخورده باید تا مدتی فقط هویج رنده شده خام بدهید . تهیه سرلاک را انشالا اموزش خواهیم داد در این قسمت میزان نگارشمان محدود است.

   اسفند ۲, ۱۳۹۴ در ۳:۴۷ ب٫ظ
  • vertigo

   سلام 6019 عزیز
   یکی از جوجه ها از تخم بیرون اومد فقط خیلی ساکته و صدای جیک جیکش نمیاد و دیگه اینکه تا الان که روز اوله و حدود چند ساعت از تولدش میگذره ندیدم که والدین بهش غذا بدن لازمه که خودم بهش و به وسیله سرنگ غذا بدم ؟
   و اگه لازمه چی باید بهش بدم ؟
   واگر نیازی نیست من بهش غذا بدم برای پدر و مادرشون چی بزارم که غذای کامل باشه ؟

   اسفند ۱۲, ۱۳۹۴ در ۱۱:۴۵ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   جوجه پرندگان در 24 ساعت اول تولد خود نیاز به هیچگونه تغذیه ایی ندارند و از کیسه زرده بدنیشان تغذیه میکنند و پس از آن تا 3 سه روز بهتر است هیچگونه تغذیه کمکی دیگری داده نشود تا جوجه توسط والدین با دانه هضم شده تغذیه گردد پس از گذشت این مدت میتوانید تغذیه کمکی در اختیار والدین قرار دهید هویج رنده شده و سفیده تخم مرغ ابپز.از دست زدن و کنجکاوی و دادن هرگونه تغذیه به جوجه به روش دستی پرهیز نمایید.

   اسفند ۱۲, ۱۳۹۴ در ۶:۲۱ ب٫ظ
 • فرهاد پاسخ به

  با سلام خدمت شما دوست گرامی

  من یک جفت عروس هلندی دارم تقریبا عید میشه یکسالشون
  از رفتارشون معلومه تیرهه نر و اون یکی مادست اسمشون اوا خانوم و اقای چیکو هست
  نره اواز میخونه تقریبا علائم نر بودنو داره بجز خطوط زیر دم و اینکه رنگ صورتش هنوز پر رنگ نشده
  اوا تا حالا 2 بار تخم گذاشته بار اول 4 تا بار دوم 3 تا الان بک ماهه در لونرو بشته بودم که تخم نزارن . مجددا باز کردم الان
  چیکو باز اواز میخونه علت اینکه تخم ها نطفه نداره چیه؟ تغذیه ارزن و کتان با مخلوطی از تخمه خیلی کم و کاهو هفته ای یک بار و گندم و حبوبات و ذرت هم هفته ای یکبار میدم بهشون باقیم که میوه و سبزی موقع خوردن خودمون میان سر میز خودشون نک میزنن و بازی میکنن میخورن
  بنظر شما برای نطفه دار شدن تخم ها کار خاصی باید انجام بدم؟
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

  بهمن ۲, ۱۳۹۴ در ۰:۵۳ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلا:
   از مکمل های ویتامینی و یا مولتی ویتامین های مرغوب در جیره تغذیه ایشان استفاده نمایید تا در امر تولید مثلی کمک ساز باشد توجه نمایید از دادن کاهو نیز پرهیز نمایید . پرندگان شما هم اکنون به مقطع تولید مثلی رسیده اند و از این به بعد میتوانید انتظار داشتن تخم های با نطفه باشید.

   بهمن ۲, ۱۳۹۴ در ۱۰:۱۹ ب٫ظ
 • yyyyyy پاسخ به

  سلام. پرریزی نداره.مدفوعش سبز و سفیده نه زیاد ابکی نه زیاد سفت.غذاش هم فقط اب و تخمه آفتابگردان.مجبورشم کردم چیزی دیگه ایی نمیخوره.در ضمن وقتی به دنیا اومد مادر و پدرشو از دست داد.امکان داره به خاطر این موضوع افسرده باشه؟؟؟؟؟؟

  آذر ۳۰, ۱۳۹۴ در ۵:۱۰ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   پرنده دچار کمبود املاح و منابع ویتامینی است کمبود و فقدان ویتامین باعث پایین امدن سطح ایمنی بدن پرنده میشود . تا سه روز متوالی مولتی ویتامین مخصوص پرندگان بهش بدهید و بعد ان هفته ایی یکبار ویتامین دهی را در طول کل سال انجام دهید . از ارزن و تخم کتان و دانه های دیگه نیز در تغذیه پرنده تان استفاده نمایید.

   دی ۱, ۱۳۹۴ در ۹:۰۱ ب٫ظ
 • ارسلان پاسخ به

  با سلام و خسته نباشید خدمت جنابعالی
  چند سالی هست تووی خونمون قناری نگهداری میکنمو پرورش میدم.چند وقتی شده ک ب عروس علاقه پیدا کردم.خیلی دوس دارم ی پرنده دست آموز داشته باشم.حالا دوتا سوال؟اول اینکه نگهداری پرنده ای از جنس مخالف قناری باتوجه به اینکه قناری خیلی ضعیفه و نیاز ب رسیدگی و بهداشت زیاد میخاد میتونه واسه قناری هام خطر داشته باشه؟؟؟(مهم) دوم اینکه اگه یدونه بیارم (نر یا ماده) بعد از دستی شدن جفت قبول میکنه؟؟؟یا بهتره از همون اول ی جفت بخرم و بعداز سن بلوغ شرایط ازدواجشون رو جور کنم؟؟؟؟

  آذر ۲۸, ۱۳۹۴ در ۹:۴۷ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   عموما در صورتی که پرنده جدا و در قفس نگهداری شود مشکلی برای سایر پرندگان ندارد.خطر ها زمانی قابل رخداد هستند که شما رسیدگیتان به پرندگان ضعیف باشد.مشکلی در نر و ماده بودن ندارد . البته مادهها بهتر رام میشوند. و در اینده نیز جفت میشوند. البته اگر جفتی نگه دارید نیز بهتر است .

   دی ۲, ۱۳۹۴ در ۹:۳۲ ب٫ظ
 • yyyyyy پاسخ به

  سلام.من یه دونه عروس هلندی شش ماهه دارم.(دونخوره ) غذا میخوره اب هم میخوره. وقتی آزاد هست خودش میره تو قفس. بعضی وقت ها هم بازیگوشی میکنه. ولی همیشهه پرهاشو پف میکنه و یه گوشه میخوابه وقتی هم بهش میزنم بیدار نمیشه باید چیکار کنم؟؟!به نظرتان مریضه؟؟؟هیچ علائم بیماری هم نداره فقط کمی دور چشماش قرمزه؟؟؟؟؟؟؟؟ در ضمن چراوقتی باهاش حرف میزنم و میخوام حرف یادش بدم بهم توجه نمیکنه و میخوابه؟ماده هم هست

  آذر ۲۶, ۱۳۹۴ در ۲:۰۲ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   پرنده تان پریزی دارد؟ رنگ مدفوع پرنده چگونه است ؟ تغذیه پرندتان چیست این موارد را ارسال نمایید تا بررسی نماییم.

   آذر ۲۷, ۱۳۹۴ در ۶:۵۵ ب٫ظ
 • رخساره پاسخ به

  سلام
  باز هم از پاسخ مفید شما سپاسگزارم. در زمینه تغذیه عروس هلندی خودم باز هم سوال داشتم. عروس من به برنج پخته و حبوبات خیلی علاقه داره میخواستم بدونم می تونم این مواد رو در وعده غذاییش قرار بدم یا نه ؟ ضمنا سوال دیگه ای که دارم این هستش که طوطی من به خوردن نان خیلی علاقه داره برای اینکه نان های بازاری نمک و مخمر دارن می تونم با آب و آرد یه تیکه کوچیک نان واسش درست کنم یا اینکه کلا واسش مضره؟
  از راهنماییتون کمال تشکر رو دارم

  آذر ۷, ۱۳۹۴ در ۱۲:۴۴ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   دادن حبوبات هر چند روز یکبار منعی ندارد البته حتما پخته شوند. برنج هم اگر کته و بدونه نمک و روغن باشد منعی ندارد البته برنج هندی ندهید و حتما ایرانی باشد و در حد کم. نان نیز توصیه نمیشود مگر انکه نان را خودتان در منزل بدونه مخمر و نمک تهیه نمایید از ارد گندم و ارد ذرت میتوانید تهیه نمایید.

   آذر ۷, ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۳ ب٫ظ
 • رخساره پاسخ به

  عرض سلام و احترام
  ممنون از پاسخ مفیدتون به سوال بنده.
  برنامه غذایی که طوطی من داره ارزن ، گردو ، پسته ، تخمه آفتاب گردان ، نان ، برنج پخته ، بعضی اوقات سفیده تخم مرغ ، و باز بعضی وقت ها کنجد هستش . به خوردن سیب و خیار و سبزیجات زیاد علاقمند نیست و تمایلی نشون نمیده. خواهش میکنم به من یه برنامه غذایی صحیح واسه پرندم بدید چون نمی خوام با تخم گذاری بیش از حد ضعیف بشه.
  باز هم از اینکه پاسخگوی سوالم بودید کمال تشکر رو دارم.

  آذر ۴, ۱۳۹۴ در ۲:۰۹ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   تمامی این موارد تغذیه ایی که فرمودید از عوامل محرک برای تخمگذاری هستند . استفاده بی رویه از این اقلام تغذیه ایی فارغ از محرک بودن میتوانند باعث عوارض ناخواسته و بیماری زا شوند. بهتر است در بیشتر مواقع سال پرنده را با دانه ارزن درشت و کمی کتان تغذیه نمایید به ازای هر یک کیلو ارزن20 گرم دانه کتان ترکیب نمایید. از تخمه افتاب گردن هفته ایی 1 بار و در حد 2 قاشق غذا خوری در جیره پرنده و فقط یک روعده تغذیه ایی استفاده شود.میوه جات را همچون سالاد خرد نموده و ترکیب کنید و هر روز ظرفی مملو از چند میوه به صورت ترکیب در قفس برای پرنده قرار دهید مداوم تکرار کردن اینکار در چند روز متوالی متواند باعث ایجاد رغب و میل پرنده به میوه ها گردد.خیار را هرگز به پرنده ندهید . کدو سبز ,هویج,کدو تنبل ابپز,انجیر,پرتغال شیرین,کلم بروکلی در حد کم,موز در حد کم,انواع توت,انبه,زغال اخته,سیب قرمز شیرین,شلغم و لبو ابپز( بدونه نمک قند و شکر ) بلال خام ,جعفری,گشنیز و برخی دیگر از میوه ها برای عروس ها توصیه میشود و میتوانید ترکیبی یا تکی و در حد اعتدال در اختیارش بگذارید.از دادن نان به لحاظ نمک و مخمری که در آن استفاده میشود پرهیز نمایید که لطمات جبران ناپذیری دارد. کنجد و گردو و دانه های اجیلی هر چند ماه یکبار و در حد خیلی کم و بعنوان یک جایزه به پرنده داده شود و در دیگر مواقع سال استفاده نشود(در زمان تولید مثل دادن دانه های اجیلی در حد کم مفید است اما مستمر دادن آن عارضه افرین است). سفیده تخم مرغ ابپز را نیز هر هفته مقداری میتوانید بدهید از دادن زرده تخم مرغ نیز پرهیز نمایید و فقط سفیده ارائه شود.تعویض اب خوراکی پرنده هر روزه و ارائه کمی ویتامین در هر هفته یکبار به ازای هر 50 سی سی 4 قطره کفایت دارد

   آذر ۵, ۱۳۹۴ در ۶:۱۴ ب٫ظ
 • رخساره پاسخ به

  سلام وقت به خیر
  من یه عروس هلندی لوتینو ماده دارم که از کوچیکی بزرگش کردم خیلی باهوش و با مزه هستش و فوق العاده با تمام اعضای خانواده دوست شده . ولی مشکلی که دارم اینه که مرتب تخم میگذاره و چون جفت نداره این تخم ها بدون نطفه هستن و اینکه فقط باعث ضعیف شدنش میشن. هر بار تا 7 تا تخم میزاره و چند وقت روی اونها میشینه و اجازه نمی ده که سمتش بریم جیغ میزنه و عصبی میشه. سوالم از شما اینه که من چه کاری می تونم واسش انجام بدم که ضعیف نشه یا میشه کاری کرد که تخم نزاره. ضمنا” فاصله تخم گزاری هاش خیلی کم شده و به 2 ماه یکبار رسیده. خواهش میکنم راهنماییم کنید.
  ممنون از لطفتون

  آذر ۳, ۱۳۹۴ در ۹:۳۴ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   بیشترین علت مربوط به نگهداری و تغذیه غلط است . تغذیه غطل بدان معناست که بش از حد ممکن به پرنده غذاهای محرک داده میشود که از علل مستمر تخمگذاریش است.پرنده ایی که پریزی فصلی نداشته باشد یا استحمام دهی منظم برایش انجام نشود فصول سال را فراموش میکند.موارد تغذیه ایی پرنده خود را به صورت کامل ارسال دارید تا برایتان بازنگری نماییم.از نظر ما خرید یک جفت بالغ نیز برای پرندتان بهتر است و اینگونه هم چندین جوجه خواهید داشت و هم میتواند پرنده را از تخمگذاری ممکرر باز دارد نگرانی از جانب اینکه پرندتان از نظر رفتاری تغییر کند وجود ندارد و به همان حالت دست اموز خواهند ماند.

   آذر ۳, ۱۳۹۴ در ۶:۲۵ ب٫ظ
 • arshia پاسخ به

  سلام من میخواستم بدونم ک از کجا باید یه اروس هلندی بخرم

  مهر ۱۲, ۱۳۹۴ در ۲:۱۸ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   در صورتی که در تهران ساکنید بیشتر پرنده فروشان و بازار پرندگان دارند. در صورتی که در شهر های دیگر ساکنید به پرنده فروشی های محل سکونت خود سفارش دهید تا برایتان تهیه نماید.

   مهر ۱۳, ۱۳۹۴ در ۲:۱۵ ب٫ظ
 • محمد رضا پاسخ به

  سلام خسته نباشین
  یه جوجه عروس 50 روزه دارم پرهای زیر شکمش نا مرتبه و پرهای گردنش به مقدار کم هنوز در نیومده خودشو هم خیلی میخارونه منم خیلی حساسم که چرا پرندم اینطوریه ممنون میشم راهنمایی کنید هنوز هم دون خور نشده و با سرلاک تغذیش میکنم چکار کنم دون خور بشه

  مهر ۹, ۱۳۹۴ در ۱۱:۳۹ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   یک وان عم عمق با اب ولرم در اختیار پرنده بگذارید تا کمی ابتنی کند یا با ابپاش ناحیه زیر جناق سینه پرنده را اب اسپری کنید. خاراندن زیاد نشان از رشد پر های جدید است و نیاز به کمی رطوبت جهت تسکین دارد. البته احتمال بیماری قارچی و شپشک نیز وجود دارد که در صورت عدم نظافت صحیح ایم موارد قابل رخداد است.

   مهر ۹, ۱۳۹۴ در ۲:۲۱ ب٫ظ
 • arshiaashayeri پاسخ به

  با عرض سلام
  سوالی برام پیش اومده بود که جوابشو تو هیچ سایت فارسی پیدا نکردم و دیدم اینجا از همه جا برای مطرح کردنش بهتره ولی متاسفانه تو سایت شما هم مطلبی در این مورد نداشتید و گفتم این جا مطرحش کنم .
  اگه میتونید یه سری مطالب مفید راجب آموزش طوطی سانانی مثل عروس هلندی بگزارید
  مثلا به عنوان جایزه چی بدیم بهشون ؟؟همه سایت ها نوشتن بعد انجام تریک بهشون جایزه بدیم ولی هیچ کدوم ذکر نکردن چه چیزی برای جایزه خوبه و چه چیزی بد .
  مثلا طوطی سانان شیرینی جات خیلی دوست دارن ولی براشون خوب نیست
  خیلی ممنون میشم اگه جواب بدید
  با تشکر از زحماتتون

  شهریور ۲۸, ۱۳۹۴ در ۱۲:۲۳ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   دانه های اجیلی یا میوه های مورد علاقه پرنده بهترین جایزه برای پرنده است. اما باید بدانید نباید در دادن انها افراط و زیاد روی کنید بادام پسته و فندق خام گزینه خوبی هستند اما در حد نصف یک عدد یا حتی تکه های کوچکتر. انچه که مهم است در ارائه جایزه میل و تقاضا و علاقه پرنده به برخی خوراکی ها میباشد که این را باید خودتان در منزل بررسی نمایید که پرنده به چه چیزی بیشتر علاقه دارد که میتواند کار شما را راحتر کند.

   شهریور ۲۸, ۱۳۹۴ در ۱۲:۳۸ ب٫ظ
 • samira پاسخ به

  با عرض سلام و خسته نباشید. من اولین باره که سایت شمارو دیدم و واقعا از مطالبتون لذت بردم. سوال من راجب سهره هستش چون من یک سهره دارم وفقط به اون شاه دانه میدم میخاستم بدونم براش کافیه یا به غذاهای دیگه ای هم احتیاج داره.

  مرداد ۳۱, ۱۳۹۴ در ۹:۲۲ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   تک تغذیه ایی یک روش غلط در نگهداری پرندگان است یک پرنده نیاز دارد تا در تغذیه اش تنوع حاصل گرددد (در قسمت مست کردن سهره ما فرمول تغذیه ایی سهره را برمبنای هر فصل قرار داده ایم میتوانید از آن بهره ببرید)در جستجو گر سایت تایپ نمایید و یا به بخش سهره مراجعه نمایید.

   شهریور ۱, ۱۳۹۴ در ۸:۲۶ ق٫ظ
 • amircpu پاسخ به

  سلام
  من یک جفت عروس هلندی مولد خریدم
  که سالم و خوب هستند
  فقط یه مشکلی هست که اصلا بجز غذای اصلی(ارزن و کتان …) چیزای دیگه مثل هویج – سفیده تخم مرغ -و هر چیزی به غیر از غذای اصلی رو نمیخورن
  حتی وقتی که غذای اصلیشون رو بر میدارم
  لطفا راهنمایی کنید

  مرداد ۲۷, ۱۳۹۴ در ۶:۲۱ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   عدم تغذیه درست و عدم تغذیه از دیگر موارد تغذیه ایی مربوط به پرورش غلط این پرندگان در گذشته دارد. برای انکه پرنده را ترغیب به تغذیه های جدید کنید باید تا مدتی همه روزه فقط یک نوع تغذیه جدید را به صورت مستمر در اختیارشان بگذارید این بدان معناست که میوه هرچه باشد را خرد نمود( نگینی) و در ظرفی مجزا را قفس قرار دهید البته توجه نمایید نیازی نیست تغذیه روز مره را خارج نمایید و این وعده غذایی را تا زمانی که پرنده بدان عادت کند باید مداوم در کنار تغذیه روز مره ارائه کنید. هویج یک تغذیه خوب برای شروع این کار است.

   مرداد ۲۷, ۱۳۹۴ در ۸:۵۵ ب٫ظ
 • علی پاسخ به

  سلام
  خیلی ممنون از این که جواب دادین
  واقعا خوشحالم کردید

  مرداد ۲۱, ۱۳۹۴ در ۹:۴۲ ب٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   خواهش میکنیم. برای ما افتخار است که منتخب شما شده ایم

   مرداد ۲۱, ۱۳۹۴ در ۹:۵۴ ب٫ظ
 • علی پاسخ به

  سلام تشکر میکنم از سایت خوبتون.
  می خواستم بپرسم سر و صدای عروس هلندی در چه حدی است
  ایا تو اپارتمان میشه نگهش داشت یا نه؟
  خیلی اذیت میکنه یا می سازه با شرایط؟

  مرداد ۲۰, ۱۳۹۴ در ۷:۵۱ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   اگر عروس ها به درستی تربیت گردند سر و صدای چندانی ندارند و مشکلی بوجود نخواهند اورد . عروس های هلندی جز جذابترین نوع طوطی سانان هستندو وقتی با ادمی خو بگیرند چندان دردسری ندارند البته برای روزهای اول بهتر است تا مدتی در جایی خلوت و کم تردد قرار گیرند تا استرس جابجایشان برطرف گردد در صورت نگهداری صحیح هیچ مشکلی در پیش رو نخواهید داشت. در اپارتمان نیز قابلیت نگهداری دارند.

   مرداد ۲۱, ۱۳۹۴ در ۹:۳۱ ب٫ظ
 • sabain پاسخ به

  سلام یه جفت عروس هلنی دارم دوتا تخم گذاشتن یه ضربه به قفسشون خرد که خیلی ترسیدن الان عروس هلندی ماده همش از لونه میاد بیرون و یه گوشه کز کرده شکمشم باد کرده الان یه هفته از گذاشتن تخم قبلیش میگذره ولی دیگه تخم نذاشته

  مرداد ۱۶, ۱۳۹۴ در ۲:۳۴ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   پرنده شما دچار استرس مقطعی گردیده است و باید در همان ابتدای استرس به او ویتامین دهی می نمودید تا مورد بر طرف گردد. گاهی اوقات بر اثر ترس تخم در مجاری میماند و خارج نمیشود و یا پرنده تخمگذاری را به طور کامل قطع میکند بهتر است توسط یک فرد با مهارت بالا پرنده برررسی گردد و نسبت به عدم تخم در مجاری مطمئن گردید.ارائه سبزیجات و میوجات در این مقطع یک نیاز است.

   مرداد ۱۷, ۱۳۹۴ در ۹:۰۴ ق٫ظ
 • احمدرصا پاسخ به

  سلام، اعضای خانواده ام با نگهداری عروس هلندی در درون خانه، مخالفند.میخام بدونم که میتوانم حیوان رو در درون قفس نگهداری کنم و گاهی بر روی تراس خانه آزادش کنم؟

  تیر ۳۰, ۱۳۹۴ در ۳:۲۴ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   بهتر است پرنده را در قفس نگهداری نمایید اینگونه هم رضایت افراد خانواده جلب میشود و هم برای سلامت پرنده مفیدتر است نباید پرندگان را در محیطی که افراد خانواده در ان زندگی میکنند ازادنمود اینگونه نگهداری کاملا غلط است. اگر تراس منزلتان تور کشی دارد و مانع از فرار پرنده میگردد ماتوانید در این فصل در تراس نگه دارید مشکلی ندارد البته به نکات ایمنی توجه نمایید و حتما منافظ فرار پرنده مسدود گردد.

   تیر ۳۰, ۱۳۹۴ در ۱۰:۰۹ ب٫ظ
 • احمد پاسخ به

  سلام.میخام بدونم که چی کار کنم تا مدفوعش خانه را کثیف نکند یا روی فرش مدفوع نریزد (خود پرنده )؟ راه حل بدهید.ممنون

  تیر ۲۱, ۱۳۹۴ در ۹:۱۶ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام
   هیچ راه حلی ندارد و باید پرنده را در قفس نگه دارید یا مکانی مخصوص رای پرنده محیا سازید

   تیر ۲۳, ۱۳۹۴ در ۵:۳۹ ب٫ظ
 • احمد پاسخ به

  پ با سلام، میخام بدونم که خرید عروس از چه سنی برای دست آموز کردن خوبه؟ و اگر درون منزل آزادش کنیم، فرش را با مدفوعش کثیف نمیکند؟ اگر بالش راهم بکنیم، مشکلی ندارد؟ باتشکر

  تیر ۲۱, ۱۳۹۴ در ۸:۳۲ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   برای تعلیم و دست اموزی عروس هلندی باید میزان سنی بین۲هفته تا۳ ماه باشد البته جوجه های ۴ ماه نیز قابلیت مطلوبی در امر اموزش دارند.مدفوع هر پرنده ای متواند باعث کثیفی گردد و بهتر است قفس و مکان مناسبی را برای عروس ها تعبیه نمود طوطی سانان دارای مدفوع نع نیمه چرب هستند و تعداد دفعات مدفوعیی انها بالا میباشد . قیچی نمودن بالهای پرنده باید توسط افراد مهار صورت گیرد که در امر دست اموزی و عدم فرار پرنده در محیط باز یک نکته مهم تلقی میگرددد.

   تیر ۲۱, ۱۳۹۴ در ۹:۱۶ ق٫ظ
 • میثم پاسخ به

  سلام.من یک جوجه عروس حدودا ۲۲ روزه دارم .بعضی موقع ها له له میزنه دلیلش چیه؟

  تیر ۱۴, ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۱ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   باز نگاه داشتن نوک مربوط به این عوامل است که باید بررسی نمایید:دمای محیط نگهداری بیش از حد گرم است.پرنده دچار کمبود اب است.میزان ید در تغذیه کم است.تغذیه ارائه شده مطلوب نمیباشد و باید تغذیه اصلاح گردد.برخی باز نگاه داشتن دهان توسط جوجه نیز مربوط به رشد پرها است که پرنده با مکش هوا پوشت خود را شل مینماید.

   تیر ۱۴, ۱۳۹۴ در ۸:۳۵ ب٫ظ
 • mehrdad پاسخ به

  با سلام و خسته نباشید.
  یک جوجه عروس رام و دستی گرفتم که به من خیلی وابسته است و اصلا دوست نداره توی قفس بمونه.چند ماه پیشم یک جفت مرغ عشق گرفتم. که بعد از گذشت ۵ماه هنوز به من عادت نکردن و از من میترسند!!مشکل دوم اینه که مرغ عشقها نسبت به جوجه عروس که دوست داره روی شونم بشینه و به من خیلی وابستس حسادت زیادی میکنند.سوال اولم اینه که چیکار کنم جوجه عروس به قفس عادت کنه؟سوال دوم اینه که با حس حسادت مرغ عشقها و جوجه عروس چطور برخوردکنم.با تشکر فراوان از سایت خوبتون

  تیر ۱۳, ۱۳۹۴ در ۴:۱۲ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   حسادت در برخی پرندگان خاص شایع است و در مرغ عشق ها مرسوم نیست حرکات ورفتاری که مرغ عشق ها نشان میدهند نشان از ترس غریضیشان است و بهتر است عروس هلندی را در مکان دیگری نگه دارید بهتر است عروس را در قفس نگهدارید و فقط ساعت خاصی از روز از قفس خارج گردد و زمان کمتری بیرون قفس سپری نماید. شما نیز باید بعنوان یک نگهدارنده احساس دلسوزیتان را کمتر نمایید و پرنده را در مکانی کم تردد قرار دهید تا به قفس خو بگیرد

   تیر ۱۳, ۱۳۹۴ در ۶:۵۶ ب٫ظ
 • mehrdad پاسخ به

  با سلام .خسته نباشید.
  یکماهی هست که یک جوجه عروس خریدم.عادتهای خاصی داره! به جویدن و خوردن کاغذ علاقه زیادی داره .آیا این طبیعیه و برای سلامتش ضرر نداره؟در ضمن اصلا از قفس خوشش نمیاد و مدت کوتاهی که توی قفس میزارمش جیغ میکشه.چکار باید بکنم؟ممنون

  خرداد ۳۰, ۱۳۹۴ در ۷:۰۸ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   جویدن اجسام سخت در طوطی سانان امری مرسوم و جزی از زیستشان به حساب می اید اما جویدن و خوردن کاغذ برای طوطی سانان خطر افرین وکاملا خطر ناک است بهتر است پرنده خود را از این کار برحضر نمایید و بجای در دسترس قرار دادن کاغذ از تکه های چوب تمیز و یا قسمت میانی بلال استفاده نمایید.اگر به سلامت پرنده خود اهمیت می دهید مراقب انچه که انجام میدهد باشید .

   خرداد ۳۰, ۱۳۹۴ در ۷:۴۵ ب٫ظ
 • مری پاسخ به

  باسلام جوجه عروس من شصت وچند روزشه باتوجه به نر بودنش وتمرین زیاد برای حرف زدن ،صداهایی شبیه به کلمات از خودش در میاره حدودا از چند ماهگی تارهای صوتی کامل میشه وبه حرف میاد.ودوم اینکه دو روزه روی دستم که میاد احساس میکنم کف پاش کمی گرمه، ایا طبیعیه؟

  خرداد ۵, ۱۳۹۴ در ۹:۴۹ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   در حدود ۴ ماهگی پرنده قابلیت تقلید را پیدا خواهد نمود تا آن زمان تمیرین را ادامه دهید.دمای پا بستگی به شرایط و نوع تغذیه دارد. با تغییر فصل و رشد جوجه دمای بدنی عادی است. البته نسبت به نظافت دستان خود توجه نمایید و قبل و بعد از دست زدن به پرنده دستان خود را کاملا بشویید و خشک نمایید.

   خرداد ۵, ۱۳۹۴ در ۱۰:۳۰ ب٫ظ
 • حامد پاسخ به

  سلام من عروسامو تو انباری نگه میدارم نوره خورشید بهشون نمیزنه این دلیلی میشه واسه عدم جفگیری یا ربطی نداره جوجه میدن

  خرداد ۵, ۱۳۹۴ در ۶:۲۳ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   نور خورشید یک منبع خوب برای تماین برخی ویتامین ها پیش نیاز است البته در طوطی سانان نور خورشید در برخی موارد برایشان زیان اور است. هر چند روز یکبار مقداری نور دهی مستقیم خورشید به پرندگان در حد خیلی کم کفایت دارد و نیاز به ارائه مداوم نور خورشید نمیباشد.البته لازم است مکان نگهداری دارای منبع نوری مصنوعی مکفی باشد و سر ساعت روشن و خاموش گردد.

   خرداد ۵, ۱۳۹۴ در ۷:۵۹ ب٫ظ
 • علی پاسخ به

  به نظرتون سن پرنده هم میتونه تاثیر داشته باشه؟

  خرداد ۵, ۱۳۹۴ در ۴:۳۱ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   در طوطی سانان عدم نطفه پذیری به سن ارتباطی ندارد مگر انکه پرنده بیش از حد پیر باشد یا بیش از حد در یک دوره بدونه استراحت جوجه اوری داشته باشند . فقدان نطفه پذیری فقط مربوط به کمبود برخی املاح و ویتامین ها و میرال های خاص میباشد البته دمای بیش از حد محیط نیز در این امر دخیل است.

   خرداد ۵, ۱۳۹۴ در ۴:۵۱ ب٫ظ
 • adel پاسخ به

  سلام در مورد فنچ نرگسی فنچ گلدین ملنگو به صورت تخصصی بررسی می کنید؟(بیشتر تکثیر تخصصی ملنگو)

  خرداد ۵, ۱۳۹۴ در ۱:۳۸ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   دربرنامه کاریمان است تا در مورد این پرندگان نیز مطالب کاربردی و تکثیری لازم را در سایت قرار دهیم اگر سوالی در رابطه با این پرندگان داشته باشید میتوانید ارسال دارید تا بریاتیان پاسخگویی نماییم.

   خرداد ۱۶, ۱۳۹۴ در ۱۰:۲۸ ق٫ظ
 • علی پاسخ به

  سلام من یه جفت دارم که چن بار جوجه دادن ولی الان دوبار هستش که تخم میذارن و تخم هاشون جوجه نمیشنبه نظر شما دلیلش چیه؟

  خرداد ۵, ۱۳۹۴ در ۰:۳۲ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   لازم است بدانید فقر منابع ویتامینی مورد نیاز بدنی پرنده یکی از پر گزارشترین علل عدم نطفه پذیری است.ارائه یک برنامه غذایی صحیح و همچنین تامین ویتامین سه گانه که یک پیش نیاز مهم در روند زیستی پرندگان است برای بهبود نطفه تاثیر دارد. استفاده از ید خوراکی با دوز معین و مناسب بدنی پرنده به نطفه پذیری پرنده کمک میسازد.

   خرداد ۵, ۱۳۹۴ در ۲:۱۵ ب٫ظ
 • ماعده پاسخ به

  سلام عروس من امروز درحال پرواز خورد به دیوار و افتاد یکم بیحال شد بعد خوب شد ینی مشکلی واسش پیش اومده خواهش میکنم پاسخ بدید؟

  خرداد ۱, ۱۳۹۴ در ۱۰:۲۴ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   اگر میزان برخود کم بوده باشد مشکلی رخ نخواهد داد بهتر است پرهای پرنده را کوتاه نمایید تا دیگر چنین رخدای اتفاق نیافتد. بهتر است کمی مولتی ویتامین در اب پرنده اضافه نمایید تا پرنده شوک و استرس حاصله از ضربه را پشت سر بگذارد و به روال عادی زیستی خود برگردد.

   خرداد ۱, ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۸ ق٫ظ
 • مری پاسخ به

  با سلام و خسته نباشید .سعی کردم از چشمهاشون عکس بندازم ولی خیلی شیطونی میکنن ویکجا ساکت و ارام نمیشن ولی نهایتا عکس گرفته و ارسال نمودم با تشکر

  اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۴ در ۱۰:۵۶ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   پاسخ شما پس از بررسی به صورت مستقیم از ایمیل سایت ارسال خواهد گردید.

   اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۴ در ۱۱:۳۷ ق٫ظ
 • مری پاسخ به

  باسلام دوباره عکسهارا برایتان ایمیل کردم قبول زحمت بفرماییدوجنسیت انان رامشخص بفرمایید طوطیها پوپی وپوپک ومیتو هستند.تشکر

  اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۴ در ۳:۲۴ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   پس از بررسی و بازبینی پاسخ از طریق ایمیل برایتان ارسال خواهد گردید.

   اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۴ در ۵:۳۳ ب٫ظ
 • مری پاسخ به

  باسلام قبول زحمت فرمودید جنییت پوپک وپوپی رامشخص نماییدکه عروس هلندی هستند

  اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۴ در ۹:۰۱ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   نسبت به ارسال تصاویر از طریق ایمیل اطمینان حاصل نمایید در باکس ایمیل سایت ایمیلی با مضمونی که فرموده اید وجود ندارد.

   اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۴ در ۷:۴۹ ق٫ظ
 • مری پاسخ به

  باسلام عروس من پنجاه روزشه گاهی وقتها موقع استراحت نوکشو بهم میماله وصدایی مثل دندان قروچه در میاره ایا مشگلی داره؟ راه درمان چیه .در صمن عکس ها را ایمیل کردم باتشکرفراوان.

  اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۴ در ۶:۵۲ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   صداهایی سایش نوک چیزی عادی در برخی مراحل زیستی طوطی سانان است و جای نگرانی ندارد.تصاویر ارسالیتان چیست اعلام دارید.

   اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۴ در ۸:۲۷ ب٫ظ
 • آريا پاسخ به

  سلام ، من قصد خرید یک عروس هلندی دارم و چند سوال دارم
  ١- ما الآن در خونه یک کاسکو داریم ، کنار اون باشه با هم مشکل پیدا نمیکنن – ممکنه بره پیش اون با من صمیمی نشه ( طبق متن بالا ) ؟
  ٢- من از ساعت شش صبح تا چهار بعد از ظهر مدرسه ام ، دو کار میتونم بکنم ، اول اینکه اونو تنها بذارم تو اتاقم ، دوم اینکه اون رو بذارم تو پذیرایی پیش کاسکو و مادرم ، میخواستم بدون اگر کار اول رو بکنم افسرده نمیشه ؟ ( لخه خودم خیلی دوست ندارم مورد دوم رو ! ) ، اگه کار دوم رو بکنم ، با کاسکو مشکل پیدا نمی کنن ؟ ممکنه بیشتر به مادرم عات کنه تا من ؟! ( آخه صمیمی شدن باهاش برام خیلی مهمه )
  ٣ – یدونه باشه ( جفت نخرم ) مشکلی که نداره ؟
  ۴ – واسه خواب میتونه تو اتاقم باشه ؟ ( آخه کاسکوِ رو همیشه شب می ذاریم تو حموم )
  با تشکر

  اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۴ در ۳:۵۳ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   لازم است بدانید نگهداری دو پرنده نا هم جنسی میتواند باعث نزاع بین آنها گردد مخصوصا اگر یک پرنده مثل کاسکو را مدت زمان زیادی در منزل نگه داشته باشد این پرنده نسبت به مهمانان ناخونده(پرنده جدید) حس حسادت زیادی دارند و در صورتی که در یک قفس مشترک باشندبا یکدیگر نزاع خواهند داشت و موجب تلف شدن طوطی عروس خواهد گردید بهتر است پرندگان را در دو فضای متمفاوت نگهداری نمایید و کم کم پرنده جدید را به کاسکو خود نشان دهید اما نگذارید آنها بصورت ازدانه در کنار هم قرار گیرند.گاها پیش می اید دو پرنده با هم رفتار مسالمت امیز را دارند اما نباید ریسک نمود و همواره حس خطر را برای پرندگان ریز جسته باید مد نظر داشت. نگهداری تکی عروس اگر میخواهید آنرا مورد تعلیم قرار دهید بهتر است اما اگر فقط علاقه به داشتنش دارید و نمیخواهید مورد تعلیم قرار دهید جفت نگه دارید.نبود شما در ساعتی از طول روز هیچگونه خطری برای پرنده ندارد و پرنده خود را با ایم مسئله وقف خواهد داد اما اگر از اعضای خانواردتان مستمر در منزل است میتوانید مراقب و سرکشی گذارا از آنرا به آنها محول سازید این امر باعث میگردد پرنده به تمام اعضای خانواده خو بگیرد و در روند تعلیم آن تاثیر دارد.مورد ندارد میتوانید در اتاقتان نگه دارید. از نگهداری پرندگان در حمام منازل به شدت پرهیز نمایید حمام منازل خطر ناکترین محیط برای پرندگان و حیوانات است و موجب بیماری های خطر ناک در پرندگان میگردد.جای مناسبی برای کاسکو خود مهیا سازید در صورتی که نمیتوانید مکان مناسبی برای کاسکو مهیا سازید از کاور های مخصوص استفاده نمایید این گزینه امنیت سلامت پرنده شما را مهیا میسازد.

   اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۴ در ۶:۲۲ ب٫ظ
 • مری پاسخ به

  سلام .ادرس ایمیلتون را ندارم ولوتینوهایکی بالای دوسال ویکی بالای یکسال میباشند

  اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۴ در ۱:۲۳ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   به این ادرس ایمیل( info@6019.ir) میتوانید ارسال نمایید

   اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۴ در ۶:۱۱ ق٫ظ
 • مری پاسخ به

  باسلام.اولین پرریزی جوجه عروس درچند ماهگی است؟ جوجه عروس من خاکستری و چهل وپنج روزشه پرهای زیر دمش دارای خطهای افقی زرد میباشد وسر ان خاکستری کم رنگه روشن تره .چگونه وچه موقع جنسیتش مشخص میشه؟ اخه دوست دارم نر باشه صمنا خیلی رامه وپر سروتصدا .خواهشن با ایمیل میشه عکس براتون بفرستم وشما جنسیت انان را مشخصنمایید.یکجفت لوتینو هستند باتشکر از صبر وزحماتتون

  اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۴ در ۹:۱۴ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   لاز م است بدانید پریزی فصلی میباشد و در طول کل سال رخ نمی دهد. جوجه پرندگان در مقطع ۳ ماهگی تا ۶ ماهگی (این مسئله رابطه نزدیکی به تغذیه و نحوه نگهداری دارد)دچار پریزی و تجدید پر میگردند البته زمان نهایی۹ ماهگی میباشد. برای تشخیص جنسیت سن پرندگان شما کم میباشد و در این مقطع سنی تشخیص جنسیت کمی دشوار است و ضریب خطای تشخیصی بالا میباشد بهتر است کمی صبور باشید تا جوجه هابه سن معینی برسند.ارسال تصاویر منعی ندارد و میتوانید ارسال نمایید برایتان بررسی خواهیم نمود.

   اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۴ در ۱۰:۱۸ ب٫ظ
 • Kiarash پاسخ به

  با سلام
  ببخشید دود کردن اسپند برای عروس هلندی و مرغ عشق ضرری نداره؟بوی سرغ کردنی وغذا چطور؟
  ممنون از پاسخگوییتون

  اردیبهشت ۸, ۱۳۹۴ در ۱۱:۱۵ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   تمامی مواردی که گفته اید برای مرغ عشق ها و کلیه طوطی سانان خطر افرین هستند بهتراست پرندگانتان در مقابل و مجاورت اینگونه موارد دود زانگهداری ننمایید.

   اردیبهشت ۸, ۱۳۹۴ در ۴:۵۸ ب٫ظ
 • مری پاسخ به

  با سلام وتشکر ازجوابهای کاملتون….طوطی نر من دوهفتس خریدم وحشی بوده ولی

  دیگه نوک نمیزنه فقط گاهی جیغ کوتاه میکشه البته مادش رامه سوال مگه طوطی نر نباید
  اواز بخونه ازقفس در نمیادوفقط دونه خشک میخوره .دوم پروبیوتیک ها چه غذاهایی هستند نام ببرید.جوجه یکماهه که تازه از مادرجدا شده برای رشد بهتر چه بخوره تشکر از شما وحوصلتون

  اردیبهشت ۲, ۱۳۹۴ در ۷:۲۴ ب٫ظ
  • moh6019

   سلامک
   این مدت زمانی برای رام سازی پرنده خیلی کم است و نیاز به زمان است تا پرنده کاملابه فرد نگهدارنده و محیط کاملا خو بگیرد.عدم اواز خوانی پرنده نشان از عدم درک احساس امنیت است و همچنان پرنده تان با پرنده دیگر جفت نگردیده باید کمی صبر بخرج دهید و در این امر عجله ننمایید.تداوم ارائه تغذیه میوه ای به صورت مستمر میتواند بهترین روش برای ایجاد تمایل پرنده به تغذیه های دیگر است.پروبیوتیک ها غذا نیستند ماهیتی آنزیمی دارند که به آنها انزیم مفید گفته میشود.در برخی تغذیه ها پروبیوتیک هابعنوان یک مکمل در جهت بالا بردن عملکردسیستم گوارشی اضافه میشود که میتوان آنرا از داروخانه های دامپزشکی تهیه نمود.بهترین تغذیه برای جوجه های در حال رشد تغذیه هایی است که دارای پروتئین خالص هستند (مانند سفیده تخم مرغ,دانه جو فراوری شده و غیره)

   اردیبهشت ۳, ۱۳۹۴ در ۷:۰۵ ق٫ظ
 • TBZ پاسخ به

  سلام
  من واسه عروسام کوزه گذاشتم داخلشم پوشال ریختم
  خیلی میرن تو کوزه بیشتر از ماده نر میره و مدت موندنش توی کوزه هم خیلی خیلی بیشتر از مادست
  ماده میره ولی خیلی کم و با کوچکترین صدایی از بیرون سریعا میاد بیرون از کوزه
  تا حالا خودم شش هفت بار جفتگیریشون رو دیدم ولی نمیدونم چرا تخم نکرده هنوز
  آیا همین طوریه روش تخم گذاریه عروس هلندی یا نه؟؟؟؟

  اردیبهشت ۲, ۱۳۹۴ در ۵:۲۶ ق٫ظ
 • شاهین پاسخ به

  باسلام وعرض خسته نباشید:
  ببخشید میخواستم بدونم چجوری باید جنسیت عروس هلندی رو تشخیص بدهیم؟
  پیشاپیش از شما تشکر میکنم.خیلی ممتون.

  فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ در ۷:۴۲ ق٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   تعیین جنسیت عروس هلندی نیازبه تبحر دارد و با بیان نکات قادر نخواهید بود جنسیت را تشخیص دهید. ما در سایت مرجع تصویری اموزش این امر رادر حال حاظر نداریم اما در برخی سایت ها تصاویر و نکات تشخیصی در این باره موجود است که میتوانید به آن مرجع ها مراجعه نمایید.

   فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ در ۴:۳۹ ب٫ظ
 • شاهین پاسخ به

  سلام ببخشید عروس هلندی من پاش لنگ میزنه وبالای پاش قرمز شده وذره ای باد کرده اما میتونه خوب راه بره آیا به دامپزشکی نیاز داره؟از شما خیلی ممنونم

  فروردین ۳۰, ۱۳۹۴ در ۲:۳۰ ب٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   اینگونه عارضه در برخی موارد برای سلامت پرنده خطر افرین است جهت اطمینان بیشتر بهتر است پرنده توسط یک دامپزشک متخصص در این امر مورد معاینه قرار گیرد.

   فروردین ۳۰, ۱۳۹۴ در ۳:۵۹ ب٫ظ
 • شاهین پاسخ به

  من از شما خیلی ممنونم سایت خیل خوب و مفیدی دارید وجواب همه ی نظرها رو می دهید باز هم خیلی ممنون.خسته نباشید

  فروردین ۳۰, ۱۳۹۴ در ۲:۲۷ ب٫ظ
  • moh6019

   برای ما افتخار است که منتخب شما شده ایم

   فروردین ۳۰, ۱۳۹۴ در ۳:۵۹ ب٫ظ
 • مری پاسخ به

  باسلام ده روزه که یک جفت عروس را اوردم خونه نر دو سالشه وحشی است وتوی قفسه ولی نمیخونه درضمن ماده یک ساله و رامه تو خونه ازاده سر سفره وگاهی رو دست میاد وغذا میگیره .موقع توجه ودون دادن ولوس کردن نربه عروس نر حسادت میکنه .نر اول نوک میزد ولی بهتر شده و میشه دست برد نزدیکش چکار کنم که از دست دون بگیره لطفا راهنمایی بفرماییدضمنا دوتاشون تو یک قفس هستند متشکر از زحماتتون و انشالله که زودتر حالتون خوب بشه

  فروردین ۲۹, ۱۳۹۴ در ۳:۵۰ ب٫ظ
  • moh6019

   سلام:طوطی سانانی که به مکان جدید منتقل میشوند نیاز به زمانی حدود۲ هفته الی ۱ ماه دارند تا به محیط جدید خو بگیرند و احساس امنیت مکانی کنند. پس از طی این مرحله به صورت مرحله به مرحله میتوانید پرنده را دست اموز نمایید. از انجا که شما پرنده ای دست اموز دیگری دارید متوانید با استفاده از آن پرنده جهت رام کردن پرنده دیگر بهره ببرید.اما نیاز است پرهای پرنده جدید را کوتاه نمایید .زمانی که به پرنده ماده (در قفس)با دست تغذیه می دهید دستتان را ثابت نگه داریدتا پرنده جدید نیز ترغیب به خوردن تغذیه از دست شما شوند تداوم این امر منجر میشود تا پرنده جدید نسبت به شما هراسی نداشته باشد و کم کم به شما خو بگیرد.

   فروردین ۳۰, ۱۳۹۴ در ۷:۰۷ ق٫ظ
 • مری پاسخ به

  با سلام من یک جفت عروس دارم که ماده ان رام ودستی است ولی جفت نر ان رام نیست اول چطور نر را رام ودستی کنم دوم ماده به نر اهمیت نمیده .نر دو سالشه ماده یک سالش وسوم کی وچطور جفت بندازم متشکر از لطف شما عزیزان

  فروردین ۲۷, ۱۳۹۴ در ۴:۴۵ ب٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   اگر میخواهید پرندگان خود را جفت نمایید دیگر نمیتوانید آنها را دست اموز نمایید چرا که باعث عدم تولید مثلشان میگردد.تا ۵ ماه اینده میتوانید پرندگان خود را جفت نمایید. جفت نمودن عروس ها نیاز به ایجاد محیطی کم استرس با دما و تغذیه مطلوب دارد اگر این شرایط را برای پرنده ایجاد نمایید پرندگانتان جفت خواهند گردید اما میبایست از دست زدن به پرندگان پرهیز نمایید.

   فروردین ۲۷, ۱۳۹۴ در ۷:۴۵ ب٫ظ
 • TBZ پاسخ به

  چرا عروس هلندی وقتی میرن توی کوزه کثیف کاری میکنن توش و پوست تخمه میریزن توش آیا نیازه که توش چوب اره بریزم یا نه چون توی بعضی عکسا دیدم بعضا توش چوب اره میریزن

  فروردین ۲۷, ۱۳۹۴ در ۸:۵۷ ق٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   بعله نیاز است (براده چوب تمیز بدونه غبار) در لانه بریزید(براده چوب این امکان را به پرنده میدهد تا تخم ها اسیب نبیند و تا زمانی که تخم ها جوجه شوند منفزهای روی پوسته تمیز بماند.فرق براده چوب با خاک اره در این است که براده چوب کاملا نرم و لطیف است اما خاک اره بلحاظ وجود تراشه های نوک تیز باعث اذیت طوطی ماده و همچنین اسیب و بیماری میگردد.

   فروردین ۲۷, ۱۳۹۴ در ۳:۵۳ ب٫ظ
 • مهدی پاسخ به

  درود و سپاس از سایت میفیدتون
  عروس نر بنده یکی از بالهاش به نظر افتاده میاد آیا این یک بیماریه ؟ یا صدمه دیده در گذشته؟
  من ۲ هفته میشه که از دوستم اینهارو گرفتم

  فروردین ۲۵, ۱۳۹۴ در ۸:۲۳ ب٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   متواند اسیب باشد . اما جهت یافت علت بررسی بالینی لازم است .در زمانی که پرنده بیمار باشد هر دوباربه صورت قرینه افتادگی پیدا مینمایند.
   اگر پرنده با وضعیتی که فرموده اید دارای کسالت دیگر نمی باشداحتمال اسیب بیشتر است.استحمام دهی وضعیت قطعی پرنده را مشخص خواهد نمود.در حال حاظر پرنده را در جای کم استرس و گرم نگه دارید و تغذیه مطلوبی را به پرنده ارائه نمایید.

   فروردین ۲۶, ۱۳۹۴ در ۱۰:۱۰ ق٫ظ
 • روزبه پاسخ به

  سلام و خسته نباشی .اول جا داره تشکر بکنم برای اینکه همه سوالات رو با صبر و حوصله جواب میدید.
  من قبلا خیلی حیوان های خانگی رو نگهداری کردم از جمله به مدت ده سال اکواریوم داشتم و به مدت دو سال هم سگ تریر.
  سوالی که دارم این هست که من تا الان هیچ پرنده ای نداشتم و قصد خرید طوطی دارم و تصمیمم روی خرید عروس هست، اما مشکل اینه من صبح ساعت شش میرم سر کار و غروب ساعت هفت میام منزل و در این بازه زمانی هیچ کس منزل نیست ، اما میتونم آب و غذا شون رو صبح و غروب تامین کنم اما میترسم این تنهایی اذیتشون بکنه.
  و سوال دیگه من این هست که طوطی عروس با این شرایط اگر جفت نباشن مشکل ساز هست ؟
  پیشاپیش از لطف جنابعالی نهایت تشکر را دارم.

  فروردین ۲۵, ۱۳۹۴ در ۶:۵۲ ب٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   از انجا که در گذشته توانایی نگهداری دیگر حیوانات را داشته اید بی شک توانایی نگهداری پرندگان را نیز خواهید داشت و برایتان مشکل ساز نخواهد بود.در صورتی که پرنده را جفت خریداری نمایید(منظور از جفت نگهداری دو پرنده از یک نژاد است نه آنکه حتما بایدجفت باشند)قابلیت نگهداری راحتری دارند و دیگر نیازی نیست که در طول زمانهایی که در منزل نیستید کسی از آنها مراقبت نمایند. تنها کار مستمر شما در روز برای پرندگان تعویض آب و نظافت کفی قفس است که هر زمان در روز که در منزل تشریف دارید میی توانید این اقدامات را انجام دهید و به باقی کاراهای روزمره تان برسید.در مورد تغذیشان نیز اگر ظرف مطلوب تهیه نمایید هر دو روز یکبار ظرف دانه را پر می نمایید. دیگر تغذیه ها مثل میوه و سبزیجات را نیز پس از بازگشت از سرکار میتوانید به پرنده ارائه دهید و پس از چند ساعت اضافات را از قفس پاکسازی نمایید.از انجا که پرندگان به صورت جفت(دوتایی)در کنار هم نگهداری میشوند فقدان نبود شما در منزل برایشان هیچگونه تنهایی بوجود نمی اورد و براحتی به زیست خود ادمه می دهند.(توصیه ما بر این است قبل از نگهداری هرگونه پرنده اطلاعات لازم راقبل از خرید و نگهداری به صورت کامل مطالعه و کسب نمایید )کلیه اعضای تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ تا آنجا که در توان دارند در این راه کمک رسان و خدمتگذار شما بزرگواران خواهند بود)
   موفق و پیروز و سربلند باشید

   فروردین ۲۶, ۱۳۹۴ در ۱۰:۲۷ ق٫ظ
  • روزبه

   خییییییلی ممنونم از راهنمایی شما واقعا زحمت میکشید و لطف میکنید که تجربیات خودتون رو در اختیار ما قرار میدید.خییییلی دوستون دارم .

   فروردین ۲۶, ۱۳۹۴ در ۵:۵۸ ب٫ظ
  • moh6019

   (برای ما افتخار است که منتخب شما شده ایم)

   فروردین ۲۷, ۱۳۹۴ در ۳:۲۸ ب٫ظ
 • hellish پاسخ به

  سلام
  عروس من خیلی علاقه به خوردن چای داره
  این مشکلی رو براش ایجاد نمیکنه؟

  فروردین ۲۵, ۱۳۹۴ در ۱:۵۰ ب٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   چای های موجود در بازار دارای اسانس و رنگ افزوده صنعتی هستند و میتواند باعث عارضه در پرندگان گردد از این رو از دادن هرگونه چای و محصولاتی از این قبیل به پرندگان به شدت باید دوری جست(اینگونه تغذیه ها خطر افرین هستند).برای ترک این عادت بد در پرنده میتوانید از آب میوه طبیعی که در منزل تهیه میشود استفاده نمایید.

   فروردین ۲۶, ۱۳۹۴ در ۸:۴۷ ق٫ظ
 • هستا پاسخ به

  با سلام
  من میخام برای اولین بار یک عروس طوطی بخرم.قبل از این هم هیچ گونه تجربه ای در مورد نگهداری حیوانات نداشته ام. از یه طرف هم میخام طوطیم سخنگو باشه و خوندم که باید حتما زیر چهل روز سن داشته باشه.
  سوال من اینجاست که من بی تجربه در نگهداری یه جوجه کوچولو احتمال این رو دارم که باعث مرگ اون یا مریضیش بشم یا نه؟
  به من پیشنهاد کردن یه جفت مولد رو بخرم بعد جوجه های اونا رو سخنگو کنم
  ممنون میشم اگه زود جواب بدید بهم

  فروردین ۲۴, ۱۳۹۴ در ۸:۲۷ ب٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   لازم است بگوییم نگهداری پرندگان کم سن بری افرادی که تا بحال از هیچ گونه پرنده ای نگهداری ننموده اند در برخی مواقع مشکل ساز است اما این بدان معنا نیست که نتوانند نگهداری نمایند:اولین و مهمترین نکته در پرورش یک جوجه پرنده نیاز است وقت ازادانه جهت رسیدگی به آن است از انجا که باید پرنده به روش دستی تغذیه شود مداوم باید تحت نظر فرد نگه دارنده باشد چرا که زمان مشخصی وجود ندارد که یک جوجه کی گرسنه میشود اگر وقت کافی جهت این امر را ندارید بهتر است یک جفت پرنده مولدخریداری نمایید اینگونه قابلیت نگهداری راحتی دارید و پس از مدتی تجربه کافی جهت پرورش را در این دوران کسب خواهید نمود و پس از ان میتوانید انچه که مد نظرتان است را عملی نمایید.(این نکته را نیز جهت اگاهی شما می گوییم تغذیه جوجه پرندگان به روش دستی نیاز به تهیه و اماده سازی تغذیه کاملا بهداشتی و استریل دارد که تاثیر فراوانی در سلامت اینده جوجه پرورش یافته میگذارد قبل از هرگونه اقدام به نگهداری کلیه موارد را مطالعه نمایید اینگونه اسودگی خاطر بیشتری دارید.

   فروردین ۲۵, ۱۳۹۴ در ۸:۱۰ ق٫ظ
 • مکی پاسخ به

  سلام من یه جوجه عروس هلندی دارم الان بیست یک روزشه خواستم بدونم ایا تو خونه ازاد باشه یا نه؟

  فروردین ۲۴, ۱۳۹۴ در ۷:۱۷ ق٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   نخیر برای ازاد سازی پرنده این مقطع سنی کم است همچنان پرنده را در قفس نگه دارید . اما میتوانید با حفظ تدابیر ایمنی در این مقطع پرنده را زمان هایی کوتاهی در روزمورد اموزشهای مد نظرتان قرار دهید پس از۲ ماهگی میتوانید در منزل ازاد نگه دارید.

   فروردین ۲۴, ۱۳۹۴ در ۸:۳۳ ق٫ظ
 • TBZ پاسخ به

  سلام
  یه جفت عروس گرفتم تازه نمیدونم چرا نرش اصلا ناخون نداره آیا اصلا ناخون در میاره یا نه؟جیره غذاییشونو چی بدم بهشون

  فروردین ۲۳, ۱۳۹۴ در ۶:۲۹ ق٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   سن پرندگان خود را ذکر نمایید.به دقت پای پرنده را برررسی نمایید و از عدم وجود ناخن در هر دوپا مطمئن گردید در صورت عدم وجود ناخن پاسخ را ارسال نمایید

   فروردین ۲۳, ۱۳۹۴ در ۱۱:۰۵ ق٫ظ
  • TBZ

   سنشونو نمیدونم دیروز گرفتمشون در موردشون هم هیچ اطلاعاتی ندارم در یکی از پاهاش یکی از انگشتاش ناخون داره ولی بقیه انگشتاش نداره بعضی از انگشتاش خیلی خیلی ناچیز یه کوچولو ناخون داره
   درضمن از کجا بفهمم سنش چقدره

   فروردین ۲۴, ۱۳۹۴ در ۵:۵۷ ق٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   با تفاسیری که اعلام نموده اید نیاز است پرنده را نزد دامپزشک برده تا مورد معایعنه بالینی دقیق قرار گیرد احتمال انکه پرنده در گذشته دچار بیماری قارچی گردیده باشد وجود دارد.در صورتی که پرنده را از مرکز معتبری خریداری نموده اید میتوانید پرنده را برده و تعویض نمایید این بهترین اقدام جهت اسودگی خیالتان است.

   فروردین ۲۴, ۱۳۹۴ در ۸:۲۸ ق٫ظ
  • TBZ

   درضمن در مورد نداشتن ناخن خیلیا میگن نر نمیتونه جفتگیری کنه آیا این صحبت درست هست یا نه
   و همچنین در مورد نطفه دار بودن و نبودن پرنده چی از کجا میشه فهمید
   خیلی راحت از قفس بالا میره و روی چوب میشینه ولی ظاهرا خیلیها نمیدونم درسته یا نه ولی میگن اصلا نمیتونه جفتگیری بکنه

   فروردین ۲۴, ۱۳۹۴ در ۶:۰۸ ق٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   بعله تا حدودی این امردرست است. در مورد نطفه دار بودن یا عدم نطفه دار بودن نیاز به آزمایش خونی و اسپرمی است که هزینه بالایی دارد.عدم نطفه پذیری تخم در طوطی سانان به ندرت پیش می اید و غالبا طوطی سانات تولید مثل خوب و موفقی نسبت به دیگر پرندگان را دارند

   فروردین ۲۴, ۱۳۹۴ در ۸:۳۱ ق٫ظ
  • TBZ

   به لحاظ سلامتی و شادابی پرنده اصلا مشکلی نداره قشنگ نر مست خونی میکنه و روی میله رقص میکنه
   فقط بعضا میگن که چون ناخون نداره نمیتونه جفتگیری کنه و رو ماده سوار بشه آیا این امر درسته یا نه

   فروردین ۲۵, ۱۳۹۴ در ۵:۱۴ ق٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   انچه را که در سوالت قبلی خود بیان نموده اید بیانگر آن است که پرنده شما دارای ناخن ها محدود است که در همان اندازه نیز جهت جفتگیری کفایت دارد. درست است که ناخن باعث حفظ تعادل پرنده در هنگام نشستن میشود اما اگر پرنده توانایی بالایی داشته باشد قابلیت تولید مثل بدون ناخن را نیز خواهد داشت.بهتر است چوبه نشیمنگاه با قطر ۳ سانت زبر (چوب درخت تمیز و استریل)برای پرندگانتان تهیه نمایید اینگونه چوب ها قابلیت امیزش راحتری نسبت به چوب های نشیمنگاه سیقلی به پرنده میدهند و تا حدودی نقص موجود را پوشش میدهند.

   فروردین ۲۵, ۱۳۹۴ در ۸:۲۱ ق٫ظ
 • yasamin.gh پاسخ به

  سلام
  عروس من حدود۱سالشه و نر هستش
  کاملا دست آموزه و خیلی لوس
  خیلی باهاش تمرین میکنم ولی اصلا حرف نمیزنه
  میخواستم بپرسم که سن خاصی واسه حرف زدن دارن؟

  فروردین ۲۲, ۱۳۹۴ در ۱۲:۴۴ ب٫ظ
  • moh6019

   سلام:
   جهت اموزش سخنگویی حتما باید پرنده مذکور سنی کمتر از۴۰ روز داشته باشد تا بتوانید مورد تعلیم بیان کلمات قرار گیرد در این مقطع سنی به ندرت پیش می اید تا قابلیت سخنگویی پیدا نماید

   فروردین ۲۲, ۱۳۹۴ در ۶:۳۷ ب٫ظ
 • مریم پاسخ به

  مطالب بسیار جالب و کاربردی دارید. حوصله شما در پاسخ به سوالات مراجعین قابل تقدیر هست

  فروردین ۱۴, ۱۳۹۴ در ۶:۵۷ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
   برای ما افتخار است که منتخب شما شده ایم

   فروردین ۱۴, ۱۳۹۴ در ۹:۱۵ ق٫ظ
 • شاهین پاسخ به

  سلام من یه عروس ۷ ماهه دارم .برای عید می خواستیم بریم مشهد و چون نمی گذارند تو قطار بره نمیتونیم ببریمش.حالا می تونم ۶ روز تنها بذارمش؟البته من توی تراس خونه جای بزرگی رو به عروسم اختصاص دادم.

  اسفند ۲۹, ۱۳۹۳ در ۴:۵۱ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   تا انجا که ما اطلاع داریم بردن پرندگان در قطار شرایط خاص دارد اگر قفس کوچک و جمع جور باشد و تمهیدات ایمنی نیز رعایت شود که پرنده موجب ایجاد اختلال در نظم داخلی قطارنگرذد منعی ندارد اصولا حیوانات خانگی مثل سگ و مرغ و خروس را نمیگذارند شما می توانید دوباره از سیستم اطلاعاتی مرکز را آهن این امر را پرس و جو نمایید.اگر در منزل جای بزرگی دارید تعدادی ظروف خاص و کاربردی برای جای آبی و دانه ای پرنده تهیه نمایید چه دانه و چه آب باید میزان زیاد و حداکثر فراوان باشد ظروف را به در جا های مختلف قرار دهید و فقط تغذیه دانه ای را در اختیار پرنده بگذارید از قرار دادن هرگونه میوه وتغذیه قابل فساد پرهیز نمایید. این نکته را نیز بیاد داشته باشید ظروف اب بزرگ باشند مثل بطری آب معدنی بزرگ که قابلیت ماندگاری آب تا۶ روز را دارا هستند بطری را جوری در کاسه ای تعبیه نمایید تا میزان اب در کاسه محیا گردد همچون یک جا ابی استوانه ای.اگر میزان تابش نور خورشید تراس زیاد است بوسیله پوشش این نور را محدود تر نمایید قبل از عزیمت به سفر همه موارد را به دقت بررسی نمایید.سال پر از برکت و رحمت را از خداوند منان برای شما ارزومندیم سفر خوشی در پیش داشته باشید. التماس دعا

   اسفند ۲۹, ۱۳۹۳ در ۱۲:۳۳ ب٫ظ
 • المیرا پاسخ به

  راستی با توجه به سنش کی باید حمومش کنم؟دور نوک و چندتا پرش خیلی کثیفه بهترین راه تمیز کردنش چی میتونه باشه؟

  اسفند ۳, ۱۳۹۳ در ۷:۴۶ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   در حال حاظر نیازی به استحمام پرنده نیست بگذارید پرنده با محیط جدید خو بگیرد و پس از۱ ماه میتوانید در حد کم پرنده را در محیطی گرم استحمام دهید. اگر پرنده از شما هراس ندارد میتوانید فعلا با حوله ای نرم و تمیز ومرطوب به ارامی قسمت های کثیف را به ارامی تمیز نمایید و پس از خو گرفت پرنده بعد مدتی پرنده را نیز استحمام دهید.این نکته را نیز بخاطر داشته باشید از بردن پرنده برای نظافت به حمام منزل خوداری نمایید.

   اسفند ۳, ۱۳۹۳ در ۱۱:۰۳ ق٫ظ
 • المیرا پاسخ به

  سلام.من دیروز یه عروس ۸۵روزه گرفتم که دستی و رام هست.تقریبا میشه گف نژادش ابلقه.از لحظه ای که اومده تو خونمون بیشتر مدت داره صدایی از خودش درمیاره مثل غرغر کردن یعنی صدای خوشایندی نیست و روی اعصابه.خیلی هم اصرار داره از قفس بیاد بیرون.آب هم نمیخوره صاحب قبلیشم گفت تاحالا آب نخورده.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  اسفند ۳, ۱۳۹۳ در ۷:۴۲ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   لازم است بدانید در برخی از خانواده طوطی سانان و مخصوصا عروس های هلندی بعلت تغییر مکان زندگی و ورود به مکان زیستی جدید اینگونه رفتار یک امر عادی است و پس از چند روز با عادت نمودن به مکان جدید برطرف خواهد گردید.بهتر کار ممکن عدم تکان دادن قفس پرنده و به حداقل رساندن استرس محیطی است. یک مکان ارام و بی سر صدا باعث ایجاد ارامش در پرنده میگردد. ساعت خواب پرنده را نیز در این دوران تنظیم نمایید تا بیش از حد بیدار نماند.در مورد عدم نوشیدن آب نیز لازم است بگوییم طوطی سانان آب کمی مینوشند اما این دلیل بر عدم ننوشیدن آب نیست. شما مکلف هستید همه روزه آب پرنده را تعویض نمایید.در حال حاظر کمتر به سمت قفس پرنده بروید و از دست زدن به آن خوداری نمایید.مقداری میوه خرد شده را روزانه در ظرفی تمیز در اختیار پرنده قرار دهید.

   اسفند ۳, ۱۳۹۳ در ۱۰:۵۹ ق٫ظ
 • حمیدرضا پاسخ به

  سلام و خسته نباشی خدمت شما.یه سوال داشتم و ممنون میشم جواب بدین
  میخواستم بدونم داشتن پرنده در منزل در حالی که کودک نوزاد هم داریم ایجاد حساسیت یا بیماری میکنه؟؟؟لطفا راهنماییم کنید که اگه مشکل ایجاد میکنه بفروشمش.من یه عروس هلندی دارم.پیشاپیش ممنونم

  بهمن ۲۵, ۱۳۹۳ در ۷:۰۵ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   لازم است بدانید انکه اینگونه پرندگان را زینتی یا خانگی می دانند دلیلی نمیباشد که باعث بیماری نگردند بین انسان و حیوانات و پرندگان بیماری های مشترک گوناگونی وجود دارد که قابل سرایت میباشند (حتی اگر حیوانات را واکسیناسیون نمایید )(طوطی سانان قابلیت انتقال بیماری مشترک فراوانی بین انسان را دارند) ما به دفعات توصیه نموده ایم که حفاظت از سلامت افراد خانواده الویت اول است.این گروه از افراد در درجه اول حفاظت قرار دارند و میتوانند مورد اسیب قرار گیرند(کودکان زیر۶ سال,افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند,افراد سالخورده و مادران باردار ) در صورت عدم نگهداری درست نیز امکان انتقال بیماری در افراد سالم نیز وجود دارد.توصیه عاقلانه آن است که در کوتاه ترین زمان ممکن پرنده را از محیط خانه دور سازی نمایید و از نگهداری حیوانات به شدت پرهیز نماییدسلامت فرزند دلبتان مهمتر از هر چیز دیگری است.
   به امید خوشبختی و شادکامی روز افزون برای شما و خانواده محترمتان

   بهمن ۲۵, ۱۳۹۳ در ۱۰:۳۳ ق٫ظ
 • امین پاسخ به

  سلام، ممنون از سایت خوبتون، میخاستم بدونم ، نخود و لوبیا آب پز و میشه داد ب عروس?

  بهمن ۱, ۱۳۹۳ در ۵:۵۰ ق٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   بعله بیشتر حبوات را میشود داد.به شرط آنکه درست مورد تهیه گردند و مقدار کمی در هفته در اختیار پرنده قرار گیرند.از هر حبوباتی استفاده میکنید قبلاز پخت خوب بشویید و بگذارید بهمدت۶ ساعت خیس بخورند پس از ابکشی دوباره حبوات راتا انجا که فقط مقداری نرم شوند مورد پخت قرار دهید و بگذارید با همان حالت در آب خورد سرد شوند و سپس با اب سرد ابکشی نماید و بگذارید اب آن کامل برود و سپس در اختیار پرنده قرار دهید

   بهمن ۱, ۱۳۹۳ در ۱۰:۱۵ ق٫ظ
  • امین

   ممنونم، ی سوال دیگه هم داشتم
   عروس من تازه ۴ ماه شده ، ایا هرچی بزرگتر بشن پر پشتشون بزرگتر میشه ،? کلا هرچی سنشون بره بالا بزرگتر میشن?
   بعد میشه ی برنامه غذایی هقتگی واسه عروس ها ارایه بدید

   بهمن ۱, ۱۳۹۳ در ۱۲:۰۵ ب٫ظ
  • moh6019

   با سلام:
   در یک مقطع زمانی جسته پرنده به حد نثاب خود میرسد و از حالت کنونی بزرگتر میگردد ودر یک مقطع زمانی رشد متوقف میشود. در مورد برنامه تغذیه ای نیاز به توضیحات جانبی میباشدو در بخش پرسش و پاسخ فقط قادر به پاسخ های کوتاه می باشیم کمی صبور باشید تا ما بروزرسانی و اصلاحات مطالب گذشته سایت رابه اتمام برسانیم پس از آن متوانید در بخش مربوطه اموزش کامل را مورد مطالعه قرار دهید .پیشاپیش از همکاری شما سپاسگذاریم

   بهمن ۱, ۱۳۹۳ در ۱۲:۳۴ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها