خانه » آموزش » قناری رابرای جفت کردن در۱هفته آماده کنیدتخصصی

قناری رابرای جفت کردن در۱هفته آماده کنیدتخصصی

کسانی که اقدام به خرید و نگهداری قناری برای جفت کردن و جوجه کشی میکنند به دفعات  برایشان پیش آمده که از خود و دیگران بپرسند چگونه قناری نر و قناری ماده را برای جفت گیری و جوجه کشی میشود آماده نمودودر پاسخشان هرفردی به هر طریقی که توانسته جوجه از قناری های خود بکشد راتجویز کرده است .ولی به دفعات گزارش شده است خیلی از افراد پس از انجام تمام این مراحل به نتیجه مطلوب نتوانسته اند دست یابند و قناری را در فصل جوجه کشی آماده کنند. در این بخش تیم تحقیقاتی سایت۶۰۱۹آموزش راحت و کاملا راهبردی  را به شما عزیزان آموزش می دهد که اکثر کسانی که قناری دارند از آن  برای آماده سازی قناری نر و قناری ماده استفاده میکنند ونتیجه مطلوب را از آن کسب میکنند  پس شما کاربر عزیز دقت کنید تا در این امر فردی مهار درآماده سازی قناری شوید

 1. برای آماده سازی قبل از هر اقدامی میبایست قفس قناری راتمیز نمود (قفس مناسب قناری هرچی بزرگترباشد بهتراست و قناری استدلال بیشتری دارد.ولی میتوانید متناسب با بودجه جیبتون بخرید)کلیه لوازم راخوب بشورید نظافت کلیه لوازم برای تکثیر و نگهداری هرگونه پرنده ای دارای اهمیت بالای است مخصوصا درجوجه کشی قناری و اماده سازی(نکته:ضد عفونی کردن وتمیز نگه داشتن قفس پرنده درسلامت ودور ماندن پرنده از بیماری های میکروبی و عفونی و همچنین آبله تاثیر فراوانی دارد)یادتان باشد قفس در محیطی آرام و به دور از هیاهو در نقطه ای نسبتا  بالا (۱۸۰سانتی متر از کف)نسب شود تا پرنده  امنیت کافی را  بر حسب غریضه حس کند که این امر تاثیر زیادی در تسریع جفتگیری و تخم گذاری قناری دارد.

 2. دانه قناری که همان کتان است ولی باید همیشه  ظرف جا دانه ای پر باشد(تکه دانه ای نمیتواند تغذیه مطلوبی برای پرندگان باشد پس از دانه های مکمل نیز استفاده نمایید مخلوط مقدار کمی ارزن ریز با کتان میتواند بهترین گزینه باشد). از دانه مخلوط یا هفت تخم هم به مقدار کم در روز به عنوان یه میان وعده مفید میتوانید برای قناری استفاده کنید ولی  دانه مصرفی هرچه که هست باید از مرغوبترین دانه باشد ودرتمام مراحل آماده سازی در اختیارقناری قرار گیرد. در مواقعی که ازغذا های تخم مرغی و دیگر خوراکی ها برای تغذیه قناری بهتر میبرید میبایست تخم کتان در قفس باشد چون قناریها علاقه وافری دارند که در لا به لای استفاده از غذا های کمکی اقدام به خوردن دانه کنند.(این نکته رو برای آن دسته از افراد میگویم که موقع دادن غذای کمکی ظرف دانه رو از قفس خارج میکنند که کاملا اشتباه است)

 3. هر روز به مبنای تغذیه هر جفت قناری  تخم مرغ اپز کنید (نکته مهم  یادتان باشه هر روز نه آنکه بردارید۵ تا تخم مرغ رابا هم آبپز کنید ودر چند روز به خورد قناری بدهید که  این امرباعث ایجاد مشکل ریوی و تفسی و گوارشی برای قناری می شود.تخم مرغ را روزانه وبه اندازه مصرف همان روز اپز کنید)مبنای استفاده از تخم مرغ ابپز فقط سفیده آن است که پس از جدا کردن زرده, سفیده را رنده کرده و با مقداری هویج رنده کرده مخلوط نمایید و به صورت جداگانه به مدت یک هفته در اختیار قناری نر و ماده بگذارید  در صورتیکه محل نگهداری قناری شما گرم است  بعد از یک ساعت اضافی تخم مرغ را از قفس خارج کنید و کفی قفس را بشورید تا از خوردن تکه های فاسد شده توسط قناری جلوگیری کنید. شن ریزه و کف دریا خورد شده در تمام جیره روزانه  قناری باید در اختیارش باشد مخصوصا قناری ماده که برای ساخت تخم نیاز مبرمی به کلسیم دارد.

 4. استفاده از برگین سبزانی مثل برگ کاسنی وبرگ  شاهی,برگ ترب,ریحان,اسفناج که تمیزه شسته شده باشد و بدونه رطوبت آب,هر روزبه مقداری معین اهمیت بالایی  دارد(سبزین برگان در حدود ۲ برگ برای جیره ۱ روزه یک پرنده مقداری مطلوبی است و در امر تقویت قوای جنسی پرنده تاثییر  بسزایی دارد

 5. وان  آبتنی هر روزظهر ساعت۱۲ در اختیار قناری قرار بدهید و یادتان باشد که دمای هوای محل نگهداری قناری مطلوب باشد که پرها زود  خشک گردند تا از سرماخوردگی  قناری دلبندتان جلوگیری شود. آبتنی  از نکات بارز و اصلی در تمام دوران چه آماده سازی و چه غیرآن در قناری نر وقناری ماده محسوب میشود.(نکته:پس از تخم گذاری قناری ماده و تا زمانی که جوجه قناری ها سر از تخم  در می اورند از استحمام پرنده پرهیز نمایید تا احتمال پس زدن تخم توسط ماده قناری به حد اعقل برسد)

 6. یک هفته قبل از جفت کردن قناری ها به منظور تقویت بهتر و تکمیل منابع ویتامینی مورد نیازبدن قناری می بایست اقدام به تقویت ویتامینی نمود.بدین منظور به مدت ۳ روز متوالی و بدونه وقفه برای اولین روز درآب پرنده مقدار۵ قطره ویتامین را حل نموده و در اختیارش میگذارید ودر ۲ روز بعدی از ویتالین مخصوص پرندگان بازهم تاکید میکنیم ویتالین نه ویتامین در آب اشامیدنی قناری اضافه میکنید و در اختیارش میگذارید.(در صورتی که قناری شما دارای سن بالا و مسن است میبایست به مدت ۵ روزمتوالی به مقدار۵ قطره در نصف جا آبی  از داروی ویتامینی و تقویتی مخصوص این امر که شامل ویتامینهایی چون A+D3+E+Ca میباشداستفاده نمایید) دارای مدت در اختیارقرار ویتالین  برای قناری صبح زود به مدت۹ ساعت است و بعد ازآن آب تازه در اختیارقناری قرار دهید(نکته :استفاده از آب داری کلر برای تمام پرندگان مضر بوده وباعث ایجاد عوارض سیستم گوارشی وتنفسی میگردد لذا لازم است از آبی که فاقد کلر و نسبتا خنک است چه برای نوشیدن و چه برای استحمام پرندگان زینتی استفاده نمایید تا پرنده از عوارض ناشی از کلر محلول در آب در امان بماند.

 7.  سیب و هویج  و یا پوره سیب و هویج و هرگونه میوه  مجاز برای مصرف قناری به عنوان یک میان وعده مفید وعصر گاهی به نوبه خود تاثیر بسزایی دارد و در سوخت ساز تغذیه قناری تا حدود زیادی میتواند مفید باشد.

 8. نکته مهم:شایدبه دفعات خوانده یا شنیده باشید که میگویند وقتی میخواید قناری رو باهم جفت کنید اخر شب قناری نررا بندازید داخل قفس ماده یا ماده قناری را بندازید تو قفس قناری نرو بعد یک هفته هم لانه رو در اختیارشون بذارید ولی طبق بررسی های تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ هرفردی که به سبک خودش توانسته از قناری جوجه بکشد همان را هم برای همه بازگو میکند اما  روش درست این است که وقتی قناری ماده و نر آماده هستند قبل از جفت کردن قناری ها باید لانه تخمگذاری را با پنبه کم پر کنید و داخل قفس قناری ماده بگذارید  مقداری شلتوک پنبه طبیعی هم کف قفس یا لای میله های قفس قناری قرار بدید تا ماده قناری در صورت اماده بودن به تولید مثل  لانه رو خودش تکمیل کند زمانی که لانه توسط ماده قناری تکمیل شد وماده قناری شروع به جیک زدن کرد زمان جفت کردن و راه دادن قناری نر به قفس ماده قناری رسیده حال زمانیکه چراغ هارو برای خواب خاموش میکنید قناری نر رو بندازید داخل قفس ماده قناری

 9. نکته کاربردی مهم:زمانی که میخواهید اقدام به جفت کردن قناری با یکدیگر کنید پرهای ریز روی الت تناسلی قناری  ماده را با قیچی کوتاه کنید یا خیلی اروم انها را به طوری که  به پرنده اسیب نرسد با دست بکنید تا اسپرم در زمان آمیزش راحتر وارد شود و در زمان تخم گذاری ازکثیف شدن مخرج و بروزبیماری های میکروبی بر اثر حجم مدفوع زیاد جلوگیری نمایید این نکته مهمی در تولید مثل بشمار میرود,بیشتر اوقات گزارش شده است که خیلی از کسانی که قناری را جفت کرده اند می گویند تخم قناری ما نطفه نداشته و پوک بوده یکی از دلایل این امر و تا حدود زیادی همین پرهای ریز هستند که مانع ورود اسپرم در موقع امیزش قناری ها میشود.پس حتما  قبل از جفت کردن  پرهای ریز الت تناسلی قناری  ماده را کوتاه کنید و سپس انها را در یک قفس جفتشان کنید

 10. در زمان جفت گیری و تخم گذاری قناریهایادتان باشد حتما  قناری های جفت خورده را تقویت کنید دادن تخم مرغ اپز  و هویج ودانه مخلوط یا هفت تخم درصبح هر روز تااخرین تخم گذاری ماده قناری امری با اهمیت وواجب است چرا که باعث تقویت و باسازی اسپرم در جنس نر و  جذب پروتئین کامل برای ساخت بافت تخم در ماده قناری میشود

هموطن عزیزو گرامی :در حفظ و نگهداری منابع طبیعی و جانوری ودرراستای ارتقا زندگی بهتر برای همه مخلوقات خدا دلسوزانه کوشا,با محبت و سخاوتمند باشید. تیم تحقیقاتی سایت ۶۰۱۹ از طرف خود و کلیه حافظان محیط زیست بخاطر این حس مسئولانه شما کمال تشکر را دارند( موفق و پیروز باشید)

۴۲۶ دیدگاه

 1. با سلام و خسته نباشید
  من امروز دومین جوجه قناریام به دنیا اومد اما جوجه ى اولى نسبت به جوجه ى دومى کمتر در خواست غذا میکنه و تو این چند بارى که دیدم همش خواب بود ایا این نشان از مریضى میتونه باشه؟؟؟

  • با سلام:
   جوجه ای که سیر باشد تقضای کمی برای تغذیه دارد و بیشتر در حال استراحت به سر میبرد البته این امر تا ۳ روز اول است و پس از رشد نسبی جوجه درخواست تغذیه بیشتر خواهد شد.

 2. با سلام وخسته نباشید
  مى خواستم به پرسم که وقتى جوجه ها به دنیا میان میزان نور دهى باید تقیرى حاصل شود یا خیر؟؟؟؟

  • با سلام:
   از زمانی که جوجه ها به دنیا می ایند باید روال قبل را همچنان حفظ نمود و نباید تغییری در شرایط ایجاد نمایید.بهتر است با روال عادی و تغذیه مطلوب تا زمانی که جوجه ها قادر به پرواز گردند شرایط حفظ شود

 3. سلام قناریهام دوتاشونم اماده بودن جفت انداختم .حالا شش روز گذشته و هنوز چیزی ازشون ندیدم بعضی وقتها هم میام میبینم نشستن روی چوب و پف کردن .هر از گاهی باهم دعوا میکنن خواستم ببینم این دعوا ها تا کی ادامه خواهد داشت؟

  • با سلام:
   پرندگان شما امادگی لازم را برای تولید مثل ندارند. اگر نزاع در قناری های جفت شده بیش از ۲ روز به طول انجامد باید پرندگان جدا سازی گردند. دمای محیط بالاتر۲۷ درجه و عدم نور دهی مناسب در ایجاد عدم پذیرش پرندگان به تولید مثل نقش دارد. قبل از جفت نمود باید به شرایط زیستی و تعادل در تمامی موارد توجه نمایید تا بحصول نتیجه برسید . از انجا که به فصل گرم سال نزدیک میگردیم بهتر است از جفت نمودن پرهیز نمایید و بگذارید پرندگان فصل تولکی را پشت سر بگذارند.

 4. یه سوال دیگه هم که داشتم اینکه قناریهای دوستم سه روز پیش تخم اولشون رو گذاشتن و الان در روز چهارم هستن و هنوز تخم دوم رو نزاشته تخم پشتش معلومه که ساخته شده و اماده گذاشتن ولی بیرون نیومده…خودش میگه چون هنوز لکش کاملا برطرف نشده اینجوری شده ولی من به شرایط تور دهیش شک دارم چون یه لامپ به صورت ۲۴ ساعت بالای سرشون روشنه…نظر شما چیه؟

  • با سلام:
   احتمال انکه تخمگذاری هرز باشد وجود دارد. برخی ماده ها در زمان تولکی نیز اقدام به تخمگذاری میکنند که دلیل آن به تاثیر باقی مانده اسپرم نر در بدن ماده مربوط است. نور دهی مستمر پرنده را در حالت نیمه لک نگاه میدارد و یک روش کاملا غلط است زمانی که هوا تاریک میشود باید محیط پرنده تاریک گردد تا استراحت کند عدم استراحت باعث میگردد که پرندگانی که در حالت تخم گذاری هستند دچار شوک بدنی شوند و تخم در مجرا گیر نماید و باعث تلف شدن پرنده میشود.

 5. با سلام
  امروز تخم دوم گذاشته شده ولی تا بحال مشاهده نکردم که نر ماده رو تخم رو تغذیه کنه و ماده برای تغذیه از روی تخم بلند میشه…این طبیعیعه؟ از چه زمانی نر به ماده غذا میده که ماده بلند نشه؟

 6. قناری من تخم اولش رو امروز گذاشته ایا باید تغذیه تخم مرغیش ادامه پیدا کنه؟ در ضمن من از تخم بلدرچین بجای تخم مرغ استفاده میکنم اینجوری خوبه یا نه؟

  • با سلام:
   تا اخرین تخم گذاری این تغذیه ارائه گردد و پس از آن قطع شود.استفاده از تخم بلدرچین کمی محدودیت دارد و در ارائه ان نباید زیاد روی کنید و محدود ارائه شود از دادن زرده تخم بلدرچین به پرندگان پرهیز نمایید.

 7. با عرض سلام
  من یه جفت قناری نر و ماده دارم که ۳تا تخم گذاشتن و ۴ روزه رو تخم میخوابه قناری ماده
  تازگیها دفعات غذا دادن نر زیاد شده بود به ماده و این روزای آخر دعوای شدیدی بین ماده و نر تو قفس رخ میده
  همین که نر میره بالا سر لونه،قناری ماده یه جوری نوک میزنه بهش و پر هاشو میکنه که آدم دلش ریش میشه…
  ممنون میشم راهنماییم کنیید … ۳ تا تخم تکلیفش چی میشه ؟؟اینا رابطشون خوب بود یهو اینجوری عصبی شدن

  • با سلام:
   دمای محیطی مکان نگهداریتان بالا می باشد باید دما کمتر گردد و به۲۳ درجه برسد.اگر دما ثابت نگه داشته نوشد پرنده ماده امادگی خود را از دست خواهد داد . از روی تخم ها بر خواهد خواست.

 8. با سلام…
  میخواستم بدونم قناریهایی که جفت زده میشن چند بار جفت گیری میکنن؟ من قناریهام رو جمعه شب جفت انداختم صبح شنبه دوبار جفت گیریشون رو دیدم و اطمینان دارم بیشتر هم جفتگیری کردن…الان سه شنبه است و تقریبا هر روز جفت گیری میکنن و حتی تا روزی سه چهار بار هم میرسه چال رو گذاشتم پیششون و ماده زود درستش کرد و رفت توش ولی نر میره ماده رو توی چال هم جفتگیری میکنه….ایا این مشکلی بوجود میاره؟

  • با سلام:
   اگر پرنده نر کاملا مست باشد تعداد دفعات جفتگیری به حد و اندازه است و نمیتوان مقدار معینی تعیین نمود.مداوم جفتگیری از برخی لحاظ کاملا خوب است و باعث میگردد که احتمال نطفه دار شدن تخم ها بالا رود.نگران نباشید و بگذارید پرندگان غریضه زیستی خود را اجرایی نمایند و با حصول تخم ها میزان جفتگیری به حداقل خواهد رسید البته در برخی موارد پرنده نر میل دوباره به جفتگیری دارد که برای این امر نیاز به تدابیر دیگری است.

 9. با سلام و و خسته نباشید
  قنارى هاى من حدودا اولین تخم شون رو پنج روز پیش گزاشتند ودیروز چهارمین تخمشون رو گزاشتن قنارى ماده من براى غذا خوردن خودش میاد بیرون وقنارى نر فقط دو بار دیدم که به قنارى ماده غذا بده به نظر شما ایااین کار نشان از جف گیرى نکردنه یا نه؟؟؟ وقنارى ماده از روى مستى تخم گذاشته؟

  • با سلام:
   لازم است بدانید اگر پرندگان جفتگیری ننموده باشند یا به اصطلاح جفت نباشند نر به قناری ماده تغذیه ارائه نخواهد کرد.زمانی که تخم گذاری به پایان میرسد ماده امادگی لازم برای خوابیدن بر روی تخم را دارا میباشد کهاز این مقطع باید پرنده تحت نظر داشت تا بهکرچ بودن آن اطمینان حاصل نمود.هیچ فردی نمیتواند با قاطعیت بگوید تخم هایی که از در کنار بودن جفت حاصل میشود نطفه دار است یا فاقد نطفه جهت تست این امر باید۶ روز اینده تخم ها توسط منبع نوری در زمان محدود تست شود این بهترین راه ممکن است و شما هیچ چیزی را در این میان از دست تخواهید داد.

 10. باسلام وخسته نباشید
  قنارى نر من یک هفته اى هست که رفته تو لک اما من قنارى ماده رو ازش جدانکردم وامروز هم تخم گذاشتن مى خواستم بپرسم تخم هرز چه نشانه هایى داره ایا به نظر شما از مستى بوده.
  با تشکر

  • با سلام:
   نسبت به تولک بودن پرنده خود اطمینان حاصل نمایید. در بیشتر مواقع زمانی که قناری ها جفت میگردند قناری نر دچار قطع آواز میشود که این امر عادی است.اگر پرنده نر شما دچار پریزی نگردیده است پس در تولکی به سر نمیبرد و علت چیز دیگری میباشد.اگر اطمینان دارید که پرندگانتان قبل تخمگذاری جفتگیری نموده اند این تخم هرز نیست و احتمال باروری تخم بالا میباشد.نسبت به روابط پرندگان خود اطمینان حاصل نمایید اگر پرندگان نزاع ندارند و رابطه مطلوبی باهم دارند و نر به پرنده ماده تغذیه میدهد آنها همچنان جفت هستند و پرنده تولک نمیباشد

 11. با سلام
  قناریهام الان نزدیک یک هفته است جفت زدم جفت گیریشون رو ندیدم ولی بهم غذا میدن ولی دو روزه چال پیششونه ولی هنوز بهش دست نزدن یه سری در حالی که جفت زده بودم بردمشون تو حیاط و اسپری ضد شپشک بهشون زدم و نر یکم گیج شده بود ولی الان مشکلی ندارن و پسشون هم نر خیلی بلنده هم ماده کوزه ایه ولی هنوز سراغ چال نرفتن…باید چیکارشون کنم؟
  و اینکه ایا میتونم بهشون ریواس تازه بدم؟

  • با سلام:
   زمانی که پرندگان دچار کنه یا شپشک نشده اند نباید از اسپری های حشره کش استفاده نمود این امر باعث مسمومیت و ترس در پرندگانی که جفت شده اند میشود.کمی ویتامین دهی به پرندگانتان نمایید اگر محیط نگهداری دمای بالای۲۳ درجه را داشته باشد پرندگان تخمگذاری نخواهند نمود و در صورتی که تخمگذاری نمایند تخم ها فاقد نطفه میگردد. فصل جوجه کشی قناری رو به اتمام است و زمان زیادی باقی نماند اگر همچنان مایل به تخمگذاری هستید نیاز است شرای ط محیطی را ثابت نگه دارید. پس از جفت شدن پرندگان ۵ روز طول میکشد تا لانه در قفس قرار گیرد و پس از۷ الی ۱۰ روز زمان نیاز است تا ماده تخمگذار شود و لانه را اماده نمایدگذشت دوروز نمیتواند زمان زیادی برای این امر باشد.
   ریواس پرای تغذیه پرندگان خطرناک است و موجب مسمومیت در پرندگان میشود از دادن ریواس به شدت پرهیز نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>